GOS krijgt 45 miljoen werklozen 'Kleintje' mag eindelijk meedoen met de groten Economie Amerikaanse toerist goed voor 15.000 banen FNV zet computer in voor cao's Van bedrijfsmatig werken heeft Den Haag nooit gehoord DINSDAG 31 MAART 1992 Volvo-topman Zetterberg stopt ermee Gothenburg Volvo-topman Christer Zetterberg legt komend najaar zijn functie neer. De nieuwe voorzitter van de Raad van Bestuur van het Zweedse concern, Sören Gyll, komt al in mei in dienst van Volvo, zo heeft Zetterberg gisteren laten weten. Gyll is nu nog directievoorzitter van het Zweedse conglomeraat Procor- dia dat met Volvo al enige tijd onderhandelt over een fusie. Waarom Zetterberg de bestuurshamer overdraagt is niet be kend. Eustace opvolger van Appelo eindhoven Dudley G. Eustace, de financiële topman van British Aerospace, wordt per 1 juni de financiële man van de Raad van Bestuur van Philips. Per 1 januari 1993 zal hij drs. H. Appelo op volgen als lid van de Raad van Bestuur en vice-president van Philips Electronics. Dat heeft Philips gisteren bekendgemaakt. Eustace is ruim vier jaar financieel directeur bij British Aero space geweest. Daarvoor werkte hij voor het Canadese alumini- Alcan. Euroventures wil geld van Philips brussel» Euroventures, een van de minderheidsaandeelhouders in de noodlijdende Belgische videoketen Super Club waarin ook Philips participeert, beschuldigt het Eindhovense elektronica concern ervan Super Club op kosten te hebben gejaagd. „Er is geld onttrokken aan Super Club in een periode waarin het niet goed ging met het videoverhuurbedrijf', aldus Euroventures- woordvoerder Sturm gisteren. Philips bezit 51 procent van de Belgische videoverhuurder en is door Euroventures dat 15 prpcent van de aandelen Super Club bezit. Spinnerij Nederland gaat dicht hengelo» Investeringsmaatschappij Wolters Schaberg uit Utrecht zal Spinnerij Nederland Hengelo in de loop van dit jaar sluiten. Het bedrijf heeft 45 werknemers, voor wie ontslag zal worden aangevraagd. Er is met de bonden een sociaal plan over eengekomen, aldus Wolters Schaberg. Het bedrijf in Hengelo produceert linnen en katoenen garens voor de kleding- en meu- belstoffenindustrie. Vorig jaar werd bij een omzet van 7 miljoen gulden een „aanzienlijk" verlies geleden. Wolters heeft Spinnerij Nederland Groep begin 1987 overgenomen van de overheid. Vrije markt stort arbeidsmarkt in crisis Zo'n 45 miljoen werknemers in het Gemenebest van On afhankelijke Staten (GOS - de voormalige Sovjetunie) dreigen het slachtoffer te worden van de overgang van een centraal-geleide naar een vrije-markteconomie. Dat concludeert de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO). Alleen al dit jaar komen 15 miljoen werknemers op straat te staan, voorspelt de ILO op basis van een vandaag ge publiceerd onderzoek naar de arbeidsmarkt in de vroe gere Sovjetunie. overbodig is. Wij hebben mana gers in fabrieken gevraagd hoe veel arbeiders zij kunnen mis sen. Ze zeggen allemaal mini maal 25 procent meer mensen in dienst te hebben dan nodig is. Desondanks komt hun pro- duktie meestal niet boven de 70 procent van de capaciteit uit." De Sovjetunie kende officieel geen werldoosheid. Veel staats bedrijven hadden echter grote aantallen mensen op de loon lijst die niets aan de produktie bijdroegen, zoals vertegenwoor digers van de communistische partij (de zogenaamde partijcel len) en hele sportploegen. De nieuwe werklozen zullen volgens de organisatie niet ge- Volgens de in