Akkoorden bij Philips en PTT over cao JÊ Ze zijn achterlijk gewordenmaar 't waait wel over Groepje superbonzen gaat PvdA bestieren Binnenland Van Thijn zegt voor derde keer ja ZATERDAG 4 APRIL 1992 3 ANP Algemeen Nederiwds Pmtxxeeu GPD CemeenKtvjppeV' P^vV'nt Incident bij Leidse actie kleinmetaal Philips en de vakbonden hebben een principe-akkoord bereikt over een tweejarige cao. De bonden zullen het met een positief advies voorleggen aan hun leden. Vak bondsbestuurders hebben dit gistermiddag meegedeeld. Vrachtrijdersleed in het oosten den haag Oost-Europa bezorgt vrachtrijders kopzorgen. Bij de werkgeversorganisatie NOB Wegtransport stijgt het aantal mel dingen van diefstal uit en van vrachtwagens. Soms worden chauffeurs door groepen mensen tot stoppen gedwongen en moeten ze een deel van de lading afgeven. Drie steunpunten van NOB Wegtransport moeten soelaas bieden. Ze komen aan de Duits/Tsjechische grenspost Waidhaus en de Duits/Poolse over gangen Frankfort an der Oder en Guben. Tweede Groningse wethouder stapt op Groningen Vanwege de affaire rond de Groningse Kredietbank, waardoor de gemeente voor vele miljoenen het schip in dreigt te gaan, is ook wethouder Huisman opgestapt. Hij was politiek eerstverantwoordelijk. Zijn collega Gietema trad donderdag al af, uit diepe schaamte over de zaak. naar hij zei. Bedrijf boer Peterman onder de hamer almelo De Westland-Utrecht Hypotheekbank mag op 7 april het bedrijf van boer Peterman uit Lemselo veilen. Dat heeft de Almelose rechtbankpresident gisteren in kort geding bepaald. Peterman en de Stichting Peterman Moet Blijven voeren al jaren actie, omdat ze menen dat de boer in de problemen is gekomen doordat zijn koeien hebben gegraasd op land dat was besmet met de stof HCH, afkomstig van een voormalige Akzo-fabriek. Man bekent opblazen flatwoning Amsterdam Een 28-jarige man heeft bekend dat hij donderdag de explosie in zijn flat in Amsterdam-zuidoost heeft veroorzaakt. Hij heeft twee gaskranen opengedraaid en verliet de flat. De waakvlam van de geiser bleef branden en leidde tot de explosie. Het mofief van de man is nog duister. Ook meisjes hebben technisch talent nümegenMeisjes op technische scholen doen het niet slechter dan jongens. Dat blijkt uit een onderzoek van Nijmeegse weten schappers. Amsterdam Voor de derde keer gaf Ed van Thijn gisteren zijn jawoord. Zoals dat de burgemeester van Amsterdam betaamt gebeurde dat in het hoofdstedelijke stadhuis. Naast Van Thijn zijn bruid, Odette Taminiau. foto anp marcel antonissc Stakers op Curasao blokkeren regeringscentrum 'Incest-ouders verspelen recht op eerbied' willemstad stella slooten correspondent Demonstrerende ambtenaren hebben gisteren het centrum van Willemstad op Curasao geblok keerd. Fort Amsterdam, het regeringscentrum, werd afgesloten. De leden van de bonden voor politie, onderwijzers en andere ambtenaren sta ken sinds maandag om hun wegbezuinigde toe slagen weer terug te krijgen. Donderdag verklaarde de rechter in kort geding dat de staking onevenredig veel schade veroor zaakt. Hij bepaalde dat de vakbondsleiders hun leden moeten oproepen weer aan het werk te gaan. Dat werd weggehoond. Bij de douane en posterijen werd ook gisteren nauwelijks gewerkt, de politie draaide op halve kracht en een derde van de leerkrachten bleef thuis. De sfeer in het centrum van Willemstad was gisteren gespannen. De regering zat in de proble men omdat door de politiestaking niet tegen de stakers opgetreden kon worden. De gezaghebber van Curasao kondigde wel een alcoholverbod af. Vanaf 1 november autolicht overdag verplicht den haag gpd PvdA-voorzitter Rottenberg wil een stuurgroep in het leven roe pen die het beleid van Tweede- Kamerfractie en partijbestuur beter op elkaar moet afstem men. De stuurgroep komt bo ven fractie en bestuur te staan. In de stuurgroep zullen in ie der geval Rottenberg en vice- voorzitter Vreeman zitting ne men. Verder worden vice-pre- mier