Centra asielzoekers gaan toch niet op slot mm Binnenland Eis van zeven jaar voor Van Gogh-roof Van den Broek weigert openheid wapenexport De Vries gelooft niet in koppeling Het nieuwe nummer voor inlichtingen binnenland. Directie wil het huis hier afbranden VRIJDAG 3 APRIL 1992 3 GcncrmctvippeV' Meisje overleeft botsing met trein zaanduk Een 15-jarig meisje uit Wormer heeft gisteravond een botsing met een sneltrein overleefd. Het meisje had bij de be waakte overgang een trein uit de richting Zaandam voorbij laten gaan. Zij reed al onder de slagbomen door voordat de waarschu- wingslichten doofden. Op dat moment kwam de trein uit de an dere richting. Het meisje liep een beenwond en een shock op. EG kost 1,75 miljard extra den haag De voorstellen van voorzitter Delors van de Europese Commissie om de EG anders te gaan financieren, gaan Neder land zeker 1.750 miljoen gulden per jaar extra kosten. Staatsse cretaris Van Amelsvoort van financiën schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. Delors wil dat de EG-landen een groter percentage van hun bruto nationaal produkt (de waarde van alle geproduceerde goederen en diensten) naar de EG gaan doorslui zen. Dit jaar betaalt Nederland 7 miljard gulden aan Brussel. Vakantie in buitenland nummer één den haag Van elke Nederlandse vakantiegulden gaat in 1995 82 cent naar het buitenland. In 1985 was dit nog 74 cent. Zeven jaar geleden gaven de Nederlanders bijna 7 miljard uit aan buiten landse vakanties, over drie jaar zal dat bijna 16 miljard gulden zijn, aldus een 'trendrapport' van het ministerie van economi sche zaken. Korte buitenlandse vakanties zullen steeds populair der worden en het aantal korte binnenlandse vakanties voorbij Doedelzakspeler mag niet oefenen arnhem» Een man in Wageningen mag voortaan geen doedel zak en piano meer spelen in zijn woning. Daar staat tegenover dat zijn benedenburen de stereo niet meer keihard mogen zet ten, zo besloot gisteren de Arnhemse rechter. De muzikant eiste vorige week dat zijn buren hem niet langer zouden 'treiteren'. De benedenburen voerden aan dat door de doedelzaak en piano van hun bovenbuurman hun horen en zien verging. De rechter legde daarop zelf haar oor te luisteren. Het gevolg: iedereen moet het nu rustig aan doen. Vrouw overlijdt in gevangenis Maastricht In de Maastrichtse gevangenis Overmaze is zater dag een 38-jarige vrouw uit Venray dood in haar cel aangetrof fen. Volgens de officier van justitie is dc vrouw een niet-natuur- lijke dood is gestorven en is het onderzoek afgerond. Meer wilde hij gisteren niet zeggen. De vrouw werd onlangs tot twee jaar veroordeeld na het vergassen van haar 5-jarig zoontje. Ze tracht te toen vergeefs zelfmoord te plegen. CDA morrend akkoord met meldingsplicht en portiers Afgewezen asielzoekers worden niet opgesloten in de op vangcentra om te voorkomen dat ze onderduiken. De portier krijgt slechts een 'signalerende functie'. „Wan neer een afgewezen asielzoeker een stukje scheerzeep in het dorp. wil halen, dan houdt de portier hem niet tegen, maar zegt alleen: Kom je wel op tijd terug voor de con trole", aldus staatssecretaris Kosto van justitie. den haag cpd-anp treft. Met veel morren liet het CDA zich daardoor overtuigen. Samen met WD en PvdA is er nu een flinke meerderheid voor het compromisvoorstel. Dat be tekent dat asielzoekers zich twee maal per dag moeten mel den, dat bij alle centra portiers komen zonder politiebevoegd- heid en dat de opvanggemeen- ten elk drie man extra vreemde lingenpolitie krijgen. Eergisteren lieten acht van de negen betrokken gemeenten nog eens weten hoe ze erover denken: zij weigeren de nu nog open opvangcentra gedeeltelijk te laten afsluiten. Dat zal nu ook niet gebeuren. Ook hadden zij grote moeite met het voorstel om 'deugdelijke erfafscheidin- gen' (hekken) rond de centra te plaatsen. D'Ancona zei gisteren dat het daarmee nu zo'n vaart niet zal lopen. D66'er Wolffensperger hekel de het akkoord als een ondeug delijk compromis. ,,De PvdA wilde asielzoekers niet opslui ten, het CDA wilde dat wel. Het compromis behelst iets van 'een beetje opsluiten', maar dat is Gisteren praatte de Kamer met minister d'Ancona van WVC en Kosto over het alternatief van de twee bewindslieden voor de eis van het CDA dat afgewezen asielzoekers