Absolute meerderheid centraal in Duitsland CDA zocht stok om Pronk mee te slaan Bankwerker en bezuiniger Béré krijgt zijn zin Feiten Meningen Japanse jaargetijden VRIJDAG 3 APRIL 1992 2 Baden-Wiirttemberg en Sleeswijk-Holstein zondag naar de stembus Zondag mogen twee miljoen inwoners van de Duitse deelstaat Sleeswijk- Holstein en negen miljoen Baden-Württembergers bepalen of zij verder ge regeerd willen worden door een absolute meerderheid. In het land van de zuinige Zwaben verdedigt minister-president Erwin Teufel het laatste CDU- bastion in de oude Bondsrepubliek- In het hoge noorden moet de sociaal democraat Björn Engholm proberen dichtbij het droomresultaat van 1988 (55 procent) te komen. BERLIJN HANS HOOGENDUK KM CORRESPONDENT Engholms kaarten zijn beter dan die van Teufel. Voor beiden geldt echter dat indien de absolute meerderheid niet wordt ge haald, de liberalen klaar staan om voor de ontbrekende zetels te zorgen. Vooropge steld natuurlijk dat zij over de kiesdrempel van vijf procent komen. Voor de Groenen in Sleeswijk-Holstein, die vier jaar geleden over de kiesdrempel struikelden, wordt het ook nu weer kantje-boord. Hun partijvrien den in het zuiden hoeven zich geen zorgen .te maken. De rechts-extremistische DVU en Reptjblikaner van de ex-SS-er Schonhüber hebben in het noorden geen kans, maar in het zuiden zijn de opiniepeilers daar niet zo zeker van. Terwijl de 51-jarige minister-president Teu fel van Baden-Württemberg in de sociaal democratische econoom Dieter Spöri een serieus te nemen tegenstander heeft, zit Engholm wat dat betreft op rozen. De bui ten Bonn nauwelijks bekende staatssecreta ris van defensie, Ottfried Hennig, is bepaald niet de aangewezen man om de CDU er bo venop te helpen. Zeker niet nadat eind vori ge week zijn dubieuze rol bij de illegaletan- ge week zijn dubieuze rol bij de illegale Ideverantie aan Turkije aan het licht is g kome ge- Engholm is overigens veel populairder dan zijn SPD. Zijn grote verkiezingsman ifesta- De sociaal-democraat Björn Engholm, die het in Sleeswijk-Holstein makkelijker heeft dan CDU-kandidaat Erwin Teufel in Baden-Würt- tenberg. foto anp ties, waar de belangstellenden voor pop, rock en cultuur ook nog moeten betalen, zijn keer op keer uitverkocht. De 'landsva- der', zoals nij intussen steeds vaker wordt genoemd, houdt er een kort verhaal. Hij re kent steevast beschaafd af met de in zijn ogen desastreuze politiek van de regering- Kohl. Per slot van rekening wil Engholm in 1994 kanselier worden. Engholm, door zijn politieke tegenstander vaak afgeschilderd als de ideale schoonzoon komt bij alle lagen van de bevolking goed over. Hij maakt ook een veel minder verkrampte indruk dan bij zijn optredens in Bonn als SPD-voorzitter. De sociaal-democratische bries van vier jaar Engholm heeft Sleeswijk-Holstein vrij wel verlost van het Barschel-trauma. De il legale trucs waarmee CDU-minister-presi- dent Uwe Barschel aan de macht probeerde te blijven, maar die uiteindelijk leidden tot zijn zelfmoord in de badkuip van een Zwit sers hotel, waren een harde klap voor de democratie. De reactie volgde bij de verkie zingen: SPD 55 procent, CDU 33. Engholm pakte zijn kans en maakte van de Barschel-bonus een behoorlijk stabiel Eng- holm-aandeel. Met een economische groei van vijf procent staat zijn deelstaat bijna aan de top. Zoals het er nu naar uitziet kan hij de verldezingsavond vol vertrouwen te gemoet zien en zich daarna richten op de volgende