Toekomst VVV Warmond onzeker Kopstukken slaan eerste paal voor nieuwe politiebureau Regio Leiden Fusie waterschappen om kosten te besparen 'Je wordt hier bijna nooit gestoord' ZATERDAG 4 APRIL 1992 17 MO n Reünie in ziekenhuis leiderdorp Collega's en oud-collega's kunnen elkaar i ten tijdens een reünie in het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp (EZL). Op 16 mei wordt de reünie gehouden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het FZI. De reünisten kunnen een ten toonstelling bekijken met foto's van 100 jaar EZL De oudste foto stamt uit 1900. Bezoekers kunnen 's middags een kijkje nemen op hun oude werkplek Reünisten kunnen elkaar bovendien sa men laten vereeuwigen: er is een fotograaf aanwezig. Taalcursus voor vakantie leiderdorp De Leiderdorpse Volksuniversiteit (LVU) geeft cur sussen Frans. Italiaans en Spaans, gericht op dagelijks taalge bruik tijdens de vakantie. De cursussen Frans en Spaans begin nen op 23 april, de cursus Italiaans vangt op 14 mei aan. De cur sussen worden gegeven in het LVU-gebouw aan de Splinterlaan 89 in Leiderdorp. Hier kunnen de vakantiegangers zich aanmel den. die zich in het buitenland verstaanbaar willen maken. Praten over verslaafden voorschoten De Vereniging van Christenzakenlieden praat op 14 april over verslaafden in het Voorschotense motel De Gouden Leeuw. De bijeenkomst begint om 19.00 uur met een diner Om 20.30 uur is de officiële bijeenkomst. Gastspreker is Johan Frin- sel. directeur van de Amsterdamse "Vereniging tot heil des volks'. Stroopwafels in Zoeterwoude zoeterwoudeVandaag in Zoeterwoude Rijndijk en volgende week zaterdag in het dorp verkoopt de 'Stichting Zoeterwoude voor Casa Materna' stroopwafels voor het kindertehuis Casa Materna in Italië. De opbrengst is voor het Italiaanse kinderthuis dat bijna geheel afhankelijk is van hulp uit het buitenland. Deze zomer is er weer een werkkamp in Italië. Hier kunnen Zoeter - woudse jongeren twee weken lang hun handen uit de mouwen steken om het kindertehuis op te knappen. In de bibliotheek is van 4 tot en met 11 april een expositie over Casa Materna: met een overzicht van het werk dat de Zoeterwoudse vrijwiligers elke jaar in het kindertehuis doen. 'Terwijl toerisme in dorp is omhooggeschoten De WV-Warmond wacht een uiterst onzekere toekomst. Het is nog onduidelijk of zij kan voldoen aan de nieuwe eisen die de overkoepelende ANW stelt aan aangesloten kantören. Het gaat hier onder meer om het aantal uren dat de VW geopend moet zijn en de faciliteiten zoals een koppeling met het landelijke documentatiesysteem waarover het kantoor moet beschikken. De Warmond- se VW. ondergebracht in een uiterst bescheiden hoekje in een plaatselijke boekhandel, biedt die service op dit moment niet. warmond miep de graaff leiderdorp/ter a De waterschappen De Veen- en Geestlanden en De Aarlanden gaan fuseren. De waterschap pen doen in samenwerking met de provincie Zuid-Holland eerst een onderzoek naar de moge lijkheden voor de samenwer king. Het is nog onduidelijk wat de financiële gevolgen van de fusie zijn voor de inwoners van de polders waarover de .twee waterschappen het beheer voe- De beide waterschappen ma ken deel uit van in totaal vijf zo geheten 'waterkwantiteits-wa- terschappen'. Een waterkwanti- teits-waterschap controleert het waterpeil van een gebied en be maalt zonodig de polders. De waterschappen liggen in het ge bied van het Hoogheemraad schap Rijnland. Volgens de Provincie Zuid- Holland heeft de fusie van de beide waterschappen te maken met de financiële positie van de waterschappen. „Waterschap De Aarlanden in Ter Aar is ei genlijk te klein voor de kosten die het moet maken om de wa- terhoeveelheid op peil te hou den. In een groter gebied is dat minder duur. zeker als de wa terschappen samen de kosten voor rekening nemen", aldus een woordvoerster van de pro vincie. De provincie houdt toe zicht op de