GOS kiest kant Dnjestr-rebellen Weer gastarbeiders nodig V-raad veroordeelt acties Libiërs Britse Liberaal-Democraten hopen vurig op sleutelpositie Buitenland Jury: Maffia-leider John Gotti schuldig aan moord Atlantis weer terug Nieuw anti-raket-systeem Kinnock zet deur open naar pact met Ashdown Bernard Tapie krijgt zware ministerspost VRIJDAG 3 APRIL 1992 Namibia: Wild doden voor voedsel windhoek De president van het door droogte geplaagde Nami bia heeft gisteren gezegd dat het Afrikaanse wild binnenkort moet worden opgeofferd aan de hongerende bevolking. De fa milie der antilopen is het meest waarschijnlijke doelwit. .Alle natuurlijke bronnen moeten worden benut om de behoéftigen te voedenaldus president Nujoma. Vliegtuig stort neer op parkeerplaats finmere Een EF-111A gevechtsvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is gisteren in de omgeving van zijn basis Upper Hey- ford in Groot-Brittannië tijdens een oefenvlucht neergestort. Na dat de twee bemanningsleden zich met de schietstoel in veilig heid hadden gebracht plofte het toestel in het stadje Finmere neer op een parkeerplaats bij een fabrieksterrein. Niemand raak te gewond. Eind september verkiezingen Angola luanda De Angolese president José Eduardo dos Santos heeft het parlement gisteren voorgesteld de verkiezingen op 29 en 30 september te houden. Het parlement zal naar verwachting bin nen een paar dagen toestemming geven. Bewoond huis per ongeluk gesloopt Philadelphia Een inwoonster van de Amerikaanse stad Philadel phia heeft toen zij van haar werk thuiskwam, moeten constate ren dat zij geen huis meer had. Foutje van de gemeente. Die had haar huis op de lijst van te slopen leegstaande woningen gezet. President Moldova: 'Ontoelaatbare acties Het conflict tussen Moldova en de afscheidingsbeweging in de Dnjestr-provincie is verscherpt. De voormalige Sov jet-strijdkrachten in Moldova hebben gisteren de kant van de Dnjestr-rebellen gekozen. President Snegur van Moldova sprak van „ontoelaatbare acties" van de militai ren en zei dat „inmenging van het leger zal leiden tot een ramp waarvan de omvang niet is te voorspellen". Overwinning van openbaar ministerie Begin volgende eeuw tekort aan werknemers cape Canaveral Het Amerikaanse ruimteveer At lantis is gisteren in Florida geland met zeven astro nauten aan boord die in de ruimte onderzoek heb ben gedaan naar de aardse atmosfeer. De missie zou oorspronkelijk woensdag zijn beëindigd, maar het ruimtevaartbureau Nasa had een extra dag in gelast om meer wetenschappelijke experimenten te kunnen uitvoeren. Aan boord bevond zich onder meer de Vlaming Dirk Frimout. Hij woont in Rijns- burg en werkt bij Estec in Noordwijk. Op de foto in specteren technici het voorste landingsgestel van het ruimteveer. foto ap tirry kun a Gaddafi dreigt buitenlands bezit te onteigenen washington henk dam correspondent Een van Amerika's belangrijkste maffia-leiders, de 51-jarige John Gotti, is gisteren in New York door een jury schuldig bevon den aan de moord op zijn voor ganger als hoofd van de Gambi- no-misdaadfamilie, Paul Castel- lano. De rechter zal op 23 juni zijn strafmaat bekend maken, en dat kan maximaal levenslange celstraf zijn. Hoe de straf ook uitpakt, de uitspraak van de jury is een grote overwinning voor het openbaar ministerie, dat bij drie eerdere pogingen er niet in slaagde Gotti veroordeeld te krijgen. Maar bij dit proces had het openbaar ministerie een wel heel sterke troef in handen in de Nieuwe onlusten in Gazastrook: 28 gewonden rafah ap In de door Israël bezette Gaza strook zijn gisteren 28 Palestij- nen