Italië eist grote schoonmaak Terrorist Abu Nidal: van patriot tot psychopaat Feiten &Meningen ZATERDAG 4 APRIL 1992 2 Italianen morgen naar stembus voor 'historische' verkiezingen Italië staat aan de vooravond van wat door alle politieke partijen de meest cru ciale verkiezingen uit de geschiedenis van de republiek worden genoemd. Het communisme is niet meer en daarmee is de belangrijkste pilaster onder het poli tieke systeem weggevallen. De christen democratische partij (DC), dankzij de angst voor het communisme en de steun van de kerk 45 jaar onafgebroken aan de macht. is. net als haar trouwe partner van de laatste decennia, de socialistische PSI, uiterst nerveus. Door constant te re geren is de DC in feite de staat gewor den. En deze staat, die stoelt op het be proefde, corruptie in de hand werkende clientèle-systeem, wordt van alle kanten uitgedaagd. De voormalige communisti sche partij, maar ook een grote groep, deels nieuwe, protestbewegingen trek ken ten strijde tegen het oude regime en eisen een grote schoonmaak. Morgen zal blijken of deze partijen op steun van de bevolking kan rekenen. „Dit regime is op zijn eind bestemming aangekomen. Er bestaat geen enkel aJibi meer voor instandhouding van een systeem waarin een paar politieke partijen, met steun van maffia en clientele's, alle overheids macht in handen hebben. De moraal moet terug in de politiek en daarvoor wil len wij strijden." Leoluca Orlando buigt ver over de tafel en werpt zijn handen voor zich uit om deze laatste woorden kracht bij te zetten. CORRESPONDENT Dc 40-jarige Siciliaan is een van de exponenten van de grote poep die zich presenteert als net nieuwe, eerlijke Italië. En hij heeft recht van spreken. Als burgemeester van Palermo wist hij de maffia buiten de deur te houden en de bewoners een ze ker vertrouwen in de politiek te rne ie neven. Doe 'Paiermi- taanse Ixmte' werd echter in de kiem gesmoord door een veto van president Andreotti. Orlan do stapte uit de christendemo cratische partij en richtte Re- te (Het Netwerk) op. In korte tijd heeft Orlando in heel Italië mensen weten te ver zamelen die hun sporen heb ben verdiend in de strijd tegen maffia, wanbestuur en sociaal onrecht. Wachtwoord is onder linge solidariteit. Orlando voert onder andere campagne in het kiesdistrict Pa lermo. waar hij bij de regionale verkiezingen 90.000 stemmen weghaalde. Hij houdt toespra ken en deelt zijn folders uit op de pleinen van de kleine dorpjes, omringd door veilig heidsagenten met pistool in de aanslag. „Ia, dat is de andere kant van de Italiaanse democra tie. Maar we moeten de mensen laten zien dat er een alternatief In het hartje van Rome, op het statige plein Farnese vindt een meer", verzucht een oudere heer. „De Italianen zijn nu voor hun nieuwsvoorziening afhan kelijk van watHai Uno, Rai Due en de privé-kanalen van Berlus coni brengen. Als hier in Italië weer niets verandert na de ver kiezingen, is dat voor een be langrijk deel te danken aan de media, die het Italiaanse volk niet vertellen wat er in het land speelt." Napels biedt de gebruikelijke troosteloze aanblik en van ver kiezingskoorts valt weinig te be speuren. De belangrijkste Na- politaanse politici houden geen grote bijeenkomsten. Ze reizen langs dorpen en steden in hun kiesdistrict en praten met groe pen intimi; vragen om bevesti ging van eerdere afspraken. Het clientèle-syteem, met de ca- morra als belangrijkste schakel, staat garant voor stemmen. In heel mm Zuid-Italië contro leert de georgani seerde misdaad er 4 miljoen en is zo theoretisch de vier de partij van het land. Geschat wordt dat in Napels 60 procent van het electoraat stemt op kandidaten van de manifestatie plaats ter nage dachtenis van het door de (christendemocratische) direc teur van de RAI verboden Sa- marcanda, een wekelijks live uitgezonden tv-programma dat 'ongemakkelijke' thema's be handelde als werkloosheid, ra cisme en maffia. Een succesfor mule, maar na de uitzending over politiek en maffia, daags na de moord op de Sicicliaanse Europarlementariër Lima, viel het doek. „Na Samarcanda is er niets Minister Scottl van binnenlandse zaken op verklezlngstoemee In Napels. Vandaag spreekt