Jeltsin haalt bezem door zijn regering Buitenland Rouw om slachtoffer intifadah JÉifc Russen kunnen niet omgaan met kernenergie' Zeehonden sterven door radio-actief afval Parlement China kleineert Li Mujahedien willen bestand Grote coalitie moet Polen uit crisis helpen Alia, de erfgenaam van Enver Hoxha, stapt op ZATERDAG 4 APRIL 1992 In Iff PrwjSetVK* <J Prrtt intwrubonjJ President wil Russisch parlement wind uit de zeilen nemen De Russische president Jeltsin heeft gisteren zijn eerste vice-premier, Gennadi Boerboelis, ontslagen. Volgens het persbureau Tass gebeurde dit op eigen verzoek van Boer boelis. Donderdag benoemde Jeltsin al een nieuwe mi nister van financiën in plaats van vice-premier Gajdar. Boerboelis blijft lid van de Staatsraad, een adviescollege van Jeltsin. Gajdar behield zijn post als vice-premier, ver antwoordelijk voor de economische hervormingen. moskou hans geleünse correspondent Beide besluiten worden in rege ringskringen in Moskou becom mentarieerd als manoeuvres om het Russische parlement, dat volgende week voltallig bij eenkomt, de wind uit de zeilen te nemen. Het Volkscongres zal naar verwachting hevige kritiek leveren op het economische programma van de regering en met eisen tot ontslag komen. Er wordt in Moskou nog hevig gespeculeerd over een mogelijk aftreden van Jeltsin als premier. De president aanvaarde na de staatsgreep vorig jaar een dub belfunctie omdat hij zich per soonlijk verantwoordelijk wilde stellen voor de door hem ge wenste radicale economische hervormingen. Naar verwachting zal het Volkscongres, waarin zich een meerderheid van rechts-natio- nalistische en communistische krachten lijkt af te tekenen, ook willen knabbelen aan Jeltsins uitgebreide presidentiële be voegdheden. Het Congres moet namelijk discussiëren over een Russische grondwet. Wijziging van sche politiek wordt echter het hoofdthema van het Congres. De vrije prijzen en beperkte pri vatisering hebben volgens Jeltsins critici een economische chaos en armoede bij een groot deel van de bevolking veroor zaakt. Het hervormingspro gramma van Gajdar heeft ech ter wel de steun van westerse landen en instellingen als het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank. Parlemenstvoorzitter Roeslan Chasboelatov zette gisteren echter vraagtekens bij het deze week door de zeven grote in dustriële landen (G-7) toegzeg- de hulppaket van 24 miljard dollar. „Ik geloof niet in die mil jarden. In Amerika heerst een ernstige economische crisis. Het Westen, inclusief de Vere nigde Staten, heeft domweg de middelen niet voor zo'n massa le steun.". Jeruzalem Palestijnse vrouwen bidden bij het graf van een familielid dat tijdens de gewelddadige oprisping van de intifadah aan het einde van de Ramadan is gedood. Gisteren werden op de door Israël bezette Gazastrook drie Palestijnse 'collaborateurs' door gemaskerde mannen vermoord. foto afp Mede-verdachte Winnie spoorloos Johannesburg De voormalige huishoudster en mede-verdachte van Winnie Mandela in de beruchte Stompie-moordzaak is on der verdachte omstandigheden spoorloos verdwenen. Xoliswa Falati vroeg donderdag de redactie van de zwarte krant de Sowe- tan telefonisch om hulp. „Er gebeurt iets ergs", zei ze. Toen een verslaggever aankwam bij het huis van de Mandeia's, waar Falati woonde, hoorde hij van buren dat zij door een aantal mannen was afgehaald en in een auto was meegenomen. Winnie en Falati zijn vorig jaar tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens hun aandeel in de moord op de toen 14-jarige activist Stompie Moeketsie in december 1988. Zij zijn tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan en in afwachting daarvan op vrije voe ten gesteld. Brown wil Jackson als running-mate nfw york In de aanloop naar de voorverkiezingen in New York, dinsdag, liet de Democratische presidentskandidaat Jerry Brown deze week weten veel te voelen voor de zwarte dominee Jesse Jackson als running-mate. Dat is hem niet in dank afgenomen. Jackson, die vier jaar geleden vergeefs een gooi deed naar de De mocratische kandidatuur maar deze keer afzag van de race om het Witte Huis, weigerde