Respect voor Ghanezen in Bijlmer Een jarige met 4,3 miljoen vrienden Een man van verzoening NS: auto blijft te goedkoop Binnenland Rome moet kleur bekennen bij keuze nieuwe bisschop Breda ZATERDAG 4 APRIL 1992 5 Van leesgezelschap tot bibliotheek De openbare bibliotheek be staat dit jaar een eeuw. Op 29 april is het daarom groot feest in de Utrechtse Domkerk. De plaats is geen toeval, want in 1892 werd in de Utrechtse Loeff Berchmakerstraat de eerste openbare leeszaal geopend. Nu, honderd jaar later, zijn er in 1200 bibliotheken aan boeken, platen, cd's en video's 44,5 mil joen stuks te leen. Ze worden per jaar 185 miljoen keer mee genomen door de 4,3 miljoen leden. Alsof dat er nog niet genoeg zijn, begint het Nederlands Bi bliotheek en Lektuur Centrum (NBLC) op 1 mei met een lan delijke reclamecampagne voor de bibliotheek. Daarnaast wil de jarige geld inzamelen voor de bibliotheek in de Nicaraguaanse stad Leon. De bibliotheek heeft zoals zo veel instellingen zijn voorlopers. Nadat in de tweede helft van de 18e eeuw lezen meer algemeen was geworden, ontstond in die- tijd de eerste voorloper van de huidige bibliotheek, het zoge noemde leesgezelschap. Er heersten vaak strenge regels, die in de tegenwoordige tijd ook geen kwaad zouden kunnen. Zo moest er bij sommige gezel schappen betaald worden voor een in een geleend boek ge maakte vlek. In 1784 werd de Maatschappij tot Nut van het Algemeen opge richt, met als doel ontwikkeling en verheffing van het volk. Nog geen honderd jaar later waren er 300 Nutsbibliotheken met ge middeld 400 boeken. Ondertus sen begon ook iedere zuil aan eigen bibliotheekwerk. Als opmaat voor de openbare leeszaal werden van hogerhand 'volkshuizen' in het leven ge roepen voor de mensen uit de lagere sociale milieus. Behalve een potje dammen kon de be zoeker er ook lezen. Er was de volkshuizen geen lang leven be schoren, want de arbeiders kwamen niet opdagen. De volkshuizen verdwenen weer, maar dat in Utrecht maakte de historische* sprong naar open bare bibliotheek. Hoewel de openbare biblio theek in het leven was geroepen om een ieder van informatie en cultuur te voorzien, moeten veel belangstellenden tot ver in deze eeuw drempelvrees heb ben gevoeld. De bibliotheek was zeer serieus: geen gekwebbel, geen gelach, het onverbiddelijke bordje „stilte" werd bijna een symbool. De bibliotheek was ook nogal eens betuttelend en bepaalde wat de bezoekers mochten lezen en wat niet. In de roerige jaren zestig kwam daar verandering in. De bibliotheken staan sinds vijf jaar geheel onder verant woordelijkheid van de gemeen ten en hebben zich aangepast aan de tijd. Zo haken ze in op de 'sociale vernieuwing' door informatie te verschaffen waar mee de bezoekers allerlei dage lijkse problemen kunnen aan pakken. Community informa tion heet dat in eigentijdse taal. Steeds meer bibliotheken bie den verder de mogelijkheid om externe databanken te raadple gen. De meeste houden ook re kening met migranten en bie den boeken in diverse talen aan. Ook voor mensen met een leesachterstand is er aandacht: bijna iedere bibliotheek heeft boeken met het 'makkelijk le- zen'-vignet. wat betekent dat er gemakkelijk leesbaar maar niet kinderachtig werk beschikbaar is. Verder spelen de bibliothe ken hun rol op het gebied van de volwasseneneducatie en worden ouderen bediend met bibliotheken-aan huis. doorbrengt. Door voorlichting stempel krijgen voor elk boek Op het verlanglijstje van de en gerichte activiteiten hoopt dat ze hebben gelezen. Bij vijf jarige prijkt vooral leesbevorde- het bibliotheekwezen dat aan