Genève gevestig de organisatie raken vanaf vol gend jaar nog eens 30 miljoen werknemers hun baan in staats bedrijven kwijt, waardoor het werkloosheidspercentage 12 procent van de totale beroeps bevolking zal bedragen. Voor het onderzoek hebben ILO-functionarissen 500 bedrij ven bezocht. „De arbeidsmarkt zal hoe dan ook zware klappen krijgen", zegt Michel Hansenne, algemeen directeur van de ILO. „Uit onze onderzoeken en uit andere informatie is gebleken dat meer dan een kwart van het huidige aantal werknemers Een werknemer v machinefabriek in Krasnagorsk, 50 km holpen zijn met het nieuwe uit keringssysteem voor ontslagen werknemers, aldus de ILO. Zo moet men ingeschreven staan bij een arbeidsbureau, om voor een uitkering in aanmerking te komen. Maar in het hele GOS zijn slechts enkele van die bu reaus te vinden. Volgens onderzoekscoördina tor Guy Standing zijn er ver- Het voeren van de duiven op de dam is een geliefde bezigheid van veel toeristen bij een bezoek aan de hoofdstad. archieffoto united photo's de boer Schiphol, Martinair en North Amsterdam anWegt Klines heeft opgezet. In Dit jaar zullen naar verwachting het kader van deze promotie- 700.000 Amerikanen en Cana- actie bezoeken deze week tach- dezen Nederland bezoeken, tig vooraanstaande vertegen- 100.000 meer dan vorig jaar. woordigers van de Noordameri- Dat blijkt uit cijfers van het Na- kaanse reisindustrie Nederland, tionaal Bureau voor Toerisme Volgens Economische Zaken die vanmorgen in Den Haag geven de Noordamerikanen zijn gepresenteerd aan staatsse- jaarlijks zo'n 500 miljoen dollar cretaris Van Rooy van economi- uit in ons land, goed voor sche zaken. 15.000 arbeidsplaatsen. De Van Rooy kreeg de cijfers bij Noordamerikaanse toerist kijkt de officiële start van 'Now Hol- niet op een paar centen, ver- land'. een campagne die het blijft graag in een 3-, 4- of 5- Nederlands Bureau voor Toeris- sterrenhotel en wenst goede me (NBT) samen met KLM, kwaliteit en service. havanna De Cubanen bouwen druk door aan de Juragua kerncentrale, die zo'n 300 km ten oosten van Havanna ligt De centrale wordt met behulp van Russische kennis gebouwd, maar sinds de ineenstorting van de voormalige Sovjetunie is het niet zeker of de centrale In gebruik kan worden genomen. Enkele jaren geleden was de Sovjetunie nog de belangrijkste handelspartner van Cuba. De officiële openingsdatum (mei 1993) van de kerncentrale is inmiddels al uitgesteld. foto Algemene Vakcentrale vocht voor lidmaatscluip Ser den haag ben maandag Na een bestaan van nauwelijks twee jaar heeft de Algemene Vakcentrale (AVC) haar eerste succes binnen: ze mag per l april 1994 aanschuiven bij de gerenommeerde vakcentrales van FNV. CNV en MHP m de Sociaal Economische Raad (Ser). Eindelijk meedoen met de grote jongens. Het eindeloze ge lobby van de vakcentrale in po litiek Den Haag heeft succes ge had. De nog jonge AVC heeft tot op heden nogal in de anonimi teit moeten opereren. Geen ge vestigde vakcentrale, zat niet in de Ser, dus nauwelijks interes sant, is een veelgehoorde reac tie. Toch heeft de centrale in middels 122.000 leden, verdeeld over tal van uiteenlopende or ganisaties als de vereniging van Artsen in Dienstverband, het Nederlands Instituut van Psy chologen en de Algemene Ver eniging van Hoogovensperso- Overbodlg De ACV is een afsplitsing van het Ambtenarencentrum. een belangenvereniging voor amb tenaren in overheidsdienst. De praktijk wees namelijk uit dat het overheidspersoneel