niet naar 'buiten' mogen en deugdelijk bewaakt moeten worden. De PvdA heeft zich steeds fel gekeerd tegen de ze verkapte vorm van opslui ting. Volgens Kosto is afsluiting niet (meer) nodig omdat het binnenlandse vreemdelingen toezicht veel effectiever is ge worden. Om dat te bewijzen meldde hij dat in het eerste kwartaal van dit jaar 6014 vreemdelingen werden uitgezet, twee maal zoveel als vorig jaar. Bijna de helft van hen was asiel zoeker. Daarnaast verdwijnen de' meeste 'onderduikers' waar schijnlijk niet in de illegaliteit, maar nemen ze de wijk naar het buitenland. Dat leidt Kosto af uit het feit dat de vreemdelin genpolitie in de vier grote ste den onder illegale vreemdelin gen weinig asielzoekers aan- Simons wil eind aan premieverschil den haag cpd Verschillen in verzekeringspre mies in de gezondheidszorg moeten verdwijnen. Verzeke raars mogen geen onderscheid meer maken tussen individuele en collectieve contracten. Ook het heffen van premies naar leeftijd moet afgelopen zijn. Dat heeft staatssecretaris Simons van volksgezondheid gisteren laten weten. Enkele jaren geleden legde de bewindsman zijn premie-plan nen al eens neer in een nota voor de Tweede Kamer, maar sindsdien is het stil geworden. Het is onduidelijk wanneer Si mons dit plan alsnog wil uitvoe- De bewindsman vindt dat ie dereen die zich meldt voor een bepaald verzekeringspakket, de zelfde premie moet betalen. Dat houdt in dat als een kerngezond iemand van bijvoorbeeld 35 jaar een verzekering afsluit voor 100 gulden per maand, de buurman van 92 met een zwakke gezond heid recht heeft op dezelfde po lis tegen dezelfde prijs. De bewindsman wil ook tus sen collectieve contracten geen premieverschillen meer. Als een verzekeraar voor duizend ge zonde ambtenaren bij WVC een goedkoop collectief contract af sluit, moeten andere organisa ties - bijvoorbeeld de Reuma vereniging Nederland - hetzelf de contract kunnen opeisen. Volgens Simons mogen pre mies straks alleen nog verschil len omdat de ene verzekeraar doelmatiger (en dus goedkoper) werkt dan een andere, op basis van geboden kwaliteit, of omdat er bepaalde extra's in de verze kering worden meegenomen. Olievervuiling van Friesland tot het U lemmer anp De waterpolitie van Lemmer heeft kilometers lange olie vlekken gesignaleerd die zich uitstrekken van de Friese me ren tot grote gedeelten van het IJsselmeer. Het gaat om zoge naamde dunne biels-olie die waarschijnlijk uit het ruim van één of meer binnenvaartsche pen is gepompt. Speurtochten per vliegtuig hebben nog geen dader opgeleverd. Het hele Coevordermeer en grote delen van De Brekken zijn met olie besmeurd zijn. Ook op het Ijsselmeer tussen Urk en de Rotterdamse hoek en op het Markermeer zijn vlekken van meer dan tien vierkante kilometer aangetrof fen. Zelfs op het IJ Is olie gesig naleerd. Amsterdam De 28-jarige be- het balkon en de complete in woner van een flat in de Amster- boedel werden door de klap uit damse Bijlmer is gisteren aange- houden op verdenking van het laten ontploffen van zijn flatwo- klap niet thuis, maar kwam kort ning. De gevel van de woning, na het gebeuren aanwandelen. De woningen onder de opgebla zen eenheid liepen waterschade het gebouw geslagen. De bewo- op. Drie bewoners van het ge- op het moment van de bouw hebben elders onderdak gezocht. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Zwarte weduwe tegen boete voor memoires arnhem» anp De 'zwarte weduwe' Rost van Tonningen-Heubel uit Velp gaat in hoger beroep tegen dc ver oordeling wegens de publicatie van haar memoires 'Op zoek naar mijn huwelijksring'. De Arnhemse rechtbank legde de 77-jarige Velpse daarvoor vorig jaar 5.000 gulden boete of vijftig dagen cel op. Volgens de rechter bevat het in 1990 bij een Belgische uitge verij verschenen boek beledi gende passages voor joden. Het boqk is in Nederland te koop via consortium De Levensboom, een genootschap dat op hetzelf de adres is gehuisvest als Rost Top 12 immigratielanden in '91 Vragen rond 'roof van de eeuw' blijven Amsterdam cpd gemaakt dat het onderzoek zonder resultaat was afgesloten. Toen de daders elkaar via hun afgetapte telefoons feliciteer den. werden zij gearresteerd. Net als bij de rechtbank werd ook voor het gerechtshof niet duidelijk wie het brein achter de overval is