'Nog steeds rand van de samenleving' Omwonenden: stop bouw Beijerincklaan De Stemming Leiden College blijft bij reorganisatie ZATERDAG 4 APRIL 1992 Opbouwwerker Van Veen verlaat na tien jaar 'Trekvaartplein Laatste opbouwwerker doet het licht uit Het vertrouwen van de woonwagenbewoners kreeg hij niet cadeau. „Geen wonder. Mijn voorganger was hier met ruzie weggegaan. Ik kwam in een roerige periode. Toenmalig wethouder Tesselaar zei tegen me dat ik er maar beter niet aan kon beginnen. De bewoners wilden niet eens een opbouwwerker terug hebben. Het heeft me twee jaar gekost om het vertrouwen te winnen. Tijdens de acties tegen het spreidingsbeleid, aan het begin van de jaren tachtig, hebben we elkaar gevonden", blikt Bru no van Veen (40) terug op de beginperiode van tien jaar woonwagenwerk. LEIDEN WIM KOEVOET Binnenkort verlaat hij zijn werk gever. Dat is de Stichting Woon wagenwerk. Die wordt gesubsi dieerd door het woonwagen schap, waarin gemeenten uit de Leidse regio samenwerken. Van Veen gaat na tien jaar woonwa gencentrum Trekvaartplein in de Amsterdamse binnenstad zes buurthuizen en het bijbeho rende speeltuinwerk coördine- „Na tien jaar moet een mens waLanders gaan doen. Het vuur is eruit. Ik ken iedereen hier van haver tot gort en teer al te lang op m'n ervaring. De creativiteit is weg. Bovendien kan ik in Am sterdam vier dagen werken, ga ik er daar financieel op vooruit en is de afstand tot mijn woon plaats, Utrecht, korter." Van Veens aversie tegen klei ne kampjes in regiogemeenten is na tien jaar nog altijd recht overeind gebleven. „Woonwa genbewoners zijn heel erg op elkaar aangewezen. De familie banden zijn niet voor niets zo sterk en er is ook altijd sprake van een sociale gebondenheid die je in een straat niet snel zult aantreffen. Als in kleine centra mensen elkaar niet liggen, kun nen ze geen kant meer op. Op grotere kampen zoals dit wonen ook mensen die elkaar niet mo gen, maar die kunnen nog een deur verderop terecht." „Verder is regiogemeente een ander woord voor dorp. Nu heb ik niets tegen dorpen, maar in dergelijke kleine gemeenschap pen accepteert men geen men sen met een duidelijke, afwij kende mening, zeker als het om grote groepen gaat. In grote ste den wordt daar veel zakelijker mee omgesprongen. En verder heeft een stad veel meer voor zieningen. In Noordwijkerhout, waar ik voor overleg voor een centrum ben geweest, stelde ik destijds de stomme vraag of er ook kinderopvang was. Hier vangen de mensen hun eigen kinderen op, luidde het ant woord." Van Veen en de drie andere medewerkers hebben veel be reikt aan het Trekvaartplein. „Het belangrijkste vind ik dat er een constructie is gevonden waarbij de bewoners bij elkaar kunnen blijven. Het resultaat zal zijn dat er een gerenoveerd centrum met 40 standplaatsen overblijft, aangevuld met wo ningen voor de woonwagenbe woners. De mensen hier willen dat liever dan dat ze worden verspreid in kleine kampjes in de regio. Voor het woonwagen- werk is het ook beter als de groep bij elkaar blijft. Bij de aanpak van problemen zoals scholingsachterstand en werk loosheid kunnen we dan beter zaken doen. Voorwaarde voor het plan is wat staatssecretaris Heerma betreft dat de bouw plannen voor de Broek- en Si- montjespolder (achter het kamp, red.) doorgaan en er een tweede centrum in Leiden komt. Gedacht wordt daarbij aan Roomburg." Eigenheid Gewone 'burgerhuizen' aan het Trekuaartplein. Kunnen de be woners dan niet beter direct vol ledig integreren in de 'burger maatschappij'? Van Veen lioort de vraag - 'Waar heb ik dat eerder ge hoord?' - lachend en hoofd schuddend aan. „De eigenheid van een woonwagenkamp gaat er ook van af als je woonwagens stationneert in huizenblokken. Als je iedereen met elkaar wil la ten integreren, dan moet je eerst heel Nederland platgooi en. Iemand uit een gehucht die in de grote stad komt, kan an ders ook niet wennen. Boven dien is dat niet meer dan ruim telijke integratie. Integratie