te stempels krijgen ze een verras- ring bij de jeugd, die vandaag pakken. Zo is er bij een 'lees- sing, de dag zo veel tijd voor de buis paspoort' waarin kinderen een Politiechef Dietz van Bijlmer schrikt van 'onthullingover drugsnetwerk Na koud tien minuten val len de termen 'zorgenka- der\ 'achterstandsgroe pen', en 'leefbaarheid'. Want, benadrukte de Am sterdamse commissaris Dietz, met wapenstok en handboeien valt de Bijl mer niet meer te ordenen. Bredase bisschop Ernst op 8 april met 'pensioen Hoe staat Rome momenteel tegenover de kerk van Nederland? Het antwoord komt nog dit jaar, als de paus een opvolger benoemt voor bisschop Ernst van Bredad Bestaat in Rome nog steeds het idee dat er in katholiek Neder land van alles mis is. dan kunnen de Nederland se katholieken en speciaal die van Breda reke nen op een nieuw staaltje van onbarmhartige machtspolitiek. Het kerkelijk wetboek schrijft bij de benoe ming van een bisschop een geheimzinnige rou te voor met geheime voordrachten, waarop controle van buitenaf niet mogelijk is en waarbij de wensen bisdommen en kerkprovincies ge makkelijk kunnen worden gepasseerd. Volgens de procedure draagt het kathedraal kapittel (de naaste medewerkers van de bis schop) drie kandidaten voor bij de bisschop penconferentie. Die kan deze veranderen of er namen aan toevoegen, waarna de voordracht doorgaat naar de pauselijke nuntius (Vzc maakt op basis van gesprekken met de bis schoppen, dekens en priesters en ook leken een voordracht voor de Congregatie voor de bis schoppen in Rome. die deze normaal gesproken overneemt. De paus heeft dan het laatste woord. Uit een rondje bellen in het bisdom Breda blijkt een groot vertrouwen in het kapittel, maar een groot wantrouwen richting Rome. Velen vrezen de benoeming van een conservatieve bisschop, in elk geval van iemand die niet op de Bredase lijst voorkomt. De voorgaande benoe mingen. met als |mM§ Mfl UHCllQp I «-r Schure in het nabunge Den Bosch, zijn nog niet vergeten. Recentere benoemingen in Wenen, Namen en Chur geven al evenmin veel hoop voor de progressievere gelovigen Anderzijds was er nog niet zo lang geleden lof uit Rome voor de pnesteropleiding nieuwe stijl op Bovendonk in het bisdom Breda en hebben de seksuele perikelen op het conservatieve se- minane Rolduc in het bisdom Roermond de conservatieven een belangrijke troef uit handen geslagen. Maar of dat voldoende zaJ blijven, is voor de Bredase katholieken voorlopig nog een bange vraag. Daarvoor is de chaos veel te groot: „Het enige dat de politie kan doen is probe ren greep te houden op de situatie en excessen tegen te gaan". ,Je geweten volgen is kerkleer. Ik heb daarvoor altijd ruimte willen scheppen, ook binnen de kerk. luist dan geef je min der aanleiding daar uit te stap pen". De uitspraak typeert bis schop Ernst van Bréda als geen andere. Op 8 april wordt hij 75 jaar. de leeftijd waarop bis schoppen aan de paus hun ontslag moeten vragen. Met Emst verdwijnt de bisschop die tegen de stroom in altijd de deur heeft opengehouden voor vernieuwingen in de kerk. Hij was degene die samen met de Rotterdamse bisschop Bar al tijd in gesprek is gebleven met de 'dissidente' 8-mei-bewe- ging binnen de katholieke kerk. Respect voor andere menin gen heeft altijd centraal ge staan in zijn beleid. Respect dat voortvloeide uit een andere fundamentele opvatting: lei draad voor een gelovige kan al leen diens eigen geweten zijn. De vraag of daardoor de pola risatie in zijn bisdom minder heeft toegeslagen dan elders, bevestigt hij maar ten dele. „Ik denk", zegt hij „dat de Zeeu wen