de Napolitaanse minis ter Scotti, bij uit zondering, de pers toe. Behalve journa listen blijken er veel volgelingen in de zaal. De mensen op de eerste drie rijen rennen naar voren en schudden de mi nister de hand. Een moeder met een dochter, beiden zichtbaar van een bescheiden komaf maar gestoken in hun beste goed, drentelen verlegen naar Scotti. Ze buigen en overhandi gen hem een beduimelde gele envelop. Een hulpkreet, roep om een baantje? De minister stopt de brief met een sussende grijns in zijn binnenzak. Scotti praat. En hij is opvallend openhartig. Onderkent dat de georganiseerde misdaad de grootste vijand is van de Itali aanse democratie. Hij roemt de winkeliers die het lef hebben 'nee' te zeggen tegen de maffio se afpersers en bepleit een grote schoonmaak. Bliksemcarrière Bij het afscheid krijgt Scotti een groot boek aangeboden waarin de resultaten staan van de we deropbouw na de aardbeving van 1980. Het lijkt een provoce rende geste. De aardbeving heeft miljarden naar Napels doen stromen, waar ze in de zakken van de maffia en lokale politici zijn verdwenen. Scotti en zijn christendemocratische collega's Gava (voorzitter van Napolitaanse politici houden geen grote bijeenkom sten. Ze reizen dorpen af en praten met intimi; vragen om bevestiging van eerdere afspraken. de DC in de Tweede Kamer) en Pomicino, minister van balans, danken er hun bliksemcarrière In de Spaanse Kwartieren van Napels zijn de gevolgen van de aardbeving nog overal te zien. Half ingestorte huizen, steigers die er al tien jaar staan en waar voor de gemeente handenvol huur betaalt. Het is het 'schil derachtige' Napels: smalle straatjes, wasgoed, slaapkamers die direct achter de voordeur liggen. Praten over politiek wil niemand. Alleen Bruno, die voor zijn miniscule winkeltje si naasappels uitperst, is toegan kelijk. „Hier leef je met de dag. Houdt iedereen de vriend, dat is het credo. Aan politiek denk ik niet meer. Als je in de stront zit, maar dan ook echt in de stront, wie houdt zich dan nog met politiek be zig? Ik stem 'ongel dig', een protest stem, het enige wat je kunt doen." Achille Occhetto staat met zijn PDS voor de nationale electorale vuurdoop. Na de afscheiding van een groep over tuigde communis ten hoopt hij uit te komen op 17 tot 20 procent van de stemmen (tegen 26,6 procent in 1987) en de socialis tische partij van de gehate Craxi voor te blijven. Op het San Carloplein in Turijn maakt de doorgaans timide Occhetto zich kwaad. Natuurlijk op de 'immorele en corrupte rege ringspartijen' die elke hervor ming in de weg staan en op An dreotti, die voor Occhetto de grootste vijand is van de demo cratie. Hij hekelt de ministers van financiën die geld over de balk gooien en ruziën over de werkelijke hoogte van het be- grotingstkort. Occhetto krijgt het publiek mee maar zal het niet makkelijk krij gen. Verwacht wordt dat partij en als La Rete, die een voorma lig PCI-burgemeester al in haar gelederen heeft, stemmen weg zullen halen bij de wanhopig naar een imago zoekende PDS. Hetzelfde geldt voor de republi keinse partij (PR1), die sinds vo rige zomer een uiterst succes volle no-nonsense oppositie voert tegen haar voormalige co alitie-partners. Culminatiepunt Maar de angst van iedereen, zo wel regering als oppositie, is de Lega Lombarda-Lega Nord van Umberto Bossi. „Wij zijn de echte oppositie, de echte vijan den van Rome", schreeuwt Bos si in de stampvolle bioscoop •i Op het San Carlo-plein in Turijn spreekt Achille Occhetto de kiezers toe. van Monza, een stad niet ver van Milaan. Het publiek breekt bijkans de zaal af. Alle kritiek op het Italiaanse systeem vindt haar culminatiepunt in de Lega, die echter het verst gaat van alle oppositiepartijen en Italië wil opdelen in drie federale staten. De 50-jarige Bossi praat staande achter een microfoon, routi neus, zelfverzekerd, links en rechts klappen uitdelend aan het adres van de Italiaanse poli tici. En elke klap is raak. Hij haalt alle partijen over de kling, inclusief de PDS, die, net als de DC en de PSI, dezer dagen be trokken is bij een steekpennin genschandaal in de Noorditali- aanse stad Pavia. „Moeten we nog langer een systeem van die ven