Engwirda: 'Dit moeten we maar snel vergeten' Vuiloverslag in Voorhout is vol 'Pleziervaartbelasting raakt kant noch wal' Regio Toename ongevallen op mistigerijksweg Verkeer Leiderdorp nu veel onveiliger WERKEN EN WINKELEN IN HARTJE ALPHEN 1 Treinstaking zonder grote gevolgen WOENSDAG 8 APRIL 1992 Voorzitter onderzoekscommissie teleurgesteld in gemeenteraad Alphen AANTAL VERKEERSSLACHTOFFERS '90 t/m '91 Mm* Hfiista (In de regio leiden) Alphen a ■Sé**-- Maarten Engwirda, voorzitter van de enquête-commisie die de gifaffaire Coupépolder onderzocht, is uiterst te leurgesteld over de behandeling van de het rapport door de Alphense gemeenteraad, maandagavond. „Het was geen fraaie vertoning. Het ging uiteindelijk om eigen en partijbelangen. Wat maandagavond allemaal is gebeurd, moeten we maar zo snel mogelijk vergeten." DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN ANP De commissievoorzitter doet geen uitspraken over het aan blijven van burgemeester Paats of anderen. „Dat is een zaak van vertrouwen voor de gemeente raad. Van de manier waarop de behandeling van het rapport in de raad heeft plaats gevonden, vraag ik me af of de kiezers die kunnen volgen." De behandeling van het veel besproken rapport over de vuil stortplaats, waarin het gemeen tebestuur nalatigheid wordt verweten, mondde maandag avond- en nacht uit in een loka le politieke ruzie. Een poging van WD, PvdA en D66 om het college met het CDA te wippen, mislukte. Uiteindelijk stemden 22 (tegen 9) raadsleden in met een motie waarin het niet recht vaardig wordt geacht dat Paats opstapt. Engwirda had zich de opstel ling van de raad heel anders voorgesteld. „Het rapport heeft een einde willen maken aan een moeilijke periode in Alphen. Vervolgens breekt er nu een ru zie uit over wat de gevolgen moeten zijn van het rapport. Dat is onbevredigend." Engwirda had een andere be handeling verwacht. „Dat men bij voorbeeld eenstemmig zou zeggen dat er dingen goed fout zijn gegaan. De vuilstort is dicht, maar de rotzooi ligt er. Ik had gehoopt dat Alphen, met of zonder Paats, met een schone lei zou beginnen." Zevenenzestig procent van de inwoners van Alphen aan den Rijn vindt dat de plaatselijke ge meenteraad de kwestie Paats niet goed heeft behandeld. Een kwart van de Alphenaren zal bij de volgende gemeenteraadsver kiezingen anders stemmen dan de laatste keer. Dit blijkt uit een steekproef die Radio West door een onderzoeksbureau heeft la ten uitvoeren. Op de vraag of Paats burgemeester moet blij ven antwoordde 48 procent ne gatief, 44 procent vindt dat hij kan blijven. Nieuwkoop B14 23 Nieuwveen wë2~\ X X 10 TV Als gevolg van treinstaking N WESTERLAKEN drij' Zolang de treinstaking voort duurt, houdt de vuiloverslag in Voorhout de deur gesloten voor particuliere containerbedrijven. „We kunnen het vuil maar één dag opslaan. Meer ruimte heb- ben we niet Dan moet het weg, maar daar gebruiken we treinen voor en die rijden niet. Gezin nen willen we niet met afval la- zitten. Maar containerbe en kunnen we niet helpen ive krap zitten. Zij leveren bijna de helft (40 procent) van het afval aan dat wij verwerken. Wat zij ermee doen? Zelf op slaan tot ze het weer bij ons kwijt kunnen." J.G. Remmelzwaal van het vuil- verwerkingsbedrijf Duin- en Bollenstreek waarin acht ge meenten samenwerken is nog niet in paniek. Gisteren is er wel overleg geweest over de vraag wanneer het ophalen van huisvuil moet worden gestaakt. Een