en West-Brabanders een wat relativerender vermogen hebben dan de mensen in an dere delen van het land". Tijdens het 'bewind' van Emst heeft katholiek Neder land roerige tijden gekend. Na het Tweede Vaticaans Concilie, dat grote veranderingen leek in te luiden in het katholicisme, kwam de reactie. De jaren '70 en '80 brachten conservatieve pausen, die meermalen hun pijlen op het als vrijzinnig te boek staande Nederland richt ten. Dat uitte zich in omstre den benoemingen als die van de bisschoppen Gijssen in Roermond en Ter Schure in Den Bosch en de benoeming van bisschop Simonis van Rot terdam tot kardinaal. Emst kwam langzaam maar zeker steeds meer alleen te staan met zijn open opvattingen. Maar. zegt Emst, hij heeft daar niet al te zwaar onder ge leden. „De kunst is de verschil len in opvatting strikt te schei den van persoonlijke verhou dingen. Dat is altijd gelukt, ook bij diepgaande verschillen van In vergelijking met de trein blijft de auto te goedkoop. Als de overheid niet oppast komt er van het terugdringen van de au to ten gunste van het openbaar vervoer niets terecht. Dat stelt NS-hoofddirecteur Portheine in het bedrijfsblad Koppeling. Maatregelen uit de Tussenba lans, de bezuinigingsoperatie van het kabinet, staan ter dis cussie, constateert Portheine. Vorige week lekte uit dat het ka binet waarschijnlijk afziet van een verhoging van de benzine accijns met vijf cent. Door het voorlopig niet doorgaan van de combikaart voor automobilisten zal bovendien de wegenbelas ting waarschijnlijk aanzienlijk minder stijgen dan voorzien De combikaart zou gedeeltelijk worden betaald uit verhoging van de wegenbelasting. Portheine wijst erop dat in de Tussenbalans is afgespoken dat de zogeheten variabele auto kosten (de prijs van de benzine) gelijke tred zouden houden met de stijging van de tarieven van het openbaar vervoer. Dat openbaar vervoer wordt jaarlijks zes procent duurder, maar zoals het er nu naar uitziet lopen de autokosten de komende jaren zelfs iets terug. Alleen vorig jaar zijn de autokosten gestegen met 12 procent door de verhoging van de benzineaccijns met een kwartje. Portheine waarschuwt dat de uitgangspunten van het minis terie van verkeer en waterstaat in gevaar komen wanneer het autogebruik niet zwaarder wordt belast. In het Structuur schema Verkeer en Vervoer is vastgelegd dat het aantal auto kilometers met 35 procent mag DtWWWl tot het jaar 2010. Daarvan is nu al 15 procent ver wezenlijkt. .Als ik de voornemens van de regering seneus neem. blijft de auto te goedkoop. Automobilis ten vergelijken de prijs van een treinkaart)c met de prijs voor benzine Wegenbelasting en verzekering laten ze buiten be schouwing omdat de auto toch al voor de deur staat. Op dit moment kost de trein, normaal tarief, ongeveer 20 cent per rei- ripnUOMlV en benzine rond 14 cent. Die ongunstige verhouding dreigt alleen maar De 'onthulling' van een wijdver takt Ghanees drugsnetwerk in de Bijlmer zorgde vorige maand voor opschudding, niet in het minst op het districtsbureau aan de Flierbosdreef in de Bijl mer. Tienduizend illegalen...hoe kwamen ze daar in godsnaam bij op het hoofdbureau? Die drugsbende, dat was een mooi succes. Maar door de crimine len in één adem te noemen met de andere Ghanezen werd bu reau Flierbosdreef opgezadeld met de gevolgen. Dietz: „Die publiciteit heeft ons handenvol werk gekost. Ik denk dat Schultz de laatste we ken zeker zeventig procent van zijn tijd druk is geweest met de Ghanezen". Schultz is recher cheur en de Afrika-expert van het district. Hij knikt instem mend: „Er moest