geweest. Drie van de vier daders wezen in de richting van een voormalige bewaker Zeven jaar cel Dat eiste de pro cureur-generaal Manschot gis teren in hoger beroep voor net Amsterdamse gerechtshof tegen de vier mannen die vorig jaar april twintig schilderijen van Vincent van Gogh stalen uit het gelijknamige museum aan het Museumplein. Vorig jaar veroordeelde de Amsterdamse rechtbank drie van de daders tot vijf jaar cel en een vierde tot vier jaar. Bijna ie dereen ging toen in beroep: de officier van justitie vond de straf te laag - hij had acht jaar tegen iedereen geëist - en het drietal dat vijf jaar had gekregen vond de straf te hoog. De diefstal van de twintig schilderijen, met een waarde van een miljard gulden, wordt beschouwd als de grootste kunstroof van deze eeuw. De buit werd enige uren later on beheerd aangetroffen in een ge stolen auto bij het Amstelsta- tion. Drie maanden later werden de vier ingerekend, nadat de politie via de pers bekend had het die op zijn beurt naar een van zijn companen. Ook een tweede vraag - voor wie de schilderijen waren be stemd - bleef onbeantwoord. Geen van de vier daders zei te weten wat er met de kostbare doeken zou gebeuren nadat de ze door een (nooit gearriveerd) huurbusie opgepikt zouden worden bij het station. De proc ureur-generaal noem de de diefstal een ernstig maat schappelijk misdrijf. De vier ad vocaten vonden daarentegen de eis niet in verhouding staan tot misdrijven waarmee mensenle vens gemoeid zijn en waarvoor lagere straffen worden uitge deeld. Uitspraak op 16 april. net zo onmogelijk als een beetje zwanger zijn", aldus Wolffens perger. D'Ancona gaat nu opnieuw overleggen met de betrokken gemeenten: Dordrecht, Zwolle, Eindhoven, Nijeveen, Rijsber- gen, Zeewolde, 's-Gravendeel, Oisterwijk en Noordoostpolder. den haag PEN HAAG GPD De koppeling tussen lonen en uitkeringen zal volgend jaar vrijwel zeker niet doorgaan. In een notitie aan het kabinet mel den minister De Vries van soci ale zaken en zijn staatssecreta ris Ter Veld dat ze geen andere mogelijkheid zien om de 1,8 miljard te bezuinigen die minis ter van financiën Kok hen op legt in zijn kaderbrief. De Vries noemt ontkoppeling 'onaantrekkelijk' omdat daar door de inkomensverschillen tussen werkenden en niet-wer- kenden fors worden vergroot. Maar hij ziet weinig andere mo gelijkheden meer om de kos- tenoverschrijdingen op zijn de partement te compenseren. De Vries' eigen CDA stelt zich hard op. zo heeft fractieleider Brinkman gisteren nog eens be vestigd. Op een congres over sociale zekerheid in Rotterdam zei hij dat het kabinet werk bo ven inkomen moet stellen, ook als dat ontkoppeling betekent. ,,Dat is geen gemakkelijke boodschap, zeker niet in de richting van de vier miljoen uit keringsgerechtigden. Ik reali seer me dat, maar ik zie geen weg die beter begaanbaar is". Al eerder heeft PvdA-kamerlid Van Zijl gezegd dat zijn partij bereid is de koppeling te laten vallen, als daarvoor een even wichtig inkomensbeleid in de plaats komt. Brinkman wees ook dat echter af: „Misschien moeten we ook eens de preten tie overboord zetten dat de overheid tot achter de komma verantwoordelijk is voor even wichtige inkomensverhoudin gen". Als 'bouwsteen' voor de inter ne CDA-discussie over de socia le zekerheid repte Brinkman over een nieuwe opzet, waarbij de overheid 'een basisniveau' moet garanderen voor de echt zwakken. De PvdA is fel tegen dit zogeheten mini-stelsel. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken wil de Tweede Kamer bij wapen verko pen aan het buitenland niet vooraf informeren, ook niet ver trouwelijk. Van den Broek ver weet de PvdA-fractie gisteren dat zij met die wens op de stoel van de regering wil gaan zitten. De PvdA wil zo een adequate parlementaire controle' berei ken. De minister stelde dat de Ver enigde Naties een wapenregis ter gaan aanleggen, waaraan landen op vrijwillige basis infor matie kunnen leveren. Volgens Van den Broek manoeuvreert Nederland zich in een isole ment als het eenzijdig zou over gaan tot een grotere mate van openbaarheid. De WD toonde aanvankelijk sympathie voor dc PvdA-motie, maar liet zich door Van den Broek overtuigen. Het CDA had al laten weten de motie niet no dig te vinden omdat de regering het parlement bij wapentrans- acties met grote