Leiden Regio Bussluis kan Leiden flink wat geld kosten Gekibbel om 'rommelige gemeente-financiën' Het is toch gewoon (ÊjiiM) Joboi Singel 'Vest-ival' gaat gewoon door ZATERDAG 4 APRIL 1992 13 Algemene en Academische Boekhandel EXPOSITIE MANAGEMENT en TRAINING gedurende de maand april op de eerste verdieping BREESTRAAT 93, 2311 CK Leiden, tel.: 071 - 160 500, fax: 144 439. Commotie om foto-teiitoonstelling in LAK-gebouw De portier van het LAK-gebouw aan de Cle- veringaplaats tovert een forse grijns op het gelaat als de 'artistieke' pornografische fo to's in de foyer ter sprake komen. „Natuur en kunst, het kan toch prima samen?". Hij heeft wel plezier in de commotie die is ontstaan over de foto-serie van Annema- rie Roos. 'Met Holland aan tafel, met Hol land naar bed', heet de expositie die preten deert een beeld te geven van het dagelijkse leven in Nederland. Op de gang begint het allemaal onschuldig. Haarscherpe Ideuren- foto's van bijvoorbeeld een met indrukwek kende snor getooide politieagent, een Hol landse molen aan het water, een boer met laarzen. Aan de andere wand een idyllisch paartje op de bank, met de hond naast zich en de poes op schoot. Het enige dat opvalt aan deze foto is dat het een homo-paar be treft. In de foyer wordt de tentoonstelling heel wat minder braaf. Twee levensgrote foto's van vrijende paartjes, die niets te raden overlaten. Het enige verschil met de gebrui kelijke porno-kiekjes is dat de duo's de lief de bedrijven met een gelukzalige Zwitser- levenglimlach op het gezicht, als of ze naar Henny Huisman zitten te kijken. De poses worden door sommigen aan stootgevend geacht. Bij de politie zijn in middels wat klachten binnengekomen van mensen die de prenten van 1,80 meter bij 60 centimeter 'een vergaande vorm van normvervaging' achten. De LAK-portier vindt de hele situatie wel amusant „Ik heb inderdaad twee agenten op bezoek gekre gen. Ze hebben even naar de foto's geltcken en waren vervolgens snel weer weg. Kan ook niet anders, het is toch gewoon natuur? Enkele studenten in de hal zijn ook wel te spreken over de foto's. „Ik zie niet in dat het kunst is, maar het is wel leuk dat ze het aandurven zoiets op te hangen", aldus een van hen. De klachten worden afgedaan als 'zielig' en 'niet te geloven in deze tijd'. De kunstenares, in 1991 afgestudeerd aan de Rotterdamse Kunstacademie, is onbc- reikbaar. Op twee telefoonnummers die bij de foto's hangen, wordt niet Opgenomen De expositie is te zien tot en met 25 april. Aan de rand A pr Opbouwwerker Bruno I van Veen verlaat na tien jaar het Leidse woonwagen kamp, dat volgens hem nog steeds tot de 'rand van de sa menleving' behoort Nadenken —j Veelbelovende ge- I leerden kunnen een jaar nadenken en zich af sluiten van de buitenwe reld op idylisch plekje in Wassenaar De kans op schadevergoeding voor de bewoners van de Stevenshof, die twee weken geleden met hun auto in de kuil van bussluis bij de verlengde Agaatlaan vielen, is een stuk groter geworden. De gemeente Amersfoort is giste- ren^in een identiek geval door de rechtbank in Zwolle aansprakelijk gesteld. Daar was in september 1989 een auto ook in het 'gat' van een bussluis gereden. nadelige gevolgen van het door rijden bij een verkeersbord, met daarop het woord 'bussluis'. De Zwolse rechter, in hoger beroep, deelde deze mening, onder meer met het argument dat het begrip bussluis niet der mate bekend is bij verkeersdeel nemers dat ze ook bewust zijn van de gevaren die deze voor ziening met zich mee kan bren gen. De Amersfoortse bilist had weliswaar LOMAN LEEFMANS In Amersfoort had de bestuur der aanzienlijke schade opgelo pen aan zijn auto bij het rijden door een bussluis, bestaande uit een 'gat' in de weg, waar de bus wel, maar een personenauto niet overheen kan. De ANWB nam het op voor de automobi list en stelde dat de gemeente (als wegbeheerder) onvoldoen de had gewaarschuwd tegen de Gescheiden ophalen vuil bij flats De reinigingsdienst gaat uiter lijk eind mei beginnen met de gescheiden inzameling van huisvuil in flats. Zo'n 20.000 huishoudens in hoogbouwwo- ningen krijgen daarvoor