Detailhandel krijgt het steeds moeilijker hetÖmbacht Stand van Zaken Vuursteen topman Heineken NIJMAN WOENSDAG 8 APRIL 1992 23 ZAKELUK Onder deze titel verschijnt vanaf iedere week op deze pa gina een overzicht van kort nieuws uit de regio's Leiden, Aiphen en de Duin- en Bollen streek- Berichten over openin gen van winkels, de benoe ming van functionarissen, de introductie van nieuwe pro- dukten of andere voor consu menten in de regio interessan te zaken vinden hier een plaats. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar Leidsch Dagblad, Postbus 54 2300 AB Leiden, t.a.v. 'Zakelijk'. Scholing vrouwen LEIDEN/REGIO De FNV or ganiseert in Zuid-Holland de cursus V1B (Vakbeweging in Beeld voor Vrouwen). In deze korte cursus wordt onder meer aandacht besteed aan cao's, flexibilisering, kinderopvang, loopbaanbeleid en positieve ac tie. Bij voldoende belangstelling begint de cursus nog deze maand, kort na Pasen, in Lei den, Den Haag, Rotterdam en Spijkenisse. Opgave bij FNV district Zuid-Holland (010- 4361522) Uitzendbureau LEIDEN Conform uitzendor ganisatie opent op 17 april een filiaal aan de Schiphol weg in Leiden. Het bureau is gespecia liseerd in administratief en se cretarieel personeel. Eerder opende Conform vestigingen in Amsterdam en Haarlem en later dit jaar hoopt de organisatie nog vestigingen te openen in Utrecht, Den Haag en Rotter dam. Bloemenbranche ZOETERMEER De bloemen branche organiseert in het ka der van de week van de winkel (6 tot 11 april) en de Floriade (van 10 april tot 11 oktober in Zoetermeer) voorlichtingscam pagnes over werken in bloe menwinkels. In het roze huis op de Floriade is gedurende ope ningsuren een informatiestand ingericht. Ieder weekeinde wor den demonstraties bloemschik ken gegeven. Supennarkten worden steeds groter In het jaar 2000 zullen in Nederland nog 5 6000 su permarkten over zijn tegen 7850 zaken nu, zo blijkt uit een recentelijk gehouden marktonderzoek. Omdat veel kleine detailhandelszaken en supermarkten hun deu ren moesten sluiten steeg de gemiddelde verkoopop pervlakte de afgelopen jaren van 260 naar 320 vierkan te meter. Heeft de mega-supermarkt de toekomst of blijft er plaats voor de kleinere zaken? Drie 'kleinere' winkeliers uit Alphen, Leiden en Katwijk geven hun mening: De Alphenaar ziet de toekomst met vertrou wen tegemoet, voor de Leidenaar is het geen vetpot en de Katwijkse winkelier gaat sluiten. 'Ik heb altijd al een supermarkt willen hebben' M DEN RUN» RUUDS „Wat de prijzen betreft kunnen we natuurlijk niet opboksen te gen de Witte Prijzenhal. Maar je helpt met inpaldcen en als het nodig is help je met sjouwen. De mensen waarderen dat. Ik denk zelf dat een kleine winkel aan service en klantenbinding meer te bieden heeft dan een grote supermarkt." Marcel Siep (25) en verloofde Jeanette (21) runnen sinds augustus vorig jaar de PRO-versmarkt in de Alphense Ruisdaelstraat, 110 vierkante meter winkel in een verlengd rijtjeshuis. Woning bo ven de winkel. „Ik heb altijd al een eigen su permarkt willen hebben. Voor dat we hier begonnen heb ik ook in een kleine supermarkt gewerkt. Als de baas op vakantie was, nam ik de zaak over", meldt Marcel. Toen de winkel in de Ruisdaelstraat te koop werd aangeboden, grepen de twee hun kans en verhuisden ze van Rotterdam naar Alphen. „We moesten de winkel van de grond af opbouwen. De vori ge eigenaar had de zaak laten verslonzen, je moet het vertrou wen van de klant gaat goed. In het begin kwamen mensen alleen voor een brood je, je merkt dat ze tegenwoordig meer meenemen", aldus Jea nette. De service die de jonge mid denstanders bieden gaat dan ook verder dan het geven van een tilletje. Jeanette: „Voor sommige mensen leg je dingen apart. Op zaterdag houden we voor een paar mensen stok brood achter. Zo zorg je er voor dat je vaste klanten niet misgrij pen, zelfs al komen ze pas 's middags om twee uur." Marcel: „Je kan ook heel eenvoudig iets in je assortiment opnemen als klanten er om vragen. In een grote supermarkt gaat zoiets veel moeilijker." komen hier graag. Sommigen komen ook alleen maar voor een praatje. Dan kopen ze een pakje sigaret- het het praatje, dat merk je dan", weet Marcel. Een bezoekster geeft ongevraagd een demonstratie. „Ja, ik doe daar nou twee weken mee. Vroeger rookte ik een pak- kie per dag. Maar dat is nou over. Voor m'n man, hè. Maar helemaal stoppen doe ik niet hoor. Dan word ik veel te dik. Want je krijgt er wel honger van. Vroeger met een bakkie koffie en een sigaretje had je dat niet. Marcel Siep: „Ik denk zelf dat 'Als de mensen genoeg vergeten, hebben wij eten Frans Hofman heeft sinds jaar en dag een kleine kruideniers zaak aan de Noordeinde. Onder zijn klantenkring zijn veel stu denten, die snel een pak koekjes komen halen of een kratje bier. Ook vers-waren, zoals zuivel, vlees en brood verkoopt Hof man goed. Het zijn kortom de vergeten boodschappen. „Ik zeg altijd maar. 