resoluut. De joodse lobby wees Brown bovendien op een pijnlijke vergissing. De joden herinneren zich Jackson vooral als de man die PLO-leider Yasser Arafat in de ar men sloot en New York in 1984 omschreef als 'Schmouzenstad'. Met hem aan zijn zijde kan Brown de joodse kiezers wel verge- Jezuïeten: Paradijs is niet vervelend rome» In het paradijs is het niet vervelend. Met die boodschap probeert het vooraanstaande jezuïetentijdschrift 'Civilta Cattoli- ca' bezorgde rooms-katholieken gerust te stellen. Het blad schrijft dat men in de hemel niet zoals op aarde „in het zweet uwes aanschijns" hoeft te werken. „Maar dat betekent geenszins dat het eeuwige leven een leven is van eenvoudig nietsdoen, van passiviteit. Omdat het om leven gaat zal ook het eeuwige leven actief zijn." Professor Aleksej Jablokov ziet niets in energieplan Lubbers moskou hans geleünse Professor Aleksej Jablokov valt even uit zijn rol als geleerd ad viseur van de Russische presi dent Jeltsin en respectabel be woner van een ruim werkver trek in het Kremlin. Hij slaat met zijn vuist op tafel, kijkt ons doordringend aan. „Jullie willen met dat Europees Ener gie Handvest maar één ding: profiteren van onze economi sche problemen, Russische olie en gas binnenslepen. Jullie werken eraan mee dat Rusland steeds afhankelijker wordt van kernenergie. En jullie vergeten het belangrijkste; dat wij Rus sen niet rijp zijn voor kern energie, dat driekwart van alle ongelukken in kerncentrales worden veroorzaakt door menselijk falen." Jablokov geldt als de 'vader' van de groene beweging in Rusland. Een half jaar geleden haalde president Jeltsin hem in het se lecte gezelschap van de Staats raad, een tien leden tellend pre sidentieel adviescollege. Jablok ov ziet zijn ijveren voor een schoon milieu thans niet alleen bemoeilijkt door de gigantische economische crisis in Rusland, maar ook door de westerse jacht op Russische grondstof fen. Het Europees Energie Handvest, geboren uit een ini tiatief van de Nederlandse pre mier Lubbers, is er volgens Staatsraad Jablokov het perfecte voorbeeld van. Het gaat, kort gezegd, uit van Russische gas- en olieleveranties aan West-Eu ropa. De opbrengst in harde va luta moet worden gestoken in modernisering van de Russische energiesector, inclusief het aan wenden van westerse technolo gie in de olie- en gasindustrie. Volgens Jablokov zal die uitver koop van grondstoffen alleen maar leiden tot meer afhanke lijkheid van kernenergie voor de elektriciteitsproduktie. Dat vindt hij levensgevaarlijk. Jeltsins 'ecologie- en volksge- zondheidadviseur' heeft al eer der opzien gebaard door zich achter de conclusie van de milieuorganisatie Greenpeace te stellen, dat de 'Sovjet'-kern centrales honderd maal gevaar lijker zijn dan westerse. Het alarmerende zit, zo zegt hij, niet in het materieel. „Als ik de offi ciële gegevens en resultaten van eigen onderzoek analyseer, is de conclusie dat ruwweg driekwart van alle ongelukken met kernre actoren wordt veroorzaakt door menselijk handelen." Daarom vindt Jablokov het ook grote onzin als het Westen heel veel geld zou steken in ontwik keling van de kemenergiesector. Assistentie bij het veiliger ma ken van bestaande kerncentra les ziet hij als een beperkte op lossing, iets voor de korte ter mijn. Jablokov: „Ik ben Rus en als Rus verzeker ik u dat Russen niet kunnen omgaan met kern energie. Het zit nu eenmaal niet in ons karakter om strikte veilig heidsvoorschriften ook strikt na te leven". Jeltsins milieu-adviseur is ervan overtuigd dat het Energiehand vest „onzichtbare steun" voor de machtige kemlobby in zijn eigen land betekent. „Japan en Duitsland zijn bereid veel geld in die sector te investeren, jullie militairen en jullie industrie steunen die plannen. Jullie wil len kerncentrales renoveren en uitbouwen. Ik wil ze sluiten en vernietigen", zegt hij. Maar hoeveel invloed heeft Ja blokov eigenlijk op het rege ringsbeleid? Heeft hij Jeltsin ge sproken na het ongeluk in de kerncentrale bij St. Petersburg? „Nee. Jeltsin is een zeer dnik MOSKOU Rtr-C Duizenden zeehonden aan de Russische noord kust sterven aan kanker dat wordt