Vakantie werd in '91 goedkoper k sir, bollen verder weg: Toerisme Zwitserland had een toeristisch topjaar ZATERDAG 4 APRIL 1992 21 REISBERICHTEN Kunstzinnige vakanties Vakantie vieren in combinatie met het volgen van een kunstzin nige cursus. Dat kan in het centre creative' Beauregard in Zuid- Frankrijk. Daar wonen en werken de Nederlandse kunstenaars Evelyne Oostendorp en Leo Musch. Samen met gastdocenten verzorgen zij komende zomer in het bij Nimes gelegen centrum cursussen tekenen, schilderen, grafische technieken, fotografie, boetseren, beeldhouwen, bronsgieten en kunstgeschiedenis. Een folder over de vakantiecursussen kan worden aangevraagd bij: Bep van Leeuwen, De Loet 52,1902 BK Castricum; tel. 0 25 18-5 56 01. Vlootdagen in Amsterdam Vervaarlijke schepen. Gisteren al begonnen maar nog door lopend tot morgenavond, 5 april: de Amsterdamse Vlootdagen georganiseerd door de Ko ninklijke Marine. Veel vervaarlijk ogende schepen natuurlijk, maar ook spectaculaire demonstraties mensenredden. En tij dens de lunch een concert van de Marinierskapel. Alle bezich- tingen en evenementen zijn gratis; aanvang 09.00 uur. Koninklijke rondrit Wie in de paasvakantie (vanaf 21 april) Den Haag bezoekt, kan een Royal Tour stadsrondrit maken. De twee uur durende tocht voert langs historische gebouwen, attracties en musea. Vertrek vanaf VW Babyion om 13 uur en vanaf VW Scheveningen om 13.15 uur (niet op zondag). Reserveringen bij de WV: 0 70- 354 62 00. Vakanties senioren e reisprogramma van de Stichting Senior Vakantie Plan is uit. Deze organisatie houdt zich al sinds 1968 bezig met het verzorgen van reizen, afgestemd op de oudere vakantiegan ger. Daarbij wordt rekening gehouden met individuele wensen zoals de achteruitgaande mobiliteit, de beschikbaarheid van een eenpersoonskamer en dieetvoorschriften. Er reist altijd een be geleider mee met verpleegkundige bevoegdheid. Het reispro gramma bevat voor elk wat wils: van een weekje Terschelling tot een rondreis Noorwegen. Er zijn bus-, trein- en vliegreizen. Het gratis programma kan worden aangevraagd bij de Stichting Se nior Vakantie Plan, Nieuwe Englaan 24. 1404 ED Bussum. Tel. 0 21 59-3 30 17. Fietsen op jaagpaden In de Belgische provincie Limburg zullen de 'jaagpaden' langs de verschillende kanalen binnenkort een goed uitgerust en veilig fietscircuit vormen van 160 km lengte. Naast de routebewegwij zering zullen ook toeristische wegwijzers geplaatst worden, die de fietser attent maken op bezienswaardigheden en attracties langs het traject. Met camera op walvisjacht De reisorganisatie Wolftrail organiseert tussenn 15 juni en 15 ok tober dagelijks walvissafari's naar Canada. Natuurliefhebbers kunnen deze reusachtige zeezoogdieren zeven of tien dagen lang in hun natuurlijke leefmilieu bekijken. Aan de Golf van St. Lawrence is een onderzoekscentrum gevestigd dat de reizen ver zorgt. In de Golf zwemmen dertien verschillende soorten walvis sen. Informatie: Wolftrail. tel. 0 74- 47 88 85. Open dag Achterhoek Op 11 en 12 april houden 36 campings in de Achterhoek open dag. Iedereen mag een kijkje komen nemen en wie in dat week einde op een van de campings wil overnachten, krijgt een spe ciaal tarief. De bedrijven organiseren diverse evenementen zoals speur- en fietstochten, huifkartochten, klootschieten en een ca ravankeuring. Informatie over de deelnemende bedrijven staat in de brochure 'Kamperen in de Achterhoek'. Inlichtingen: 0 57 50-1 93 55. Ponypark Slagharen De poorten van Ponypark Slagharen zijn gisteren, 3 april, reeds geopend. Dat is veertien dagen eerder dan normaal. Reden: er wordt de