Een 'hotel' zonder uitzicht Het ontstaan van onze taal ZATERDAG 4 APRIL 1992 Hoe is taal ontstaan? En hoe lang geleden is dat gebeurd? Al 600jaar is men met die vragen bezig maar op de eerste is nog steeds geen antwoord gelan den. De tweede is nu bij bena dering bekend: circa 40.000 jaar geleden. t einde van de middeleeuwen ontdek- i dat talen niet steeds gelijk blijven eranderen: nieuwe woorden, andere uitspraak, andere grammatica. Daardoor was niet langer vol te houden dat God alle talen voor eens en voor altijd in Babel. bij de Baby lonische spraakverwarring, gemaakt had. Maar als God niet toen de talen gemaakt had, hoe zijn ze dan wel ontstaan? Zo stuitte men op de vraag die ook nu nog niet te beant woorden is. Met recht kunnen we pessimis tisch zijn of er ooit een antwoord komt. Want de oudste documenten, inscripties, kleita bletten of vazen met opschrift zijn altijd min der oud dan de taal zelf. De taal moet veel eerder ontstaan zijn dan het opschrijven. Dus zullen we nooit ergens een oeroude Inscriptie vinden die ons haar fijn vertelt hoe de mensen zijn gaan spreken. Taal, gesproken taai, moet veel ouder zijn dan de alleroudste geschreven tekst; daarom zullen we over het ontstaan van de taal zelf nooit een ooggetuigeverslag te lezen krijgen. Ondertussen is er wel veel gefantaseerd over hoe het gegaan zou kunnen zijn. De een meende dat taal ontstaan is door het naboot sen van dierengeluiden, de ander dacht dat taal ontstaan is uit verzuchtingen en vreug dekreten, en een derde dacht aan liedjes, woordeloze liedjes, die op den duur geassoci eerd werden met betekenis. Zo zijn er ontel baar veel theorieën bedacht over het ont staan van taal, maar omdat ze stuk voor stuk niet te bewijzen zijn, zullen het wel altijd theorieën blijven. De taalwetenschap had het zoeken dan ook ai lang opgegeven. Totdat er nieuwe gegevens kwamen uit een andere hoek, nameliiK van de archeologen en de paleontologen, de verzamelaars van fos siele schedels, geraamten en gebruiksvoor werpen. Sinds Charles Darwin in de vorige eeuw zijn evolutietheorie publiceerde, is er gezocht naar fossiele overblijfselen wel wat opgeschoten. We weten meer dat onze verre voorouders aJ miljoenen jaren geleden uit de bomen zijn gekomen en op twee benen gingen lopen. De Neandertha lers, die wat kleiner en sterker waren dan wij maar er al tamelijk menselijk uitzagen en reeds een flinke scnedelinhoud hadden, ver schenen zo'n 500.000 jaar geleden. Ze zijn ongeveer 40.000 jaar geleden uitge storven. We weten niet precies waardoor, maar kort na hen kwamen de zogenaamde Cro-Magnonmensen, die qua lichaamsbouw en vermogens ai geheel met ons vergelijkbaar waren. Zij zijn waarschijnlijk de bouwers ge weest van Stonehenge en van de hunebed den. en de tekenaars in de grotten van Las- caux en Altamira. Gezien hun cultuur en wat ze allemaal kon den, beschikten zij stellig reeds over taalver mogen. Ze konden en wisten veel te veel om in één generatie op te doen; ze moeten hun kennis van generatie op generatie overgedra gen en uitgebreid hebben. Dus moeten ze taal gekend hebben. De Neanderthaler had waarschijnlijk her sens genoeg voor taal, maar niet het juiste strottehoofd en onvoldoende beheersing over zijn stembanden. Het is onwaarschijnlijk dat hij al spreken kon. Vandaar die globale date ring voor het ontstaan van taaJ: na de Nean derthaler. maar wel ai bij de Cro-Magnon mensen. dus circa 40.000 iaar geleden. Een raadsel is overigens noe de Neandertha ler, die geen domme jongen was, georgani seerd op jacht ging, een godsdienst had en misschien zelfs kon rekenen. Hoe deed hij dat zonder (gesproken) taal? Er is daarom wel eens verondersteld dat er aan de oorsprong van onze gesproken taal een enorme periode van gebarentaal moet zijn voorafgegaan. Een 'afkoelkamer', bestemd voor diegenen die 'het even niet meer zien zitten'. Op een steenworp afstand ligt de wel vaart voor het grijpen. Luxueuze kanto ren en futuristisch vormgegeven bedrij ven bepalen de omgeving. Een golfbaan, ter ontspanning van zakenmensen. Vlakbij raast het verkeer over de snel weg Amsterdam-Utrecht. Geklemd tus sen al die kenmerken van de welwaarts- maatschappij ligt de jeugdgevangenis Het Nieuwe