veroorzaakt door radio-actief afval dat de zeebodem vervuilt, zo hebben wetenschappers gisteren gezegd. Ze riepen op het giftige en radio-actieve afval zo snel mogelijk te verwijderen uit de Barentszzee en Witte Zee. Volgens Joeri Timosjenko van het Noordpool- instituut in Archangelsk sterven de zeehonden ook als gevolg van atoomproeven op het eiland Nova Zembla. Hij spreekt van een „dreigende milieu-ramp". De autoriteiten van de voormalige Sovjetunie hebben de proeven vorig jaar opge schort, maar volgens de wetenschappers is dat niet voldoende. Zij wijzen erop dat op de zeebo dem 10.000 ton vloeibaar en 16.000 ton vast ra dio-actief afval ligt, afkomstig uit door atoom kracht voortgedreven Sovjetschepen. mens. Maar hij staat heel erg open voor milieu-argumenten." Waar blijkt dat dan uit, staat het milieu hoog op de prioriteiten lijst? Jablokov. kijkt ons meewa rig aan. „We hebben heus ver antwoordelijke mensen in de regering. Maar de hoogste prio riteit heeft de economische her vorming. Dan worden de ogen vaak dichtgedaan voor de pro blemen met het milieu." Het heeft geen zin, zegt Jablok ov, te pleiten voor sluiting van alle kerncentrales. „Je moet rea list zijn. We hebben kernenergie nodig, het voorziet voor 13 pro cent in onze elektriciteitsbe hoefte." Maar is het dan niet mogelijk om bijvoorbeeld sluiting van de meest gevaarlijke centrales, die van het Tsjemobyl-type, te be pleiten? Opnieuw een meewari ge blik. „Wat zou het helpen? Ik zou niet weten hoe ik die kwes tie daar aan de orde zou moe ten stellen. De opinies zijn toch bekend: Sosnovy Bor (bij St. Pe tersburg.) was een klein onge lukje, niet echt serieus. Iedereen kent de situatie in ons land. On ze kerncentrales zijn onveilig, maar er blijft nu eenmaal een tegenstelling tussen politiek en ecologie." Bosnië brandt; Osijek opnieuw onder vuur belgrado/zagreb afp-ap Bij gevechten in noord-Bosnië zijn gisteren zeker 50 doden ge vallen. De strijd laaide op rond de stad Bjeljina, die donderdag door Servische eenheden werd ingenomen. De burgeroorlog in Bosnië is begonnen, aldus de tv in de Bosnische hoofdstad Sara jevo. Een groep die zich het Servi sche Bevrijdingsleger noemt blokkeerde gisteren de wegen naar de Bosnische stad Banja Luka. Daardoor komt de statio nering van de VN-vredesmacht mogelijk in gevaar. In Banja Luka moet een Brits bataljon komen. Volgens schema moet stationering van de totaal 14.000 VN-militairen dit week einde beginnen en rond 25 april voltooid zijn. Een groep Nederlandse blauwhelmen, die gisteren in de Kroatische hoofdstad Zagreb ar riveerde, zou vandaag via Banja Luka naar Sarajevo moeten rei zen. De andere Nederlandse militairen gaan naar de Kroati sche streken Krajina en Slavo- nië. De gevechten in Bosnië bra ken uit nadat de Servische De mocratische Partij maandag het gezag van de Bosnische autori teiten in viif „autonome Servi sche regio's" buiten werking had gesteld. Bjeljina is nu in handen van Servische nationa listen onder leiding van 'com mandant' Arkan, die een half jaar geleden in Oost-Kroatië ac tief was. De Oostkroatische regio Ba- ranja was gisteren eveneens het toneel van felle gevechten. Osij ek, de laatste stad in Baranja die stevig in handen is van de Kroaten, was gisteren weer doelwit van federale en Servi sche beschietingen. Er zouden 12 doden en 16 gewonden zijn gevallen. Noodtoestand wegens droogte in Namibia WINDHOEK DPA Namibia heeft gisteren de noodtoestand voor het hele land afgekondigd wegens de grootste droogte in Zuidelijk Afrika sinds 30 jaar. President Sam Nujoma riep het buiten land op „de jonge republiek in haar huidige crisissituatie te steunen". Als gevolg van de droogte is de oogst mislukt, met name die van mais, een basis voedingsmiddel. Daardoor moeten Zuid-Afrika en Zimbab we, landen die doorgaans mais uitvoeren, nu grote hoeveelhe den importeren. Het parlement in China heeft geschiedenis geschreven. Het dwong de conservatieve pre mier Li Peng tot een wezenlijke aanpassing van zijn verslag over het voorgenomen beleid voor dit jaar. De tekst is nu meer in lijn met de opvattingen van de hervormingsgezinden, die