Staten voelen niets voor 'half Duinrell' Regio Leiden Leiderdorp pakt overlast honden aan Zoeterwoude geeft SJZ maand uitstel Leiderdorp wil snelle schoonmaak graffiti Eiertentoonstelling in Ambachts- en Baljuwhuis Kinderen in Poelmeer ziek door rioolgas WOENSDAG 8 APRIL 1992 21 REDACTIE D'CK Bezorgdheid over ontwikkeling Vlietland den haag meindert v De beheerskosten van het recreatiegebied Vlietland groeien de provincie Zuid-Holland boven het hoofd. De nog steeds groeiende kosten moeten worden gedekt door een uitbreiding van het aantal voorzieningen zoals een golfbaan, hotel, kegel-/bowlingbaan, racketcentrum, va kantiehuisjes en sauna. Provinciale staten willen echter eerst meer informatie voordat zij akkoord gaan met de voorlopige plannen. meer attracties moet hebben om tot volle ontwikkeling te kunnen komen. Ook de aanleg van de toegangsweg tijdens de zomer van 1991 heeft geen ver andering gebracht in de bezoe kersaantallen. Op mooie dagen is het vol, maar met matig weer blijven de bezoekers weg. Van daar dat door toevoeging van andere activiteiten, mensen ook buiten de zomermaanden het plassengebied gaan bezoeken. Provinciale staten van Zuid- Holland weigeren echter om nu al goedkeuring aan de voorlopi ge plannen van het provincie bestuur voor Vlietland te geven. De partijen vinden dat het hui dige voorstel onvoldoende fi nancieel wordt onderbouwd. Gedeputeerde Blok wil dat de staten nu al instemt met 'een bescheiden start van de golf- Het provinciaal bestuur kan nog niet aangeven hoe hoog de kos ten voor beheer en onderhoud precies zijn. Tot nu toe is voor ruim 30 miljoen gulden aan overheidsgelden in het tussen Leiden en Leidschendam gele gen Vlietland geïnvesteerd. De verwachting is dat het gebied nog dit jaar wordt ingericht zoals in het plan uit 1982 was vastgesteld. Volgens de provin cie is dit plan echter niet vol doende om uit de kosten te ko- A1 eerder was duidelijk dat particulieren een groter aantal voorzieningen bij het recreatie gebied zouden mogen exploite ren. Een rapport van een ad viesbureau dat vorig jaar uit kwam, wees uit dat Vlietland baan' en met de aanleg van een jeu de boulesbaan en geologi sche tuin. Toezeggingen PvdA-woordvoerder Cees van der Zalm zegt met niets akkoord te willen gaan voordat er meer financiële duidelijkheid is. ,,Dat de provincie geld nodig heeft en dus wat zaken wil privatiseren is bij ons niet omstreden", zegt de Warmonder. „Maar het gaat ons wel om de mate waarin dat gebeurt. Het dreigt nu een half Duinrell te worden. Als blijkt dat de provincie met drie topatrac- ties uit de kosten komt, dan wil ik er geen negen. Ook wil ik de keuze hebben tussen kleine en grote voorzieningen." De WD-fractie is heel tevre den over de vercommercialise ring van het recreatiegebied rond de plas die is ontstaan na zandwinning. Maar woordvoer ster Wijngaarden-Bergen stelt dat er geen toezeggingen ko men voordat de financiële stand van zaken duidelijk is. Ook Groen Links plaatst de nodige vraagtekens achter het voorne men van de provincie. Vlietland moet meer attracties hebben om tot volle ontwikkeling te kunnen komen. Voorschoten verplaatst koopavond niet voorschoten w1lered simons De gemeente Voorschoten ver zet de vrijdagse koopavond niet naar de donderdag als Leiden de koopavond van donderdag naar vrijdag verplaatst. Dit standpunt van burgemeester en wethouders werd gisteravond in het Ambachts- en Baljuwhuis unaniem onderschreven door de leden van de middenstands- commissie. Daarmee onder schrijven zij een advies van de Kamer van Koophandel (KvK) die na uitgebreid onderzoek de gemeente Leiden ernstig heeft afgeraden de koopavond naar de vrijdag te verplaatsen. De middenstandscommissit voelt er niets voor om de consu menten in verwarring te bren gen door de bestaande toestand te wijzigen. Deze werd door wethouder I I M ten Have. In navolging van de KvK. als 'even wichtig' gekarakteriseerd. Hij stelde gisteravond ook dat veel consumenten uit Leiden graag in de randgemeenten hun inko pen doen, omdat de winkelcen tra er goed bereikbaar zijn en omdat er parkeerruimte is, die in de Leidse binnenstad ont breekt. „Bovendien weet ik ze ker dat veel Leidse consumen