uitdaging: aantreden in 1994 te gen Helmut Kohl. Uitverkoop Die aspiratie heeft Teufel niet. Hij wil Ba den -Württemberg voor de CDU behouden. Sinds 20 jaar regeren de christen-democra ten in deze altijd als voorbeeld voor vlijt en groei geprezen deelstaat. Achtendertig jaar al is de eerste man van CDU-huize. Maar nu wordt de voor Baden-Württemberg bij na ongehoorde vraag gesteld of het zou kunnen gebeuren dat de CDU de macht na 5 april met een ander moet delen, ja zelfs in de oppositiebanken zou kunnen belanden. Teufel, die een jaar geletien de over door de industrie betaalde snoepreisjes gestruikelde Lothar Spath opvolgde, heeft nog geen echt eigen profiel kunnen ontwikkelen. Om toch te 'scoren' zet hij zich uit alle macht af te gen de asielpolitiek van de SPD, heeft het over de uitverkoop van de D-mark aan de Europese monetaire unie en roemt, na drukkelijk in het regionale dialect, de ijver van zijn streekgenoten. Dat doet het wel aardig, maar - en dat kan De SPD timmert flink aan de weg in Baden-Württenberg, het laatste CDU-bastion in de oude Bondsrepubliek. ook Teufel niet ontkennen: de groei is uit de economie. En dat telt in Baden-Württem berg. De deelstaat, die als geen ander af hankelijk is van de auto-industrie en de toe leveranciers, is wat economische groei be treft naar de op een na laatste plaats gezakt. „Op economisch gebied zijn we nog altijd nummer één", roept Teufel desondanks te gen iedereen die het horen wil. Alleenheerschappij Daar denkt zijn sociaal-democratische te genstander, de gepromoveerde econoom Dieter Spöri, uiteraard anders over. Onder het motto 'Macht corrumpeert' trekt hij ten strijde tegen de tientallen jaren alleenheer schappij van de CDU en belooft het 'voor beeldlandje' er economisch weer snel bo venop te zullen brengen. Als laatste van Willy Brandt's beroemde politieke kleinkin deren Lafontaine, Schroder, Eichel, Eng holm en Scharping, wil hij het minister-pre sidentschap in een deelstaat. Met behoudende ideeën verpakt in een op tisch moderne campagne trekt hij door het land. Waar vroeger de socialistische strijd liederen weerklonken, davert nu de Scor- pions-hit Winds of change' uit de luidspre kers. Daar leek het enige tijd inderdaad naar uit te zien. De opiniepeilingen wezen enkele maanden geleden dik 40 procent voor de CDU (min acht) en 39 procent (plus zeven) voor de SPD. De liberalen, met hun nieuwe voorman Klaus Kinkel (minister van justitie in Bonn) leken, ook ten koste van de CDU, uit het dal te kruipen. En de zeer ac tieve Groenen hoeven zich niet te veel zor gen te maken. Maar in de laatste peüingen krabbelen de christen-democraten weer overeind en blijft voor de SPD alles zo ongeveer bij het oude. De godvrezende, katholieke boerenzoon Teufel lijkt het toch nog te redden tegen de 'lucky yuppie' Dieter Spöri. De uitdager heeft alleen een kans als het onverwachts toch tot een catastrofe voor de CDU mocht komen en zijn partij de sterkste politieke macht wordt. TOM JANSSEN STANDPLAATS TOKYO HAAG HENRI KRUITHOF Het was lang zoeken, maar uit eindelijk vond het CDA in een hoekje de stok om de hond te slaan. Het hoekje was pagina drie van het Algemeen Dag blad, de stok een opmerking van minister Pronk dat hij niet verwachtte dat de hulp met de ze generatie Indonesische poli tici zou kunnen worden her steld. CDA-woordvoerder De Hoop Scheffer was buitengewoon fel in zijn bewoordingen, om de in CDA-kring niet erg geliefde PvdA'er te kapittelen. „We