waterschappen. Volgens het bestuur van de waterschappen ligt de oorzaak van de fusie in het feit dat ze steeds meer werk krijgen. „Daarom is schaalvergroting op bestuurlijk, ambtelijk en finan cieel gebied wenselijk aldus een verklaring van de beide be sturen. Volgens de waterschap pen worden er steeds hogere ei sen gesteld aan het waterbeheer en de belangen van de natuur en het milieu. „De toekomstige ontwikkelingen op het vlak van ruimtelijke ordening en steeds verdergaande automatisering zijn ook aanleiding om een on derzoek tot samenvoeging in te •stellen." Als de beide waterschappen fuseren, ontstaat er een 'water- kwantiteits-waterschap' van 27.000 hectare. Lukt het de VW niet meer om zelfstandig te blijven, dan moet Warmond aan de grote broer in Leiden worden gekoppeld. Vooral voor de vrijwilligers een hard gelag, vindt Warmonds VW-voorzitter J. de Winter, die de problematiek komende maandag tijdens de ledenverga dering aansnijdt. De Winter zegt dat de VW Warmond 'tussen wal en schip' dreigt te vallen. En dat na alle moeite die er destijds voor is ge daan. Zo'n zeven jaar geleden sloeg een aantal bekende War- monders de handen ineen om een tot dan toe doodgebloede VW nieuw leven in te blazen. Toeristen moesten weer een aanspreekpunt hebben en bo vendien zou de vereniging nog sportgemeente moeten lokken. De opzet lukte, zegt De Win ter nu: „Het begrip VW begint in Warmond nét ingeburgerd te raken. En niet om onszelf op de borst te kloppen, maar het toe risme is de laatste jaren om- hooggeschóten. Dat weten we omdat er steeds meer mensen om informatie aankloppen. Er zijn weer twee campings bijge komen in het Oosteinde. En we hebben vorig seizoen metingen op Koudenhoom (het War- mondse recreatie-eiland red.) gedaan en daar kwamen we tot aantallen van 5000 per dag. Bovendien horen we van de ondernemers dat er steeds meer vreemden in de winkels komen." Netwerk De Winter is teleurgesteld over de nieuwe voorwaarden waar aan Warmond moet voldoen om een zogeheten S-kantoor te worden. „Ik begrijp best dat er regels moeten zijn, en het is goed om het niveau van de af delingen omhoog te willen til len, maar in ons geval is het al lemaal wel erg zuur. Je bent zes jaar aan het ploeteren met goedwillende vrijwilligers, en dan wordt je werk de grond in geboord. Kijk, Warmond is en blijft een klein dorp. Maar wij verkopen dus wel voor 35.000 gulden aan VW-bonnen per jaar. Dat is voor ons toch niet niks! Over zoiets stappen ze dan gewoon heen." „En men verwacht dat je in vesteert om bij voorbeeld op een landelijk netwerk te worden aangesloten. Voor kleinere Wijkcentrum Noord-Hofland wordt op 11 april geopend voorschoten De multifunctionele accommodatie in de Voorschotense wijk Noord-Hofland wordt op zaterdag 11 april geopend door de plaatselijke wethouder M l. Breunesse. Zij onthult dan een bord waarop de naam van dit wijkcentrum staat. Voor het bedenken van die naam is enige tijd geleden een prijsvraag uitgeschreven. De inzender van de origineelste sug gestie krijgt op deze dag zijn prijs overhandigd. Het centrum biedt onderdak aan de buurtvereniging Noord- Hofland, de peuterspeelzalen De Hooiberg en De Peuterhof en de Stichting Kinderdagverblijf Bibelebon. Deze gebruikers heb ben in overleg met de gemeente voor de openingsdag een uitge breid festiviteitenprogramma opgezet. Na de officiële opening omstreeks 11.00 uur is er onder meer een open huis, worden er presentaties en demonstraties verzorgd en zijn er kinderspelen, i disco en een filmvoorstelling. leiderdorp monica wesseung De ministers I. Dales van bin nenlandse zaken en E. Hirsch Ballin van justitie slaan volgen de week aan de Elisabethhof in Leiderdorp de eerste paal voor een nieuw politiebureau voor de regio Hollands-Midden. Het hoofdbureau moet in juni 1993 worden opgeleverd en telt, naast een souterrain en begane grond, vier verdiepingen. Hollands-Midden is de eerste regio