OIL 8 >lVf— - Honger naar vrijheid, of dorst naar olie? m SCOTLANDS ZATERDAG 4 APRIL 1992 lig blijken voor de argumenten uit Schotland? „Dan stellen we hier een voorlopige regering in en verklaren óns onafhankelijk", verklaart Davidson fier. „Zo hebben ze dat ook in Li touwen gedaan." Dit nu vindt Bob Middleton, die namens de Labour Party de functie van commissaris der koningin voor de regio Aberdeen be kleedt, klinkklare onzin. „Hoe kun je Schot land nou met Litouwen vergelijken? Wij zijn nooit door Londen onderdrukt. Er zitten 78 afgevaardigden uit Schotland in het Lager huis, wat per hoofd van de bevolking meer is dan uit Engeland. En in elke directiekamer in Londen is tegenwoordig een Schot te vin den." De Labour Party en de in Schotland zeer invloedrijke Liberalen willen geen onafhan kelijkheid, maar autonomie. Ze willen Schot land de status geven die de deelstaat Beieren bij voorbeeld in Duitsland heeft, met inbe grip van een parlement dat belasting kan hef fen. Middleton schildert de SNP-nationalisten, die bij de laatste verkiezingen een kwart van de stemmen kregen, af als een stelletje 'zelf zuchtige racisten met fascistoïde trekjes'. De commissaris der koningin: „Hun leider, Alex Salmon, lacht altijd, maar is een gevaarlijk man. In de jaren '50 blies het Schotse Repu blikeinse Leger hier brievenbussen op, omdat daar het hoofd van de koningin op stond. Als de Conservatieve regering straks herkozen wordt en doof blijft voor het Schotse verlan gen naar autonomie, kunnen hier gemakke lijk Noordierse toestanden ont- Hoewel verdeeld over het juiste antwoord op de Schotse crisis, zijn Conservatieven en Labour Party het over één ding eens: de olie. Als de Schotten io nodig on afhankelijk willen worden, zeg gen beide partijen, zullen zij voor elke druppel olie moeten vech- De SNP gaat er van uit dat 90 procent van de olierijkdommen in de Schotse wateren ligt, maar daarvan is Londen niet over tuigd. De Britse regering zou er op staan dat de landsgrens, die van zuidwest naar noordoost loopt, in dezelfde richting in zee wordt doorgetrokken. Daarmee zou bijna de helft van alle gas- en olievoorraden in Engelse wateren vallen. Maar bovendien, zo wordt door Conservatieven en Labour fijntjes opgemerkt, kan Schotland er niet helemaal zeker van zijn dat de Shetland Eilanden onder een regering in Edinburgh zou den willen vallen. „De Shetland-bewoners zijn erg onafhankelijk", zegt Middle ton. „Misschien zeggen ze nu dat ze bij Schotland willen blijven, maar als Schotland onafhankelijk wordt, komt hun vlag er waar schijnlijk anders bij te hangen. Misschien willen ze zich wel aan Noorwegen binden." Een onafhankelijke Shetland- archipel moet voor iedere recht geaarde SNP-nationalist de In navolging van Kroatië wil nu ook Schotland onaflianke- lijkheid. Bijna drie eeuwen hebben de Schotten deel uitge maakt van het Britse imperi um, maar enkele weken gele den spraken ze zich in een opi niepeiling voor het eerst uit voor onafhankelijkheid. Uit honger naar vrijheid, zeggen ze, maar in Londen wordt veron dersteld dat dorst naar olie ook een rol speelt. Rekenen de Schotten zich niet te snel rijk? Is het leeuwedeel van de olie niet gewoon van de Shetlandjes? nachtmerrie zijn die hem, badend in zijn zweet, doet ontwaken. Als de Shetlandjes zich onafhankelijk verklaren, zullen de nabu rige Orkney Eilandjes dat voorbeeld zeker volgen en zou Schotland beroofd worden van nagenoeg al z'n olie. De olie-inkomsten voor een Schotse minister van financiën zouden dan worden gereduceerd tot de somma van 2,20 pond per Schot per jaar. Thans zijn de Shetlandjes verre van paradij selijk. Wie na een 14 uur durende boottocht voet aan wal zet in Lerwick, hel grootste ge