Delors voelt niets voor premierschap Moldova heeft problemen aan Stalin te danken Buitenland Laatste bestemming: de schroothoop v v\-',v- y- Geen excuses voor verbanning Midden-Oostenberaad in april verder Motie van wantrouwen tegen Duitse defensieminister Vredesoverleg over 'republiek' Dnjestr DINSDAG 31 MAART 1992 Saudi-Arabië ontkent levering RiADSaudi Arabië heeft gisteren ontkend dat het de rakettech nologie van het Amerikaanse Patriot-systeem aan China heeft geleverd. De Britse krant Sunday Telegraph berichtte zondag dat China de Patriot-technologie niet van Israël, maar van Saudi- Arabië had gekregen. Theodorakis treedt af als minister athene Mikis Theodorakis (67), de Griekse componist en vroe gere communist, is uit de conservatieve regering-Mitsotakis ge treden. Hij blijft in het parlement. Er waren al lang geruchten dat de componist misnoegd was over zijn gebrek aan bevoegd heden als minister van staat. Dubcek voorzitter sociaaldemocraten praag De tsjechoslowaakse parlementsvoorzitter Alexander Dubcek is zaterdag gekozen tot voorzitter van de Slowaakse So ciaal-Democratische Partii. Hij was pas twee weken geleden tot die partij toegetreden, naqat vorig jaar uit de Publiek tegen Ge weld was gestapt. President Vaclav Havel heeft gisteren laten weten dat hij zich komende zomer herkiesbaar zal stellen. Vrouw verzon verhaal kinderroof Rio de janeiro» Een Braziliaanse vrouw blijkt het verhaal, dat zij in de laatste dagen van haar zwangerschap was ontvoerd door drie mannen die haar lieten bevallen om er met haar kind van door te gaan, te hebben verzonnen. Ze had het verhaal uit haar duim had gezogen omdat zij in de vierde maand van de zwan gerschap een miskraam had gehad en bang was voor de reactie van haar man. Tweemaal record-vangst cocaïne londen De Britse douane heeft gisteren in Liverpool 900 kilo cocaïne in beslag genomen. De cocaïne heeft een handelswaar de van 150 miljoen pond (circa 500 miljoen gulden). Er bestaat volgens de Britten geen Verband met de vangst van 800 kilogram op 19 januari in Hoofddorp. De Belgische rijkswacht en douane heeft vorige week een container met 650 kilo cocaïne ontdekt. Het nieuws werd gisteren pas bekendgemaakt. Veiligheidsraad stelt stemming uit new york De Veiligheidsraad komt vanmiddag om half zes bij een om te stemmen over het treffen van sancties tegen Libië. Die stemming werd gisteren uitgesteld in verband met de isla mitische feestdag LeUat al-Kadr, de 27e dag van de vastenmaand ramadan. Radio- en tv-station Grozny bezet moskou Gewapende tegenstanders van president Doedajev van de naar onafhankelijk strevende autonome republiek Tsjets- jeno-Ingoesjië hebben vanmorgen in de hoofdstad Grozny ge bouwen van de radio en televisie bezet. Rampzalige verkiezingsuitslagen Franse socialisten PARUS HANS GERTSEN De Franse president Mitterrand maakt waarschijnlijk vandaag bekend wie Edith Cresson op gaat volgen. De populairste kandidaat voor deze functie, Jacques Delors, sinds 1985 voorzitter van de Europese Commissie, heeft al laten weten daar niets voor te voelen. Hij wil in Brussel blijven om zijn werk af te maken. Delors' ambtstermijn loopt eind van dit jaar af. de Franse geschiedenis na am per tien maanden al beschoren. Na de rampzalige verkiezingsre sultaten van de Franse socialis ten kan Mitterrand niet meer om vervanging van Cresson en een deel van haar ministers ploeg heen. Alleen een ingrij pende wijziging kan de socialis ten misschien nog behoeden voor een electorale afstraffing bij de parlementsverkiezingen volgend jaar. Mitterrand lijkt de keuze te hebben uit vier kandidaten voor het premierschap. Direct na Delors staat