gewond geraakt door ingrij pen van het Israëlische leger. Dat gebeurde bij protestacties tegen bloedige onlusten die zich daar de vorige dag hadden afge speeld. In het vluchtelingenkamp Rafah was gisteren een uit gaansverbod van kracht. In de rest van de Gazastrook bleven de meeste winkels en bedrijven gesloten uit protest tegen het optreden van het leger. De Palestijnse bevrijdingsbe weging PLO heeft in verband met de gewelddadigheden om een spoedzitting van de VN- Veiligheidsraad gevraagd om maatregelen te bespreken die de Palestijnen in de bezette ge bieden kunnen beschermen te gen „afslachting" door de Israë liërs. vorm van overloper Salvatore Gravano, de gewezen rechter hand van Gotti. Gravano vertel de de openbare aanklagers alles wat hij over zijn baas wist, in ruil voor strafvermindering. Het openbaar ministerie had verder de beschikking over ge luidsbanden waarop te horen is hoe Gotti en zijn medewerkers praatten over de dagelijkse gang van zaken binnen de Gambino- familie, inclusief moorden, af persing en illegaal gokken. Met de veroordeling van Gotti zijn nu vrijwel alle nog overge bleven maffiafamilies in New York onthoofd. Eerder deze week werden de twee leiders van een andere maffiagroep, de Colombo-familie. gearresteerd. chisinau/moskou gpp-ap-afp-dpa Het 14e GOS-leger steunde gis teren met mobiele eenheden de in Dnjestr opererende Oekraïn- se en Russische opstandelingen in hun strijd tegen de ordetroe pen van Moldova. Het 14e leger is ongeveer 15.000 man sterk. Eerder had de bevelhebber van het GOS-leger in Moldova, Joeri Njetkatsjev, vredesbespre kingen geëist tussen de presi dent van Moldova en die van de 'republiek Dnjestr'. Dat komt neer op impliciete erkenning van het regime van Dnjestr-pre- sident Igor Smirmnov, die zich in zijn strijd tegen de regering brussel hans de bruun correspondent Het lijkt ongerijmd: terwijl de werkloosheid in heel Europa hoog is, klinkt de waarschuwing dat de landen van de EG over tien tot vijftien jaar noodgewon- gen weer grote aantallen bui tenlandse werknemers uit het Middellandse-Zeegebied en Noord-Afrika zullen moeten ha len. Dan zal de vergrijzing van van Moldova laat bijstaan door gewapende vrijwilligers uit Rus land. Smimov vertegenwoordigt de Russisch-Oekraïnse meer derheid op de oostelijke oever van de rivier de Dnjestr. De se paratisten in dit gebied keren zich tegen de eventuele hereni ging van Moldova met Roeme- Nog verder gaat een verkla ring van officieren van twee eenheden van het 14e leger in de stad Bendery, waarin regel rechte erkenning van de Dnje- str-republiek wordt geëist. Bij gevechten in Bendery zijn de af gelopen twee dagen zeker tien mensen omgekomen. Vrijwilli- onze samenleving zo ver gevor derd zijn, dat een tekort aan ar beidskrachten gaat optreden. In een rapport van de com missie voor sociale zaken van het Europees Parlement worden de twaalf lidstaten en de Eu ropese Commissie opgeroepen zich hiervan meer rekenschap te geven. Van een Europees ar beidsmarktbeleid is nog geen sprake en dat kan begin volgen de eeuw ernstig opbreken. gers zijn rond de stad begonnen met het aanleggen van loopgra- De Russische president Jeltsin heeft nog geen woord van af keuring laten horen over de Russische vrijwilligers die aan Smimovs kant meestrijden. Ook wordt niet opgetreden tegen rechtse organisaties in Rusland die vrijwilligers werven. Inte gendeel. De Russische minister van buitenlandse zaken, Ko- zyrev, had woensdag al ver klaard dat Rusland bereid moet zijn de belangen te verdedigen van Russen die elders in het voormalige Sovjet-rijk