halver wege volgende maand een spe ciale emmer (met een inhoud van tien liter) en een stuk of twintig milieuvriendelijke huis- vuilzakken uitgereikt. Die moe ten worden gebruikt voor het apart inzamelen van groente en fruitafval. De eerste huisvuilzakken wor den gratis verstrekt, daarna mpeten bewoners ze kopen. Volle zakken moeten beneden worden gedeponeerd in specia le minicontainers die naast de wijkcontainers worden opge steld. Deze gft-bakken worden twee keep per week geleegd. De regeling geldt alleen voor flat woningen buiten het centrum. De gescheiden inzameling voor binnenstadbewoners wordt la ter ingevoerd. Demonstratie pijpenmaken in museum Het Pijpenkabinet organiseert pijpenmaker uitleg c zondag 12 april een demonstra- bacht. In het museun tie pijpenmaken. In het muse- der gereedschappen um aan de Oude Vest 159a geeft pijpen te zien. hoofd gezien, dat hij de weg met de bussluis niet mocht in rijden, ma^r deze fout werd minder zvyaar aangerekend dan die van de gemeente, die beter had moeten waarschuwen. Leidse gevolgen Deze uitspraak, die Amersfoort meer dan 3000 gulden kostte, kan verstrekkende gevolgen hebben voor de gemeente Lei den. Immers, twee weken gele den, toen de verkeersomleiding bij de Stevenshof werd inge steld, reden maar liefst twaalf automobilisten het 'gat' bij een bussluis in. Ook hier stond een 'niet inrijden' en een 'bussluis' bord en verschillende 'slachtof fers' hebben al aangekondigd de gemeente verantwoordelijk te stellen voor hun schade die samen vele malen hoger ligt dan die in Amersfoort. „Als mensen zich bij ons aan melden, dan zullen we het ook voor ze opnemen. Mocht de si tuatie in Leiden dezelfde zijn als in Amersfoort dan is de uit komst al bijna een uitgemaakte zaak, want dit beschouwen we toch als een principiële uit spraak", aldus ANWB-advocaat M. Renckens Verkeerswethouder I. Walen kamp moet nog zien of de situ aties identiek waren: „We heb ben bij de bewoners brieven in de bus gedaan en het is op de radio geweest. Mensen hadden het kunnen weten. Mocht er toch een tekortkoming aan on ze kant zijn, en daar ben ik nog niet van overtuigd, dan gaan we de verantwoordelijkheid niet uit de weg." Het Comité Christen Zakenmensen Nodorland. kring Lei den/Rijnsburg, orgoni9oert op dinsdagmorgen 7 apnl oen ontbijt9ominar met als titel. Kwaliteit en euocee: Beheersing en evaluatie van uw werk. 'en z/e hit wat goad, xaar goadl' CBMC Is een niet-kerkeli|k gebonden netwerk van mana gers, zakenmensen en vnfo-beroopabooofenaarB uit moor dan 50 landen Het seminar zal plaatsvinden in Hotel 'Do Haagse Schouw' te Leiden, begint om 07 00 uur en Is om 08 00 atpelopen De koeten bedrogen 12,50 Uw eemi- norletdor is Peter J. Brisooe, roitstand»g consultant en directeur Europa van CBMC Deelname bevesbgen bij De Leeuw Makelaardij Mevr I van den Oever telefoon 01718-51602 of telefax: 01718-34137 "perfekte balans tussen flexibiliteit en zakelijkheid" Admiraalsweg 4 2315 SC Leiden (ind De Waard) tel. 071 - 227225 la* 071 - 219621 All-round specialist in nieuwbouw .verbouw, renovatie, restauratie en (groot-) onderhoud van grote en kleine bouwproje-kten Tevens bungalow- en villabouw en interieuraanpassingen. „Buiten alle proporties". Zo noemt de voorzitter van de raadscommissie voor de rekeningen, D66-fractieleider P. Langetlberg, de reactie van de wethou der financiën, PvdA'er S. de Vreeze, op de kritiek op het financieel beleid van de gemeente loeiden, langenberg laat dit in een 'persoonlijke' brief aan De Vreeze weten. Afschriften van de per soonlijke brief zijn naar de raadscom missies rekeningen en financiën ge gaan, alsmede naar de pers. De Vreeze zei donderdag in deze krant dat de gemeente nu eenmaal geen fabriek is en dat weliswaar het roer op de afdeling financiën reeds is omgegooid, maar er nog wat tijd over heen zal gaan alvorens alles goed werkt.' De Vreeze ligt onder vuur nu de commissie voor de rekeningen heeft gerapporteerd dat de afdeling waar voor de wethouder verantwoordelijk is nog altijd niet goed functioneert. Dit kostte De Vreeze's voorganger, Borde- wijk, destijds