Kok, minister Pronk, frac tievoorzitter Wöltgens en frac tiesecretaris Buurmeijer er lid Rottenberg vindt dat er voor de Tweede-Kamerfractie beter management nodig is. Dat is een rechtstreeks verwijt aan fractieleider Wöltgens. Van hem is bekend dat hij niet veel voelt voor het organisatorische en co- ordinerende werk, dat ook tot de taken van de fractievoorzitter behoort. De stuurgroep is een groepje 'superpartijbonzen' met als be langrijkste taak het vaststellen van het PvdA-beleid in concrete gevallen. Vooral het partijbe stuur zou zich veel minder moeten bezighouden met het beleid. Het moet zich vooral richten op de contacten met de maatschappij. De stuurgroep zou in de toe komst ook moeten voorkomen dat fractie en bewindslieden te veel langs elkaar heen werken. Vorig jaar kwam het wao-be- sluit van het kabinet voor de PvdA-fractie als een volslagen verrassing. Dat mag in de toe komst niet meer gebeuren, vindt Rottenberg. den haag gpd-anp Auto's en motoren moeten van af 1 november overdag met dimlicht rijden. Het kabinet heeft dit gisteren besloten. Te gelijkertijd wordt de maatregel ook in België en Luxemburg van kracht. Volgens het kabinet kan dit een belangrijke bijdrage le veren aan het terugdringen van het aantal verkeersongelukken. De Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveilig heid heeft berekend dat ver plicht licht overdag leidt tot vijf procent minder doden en ge wonden in het verkeer. In De nemarken en Zweden werd door dezelfde maatregel het aantal slachtoffers zelfs 14 pro cent lager. Aan de hand van de resulta ten in de Benelux en Denemar ken zal in Europees verband worden nagegaan of ook elders in Europa verlichting overdag verplicht wordt. Het is de be doeling dat in de toekomst bij alle nieuwe motorvoertuigen de verlichting automatisch aangaat bij het starten van de motor. De Voetgangersvereniging en de Fietsersbond ENFB zijn altijd tegen dergelijke plannen ge weest. Ze vrezen dat autorijders meer op elkaar gaan letten en minder gaan letten op fietsers en voetgangers. Ouders die zich schuldig heb ben gemaakt aan incest of seksueel geweld jegens hun kin deren, kunnen geen aanspraak meer maken op de wettelijk verschuldigde eerbied van kin deren tegenover hun ouders. Dat staat in de motivering van het vonnis van de Arnhemse rechtbank in een incestzaak. Het ging om een kort geding dat een Nijmeegse vrouw tegen haar ouders had aangespannen. Zij vToeg haar ouders te mogen gijzelen als die het haar toege wezen smartegeld van 15.000 gulden niet betalen. De presi dent wees die eis toe. De ouders hadden gezegd geen geld te hebben omdat ze van de bij stand leven. eindhoven-den haag anp-gpo Aanvankelijk was het de bedoe ling bij Philips een eenjarige cao af te sluiten. Philips had de bon den op 11 maart een eindbod gedaan met onder andere een structurele loonsverhoging van 2,5 procent op 1 juli, een een malige uitkering van 3 procent op 1 april en omzetting van de jaarlijkse winstuitkering in een vaste eindejaarsuitkering van 6 procent. l.eden van de Industriebond FNV en de Unie BLHP vonden dat te mager. Nu is afgesproken de cao te laten lopen tot 31 maart 1994. In het tweede jaar krijgen de ruim 40.000 werkne mers drie keer een structurele loonsverhoging: op 1 april 1993 2 procent, op 1 oktober 1,5 pro cent en op 1 januari 1994 1 pro cent. Met de PTT-top zijn de bon den een loonsverhoging over eengekomen van 4,5 procent. De jeugdsalarissen worden 7 tot 8 procent hoger. Verder krijgen de PTT'ers dit jaar een winstuit kering van 3 procent over hun salaris van vorig jaar. De onden gaan dit akkoord met een posi tief advies voorleggen aan hun leden. De nieuwe cao gaat in op 1 april een heeft een looptijd van een jaar. Het akkoord voor ziet niet in financiële pnkkels om ziekteverzuim en arbeids ongeschiktheid terug te drin gen. Intussen gaan de stakingen in verband met de cao door bij de tankopslagbedrijven Nieuwe Matex en Paktank. Er