ten de hoogwaardige winkel voorzieningen in Voorschoten waarderen", aldus Ten Have. De mentaliteit van de Leiderdorpse hon denbezitters moet veranderen. Vervuiling door hondepoep blijft toenemen. Vooral rond de vijver in de Buitenhof en de zoge naamde 'Groene Dolk' in de Voorhof, tus sen het Heelblaadjespad en de Dwarswete- ring, doen veel loslopende honden hun be hoefte. Burgemeester en wethouders willen de overlast bestrijden met een betere voor lichting aan de hondeneigenaren. Sinds tien jaar moeten honden in Leider dorp worden aangelijnd, behalve op specia le uitlaatplaatsen. Het raadsbesluit over de uitlaatplaatsen dat toen werd genomen is nu echter sterk verouderd. Onder de ge- doogplaatsen vielen onder meer de Elisa- bethhof en de Baanderij, maar die zijn in middels bebouwd. „Het is bovendien de praktijk van alledag dat honden niet aange lijnd worden uitgelaten. Hiertegen wordt niet opgetredencontateren burgemeester en wethouders. In de rubriek 'Gemeente aan huis' in het plaatselijk huis-aan-huis blad wil het colle ge nu een oproep doen aan de eigenaren. „Die is verantwoordelijk voor het uitlaat gedrag van zijn hond en die moet je op zijn verantwoordelijkheid aanspreken." Behalve de oproepen moeten de parken ook vaker worder gemaaid en geveegd om de overlast tegen te gaan. Het college wil de kosten daarvan, circa 10.000 gulden per jaar, niet dekken uit de opbrengst' hondenbelasting. Waar net geld de vandaan moet komen i: geld dan wel duidelijk. correspondent De beslissing over de huurover eenkomst van de Zoeterwoudse voetbalclub SJZ is ruim een maand uitgesteld. De gemeen teraad wil pas een beslissing ne men als is onderzocht of het hoofdveld moet worden gere noveerd. Dat bleek gisteravond tijdens de raadscommissie wel zijn. CDA'er J. van der Salm stelde voor dat het onderzoek naar de toestand van het hoofdveld van SJZ wordt betrokken in de huur overeenkomst. De resultaten van dit onderzoek moeten ook aan de vereniging zekerheid ge ven over eventuele nieuwe in vesteringen. In de raadsverga dering van 21 mei kan dan de beslissing vallen. Volgens wethouder R. Hoge- nelst staat het helemaal niet vast dat er sprake is van achter stallig onderhoud. „Dat moet juist dat onderzoek naar het hoofdveld uitwijzen", zei hij. Volgens hem zijn de velden al tijd uitstekend onderhouden te gen hoge kosten. „Er is voortdu rend in geïnvesteerd." Uitstel van de gehele huur overeenkomst betekent volgens SJZ-voorzitter L van der Geest dat het te renoveren trainings veld in augustus niet kan wor den gebruikt. „Weer een maand uitstel betekent dat de werk zaamheden op zijn vroegst in mei kunnen beginnen. Voor een grasveld is dat rijkelijk laat." Het overleg tussen SJZ en ge meente is vastgelopen op een grote huurverhoging boven de 40.000 gulden die de club nu al betaalt. Daarnaast wil de ge meente dat de voetbalclub voor elke renovatie jaarlijks één pro cent van de investering bijlegt. Over deze voorwaarde wil SJZ absoluut niet praten, uit vrees dal het dan in grote financiële moeilijkheden raakt. Hogenelst veronderstelde dat de financiële nood bij SJZ niet zo hoog is. „De club wil immers zelf vier velden blijven bespelen en daarvoor huur betalen. Dat kost 2000 gulden per jaar rhéer, voor zuivere luxe. Er zijn im mers maar drie velden nodig", aldus de wethouder. LEIDERDORP UESBCTH BUfTlNK Graffiti op Leiderdorpse muren en gebouwen moet met een 'lik-op-stuk beleid' worden be streden. Het gemeentebestuur wil dat maximaal twee dagen na melding de graffiti wordt verwij derd van openbare gebouwen. Het beleid moet 'ergenis, aan tasting van de leefbaarheid van het dorp en harde financiële ge volgen' in de toekomst voorko- Graffiti leidt volgens de ge meente aanwijsbaar tot een 'verminderde kwaliteit van de woonomgeving'. „Het geeft aanleiding tot veel ergenis bij Leiderdorpers. Er zijn diverse aanwijzingen dat 'kladvandalis- me' een aanzuigende werking uitoefent op overige vernielin gen. Andersom gaat het verhaal natuurlijk ook op: een slecht onderhouden woonomgeving nodigt uit tot bekladding", er kennen burgemeester en wet houders in een beleidsnota. Het college wil het telefoon nummer waarop grof vuil kan