is een sociaal fenomeen en op dat vlak is er wel degelijk veel ver beterd." „Zo zijn de relaties met on derwijsinstellingen vooruitge gaan. Ze gaan nu het kamp af voor een cursus. Vroeger ge beurde alles hier, in buurthuis De Rolleman. Het kamp zelf is ook veel opener. Niemand die hier komt, hoeft bang te zijn dat hij door de bewoners wordt weggestuurd. De bewoners op hun beurt de laatste jaren lid geworden van voetbalclubs bui ten het kamp en gaan in de stad naar de kroeg." „Niet dat we klaar zijn. De Het is nog onzeker of Bruno van Veen wordt opgevolgd Het vraaggesprek met de scheidend opbouwwerker van het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein wordt opgehouden door Van Veens telefoongesprek over deze kwestie met een rijksambte naar woonwagenzaken. Van Veen maakt daarbij van zijn hart geen moordkuil en neemt het voor de gemeente Leiden op. ,Als het rijk zo nodig moet decentraliseren, moet het wel het gekl erbij doen." Als hij de hoorn op de haak heeft gelegd, vertelt hij dat de rijksbijdrage voor woonwa genwerk in 1993 afloopt. „Wij gingen er van uit dat die gelden zouden worden gede centraliseerd. Naar nu blijkt, gebeurt dat niet. Het minis terie houdt die gelden achter Met als gevolg dat de ge meenten het geld voor woonwagenwerk zelf zullen moeten opbrengen. Het is dus niet overdreven te stellen dat de financiering van de fa ciliteiten die er nu zijn onder druk staakt." Bruno van Veen: „Iemand die hier komt, hoeft niet bang te zijn dat hij wordt weggestuurd." uitval van woonwagenkinderen in het voortgezet onderwijs is nog altijd groot, evenals de werkloosheid. Het woonwagen centrum verkeert nog altijd aan de rand van de samenleving. De integratie is dan ook een gene ratiekwestie en geen proces van tien jaar." Aan zijn opvolger zou Van Veen willen meegeven dat de bewonersgroep van het Trek vaartplein zich verder moet or ganiseren. „Er is wel een cen- trumraad en een overleggroep, maar er moet toch iemand bo venop gaan zitten die eraan trekt. Mijn opvolger komt hier net als ik als burger in de ze gemeenschap. En dus met een burgermentaliteit. Toch zal de groep het laatste woord moeten hebben. En da's moei lijk genoeg. De groep heeft zich naar buiten toe nooit zo na drukkelijk gemanifesteerd1 „Ze hebben natuurlijk wel wat gedaan. Er is het nodige ge beurd, met vergaderingen, in terviews en protesten, maar zul ke dingen zijn de groep niet ei gen. Vroeger toen ze nog rond trokken, gingen ze de moeilijk heden al uit de weg; ze zochten ze in elk geval niet op. Boven dien is er nu een zekere rust en hangt hier weer het vertrouwde sfeertje van 'laat ons maar'. En dat is gevaarlijk. De publiciteit moet je niet aan anderen laten. Daar komt alleen t negatieve berichtgeving var Het bestuur en medewerkers van de stichting woonwagen werk regio Leiden nemen vrij dag 10 april tussen half vijf en half zeven afscheid van Bruno van Veen. De receptie wordt gehouden in De Rolleman, Trekvaartplcin 80. Volgens Van Veen doet wethouder H. de la Mar oen Links) 'niet moeilijk', toen mijn vertrek bekend wist hij van deze drei ging. Toch zei hij direct dat ik moet worden opgevolgd De procedure is' dan ook reeds begonnen. In leiden heb ik het volste vertrouwen, ar de regiogemeenten zouden wel eens kunnen sin- den dat ze minder zijn ge baat bij een vervulling van de LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het comité 'Professorenwijk voor Laagbouw' wil dat de bouwvergunning voor het omstreden bouwplan aan de Beijerincklaan wordt ingetrok ken. Als reden geeft het comité dat de omwonen den niet op tijd bij de voorbereidingen werden betrokken en dat hun bezwaren niet objectief zijn beoordeeld: "De raadsleden hadden in de fractie vergadering hun standpunt al ingenomen nog voordat ze de bezwaarmakers hadden aange hoord", aldus T. Spee namens het comité. Op het veld tussen de Beijerincklaan en de Van de Sande Bakhuyzenlaan moet een lang, ge kromd lint