hucht, staat in een onbeschrijflijke negorij. De grauwe en fantasieloze huizen gaan bijna naadloos over in een loodgrijze hemel, die ondanks permanente regenval maar niet wil opklaren. Hoge winden maken korte metten met elke flora die meer dan vijf centimeter boven het door schapen kaalgevreten gras uitsteekt, zodat de zeehonden in aantal de bomen overtreffen. Er zijn zeker vijftig zee honden. Een beetje extra oliegeld zou op de Shet land Eilanden geen schade kunnen aanrich ten. Vijfhonderd jaar geleden werden de ei landjes door een Deense koning met een roy aal gebaar aan koning James III van Schot land gegeven. De Deense vorst had net even niet de 250.000 kronen die zijn Schotse colle ga als bruidschat wilde, maar hij had nog wel een paar onooglijke eilandjes. Die kon James III wel zolang als onderpand krijgen. Zelden heeft een vorst een grotere stupidi teit begaan. Een paar jaar geleden deed de Deense regering nog een doorzichtige poging de eilandjes voor 250.000 kronen terug te ko pen, maar toen hoefde het niet meer voor de Britten. In de wateren van de eilanden blijkt nu zo veel olie te zitten dat alle Shetlanders 163.000 pond (ruim een half miljoen gulden) per jaar bij hun Inkomen uit de fok van scha pen. pony's en ander gedierte zouden kunnen voegen. De vraag nu is of zij dit willen. „Voorlopig niet", zegt Edward Thomasson. „Ons ethos is sa menwerken. niet tegenwerken. Wij zijn voorstander van autono mie voor Schotland, maar we willen geen onafhankelijk Schot land." Heerser Thomasson is heerser over de 22.000 Shetlanders. Hij combi neert de functies van burge meester en commissaris der ko ningin, en heeft een kamer die in vroeger tijden nog dienst heeft gedaan als gevangeniscel en uri noir. Hij heeft alles wat z'n hartje begeert en lonkt niet naar onaif- hankelijkheid. Maar wat als de Schotten zich onafhankelijk verklaren? „Daar zijn wij niet voor. Met autonomie hebben wij geen problemen, maar onafhankelijkheid? Dan zouden wij ons op onze positie moeten bezinnen Ook andere leidende figuren op de Shetlandjes maken niet de indruk onmiddellijk de wapens te willen opnemen tegen de Schotse horden, zodra die zich van Engeland zouden losmaken „Het enige wat wij willen is ei genlijk een goedkopere veer dienst", zegt Magnus Flaws, de trotse voorzitter van de plaatse lijke Shetland Movement. ..Als mijn zwager een kalf in Aberdeen whose hands on the money Een affiche van de Schotse Nationale partij. De nationalisten vinden dat de Schotten meer moeten profiteren van de opbrengst van de rijke olie vondsten in de Schotfee wateren. foto ap 1 tBf 9 duidend als sommige ,JL w mensen denken," sprak Malcom Rifkind niet zonder trots in 1986. „Als minister voor Schotland heb ik bijna evenveel macht als een koloniale onderko ning." In Engeland is Schotland altijd gezien als een wingewest. Maar in tegenstelling tot In dia werd Schotland voornamelijk bevolkt door schapen, die weinig aan de welvaart van het imperium bijdroegen. Dat de Schotten in het jaar 1707 bereid werden gevonden zich bij Engeland aan te sluiten, was leuk meege nomen, maar verder niet van historische be tekenis. „Waarom zouden we zo veel drukte maken over de Unie (met Schotland)?" vroeg een Londense schrijver destijds. „Het voor deel dat wij krijgen is hetzelfde voordeel dat je hebt als je een bedelaar trouwt." Tot op de dag van vandaag getuigen de En gelsen van desinteresse voor de altoos in mist gehulde contreien die zich noordelijk van hun beschaving uitstrekken. Zelfs het voor nemen van de Schotten om nu, bijna drie eeuwen later, het huwelijk te ontbinden, ver mag geen rimpels in de Theems teweeg te brengen. „We zien hier meer buitenlandse journalis ten dan Engelse", verklaart