Lloyd met daarnaast het grenshospitium, het nieuwe opvangcen trum voor kansloze asielzoekers. Op 6 april wordt het centrum in Amsterdam- Zuidoost oficieel geopend door staatsse cretaris Kosto. Een dag later zullen hier de eerste tijdelijke bewoners arriveren van het verouderde centrum op Schip- hol-Oost. nieuwe grenshospitium: een 'hotel-plus' achter hoge hekken. Een logeerkamer, voorzien van een stapelbed, toilet wastafel en douche. Nieuw opvangcentrum voor kansloze asielzoekers wordt maandag geopend THEA VAN BEEK Gebouwd in een carré-vorm, twee etages hoog, smalle ramen, vriendelijke kleuren, op de binnenplaats een sportveld met kunstgras. De uiterlijke verschillen tussen de ernaast gelegen jeugdgevangenis en het hospitium zijn miniem. Metershoge hekken en een betonnen muur lijken dat beeld te bevestigen. „Dit een gevangenis?" Directeur R. Hof stee Veert op uit zijn stoel. „Dat lijkt me een onjuiste voorstelling van zaken. De mensen kunnen hier ieder moment weg. We houden ze niet tegen hun zin vast, zoals in een ge vangenis. Wie wil kan elk moment vertrek ken." Geeft toe: „Inderdaad ja, naar het land van herkomst." „Bovendien, we kennen hier niet de mo gelijkheid van disciplinaire straffen. We willen er juist zo veel mogelijk een hotel van maken. Een hotel-plus." Hofstee krijgt bijval van A. Moldovan, hoofd begeleiding: „De naam grenshospitium zegt het al: een hotelfunctie bij de grens," Vluchtelingenwerk denkt daar anders over. „Dat woord deugt niet. In de eerste plaats ligt het niet bij de grens, maar in Ne derland. Uitgeprocedeerde asielzoekers uit opvangcentra elders in het land worden hier ook naar overgebracht. Bovendien worden de mensen er als criminelen opge sloten, net als in een gevangenis", aldus woordvoerster F. Biesma. Aangenaam Er zal volgens de directie alles aan worden gedaan om het noodgedwongen verblijf van de kanslozen hier zo aangenaam mogelijk te maken: sport en sociaal-culturele activitei ten, cursussen, een bibliotheek, gezond heidsdienst, sociale en geestelijke hulp. Het gebouw biedt onderdak aan 120 asiel zoekers, ondergebracht op een van de vier afsluitbare paviljoens, elk verdeeld in twee units. Elke unit telt twaalf kamers; 96 dus in totqal. Alle voorzien van een stapelbed, toi let, wastafel en douche. Wie wil kan tegen een kleine vergoeding een eigen tv op de ka mer krijgen. Naast de reguliere tv-program- ma's is er een intern videokanaal waar eigen boeiend om naar dit soort werk om te scha kelen. Veel sollicitanten gaven te kennen geen sleutels meer te willen omdraaien, maar meer te willen doen niet mensen, en met meer bewegingsvrijheid. Maar ze zijn wel vertrouwd met de spanning van vrij heidsbeperking. Ze moeten alleen wel die penetentiaire knop omzetten." Zelf was Hofstee ook werkzaam in direc tiefuncties van strafinrichtingen. Ook Mold ovan komt van Justitie. In zijn laatste functie was hij hoofd van het bureau sociale dienst verlening De Schans, beter bekend als de nabijgelegen Bijlmerbajes. Frisse neus Op zijn rondleiding door het gebouw laat Moldovan trots alle keurige ruimten zien. Hij reageert wat verlegen bij een zware deur op de bovenste verdieping. Het deurraampje geeft uitzicht op de 'luchtbox'. Een felle wind waait er naar binnen via het rooster waarmee de betonnen ruimte is afgedekt „Voor mensen die in de war zijn en toch een frisse neus willen halen", legt hij uit. Zoals ook de twee op de begane grond ge legen 'afkoelkamers' bestemd zijn voor die genen die 'het even niet meer zien zitten'. Het schaarse meubilair bestaat uit een ma tras en een roestvrij stalen toiletpot. Alleen de directie kan de vreemdeling in deze af zondering plaatsen. Tenzij hij of zij dat zelf wil. Maar wie wil dat? De ruime sportzaal oogt beter. In de bi bliotheek staan de nog uit te pakken dozen met boeken in alle talen gereed. Speciaal voor de kinderen is er een eigen crèche. Het gele zeil is opgefleurd met rode en blauwe cirkels. Spreekkamers voor advocaten en voor Vluchtelingenwerk. „Van het begin af hebben we ons verzet tegen dit hospitium", zegt VW- woordvoer der Biesma. „We vinden ook nog steeds dat kinderen daar niet horen te worden opgeslo ten. We onderzoeken nog de mogelijkheid om dit