Gerrie van der Klei terug in jaren dertig Cultuur&Kunst Rietveld-evenement is aantal jaren te laat Bachs passiemuziek wint nog steeds aan populariteit Schilderij op reis Volksbuurtmuseum in Haagse Schilderswijk DINSDAG 31 MAART 1992 Toch twee orkesten in Oost-Nederland arnhem gpo Oost-Nederland houdt ook in de toekomst de beschikking over twee zelfstandige symfo nieorkesten: in Arnhem een or kest van 97 formatieplaatsen dat geheel Oom-Nederland vu1 symfonische concerten gaat voorzien en in Enschede een or kest van 66 plaatsen voor het 'aanvullende symfonische aan bod'. Beide orkesten gaan ook de nieuw te vormen reisopera begeleiden: het huidige Gelders Orkest één produktie per sei zoen, de Overijsselse collega's vier produkties. Dit kwam giste ren naar voren op een bijeen komst van Het Gelders Olfcest (HGO). Morgen praten de provincie besturen van Gelderland en Overijssel met minister d'Anco- na over deze constructie, waar over volgens HGO-directeur Hans Hierck achter de scher men echter al overeenstem ming is bereikt. De nieuwe plannen zijn gelijk aan het alter natief 'Een keuze voor kwali teit'. dat de directies van Het Gelders Orkest. Het Brabants Orkest, het Limburgs Symfonie Orkest en het Noord Nedfel lands Orkest als reactie op het advies van de Raad voor de Kunst opstelden. Dit alternatief plan lijkt lang zaam maar zeker te zijn uitge groeid tot een effectief compro mis tussen de wensen van de Raad enerzijds en die van de re gionale orkesten anderzijds. Af gelopen weekeinde al liet de Ka mercommissie voor cultuur in Maastricht doorschemeren een voorstander te zijn van de in dat alternatief geschetste positie van het Limburgs Symfonie Or kest. 'Viktor en Viktoria' in Leidse Schouwburg Jazz-zangeres, musical-actrice en kleinkunstenares Ger rie van der Klei speelt de hoofdrol in de voorstelling 'Vik tor en Viktoria', een muzikale komedie van de Italiaan Mario Moretti, die zich afspeelt in het Duitsland van de jaren dertig. Het waren de jaren waarin Berlijn nog volop vermaak produceerde, hoewel dat langzaam maar zeker wrang werd naarmate de greep van de nazi's daarop wurgender werd. Deze voorstelling, waarin verder Hugo Metsers en Ricardo Sibelo, Eva van Heyningen en Wim Rijken diverse dubbelrollen spelen, is zaterdag 4 april in de Leidse Schouwburg te zien. hoorn hans visser De jaren dertig doen het overi gens goed in de Nederlandse theaters. Een aantal jaren gele den trok 'Foxtrot' van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink volle zalen. Later werden 'Caba ret' en 'A night at the Cotton- club' een succes en nu staan er rijen bij 'Josephine' en 'Funny Girl'. „De muziek uit die periode is natuurlijk tijdloos", stelt Gerrie van der Klei vast. „Misschien heeft die interesse voor het zor geloze amusement van voor de oorlog nu ook weer te maken met een soort escapisme, ev^n weg willen uit deze tijd." Zorgeloos was die tijd echter allerminst. Dat blijkt ook uit 'Viktor en Viktoria', het wrange, authentieke, maar met veel vro lijkheid vertelde verhaal van de filmster Renate Müller. Lang zaam bezwijkt ze onder de druk zich te moeten aanpassen aann de nieuwe Duitse orde van Hit- Ier en de zijnen. En daarmee is ook Gerrie van der Klei met haar publiek weer terug in de sfeer van de jaren dertig. „Ik heb altijd veel muziek uit die dagen gezongen. Maar mijn rollen, in 'Foxtrot', 'De zoon van Louis Davids' en ook de 'Nelson Revue' hebben niets te maken met een voorkeur. Ik speel nu opnieuw in een voorstelling over de jaren dertig, maar alleen omdat regisseur Rosamaria Ri- naldi mij graag in de hoofdrol wilde hebben. Ze heeft net zo lang gewacht tot ik vrij was." „Muziek is mijn vak en de muziek in deze "Viktor en Vikto ria' heeft eeuwigheidswaarde. De muziek voor deze voorstel ling heb ik zelf mogen uitkie zen. Daar zit dus repertoire van Marlène Dietrich bij, Gershwin- achtige stukken voor de dans en natuurlijk wat nummers die Renate Müller bekend hebben gemaakt." Van der Klei speelt Renate Müller, die een film opneemt waarin ze Viktoria, een werkloos actrice is. Om aan werk te ko men 'vermomt' Viktoria zich als een acteur in travestie. Ze krijgt werk in een cabaret. Alles gaat goed, tot een