Gordon Caseley van de oliemaatschappij Conoco te Aber deen. „Het Schotse streven naar onafhanke lijkheid wordt in Londen niet erg serieus ge- Verongelijkt haalt hij de voorpagina van The Times te voorschijn, Londens meest eer biedwaardige krant. „Vanochtend meldden ze het ontslag van Brian Townsend, die hoofdvoorlichter was van de Conservatieve Partij in Schotland", zegt hij. „Weet u wan neer Ttfwnsend ontslag nam? Een week gele den! Wij Schotten weten alles van Engeland. Maar nieuws uit Schotland bereikt Londen met een vertraging van zeven dagen." De reden waarom Townsend ontslag nam, was juist die Engelse arrogantie. „We (de Conservatieve regering) moeten ophouden de Schotten af te schilderen als overgesubsi- dieerde, bedelende en lichtgeraakte vechters bazen", schreef hij. „Ik geloof dat deze bena dering van het Schotse probleem fout is en dat ze onze politieke tegenstanders te veel kansen voor open doel biedt." Grap Sinds mensenheugnis zijn de Schotten niet bijster gesteld op hun zuiderburen. Als er ge voetbald wordt, steunen de Schotten slechts twee teams: het eigen nationale team en ie der willekeurig elftal dat tegen Engeland speelt. Een Schotse grap: toen God bijna klaar was met de schepping, sprak hij naar verluidt tot de aartsengel: „En nu wil ik nog een land ma ken dat in schoonheid alle andere overtreft. Het heeft ongenaakbare bergen die rijk zijn aan delfstoffen. Het heeft schapen in over vloed en wateren vol vis. En het heeft een zon die in de zomer nauwelijks ondergaat." „Maar is dat wel eerlijk?", reageerde de aartsengel Gabriël tamelijk naïef. „Waarom zou een enkel land al het goede moeten krij gen?" „Ho, niet zo snel met je oordeel", sprak God. „Wacht maar tot je ziet wie ik het als buren geef." Hoewel die delfstof ten tijde van deze dia loog nog niet bekend was, schonk God de Schotten ook olie. En boze tongen beweren dat het niet zozeer hun afkeer van de Engel sen is die de Schotten tot seperatisme be weegt, als wel hun dorst naar olie. De rekensom is snel gemaakt, althans door professor Alex Kemp van Aberdeen Universi ty. Devoot gezeten te midden van dossiers die tot het middel zijn opgestapeld, pro feteert de bebrilde geleerde: „Ik voorzie een aanzienlijke toename van de olie- en gaspro- duktie op de Noordzee. De opbrengst kan stijgen van de huidige 7 tot 8 miljard pond tot 14 miljard pond in de tweede helft van dit decennium. Voor een onafhankelijk Schot- De Shetland-ei landen zijn verre van pa radijselijk. Hier de haven van Lerwick, het grootste gehucht. De wateren rond de eilanden blijken boordevol olie te zitten. foto ap Burgemeester Thomasson van de Shetland-ei- landen: „Ons ethos is samenwerken, niet te genwerken. Wij zijn voorstander van autono mie voor Schotland, maar we willen geen on afhankelijk Schotland." foto ap 'Maar wat doen de Shetlandjes?' land zou dat een toename van de belasting inkomsten betekenen tot 5 miljard pond." Het zijn dit soort rekensommen die de Schotten met geestdrift voor onafhankelijk heid vervullen. De Scottish National Party (SNP) weigert de oliekaart openlijk uit te spe len, maar volgens professor Kemp leidt het geen twijfel dat olie een voorname rol speelt. Thatcher Hoewel in de jaren '70 de SNP ook al voor onafhankelijkheid ijverde, heeft ze pas de laatste maanden de wind plotseling in de zei len gekregen. In twee opiniepeilingen spra ken de Schotten zich in januari voor het eerst in meerderheid uit voor onafhankelijkheid. Ruim 50 procent wilde Schotland helemaal losmaken van Engeland en nog eens een kwart was voorstander van autonomie bin nen het Verenigd Koninkrijk. Slechts één op de vijf Schotten wilde handhaving van de sta tus quo, die inhoudt dat Schotland vanuit Londen