Allesweters zijn bij Boggle niet welkom 'H 'Ik barst werkelijk van de energie' 'Ik ben een bezige bij en hou van afwisseling' Rtv show WOENSDAG 8 APRIL 1992 14 ZOGEZEGD „Met Robin Williams wil Ik nooit meer werken. Die man is een ca tastrofe. Het zou verboden moe ten worden te werken met ie mand die tien grappen per mi nuut maakt en nog leuke ook." 'Dustin Hoffman in TROS Kompas). „Ik ben gewoon een mazzelaar die op de juiste momenten op de juiste plaats aanwezig is en de juiste kansen krijgt voor de juiste film. Man, wat ben ik gelukkig," (Robin Williams in TROS Kompas) „De meest onzinnige roddel was wel dat Michael Jackson Peter Pan zou spelen. Michael als Pe ter Pan! Niemand had dat ge loofd. Het zou de grote Michael Jackson Trip zijn geworden. En dat kan niet, niet in mijn films." (Steven Spielberg in TROS Kom pas) „Mensen zeggen vaak tegen me dat ik ambitieuzer moet zijn. Maar het punt is dat alles dat ik nu doe, min of meer vanzelf is gekomen. Ik ben zomaar in Te- lekids gerold en voor Hitbingo geldt hetzelfde." (Irene Moors in Veronica) „De dagen voor de uitzending ga ik door een dal V3n duisternis. Vaak zie ik het niet zitten. Weet ik niet wat ik zeggen moet. Ik heb al duizend keer willen vluch ten (Henk Binnendijk in de NCRV-gids) „Ach weet je, het leuke is dat al les dat er tussen hemel en aarde is, in dit programma kan." (Sonja Barend in VARA-tv-magazine) „Ik heb wel eens het idee gehad voor een modeshow met grafkis ten. Daar schrokken ze van.Ik loop dan meteen te gillen: cen suur! Maar achteraf hadden ze wel gelijk. Ik heb nu eenmaal heel veel zwarte humor in me." (Paul de Leeuw in VARA-tv-maga zine) Hen optreden van een artiest op de televisie is in negen van de tien gevallen 'play-back'. De meeste talk shows. ook die van Karei van de Graaf en Adriaan van Dis. worden van tevoren opgenomen. De talrij ke televisiespelletjes vormen geen uitzondering. Tussen opname en uitzending zitten vaak maanden, zonder dal de kijker dat merkt. Dat is niet het enige verschil tussen wat zich in de opnamestudio af speelt en wat de kijker uiteindelijk te zien krijgt. Verslaggever Arjen van Vliet nam een dag een kijkje in de studio tijdens de opnamen van het spelletje Boggle. Samen met zijn moeder speelde hij mee en nam ■i leuk bedragje aan prijzengeld mee naar huis. Een kijkje achter de schermen bij een spelprogramma -JLt eb je na de uit zending van gisteren veel reacties gehad?" Of: „Gisteren waren jullie op weg naar de fi nale. Goed geslapen vannacht?" Deze dagelijks terugkerende vragen van de presentator aan de kandidaten van spelletjes programma's, de sinterklaas die in de uitzending van 5 decem ber in de studio rondwandelt en de oliebollen in de oudejaars- uitzending moeten de suggestie wekken dat het programma live wordt uitgezonden. Of het spel letje nu Lingo, Rad van Fortuin of Boggle heet. Maar er zijn dingen die de kij kers thuis niet te zien krijgen. Soms worden ze voor de gek worden gehouden, zonder dat de eerlijkheid van het spelletje in het gedrang komt. Het woordspelletje Boggle is sinds oktober vorig jaar dage lijks op Nederland 1. Altijd op dezelfde tijd, zes uur 's avonds. 1 lorizontale programmering heet dat, goed voor de allesbe palende kijkcijfers. De publieke omroepen die de uitzendtijd van Nederland 1 vullen (KRO, AVRO en NCRV - de EO doet niet mee) zenden Boggle geza menlijk uit. Om tegenwicht te bieden aan de commerciële zender RTL 4. Deze zender zette de toon voor de horizontale program mering met de spelletjes Rad van Fortuin en Prijzenslag. Spelletjes die inhoudelijk weinig om het lijf hebben en waarin geld verdienen centraal staat. De kijker bleek echter zó mas saal dagelijks de televisie af te stemmen op de twee 'Hansen', dat de publieke omroepen ijlings volgden. Jackpot op Ne derland 2 sloeg niet aan bij de kijker, maar met Boggle heeft Nederland 1 meer succes. Schifting De eerste voorronde voor Bog gle brengt meteen de grootste schifting. Driekwart van de vol moed naar Hilversum getogen 'Bogglelaars' kan na een klein uurtje weer inrukken. Verder dan het