zijn niet uit op het hoofd van mi nister Pronk, maar hij moet zijn hoofd zelf van het hakblok ha len", zei een CDA-woordvoer der in de wandelgangen. Met andere woorden: Pronk moet diep in het stof buigen, want anders staat zijn positie op het spel. Op hoge toon eiste De Hoop Scheffer dat Pronk zich in de toekomst zal onthouden van uitspraken die de irritaties in Indonesië verder zal opvoeren, want anders.... In elk geval is vanaf nu alleen CDA-minister Van den Broek verantwoorde lijk voor de mensenrechten. Pronk moet zijn mond houden. Pronk bungelt nu politiek, vergelijkbaar met de positie die WD-minister Van Aardenne na de RSV-enquëte had. Toen was het CDA-fractievoorzitter Bert de Vries die de minister een 'voorwaardelijk groen licht' gaf. Van Aardenne heeft daarna po litiek niet meer kunnen func tioneren. Zover zal het met Pronk misschien niet komen, maar het heeft zijn positie wel danig verzwakt. De CDA-fractie gaat hiermee erg ver. Want om de politieke positie van één van de belang rijkste PvdA-ministers op het spel te zetten, om één mis schien niet zo'n gelukkige uit spraak in een kran te-in terview, daar moet meer achter zitten. En dat is dan ook zo. Om te beginnen vindt een groot deel van de CDA-fractie dat ze zich te lang te veel heeft moeten in houden tegen de PvdA. Gedu rende bijna een jaar heeft het CDA, om het de in moeilijkhe den verkerende coalitiegenoot niet nog moeilijker te maken, zich vrijwel onthouden van kri tiek op de PvdA. Vooral de rechtervleugel van de CDA- fractie kreeg daar steeds meer moeite mee. Daarnaast is het CDA nog al tijd niet vergeten dat de in ei gen kring zo gewaardeerde mi nister Braks om de visserijk westie het veld moest ruimen. Het was de PvdA die aan de wieg stond van dat besluit. In CDA-kring is daarover altijd volgehouden dat de PvdA daar voor eens de rekening moest betalen. Welnu, de deurwaarder stond donderdagnacht voor de deur. Er moest nu betaald wor den. Pronk moest en zou voor het CDA buigen. Hij maakte echter niet meer dan een knikje richting De Hoop Scheffer. Hij zei dat ook hij de effecten van zijn uitspraak in het Algemeen Dagblad betreurde, maar nam ze geenszins terug. Hij noemde de politieke waarschuwing van het CDA 'niet terecht'. Toen kon De Hoop Scheffer, na alles wat hij de afgelopen dagen over minister Pronk had gezegd, niet meer terug. Hij waarschuwde de minister hele maal aan het slot van het de bat: als de minister niet zou le ren van het gebeurde, zal hij het CDA weer tegenover zich zou vinden. Het derde kabinet-Lubbers verkeert daarmee sinds don derdagnacht in de gevarenzo ne. De venijnige sfeer van het debat zal zeker effecten hebben op de toekomstige samenwer king tussen CDA en PvdA. De woedende reacties van de soci aal-democraten tijdens en na het debat zijn evenzovele voor tekenen van een naderend ein de. Of dat ook werkelijk zal ge beuren zal in belangrijke mate afhangen van het politiek lei derschap van mensen als Lub bers, Brinkman, Kok en Wölt- gens. PvdA-woordvoerder Van Gijzel zei tijdens het debat dat hij na de eerste uitspraken van De Hoop Scheffer eerder deze week het gevoel gekregen had dat het Zwarte Piéten was be gonnen. Aan de WD kan hij gaan vragen hoe goed het CDA dat spel beheerst. PARUS HANS GERTSEN lapanners hebben een extra re den om zich zorgen te maken over de gevolgen van het broei kas-effect. Hun innerlijke seiz oenskalender zou er wel eens door van slag kunnen raken. Ja panners claimen graag