de strijd hebben aangebonden met de extreem conservatieve com munisten in Peking. Het is volgens waarnemers de eerste keer sinds de stichting van de Volksrepubliek in 1949 dat een premier op deze manier het hoofd heeft moeten buigen voor een parlement dat een 'ja- knik'-functie heeft. De 150 ver anderingen in de tekst van wat in Nederland de 'Troonrede' zou heten, betekenen voor Li een enorm gezichtsverlies en een verdere ondermijning van zijn gezag als regeringsleider. Dit geldt eens te meer omdat de partijleiding zich niet verzet tegen de wijzigingen. Daarmee wekken de 'echte' machtheb bers op zijn zachtst gezegd de indruk dat in de oorspronkelijke versie te weinig doorklonk van de zogenaamde 'Deng Xiao- ping'-lijn: bestrijding van het conservatisme ofwel de maoiïti- sche invloeden, en nadruk op radicale economische hervor mingen. Li kreeg tijdens de jaarlijkse zitting van het Volkscongres (het Chinese parlement) die gis teren is beëindigd, ongezouten kritiek te slikken. Veel parle mentsleden maakten gebruik van de door de 87-jarige Deng Xiaoping geschapen sfeer van toumlngdu, de Chinese glas nost. Zij gaven openlijk gehoor aan de oproep om 'de hoofdze tel van verkalkt denken te bom barderen'. De grotere openheid in China bleek ook in de discussies over de geplande bouw van 's we relds grootste stuwdam met wa- terkrachtcentale in de rivier de Yangtze. Het parlement stemde wel in met de bouw, maar op merkelijk veel afgevaardigden kritiseerden onomwonden de miljarden verslindende 'Drie Kloven'-dam. Ze kregen bijval van economen en waterbouw kundigen. Verder heeft een academicus tienduizend handtekeningen verzameld om de regering on der druk te zetten bij Japan een schadevergoeding af te dwingen voor Chinese oorlogsslachtof fers. Deng Xiaoping liet zich tij dens de parlementszitting niet zien. Maar achter de schermen voerde hij actie om zich ervan te verzekeren dat zijn hervor mingsplannen hem zullen over leven. Zo stuurde hij zijn zoon en twee dochters het land in om de jongere kaderleden van de partij, de generatie veertigers, te informeren en een netwerk op te bouwen van politici die Chi na de 21e eeuw in moeten lei den. Deng's opvallendste zet was het inschakelen van de media om zijn boodschap direct tot het Chinese volk te brengen. Het conservatieve machtsbol- werk op het gebied van infor matievoorziening had tot vorige week geen publiciteit toege staan over de geruchtmakende trip die Deng begin dit jaar naar het zuiden van China maakte en waar hij de noodzaak van hervormingen benadrukte. Maar maandagavond begon het nieuws op de Chinese staat stelevisie met een gedetailleerd verslag van bijna tien minuten Deng Xiaoping is weer helemaal terug. Het staatspersbureau China News publiceerde gisteren e de Chinese leider met zijn dochters en kleinzoon tijdens hun bezoek aan Sjensjen in januari. van het bezoek aan Sjenzjen, de kapitalistische tweelingstad van Hongkong. De officiële kranten plaatsten de tekst van Deng's toespraken. Ook de man in de straat weet nu dat Deng vindt dat de hervormingen gedurfd moeten worden doorgevoerd zonder angst voor experimen ten. 'Wees niet als een vrouw met gebonden voeten. Als de richting juist is, moet je, niet aarzelen', aldus de aanmoedi- ging van Deng. Verder heeft de machtigste man in China zijn oude vriend Bo Yibo (83) in stelling gebracht om de benoemingen voor te be reiden die aan het eind van het jaar op het veertiende partij congres gedaan zullen worden. De verwachting is dat pas op het congres dat eens in de vijf jaar wordt gehouden de klappen zullen vallen en dat de linkse maoïsten het veld moe ten ruimen. De meeste waarne mers houden het erop dat dat ook het lot van premier Li Peng zal zijn. islamabad ap Fundamentalistische Afghaanse moslim-rebellen hebben giste ren bekendgemaakt hun wa pens te zullen neerleggen, als president Najibullah de macht van zijn communistische rege ring overdraagt aan een neutra le interim-regering. Het is de eerste keer dat de mujahedien, een staakt-het-vu- ren voorstellen sinds de voor malige Sovjetunie in 1979 Af ghanistan binnenviel en een communistische