Leidsch Dagblad Treinverkeer compleet verlamd Verkeerschaos rondom Leiden Rambo hield werkelijk huis in West-Slavonië Extreem-rechts wint fors in Duitsland MAANDAG 6 APRIL 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39820 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Browns zoektocht 2 Jerry Brown, een ijverig j man, een onpraktische dromer en tot op zekere hoogte zelfs een queru lant. Superwandelaars 3 De Betuwe was dit weekeinde het toneel van een Super Euraudax, een wandeltocht van maar liefst 200 kilometer Motie Jeltsin 4 De Russische regering van Boris Jeltsin over leefde vanmorgen een motie van wantrouwen in het Volkscongres. Toekomst gifbelt 5 Wat er gebeurt met de gifbelt in de Coupépol der is belangrijker dan de toekomst van Paats, vindt Groen Links. De Tijd var) Toen James Joyce 9 Voor het eerst sinds vijftig jaar worden in Leydsche Spaarbank j Dublin de James Joyce-ar- kwam een schat aan gege-chieven geopend vens beschikbaar. Nog geen abonnee? 7 Met de publikatie van I DCl 071 - 161400 DtL! 071 - 161353 Bonden terughoudend over nieuw voorstel NS-directire De staking bij de Nederlandse Spoorwegen is compleet. Sinds vanochtend zeven uur is er nauwelijks nog een trein uit een station vertrokken. De NS-directie heeft de vervoersbonden vanmiddag nieuwe voorstellen gedaan, maar de bonden hebben daar zeer terughoudend op ge reageerd. utrecht cpd-anp De directie wil de huidige cao met een half jaar verlengen en onderhandelen over de lonen en de secundaire arbeidsvoor waarden, zoals onkostenvergoe dingen en vut. Na de zomer kan dan opnieuw worden onder handeld over het flexibiliseren van de werktijden bij onder meer de onderhoudsdienst (In fra). Woordvoerder Duym van de Vervoersbond FNV noemt het voorstel „nog slechter dan het eindbod dat we hebben afgewe zen. Het zou ons verplichten om over een half jaar alsnog over flexibilisering van de werk tijden bij Infra te praten. En dat willen we nu juist niet". De Vervoersbond CNV overlegt nog, maar een cao voor een half jaar ziet de bond niet zitten. Het NS-voorstel is een reactie op een voorstel van de CNV-bond om te wachten op het rapport van de commissie-Wijffels, dat de minister adviseert over een verzelfstandiging van de spoor wegen. Dat rapport wordt bin nen twee maanden verwacht. Bij alle NS-onderdelen werd vandaag het werk neergelegd. Behalve treinconducteurs en onderhoudsmonteurs staakte ook de verkeersleiding. Volgens de Vervoersbond FNV is het de eerste keer dat de verkeerslei ding plat gaat. „Het is een mo numentaal teken van de onvre de bij het NS-personeel. Maar de NS-directie krijgt autistische karaktertrekjes. Men is kenne lijk doof voor de signalen vanuit het personeel". De FNV-bond heeft al ge waarschuwd dat een langdurig conflict dreigt als NS voet bij stuk blijft houden. Als er n cht de vak bonden zich beraden over ver dere acties. Het exacte actiemo del is nog niet duidelijk maar publieksvriendelijke acties zijn wat de vakbonden betreft niet meer aan de orde. De stations maakten vanoch tend een uitgestorven indruk. De meeste reizigers hadden de auto genomen en belandden in een van de vele files. Normaal nemen dagelijks 750.000 tot 800.000 mensen de trein en rij den i NS 4.000 derven per stakingsdag twee tot drie miljoen gulden inkomsten. Vanuit Utrecht vertrokken vanochtend nog wél twee trei nen: een met drie passagiers naar Tiel en een richting Wolfheeze met een onbekend aantal reizigers. In Maastricht wist nog een posttrein in de vroege ochtend af te reizen. Het conflict tussen NS en de bonden (behalve de FNV ook de Vervoersbond CNV en de spoorwegbond FSV) draait om het NS-voorstel om flexibeler werktijden in te voeren, in eer- De treinstaking heeft voor een grote verkeerschaos rondom Leiden gezorgd. Den Haag was vanuit Leiden pas rond 9.30 uur bereikbaar. Op de snelweg Am sterdam richting Rotterdam (de A4) stond vanmorgen 25 kilo meter file. Op de