een spe ciale gevoeligheid voor de na- tuuri <'ii met name voor de wis selingen van de seizoenen. Ne derlands enthousiasme voor de eerste crocus of zelfs het eerste kicvietsei is er niets bij. Japan ners vereren hun jaargetijden. Niet spontaan, maar eerder ce remonieel. Het Japanse leven is doortrokken van de verwijzin gen r rdes De dichtkunst gaat hierin het verst, i en traditionele ii.uku', een ge dicht van drie regels, is niet compleet zonder een verwijzing naar het seizoen. Eigenlijk geldt hetzelfde voor het schrijven van brieven. De opening bevat stee vast een toespeling op de hitte of juist de kou, vallende blaad jes of ontluikende bloesems. Van een dichter wordt natuur lijk een oorspronkelijke kijk op de natuur verwacht. Een lapan- se brievenschrijver is van die plicht ontslagen. E.r zijn hand zame boekjes te koop, die ook uitgebreid worden geraad pleegd ('hoe schrijf ik een brief), waarin voor elke maand een tiental suggesties wordt aangedragen voor een toepas- selijke opening. Ook krijgt het verstrijken van de i zijn culinaire neer slag. Wij kennen in december specifiek snoepgoed als peper noten en borstplaat. In Japan gaat dat het hele jaar door, met typische lekkernijen voor Nieuwjaar, voor onder de ker senbloesem, ter verkoeling in de zomer en voor bij de verkleu rende herfstbladeren in het na jaar. Een zichzelf respecterend restaurant zal ook in de opmaak van haar menu een hint van het seizoen meegeven. De verering van de wisseling der seizoenen kent ook zijn minder poëtische variaties. Zo versiert elke winkeliersvereni ging in Japan haar straat in het voorjaar met knalroze plastic kersentakken. Tegen de zomer worden die vervangen door plastic grashalmen, in de herfst volgen de rood bruine herfst- takken van plastic. In de winter maak je dan kans op een heuse bamboestengel met pijnboom- takken. de Japanse tegenhanger van de kerstboom. Het onbetwiste hoogtepunt in deze cyclus is de eerste helft van april, wanneer de kersenbomen bloeien. Elke klas, elke club en elk bedrijf belegt wel een mid dagje om te zingen en te drin ken onder de kersenbloesems. Deze sakiira laat niemand on beroerd. De een vindt dat er een erotische magie uitgaat van zo'n naaktbloeier in volle tooi, de ander wordt juist aangegre pen door de kortstondigheid van deze uitbundige schoon heid. Langer dan tien dagen houdt de sakura het namelijk niet uit. Er zijn Japanners die beweren dat de sakura de reden is dat in Japan het nieuwe jaar in april begint. Het fiscale jaar begint in Japan in april, het schooljaar begint in april en op 1 april treedt de nieuwe lichting recru- ten aan in het Japanse bedrijfs leven voor een loopbaan die de rest van hun leven zal duren. Een perfecte gelegenheid voor de nieuwkomers om te verbroe deren met hun Collega's of hun ouderejaars. Stel nu eens dat door het broei kaseffect de sakura steeds vroe ger bloeit. Niet alleen is dan het excuus weg om het nieuwe jaar eens met een flinke zuippartij te beginnen, maar ook zijn de dichters hun april-referentie kwijt en 'hoe schrijf ik een brief handleidingen zijn op den duur achterhaald. NHK, de Japanse tegenhanger van de NOS, heeft aan deze dreigende verstoring van Japans innerlijke seizoens kalender al een documentaire gewijd. olukkig viel er deze maand in Tokyo meer dan twintig centi meter sneeuw, een troost voor Japans cultuurpessimisten. ELBRICH FENNEMA CORRESPONDENT De nieuwe Franse premier, Pierre Bérégovoy, heeft ten minste drie