die een eigen nieuw hoofdbureau krijgt. In april 1993 wordt naar verwachting de nieuwe politiewet aangenomen waardoor gemeente- en rijkspo litie worden samengevoegd in één nieuwe organisatie. Het hoofdbureau krijgt een centrumfunctie voor de 1255 politiemensen van de regio. Het pand is bestemd voor de 143 mensen die de korpsstaf vor men en voor de recherche. Ook de centrale meldkamer wordt in het nieuwe pand onderge bracht. Tot nu toe was er, ver spreid over het gebied van de politieregio, een groot aantal af zonderlijke meldkamers. De centrale post zal een technisch hoogstandje worden. De verkeersdienst van Hol lands-Midden wordt in het poli tiebureau in Leiden gehuisvest. De zogeheten basispolitiezorg wordt vanuit de verschillende bureaus in de acht districten verzorgd. Voor aangiften van diefstal, opgave van vermissing en alle andere vormen van con tact tussen politie en burgers blijven de bureaus de aangewe zen plek. Een baliefunctie heeft het hoofdbureau niet. Het nieuwe hoofdbureau telt, naast een souterrain e i begane grondlaag, vier verdiepingen, tekening Het pand is ontworpen door het Leidse bureau Bruins Soed- jono Architecten bv en wordt gebouwd door aannemersbe drijf Du Prie. De kantooropper vlakte is ruim 6000 vierkante meter. Het pand is eigendom van Elisabethhof hv. een bedrijf waarin onder anderen Du Prie een aandeel heeft. De rijksge bouwendienst huurt heti Grote zorg Het hoofdbureau van het dis trict Den Haag van de rijkspoli tie is nu nog gevestigd aan de Van der VaJk Boumanweg in Leiderdorp. De huisvesting daar is al lang een punt van grote zorg. Jaren achtereen is gestre den voor een nieuw onderko men. Door vertraging in de be sluitvorming wordt het nieuwe bureau nu niet meer als dis trictsbureau. maar als hoofdbu reau voor de nieuwe regio ge bouwd. Het is. zo maakt voorlichtster L Jansen van Hollands-Midden duidelijk, zeker niet zo dat alle Voorzitter J. de Winter en een baliemedewerkster in het bescheiden VW-hoekje waarover Warmond in de boekhandel aan de Dorpsstraat 106 be schikt A/KHIEffOTO holvast VWs is dat toch niet op te vraagd. „Lukt dat allemaal niet. hoesten. Maar de groteren heb- dan kunnen we uitsluitend nog ben zoveel macht. Onze argu- dank zij en via de Leidse VVV menten zijn tijdens het overleg fungeren. Dan worden we ei- gewoon terzijde geschoven." genlijk alleen folder-service- De S-status is wel aange- punt" Of het zo ver komt. hangt ook af van wat de gemeente War mond en de ondernemers doen. .Als zij zeggen: gaan jullie alsje blieft zo door. of ze doen iets in de vorm van een pand of perso neel. dan hebben wc ineens veel meer armslag De gemeen te heeft al wel gezegd dat we maar om de tafel moeten gaan zitten als het zo ver komt. Wc wachten maar even af" mensen die nu op het districts bureau werken, in het nieuwe gebouw een plaats zullen krij gen. De komende maanden wordt er voor het hele 1255 man tellende regiokorps, een plaatsingsplan gemaakt. Niet ie dereen krijgt dezelfde functie terug als hij nu bekleedt. Jansen erkent dat de onrust onder het personeel groot is. In juni moet duidelijk zijn hoeveel in welke functies de nieuwe gio zal tellen. Vanaf dat n ment wordt er 'per persoon gevuld wassenaar caroune van overbeeke Een jaar nadenken. Dat is wat veelbelovende 'geleerden' kun nen doen op het Nederlands Institute for Advanced Study (NIAS) in Wassenaar. Ruim 40 Nederlandse en buitenlandse top onderzoekers in de 'mens en gedragswetenschappen' kunnen zich hier tien maanden lang dag en nacht afsluiten voor de buitenwereld. Op een afgelegen maar zeer idylisch plekje vlak bij de duinen kun nen ze ongestoord broeden op intellectuele hoogstandjes. Zelfs het privéleven komt op een zeer laag pitje te staan. Zeldzaam Instituten zoals het NIAS zijn zeldzaam. Er zijn er. wereld wijd, maar een handjevol van. Professor dr. Dirk van de Kaa zwaait de scepter in het riante onderkomen aan de