komende maanden een recordaantal bezoekers ver wacht, iets waar de in gebruik neming van de nieuwe wildwater baan niet vreemd zal zijn. Ook heeft het Magic Kingdom van di recteur Bemboom nu een wildwest- show, die dagelijks in het Westemtheater wordt opgevoerd. Hit 'm up, move them out. Geopend tot en met 1 november. T uw adverts plaats brengt vrijetijds- genieters op een goed idee. Bel onze advertentie afdeling. Consumentenreisgids hield jaarlijkse enquête Op vakantie gaan is in 1991 iets goedkoper ge worden. Dat blijkt uit de jaarlijkse enquête van de Consumentenreisgids. Het resultaat van het onderzoek, waaraan 3.000 lezers deelnamen, werd gepubliceerd in het maartnummer van de Consumentenreisgids. Landen als Luxem burg, België (en dan speciaal de Ardennen), Frankrijk (met uitzondering van de Middel landse Zeekust), Hongarije, Denemarken, Duitsland en ook Nederland bleken vorig jaar het billijkst. HAARLEM ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Door elkaar genomen, werd in die bestemmingen tussen de 45 en 67 gulden per dag per per soon uitgegeven. Van de auto- -bestemmingen waren Groot- -Brittannië, Italië en Noorwe gen het duurst met dagprijzen van respectievelijk 109, 115 en 122 gulden. Als vliegbestem- ming was binnen Europa Rho- dos net meest aan de prijs (146 gulden) en buiten Europa Indo nesië en de Verenigde Staten (respectievelijk 190 en 195 gul den). Daarbij dient ie worden aangetekend dat de vliegprijs in de dagprijs is meegerekend. De Consumentenreisgids on derzocht ook het aantal vertra gingen bij vakantievluchten Tijdens de heenreis ging 31 pro cent van de ondervraagden te laat de lucht in; bij de terugreis was dit percentage opgelopen tot 39 procent. In ruim 40 pro cent van alle gevallen bedroeg de vertraging meer dan een uur. Passagiers van de KLM hadden het minst last van vertraging; toeristen die met Transavia vlo gen, het meest. Matig te spre ken was men over de informatie die werd verstrekt over duur een oorzaak van de vertraging: 17 procent kreeg helemaal geen inlichtingen en van degenen die wel op de hoogte werden ge steld, was 28 procent toch nog ontevreden. Opvallend hoog waren de klachten over de Vakantie in de Belgische Ardennen: goedkoop. foto CUCHé CG.T.-PHOTO beenruimte in de vliegtuigen: ganisatie. Ruim de helft van de 39 procent vond deze (zeer) on- geenquêteerde lezers van de voldoende. Consumentenreisgids regelde Tot slot werd de lezers ge- zijn vakantie zelf. Verder boekte vraagd of men de vakantie zelf 7 procent alleen het vervoer bij boekte, dan wel via een reisor- een touroperator, 12 procent al leen het verblijf en 26 procent deze matig tot slecht), maar in beide. Over de juistheid en de z'n algemeenheid was men volledigheid van de door de content met de wijze waarop de reisagent verstrekte informatie reisorganisatie de reis had geor was men niet onverdeeld tevre- ganiseerd: 85 procent was (zeer) den (ongeveer 10 procent vond tevreden. GOS bij toeristen nog niet populair Amsterdam Vakantiereizen naar het GOS, de voormalige Sovjetu nie, en naar de meeste andere delen van Oost-Europa zijn bij de Nederlandse toerist nog niet bijster populair. Dat blijkt uit een on derzoek dat het vakblad Reisrevue kort geleden heeft gehouden bij touroperators die zich hebben gespecialiseerd op Oost-Europa Slechts voor Hongarije, Tsjechoslowakije. Polen en Bulganje is de belangstelling redelijk te noemen. De interesse voor het GOS even wel, staat op een zeer laag pitje, iets waarin geen verandering zal komen - zo geloven de experts - zolang de televisie beelden blijft vertonen van lange