alsnog langs juridische weg te voor komen. Tegen het grenshospitium zelf valt weinig meer te doen. Het staat er." informatieve programma's worden ver zorgd. Om de zaak 's nachts beheersbaar te houden gaan alle kamers tussen tien uur 's avonds en zeven uur in de ochtend wel op slot. In een van de cursusruimten staan de goed gevulde vuilniszakken met gedragen kleding al klaar. Aangedragen door het per soneel; voor het uitzoeken. Wat niet past kan met de aanwezige naaimachines zelf vermaakt worden. Een zo nuttig mogelijke en zinvolle dagbesteding, daar draait het óhi. En wie weet, misschien kan een compu tercursus, het leren van een vreemde taal („nee, geen Nederlands") of een cursus fietsreparatie bij terugkeer in eigen land de kans op werk daar vergroten. Een eigen gezondheidsdienst, sociale en geestelijke hulp, het is allemaal aanwezig. Zelfs een fraaie gebedsruimte ontbreekt niet. Beschikbaar voor elke religie en multi functioneel te gebruiken. Wie zelf wil koken kan gebruik maken van een 'pantry' op de eigen unit. Maar wóór ook de blik vanuit de smalle ramen wordt geworpen, overal weer is er die muur en dat hek. schiphol-°ost Op 23 september 1986 werd het opvangcen trum voor asielzoekers op Schiphol-Oost ge opend. Daarmee kwam een eind aan het vaak dagen en nachten achtereen bivakke ren in de transit ruimte van de luchthaven. Een mensonwaardige situatie, was het oor deel. Daarbij speelden ook overwegingen mee van de KLM en de luchthaven Schiphol. De op banken slapende vluchtelingen, om geven door hun vaak schamele bagage, vormden nu niet bepaald het visitekaartje voor de nationale luchthaven. Dat Schiphol-Oost, onder beheer van de Koninklijke Marechaussee, ook niet de he mel op aarde was, bleek al snel. De kleine ruimte in het voormalige stationsgebouw biedt plaats aan veertig mensen. Meestal in afwachting van hun uitzetting. Vijf slaapka mers, volgepropt met bedden. Gelegenheid tot ontspanning of enige privacy ontbreekt vrijwel. De binnenplaats met het sportterrein. De afgelopen vijf jaar werden hier in totaal ruim 3600 asielzoekers ondergebracht. Met in 1989 het record-aantal van 1647 mensen. De afgelopen twee jaar daalde het aantal 'gasten' spectaculair tot 361 in 1990 en 324 in 1991. Ghanezen vormden in 1990 met een aantal van 115 de hoofdmoot in het opvang centrum. Sinds vorig jaar zijn dat er opmer kelijk minder. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie wordt die da ling vooral verklaard doordat Ghanezen zich sindsdien als Liberianen aanmelden. De kans op uitzetting wordt zo geringer Inge schat, vanwege de onrust in Liberia. Dat de spanningen onder deze primitieve omstandigheden regelmatig hoog oplopen, lijdt geen twijfel. Vaak met hele groepen te gelijk wisten de kanslozen het centrum te ontsnappen. De afgelopen twee jaar waren dat .er ruim honderd. De meesten zagen kans in de illegaliteit onder te duiken. Op1 slot Wie in het nieuwe opvangcentrum binnen komt, ziet ook de deur achter zich op slot gaan. Gemiddeld voor zes tot acht weken. Slechts een zeer gering percentage komt als nog In aanmerking voor de asielprocedure. Voor de meesten geldt het vooruitzicht van de retourvlucht. Biesma van Vluchtelingen- Werk: „Frustraties dus alom. Je kunt er wachten op problemen. „Het is ook vaak heel hard", beaamt di recteur Hofstee van het nieuwe opvangcen trum. „Vaak gaat het om zeer goed opgelei de mensen. Ze hebben veel geld geïnves teerd ln een reis naar hier. Thuis alles ach tergelaten, in de hoop op een goede toe komst. Het betekent een enorm gezichtsver lies als zij dan in hun oude omgeving moe ten terugkeren." „In de opvangcentra ln het land is men in derdaad beter af. De druk is er minder groot en de kans is er ook groter om onder te dui ken in de illegaliteit. Maar de samenleving vindt dat afgewezen asielzoekers niet de mogelijkheid moeten hebben om hier on gelimiteerd te blijven." Van de 90 personeelsleden in het grens hospitium zijn er 44 'vreemdelingenbegelei der'. De helrt is afkomstig uit het gevange niswezen. Hofstee: „Het bleek moeilijk voor deze functie mensen te werven. Gevangenis personeel dat toch solliciteerde, vindt het

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 47