in veel (gevallen niet zo goed meer za ken kon doen met de minister van binnenlandse zaken en zich voor betere belangenbeharti ging en vergroting van de in vloed beter bij een vakcentrale kon aansluiten. De bestaande centrales konden de toets der kritiek echter niet doorstaan. „FNV en CNV waren voor ons te politiek en te centralistisch", zegt H. van Steenbergen, direc teur-secretaris van de AVC. „Wij wilden een algemene vakcen trale zonder politieke kleur, die zich niet teveel van bovenaf met ons zou bemoeien." De AVC deed in 1991 het ver zoek tot de Ser te mogen toetre den. Een werkgroep van de Ser concludeerde dat het verzoek beter kon worden afgewezen omdat de AVC 'overbodig' was. Ook de collega-vakcentrales lie ten overduidelijk merken dat ze bepaald niet happig waren op de toetreding van de AVC in de Ser. Steenbergen en zijn colle ga's lieten zich echter niet in de hoek drukken en kwamen in ac tie. Er werd uitgebreid lobby werk verricht, politieke partijen werden bewerkt. „We hebben zelfs alle leden van de Ser een open brief gestuurd om ze tot andere gedachten te laten ko men". zegt van Steenbergen. Al het werk wierp zijn vruch ten af. In de Tweede Kamer te kende zich een meerderheid af die van mening is dat je niet meer om de AVC heen kan. Mi nister De Vries van sociale za ken heeft vorige week bepaald dat de vakcentrale vanaf april 1994 volwaardig lid is van de Ser (de samenstelling van de Ser wordt om de twee jaar in april aangepast). Stoel inleveren De gevestigde vakcentrales, sa men goed voor dertien zetels in de Ser, moeten een stoel inleve ren om voor de AVC plaats te maken. Daarnaast komt de AVC nu in aanmerking voor meer subsidiegeld, geld dat anders aan de andere centrales zou toekomen. De vijandelijke hou ding van de collega-vakcentra les lijkt daarmee verklaard. Op zo'n concurrent zaten ze niet te wachten. Voor Van Steenbergen is het lidmaatschap het bewijs van er kenning, de treurige periode van 'er niet echt bij horen' wordt nu definitief afgesloten. Van Steenbergen: „We hebben het niet altijd makkelijk gehad. Wilden we graag aan allerlei manifestaties meedoen, zoals het wao-protest, werden we ge boycot. Nog geen vlag mochten we op het podium op het Malie veld (waar vorig najaar het pro test tegen de wao-plannen van het kabinet werd gehouden, red.) hebben. Als je niet bent er kend. tel je niet mee. Je maakt nota's over van alles en nog wat, maar er wordt niet op gerea geerd. Dat maakt het moeilijk vol energie door te gaan. Het is frustrerend De AVC wil de komende jaren nog in ledental groeien. „Er zijn onderhandelingen gaande met verschillende organisaties over toetreding." Dat de AVC niet goed vertegenwoordigd is in alle marktsectoren, maar het vooral moet hebben van ambtenaren, zoals steeds het belangrijkste bezwaar tegen de centrale luidt. schillende redenen aan te wij zen voor de te verwachten golf van ontslagen. Zo is de traditio nele afzetmarkt in de 15 voor malige Sovjet republieken en in Oost-Europa verdwenen door de ineenstorting van het com munisme. Door het gebrek aan exportmogelijkheden stagneert de produktie. In de voormalige Sovjetunie zakte de produktie vorig jaar al met 25 procent. Toch vielen de eerste massale ontslagen pas begin dit jaar. ..Als in de VS of West-Europa zo lang met mas sa-ontslagen zou worden ge wacht, zou de crisis die vervol gens zou uitbreken die s-an de jaren dertig doen verbleken", meent Standing. Als gevolg van de stagnerende FOTO •BERT