definitief antwoord is er niet gegeven. De bunker waarin het afval wordt gedumpt, is praktisch vol. Remmelzwaal /.egt nog twee dagen vooruit te kunnen, dank zij het inzetten van ingehuurde vrachtwagen combinaties. Langer niet, zegt hij, dan moet er een beslissing vallen. Eén keer heeft Remmelzwaal dit eerder meegemaakt. Enkele jaren geleden. Toen blokkeer den boze boeren uit Wijster de spoorlijn en lieten niemand het dorp binnenrijden. „Noodge dwongen hebben we toen geen huisvuil opgehaald, omdat we het niet kwijt konden. Ik geloof dat het een dag of twee heeft geduurd. Nu zou dat weer kun nen gebeuren." Ondanks dat 40 procent van de vuilaanvoer is stopgezet, zit het personeel niet met de dui men te draaien. „We hebben zat te doen. En straks hebben we onze handen meer dan vol. Ik schat dat we zeker een week nodig hebben om alle achter stand weg te werken. Zodra de treinen weer rijden brengen de containerbedrijven alles wat ze zelf hebben opgeslagen. Wij zijn niet de enige. Alle overslagbe drijven hebben dat probleem." Naast de overslag in Voorhout staan twintig propvolle wagons te wachten op vervoer naar Wijster. Om toch wat ruimte te maken voor huisvuil heeft de overslag drie vrachtwagencom binaties (twee uit Alphen en één uit Nöordwijk) ingehuurd. Zij brengen twee keer per dag een container afval naar Drenthe. De chauffeurs zijn daar veertien uur mee in de weer. De vuil overslag is nog op zoek naar en kele combinaties. Het inhuren van de vrachtwa gencombinaties is een dure Bij de vuiloverslag in Voorhout hoopte het vuil zich de laatste dagen op door de treinstaking. foto wim dijkman zaak, beaamt Remmelzwaal. Hij wil echter niet vertellen hoe duur. De kosten komen voor re kening van de acht bollen streekgemeenten die de de vuil overslag hebben opgezet. Zij zullen die kosten wel verhalen op de producenten van het vuil, denkt Remmerswaal, die blij is dat hij nog enig vuil kwijt kan. Vuil dat blijft liggen gaat stinken. Remmelzwaal heeft nog geen klachten van omwonenden gehad, maar geeft onmiddellijk toe dat de overslag voor overlast zorgt. „We proberen dat zoveel moge lijk te beperken door het afval direct te verwerken. De kans be staat alleen dat er papier of an der licht spul rond gaat vliegen. Hier moet alles buiten worden verwerkt. Dat verandert als we in het nieuwe onderkomen zit ten. Dan gebeurt alles binnen. Over anderhalf jaar moet het nieuwe bedrijf klaar zijn." MONICA WESSELING De enorme toename van het aantal ongevallen op de snelweg A4, Amsterdam/Den Haag is volgens de Leiderdorpse politie de belangrijkste reden voor de groei van het aantal verkeersslacht offers dat verleden jaar in Leiderdorp viel. In 1991 gebeurden op de snelweg, grondgebied Leiderdorp, ongeveer tien grote aanrij dingen, het jaar ervoor slechts één. Veelvuldige mist was de oor zaak van de ongevallen. Volgens J. de Kok, bij de Leiderdorpse politie onder meer be last met verkeerszaken, is het aantal ongevallen op de grote doorgaande wegen door Leiderdorp, niet gestegen. „Uitzonder lijk, als je je bedenkt hoeveel meer auto's er door het dorp razen. Steeds meer mensen nemen de route over de Engelendaal, de Van der Valk Boumanweg en de Persant Snoepweg om de druk ke Hoge Rijndijk te vermijden", aldus de politieman. De Kok kan voor het niet stijgen van het aantal ongevallen op deze drie we gen, geen sluitende verklaring geven. Plan Op de kleine dorpswegen is het aantal ongevallen