'als de noeg vergeten, hebben wij nog te eten'." Hij merkt zeker dat de kleine zaken onder druk staan. „Ik hoor links en rechts geluiden dat het slechter gaat met de winkels." Daarvoor wijst hij twee redenen aan. „Steeds meer omzet gaat naar de grote super markten en daarnaast krijgen de mensen steeds minder in hun loonzakje, omdat het slech ter met de economie gaat. Ook de studenten, en die zijn er veel in Leiden, ontvangen minder." Het grootste probleem vindt hij dat de klanten, die tot nu toe nog wel komen, weinig beste den. „Ze gaan niet weg met een volle winkelwagen." Een ander knelpunt is het vinden van een opvolger. „Dat is ook een probleem. Die moet meer uren draaien dan in een supermarkt en daar staan jonge mensen niet om te springen na tuurlijk." Daarbij verdienen ze niet meer dan supermarktper- soneel. De kleine winkels krij gen nog meer te verduren, wan neer de supermarkt naast de deur komt te staan, verwacht Hofman. service en klantenbinding meer te bieden heeft dan een grote supermarkt." foto bin oe bruyn Zijn algemene toekomstbeeld is dat weinig buurtwinkels over blijven. Maar voorlopig over leeft hij nog wel. „We doen ons best." 'De mensen gaan allemaal naar grote supermarkt' KATWUK WILLEKE HEUKOOP „Ik ga nog dit jaar sluiten, want 20 k.ui ik niet blijven draaien zegt de Katwijkse winkelier J. van Egmond. Samen met zijn vrouw runt hij een levensmid delenhandel aan de Koningin neweg in het zeedorp. Maar niet meer voor lang; de laatste jaren heeft hij zijn klantenbestand ra zendsnel zien teruglopen. „De mensen gaan allemaal naar de grote supermarkt en ik kan ze dat eertijk gezegd niet kwalijk nemen", zegt de ondernemer Volgens Van Egmond werken de fabrikanten de ondergang van dt kleine winkeliers in dt hand ,2e verkopen bijvoor beeld melk in grote partijen aan de grootwinkelbe<iri|\i n .lie daar minder voor betalen per pak dan ik. Het gevolg is dat de melk bij Hoogvliet tiertig cent goedkoper is dan bij mij. Ik krijg mijn voorraad gewoon niet snel genoeg weggewerkt. En levens- middelen die o\cr >1.- datum zijn kopen mensen niet." De vaste klanten die Van Eg mond bedient zijn voornamelijk oudere mensen. „Zij vinden het heel erg dat ik dicht ga. Maar hoe erg ik het ook vind. daar voor kan ik niet blijven hangen. Dat red ik gewoon niet. En dan zit ik nog in een heel goedkoop pand en draai ik de winkel sa men met mijn vrouw. Als ik ook nog huur en personeel zou moeten betalen, had ik het al veel eerder kunnen vergeten." Sluiting van de winkel is voor Van Egmond de enig overgeble ven mogelijkheid. Nog deze week heeft de ondernemer een gesprek met een ambtenaar van de gemeente Katwijk. Hij wil opgenomen worden in de sane- nngsregeling die de gemeente sinds 1987 hanteert voor onder nemers die het faillissement aanvragen. Van Egmond ver wacht dat hij in aanmerking komt voor een uitkering uit het fonds dat bij deze regeling hoort. Volgens een woordvoer ster van de gemeente Katwijk hebben inmiddels elf kleine on dernemers gebruik gemaakt van deze regeling. AMSTERDAM/ZOETERWOUDE Karei Vuursteen is sinds 1 april de nieuwe vice-voorzitter van de Raad van Bestuur van bier brouwer Heineken. De vijftig jaar oude Vuursteen zou een goede kans maken volgend jaar de nieuwe voorzitter te worden. maakt al sinds 1 mei 1991 deel uit van de Raad van Bestuur en is verantwoordelijk voor de marketing. Daarvoor was hij als lid van de directie van Philips Lichtgroep belast met de actvi- teiten in Noord Amerika. Sinds G. van Schaik drie jaar geleden de toenmalige voorzit ter Freddy Heineken opvolgde had de Raad van Bestuur geen vice-voorzitter meer. Volgend jaar treedt Van Schaik af wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd (62). Dat na drie jaar de functie van vice-voorzitter pas wordt vervuld wil niet zeggen dat Vuursteen volgend jaar a i voorlichter. Het Financiële