VERHOEK produktie trekken de nieuwe re geringen de buikriem aan en stellen de betaling van lonen en onkosten geheel of gedeeltelijk uit. Daardoor is de koopkracht van de arbeiders diep gedaald, wat weer fnuikend is voor de produktie. amsterdam joan de h 'Cao-vergelijking zal heel wat ogen openen wordt het pad dat is afgelegd - het denkwerk, de onderhandelingen aan de cao-tafel, eventuele ac ties tot stakingen toe niet of nauwelijks gearchi veerd. Wel liggen er bergen met krabbeltjes in de bureauladen. Die informatie, van onschatbare waarde, hopen we straks uit te kunnen buiten door ze vast te leggen in de computer." Om dat te bereiken ging de bond in zee met de Amerikaanse software-fabrikant Verity. Deze ont wikkelde vier jaar geleden een systeem, waarmee je eenvoudig en snel gegevens uit een elektro nisch vastgelegd archief kan halen. Aan de hand van een of meer trefwoorden zoekt het apparaat de informatie bij elkaar Een revolutie wil hij het nog net t Maar dat het nieuwe computersysteem de be stuurders van de Industriebond FNV straks een voorsprong aan de onderhandelingstafel zal ver schaffen, staat voor hem als een paal boven wa ter. Bert Hultink. hoofd automatisering van de 230.000 leden tellende FNV-bond. is ervan over tuigd dat zijn club een forse groei te wachten staat. Dat mag ook wel, want een investering van ruim acht miljoen is een fors bedrag. „Op de uitvoering van ingewikkelde regelingen als de vut, het pensioen en het gebruik van cne- mische stoffen krijgen we veel meer gnp. Niet al leen zijn straks alle teksten in een handomdraai beschikbaar, we kunnen ook zien hoe die regelin gen in de praktijk worden gehanteerd. Waar de pijnpunten zitten, wat de betrokken bedrijven met de regelingen hebben gedaan, waar het fout is gegaan en hoe het toen is opgelostlegt Hul tink uit. „Neem de cao's. Wij sluiten er jaarlijks 350 af. Wil je de verschillende cao's vergelijken, dan moet je die allemaal naast elkaar leggen. Dat Is ondoenlijk en gebeurt dus ook niet. Daarnaast „Neem da Ziektewet. Dat tikken dan worden al die cao-hoofdstukken uit het geheugen gevist. Zo kunnen de afspraken eenvoudig wor den vergeleken. En ik geef je op een briefje, dat zal heel wat ogen openen en zelfs tot verbijstering leiden," voorspelt Hultink. Hultink ziet echter nog andere, essentiële toe passingen. „We kunnen straks veel meer doen aan individuele belangenbehartiging. Stuit je op een probleem, dan ga je in je systeem na waar zo iets nog meer heeft gespeeld en hoe die kwestie toen is opgelost". Log, inefficiënt en kostenverslindend wimpelt Van Steenbergen weg. „Bij die criteria zijn de nodige kanttekeningen te plaatsen", zegt hij „ln de bouw zijn wij bijvoorbeeld sterk vertegen woordigd en stelt de MHP weer niets voor. Er is trouwens een flinke discussie gaande over die criteria Ie kunt je afvragen of die eigenlijk nog wel van deze tijd zijn." den haag prof. dr. w. fortuyn medewerker Het bedrijfsmatig werken bij de overheid begint in ons land echt door te breken, met name bij de lagere overheden, laren van strikte bezuinigingspolitiek be ginnen hun vruchten af te wer pen. Het eerste kabinet Lubbers begon ermee in 1982. Gemeen ten en provincies hebben sinds dien fors moeten inleveren Gemeenten werken klantge richter dan ooit tevoren en de efficiëntie van de ambtelijke ap paraten wordt nog dagelijks verbeterd. Men begint eent de smaak te pakken te krijgen. Een grote gemeente als Rot terdam bijvoorbeeld, maakt