rijen, op voedsel wachtende mensen. Aan de andere kant wordt wel geconstateerd dat een reis naar bijvoorbeeld Moskou een stuk goedkoper is geworden Moest voor een hotelka mer in Moskou, Kiev en Sint Petersburg drie maanden geleden nog 300 gulden per nacht worden betaald, nu is dat bedrag al gedaald tot 80 gulden. Een van de populairste vakantiebestemmingen in Zwitserland is het Oberengadin bij Sankt Moritz. FOTO ZWITSERS VERKEERSBUREAU bern» Voor Zwitserland is 1991 een toeristisch topjaar geworden. Het totale aantal overnachtin gen in alle accommodatievormen bedroeg vol gens de eerste voorlopige schattingen van het Zwitsers Bureau voor de Statistiek 77.628 miljoen. Dat is welliswaar 2 procent minder dan in het re cordjaar 1981maar ook ruim 2 procent meer dan het gemiddelde over de laatste vijf jaar Vooral voor vakantiewoningen en chalets was de belang stelling tem opzichte van 1990 fors hoger: bijna 5 procent. Ook de campings 3,5 procent) scoor den goed. Het aantal hotelovernachtingen liep daarentegen terug: 3,2 procent. Hoewel de offi ciële cijfers pas in juni zullen worden vrij gege ven. staat nu al vast dat het aantal Nederlandse toeristen dat in 1991 naar Zwitserland trok. even eens flink is gestegen. Fiets Vak antieBeurs met Freek de Jonge Amsterdam In de laap Edenhal (bij Ajax-stadion) in Amsterdam wordt dit weekeinde de tiende FietsVakantieBeurs gehouden. Tijdens deze beurs, waarvoor zich een recordaantal van 125 standhouders heeft aangemeld, zal ook Freek de longe acte de presence geven. De komiek zal vandaag, zaterdag, de jubileum- beurs omlijsten met een kort optreden dat om 12X0 uur be gint. Verder mogen de bezoe kers (vorig faai waren ei 15.000) via een enquête vaststellen welk rijwiel het predicaat Vakantie- fiets 1992 mag voeren (uitslag zondag om 16.00 uur) en wor den er lezingen gehouden over avontuurlijke, maar ook een voudige fietstochten in landen als Jemen, Cuba en uiteraard Frankrijk. De beurs is op beide dagen geopend van 10 00 tot 18.00 uur. Wintersport: minder voet en meer knieblessures noordwuk De grootste medi sche alarmcentrale van Neder land, EuroCross uit Noordwijk. heeft in februari en maart vijf tien procent meer wintersport patiënten uit Oostenrijk gerepa trieerd dan vorig jaar Uit Oos tenrijk werden 190 patiënten te ruggebracht (grotendeels per vliegtuig); uit Zwitserland, Frankrijk en Zuid-Duitsland in totaal 80. Opmerkelijk vond Eu roCross het feit dat de onfor tuinlijke wintersporters dikwijls last haden van knie-letsels (ge scheurde kniebanden), terwi|l er vroeger veel meer sprake was van enkelbreuken en gescheur de enkelbanden. Deze verschui ving wordt geweten aan de mo derne ski-uitrustingen die - in tegenstelling tot voorheen - de voet beter beschermen. EuroCross noteerde ook een forse verhoging van het aantal ongevallen op de autoroutes naar de sneeuw. Gevolg onge twijfeld van de slechte weers omstandigheden op dagen dat de skiërs op vakantie gingen of daarvan terugkwamen. Vooral in het noorden van Frankrijk (Thionville) en Zuid-Duitsland had een aantal zware ongeval len plaats. Adjunct-directeur A. Rust van EuroCross; ..We advi seren de wintersportliefhebbers altijd weer buiten de piekdagen op reis te gaan. maar vaak is men daartoein verband met kindervakanties niet in staat. Aan de andere kant vormt de trein natuurlijk een goed alter natief." Parkeren Schiphol is flink duurder schiphol IX» parkeerianeven op schiphol zijn afjplopen woensdag, 1 april, fors omhoog gegaan Vooral de gebruikers van P3 (het terrein voor lang parkeerders) moeten aanmer keli)k meer betalen dan vroeger. Het tarief van 25 gulden voor de eerste vijf dagen, is opge schroefd naar 10 gulden. Daar na wordt het 5 gulden per et maal. Op het parkeerterrein PI en in de parkeergarage (P9) is het tanef in plaats van i-en njks daalder. 