invullen van een paar oefeningen zijn ze niet geko men. Voor de overgeblevenen is deelname nog lang niet zeker. Elk koppel wordt zorgvuldig be keken en beluisterd. Want een quiz valt of staat met de kandi daten. René de Vries, de producer van Boggle, vertelt aan welke ei sen een koppel moet voldoen. Hij kan het weten, want hij heeft inmiddels ruim 250 kop pels gescreend. De Vries: „Ze toonbaar uit zien, zich makkelijk voor de camera's kunnen uitdrukken, duidelijk praten en niet dichtklappen. Dat is heel belangrijk, want mensen die van de zenuwen geen woord meer over de lip pen krijgen, kunnen maar beter niet meedoen. We toetsen voor al op spel-intelligentie." Kandidaten mogen overigens niet te slim zijn, maakt de pro ducer duidelijk. „Het leuke van het kijken naar een quiz voor mensen in de huiskamer is dat ze antwoorden zo nu en dan eerder weten dan de kandida ten op de televisie. Ze moeten het gevoel hebben dat zij daar óók kunnen staan. Als je van die allesweters in de quiz hebt, gaat de lol er voor de kijker snel af. Eén druk op de afstandsbedie ning en weg is Boggle." Als de verslaggever en zijn moeder eenmaal definitieve kandidaten zijn, krijgen ze de raad zo veel mogelijk Boggle te kijken en te oefenen. Een video recorder is daarbij een uit komst. Er worden afspraken ge maakt om ruzie met elkaar te voorkomen. Als de dag daar is, gaan we met 25 man publiek - familie en vrienden - naar de Hilversumse studio's. Het publiek neemt plaats op een van de twee piep kleine tribunes. „Op de televisie lijken die veel groter", wordt er Presentator Hans Schiffers van Boggle: „Goed geslapen vannacht?" gemompeld. Opvallend groot is de lichtbak met het woord ap plaus. Als die knippert, moeten de handen zo hard mogelijk op elkaar worden gebracht. Kleding De mensen om wie het allemaal draait, hebben in de tussentijd hun meegebrachte kleren moe ten showen. Minstens vier kle- dingcombinaties, aangezien de kans er is om aan meer dan één aflevering mee te doen. „Wat mensen voor de camera dragen luistert heel nauw. Kleine ruitjes of streepjes gaan werken, terwijl overwegend witte of zwarte kle ding ook niet goed uit de verf komt. En als de ene koppelge- noot in pimpelpaars gaat, ter wijl de andere een rood/wit-ge- stipte jurk draagt, is het ook geen gezicht", legt kledingstylis- te Barbara Alma uit. Ze gaat de meegebrachte en goedgekeurde kleren nog even strijken. Tegen het eind van de eerste aflevering sluit de presentator af met 'tot morgen'. In de studio is dat het sein voor een pauze van tien minuten. Maar niet voor de kandidaten die de volgende af levering terugkeren. Zij moeten zich snel omkleden, de make up laten controleren en meteen weer aan de bak. Er is geen tijd voor een broodje of een kopje koffie. Op de vraag van Hans Schiffers hoe onze nachtrust is geweest, antwoordt mijn kop- pelgenoot dan ook naar waar heid: 'Ik heb geen oog dichtge daan'. Ofschoon sommige mensen in het publiek van tevoren luid keels hebben verkondigd niet als klapvee te willen fungeren, verdwijnen eenmaal in de stu dio de bezwaren als sneeuw voor de zon. Voor beide tribu nes staat een persoon, die als het nodig is aanmoedigingskre- ten begint te roepen. In no-time neemt het publiek die massaal Nu heeft ons publiek daar alle reden toe. We halen twee fina les en beide keren winnen we het volle pond van vijfduizend gulden: tien mille in totaal, weliswaar samen te delen en minus kansspelbelasting, maar toch. Pas in de derde strijd met een ander koppel is de finale te ver weg. Met de twee koppels die we hebben uitgeschakeld op weg naar de twee finales hebben we geen medelijden. Het eerste koppel had al eens vijfduizend gulden gewonnen. En het twee de koppel - twee studentes - laat in de kleedkamers en bij het kopje koffie al merken dat het ons wel ziet zitten als tegen standers. Dat is een goede moti vatie om ze uit te schakelen. De derde keer gaan wij zelf in de fout: onze tegenstandsters kun nen we wel aan, denken we. Hoogmoed komt nog steeds ten val. Voordat Josine van Dalsum oud en grijs is wil zij een bezoek bren