'Sociale Dienst laat het te vaak afweten' Omwonenden Sterflat: 'Niet nog meer studenten als buren' Ci Leiden Gemeente wil 'goud in grond' uitbuiten Politie: extra aandacht voor Beestenmarkt blijft VOENSDAG 8 APRIL 1992 19 Directeur vraagt opheldering over uitlatingen Burgerraadslieden De service van de sociale dienst laat te wensen over. Dat constateert het Instituut Burgerraadslieden. In zijn jaar verslag wordt vastgesteld dat 'er bij de Sociale Dienst sprake is van enig kwaliteitsverlies'. Daarvan zouden cliënten de dupe worden. leiden «gert visser Volgens de raadslieden gebeur de het een aantal malen dat de deskundigheid van medewer- I kers van de sociale dienst tekort schoot. „Zo kwam het meerma- len voor dat niet was onderkend dat een cliënt aanspraak kon maken op toeslag voor energie kosten omdat de medewerker de regeling niet of onvoldoende kende", aldus de raadslieden. Ook in andere gevallen zouden cliënten het slachtoffer zijn ge worden van onkunde van per- l soneel van de Sociale Dienst. Burgerraadsvrouw Joset Mons wijt het tekort aan kennis aan het grote verloop onder het per soneel van de dienst. Daardoor zouden er medewerkers zitten die nog onvoldoende van alle regelingen op de hoogte zijn. Volgens Mons kan niet worden gesteld dat de Sociale Dienst niet functioneert. „Maar onze ervaring is wel dat ër in vergelij king tot voorgaande jaren steeds meer klachten komen", aldus Mons. De directeur van de sociale dienst Saskia Noorman wil niet op de beschuldigingen reageren voordat de raadslieden ophel dering hebben verschaft. Zij heeft de tekst van het jaarver slag overigens nog niet onder ogen gehad. „Als het gaat om ervaringen, daar geef ik niet zo vreselijk om. Het Instituut moet mij eerst duidelijk maken waar op het deze uitlatingen baseert. Dan wil ik er graag op reage ren", aldus Noorman. Ziek De klachten hebben ook betrek king op het te laat beantwoor den van brieven. Volgens de raadslieden komt het geregeld voor dat aanvragen voor een uitkering niet binnen de wette lijke termijn van een maand worden beantwoord. Uit het jaarverslag: „Ook de bereikbaarheid van de mede werkers is vaak niet optimaal terwijl zaken blijven liggen als een medewerker ziek is". Regel matig zijn er volgens de raads lieden problemen met de beta ling van energiekosten voor mensen die een uitkering heb ben. Het is de bedoeling dat de sociale dienst het bedrag van de uitkering inhoudt en stort op de rekening van het energiebedrijf. Dat zou vaak niet tijdig gebeu ren waardoor degene die een uitkering heeft, wordt lastig ge vallen met aanmaningen van het energiebedrijf. Joset Mons wijst er op dat de indrukken van de burgerraads lieden niet zijn gebaseerd op cijfers maar op praktijkervaring. Zij tekent daarbij aan dat het aantal klachten dat bij het insti tuut terecht komt vaak maar een fractie is van het werkelijke aantal klachten. leiden Een vrouw bewerkt met een tang een stukje draad. Zij is één van de acht deelneemsters aan een klussencursus voor vrouwen die giste- in buurthuis Vogelvlucht is begonnen. Tijdens de cursus gaan de vrouwen onder meer behangen, verven en boren. Ook leren ze hoe ze hun fiets moeten onderhouden. leiden wim koevoet Nog meer studenten en jonge ren in het gebied rond de Klik- spaanweg zijn wat de omwo nenden betreft niet welkom. Het gaat er daar nu al weinig harmonieus aan toe en de be woners van de Haagweg en 1 Noachstraat zijn bang dat de plannen van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) de problemen alleen maar zullen verergeren. Die plannen behel zen de bouw van drie flats bij de bestaande Sterflat, met ruimte voor 200 personen. De informatie-avond over dit project, gisteren in de aula van de Rembrandt Scholengemeen schap, voltrok zich in een ui terst kribbige sfeer. De architect van het bouwplan werd aan het begin van de bijeenkomst her haaldelijk in de rede gevallen door een Haagwegbewoner die geen tijd wilde verspillen 'aan deze reclamespot'. „Er zitten hier immers geen potentiële ko pers maar juist mensen die die