de kop, waardoor deze kwestie politiek extra gevoelig ligt. Volgens langenberg reageert De Vreeze veel meer op de kranteberich- ten over het rapport van de commissie rekeningen dan op het rapport zelf. De commissie, stelt Langenberg, heeft ook wel degelijk wat positiefs over De Vree ze en de afdeling financiën te melden. Die verbeteringen betreffen vooral de informatie over de gemeentelijke fi nanciën, het streven naar 'prestatieme ting' en de doelmatigheid. Maar er zijn ook onvolkomenheden, schrijft Langenberg. Hij noemt enkele knelpunten die de commissie al jaren achtereen heeft aangemeld zoals inter ne en externe vorderingen, onder houdsplannen en financiële beheer sing. Ondanks dc vele aanbevelingen die reeds zijn gedaan, wil het met deze zaken maar niet vlotten. Verder blijven verschillende belangrijke notities uit zoals die over de zes miljoen gulden die de gemeente is misgelopen door de bonboninpakkerij van De Zijl Bedrij ven. Hetzelfde geldt voor het stuk over de vorderingen die de wethouder heeft gemaakt. Langenberg sluit zijn brief af met de zin: „Ie hebt deze week je eenjarig wet houderschap gevierd Proficiat. Maar bewaar ook alle redelijkheid ais er tij dens het feestje een tegenvallend buitje valt." LEIDEN LOMAN LEEFMANS Hoewel wethouder H. Koek (cultuur/PvdA) afgelopen woensdagavond stellig beweer de dat het 'Oude Singel Vest- ival' niet door gaat, is de Droomfabriek druk bezig met de organisatie van het evene ment. Volgens Koek was het evenement afgelast omdat de Schouwburg, de Lakenhal en K O hadden afgehaakt. B. Vie- veen van K O stelt echter dat de instellingen daar pas over enkele weken een besluit over nemen. Alex Milberg van de Droomfabriek houdt het er op dat het festijn groter wordt dan ooit. - Het Groen Links raadslid R. van Schreven vroeg afgelopen woensdag opheldering aan de wethouder over het Vest-ival. Koek antwoordde dat het festijn 'een onevenredig groot beslag legt op de beschikbare tijd en energie' van de drie gemeente lijke instellingen. Het Vest-ival viert dit jaar haar eerste lustrum. Doel van het evenement was om het cul turele hart van Leiden, dat geo grafisch gezien tussen het eerste ■L deel van de Oude Singel en de L' Oude Vest ligt extra te laten kloppen. Kindervoorstellingen, muziek, dans, toneel, tentoon- stellingen, open lessen en pre sentaties van cursussen trokken ieder jaar duizenden bezoekers. Vorig jaar nog werd het Vest- ival geopend door Brigitte Kaandorp. Datum „We hebben dit jaar inderdaad problemen met de tijdsdruk en ,de organisatie", bevestigt Vie- veen „Misschien moet er ook wat nieuws komen want het is nu al de vijfde keer", filosofeert hij. In ieder geval is er aanstaan de dinsdag weer overleg tussen de organisatoren met als be langrijkste agendapunt het vast stellen van een datum voor dit jaar. „Het wordt of begin of eind juni", voorspelt Milberg. De enige niet-gemeentelijke organisator, de Droomfabriek, wil in geen geval van stoppen weten. Volgens Milbergs in schatting is alleen het afzeggen van K O en van café de Ma- renpoort zeker. De Marenpoort werd vorig jaar door CDA- raadslid H. Kruit op de vingers getikt voor het niet heiligen van de zondagsrust en doet daarom niet meer mee. De mededeling van Koek dat het hele Vest-ival van de baan is, was echter voor barig. Het Oude Singel-Vest-ival trok vorig jaar enkele duizenden bezoekers. foto henk bouwman Cursussen recepten en diëten LEDEN» In aansluiting op de landelijke campagne tegen vet eten geeft de Stichting Kruiswerk Leiden in samenwerking met professio nele diëtisten twee cursussen. Deelnemers krijgen onder meer inlichtingen over informatie op etiketten en het aanpassen van recepten. Ook worden vragen beantwoord als welk broodbe leg het beste is. wat vertarme tussendoortjes zijn en hoe vel bijvoorbeeld snacks zijn. De ent- cursus is op 28 april en 12 mei in gezondheidcentrum De Mors. Dc tweede cursus wordt gehouden in het gezondheids centrum Visser en zijn gepland op 6 en 13 mei. Aanmelden kan telefonisch: 071-120144. Kosten 15 gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13