politieke bijnamen. In de Franse pers wordt hij af wisselend 'Mijnheer Francfort', 'Vader van de Bezuinigingen' en 'Pinay van links' genoemd. Drie bijnamen die de 66-jarige Béré govoy de afgelopen jaren heeft verdiend als minister van finan- De eerste wijst op de vestigings plaats van de Duitse centrale bank en haar tsrakke monetaire beleid, de tweede naar zijn acti viteiten als bewindsman, en der derde naar een in Frankrijk spreekwoordelijk geworden mi nister van financiën. Pinay sa neerde begin jaren zestig het door een op hol geslagen infla tie aangetaste Franse geldstel sel, zoals Lieftinck dat na de oorlog in Nederland deed. Bérégovoy is vooral de man die de Franse socialisten met de markteconomie heeft weten te verzoenen en die de Franse economie grondig heeft gemo derniseerd. Het is voor een be langrijk deel aan hem te danken dat de Franse economie anno 1992 ia monetair opzicht bui tengewoon gezond is. De infla tie is lager dan in vrijwel alle an dere landen van de Europese Gemeenschap. En ook het be grotingstekort kan de vergelij king met de meeste EG-lidsta- De kersverse premier in de ministersbank in het Franse parlement. ten ruimschoots doorstaan. Geen wonder dat de Parijse ef fectenbeurs gisteren positief re ageerde op zijn benoeming tot eerste minister. Op Financiën heeft Bérégovoy de socialisten verzoend met de wereld van de beurs en bewe zen dat ook socialisten het land economisch kunnen runnen. De enige smet op het politieke blazoen van 'Béré' is de grote werkloosheid. Volgens zijn te genstanders is dat de prijs die Frankrijk betaalt voor een sterke franc. Die kritiek wijst de be windsman zelf overigens van de hand. Zodra de wereldecono mie weer aantrekt, wordt dat in Frankrijk zichtbaar in heel veel nieuwe banen, zegt hij. De politieke carrière van Bérég ovoy is in veel opzichten uniek. AJs een van de weinige Franse politici is hij van bescheiden komaf en heeft hij niet het geijkte opleidingspatroon ge volgd. Terwijl vrijwel alle toon aangevende Franse politici een van de beroemde 'Grandes Eco- les' hebben gevolgd, is Bérégo voy autodidact. Van origine bankwerker wist hij zich via avondstudie en tomeloze inzet op te werken tot een leidingge vende functie bij het genationa- liseeerde'gasbedrijf Gaz de France. Tegelijkertijd werkte hij aan zijn politieke carrière als vakbondsman en bestuurslid van diverse socialistische orga nisaties. De beloning volgde in 1981. De kersverse president Mitterrand benoemde Bérégovoy tot secre taris-generaal van zijn kabinet. Een jaar later werd 'Beré' minis ter van sociale zaken onder pre mier Mauroy. In die functie voerde hij enkele belangrijke hervormingen door, onder an dere de 39-urige werkweek. Toen Bérégovoy in 1984 minis ter van economie en financiën werd, werd hij met gemengde gevoelens ontvangen op dat sleuteldepartement. Maar al snel nam hij alle twijfel over zijn capaciteiten en kennis weg. Toen hij in 1988, na een ge dwongen onderbreking van twee jaar in de oppositiebank jes, hetzelfde ministerie weer in handen kreeg, ontvingen zowel de ambtelijke top als beurskrin- gen hem met gejuich. Vorig jaar werd Bérégovoy 'su perminister' in het kabinet-Cre- sson. Naast economie en finan ciën Icreeg hij ook het technolo giebeleid in zijn portefeuille. Een troostprijs, aangezien hij het eigenlijk op het premier schap had voorzien. Maar am per tien maanden later is het hem dan toch gelukt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2