worden estafettestakingen gehouden bij vestigingen in de Botlek en Am sterdam. M etaal bewer kin gsbed ri j ven garages en bedrijven in de isola tie- en de installatietechniek zijn komende week speerpun ten van de FNV-acties in de kleinmetaal. In de aanloop tot geplande stakingen op 13 april kunnen bij deze bedrijven in de 'Alarmfase 2' al werkonderbre kingen plaatsvinden. Ook hier gaan de acties over de cao. Bij Scania in Leiden deed zich gis teren een incident voor. Volgens FNV-districtshoofd Van Winkel werd een vakbonddelegatie door een „briesende directeur1' van hel terrein gejaagd. économie Kies Bestuurskunde Politicologie 4k Bestuurskunde studeer je beter én completer aan de onze voorlichtingsdagen op 22.23 of 24 april Informatie Bel 053-892403. Bestuurskunde Unrv*f*it«ft Twente fit D* ondernemend* un.vffMN 1 André van der Louw schrijft frustratie over PvdA van zich af rotterdam ben wouters André van der Louw heeft druk ke dagen achter de rug. Nog even snel boodschappen ge daan, zich onderworpen aan een cholesterolonderzoek, zijn eigen potje gekookt. Zijn vrouw is aan het werk in Italië en hij ligt op de bank, uitgeteld. Boven rinkelt vaag de fax, maar Van der Louw valt als een blok in slaap. Plotseling klinkt een luid gebons op de ramen. Zijn zoons. „Pap, wakker worden. Je wordt beschuldigd van een coup tegen Wim Kok! Het is op televisie." Hij begrijpt er niets van. „Dan zijn ze achterlijk geworden", zegt hij slaapdronken „Dat waait vanzelf wel weer over." Maar het nieuws over de ver meende couppoging grijpt ra zendsnel om zich heen en de Rotterdammer rest weinig an ders dan via de media onmid dellijk tegengas te geven. Zon der al te veel suces overigens, want de schade voor persoon en partij blijkt al aangericht. Van der Louw weet zich beticht van een ordinaire machtsgreep, hoewel hij de par tijleiding in september vorig jaar alleen maar wilde voorzien van welgemeende adviezen om de PvdA juist voor het partij congres de weg te wijzen. „Hier zijn slechte mensen met slechte bedoelingen aan het werk ge weest", foetert hij. En wie zit er achter het 'ver raad'? Kok? Wöltgens? Rotten berg? „Mijn intuïtie", overweegt Van der Louw, „zegt mij dat Kok zelf het niet geweest kan zijn. Maar hij heeft me wel ge zegd dat hij ons voorstel met enkele getrouwen had bespro ken. Mensen uit zijn omgeving dus, die hem kennelijk een dienst willen bewijzen om vóór het congres een sfeertje te cre- eren van: 'Nu moeten we achter onze aangevallen leider staan!' Ik word er onpasselijk van." Zijn vertrouwen in de partij leiding blijkt tot een dieptepunt te zijn gedaald. Wim Kok verze- Eens liep hij voorop bij de PvdA-rebellenclub Nieuw Links. Nu trekt André van der Louw (58) een club van teleur gestelde sociaal-democraten, bekend door de ontmoetingen in de voormalige Amsterdamse schuilkerk De Rode Hoed. De groep wil op 26 april in Rotter dam het Sociaal-Democratisch Vernieuwings Platform (SVP) oprichten. Een politieke partij is dat niet, nog nieL Het SVP moet wel 'de plaats zijn waar discussie en samenwerking met andere vooruitstrevenden gestalte krijgt'. Optimistisch is Van der Louw bepaald niet en als de Partij van de Arbeid niet snel orde op zaken stelt, als er niet spoedig een heldere koers wordt uitgestippeld, dan.... In zijn zaterdag 11 april te ver schijnen boek 'De Rode Hoed en andere verhalen' schrijft Van der Louw zijn ergernis, zijn ellende van zich af. Deze krant kreeg ruim voor publica tie exclusief inzage in het boek. kert zich op 28 september 1991 van de steun van het partijcon gres. Van der Louws suggesties hebben niet mogen baten en meer dan ooit klampt hij zich vast aan de bijeenkomsten van de groep gelijkgezinde sociaal democraten. Een groep die Van der Louw in zijn boek voorziet van een lange voorgeschiedenis en waarvan het ontstaan nauw samenhangt met zijn eigen groeiende twijfels over de PvdA. Voor hem is het einde van de jaren zeventig de