snelweg Lei den/Den Haag (de A44 langs Wassenaar) in de richting Den Haag was de file zes kilometer lang. Ook de provincale wegen raakten verstopt. Op de Hoge Rijndijk stond tussen Hazers- woude en Leiden een file. Daar door liep ook het busverkeer flinke vertragingen op. De bus van Alphen naar Leiden, ver trektijd 7.15 uur vanaf het sta tion, had een uur en zes minu ten nodig van begin- tot eind punt. Normaal gesproken is dat drie kwartier. De scholen in Leiden en om geving meldden dat een klein aantal leerlingen zich niet had gemeld. Directeur Snik .van de scholengemeenschap Nieuwe Vaart aan het Leidse Lammen- schanspark zegt dat de leerlin gen die vandaag schoolonder zoek moesten doen, vorige week al waren gewaarschuwd om maatregelen te nemen. .Al le eindexamenkandidaten zijn vandaag op school", aldus Snik. De schooldirecteur kon nog niet zeggen of hij sancties zou tref fen tegen de leerlingen die van daag niet op school zijn ge weest. Taxibedrijven zeiden weinig te merken van de treinstaking, „ledereen heeft blijkbaar z'n maatregelen genomen", aldus een woordvoerder. „Het is zelfs vrij rustig". Ook op de stations bleek vanochtend dat iedereen goed op de hoogte was van de NS-actie. De stations in Leiden en Alphen waren volledig uitge storven. Bij de loketten meld den zich alleen mensen voor een strippenkaart. „Toch wordt in Leiden niet gestaakt", zegt woordvoerder De Vries van de plaatselijke NS. „Alleen machi nisten, conducteurs en ver keersleiders staken. Hier heb ben we alleen perronopzichters en verkooppersoneel." Iedereen is dan ook aanwezig om gestrande reizigers zo veel mogelijk op weg te helpen. „Strippenkaarten verkopen, koffie drinken en afwachten, ik dénk dat daarmee onze dag wel vol komt", constateert De Vries. Pagina Leiden: Met geluk in anderhalf uur van Delft naar Leiden. Rust op NS-station Leiden. Het Leidse station bood vanochtend een volledig andere aanblik dan normaal op de maandagochtend. Rond acht u laten. Inzet: Bij de gesloten plaatskaartenloketten werden de reizigers geïnformeerd over de staking. berlijn hans hoocenduk correspondent De extreem-rechtse Republika- ner en DVU (Duitse Volks Unie) zijn de grote winnaars gewor den van de verkiezingen in de Duitse deelstaten Sleeswijk- Holstein en Baden-Württem- berg. In Baden-Württemberg ver speelde minister-president Teu- fel na meer dan 20 jaar de al leenheerschappij van zijn CDU. In Sleeswijk-Holstein behield de sociaaldemocratische minister president Engholm de absolute meerderheid. De SPD heeft 50 van de 93 parlementszetels ge kregen. In Baden-Württemberg, waar de CDU 10 procent stem men verloor, duidt alles op een grote coalitie van sociaal-demo craten en christen-democraten. De rivaliserende rechts-extre- mistische voormannen Schön- huber (Republikaner) en Frey (DVU) boekten met respectie velijk 11 procent in Baden- Württemberg en 6,5 procent in Sleeswijk-Holstein verrassend goede resultaten. De extremis ten zijn de derde politieke kracht geworden. In het zuiden handhaafde de liberale FDP zich en wonnen de Groenen licht, in het noorden kwamen de liberalen net over de kies drempel van vijf procent; de Groenen kwamen daarvoor 0,3 procent van de stemmen te kort. Alle partijen zijn het erover eens dat de stroom van hon derdduizenden asielzoekers voor de opmars van de rechts- radicalen heeft gezorgd. De gro te partijen CDU, CSU, FDP en SPD strijden al meer dan een jaar over de aanpak van dit pro bleem. De CDU had het thema asiel zoekers centraal gesteld bij deze verkiezingen. Die strategie is op een fiasco uitgelopen voor zo wel de eigen partij als voor de SPD. De zorg bij de bevolking en de onvrede over het uitblij ven van een politieke aanpak zijn veel groter dan de traditio nele partijen hadden gedacht. Schönhuber en Frey strooi den gisteravond zout in de wonden van de verliezers door zich gematigd op te stellen. Bei den verklaarden dat zij niets te gen