veel geschon den vertrouwen worden her steld". Met de Ghanezen een door de politie hogelijk gerespecteer de groep had Schultz na ja renlang geduldig toenadering zoeken en overleg een goede verhouding opgebouwd. Die werd door de „sensatieverhalen en verdachtmakingen" zwaar beschadigd. Maar langzaam wint de rechercheur het ver trouwen van de Ghanezen te rug. „Niet makkelijk, want vanuit hun achtergrond kennen die mensen autoriteiten en poli tie alleen maar als een instituut waar je gevaar van te duchten hebt. Daar werden ze vorige maand nog eens in bevestigd". Door zich vaak te laten zien op vergaderingen, feesten en par tijen komt de loop weer in de winkel van 'Nana Poku', zoals Schultz zich graag laat noemen door zijn Ghanese vrienden, naar de leider van de Ghanese Ashanti-stam. De Bijlmermeer „Waar maak je met zo veel uiteenlopende achtergronden en culturen zo veel tolerantie en begrip mee?". archieffoto Een brandhaard wil Dietz zijn Bijlmer met vijftig nationali teiten de grootste culturele hutspot van Nederland niet noemen. Integendeel: waar maak je met zo veel uiteenlo pende achtergronden en cultu ren zo veel tolerantie en begrip mee? „Er is hier nog nooit aan gifte gedaan van discrimina tie..." Ja, dat er duizenden illegale Ghanezen in de Bijlmer rondlo pen was al lang en breed be kend. Erop jagen is wat anders. Dat valt helemaal buiten het be leid van de~politie, die zijn aan dacht alleen op criminele illega len richt. En crimineel kon je de Ghanezen niet noemen. Schultz heeft „er nog nooit een op het bureau gezien". Dietz: „Er is geen relatie tus sen illegaliteit en criminaliteit. In de Bijlmer", voegt hij er na drukkelijk aan toe. Op de Wal len en bij Centraal Station ligt het anders. Maar in de Bijlmer hebben ze gelukkig geen last van Noordafrikanen uit Marokko en Algerije die in de binnenstad en West berucht zijn. Dietz: „Criminaliteit in de Bijlmer komt bijna uitsluitend voor rekening van legalen. Dat geldt zeker voor agressieve mis drijven". Waarbij de commissa ris nog eens uitlegt dat je 'niet alles op één hoop mag gooien' en dus Nederlanders van Suri naamse en Antilliaanse afkomst en de vele genaturaliseerde bui tenlanders niet mag meereke nen „binnen het vreemdelin genbeleid". Spanning Het verband tussen criminali teit en illegaliteit blijkt gecom pliceerd. „Lang niet alle illega len zijn criminelen, maar aan de andere kant zijn wel veel crimi nelen illegaal in Nederland". Dietz formuleert het heel om zichtig: „Daar waar de natuurlij ke spanningen in de Bijlmer worden overschreden vinden we veel buitenlanders. Daar moeten we dan natuurlijk ook iets aan doen". Maar wat? Dietz: „Nederland is een toevluchtsland, maar dat is door de politiek helaas nog te weinig erkend. Het enige aan knopingspunt voor de politie in het illegalenbeleid is eigenlijk het Wetboek van Strafrecht: de criminaliteit. Dat is op zich niet goed. Nu is de wereld van de il legalen een schimmig terrein waar duistere dingen gebeuren. Als illegalen geen dader zijn, zijn ze wel het slachtoffer van profiteurs". Schultz: „Er zijn hier groepen ik ken een Surinaamse bende die zich hebben gespeciali seerd in het overvallen en bero ven van illegalen. Die doen toch geen aangifte, weten ze. Of ze verkopen ze een auto met valse papieren, laten ze voor zich werken en dreigen ze aan te ge ven bij de politie als ze niet doen wat ze zeggen. Dat mis bruik maken van de situatie zie je erg veel gebeuren. Soms lijkt het een vorm van moderne sla vernij". Dietz: „Zo krijg je een subcul tuur waarin wetteloosheid heerst. Om daar greep op