de huidige minister van financiën, Pierre Bérégovoy, op het lijstje. Hij wordt gevolgd door cultuurminister Jack Lang en ex-minister van justitie Ro bert Badinter. Eén van de traditionele bol werken van de socialistische partij, de regio Nord-Pas-de-Ca- lais, is gedeeltelijk gevallen. Na een buitengewoon tumultueuze CORRESPONDENT Delors is volgens opiniepeilin gen veruit favoriet om Cresson als premier op te volgen. Maar Delors' woordvoerder probeer de gisteren de speculaties in die richting de kop in te drukken. Het wordt volgens hem een „zeer belangrijke periode" voor de Europese Gemeenschap. Zo moet het verdrag over de verde re Europese eenwording, dat in december in Maastricht is ge sloten, door de verschillende nationale parlementen worden bekrachtigd. Bovendien wacht de discussie met de lidstaten over de financiering van de EG in de komende vijf jaar (het zo genoemde Delors-2-pakket). Hoewel Cresson de afgelopen dagen herhaaldelijk heeft ver klaard dat er van haar vertrek geen sprake is, lijkt het lot van de eerste vrouwelijke premier in De Amerikaanse minister Baker (buitenlandse za ken) heeft voorgesteld om op 27 april in Washing ton een nieuwe, vijfde ronde vredesbesprekingen voor het Midden-Oosten te laten beginnen. Die ronde, aldus de minister, zou moeten wor den gevolgd door een zesde ronde die dichter in de buurt van het Midden-Oosten zelf zou moeten Politie Pakistan voorkomt run op grens Kashmir CHANERIAP-Rtr De Pakistaanse politie heeft gis teren verhinderd dat islami tische separatisten de grens tus sen het Pakistaanse en Indiase deel van Kashmir bestormden om India binnen te dringen. Een groep buitenlandse journa listen die verslag wilde doen van de protestactie is opgepakt. De opmars naar de demarca tielijn was georganiseerd door het lammu- Kashmir Bevrij dingsfront, dat streeft naar een onafhankelijk, ongedeeld Kashmir. Pakistaanse veilig heidstroepen hadden barrica den van stenen en prikkeldraad opgericht om de (remonstran ten tegen te houden. Een woordvoerder van de betogers zei dat een groot aantal activis ten werd gearresteerd. Vorige maand vielen bij een soortgelijke actie zeker zeven doden voordat Pakistaanse troepen na een dag van felle ge vechten de militanten vlak voor de grens wisten tegen te hou den. Deel Braziliaanse regering stapt op RIO DE JANEIRO MARIO OSAVA De aanhoudende stroom van beschuldigingen in de pers over corruptiepraktijken heeft giste ren geleid tot het opstappen van bijna het gehele Braziliaan se kabinet. Hierdoor krijgt pre sident Fernando Collor de Mel- lo de gelegenheid om het zwaar aangetaste imago van zijn be wind op te vijzelen. „Wij willen hiermee een eind maken aan de reeks van be schuldigingen tegen de rege ring", zei de inmiddels opge stapte minister van justitie, Jar- bas Passarinho. Behalve dit mi nisterie waren ook die van in frastructuur, gezondheid, ar beid, sociale zaken en land bouw in een slecht daglicht ko- Daardoor kwam de regering steeds geïsoleerder te staan, ter wijl Collor de Mello's populari teit in opiniepeilingen naar een nieuw dieptepunt kelderde. Door bewindslieden te vervan gen kan de president nu de ba sis van zijn regering verbreden en zijn geloofwaardigheid ver groten. Collor de Mello heeft al aangekondigd dat zijn nieuwe ministers „van onbesproken ge drag" moeten zijn. V' r- ,~'r "f - V v ¥r./ - - r :yJS - -- - i r, a® *i m - WDNSDORF Het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) heeft in het (oost)Dultse Wünsdorf bij Berlijn 1.700 pantserwagens achtergela ten om de kosten van terugkeer naar de voormalige Sovjetunie te drukken. De pantserwagens staan netjes op een rij te wachten