wordt bestuurd. De vraag is waarom de Schotten, die twin tig jaar geleden reeds de eerste olieplatforms voor hun grillige kusten zagen verrijzen, nu pas in meerderheid het onafhankelijksideaal gingen omarmen. Lindsay Patterson, lector aan de Universiteit van Edinburgh, kan het antwoord daarop in twee woorden samen vatten: Margaret Thatcher. „In de jaren '50 hadden de Conservatieven hier een meerderheid", zegt Lindsay. „Bij de laatste verkiezingen, in 1987, kregen ze nog maar 12 van de 78 Schotse zetels. Thatcher heeft de Schotten van zich vervreemd. Ze Jiief tal van organen op waarin de Schotten invloed konden uitoefenen op het bestuur van hun scholen en ziekenhuizen en ze voer de hier de poll tax een jaar eerder in dan el ders. Maar haar beleid deed de Schotten niet alleen in walging afkeren van de Conservatie ve regering, maar van heel Engeland." Hoewel de zucht naar onafhankelijkheid de Schotten nog niet de straat op heeft ge dreven, worden de signalen sterker. The Sun, doorgaans een kritiekloze volgeling van de Conservatieve regering, voert in zijn Schotse editie een niet aflatende campagne voor Schotse onafhankelijkheid. Die campagne werd op 23 januari ingeluid met een voorpa gina die de Schotse vlag bevatte en de op roep: 'Sta nu op en wees morgen opnieuw een natie.' Olifant Volgens James Davidson, SNP-kandidaat voor het Lagerhuis bij de komende verkiezin gen, is onafhankelijkheid slechts een kwestie van tijd. „De huidige Unie (met Engeland) is onhoudbaar", zegt hij. „Er zijn slechts 5 mil joen Schotten tegen 52 miljoen Engelsen. Wij liggen in bed met een olifant, en die olifant vertoont koloniale trekjes." Maar als de dikhuiden in Londen ongevoe OLIE- EN GASRESERVES BRITSE SECTOR NOORDZEE Roep om onafhankelijkheid in Schotland wordt steeds groter I Volgens een Schotse grap schonk God Schotland een prachtig landschap, maar onaangename buren. De vondst van olie maakte verkoopt, houdt hij van de 110 pond er 65 over. De rest Is hij kwijt aan transport. Wij willen dat de Britse regering de veerdienst subsidieert." De meest radicale geluiden zijn nog te be luisteren in de plaatselijke Conservatievege meenschap. „AJs Schotland onafhankelijk wordt betekent dat voor ons niet alleen dat we onder Schots bestuur zouden vallen, maar ook onder een socialistisch bestuur", meent Grace HaJcrow. „Schotland stemt in meerderheid op Labour, en dat benauwt een hoop mensen. Een Schotse onafhankelijk heidsverklaring zou daarom voor ons .het sein kunnen zijn voor een campagne nijgen de Schotten." Rekenen Terwijl de Shetlanders hun afwegingen tna ken. wordt in Edinburgh al driftig gerekend. „Op dit moment wordt er door de Britst W- gering jaarlijks 18 miljard pond uitgetrokken voor Schotland", zegt Lindsay Pattcrson-vnn de plaatselijke universiteit. „De belastingop brengst hier is 15.5 miljard, zodat een ScjuH- se regering maar 2 tot 3 miljard te kort! zou komen. Dat zou geen overdreven begrotings tekort zijn. Misschien is een onafhankelijk Schotland zelfs haalbaar zonder de olie in komsten Alex balmond, leider van de SNP, re (cent zich op een andere manier rijk. „Schotland", zo zegt hij, „wordt door Zuid-F.ngeland in het moeras meegesleurd. Wij moeten bloeden voor de economische crisis in Zuid-Enge land. Als wij een eigen Schotse munteenheid hadden, zouden wij een veel lagere /entcvoot hebben, wat een stimulans zou zijn voor on ze economie." Hardop spreekt Salmond niet over olie. „Het enige wat we willen is dezelfde status ais Nederland. Als ik naar Nederland ga en tegen de mensen zeg dat ze niet onafhanke li|k mogen zijn. zou ik uitgelachen worden. Waarom word ik dan in lxwden wel uitgela chen?"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 41