juist weer wel toegenomen. De inwoners van Leiderdorp kennen de stoplich ten op de Engelendaal en op de Van der Valk Boumanweg en nemen kleinere straten. De Kok vindt dat er samen met de buur gemeenten een plan moet worden gemaakt om sluipverkeer over de drie doorgaande wegen te voorkomen en anderszijds de auto's uit de echte woonwijken te weren. De politie is bezig met het jaarverslag over de verkeersongevallen en heeft nog geen exact overzicht over welke ongevallen waar en wanneer zijn ge beurd. Aan de hand van de exacte cijfers wordt een verkeersana- lyse gemaakt en worden maatregelen voorgesteld. De Leiderdorps wethouder van verkeer Veldstra zegt veront rust te zijn over de toename van het aantal verkeersslachtoffers, maar houdt zich verder vooralsnog op de vlakte. De cijfers wa rén haar nog niet bekend en ze wil eerst meer gespecificeerde gegevens hebben over welke ongevallen waar en wanneer ge beuren. „De rijke watersporters vinden de pleziervaartbelasting prach tig. Die paar honderd gulden zal hen een zorg zijn. De minder kapitaalkrachtigen doen waar schijnlijk hun boot weg en dan wordt het een stuk stiller op het water." Een beheerder van de haven van de Koninklijke Wa tersportvereniging De Kaag in Warmond trekt een afkeurend gezicht wanneer de vaarbelas- ting ter sprake komt. Die raakt volgens velen kant noch wal. „Bij een zeer groot deel komt dit als een zware klap aan." Als niet-watersporters weinig bezwaren hebben tegen een vaarbelasting, komt dat vooral door het poenerige beeld dat van bootbezitters bestaat. Maar volgens het Koninklijke Neder lands Watersport Verbond (KN- WV) is dat een hardnekkig mis verstand. Dat blijkt ook uit een onderzoek dat uitwijst dat 70 p'ui van da leden een (aai inkomen van beneden de 49.000 gulden heeft. Met moeite kunnen /.ij hun boot drijvende houden. De belasting, die onge veer tussen de 150 en 1400 gul den gaat bedragen, is voor die mensen niet meer op te bren gen, zo stelt het verhond. Aan de Kaag is het nog geen echt lenteweer, maar op ver schillende boten in de jachtha ven wordt al hard gewerkt om straks te kunnen uitvaren. „De meeste mensen die hier een boot hebben liggen, zijn pure hobbyisten." zegt H. van Don gen uit Warmond. „Handige doe-het-zelfers, die hun boot zelf hebben gebouwd. Daar heb ik groot respect voor, want het onderhouden van een boot is zeer kostbaar. Maar die mensen zijn zo verknocht aan hun vaar tuig, dat zij daar veel voor laten. Het zou toch treurig zijn wan neer juist die categorie de boot aan de kant moet doen, omdat die belasting nou net te veel van het goede is. Mensen die in een fanfare zitten krijgen subsidie voor hun hobby, anderen moe ten er voor kromliggen," aldus Van Dongen. Warmonder N. van Veen, die net als Van Dongen een lig plaats bij de Kaag heeft, vreest dat degenen die toch willen va ren, gaan bezuinigen op het on derhoud. „Dat kan gebeuren ten aanzien van de motor, maar ook kan vernieuwing van de gasinstallatie nog wat jaren worden uitgesteld met alle ge volgen van dien", aldus Van Veen. „En dat is niet bepaald bevorderlijk voor de veiligheid op het water." Op zich is het redelijk dat wa tersporters gebruik maken van vaarvoorzieningen daar ook voor betalen. „Natuurlijk", zegt Van Dongen. „Maar dan moet de regering wel alle andere hef fingen afschaffen. De tolheffin gen ziin nu enorm. Ik denk dat ik vorig jaar zo'n zes- zeven honderd gulden heb betaald en dan heb ik niet