periode waar in 'gestapelde zorg en wrevel een buitenproportioneel karak ter krijgen'. „Ik zie", schrijft hij, „hoe we keuzen ontwijken als het gaat om inkomen of arbeid, op het terrein van kernwapens en energievoorziening, bij het drugsbeleid en bij de spannin gen die er zijn tussen onze emancipatieveriangens en het streven naar grotere inkomens gelijkheid." De Partij van de Arbeid in cri sistijd, gewikkeld in een gevecht met zichzelf. Van der Louw, dan nog burgemeester van Rotter dam, blijkt even later niettemin bereid toe te treden tot het tweede kabinet-Van Agt. „Die eindbeslissing komt volledig voor mijn verantwoordelijk heid", erkent hij. „Maar even waar is dat ik me laat overhalen en niet overtuigen." Want is Van der Louw inmiddels niet genoemd als de gedoodverfde opvolger van de charismatische leider Joop den Uyl? Het kabinet valt, Van der Louw verdwijnt uit de landelijke politiek. Het leiderschap van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer blijkt niet voor hem wegge legd. Als Den Uyl hem duidelijk maakt dat hij voorlopig niet wil terugtreden als eerste man, is Van der Louw niet eens teleur gesteld. Hij heeft het verwacht. „Ik weet het al Joop", zegt hij in een gesprek onder vier ogen. „Het antwoord ligt op de bo dem van je ziel." Ook een nieuw partijvoorzit terschap gaat aan zijn neus voorbij. Najaar 1984 meldt zich een delegatie van gewestelijke bestuurders met de vraag of Van der Louw de functie van Max van den Berg wil overne men. Den Uyl wordt om advies gevraagd, maar die laat niet snel genoeg iets van zich horen. Van der Louw is 'een beetje pissig over de traagheid' en besluit niet op het verzoek van de ge westelijke bestuurders in te gaan. „Beste Joop", bericht hij Den Uyl koel. „Zoals je weet, wil ik absoluut niet iets wat op een machtsstrijd lijkt. Ik vond het wel een beetje slordig dat je mij niet hebt teruggebeld." Kan Van der Louw voor de populaire Den Uyl desondanks 'respect en bewondering' op brengen, Wim Kok vindt hij als PvdA-leider duidelijk minder. Zo spreekt Van der Louw over 'de eerste gemiste kans' als Kok bij zijn debuut op een partijraad verzuimt een 'markant visite kaartje' af te geven. „Wim Kok", schrijft hij, „riep wel dat de lui ken open moeten, maar over wie, wat, waar. hoe en wanneer zweeg hij in alle talen." Intussen is ook de PvdA aan het piekeren geslagen. De neer slag daarvan - de rapporten 'Schuivende Panelen' en 'Bewo gen Beweging' - kan Van der Louw echter nauwelijks beko ren. Hij voert dan al een poosje zijn eigen discussie met vrien den en geestverwanten, een le vendige briefwisseling over de sociaal-democratie, over de ver anderende samenleving en de 'ontzielde politiek'. „Her lijkt wel", citeert van der Louw uit eigen werk, „of naar mate de onzekerheid over doel stellingen en middelen toe neemt, er met grotere harts tocht geïnvesteerd wordt in de schijnzekerheid van procedu res." En: „Ik denk dat de vol maakte maatschappij er nooit zal komen. Dat bedrukt me niet, het bevrijdt me eerder." Als partijgenoten eind 1989 opnieuw op het regerings pluche belanden, juicht het PvdA-congres. Maar Van der Louw is allerminst opgewekt „Ondanks het applaus voor de nieuwe bewindslieden", stelt hij, „ben ik niet overtuigd van de stevigheid van alle sociaalde mocratische kandidaten." Ver bitterd blijkt hij vooral over de manier waarop D66 door het CDA op een zijspoor werd ge rangeerd. Daarmee betaalt de PvdA „een te hoge prijs voor re geringsdeelname", oordeelt hij. De PvdA lijdt bij verkiezingen zware verliezen en op 27 mei 1991 komt een 'gezelschap van uiteenlopende samenstelling' voor het eerst bijeen. Dat ge beurt ten huize van partijbons Jan Nagel in Hilversum. De on vrede over het optreden van de JVdA in het kabinet blijkt groot. De afstand tot de kiezers zou al maar groeien en hel gezelschap speculeert druk over een 'nood scenario', over 'een zeer grondi ge reconstructie van het kabi net'. Afgesproken won Ir MM de kabinetsplannen met de wao maar eens af te wachten. De voorgenomen bezuinigin gen op de arbeidsongeschikt heid komen hard aan En hoe wel Van der Louw op zichzelf niet tegen een beperking van de uitkeringsduur voor nieuwe ge vallen is. maakt het gestuntel van de PvdA-top hem woedend. De achterban is niet voorbereid, partijvorzitter Sint fietst in Italië en is onbereikbaar. „Hier is sprake van een volstrekte ver vreemding", verzucht de Rot terdammer. „We zijn in alle op zichten ver van huis geraakt. 