buitenlands politieke gevolgen (Taiwan, Saoedi-Arabië) steeds vooraf in formeel heeft gepolst. Voor inlichtingen gesprekstarieven telefoon verteer Tot uw dienst, PTT Telecom. Bonden 'weigeren als EHBO'ers op te treden' van Tonningen. De rechtbank achtte de vrouw daarom verant woordelijk voor het in Neder land verspreiden van racistische geschrift erf. Rost van Tonningen zegt on der meer de boete niet te kun nen betalen, omdat zij van een klein pensioen moet leven. utrecht ron kragten en pieter couwenbergh De Nederlandse Spoorwegen willen een cultuurschok in het bedrijf. Daarom heeft de direc tie de cao-onderhandelingen stuk laten lopen. „De NS-direc- tie is bezig zijn eigen huis af te branden om op de restanten een geheel nieuw bedrijf neer te zetten". Aldus gisteren bestuur der Jaap van der Kamp van de doorgaans gematigde Vervoers- bond CNV. Of Van der Kamp gelijk heeft of niet, het rommelt al drie jaar bij de spoorwegen. Nog nooit hebben de treinen zo vaak stil gestaan. Het is onmiskenbaar het gevolg van de drang om ver anderingen door te voeren. De NS moeten wel, stellen ze. wil len ze op tijd klaar zijn voor het Verenigd Europa. Straks raken alle nationale spoorwegmaat schappijen hun monopolieposi tie kwijt en moeten ze concur rerend te werken. Doen ze dat niet. dan lopen ze het risico een gedeelte van hun markt te ver- De EG vindt dat de banden tussen de spoorwegmaatschap pijen en de overheden losser moeten. Op grond hiervan heeft de commissie vervoervraag- st ukken van de Sociaal Econo mische Raad (SER) in septem ber 1990 de minister geadvi seerd een scheiding aan te brengen tussen enerzijds de ex ploitatie en anderzijds dc aan leg en het onderhoud van het duidelijk doel nastreven dat ook doof het personeel wordt gedra gen. En dat is precies waar het volgens Van der Kamp aan schort: ..Hoofddoel van de di rectie lijkt de laatste jaren te la ten zien dat alles verandert Het is een soort nieuwe ideologie of acties gisteren bij de drukbezochte ledenvergaderin- i de spoorwegbonden. spoorwegnet. Commerciële be drijven moeten de treinenloop voor hun rekening nemen, het spoorwegnet moet in beheer komen bij de overheid, die het onderhoud gaat uitbesteden. Een advies dat bepaald niet met gejuich is ontvangen door de spoorwegen. Kort daarop installeerde mi- rmtrr M ii| Weggen de commis sie-Wijffels (genoemd naar de Rabo-topman) die met concrete plannen moet komen voor de verzelfstandiging van de NS. Eind deze maand worden de conclusies verwacht. De voor stellen van de spoorwegdirectie om de dienst onderhoud (Infra) te reorganiseren door onder meer flexibeler werktijden, ge- fOTO CPD /OS POULHXN ven aan dat zij de hete adem van de commissie in de nek voelt. Dreigend roepen de mana gers dat buitenlandse bedrijven inmiddels staan te trappelen om het onderhoudswerk over te nemen en dat dus veel banen verloren zullen gaan als er niet tod dBi tam mmA pwwil De bonden krijgen aldus de zwarte niet toegeschoven. Dat maakt ac bondsocstuurders ex tra kwaad Immers, zij hebben de NS-directie keer op keer la ten weten dat ook zij ervan doordrongen zijn dat bij de spoorwegen veel moet verandc-. ren. Sterier nog. ze willen best meewerken aan reorganisaties. Maar dan moeten die wel een drijf helemaal dol. Wij als bonden mogen vervolgens als I HBO Én optreden, maar daar passen we voor" De bonden sluiten niet uit dat de commissie-Wijffels forse kri tiek heeft geuit op het leider schap bij dc NS en dat het de directie er nu om te doen is ge weest een goede beurt te maken bij de minister. Opmerkelijk is in elk geval dat het advies van de commissie eind vorig jaar bij de minister had moeten liggen en daar nog altijd niet ligt. Naar verluidt konden NS'ers rond de ooonUa oto kaatomman met de conclusies. Wijffels laat via zijn secretaresse weten dat hij er niets over kwijt wil. Hoe dan ook. de bonden vin den dat het management van de NS faalt zolang het bij reor ganisaties het personeel buiten spel zet ..Als dat bij Philips na gebeuren, zouden de aandeel houders onmiddellijk ingrijpen i >.t! non Uj da ns hb poa p beuren De minister, de rege ring en het parlement moeten in actie komen", zegt CNV-be stuurder Van der Kamp Zifn verzoek ligt inmiddels bij de be windsvrouw.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3