bewonderaar de ware sekse ontdekt. „Het publiek ziet in onze voorstelling hoe de film wordt opgenomen, maar is ook getui ge van het leven buiten de film. Ik denk dat het stuk daardoor ook aantrekkelijk is om te zien. Veel decorwisselingen zijn er niet, wel werken we veel met licht. Bovendien zal het filmmi lieu zeker tot de verbeelding spreken." Het gegeven van "Viktor en Viktoria' is gebaseerd op de op nameperiode van de gelijkna mige speelfilm. Renate Müller speelde in 1933 onder regie van Reinhold Schünzel daarin de hoofdrol. In de jaren vijftig kwam er een remake en in de jaren tachtig heeft Blake Edwards er met Julie Andrews ook een film op gebaseerd. „Maar ons stuk gaat in de eerste plaats over de manier waarop mensen zich moeten conforme ren aan een veranderende situ atie waarin hun vrijheden steeds verder worden beperkt. Ook Renate Müller, een geliefd filmster, heeft dat ervaren. Zelf was ze geen nazi, maar in 1933, toen Hitier aan de macht kwam, werd er toch steeds meer druk op haar uitgeoefend om films te maken zoals Goebbels die graag zag. Ze moest zich steeds ster ker aan de nieuwe orde confor meren, maar kwam daardoor ook meer en meer in een emo tioneel conflict met zichzelf te verkeren." „Bovendien had ze een jood se minnaar. Die is naar Enge land ontkomen, maar toen ze zelf weg wilde, kreeg ze geen uitreispapieren. Ze raakte aan de drank en de drugs, werd daar vervolgens voor opgenomen en sprong in 1937 uit het raam van een ziekenhuis." Genie van der Kiel: „Ik heb altijd veel muziek uit de jaren dertig gezongen." k>to»gpd Lunchconcert Herman van Rooi jen leiden De pianist Herman van Rooijen verzorgt donderdag 2 april het lunchconcert in de Kapelzaal van K O. Hij voert Ariet ta con variazioni van Haydn en de Sonate nr. 3 opus 5 van Brahms uit. Het concert begint om 12.45 uur. Drs. P bij Chanson Noire leiden Winnaar van de Gouden Harp, schepper van een uniek repertoire zoals 'De gezusters Karamazov', 'De Kommensaal' en "Veerpont': Hein Polzer oftewel Drs. P. Hij komt zondagmiddag 5 apnl naar Leiden om het Chanson Noire, het open podium voor beginnende zangers en andere beoefenaars van de klein kunst, op te luisteren. Om 15.00 uur in The Duke aan de Oude Singel. Luigi De Laurentiis overleden rome» De Italiaanse filmproducent Luigi De Laurentiis is giste ren op 75-jarige leeftijd overleden. Hij maakte sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog 36 films en werkte eerst samen met zijn broer Dino voordat hij in de jaren vijftig een eigen be drijf oprichtte. Luigi was specialist in lichte komedies en produ ceerde verscheidene films van de grote Italiaanse komiek Toto en komedies zoals Macaroni. Carnaval in Tropeninstituut amsterdam In het Tropeninstituut in Amsterdam worden van 6 april tot en met 4 mei foto's van het Braziliaans carnaval ten toongesteld. Grafisch ontwerpster Sabine Jonker maakte de fo to's. In haar opnamen gebruikt ze tweedimensionaliteit als een versterkend element. De menselijke figuren zijn bijna onzicht baar geworden. Recente sculpturen en olieverfschilderijen van Nic Jonk zijn van 4 tot en met 30 april bij Jaski Art Gallery in Am sterdam te bezichtigen. utrecht »gpd Het grootste kunsthistorische project ooit gewijd aan de ont werper/architect Gerrit Rietveld (1888-1964) krijgt in november van dit jaar gestalte in Utrecht Een tentoonstelling met 60 ori ginele meubels, 55 maquettes van woning-ontwerpen, 350 te keningen en 200 foto's is van 28 november tot en met 21 februa ri is te zien in het Centraal Mu seum. Daarna reist de expositie onder meer naar Parijs (Centre Pompidou) en New York (Gug genheim). Gelijktijdig verschijnt een volledige oeuvrecatalogus (600 pagina's), waarin 700 ont werpen geïllustreerd zijn opge nomen, evenals een literatuur overzicht en een aantal be schouwingen over zijn werkter reinen. Het enorme project - behalve tentoonstelling en publikatie komt er ook een wetenschappe lijk symposium, zijn er educa tieve projecten en zal de derde Rietveld-lezing worden ingepast - komt eigenlijk een aantaJ jaren 'te laat'. Al in 1983 ontstond het idee om bij gelegenheid van de honderdste geboortedag van de Utrechtse ontwerper in 1988 een grote