flats niet lusten", zlette hij direct de toon. Een andere bewoner van de Haagweg, H. van der Sluys voorspelde grote parkeerproble men. Bewoners en bezoekers van de flat die wordt gedacht aan de Haagwegkant van het studentengebied zullen behoef te hebben aan parkeerplaatsen en die bevredigen aan de Haag weg, denkt hij. Dat volgens SSL- directeur A. Hübben het Leidse gemiddelde op één auto per twintig studenten ligt, is geen geruststelling voor de omwo nenden. Ze wijzen erop dat in de flat aan de Haagwegkant de stelletjes komen te wonen en die zijn over het algemeen draagkracKtiger. Toch denkt Hübben dat er in het studen tengebied aan de Klikspaanweg ruimte voor parkeerplaatsen is te vinden. Feestjes Omwonende Van Paridon re kende voor dat als de drie flats er komen hij nog eens 200 eind examenfeestjes krijgt te verwer ken. Hij en de andere omwo nenden zijn de vele slapeloze nachten beu. Groot is ook de angst dat de balkons in de penthouses bovenop de flats als feestterrein zullen worden ge bruikt. Zijn buurman De Jong viel hem bij en bekende dat hij bij het luiden van de klokken van een kerk in de buurt wraakge voelens koestert: „Ik 's nachts niet slapen? Goed, maar dan de studenten op zondagochtend niet uitslapen." De Haagwegbe woner hekelde 'de grote, zwarte luidsprekerboxen in de open ra men'. Al enige tijd neemt hij niet eens meer de moeite om de beheerder, 'die toch nooit be reikbaar is' te bellen als hij hin der ondervindt. „Dan de politie Hoewel hun woongedrag door het slijk werd gehaald, be ten de bewoners van de be staande studentenflats, gister avond veel rijkelijker vertegen woordigd dan de omwonenden, nauwelijks van zich af. De zorg van vele studenten betreft veel eer de sloop van een aantal ba rakken opdat er ruimte komt voor de nieuwbouw. Voor de bewoners van deze woningen ziet de toekomst er wat zonni ger uit nu SLS-directeur Hüb ben hen gesprekken over het tijdstip van de sloop, herhuis vesting en woonwensen heeft toegezegd. Volgens Hübben krijgt ook iedere nieuwe bewo ner van de barakken te horen dat de bouwsels er hooguit nog 1,5 jaar staan. De huidige bewo ners hebben bij de herhuisves ting voorrang op de nieuwe be- Huisman was de enige stu dent die de omwonenden te gengas gaf. Hij wees erop dat de bewoners,van de Sterflat nog veel minder privacy genieten dan de omwonenden. „Ik kan bij iedere student naar binnen kijken en zij bij mij. U kunt niet in uw tuin zitten vanwege het lawaai, ik niet omdat ik er geen heb." Een andere student maakte zich ernstig zorgen over de overlast door het bouwen. „We hebben tegenwoordig maar vijf jaar voor onze studie en als daar ook nog tijd vanaf gaat door al dat heien onder onze ramen, vrees ik het ergste. Ik vind dit wel een reden om niet te bou wen." SLS-directeur rekende snel af met deze opmerking: „Da's gemakkelijk gezegd als je zelf al woont." De gemeentelijke vertegen woordigers kregen de wind van voren van enige bewoners van de Noachstraat. Die hebben voor zij hun huis kochten van de gemeente te horen gekregen dat het bestemmingplan Coebel niet meer dan vier bouwlagen toelaat. Een van de drie flats die de SLS wil bouwen wordt echter twee keer zo hoog en de ge meente is in principe bereid het bestemmingsplan via een arti kel 19 procedure dus ver sneld) te wijzigen. „Wat voor houvast biedt een bestem mingsplan in Leiden eigenlijk nog", riep een boze bewoner, „nu krijg ik alsnog een pilaar voor m'n deur." AGENDA leiden janet van duk De gemeente Leiden gaat on derzoek doen naar de mogelijk heid om extra diensten aan te bieden via de kabel. Door de technische ontwikkelingen is het mogelijk om bijvoorbeeld het alarmeringssysteem voor beiaarden en de bewaking van gebouwen op de kabeltelevisie aan te sluiten. Ook wordt ge dacht aan het opzetten van lo kale televisie en het openen van gemeentelijke bestanden voor inwoners van de stad. Het onderzoek, dat eind okto ber is afgerond, moet ook ant woord geven op de vraag hoe de kabel in de toekomst het beste kan worden beheerd. De WD- fractie in de