te krijgen zou de politiek de moge lijkheden moeten afbakenen van wat kan en wat niet kan: op het gebied van scholing, onder wijs, huisvesting, gezondheids zorg..." Schultz: „Zoals de Ghanezen hier zijn gekomen, zo verwach ten we binnenkort de Nigeria- nen. Van Nigeria en Ghana loopt een vaste route naar het noorden. Via Libië landen ze in Italië: Palermo, Napels en trek ken ze verder als daar de oogst tijd voorbij is. Zo zag je vanuit de Bijlmer een paar jaar geleden opeens busjes vol met Sikhs naar België rijden: in de aard- beientijd Een paar weken later waren ze weg. Zitten die jon gens in Engeland of Scandina vië". Dietz: „Dat verhaal is illustra tief. Die mensen willen toch een stukje welvaart meepakken om in leven te blijven. Na de Nigeri- anen verwachten we de Oost- Europeanen. In Oost Europa zit een enorm reservoir aan men sen die de armoede willen ont vluchten". Op landelijk niveau wil het nog niet erg vlotten met werk gelegenheidsprojecten voor al lochtonen, dus daarom pro beert Dietz het in zijn Bijlmer maar „kleinschalig voor elkaar te krijgen". En dat lukt, in over leg met het bedrijfsleven, straat hoekwerk en stadsbestuur, zegt hij: „Wij zijn een soort frontlijn organisatie. Je weet wat er speelt. Vanuit je gevoel kun je al veel bereiken Heb je een stuk maatschappelijk gevoel of niet daar gaat het bij ons om". Bisschop Emst „De kunst is de verschillen in opvatting strikt te scheiden van persoonlijke verhoudingen. Dat is altijd gelukt FOTO ANP te verslechteren", zo zegt Port- hnnc De autobranche is bij monde van Bovag en Rai Mi baasd'. NS worden njkelijk met overheidsgeld bedeeld en heb ben miljarden gekregen om het kostbare meerjarenplan Rail 21 uit te voeren De T wrrde Kamer heeft zelfs goedgekeurd dat dat plan versneld wordt uitgevoerd. Tevens wijzen Bovag en Rai er op dat NS nu al met capaciteits problemen worstelt Het reizi- ■iWiOM pm mki li «ir laatste jaren zo sterk gestegen dat NS het vervoer nauwelijks nog aart kan. KANTOORUNITS VERKOOP/ VERMUUR aanleiding uit de kerk te stap pen". Als voorzitter van de katho lieke vredesbeweging Pax Christi heeft hij die gewetens ruimte ook alujd voorgehou den aan het Interkerkelijk Co mité Tweezijdige Ontwape ning (ICTO), dat in de jaren tachtig de grote tegenspeler was van de vredesbeweging. „Ik ben tegen geweld, ook als die van 'medestanders' komt. Ik heb me indertijd verzet te gen de komst van de kruisra ketten. maar ook tegen een studie van het Interkerkelijk Vredesberaad over de vraag of blokkade een actiemiddel moest zijn. Ik vind dat je een standpunt met argumenten moet verdedigen, maar ook dat je de keuze van een ander moet eeibiedigen. Bij actie voeren dient geweldloosheid voorop te staan' inzicht. Geschillen hebben al tijd betrekking op de pastorale aanpak in een ontkerkelijken- de wereld. Het spanningsveld ligt daarbij tussen traditie en behoud enerzijds en vernieu wing en openheid anderzijds. Mijn standpunt is altijd ge weest dat deze polen nodig zijn en dat heeft het me moge lijk gemaakt in diverse situaties mezelf te blijven". In een tiental boekjes over geloof benadrukt de bisschop vaak dat het geweten van de mens norm is van denken en handelen. „Ie geweten volgen is kerkleer, zelfs als je meent dat je niet langer in de Kerk kunt blijven. Ik ben voorstan der van ruimte scheppen voor het geweten, óók binnen de kerk. Juist dan geef je minder mensen tot lezen te bewegen. Vooral de tv-verslaving van de FOTO' Een campagne van de bibliotheken jeugd baart de bibliotheken zorgen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5