gen aan haar 'voorvaderen': de in dianen. foto dijkstra „Van de indianen, daar stam ik van af. Dat voel ik al heel lang zo, ook al kan ik het niet bewijzen en vindt mijn man dat ik knettergek ben. Maar voor mij staat het vast." (Josine van Dalsum in Pri vé) „Eind vorig jaar heeft PvdA-lid Jan Schaefer het initiötief geno men om een werkgroep op te richten waarmee hij de politiek dichter bij de mensen wil bren gen. Hij heeft daarvoor een aan tal bekende Nederlanders aange schreven. En ik ga daar ook een steentje bijdragen." (Erik de Zwart in Story) „Het is raar eigenlijk: in die vijf jaar dat ik in Amerika zit, ben ik er in geslaagd net zo'n rotnaam te verwerven als toen ik Neder land verliet." (Paul Verhoeven in Revu) „Langzaam drong tot mij door dat ik zelf een soort Bor de Wolf aan het worden was. Ik had het niet zo naar mijn zin bij die men sen uit Luxemburg. En iemand die terug wil naar het grote Gooi- se dierenbos ja, dat is nieuws natuurlijk." (Jos Brink in Privé) 'Bikkel' Koos Alberts heeft veel werk. maar kan het allemaal aan Koos Alberts met e HILVERSUM GPD Koos Alberts en zijn vrouw Joke wachten in de AVRO-studio in Hilversum voor een optreden in Service-salon. Voor de ko mende dagen staan nog meer radio- en televisieopnamen in de agenda. Alberts heeft het druk nu zijn nieuwe single 'Ik zal er altijd voor je wezen' net uit is. Niet dat de plaat veel promo tie nodig heeft. Koos: „Er zijn er al 1300 verkocht." De single komt van de cd 'Zo lang je van geluk kunt dromen.' Waarschijnlijk zullen alle titels van de cd's die Alberts sinds zijn ernstige auto-ongeluk heeft gemaakt en nog zal maken een bijbetekenis hebben. De eerste plaat na zijn fatale klap heette nog recht voor z'n raap 'Het le ven gaat door'. Nu is de titel weer als vanouds ontleend aan een nummer op de plaat. Maar toch. Er is iets veranderd in het leven van de zanger en zijn ge zin. En in zijn leven als artiest. De band met zijn grote publiek Positief Op de vorige platen waren de teksten afkomstig van Peter de Wijn en schreef Bart van der Post de muziek. Dit keer heeft de zanger gewerkt met Emiel Hartkamp en Rini Schreyen- berg. Alberts: „Ik heb onenig heid gehad met Bart. En Peter is daarvan de dupe geworden. Dat is jammer, want het is een prachtkerel." Zijn vrouw joke: „Misschien is het ook wel eens goed, nieuw bloed na acht jaar zo intensief met elkaar samen werken." Volgens Koos Alberts staan er op de nieuwe cd meer positieve liedjes. „Vroeger ging het vaak alleen maar over eenzaamheid, overspel en verlaten zijn. Nu gaat het meer over geluk. Maar het gevoel blijft het belangrijk ste. Emiel is net zo iemand als ik: hij heeft een klein hartje, is sentimenteel." „Muziek kan me vreselijk ra ken. Met name de muziek uit de jaren zestig: Paul Anka, Ricky Nelson, Roy Orbison, Ray Char les. Het komt wel voor dat ik in de auto iets hoor en dan het idee voor een tekst krijg. Niet door wat wordt gezongen, want ik ken geen Engels, maar door dat een bepaalde sfeer wordt opgeroepen." „Zo moet ik ook zelf vanuit m'n gevoel zingen. Als ik een nieuw liedje krijg, zonder ik me af, ik moet me de sfeer eigen maken. Zomaar van papier zin gen kan ik niet. Ze hebben me wel eens gevraagd om mee te doen aan zo'n project voor een goed doel. Dan zingen alle ar tiesten om de beurt een regeltje. Ik heb dat nooit gedaan. Ik kan dat niet." „Ik heb altijd al levensliedjes gezongen van Johnny Jordaan en Wifly Alberti. Maar met de liedjes van Peter de Wijn heb ik mijn eigen stijl kunnen ontwik kelen. Ik heb ook nog wel eens bij optredens Spaanse liedjes gezongen. Maar niemand her kende het als Spaans. Tk heb ze gelukkig nooit op de plaat gezet. Ik zing ze ook niet meer. Dat behoort tot het verleden, tot de tijd van voor mijn ongeluk." Denk en praat je zo over je le ven: voor en na het ongeluk? „Natuurlijk. Een heleboel din gen die toen konden, kunnen nu niet meer. En dan hoef ik niet eens erg intiem te worden, maar het spreekt voor zich. Je wordt iedere dag herinnerd aan de dingen die je niet meer kan. Door de mensen om me heen, m'n vrouw, m'n