gemeenteraad heeft al een pleidooi gehouden voor privatisering van de Stads kabei, de Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR) heeft al interesse getoond in „Op dit moment is privatise ring nog niet aan de orde", zegt verantwoordelijk wethouder S. de Vreeze. Hij vindt dat 'je eerst moet weten wat je wil met je produkt'. De gemeente kan meer in vloed uitoefenen dan vroeger omdat minister May-Weggen inmiddels mondeling een einde heeft gemaakt aan de monopo liepositie van de PTT, die tot nu toe de volledige zeggenschap heeft over het dataverkeer via de kabel. ,,We waren tot nu toe afhankelijk van de PTT die de verbindingen tussen gemeenten als enige in de grond mocht stoppen", aldus De Vreeze. Daarbij komt nog dat de tech nische ontwikkelingen voort- schreiden. De koperen verbin dingen worden vervangen door een glasvezelnet, dat veel meer kan doorgeven dan alleen ra dio- en televisiesignalen. „Daar om juist moeten we ons als ge meente wel drie keer bedenken voordat we de zaak overdoen aan een commerciële instelling als de EWR. Er zit goud in de grond", zegt De Vreeze. WOENSDAG 8 APRIL Leiden Spreekuur door het Info-Team van de FNV Leiden en omstre ken, ook voor met-leden, Wijk- gebouw Irene. Driftstraat 49a, van 19.00 uur tot 20.00 uur. Lezing 'De Inuit van Groenland en Canada' door antropoloog drs Gerti Nooter, Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, aanvang 20.00 uur. Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 9 APRIL Noordwijk Bonsai show met demonstratie snoeien, Far East Bonsai Cen tre, Kraaierslaan 30, van 13.00 tot 16.00 uur. Tentoonstelling van eigen werk door hobbyisten en kunste naars van oudere leeftijd, De Wieken, St Jeroensweg, van 13.00 tot 17 00 uur Klaverjassen voor wao-aaw'ers. Join Centrum, Weteringkade 2, van 13-30 tot 17.00 uur. Lezing door mw Hovinga voor de Ned. Ver van Huisvrouwen, Buurthuis, Hoofdstraat 11. aanvang 14.00 uur. Paasviering van de Ned. Chr Vrouwenbond mmv ds vd Horst en het koor 'De blijde stem men', Buurthuis, Hoofdstraat 11, aanvang 20.00 uur Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17.00 uur. Was de Leidse Post het slachtoffer van een 1 april grap of maakte het huis-aan- huis blad een merkwaardige fout? In ieder geval moest woningbouwvereniging de Sleutels tientallen brieven sturen naar inwoners van de Merenwijk om de zaak recht te zetten. Er zaten niet nog meer asbestplaten in hun woningen. Q Het is niet gebruikelijk dat een krant in haar kolommen een andere krant wijst op haar fouten. Want, ook al zijn er hemelsbrede verschillen tussen een dagblad en een huis-aan- huis krant, dan zou ook omgekeerd het Leidsch Dagblad af en toe in de Leidse Post kunnen figureren. Eerlijk is eerlijk. Maar wat er afgelopen woensdag in de Leidse Post stond, geeft aanleiding tot onrust, onzekerheid en verwarring. En zeker omdat het om zo'n gevoelig onderwerp als asbest gaat, haakt 'Steeds' er toch op in. Leidse Post 'De Sleutels gaat woningen Merenwijk asbestvrij maken'. Onder deze kop stond er afgelopen woensdag 1 april een artikeltje in de Leidse Post/Zuid Holland Post. Het ging over de Hoeken, Plaatsen, Oorden en Zijden. In het bericht staat dat de woningbouwvereniging een speciaal bedrijf uit Honselersdijk in de arm heeft genomen en in mei zou gaan beginnen met de werkzaamheden. Maar niet voordat er op 22 mei een zogeheten inloop-avond zou worden gehouden in een woning aan de Fazantenhoek waar de bewoners informatie konden krijgen over de aanstaande ongemakken die het opruimen met zich mee zou brengen. Op zich een doodnormaal bericht dat iedereen, die niet in het betreffende deel van de Merenwijk woont, bij de woningbouwvereniging werkt of op een andere manier bij deze zaak betrokken was, voor waar zou hebben aangenomen. Bij de Sleutels wisten ze dus wél beter en ze reageerden snel. Al een paar dagen na het uitkomen van de Leidse Post lag er bij de bewoners van de vier Merenwijkdelen een brief in de bus van het hoofd bewonerszaken E. van Kaam. Sleutelpost „Geachte mevrouw/mijnneer. De