1 Tot zijn opluchting ziet Van der Louw, die een 'aanbod' om opnieuw partijvoorzitter te wor den inmiddels heeft afgeslagen, dat de allerscherpste kantjes van het wao-besluit worden af geslepen. Bovendien belooft Kok met de hand op z'n hart dat de koppeling tussen lonen en uitkeringen in elk geval over eind zal blijven. „Dal maak ik niet mee", zet de PvdA-leider Maar Kok maakt het dus wél mee en Van der Louw voelt zich 'ontkoppeld en gefrustreerd'. Maandag 26 augustus 1991. Het 'dissidente' gezelschap is opnieuw bijeen en Van der Louw besluit zijn nek wat meer ukteftehen Hij geeft in een ge ïmproviseerd verhaal zijn visie op de wanorde in de partij, pleit voor een nieuwe politieke for matie. Zijn verhaal vindt rede lijk ved weerklank' en hij be sluit het op papier te zetten. H.ms knmbnnk. Maurice de Hond en Eduard Bomhoff belo ven kritisch naar het concept te kijken. „Zonder het te weten", schrijft Van der Louw, „is er een bende geboren." De brief wordt aangevuld, bij geschaafd, omgegooid en groeit uil M Mn krachtig mantel „Als de PvdA niet op zeer korte termijn antwoorden op de vra gen van vandaag ol morgen geeft", staal er dreigend. „zaJ de vernieuwing builen haar om ge- aahr lotenfan de fadet wondl voorgesteld een 'interimcom missie' met vergaande bevoegd heden te benoemen met als voorzitter André van der Louw en als secretaris Felix Rotten berg Besloten wordt voorlopig al leen Wim Kok een exemplaar aan te reiken. Op die manier kan de partijleider er nog iets mee doen op het eerstvolgende congres Staatssecretaris Hans Simoas, Van deT Louws stadge noot, krijgt 's avonds laat nog de gesloten envelop met de brief in zijn handen gestopt. Simons zou Kok immers de volgende dag treffen op het wekelijkse ka binetsberaad. De brief valt slecht en bereikt niet alleen Kok. Zo laat een ver ontwaardigde Rottenberg, de la tere partijvoorzitter, plotsklaps via de fax aan Van der Louw we ten niet eens voor het secretari aat te zijn gevTÓégd. Bovendien: voor een intenmeomité-met- mandaten voelt hij niets. Een boze fax gaat retour: „Je pedan te toontje slaat op niets Wil je niet? Vrijheid, blijneid." Als Van der Louw zich op 19 september vervoegt bij het mi nisterie van financiën, blijkt ook Kok weinig ingenomen met de voorstellen. Natuurlijk wil hij vernieuwing, maar dan onder zijn eigen leiding. Van der Louw- haast zich te benadrukken dat Koks leiderschap helemaal niet ter discussie staat. „Wim", dringt hij nog aan. „we zouden het erg op prijs stellen als je op het congres je sympathie voor een dergelijk intiaüef zou laten blijken.' Dan wordt het woensdag 2 oktober. Dertig personen treffen elkaar om de uitkomsten van het partijcongres te bespreken. Er heerst een mineurstemming. De in de bnef vervatte voorstel len zijn de wereld ingegaan als een couppoging en Kok heeft geweigerd de genichten daar over tegen te spreken Iji. ern stiger nog, zicht op daadwerke lijke vernieuwing heeft het con gres niet geboden. Wat nu? „Doorgaan", luidt de conclusie, „en dan op een open manier, zodat ook degenen die zich in de PvdA niet meer thuisvoelen kunnen meedoen." Eind deze maand wordt met de oprichting van het Sociaal-Democratisch Vernieuwings platform de vol gende stap gezet. André iwi der louw. De Hndr Hoed en andere ter halen, Uit- rei<erij Consent, Schoort. Prijs 24,90. Hel hoek It# ranaf 11 april In de uHnkeL

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3