wonen. De onderhandelingen tussen de Russen in de Dnjestr-repu- bliek en de autoriteiten van Moldova zijn vannacht afgebro ken. Het is nog onduidelijk of het overleg vandaag wordt voortgezet. Later deze maand komen de regeringsleiders van de GOS-republieken in Chi- sinau bijeen om over de Dnje- str-crisis te praten. Volgende week bespreekt het parlement het stuk. Oplossin gen biedt het niet, maar het sig naleert volgens Wim van Vel- zen, PvdA-Europarlementariër en voorzitter van de commissie voor sociale zaken, problemen waaraan de lidstaten tot nog toe zijn voorbijgegaan. Hoofdoorzaak is de vergrij zing. De Europeaan wordt steeds ouder en krijgt steeds minder kinderen. „Straks staat tegenover elke werkende in de EG een niet-werkende en dan hebben we immigranten hard nodig". Een nieuwe roep om gastarbeiders uit Afrika is vol gens van Velzen onvermijdelijk. washington hénk dam correspondent De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft de aanvallen van groepen Libiërs op de am bassades van onder meer Vene zuela en Rusland scherp veroor deeld. Van Libië wordt compen satie voor de schade geëist. In een verklaring die de V- raad gisteravond tijdens een spoedzitting opstelde, wordt verder van Libië geëist dat het zorgt voor afdoende bescher ming van buitenlandse missies en personeel. De Veiligheidsraad kwam bij een nadat in Tripoli betogers de ambassade van Venezuela ge heel hadden vernield, en had den geprobeerd de Russische ambassade te bestormen. Ook bij de ambassades van (tijdelij ke) leden van de Veiligheids raad die voor sancties tegen Li bië hebben gestemd, werd ge demonstreerd. Volgens een Nederlandse di plomaat in Tripoli waren de ac ties duidelijk door de autoritei ten geregisseerd. De demon stranten, studenten en scholie ren, werden met bussen aan- en afgevoerd. Op deze bussen za ten kentekenplaten die voor de politie zijn gereserveerd. De acties waren kennelijk be doeld als reactie op de stem ming eerder deze week in de Veiligheidsraad, waarbij sanc ties tegen Libië werden aange kondigd. Dat is een reactie op de Libische weigering om zes mannen uit te leveren die wor den verdacht van bomaansla gen op een Frans en een Ameri kaans liegtuig. Dat vooral de Venezolaanse ambassade doelwit van de Libi sche volkswoede werd. kan te maken hebben met het feit dat dit land tijdens de gewTaakte stemming voorzitter van de Vei ligheidsraad was. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, de Egypte naar Boutros Ghali, riep de Libi sche ambassadeur gisteren bij zich om te protesteren tegen het geweld. In een VN-verkla- ring staat dat de ambassadeur zijn excuses aanbood. Boutros Ghali heeft inmiddels zijn plaatsvervanger Petrovsky gewaagd naar Libië te reizen. Hij zal daar over het geweld praten, en over de eis van de Veiligheidsraad dat de van de bomaanslagen verdachte man nen alsnog worden uitgewezen. Tot zover onze correpondent De übische leider Gaddafi bNft in MB rfBBB m li.ilu- verschenen interview gez inspeeld op onteigening van buitenlandse bezittingen in zijn land. Hij wil daarmee reageren op de VN-sant ties t.v. land. „De landen die er genoe gen in scheppen ons te provo ceren, zullen ontdekken dat ze snel zullen worden onteigend van ettelijke miljarden, die dan Iibië ter beschikking zullen staan", zo haalde het Italiaanse weekblad Europeo Gaddafi aan. dolgoprudnyOpenheid op de Russische legerbasis Dolgoprudny. Het nieuwe S-300 anti-raket-systeem dat volgens de Russen beter is dan het Amerikaanse Patriot-systeem, staat er open en bloot bij. foto fpa DEN HAAG ANP Voeren Labour en de Conservatieve