van woningen komen met aan beide uiteinden een groter gebouw. Aan een kant een gebouw van vier lagen hoog, aan de andere kant met acht verdiepingen. In totaal gaat het om 68 woningen, waarvan 15 voor gehandicapten. Ook wordt er een dienstencentrum voor ouderen ge vestigd. De bezwaren van de omwonenden rich ten zich voornamelijk tegen de hoge flat Manipulatie Spee beschuldigde gisterochtend tijdens een zit ting van de commissie voor Beroep en Bezwaar zowel de Woningbouwvereniging leiden (WBI als de gemeente van manipulatie. De huurders commissie van WBL-huizen in de professoren wijk was oorspronkelijk tegen het plan, maar LEIDEN Ondanks grote weerstand van de betrokken ambtenaren houdt het college vast aan het plan om de gemeentelijke directie civiele werken te splitsten. Ook onderdelen van andere directies worden ge scheiden. Op die manier ontstaat een zogeheten onderhoudsdienst, die zich bezighoudt met wijk gericht werken, en een dienst die plannen voorbereidt. Onder ambtenaren op het stadsbouwhuis heerst al enige tijd grote onvrede over dit plan van het gemeentebestuur. Vooral de straatmakers dreigden al eerder met acties. De betrokken ambtenaren willen het liefst met z'n allen een grote dienst vormen maar het college is bang dat die grote directie dan te veel invloed krijgt Donderdagavond vergaderen raadscommissies over het nieuwste voorstel van B en W. VRUETUD Fancy fair Dienstencentrum de Ronde dans, lulianastraat 74, organi seert vandaag tot 16.00 uur een fancy fair. In buurthuis 't Spoortje (Bern hardkade 40) wordt in samen werking met de Spoorbumbers morgen vanaf 14.00 uur een bingo gehouden. maakte een plotselinge ommezwaai. Volgens Spee omdat twee van hun bestuursleden onder een hoedje speelden met de WBL Wethouder Van Rij maakte zich volgens Spee schuldig aan manipulatie in de raad Hij had de twijfelende fractie van het CDA voorgehouden dat verlaging van de woontoren een automati sche vermindering van woningen betekent „De CDA-vertegenwoordiging nam dat voor waar aan. terwijl de wethouder wist dat verlaging ook kon worden gerealiseerd zonder verlies van wonin gen. De gemeente heeft de hoogbouw gewoon doorgedrukt", aldus Spee. Namens de gemeente betoogde G. Schramm dat er formeel niets aan de hand was. Er was in spraak geweest en die had zelfs tot het opschui ven het hele oorspronkelijke bouwplan geleid met twee meter. Verder had de gemeenteraad met het plan ingestemd: „F.n dus is een bouwver gunning wettig verleend", aldus Schramm. WBI vertegenwoordiger C. Vrouwe vond de aantijgingen van Spee 'onplezierig en volstrekt uit de lucht gegrepen.' Verder wees hij erop dat een eventuele vertraging van de bouw minimaal vier ton zou gaan kosten. „Het huidige plan is het beste", overtuigde Vrouwe. De commissie zal binnen korte tijd oordelen of de bouwvergunning terecht is verleend of niet. In ieder geval wordt aanstaande maandagmorgen de eerste paal geslagen voor het omstreden bouwplan. De droomfabriek aan de Oude Singel 56 houdt morgen 'open dag'. Alle (dans)opleidingen worden vanaf 13.00 uur gede monstreerd. Om 17.00 uur be gint een optreden van de Acoustic Elephants. Strijker» ledereen die viool, altviool, cello of bas speelt kan vandaag te recht in het Miellandcollege aan de ApolJolaan De strijkers kun nen daar spelen onder leiding van docenten van de Streekmu- ziekschool. Er zijn ensembles voor beginners en gevorderden jordaan ln buurthuis Noord-Rijnevest aan de Groenesteeg 107 is mor gen vanaf 13.30 uur een foto tentoonsteling te zien over de geschiedenis van de wijk. POLITIEKE RUBRIEK Niets is hem te dol. CDA- wethouder Joop Walenkamp doet er alles aan om in de smaak te vallen bij het Leidsê bedrijfsleven. {Jij praat zomaar met winkeliers en andere ondernemers. Dat zijn ze helemaal niet gewend van gemeentebestuurders en van de weeromstuit zijn ze het meestal nog eens met de wethouder ook. Maar die is niet zo gauw tevreden. Om alle mogelijke •weerstand