overzichtstentoon stelling te organiseren. Maar het materiaal dat moest worden on derzocht (onder meer 7523 bla den archiefmateriaal bij het Ne derlands Architectuur instituut en even zoveel in het archief van mevrouw Schroder, voor wie Rietveld zijn beroemdste huis heeft gebouwd) was zo omvangrijk, dat deze datum bij lange na niet werd gehaald. Al het archiefmateriaal is thans wèl onderzocht; het resultaat daarvan maakt een wezenlijk bestanddeel uit van de publika tie. Het Centraal Museum, waar van het zogeheten Rietveld- Schröderhuis (Nederlands enige project op de wereldmonumen tenlijst) deel uitmaakt, en het Nederlands Architectuurinsti tuut werken nauw samen in de realisering van de tentoonstel ling. De collecties van beide in stellingen, aangevuld met die van het Stedelijk Museum (on der meer de bekende slaapka mer) vormen de basis van de tentoonstelling. Ze wordt uitge breid met bruiklenen, onder meer van particulieren. De be langstelling daarvoor is opval lend: de betekenis van het eve nement is kennelijk zo groot, dat men het er voor over heeft om meubelen langer dan een jaar te missen. De expositie werkt met een begroting van 1,1 miljoen gul den. De deelnemende musea zijn in gelijke mate financieel verantwoordelijk. Het Centraal Museum is nog in onderhande ling met sponsors en stichtin gen. Gemeente en provincie Utrecht hebben inmiddels sub sidies beschikbaar gesteld. Evenals het ministerie van wvc, dat 130.000 gulden bijdraagt in de kosten van het onderzoek en de publikatie. Deze wordt sa mengesteld door Ida van Zijl, plaatsvervangend directeur van het Centraal Museum/conser vator toegepaste kunst, en Ma rijke Küper. wetenschappelijk medewerkster. Het boek (dat behalve in het Nederlands ook in het Frans en Engels ver schijnt) wordt vormgegeven door Walter Nikkels. Een 'we tenschappelijk raad' begeleidt het project. De gemeente Utrecht heeft, om van de Rietveld-manifesta tie een succes te maken 270.000 gulden beschikbaar ge steld om tien Rietveld -wonin gen in Utrecht in de oorspron kelijke staat te restaureren. Dat betekent dat bewoners een aan taJ bouwkundige voorzieningen moeten accepteren, die niet in alle opzichten comfort-verho- gend zijn. Zo blijven de stalen ramen gehandhaafd, evenals het enkele glas en wordt in een aantal gevallen de uitwendige regenafvoer weer binnenshuis gebracht om het lijnenspel van Rietvelds ontwerpen te herstel len. De gerestaureerde panden zullen deel uitmaken van de reeds bestaande Rietveld-route, drie er van zullen ook van bin nen te bezichtigen zijn. De res tauratie begint op 16 april en is begin november voltooid. Oscarwinnaars Beste acteur: Anthony Hopkins: 'The Silence of the Lambs'. Beste actrice: Jodie Foster: 'The Silence of the Lambs'. Beste regisseur: Jonathan Demme: 'The Silence of the Lambs'. Beste film: 'The Silence of the Lambs' (producers: Edward Saxon, Kenneth Utt en Ron Bozman). Beste vrouwelijke bijrol: Mer cedes Ruehl: 'The Fisher King'. Beste mannelijke film:Jack Palance: 'City Slickers'. Beste originele scenario: Cal- lie Khouri: 'Thelma and Louise'. Beste bewerkte scenario: Ted Tally: 'The Silence of the Lambs'. Beste buitenlandse film: 'Me- diterraneo' (Gabriele Salvato- ries, Italië). Beste artistieke leiding: 'Bugsy' (Dennis Gassner: artis tiek leider en Nancy Haigh: de cors). Beste camerawerk: 'JFK' (Ro bert Richardson). Beste montage: 'JFK' (Joe Hutshing en Pietro Scalia). Beste make-up: 'Terminator II: Judgement Day' (Stan Winst on en Jeff Dawn). Beste titelsong: 'Beauty and the Beast' (Alan Menken en Ho ward Ashman). Beste tekenfilm: 'Manipula tion' (Daniel Grieves). Beste geluid: Terminator II: Judgement Day' (Tom Johnson, Gary Rydstrom, Garry Summers en Lee Orloff. Beste korte actiefilm: 'Session Man' ((Seth Winston en Rob Fried). leidenDit 'Gezicht op Leiden vanuit het Noordoosten' van Jan van Goyen gaat een verre reis maken. Het schilderij, dat In bezit is van stedelijk museum De Lakenhal, wordt van au gustus tot en met februari volgend in drie musea in Japan tentoongesteld Op de exposities, die onder de naam Tussen fantasie en werkelijkheid' door de Rijksdienst Beeldende Kunst worden verzorgd, zijn bruiklenen uit vele vooraanstaande