echt veel geva ren." De meeslen hebben een vaarvergunning van het hoog heemraadschap van Rijnland nodig die dit jaar 10 gulden kost. Een retourtje van De Kaag naar het Westland komt op 40 gulden. Het KNWV zegt dat ongeveer 12 procent van de bootbezitters definitief aan de wal blijven wanneer de vaarbelasting wordt ingevoerd. J. van Deventer, voorzitter van watersportvereni ging De Kaag, denkt dat het niet zo'n vaart zal lopen. „Er zijn mensen die hun laatste centen aan hun boot uitgeven. Dat schip is alles voor ze. Of zij zich door een belasting laten af schrikken weet ik dus niet. De regering dacht door het verho gen van de accijnzen het auto gebruik te kunnen terugdrin gen, maaar dat is ook niet uitge komen." Van Deventer verbaast zich er nog steeds over dat liefhebbers van motor- en zeilboten voor rijke kapitalisten worden ge houden. „Een beetje sta-cara- van kost toch al gauw 30 40 duizend gulden, maar mensen die zo'n ding hebben worden nooit met scheve ogen aangeke ken. Ja, op de Kaag vaart wel eens een jacht van een miljoen gulden, zo een met gouden kra nen. Dat beeld blijft bij veel mensen hangen. Niet dat de meesten in een tweedehands schip varen." De voorzitter van De Kaag, met ongeveer 1400 leden de grootste vereniging uit de regio, denkt dat de invoering van de belasting zinloos is. Het contro lesysteem dat nodig is voor het innen van het geld, zal volgens hem bijna alle inkomsten op slorpen. De netto-opbrengst is dan bijna nihil. „Ze dachten na tuurlijk een melkkoetje te heb ben gevonden. Maar daar komt niets van terecht." MONICA WESSELING* DEN HAAG/LEIDEN MONICA WESSEUNG Het aantal verkeersslachtoffers is vorig jaar in Leiderdorp met meer dan de helft toegenomen ten opzichte van 1990. Er vielen vier doden, terwijl in 1990 niet een persoon in het verkeer om kwam. Het aantal gewonden steeg van 54 naar 88. De toena me in het aantal verkeersslacht offers is nergens in de provincie Zuid-Holland zo groot. Nieuw koop is procentueel ook een sterke stijger: daar steeg het aantal verkeersslachtoffers van 14 naar 23. Een en ander blijkt uit de verkeersongevallencijfers van de dienst Verkeersongeval lenregistratie van Rijkswater staat. Het verkeer in de provincie Zuid-Holland eiste vorig jaar minder slachtoffers dan het jaar daarvoor. In 1990 gebeurden er 68.511 ongelukken waarbij 10.839 mensen gewond raakten en 195 doden vielen. Vorig jaar bedroeg het aantal ongelukken 64.347 en vielen er 10.121 ge wonden en 149 doden. De cij fers worden bijgehouden in het kader van de actie Min 25 pro cent. Gemeenten die een ver mindering van het aantal ver keersslachtoffers bereiken, ko men in aanmerking vöor een rijksbijdrage. In veruit de meeste gemeen ten is het verkeer in vergelijking met 1990, verleden jaar veiliger geworden. Dat neemt niet weg dat op sommige plekken juist méér slachtoffers te betreuren waren. Leiderdorp en Nieuw koop zijn daar de meest spre kende voorbeelden van. Ook in Wassenaar raakten 15 mensen meer gewond dan in het jaar daarvoor. Op de Zoeterwoudse wegen raakten vijf mensen meer gewond, een toename van 26 procent ten opzichte van 1990. In Leiden was er nauwe lijks enige verandering waar neembaar. Veiliger Waar het de verkeersveiligheid betreft is Valkenburg er vorig jaar procentueel het meest op vooruit gegaan. In 1990 vielen er elf gewonden, verleden jaar drie. Ook in Oegstgeest nam het aantal verkeersslachtoffers