tegen zijn ideeën en plannen voorgoed de kop in te drukken, gaat hij nu nog een stapje verder. Gratis en voor niets althans, dat nemen wij aan biedt hij het bedrijfsleven zijn diensten aan. Hij begint volgende week donderdagavond in een bekend warenhuis op de Haarlemmerstraat, waar hij weliswaar niet de overbekende vette worsten gaat aanprijzen maar koekjes, noten en drop verkoopt. Hij heeft zelfs een speciale aanbieding: een pond roomboterkoekjes kost bij hem slechts 4,35 gulden in plaats van 5,90 gulden. Voor Walenkamp is klaarblijkelijk geen prijs te hoog. Leiden werd een paar jaar geleden bijna wereldberoemd door de'verregaande maatregelen om vrouwelijke ambtenaren aan te nemen. De toenmalige wethouder Henriëtte van Dongen, een echte Rooie Vrouw, bedacht allerlei plannen om ervoor te zorgen dat het aantal vrouwen op het stadhuis razendsnel zou toenemen. Het bleef niet alleen bij een zinnetje ln personeelsadvertenties dat vrouwelijke kandidaten de voorkeur verdienen, in sommige gevallen werd het zelfs niet op prijs gesteld dat omstandig gemopperd door mannen die zich achtergesteld voelden. Het is allemaal verspilde energie geweest, die beter had kunnen worden aangewend om het de vrouwelijke personeelsleden van de gemeente een beetje beter naar de zin te maken. Mannen met gasmaskers en stofzuigers in actie op de kamer v reageerden. Henriette veegde haar bips af met mannelijk betoon van belangstelling. Nu, vijf jaar later, blijkt dat alle vrouwenacties weinig hebben opgeleverd. Het aantal vrouwelijke ambtenaren is nauwelijks gegroeid, stelt een aantal gemeentelijke dames vast. De huidige personeelswet houder Aart van Bochove poneerde in een gemeentelijk informatieblad zelfs de stelling dat er waarschijnlijk evenveel vrouwen hadden gewerkt op -het stadhuis als al die acties niet waren gevoerd. De vrouwen bleken immers wel redelijk snel het stadhuis binnen te lopen, maar ze liepen er nog sneller weer uit. Overigens is dat niet zo gek. want hun grote voorvechtster Van Dongen was ook zó verdwenen toen het grote geld en de goede naam van een topbaan op het ministerie van onderwfjs en wetenschappen lonkten. Er is destijds dus voor niets uitgebreid gediscussieerd door de raad, er is dus voor niets nier stop je je hond nog niet in", zei Herman van Veen vorig jaar mei bij het betreden van zijn kleedkamer, vlak voor zijn optreden in de Leidse Stadsgehoorzaal. Is het nu die venijnige opmerking of de ontdekking van asbest in de plafonds van de omkleedhokken die heeft geleid tot de investering van enkele tonnen in een opknapbeurt van de kleedkamers in de Stadsgehoorzaal? Afgaand op de uitlatingen van de burgemeester en de onderdirecteur van de Leidse cultuurtempel, verdient Van Veen alle eer. Het asbest wordt niet zozeer verwijderd omdat het van dat gevaarlijke spul is, betoogden de twee in deze krant, maar omdat de kleedkamers toch al moesten worden opgeknapt. Volgens de tweede man van de Stadsgehoorzaal, Deurhof, zit het asbest in de Leidse cultuurtempel op relatief ongevaarlijke plekken. „Maar als de artiest in een dolle bui in het plafond gaat hakken, zijn de poppen aan het dansen", zo trok hij zijn eigen geruststelling tien tellen later in twijfel. In de werkkamer van uitgerekend anti- asbestwethouder H. de la Mar werd een dag of wat later duidelijk dal je niet voorzichtig genoeg kunt zijn met geruststellende verhalen over asbest. De bedrading boven het bureau van de bestuurder moest worden vervangen. De elektricien was niet eens in een dolle bui maar boorde her en der gaten. Drie keer raden wat voor goedje er vrij kwam. Het A- team (anti-asbest) dat eerder zijn goede diensten bewees na de Formido-brand moest nu aan het werk in de wethouderskamer. De vraag die nu rijst is of een bekende Nederlandse bestuurder het werkvertrek van De la Mar voor hondehok moet uitmaken alvorens het hele stadhuis wordt gerenoveerd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15