worden aangemeld, gebruiken als meidnummer voor graffiti. Door binnen twee dagen de graffiti te verwijderen, moet de lust de 'kunstenaars' verder ont gaan. „De stellige indruk be staat dat als gevolg van dit be leid de activiteiten van de graffi ti-kunstenaars' afnemen." Samen met de Leiderdorpse Ondernemersvereniging (LOV) wil de gemeente ook de diefstal van spuitbussen aanpakken. „De meeste verfspuiten worden namelijk bij een grootwinkelbe drijf gestolen en naar het schijnt wordt er door die bedrijven wei nig ondernomen om dal tegen te gaan." Hoeveel de maatregelen moe ten kosten is niet duidelijk. Vo rig jaar werd bijna 1700 gulden uitgegeven aan het laten verwij deren van graffiti, maar meestal doen bijvoorbeeld conciërges van scholen het zelf. De kosten worden dan niet doorberekend. Enquête naar milieubewustzijn Oegstgeestenaren Een enquête naar het milieu bewustzijn van de Oegst- geester bevolking moet uit wijzen of de mensen in het dorp bereid zijn om hun au to wat vaker te laten staan. Groen Links in deze gemeen te heeft tot de enquête beslo ten. Deze politieke partij wil samenwerken met de Werk groep Milieuzorg Oegstgeest (WMO) en met andere partij en om het onderzoek op touw te zetten. De enquête moet volgens Groen IJnJes worden inge vuld door verkeersdeelne mers, winkelend publiek en middenstanders. De vragen lijst wordt samengesteld vol gens het model van de Werk groep 2000, een Amersfoorts onderzoeksbureau. De Werk groep 2000 beschikt over een kant en klare vragenlijst die Groen Links voor de enquête wil gebruiken. Taartpunt Groen Links heeft al eerder een plan gemaald waarbij het autoverkeer wordt ont moedigd door het dorp op te delen in 'taartpunten'. Het autoverkeer zou hierdoor zelfs kunnen worden gehal veerd Die taartpunten staan onderling met elkaar in ver binding via rondwegen. Au to's die van de ene 'taart punt' naar de andere willen rijden, moeten om de hele 'taart' heen. Fietsers kunnen wel binnendoor van de ene 'punt' in de andere komen. Concreet voorbeeld van zo'n taartpunt is de wijk Oegstgeest-Zuid: hier kan het autoverkeer volgens Groen Links worden belemmerd door het plaatsen van bloembakken in enkele stra- Volgens secretaris Nellie Raedts van Groen Links moet de partij eerst nog om de ta fel gaan zitten om de plan nen voor de enquête nader uit te werken. „Waarschijn lijk kunnen dc vragenlijsten dan in de zomermaanden worden rondgestuurd Heesters voor Bloemenweide zoeterwoude Bewoners van de wijk Bloemen weide in Zoeterwoude krijgen van de gemeente binnen enkele weken een heester of een struik. Vorig jaar had de raad besloten iedereen een boom aan te bie den om deze nieuwbouwwijk wat op te vrolijken. Een boom past echter niet in de vele kleine tuinen. Om die reden is volgens wethouder A. Ringersma voor alternatieve beplanting geko- De bewoners krijgen volgen dc week een formulier met af beeldingen van dc struiken waaruit kan worden gekozen. Enkele weken later worden de heesters bezorgd. Met het uit delen van de beplanting is een bedrag van in totaal 825 gulden gemoeid. Commissie Zoeterwoude legt werk neer ZOETERWOUDE De tijdelijke medezeggen schapscommissie van de ge meente Zoeterwoude heeft haai werkzaamheden voorlopig ge staakt. Dit deelde wethouder A. Ringersma deze week mee tij dens de vergadering van de commissie personeel en organi Mtie Het breekpunt is volgens de wethouder dat de commissie buiten kantoortijd wil vergade ren en voor vergaderuren over werkvergoeding in tijd eist. Ver gaderen binnen de ambtelijke tijd is volgens de commivsic niet mogelijk omdat het gewone werk alle tijd opeist. Het college van burgemees ters en wethouders vindt echter dat alle vrrgaderingen van deze commivsic binnen de werktijd moeten worden gehouden. Aan de commissie is als extra een secretaris toegevoegd. Vooral nu omstreeks deze tijd belangrijke beslivsingen geno men moeten worden over de reorganisatie van het ambtelijk apparaat in Zoeterwoude. is dc med e zcggcnscha psraad van groot belang. lid van de mcdczrggrnsrhapv commissie P den Brabander bevestigt dat de vakbonden hit met deze gang van zaken niet oen* zijn. Duinrell 10 april weer open wassenaar Het Wassenaarse