af. Voorhout, Voorschoten, Sassen- heim, Noordwijkerhout, en Ja- cobswoude kenden alle een da ling in het aantal gewonden zien van om en nabij een kwart. De kustplaatsen Katwijk en Noordwijk hadden nog steeds een vrij groot aantal gewonden. Het is nog niet bekend hoe veel premie de gemeenten uit gekeerd krijgen vanwege de ac tie Min 25 procent. Vorig jaar werd aan veiliger geworden dorpen en steden in de provin cie 200.000 gulden uitgekeerd aan resultaatpremies. Deze week wordt nagegaan welke ge meenten daarvoor dit keer in aanmerking komen. De actie Min 25 procent kent naast re sultaatpremies ook de zogehe ten aanmoedigingsprijzen. Per sonen of instellingen die zich op de een of andere manier ver dienstelijk hebben gemaakt voor de verkeersveiligheid, ko men in aanmerking voor een prijs. Voor de provincie is 50.000 gulden beschikbaar. De prijzen worden over twee maanden uitgereikt. Kantoorgebouw De Aar is gesitueerd in het centrum van Alphen aan de Rijn pal naast het overdekte winkelcentrum 'Aarhof. Te huur zijn ruimten vanaf 100 mJ tot aan een totaal van ca. 2.000 mJ. De flexibele indelingsmogelijkheden en de geboden faciliteiten garanderen een prettig werkklimaat De Aar is uitstekend te bereiken met zowel het eigen- als het openbaar vervoer; bushalcen bevinden zich op loopafstand. Interesse? Voor meer informatie kunt u kontakt opnemen met de makelaars Van 't Hof bedrijfshuisvesting, telefoon 01720 - 93743, Rob Muns' makelaarshuys, telefoon 01720 - 93942 of met onderstaand kantoor. NationaleNederlanden 070-3 419 420 Innovest LEIDEN WILLEM SPIERDIJK De Nederlandse Spoorwegen hebben een vergadering in het Alphense hotel Toor afgezegd, maar verder zijn ingrijpende ge volgen van de treinstalting in de regio uitgebleven. De staking heeft er nauwelijks toe geleid dat mensen niet dp hun werk zijn verschenen. Grote instellin gen melden dat werknemers veelvuldig met de auto hebben gereisd. Personeelsleden die echt niet op hun werk konden komen, namen een vrije dag. Het ging daarbij maar om enke le personen. Het personeel van het AZL kwam massaal met de auto. De parkeerplaatsen rondom het ziekenhuis waren bomvol. Vol gens een woordvoerder kwa men vrijwel alle patiënten die een afspraak hadden, opdagen. Het landelijke onderzoeksinsti tuut Research voor Beleid aan de Schipholweg had aan het personeel bedrijfswagens be schikbaar gesteld voor het woon-werkverkeer. Acht van de 120 werknemers konden niet naar Leiden komen. „Omdat de meesten van ons aan een pro ject werken, is het goed moge lijk dat er thuis wordt gewerkt", zegt een woordvoerster. Ook bij de universiteit werkten enkele personeelsleden thuis, of na men een vrije dag. Examens en colleges gingen gewoon door. Bij Hotel Toor in Alphen aan den Rijn werd één vergadering afgezegd, omdat de deelnemers met de trein zouden komen. Het ging overigens om een ver gadering van de Nederlandse Spoorwegen. „Die is weliswaar verschoven, maar er waren toch inkopen voor gedaan", vertelt een woordvoerder. Het Golden- Tuliphotel in Leiden, dat ook in de buurt van het station ligt, kreeg een aantal annuleringen binnen vanwege de treinsta king. „Daar stonden echter weer boekingen tegenover", zegt de bedrijfsleider van het hotel. Ambtenaren van de gemeente Alphen waren de laatste dagen aan het 'carpoolen', zo bleek uit briefjes op de informatiebor den. Dat werkte: alle ambtena ren verschenen op hun werk.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22