Dagblad meldde vorige week dat 'bronnen uit de branche be vestigen dat het de bedoeling is de oud-Philipsman in april 1993 tot de nieuwe bestuursvoorzit ter te benoemen'. „Hoewel ik piano heb gestudeerd, is mijn opleiding ei genlijk meao en dan nog de toeristische kant. Ik was voorbestemd om bij een reisbureau te gaan werken. Dat is er dus niet van gekomen. Ik ben bijna m'n hele leven al idolaat van draaiorgels. In 1981 ben ik thuis, in de Merenwijk, als hobbyist begonnen met het maken van de orgelboeken. Maar ik kreeg het steeds drukker. Opdrachten van draaiorgelfabrieken uit Zwitserland en Amerika zelfs. Het is sinds tweeënhalf jaar een volledige baan. Ik heb ook mijn eigen werkruimte hier aan de Haarlemmerstraat. Om te beginnen luister ik goed naar het bandje of het plaatje van het lied waarvan ik een boek moet gaan ma ken. Daar maak ik dan een eigen arrangement van. Wat erbij en wat eraf. op het orgel afgestemd. Vervolgens te ken ik een soort notenschrift op een lang stuk papier. Eerst streep ik de maten aan en daarna neem ik een de zogeheten 'gammastrook' ter hand. Dat is een soort mal waarvan ieder orgel er een heeft. Aan de hand van die mal worden stipjes gezet op het papier. Ben ik daar- Door mechanisatie en arbeidsver deling lijken ze verdwenen, maar niets is minder waar. Nog steeds maken in Leiden en omgeving am bachtslieden hun vaak bijzondere produkten en daarover vertellen ze in deze serie. Vandaag een van de slechts vijf orgelboekdrukkers in Nederland, de 31-jarige Leidenaar Johan Weima. mee klaar dan leg ik onder de strook papier het karton van een boek en worden op de stippen de gdatjes inge ponst. Hoe groter en langer het gaatje, hoe langer een toon wordt aangehouden. Een liedje van drie minuten levert een boek van 12 meter lang op. waaraan ik ongeveer 14 dagen heb ge werkt. Als zo'n boek klaar is worden er met deze machi ne copiën gemaakt. Van die machines zijn er maar wei nig. Ik heb 'm speciaal in België laten maken. In Sint Job in 't Goor. Toen ik dat apparaat nog niet had. moest ik voor elke kopie alle gaatjes opnieuw inponsen en dat was een heel werk. De laatste handeling is het insmeren van het boek met schellak om uitscheuren van de gaat jes te voorkomen. Dan volgt de primeur op het orgel. De gaatjes worden afgetast en de corresponderende orgelpijp aangebla zen. Ik heb zelf wel een draaiorgel, maar bij zo'n pri meur ben ik er nooit bij. Alleen bij demonstraties en concoursen ga ik zelf met mijn draaiorgel op stap. Als ik goed werk heb afgeleverd hoor ik er niets meer van. Ik reken overigens geen uurloon maar een prijs per meter. Alleen als ik een klein foutje heb gemaakt komt de op drachtgever terug. Gebeurt me zelden." Antiquariaat Brill nu 'Oosters' 5aat zich uitsluitend richten op e handel in oude boeken. Dat betekent dat Brill in de l,eidse binnenstad geen eigen verkoop punt meer heeft. Nieuwe Brill- uitgaven zijn bij het 'Het Oos ters Antiquarium' niet te koop. Brill's antiquariaatsboekhan- del zat vanaf 1948 aan de Nieu we Rijn. Tussen 1883 en 1948 zat de winkel in het Brillpand aan de Oude Rijn. Voor de drie personeelsleden verandert er weinig. Zij treden bij 'Het Oos ters Antiquarium' in dienst. Het antiquariaat van de weten schappelijke uitgeverij Brill aan de Nieuwe Rijn is van eigenaar veranderd. R. Smitskamp, die 22 jaar bedrijfsleider van het an tiquariaat was, zet de boekwin kel zelfstandig voort onder de naam 'Het Oosters Antiquari um'. Brill heeft het antiquariaat van de hand gedaan, omdat ze zich vooral met uitgeven wil gaan bezighouden. 'Het Oosters Antiquarium' Akzo bespaart op telefoonkosten De invoering van een nieuw te lefoonsysteem levert Akzo. dat jaarlijks tien miljoen gulden aan telefoonkosten kwijt is. een be sparing op van ruim een mil joen. Op het internationale tele foonverkeer kan onder meer in Etifrgirlw'sjwriiice 11 zijn van die zaken «lie om INijnian Elektrotechniek vragen de vestiging van Sassenheim tot y procent op de kosten van gesprekken worden bespaard. De medewerkers moeten dan wel een aantal cijfers toevoegen aan het toegangsnummer van een land Het nieuwe systeem wordt geleverd door PTT Tde jman t hni'l I >„.lri I I 1'fMlhw* ZOOI N H«arl*-m TrM—filCt JI'CVN.f.,021 JII'MS ELEKTROTECHNIEK De enlhoUMuM)- expertfl S*<*ts*e"r K. Vuursteen. Nieuwe topman Heineken? foto

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23