3 gulden per uur ge- drie i Een gewonde wintersporter wordt in een reddingshelicopter gedragen Daarna moet 2 gulden per uu worden betaald Het 21 uurs ta rief bleef gehandhaafd op 2 gulden. Voor alle parkeerterrei nen - en met ingang van 1 april ook voor P3 geldt, eers betalen dan auto halen Het geen nu overal ook met credit cards kan gebeuren Reisboeken Uitermate origineel Dick Bakker is niet alleen een fanatiek toerfietser, hij is nog een topografisch genie ook. De Zaanse gemeenteambtenaar peddelt verscholen ondereen geweldige witte valhelm al sinds jaar en aag door Nederland en weet daar onderhand de weg als geen ander. Een door Bakker uitgezette toertocht voert de verbaasde fietser onveranderlijk over een parkoers waarvan zelfs omwonenden het bestaan nau welijks vermoeden. En bijna al tijd is er langs het traject nog iets opmerkelijks te zien of te beleven ook. Bakker beschreef zijn zwerf tochten in bladen als Fiets, het ToerFietsMagazine en het vere nigingsblad van zijn club Le Champion, maar gebundeld werden die verhalen nimmer. In die omissie is nu voorzien Toerfietsen In Nederland heet Bakkers eersteling en er staan 19 tochten in beschreven, in af standen variërend van 72 tot 300 kilometer. De schnjfstijl van Bakker is weinig prikkelend Maar daartegenover zijn de routes zoals die naar 'kilome- terpaal nul') uitermate aantrek kelijk en origineel, zelfs als die zich door de Randstad Holland slingeren. En daar gaat het de avontuurlijke toerfietser tenslot- Toerfietsen In Nederland, Uit geverij Kosmos, pnjs: ƒ26,90. Zo goed als perfect De uitgeverij van de ANWB pro beert de laatste tijd de reisboe- kenmarkt te penetreren met boekjes die in niets lijken op de aloude Reisgidsen. Je vraagt je af waarom De ANWB Reisgid sen namelijk blinken uit op al lerlei gebied ze zijn handig in het gebruik, gemaakt in een hanteerbaar formaat, hebben een afwasbare kaft die tegen een stootje kan en verst haffen de lezer een onvoorstelbare gro te vracht no nonsense informa tie. Met andere woorden: ANWB Reisgidsen zijn zo goed als perfect en de nieuwste uit gaven Toscane/llmbrië, Oost en Zuid-Spanjc, Thailand, Ier land, Normandië/Bretagne en Tsjecho-Slowaklje vormen daarop geen uitzondering ANWB-leden betalen ƒ26.95; niet leden ƒ31.50. Voordelig rei/en De uitgeverij van Allert de Lan ge begon enige jaren geleden boekjes te produceren in de reeks Voordelig Reizen'. Een succes waarschi|nlijk. want er moeten onderhand zeker zo'n dertig deeltjes zijn verschenen Zojuist kwamen USA (ƒ.34.50). India (ƒ29.50) en Kenia (29,50) op de markt en alweer kan wor den vastgesteld dat de uitvoe ring van de boekjes bepaald goedkoop aandoet, maar dat de reiziger - gebonden aan een be perkt budget - er ongetwijfeld z'n voordeel mee kan doen. Te dure restaurants worden medo genloos"neergesabeld, goede en goedkope uitdrukkelijk ver meld Voor hotels en dergelijke geldt hetzelfde. Buitenlandse hotelgidsen DIN H De ANWB geeft gidsen uit met gegevens van bqna 10 000 bui tenlandse hotels. Gids 1 bchan delt Groot Hnttannie en Ier land. Gids 2 België, luxemburg en i rankrijk; .nis 11tuinland Oostenrijk. Uechtenstein en Zwitserland, (.ids 4. Span)e Portugal en Andorra en .ids 5 Italië. Joegoslavië en (.rieken land IX eerste dne gidsen kos ten ƒ16,95 'leden I I 95). de andere deeltjes ƒ10,95 (leden ƒ9,95)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21