buitenlanders hebben, maar wel tegen zogenaamde economische vluchtelingen en schijn-asielzoekers. Alle Nederlandse VN-militairen in Kroatië en Bosnië-Hercegovina zijn veilig Dit heeft luitenant-kolonel H. Vermaas giste ren vanuit Sarajevo verklaard. Alle eenhe den van het verbindingsbataljon zijn afge lopen weekeinde op hun bestemming aangekomen. De Nederlanders gaan wer ken in Noord- en Zuid-Krajina, Oost- en West-Slavonië, Sarajevo, Bankja Luka, Za greb en Belgrado. De Blauwe Baretten in Sarajevo, waar Serviërs gisteravond het vuur openden op vredesdemonstranten, hebben opdracht gekregen binnen te blij- Pokdalige huizen, bergen puin en ont hoofde kerken met daartussen zware tanks zijn plotseling geen televisiebeelden uit een ver Joegoslavië, maar werkelijkheid voor de jonge Nederlandse Blauwe Baretten. Het dorp bij Novska, aan de frontlinie van West- Slavonië, is volledig verwoest. In raamloze kelders en onder ruïnes waarvan nog een deel van de daken intact is, wonen nu de Kroatische gardisten en een paar bejaarden die hun haard weigerden te verlaten. In de bus, waar net nog werd gegrapt over de 'schietbaarheid' van de uzi's die de militairen zaterdagmorgen hebben gekre gen, valt een zware stilte. Ineens is daar het besef dat het menens is en de dood heel dichtbij kan komen. Mijnen liggen overal langs de weg door het niemandsland, dat de Kroatische troepen van het federale leger scheidt. Menige jonge dienstplichtige heeft het er te kwaad mee. „Het avontuur" dat me nigeen hierheen lokte, neemt net buiten Novska de vorm aan van een nachtmerrie, ondanks de felle zonneschijn die het geheel zo onwerkelijk maakt. De 19-jarige Marcel, die net nog in de bus met bravour verkondigde „als ze op mij schieten, schiet ik gericht terug", is nu be duusd. „Gossiedomme", concludeert hij dan, „ze zijn hier aardig aan de gang ge weest. Alles is verwoest. Ze moeten het he lemaal opnieuw opbouwen". Zoals velen van zijn v maten had hij dit toch niet ver wacht. Niet zo erg. Rambo heeft hier werkelijk huisgehou den, getuige het opschrift op een half ver woest pand schuin tegenover de kerk, waar van alleen nog de klok en een fresco heel zijn. De witte Nederlandse VN-colonne. waar naar kindertjes net nog zo enthousiast ston den te zwaaien, wordt achter de slagboom van het Kroatische front stug ontvangen. De jonge Kroatische soldaten kijken hun Hol landse collega's met de blauwe baretten meewarig aan. „We moeten eerst mtV eens zien of ze vrede komen brengen", zegt een vrouwelijke officier met enig cynisme. Pagina 8: Geweld in Bosnië brengt VN-missie in gevaar. Kroatië Struikelt burgemeester Paats over het gifschandaal of niet? Luister vanavond vanaf 18.00 uur naar de extra uitzending van Radio West FM 88.4 Pijnlijk afscheid voor Cor Beij hoop made/leiden Voetbalarbiter Cor Beij had zich ongetwijfeld een prettiger afscheid van de scheidsrechterii gewenst dan de pijnlijke terugtocht die hem gisteren ten deel viel. De Leidenaar, die binnenkort met pensioen gaat, begon gisteren welgemoed aan de topper in de eerste klasse van de Afdeling Leiden tussen MMO en Teylingen. Maar na 13 minuten in de tweede helft knapte er een spiertje in £ijn been. Beij kon niet verder en moest door trainer Bert Kort van Teijlingenen diens assistent van het veld worden geholpen. Geluk bij een ongeluk was dat er diverse collega's van Beij op het duel tussen de koplopers waren afgeko men. Zodat het treffen in Hoogmade kon worden uitgespeeld onder leiding van arbiter Sinke uit Bodegraven. De blessure van Cor Beij viel achteraf mee. Duitse bond spreekt atletes vrij bonn» Na een marathonzitting van veertien uur hakte de be roepscommissie van de Duitse atletiekbond de knoop door Sprintster Karin Krabbe en de atletes Grit Breuer en Silkc Möllcr gingen vrijuit in de geruchtmakende dopingaffaire rond de uri- nestalen van het trio zoals die in Stellenbosch. Zuid Afrika, in ja nuari werden afgenomen. De