attractiepark Duinrell opent op 10 april weer de deuren voor het publiek. De belangrijkste nieuwe trekpleister is dit jaar de Splash, waarbij een enorme boot over een steile schans naar beneden glijdt en na een vrije val in een vijver neerkomt. In het 3D-fïlmtheater draait verder de nieuwe dierenfilm 'Tender Savage', die is opgedragen aan het Wereld natuur Fonds. Op beide Paasdagen geeft illustrator Gerard Smits demonstraties met de airbrush-techniek. Kinderen kunnen on der zijn leiding zelf tekeningen maken. Excursie naar Berkhoutpark voorschoten De afdeling Groen van de gemeente Voorschoten houdt op 12 april een excursie naar het plaatselijke Burgemees ter Berkhoutpark. Centraal staat daarbij 'de ontluikende lente' en dan vooral de vele bloeiende planten in het park. Deelnemers aan de excursie moeten zich om 11.00 uur verzamelen bij de educatieve tuin aan de Prins Bernhardlaan. voorschoten In het Ambachts- en Baljuwhuis in Voorschoten zijn van 11 april tot 4 mei ruim 400 beschilderde en versierde paaseieren te zien. De eieren zijn afkomstig uit privéverzamelingen. Hoogtepunt is een ei-creatie uit een van de Amerikaanse inzendingen. Het is een replica van het ei dat aan de vrouw van de Amerikaanse pre sident werd geschonken. Er zijn verschillende technieken te zien, onder meer handbe schilderde, geëtste en gegraveerde eieren. Ook kunnen er gede coreerde eierschalen worden gekocht. De tentoonstelling wordt aangevuld met kunstwerken die het ei als onderwerp hebben. De tentoonstelling is maandag tot en met zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Toegang gratis. Onderzoek GGD Leiden wijst uit: oegstgeest caroline van overbeeke De twintig leerlingen van de Oegstgeester Gevers-Deutz Ter- weeschool zijn vorige maand in zwembad Poelmeer ziek gewor den door rioolgas. Dit blijkt uit een onderzoek van de GGD in Leiden. Eerst werd vermoed dat chemische stoffen oorzaak wa- Op 19 maart werden 20 kin deren ziek na een bezoek aan het zwembad: ze klaagden over prikkelende ogen, buikpijn, hoofdpijn en misselijkheid. De bedrijfsleiding van zwembad Poelmeer en wethouder A. Ko- hlbeck (volksgezondheid) dach ten dat een riool-ontstoppirigs- middel de oorzaak was. Uit het GGD-onderzoek blijkt nu dat zware rioolgassen de kinderen hebben bedwelmd. GGD-arts S. Wijnands schrijft in het rapport: „Die dag hing er na het ontstoppen van de af- voerputjes een rioollucht in het zwembad, het zwembadperso neel heeft dat bevestigd. Deze rioolgassen kunnen onder an dere vrijkomen tijdens het ont stoppen van het riool. Het be wuste ontstoppingsmiddel ver oorzaakt namelijk een hevige ciruculatie in het rioolsysteem. Dit is wellicht nog eens ver sterkt door een verstopping van het riool. Werknemers bemerk ten namelijk gedurende enige tijd een rioollucht in de hal." Uit onderzoek blijkt dat het vloeibare ontstoppingsmiddel en de schoonmaakmiddelen geen aanleiding kunnen geven tot gezondheidsklachten. Dat alleen kinderen en niet volwas senen last hadden van de riool lucht, verklaart de GGD uit het feit dat zware rioolgassen laag bij de grond blijven hangen. Dit wordt mede in de hand gewerkt door de hoge vochtigheidsgraad in het zwembad. De (JGD-arts adviseert het zwembadpersoneel nu om de putjes 's morgens vroeg niet schoon te maken of te ontstop pen. „Hierbij komt altijd riool lucht vrij omdat het 'stankslot' wordt verwijderd. Als ontstop pen nodig is, is aan te raden om dit 's avonds laat te doen, zodat 's nacht de lucht kan worden ververst." De GGD-arts meent dat de gemeente er goed aan doet om het riool aan een nadere inspec tie te onderwerpen, omdat het vrijkomen van gassen ook ver oorzaakt kan zijn door rioolver stopping. Wethouder Kohlbeck is blij met de uitkomsten van het on derzoek. „Er is in elk geval niks ernstigs aan (Je hand, geen ge vaar voor de zwemmmers dus. We gaan op korte termijn on derzoeken of het riool inder daad verstopt is. Vervolgens zullen we dat verhelpen." Oegstgeestenaren kunnen veilig zwemmen in Poelmeer nu is gebleken dat de schoolkinderen vorige maand niet ziek zijn geworden door chemi sche gassen, maar door een sterke rioolucht. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21