regering in Ka- bul installeerde. Begin 1989 trok de Sovjetunie haar troepen te rug uit Afghanistan. Op initiatief van de Verenigde Naties zullen aan het eind van deze maand afgevaardigden van alle Afghaanse groeperin gen elkaar in Wenen of Geneve ontmoeten om te proberen de 13 jaar oude burgeroorlog te be ëindigen. budapest runa hellinga correspondent oost-europa Na weken van moeizaam onderhandelin gen zijn tien van de achttien partijen in het Poolse parlement in principe de vorming van een grote coalitie overeengekomen. De breed opgezette regering moet het minder heidskabinet van premier Olszewski ver vangen, dat slechts drie maanden na zijn aantreden volkomen is vastgelopen. Hoewel de coalitie met weerzin van alle betrokkenen tot stand is gekomen, is zij vol gens de partijwoordvoerders onvermijde lijk, omdat Polen zich aan de rand van een catastrofe bevindt. In de nieuwe regering zullen, naast de huidige centrum-rechtse regeringscoalitie en de vroegere Bierpartij (nu het Poolse Progam voor de Economie), ook de Demo cratische Unie van oud-premier Mazo- wiecki en de Liberaal-Democratische Unie van oud-premier Bielecki deelnemen. Hun deelname is onvermijdelijk om het kabinet een meerderheid te geven, maar in de ogen van de andere coalitiepartners niet zonder problemen. Zowel Mazowiecki als Bielecki zijn voorstanders van de radicale aanpak van de economische problemen zoals die werd bepleit door de vroegere mi nister van financien Balcerowicz. Hun pro gramma gaat uit van forse overheidsbezui nigingen. inflatiebeperking en snelle priva tisering. Dat wordt door de huidige regeringspar tijen als te weinig sociaal gezien. Toen Ols zewski aantrad maakte hij duidelijk met de economische politiek van Balcerowicz te willen breken. Berisha wordt nieuwe president Albanië budapest runa helunga De Albanese president Ramiz Alia heeft gisteren zijn aftreden bekend gemaakt. Alia is daar mee het Albanese parlement een dag voor. Vandaag komt de volksvertegenwoordiging voor het eerst na de verkiezingen in zijn nieuwe samenstelling bij- kend dat de Democratische Par tij haar tweederde meerderheid gebruiken om de president Als directe opvolger van En- ver Hoxha en als laatste com munistische leider van Albanië Alia de laatste maanden van geliefd bij het volk. Sinds twee weken geleden na de eerste verkiezingsronde duide lijk werd dat de Democraten overweldigend hadden gewon nen, werd steeds harder op ont slag van de president aange drongen. De 67-jarige president kwam in 1985 na de dood van Enver Hoxha aan de macht. Enkele ja ren eerder was hij door de com munistische partijleider per soonlijk benoemd tot zijn poli tieke erfgenaam. Alia had toen aJ een lange carrière in de partij achter zijn rug. Hij werd kort na de Tweede Wereldoorlog op 23- jarige leeftijd lid van het Cen traal Comité en wist in de loop der jaren alle politieke stormen en zuiveringen te overleven. Na de dood van Hoxha voer de Alia geleidelijk kleine hervor mingen door. Maar de echt gro te veranderingen kwamen pas in 1990 op gang. Enerzijds groeide de dnik van de opposi tie en hadden de Albanese com munisten het dreigende beeld van de Roemeense omwentelin- Ramlz Alia. foto fpa gen voor ogen. Anderzijds werd steeds duidelijker dat de isola tionistische politiek van Albanië niet langer was vol te houden, omdat het land economisch volkomen aan de grond zat. Aha knoopte uiteindelijk tü plomatieke betrekkingen aan met de Vflllkak StafiH) I nul 1990 stemde hij onder druk van demonstraties in met de officië le erkenning van de Democrati sche Partij, de eerste oppositie partij. Hoewel de Communisti sche Partij steeds verder in dis- crediet raakte, werd de presi dent lange tijd gezien als de eni ge man die in staat was Albanië in relatieve vrede uit de crisis te leiden. Bij de parlcmentsverkie zingen vorig jaar genoot hij met name op het platteland nog grote populariteit. Naar alle verwachting zal Alia worden opgevolgd door de hul dige voorzitter van de Demo cratische Partij, de hartspecia list en gewezen lijfarts van En ver Horna, Sali Berisha.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7