Nederlandse musea te zien. foto laxinhai AMSTERDAM FRAN£OtSE LED EB OER In de weken voor Pasen is Ne derland in de greep van een muzikale traditie die nog steeds aan populariteit lijkt te winnen: in alle hoeken en gaten van ons land trekken de uitvoeringen van de Johannes en Matthaus Passion van Johann Sebastian Bach als regel volop belangstel ling. Landelijke cijfers over de hoeveelheid uitvoeringen en bezoekers blijken niet beschik baar. De groeiende populariteit van de concerten in de Grote Kerk van Naarden is echter veelzeggend, vermoedt Aafje Kok van de Nederlandse Bachvereniging. „Dit jaar geven we daar nog drie uitvoeringen, volgend jaar worden dal er vier we willen zo min mogelijk men sen teleurstellen. Het voornamelijk uit beroeps- imahi bfwande knnr n or kest van de Nederlandse Bachvereniging behoren voor muziekminnaars tot het neusje van de zalm. Ze hebben een faam opgebouwd die inmiddels ook tot buitenlandse oren is doorgedrongen. Behalve de in totaal zeven ultVOarilMBO m Naarden. Amsterdam. Utrecht en Aardenburg brengt dat de vereniging dit jaar ook voor twee concerten in Antwerpen en Parijs. Bach (1685-1750) heeft vol gens de overlevering vijf passie- muzieken geschreven. Naast de 'Matthaus' en 'Johannes' waren dat de Marcus- en Lucaspassie en een pavsie naar een vrije tekst van zijn tijdgenoot Chris tian Picander. De iocaspassie is ons overgeleverd in een hand schrift van Bach, maar is vrijwel zeker niet door hem gecompo neerd. De Marcus- en 'Pican der-passie zijn niet bewaard gebleven, al hebben muziekhis torici een groot gedeelte aan de vergetelheid ontrukt door de ontdekking van hergebruikte fragmenten in zijn Trauerode' en andere cantates. De Nederlandse Bachvereni ging heeft vanzelfsprekend ook de Johannes Passion op het re pertoire. maar besteedt net als de talrijke andere (amateur)ko- ren- en orkesten in het land de meeste tijd aan uitvoeringen van de Matthëus Passion. Deze voorkeur wordt algemeen toe geschreven aan de mildere en menselijkere toonzetting van de 'Matthëus' als uitvloeisel van het Matteüs Evangelie. Alleen al de symbolen van de BNHfo ten zijn in dit verband veelzeg gend: het symbool van Matteüs is de engel, dat van Johannes de adelaar. In het Matteüs Evangelie ligt het accent op lezus als mens zijn leven en lijden raken de ge lovige direct en emotioneel, ter wijl in het Johannes Evangelie Christus vooral wordt be schouwd als heersende Zoon van God. Dat verschil is al direct in de openingskoren te beluiste ren. De Johannes Passion ge bruikt beadntivtogn tb Hiq onze Heerser en "Ware Gods- zoon', de kruisiging wordt ten slotte gezien als triomf en ver heerlijking van de Zoon van God. In de Matthëus Passion wordt Jezus aangesproken als 'Lam', horen we vooral OW verdriet, medelijden en boete- doenhn rn ls lotuWgtagbe doeld om onze schuld te veref fenen. Johannes Passion: 12 april, 14.15 uur, Concertgebouw Amsterdam. Uitvoerenden: Koninklijk Concertgebouwor kest, Nederlands Kamerkoor en solisten onder leiding van Frans Hrüggen. Matthëus Passion: 15 april. 19.30 uur, Concertgebouw. Uitvoerenden: The Amsterdam Baroque Orchestra, Neder landse Bachvereniging en so listen onder leiding van Ton Koopman. dfn haag gro dse bevolking heeft ooit in een arbeiderswijk gewoond. Die grote groep mensen bij elkaar vormt tevens de doelgroep van een nieuw museum dat in maart 1993 zijn deuren opent: het Volksbuurtmuseum Het complex in aanbouw - een ont werp van de Haagse architect Jan Brouwer - is te vinden in het hart van een arbeidersbuurt bij uitstek: de Haagse Schilders- Het nieuwe museum wil de geschiedenis van arbeiderswij ken in Nederland belichten en daarnaast - op den duur - gaan fungeren aLs oen schëkcl tussen wetenschap, historici en 'de gr wone burger'. „Er worden ont zettend veel wetenschappelijke onderzoeken gedaan naar net leven in arbeiderswijken. Die onderzoeken verdwijnen jam mcr genoeg meestal vrij snel in een bureaula Door exposities en symposia voor oen breed pu bliek kunnen we de resultaten op een leuke manier aan de ge wone burgers presenteren", zegt lohn Duivestcijn, toekom süg directeur van het museum

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9