tolereren?", vraagt Bossi re torisch. „Nééé!', antwoordt de zaal. Het publiek is enthousiast. Maar wie zijn de aanhangers van de Lega? Het protest doet denken aan dat van Mussolini, maar met het fascisme willen ze niets te maken hebben. „De Le ga", zo zegt een 35-jarige on derwijzer uit Milaan, „bestaat uit mensen - arbeiders, mid denstanders en industrieëlen - die gewoon werken en belasting betalen, maar hun buik vol heb ben van het corrupte politieke systeem. De Lega heeft niets uit te staan met skinheads, Le Pen (de lieveling van de fascistische partij MSI), of racisme." Vlak voor de verkiezingen' is Ita lië een verscheurd land. De kloof tussen noord en zuid lijkt groter dan ooit. Het protest richt zich tegen het 'regime', maar is afkomstig van onderling sterk verschillende partijen en bewegingen, waardoor het vor men van een alternatieve coali tie onmogelijk zal zijn. Nie mand wil, althans op dit mo ment, regeren met de oude par tijen. De in het nauw gedreven chris tendemocraten en socialisten willen de oude coalitie - waar ook de miniscule liberale en so ciaaldemocratische partij toe horen - voortzetten, maar het is zeer twijfelachtig dat zij de 51 procent zullen halen. De socia list Craxi, die graag premier wil worden, hekelt alle protest en presenteert de coalitie als ga rantie voor stabiliteit. De chris tendemocraten doen hetzelfde en voeren, gesteund door de Italiaanse bisschopen, een cam pagne onder het motto 'ze wil len Italië ontbinden; stem op de hoeders van vrede en veilig heid'. Beide partijen doen in de verkiezingscampagne echter hun uiterste best zich te ont trekken aan de verantwoorde lijkheid voor de chaos die ze zelf hebben veroorzaakt. Aanslagen spelen Israël al jaren in de kaart PREENEN Abu Nidal is even verslaafd aan moorden als aan whisky. Ooit was hij een patriot en zette ook hij zich in voor een vrij Palestina. Dat verle den heeft de psychopaat van nu, zoals de Britse schrijver Patrick Seale hem noemt, al lang begraven. Sa men met zijn vele slachtoffers. Zelf vindt Nidal het als leider van een van de crimineelste onder grondse bewegingen ter wereld nog veel te vroeg om onder de aarde te verdwjjnen. Weliswaar meldde het Britse televisie station Channel 4 in 1984 al zijn overlijden, maar met bloedige aanslagen heeft Nidal daar na vaak aangetoond dat hij nog springlevend is. Tot grote tevreden heid van de Israëliërs. Die laatste opmerkelijke conclusie valt te trekken uit het boek Met bloed geschreven van Seale. Zoals zoveel Palestijnen zegt Nidal de vernieti ging van Israël na te streven. In wer kelijkheid heeft hij de Israëliërs ech ter meestal met rust gelaten en in plaats van hen tal van gematigde Pa lestijnen uit de weg laten ruimen. Mensen die als 'softies' werden be schouwd, omdat zij wilden onder handelen met Israël. Seale had graag willen aantonen dat Nidal werkt voor de Israëlische ge heime dienst Mossad. Harde bewij zen daarvoor heeft de oud-joumalist van Reuter en The Observer echter niet kunnen vinden. Seale geeft dat ook volmondig toe. Maar dat bete kent niet dat zijn speurtocht, die in 420 pagina's te gedetailleerd wordt beschreven, zinloos is geweest. Hij heeft immers genoeg stof aangedra gen om te kunnen vaststellen dat Ni dal de Palestijnse zaak als geheim agent van de Mossad niet meer schade had kunnen berokkenen dan hij nu al heeft gedaan. Volgens Seale is Nidal al in zijn jeugd gefrustreerd geraakt. Hij werd in 1937 geboren als Sabri al-Banna in Jaffa, een oude Arabische haven stad aan de Middellandse Zee. Door zijn omgeving werd hij met de nek aangekeken omdat hij de zoon was van.een dienstmeisje, met wie zijn vader (eigenaar van omvangrijke si naasappelplantages) trouwde na bij zijn eerste vrouw elf kinderen te hebben verwekt. Nog veel grotere littekens liep Sabri op door de manier waarop de fami lie door de Israëliërs in 1948 werd verjaagd. Terwijl duizenden Palestij nen om het leven werden gebracht, zochten de Banna's hun toevlucht in een vluchtelingenkamp in de Gaza- strook. Later vertrokken ze naar de Westelijke lordaanoever waar Sabri zich na verloop van tijd aansloot bij de verzetsbeweging al-Fatah van Yasser Arafat, de huidige leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Daarbij had Sabri maar één doel: wraak nemen voor het onrecht dat de Israëliërs hem en zijn familie hadden aangedaan. Waar Arafat in 1974 het terrorisme afzwoer, daar koos Sabri - die inmi- dels de schuilnaam Abu Nidal had aangenomen - nog nadrukkelijker voor het geweld. Daarmee heeft hij Israëlische leiders als Begin en Sha mir constant in de kaart gespeeld. Zij zijn nooit geïnteresseerd geweest in overleg met de Palestijnen, omdat die in de ogen van de Israëliërs al leen maar hun wapens laten spre ken. Nidal heeft er steeds voor ge zorgd dat dat beeld in stand kan worden gehouden. Met zijn volksle ger van ongeveer duizend huur moordenaars heeft hij op die manier het werk afgebroken van de samen- werkingsgezin de Arafat. Een van degenen, die Seale daarop wezen, was Abu Iyad, chef van de in lichtingendienst van de PLO. „Ik voel me erg schuldig, omdat ik er voor verantwoordelijk ben dat we niet eerder de dreiging van Abu Ni dal hebben onderkend. Ik had hem vijftien jaar geleden moeten doden. Dat geef ik nu toe. Ik wilde geloven dat hij een patriot was die van het rechte pad was afgeraakt en dat ik hem kon terugwinnen. Al veel te Ongedateerde archiefopname van Abu Nidal. lang heb ik me verzet tegen de ge dachte dat hij een verrader was. Ni dal heeft zelf toegegeven dat er Is raëlische agenten in zijn organisatie zaten." Seale vond het verhaal van Iyad aan vankelijk belachelijk en „waarschijn lijk gekleurd". Ook al ontbrak het bewijs, Seale stelde zijn mening tij dens zijn onderzoekingen bij. Zeker toen Iyad vorig jaar werd vermoord, vermoedelijk door medewerkers van Nidal. Iyad is jarenlang de vriend en be schermer geweest van Nidal. Totdat Nidal in 1974 besloot om de bekeer de Arafat, „de verrader van de Pales tijnse zaak", de rug toe te keren. Ni dal zette achtereenvolgens in Irak, Syrië en Libië een netwerk op van terroristen en perste landen als Ku- wayt, de Verenigde Arabische Emira ten en Saudi-Arabië af om aan geld te komen. „Met mijn steun bent u gevrijwaard van operaties", zo luid de zijn 'aanbod'. Steeds als hij een land moest verlaten omdat hij er zich onmogelijk had gemaakt, liet hij een zuivering uitvoeren in de eigen gelederen om te voorkomen dat hij de greep op zijn organisatie zou ver liezen. Momenteel opereert hij vanuit de Libische hoofdstad Tripoli., Moorden is een synoniem voor Ni dal. Behalve op Israëlisch grondge bied, terwijl hij toch volop kansen heeft gehad om ook hier zijn bloede rige visitekaartjes achter te laten. Wel heeft hij aanslagen laten plegen op de balies van de Israëlische lucht vaartmaatschappij EI Al in Rome en Wenen en op enkele synagoges in Europa. Na die acties heeft Israël nooit wraak genomen. Dat is opmer kelijk, omdat Israël aanslagen anders altijd beantwoordt. Of zoals een Duitse deskundige in het bestrijden van terrorisme stelt: „Nidal doet denken aan een beschermde dier soort, die de Mossad in leven wil houden." De verdenking van Seale dat Nidal samenwerkt met de Mossad wordt nog versterkt doordat hij Israël in 1982 het argument in handen gaf om Libanon binnen te vallen. Nidal liet een moordaanslag plegen op de Israëlische ambassadeur in Londen, die zwaar gewond raakte. Drie da gen later trokken 76.000 Israëlische militairen Libanon binnen en wer den duizenden Palestijnen in de vluchtelingenkampen gedood. Vol gens Isam Sartawi. een naaste me dewerker van Arafat die een jaar la ter werd vermoord, zou de Israëli sche minister van defensie Sharon opdracht voor de aanslag hebben gegeven. Dat Nidal al dan niet bewust zijn oorspronkelijke doel voorbijschoot, onderstreepten twee van zijn voor aanstaande ex-medewerkers in 1989 nog eens in een verklaring: „Onze martelaren zijn in de verkeerde oor logen gesneuveld. Operaties in Ro me, Wenen. Athene, Parijs en Kara chi waren zinloos en hebben ons Pa lestijnen onmetelijke schade berok kend. Onze martelaren hadden in Palestina moeten vechten. Maar Abu Nidal keerde deze gerechtvaardigde strijd de rug toe." Patrick Seale: Met bloed geschreven, de geschiedenis van Abu Nidal Prijs f39,90. ISBN 90-6012-931-8.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2