Wasse- naarse Meijboomlaan. Hij ver telt niet bepaald behoefte te hebben aan extra bekendheid. „Binnen de onderzoekswereld zijn we wel degelijk bekend: We krijgen jaarlijks dan ook zo'n driehonderd aanvragen voor de 45 onderzoeksplaatsen die we hier te bieden hebben. Het is een enorme competitie. Recla me maken hoeft dus niet. We moeten nu meer mensen te leurstellen dan we gelukkig kunnen maken." De selectie van NIAS-onder- zoekers is heel streng en ge beurt door een wetenschaps commissie. Kandidaten moe ten referenties opgeven en pw blicaties tonen Ze moeten al gepromoveerd zijn. Het NIAS bestaat sinds 1970 en maakt deel uit van de Ko ninklijke Nederlandse Akade- mie van wetenschappen (KNAW). Eind september moet de nieuwbouw van het insti tuut któar zijn: dat betekent ex tra werk- en verblijfsplaatsen en een aparte conferentiezaal Het ministerie van onderwijs en wetenschappen financiert hri \i \s >k i.in lui Inrtfini putten uit een gift van ruim 1.5 miljoen gulden van een Zwit serse wetenschapper die zijn bezittingen na zijn overlijden uit dankbaarheid aan het NIAS vermaakte. Van de Kaa: „Het NLAS is vaak het hoogtepunt in ten. „Hechte vriendschappen, zelfs huwelijken zijn hier ontstaan NIAS Wassenaar pleisterplaats briljante wetenschappers Illuster De NlAS-onderzoeksplaatsen zijn zeer gewild in de weten schappelijke wereld. De 'fel lows'. zoals de NIAS-onderzoe- kers heten, hebben dan ook il lustere voorgangers. De namen van ex-fellows die Van de Kaa noemt, hebben inmiddels alle maal de titel 'prof.' voor hun naam staan. Vol trots toont Van de Kaa het laatste boek van professor dr J («oudsblom. een befaamd socioloog In het voorwoord bedankt hij het NI AS. Van de Kaa ..De belangrijk ste functie van het NIAS is er varen onderzoekers de gele genheid bieden een boek of een artikel te schrijven. In alle rust: de fellows worden hier al leen 'gestoord' voor de lunch. Verder kunnen ze doem wat ze willen. Ze hebben geen tele foon op hun kamer en onze ei gen bibliotheekdienst haalt voor hen de benodigde boeken uit de bibliotheken „Mensen die een betrekking happelijke hebben hebben tijdens hun NlAS-ver blijf géén administratieve of bestuurlijke taken aan hun hoofd. Dat is prettig De fellows hebben ook allemaal een sleu tel van het pand. dus ze kun- ichts het weekeinde werken. En dat ge beurt ook regelmatig. Je kunt je hier dus werkelijk concentre- Lezing „Een ander voordeel is dat je hier contacten opdoet met an dere vooraanstaande weten schappers, afkomstig uit alle werelddelen Daardoor onstaan nieuwe ideeen en dat werkt r 111 k11i i Boe Mom houdt hier een lezing over zijn onder zoek en knigt vaak flinke kri tiek Maar dat is niet bedoeld om iemand onderuit te halen, het werkt juist verhelderend En zo hoort het ook. Kortom de wetenschappers werken hier in omstandigheden, waar door het beste wat ze hebben te bieden, er ook uit komt Het NIAS houdt in de zomer maanden ook speciale korte zomercursussen, werkgroepen, symposia en lezingen Die staan ook open voor onder meer 'aio's'assistenten in op leiding die bezig zijn aan pro motie onderzoek Volgens Van de Kaa ontstaan tijdens het langdurige verblijf op het instituut bijzondere contacten „Hechte vriend schappen, zelfs huwelijken zijn hier Maa; t ligt. kun je elkaar hier ook makkelek ontlopen, want ieder heeft zijn eigen kamer Onderzoekers hebben nier echt een pnvéleven. vertelt Van de Kaa .Fellows hebl>en vaak- een weekend huwcli|k. Sowie so gaan deze mensen vaak erg op in hun wetenschappelijke werk het maakt deel uit vatf hun leven. Het kost wel een op offering. maar ze willen het zelf graag IR- scheiding tussen werk. hobby en prtveli-vm is voor een onderzoek rr veel mindeT scherp. Iemand die we tenschappelijkc succesven wil boeken moet daar ook veel voor ovrr hebben, nachten lang en meer dan veertig uur per week werken is heel gr

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17