kinderen en een paar goede vrienden heb ik de draad weer kunnen oppak ken." Joke: „En in de eerste plaats door jezelf. Je hebt het allemaal op je eigen wilskracht gedaan." Koos: „Kan. Ja, je hebt wel ge lijk. Alleen, ik weet niet of ik het had opgebracht als ik niet meer had kunnen zingen. Ik denk dat ik dan m'n kop had laten han gen. Maar als je ziet wat ik alle maal in huis doe. Ik heb laatst het dak gerepareerd. Ik heb zo'n liftje. Dan hijs ik me naar boven en dan las ik het dak. Ik ben een bikkel, hoor. Ik barst van de energie." Brieven Optreden doet Koos Alberts ge middeld twee keer per week. Op personeelsfeesten bijvoorbeeld. „Ze vragen me laat te komen, zo om een uur of elf, half twaalf. Dat is de tijd dat de mensen weer het liefst Nederlands ho ren. Dat valt me steeds vaker op. Ook de mensen die ge woonlijk niet van mijn repertoi re houden. Zo groeit mijn pu bliek nog steeds." „Ik krijg onvoorstelbaar veel brieven. Veel van mensen die in de problemen zitten. Ook van mensen die meeleven. Toen ik uit het ziekenhuis kwam, had den we 180.000 brieven gekre gen. Je kunt ze niet allemaal be antwoorden. De mensen die naar aanleiding van een liedje schrijven, proberen we terug te schrijven." Joke: „Maar het zijn er zo veel en we hebben het zo druk. Ik moet er af en toe echt een paar dagen voor vrijmaken." Koos: „Het stapelt zich op. Op het laatst schamen we ons dat we er zo veel tijd overheen heb ben laten gaan. Dan schrijven we. Maar dan krijg je weer een briefje. Dat ze zo blij waren nog iets te horen, dat ze niet meer op antwoord hadden gerekend STRIPS Ben Crabbé, in België gevierd als drummer en als tv-presentator BOLLEBOOM HILVERSUM CARLOS ALLEENE Ben Crabbé is drummer bij dc in Nederland populaire Vlaam se rockgroep 'De Kreuners'. Daarnaast is hij ook bekend als de vlotte presentator van het woordspelletje Top Score (elke maandag, dinsdag, woensdag en donderdag op BRT N-TV 1 om 1835 uiii) „ledereen vraagt zich af hoe ik mijn werk bij Dc Kreuners met mijn radio- en televisie werk kan blijven combineren. Als je alles goed organiseert is dat niet eens zo moeilijk. Ik geef toe dat ik een bezige bij ben en van afwisseling houd. Dat mag toch?" Het bevalt Crabbé uitstekend bij de BRTN. In tegenstelling tot veel talentvolle medewerkers die de omroep met een uitge sproken gevoel van onbehagen hebben verlaten. „In bepaalde afdelingen van de BRTN heerst nog dc mentaliteit van een openbare dienst. Er zijn er die denken dat de BRTN een soort ministerie is. Gelukkig zijn er genoeg medewerkers die wél bereid zijn het beste van zich zelf te geven. Ach, ik wil hier niet uit de school klappen. Ken jij een werkmilieu waar geen moeilijkheden zijn?" Is Top Score een programma waarin je als presentator in een strak keurslijf zit? Crabbé: „In dc niet te tellen interviews die ik met tv-medewerkers heb gele zen wordt er vrijwel altijd ge praat over nieuwe programma's die ze willen. Wat bedoelen die lui? Welke nieuwe zaken kun je nu nog op televisie brengen? Hetzelfde geldt voor popmu ziek. Je kunt momenteel alleen maar proberen er enkele goede zaken uit te pikken en er iets anders aan toe te voegen. Dat lijkt me de enige manier om ori gineel of goed over te komen." De Vlaamse muziekindus trie lijkt over haar hoogtepunt heen „Iedereen laat zich door de euforie meeslepen en verwon dert er zich nadien over dat het voorbij is. In de muziek is dertig procent absolute bullshit, twin tig procent is goed en de rest is min of meer middelmatig. Er zullen na verloop van tijd maar enkele zangers, zangeressen en groepen overeind blijven. De rest van de Vlaamse showbusi ness zal het bijzonder moeilijk krijgen. Ook De Kreuners. De tijd van 100.000 elpees is voor bij. Het enige wat we moeten doen is goede muziek blijven maken en inspelen op de zich snel wijzigende markt. Dat is al les." BOES Ben Crabbé: „De tijd van 100.000 elpees is voorbij. Het enige wat we moeten doen is goede muziek blijven maken en inspelen op de zich snel wijzigende markt." foto gpd

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14