Leidse Post van woensdag 1 april j.l. bevatte het merkwaardige bericht dat de asbestbeplating uit uw woning verwijderd zal worden. Als bewoner heeft u natuurlijk begrepen dat deze werkzaamheden bedoeld werd de asbestplaten van de trapkast - vorig jaar al uitgevoerd zijn. Om onverklaarbare redenen heeft De politie gaat voorlopig door met het houden van extra toe zicht op de Beestenmarkt. In het weekeinde wordt daar tussen twaalf en vier uur 's nachts opvallend gecontroleerd en het pu bliek stelt dat op prijs, aldus een politiewoordvoerder. Het extra politie-toezicht is begin februari ingevoerd, nadat bleek dat veel mensen zich onveilig voelen in de straat „De e\- tra surveillance is vooral om de openbare orde te handhaven. Er en nogal wat problemen, zoals vechtpartijen en ruzies. De uwe aanpak werkt heel goed", aldus nngnMBMB -in koop. VRUETUD Maanmannetjes ruimden in juni 1991 het asbest op uit de woningen in de Merenwijk. Als het a de Leidse Post het persbericht dat wij begin vorig jaar aanboden nu pas geplaatst. Voor alle duidelijkheid vermelden wij nog dat ook de inloopavond op de modelwoning vorig jaar al is gehouden. Wij hopervu voldoende te hebben geïnformeerd." „Wii dachten ook eerst aan een 1 april grap. Van een van ons of iemand van de Leidse post of een van de bewoners. Maar mijn persoonlijke verklaring is dat iemand bij dat blad z'n bureau heeft opgeruimd en, omdat er wel een datum maar geen jaar op het persbericht stond, het nu in de Leidse Post heeft gezet. Wij hebben in ieder geval niets verzonden. Waarom zouden we. Het werk is allang uitgevoerd. Vervelend is het vooral voor die mevrouw die in dat modelhuis woont waarvan het adres vermeld staat. Zij heeft ons ook gewezen op de fout", aldus Van Kaam. Rommelpost „Een aardige toestand", reageert W. Buijteweg, hoofdredacteur van de Leidse Post. „Ik heb het uitgezocht en bij mijn weten is het persbericht vorige week binnen gekomen. Inderdaad hetzelfde als vorig jaar. Nu zijn er twee mogelijkheden. Of het is een 1 april grap geweest van iemand die ons het persbericht een jaar na dato heeft opgestuurd. Of, maar die kans acht ik niet groot, het persbericht is een jaar op ons kantoor blijven. Jullie weten ook wat een rommeltje het op een redactie kan zijn. Maar de laatste mogelijkheid lijkt mij toch erg onwaarschijnlijk", aldus Buijteweg. De Leidse post komt vandaag met een uitgebreide rectificatie. ftoy Kloppw en Loman Lxftrau Handlezing Belangstellenden kunnen don derdag 9 april (van 20.00 tot 22.00 uur) hun hand laten lezen of tarotkaarten laten leggen in café/restaurant Eigenzorg (Sta tionsstraat 19). Het is ook mo gelijk je op te geven voor cur sussen daarin. Speel-o-theek Speel-o-theek Klapstuk aan de Pieterskerkchoorsteeg zoekt vrijwilligers voor de uitleen van wonesdagochtend en donder dagmiddag. Van de vrijwilligers wordt hulp verwacht bij de uit leen en de aanschaf en reperatie van speelgoed. De mogelijkheid bestaat cursussen te volgen on het gebied van spel en speel goed. Inlichtingen en aanmel dingen Vil tH 217329 en 123271. Tentoonstelling Een tentoonstelling over het werk van de afdeling Natuur en Milieu educatie (NME) van de i de Nicuwstraat 4. Tot dins dag 28 april kunnen geïnteres seerden tijdens openingstijden de tentoonstelling bezichtigen. Vakantie-talen Vanaf begin april houdt het Leidse Volkshuis (Apothekers- dijk 33) een aantal talencursus sen voor mensen die zich tij dens hun vakantie enigszins verstaanbaar willen maken. Op hei [Mmmmm man ondei meer Spaans, Italiaans, Frans, Engels en Duits. Inlichtingen tel. 149180. Vrijwilligers Vrijwilligers worden gezocht voor het ecttafelproject in dien stencentrum Zijloever. Belang stellenden kunnen contact op nemen met Conny de Waal of Ynske Kempenaar van het dien stencentrum. tel. 071-233208. Korendag De jaarlijkse Korendag wordt donderdag 9 april voor de zes tiende maal gehouden in de Stadsgehoorzaal (Breestraat). Zestien koren uit de regio tre den op inm 9.00 en lb 00 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19