zich thans op voor een grote verzelfstandigings- en privatise ringsoperatie. Tevens wordt ge keken wat de ambtelijke in spanning nu opbrengt in het licht van de te maken kosten Arbeidsproduküviteitsmeting is voor ambtenaren niet langer meer taboe. Overheidsdiensten moeten zich nu in kwalitatieve en ItWMiimlWB zin twwUnn Ook Amsterdam is erin geslaagd de gemeentesecretarie aanzien lijk te verkleinen en in plaats van het schrijven van nota's zijn ambtenaren daar nu meer bezig met het uitvoeren van IteMd Rijk blijft log En het Rijk? Dat gaat nog steeds door op de oude manier log, inefficiënt en kostenverslin dend. Bedrijfsmatig werken is daar nog steeds een vrome wens. De overheid is immers geen bedrijf. Tot nu toe zijn de njksbureaucraüeén er in ge slaagd de bezuinigingen door te schuiven naar de lagere overhc den en hebben /e /u h/elf aar dig uit de wind weten te hou den. Op dit punt hoes-en wc van het kabinet Lubbers Kok geen daadkracht meer te verwachten en zeker niet van de eerstver antwoordelijke minister me- VTOUW I I Hl» van binnenland se zaken. Ze weet met haar nors optreden leuk te scoren in de media, maar van beleid maken heeft ze geen kaas gegeten Haar deel van de sociale ver nieuwing is mislukt, de grote cf- ficiëntie-opcratic is een flop ge worden en over de vernieuwing van het binnenlandse bestuur in het kader van Europa 1993 betrapt men haar niet op éën originele gedachte. Formulieren En de buitenlandse dienst dan. ook een deel van de ambtelijke rijkstaak? Daarmee is het zo mogelijk nog slechter gesteld Onlangs was ik in Delhi, met een leuk initiatief op zak om de ambassade (en daarmee de Ne derlandse gemeenschap) beter te promoten Nederland niet al leen als het land van boter, kaas. tulpen en eieren, maar ook als land van kunsi. i ultuur en dienstverlening Initiatieven ontplooien gaat echter niet zonder formulieren Invullen Mj da taaaag van de ambassade Naam. functie, doel van het bezoek. Na enig aan dringen. mogen wc plaats ne men in de monumentale hal. Wachten, lang wachten en er verschijnt een heer. Dc Waal is de naam. wie bent u? We ver wijzen beleefd naar de tot twee maal toe ingevulde papierwin kel. De Waal beent boos weg. Na enige tijd mogen we ons verhaal aan hem doen. We ver tellen over de noodzaak van een betere presentatie. Kortom, handen uit de mouwen, een wereld te winnen. Zaak van Den Haag Niets daarvan meneer Fortuyn, ildtn i ta tal tfll i Ml h mi mé van Den Haag We laten on<- niet afschepen en worden na veel sieren en vijven toegelaten tot de ambassadeur zelf. Niet zoals wij abusievelijk veronder stellen om ons verhaal te doen. maar om eens flink de oren te worden gewassen We denken toch zeker niet dat de ambassa deur zijn kostbare tijd kan ver spillen aan zoiets onbenulligs als een presentatie van ons land op het gebied van kunst en cul tuur? En bovendien, wie moet dat betalen? Juist ja, Den Haag en zoals u weet hebben die geen geld. Hoeft ook niet, meneer de ambassadeur, antwoorden wij Wc zouden het geld toch heel goed als Nederlandse gemeen schap van bedrijven. mstcUin gen en personen in Delhi bij cl Laar kunnen brengen? Dat ziet de ambassadeur niet zitten. Dienstverlening? Nog nooit van gehoord. Bedrijfsmatig werken ter ambassade? Hollandse flau wckuL Arme man. onze man in De U i N tan tanlulrip. dM Mi b op zo'n kostbare maar tegcli) kertijd zo weinig effectieve cm armetierige wijze vertegen woordigd weet.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7