Partij in Groot-Brittannië een verbeten verkiezingsstrijd om het regerings pluche, voor de Liberaal-Democraten van Paddy Ashdown gaat het er bij de stembusslag om een voet tussen de deur te krijgen. Ze hopen dat de twee grote partijen elkaar zodanig in even wicht houden dat geen van beide een meerderheid in het Lagerhuis krijgt. Dan nemen de Liberaal-Democraten een sleutelpositie in voor de vorming van een regeringscoalitie en kunnen ze hun eisen stellen, zo is de gedachten- gang. Afgaande op de opiniepeilingen is het verwachtingspatroon van Ashdown en de zijnen gerechtvaardigd. Nog nooit sinds 1974 - toen Labourleider Wilson een minderheidskabinet vorm de - zijn de kansen op een onbesliste strijd tussen Labour en de Conservatie ven zo groot geweest. De Liberaal-Democraten hopen dat er een 'hung' parlement komt, een par lement waarin geen enkele partij de absolute meerderheid heeft, want pas dan komen ze in de politiek echt in beeld. Misschien wat overmoedig roept partijleider Ashdown al geruime tijd dat hij in dat geval graag bereid iste helpen bij het vormen van een meer derheidsregering. Maar daaraan hangt een prijskaartje. Ashdown verwacht op zijn minst dat de coalitiepartner be looft het kiesstelsel aan te passen. Groot-Brittannië heeft nu een dis- trictenstel waarbij de zetel van het dis trict gaat naar de partij die de meeste stemmen vergaart. De stemmen voor de verliezende partijen tellen dan ver der niet mee. Dat systeem werkt in het voordeel van de grote partijen. Voor hen is het immers makkelijker om in een district de meerderheid te behalen dan voor een kleine par tij. In het Lagerhuis zit- ten naast afgevaardigden van Labour en de Con servatieven alleen nog enkele Liberaal-Demo craten en afgevaardigden van nationale partijen uit Schotland. Wales en Noord-Ierland. Maar een partij als de Groenen blijft nergens. Dat er geen Groenen in het Lagerhuis zitten is gezien de verkiezingsre sultaten - nog geen pro cent van de stemmen bij de twee vorige verkiezin gen - niet zo vreemd. Maar bij de Europese verkiezingen van 1989 - die volgens de nationale kiesstelsels worden ge houden - haalden de Groenen liefst 14,5 pro cent van de stemmen. Toch viel geen enkele van de 81 Britse zetels in het Europees Parlement in Groene han den. Ook kleine extremistische partijen hebben geen enkele kans op een La gerhuiszetel. Anders dan de Fransen of Belgen hoeven de Britten dan ook niet bang te zijn dat extreem rechts in het Lagerhuis komt. Regionale, nationalistisch getinte pa- LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORREPONDENT De Britse Labour Party wil na de verkiezingen met de Liberaal- Democraten van Paddy Ashdown praten over een verandering van het kiesstelsel. Dit heeft Labour-leider Neil Kinnock gisteren verklaard. Daarmee zette Kinnock de deur open naar een pact tussen la bour en Liberaal-Democraten. De Liberaal-Democraten weige ren steun te geven aan een minderheidsregering die tegen veran dering van het kiesstelsel is. Dat de Liberaal-Democraten na de verkiezingen in zee gaan met de Conservatieve leider Major is uitgesloten. Major herhaalde gisteren dat hij „onder geen enkele omstandigheid" het kiesstelsel wil wijzigen. rijen hebben geen problemen met het districtenstelsel. Zo kregen de Noor- dierse partijen in 1987 samen 17 van de 650 zetels, terwijl zij landelijk gezien slechts 2,5 procent van de stemmen hadden. Dat is logisch: hun aanhang is sterk geconcentreerd in één gebied en daar kunnen ze dus een meerderheid halen. De Liberaal-Democraten, die bij de twee vorige verkiezingen nog als libe raal -sociaaldemocrati - sche alliantie meedeed, zijn er door het kiesstel sel de laatste jaren be kaaid afgekomen. Hoe wel zij zowel in 1983 als in 1987 landelijk gezien rond een kwart van de stemmen haalden, kre gen zij slechts respectie velijk 23 en 22 van de 650 zetels. Ashdown hoopt nu op betere tijden, maar daar voor heeft hij wel de steun nodig van de Con servatieven of Labour. Gezien de partijpogram- ma's ligt samenwerking met Labour het meest voor de hand. Bovendien heeft Labour-leider Kin nock verklaard dat zijn partij open staat voor wijziging van het kies stelsel. John Major, premier en partijleider van de Conservatieven, heeft zich tot nu toe nog niet uitgelaten over de ge volgen van een 'hung' parlement. Het zou ook neerkomen op het toegeven van de nederlaag wanneer hij al voor de uitslag filosofeert over zo een situa tie, terwijl zijn partij nu nog beschikt over 376 van de 650 zetels. Major is wel een uitgesproken tegenstander van het systeem van evenredige vertegenwoor diging zoals Nederland dat leent. Dat lekh KM zwakte «({bIiimi, vindt hij. Een drastische wijziging van het kiesstelsel wordt ook niet verwacht. Vermoedelijk zal het MM BMB OOI een aanpassing van het districtenstel sel. Ashdowns positie in een 'hung' parlement is ook niet per definitie zo sterk als hij het doet voorkomen. Zelfs als er op 9 april geen duidelijke win naar uit de bus komt. kan de grootste partij nog altijd een minderheidsrege ring vormen zonder de Liberaal-De mocraten. De Conservatieven kunnen dan uitgaan van steun van de Noor- dierse Unionisten die. verdeeld over een paar partijen, altijd goed zijn voor zo n 13 zetels I n een minderheidsre gering van Labour kan gokken op de steun van de Noordierse sociaal de mocraten en de Schotse nationalisten en verder hopen dat de Liberaal De mocraten liever labour steunen dan aansturen op nieuwe verkiezingen. parus. hans gfrtvn Bernard Tapie. de ei genaar van Adidas en voetbalclub Olympique Marseil le. is gisteravond be noemd tot minister ui .ie nieuwe Iranae regering Hoewel Ta pic de afgelopen da gen openlijk had ge solliciteerd naar een ministerspost, was de benoeming toch een grote verrassing. Hij krijgt bovendien een zware portefeuille: 'ministre de Ia vrille' (minister voor stede lijke problemen) In die functie krijgt hij de problematiek van de —puuperande i lm «om steden op zijn bord. De 49 jarige multimiljonair nam het tijdens de onlangs ge houden regionale verkiezingen voor de so< lalisten op in de re gio Marseille. Terwijl de socia listen overal verloren, boekte Tapie met zijn lijst Energie Sud een verrassende winst. De nieuwe Franse premier. Bërëgovoy, heeft het aantal mi nister teruggebracht van 29 Bernard Tapie, minis ter voor stedelijke problemen. foto* mp naar 20. Vier pro minente socialisten zijn daarvan het slachtoffer grwor den Lionel Jospin (onderwijs). lean Poperen (park* ment). Philippe Marchand (hinnen landse zaken) en Henri Naliet (Justi tie) hebben hun portefeuilles verlo ren. Ook de twee niet- social istische ministers Brice la- londe (milieu) en Jean-Pierre Soteton (ambtenarenzaken) kerm niet lenig Minister Jack Lang van cul tuur hi-eft promotie fMmfci Hij krijgt naast cultuur ook on derwijs onder z.iin hoede. Rol and Dumas blijft op Buiten landse /aken, Pierre loxe op de fensic Het nieuwe kabinet telt naast Tapie \i|f nieuwe gezichten Mi chel Sapin (economie en finan ctén). Sëgolene Rosa) (milieu), Hrné leulade (sociale zaken», Michel Vauzelle (justitie) en l^miie Zuccarelli (post cn iele communicatie).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7