commissie kwam tot de slotsom dat de controle rechtsgrond miste. Of de internationale atletiek - federatie de vrijspraak overneemt, moet blijken op het congres van de IAAF in mei. ste instantie bij de onderhouds dienst iinfr.n Volgena NS la flexibilisering nodig om de con currentiepositie van de Spoor wegen te vergroten. De bonden vinden dat prima, maar dan niet „over de ruggen van het personeel", aldus FNV-bestuur der Korteweg. Pagina 3: Volledige patstelling was on vermijdelijk! Stilte voor de storm. Verkeersinfo op teletekst Vijf keer zoveel file als op een gewone maandag driebergen anp HET WOORD IS AAN VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Familieberichten - Programma's Regio RTVShow- Sport HET WEER Als gevolg van de treinstaking stond er vanochtend om half negen vijf keer zoveel file op Nederlandse wegen als nor maal. In totaal bedroeg de lengte van de files driehonderd kilometer. Op een 'normale' maandag is dat in de ochtend spits een kilometer of zestig. Om negen uur was het verkeer rond Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht volko men vastgelopen. Dat zegt de Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen. De langste rij ontstond op de A2 Den Bosch-Amsterdam: 35 kilometer, aldus een woord voerder van de Algemene Ver keersdienst. In de loop van de ochtend namen de files snel in omvang af. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie zijn slechts enkele lichte ongevallen ge meld. Tien jaar cel wegens Leidse parkeermoord Een 25-jarige man uit Utrecht is vandaag door het gerechts hof in Den Haag veroordeeld tot tien jaar celstraf wegens vuurwapenbezit en doodslag op Peter de Klein In de nacht van 27 op 28 april vorig jaar op de Beestenmarkt in Ixrlden. Daarmee werd het vonnis van de rechtbank in Den Haag, die hem tot acht jaar veroordeelde wegens moord, vernietigd. Procureur-generaal mr. H. Fe- ber had twaalf jaar cel geëist. De verdachte was zelf in hoger beroep gegaan tegen het von nis van de rechtbank. De 25-jarige Utrechter heeft steeds ontkend schuldig te zijn aan de dood van het slachto- fcer. Wel gaf hij toe in de be wuste nacht ruzie met De Klein te hebben gemaakt over een parkeerplaats op de Bees tenmarkt. Maar hij is volgens zijn verklaringen niet degene geweest die de fatale schoten heeft gelost. Drie medepassa giers van de Utrechter en een anonieme getuige spreken dat echter tegen. Verwachting van het KNMI tot morgenavond Later kans op zon In de nacht en ochtend veel be wolking en in het zuiden mogeli|k wat regen In de middag ook af en toe zon Minimumtemperatuur 5 graden Middagtemperatuur 12 graden Wind draaiend van zuid naar oost zwak tot matig, rond kracht 3. Ex-wielrenner weer verdacht van inbraken Oud-wielrenner lohan van der Velde (34) zit od het ogenblik vast op verdentang van een aantal inbraken. Morgen beslist justitie in Breda of hij nog 30 dagen in hechtenis blijft Van der Velde werd al eerder bestraft voor fraude en inbraak. Eind vorig jaar werd hij veroor deeld tot 180 uur dienstverle ning. Een alternatieve straf in plaats van de vier maanden cel straf die de rechter in gedach ten had voor enkele tientallen inbraken. Voor hem sprak het feit dat hij een ontwennings kuur had gevolgd voor zijn ver slaving aan amfetamine. lohan van der Haar, coördi nator individuele begeleiding topsporters, feliciteerde Van der Velde enkele maanden ge leden nog met ziin vooruitgang. „Hij werkte in de Rotterdamse haven, hij was verhuisd naar Breda, het ging goed met lo han. Dit is heel triest." HOELANG KUNTU NOG ZONDER? J«. ft «te» ee« iatreëectie- I I hieainettw# hwt Ó9 eer ft twti weken gratit K I Tmund (f 27.80) vu titch* betaling' Per kwartaa' (f 80.10) giro I Per kwartaal (f 80.10) v I matiache betaling* i I Naam en voorletter* i controle berorgmgi Nummer bantu girorekening lerdach Degtrfed Antwoordnummer 10050

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1