op hun laatste bestemming: de schroothoop. f foto epa verkiezing kwam vanmorgen vroeg Marie-Christine Blandin als winnaar uit de bus. De lijst- trekster van Les Verts (De Groe nen) kreeg in de laatste, beslis sende ronde de steun van de socialistische partij en de com munisten. Om te voorkomen dat de re gio helemaal verloren zou gaan, trok de socialistische kandidaat, minister Michel Delebarre, zich terug ten gunste van Blandin. De socialisten werden tot die verrassende manoeuvre ge dwongen omdat de kandidaat van de rechts-liberale oppositie zich eerder al had teruggetrok ken ten gunste van een onaf hankelijke kandidaat. Die dreig de daardoor Delebarre voorbij te streven. Ook de huidige partijleider, Laurent Fabius, leed gisteren in zijn thuisregio Haute Norman die een nederlaag. Fabius ver loor het presidentschap van de regio aan oppositiekandidaat Antoine Rufenacht, die ook de stemmen van het Front Natio nal kreeg. Eerder treden de mi nisters Soisson en Rausch af omdat zij met steun van de par tij van Le Pen het regiopresi dentschap in de wacht sleepten. Het Spaanse koningspaar flankeert de Israëlische president Herzog en zijn v staatsdiner in het koninklijk paleis van Madrid. MADRID» RUUD D plaatsvinden. Dat laatste is door Israël bij herha- WASHINGTON GPD T J, ling voorgesteld, maar door de Arabische landen steeds afgewezen. In zijn uitnodiging vraagt Baker aan de Arabi sche gesprekspartners (Syrië, Jordanië, Libanon en een Palestijnse delegatie) om zelf met voor stellen voor lokaties nabij het Midden-Oosten te komen. Doen ze dat niet, aldus de brief, dan zal Baker zelf met een voorstel komen. Koning Juan Carlos van Spanje zal zich vandaag bij een bezoek aan de synagoge slechts in alge mene termen uitlaten over het 'Edict van Verbanning', dat de Spaanse vorsten precies 500 jaar geleden uitvaardigden. Bin nen de joodse gemeenschap was gevraagd om een formeel excuus van de koning namens alle Spanjaarden voor wat de 'katholieke koningen' hen vijf eeuwen eerder hebben aange daan. Dit ging de regering Gonzalez echter te ver. Wel bepaalde de ministerraad afgelopen vrijdag op het laatste moment dat de joodse godsdienst voortaan van dezelfde privileges gebruik kan maken als alle andere erkende godsdiensten. Isabella van Castilië en Ferdi nand van Aragon in Spanje daarom de reyes catolicos, de 'katholieke koningen' genoemd vaardigden drie maanden na de herovering van het islamititi- sche Granada een decreet uit waarin joden die zich niet tot het christendom wensten te be keren, opgedragen werd om binnen drie maanden Spanje te verlaten. Tienduizenden sefardische joden gaven noodgedwongen gevolg aan deze verbanningsor der en zochten berooid een nieuwe toekomst in onder meer het huidige Turkije, Marokko, Portugal en later ook in Neder land, waar ze bijdroegen aan de bloeiende handel tijdens de 'Gouden Eeuw'. Daarmee kwam ook een ein de aan de eeuwenlange aanwe zigheid van de joden in Sefarad de hebreeuwse naam voor Spanje waarvan in steden als Toledo, Sevilla, Madrid en Ge- rona talrijke bewijzen terug te vinden zijn. Hoezeer het koninklijk de creet van 500 jaar geleden emo tioneel op de joodse gemeen schap heeft doorgewerkt, bleek het afgelopen weekeinde nog eens uit het interview dat de Is raëlische president Herzog met de Spaanse pers had. „Ik kan en wil de tragische geschiedenis van het joodse volk in Spanje niet vergeten, maar ik wil er ook niet paranoïde over doen. Mij interesseren meer de komende vijf eeuwen dan de vijf die we nu hebben afgesloten". Herzog is gisteren in Spanje aangekomen voor een twee daags bezoek. Vandaag bezoekt hij in het gezelschap van het Spaanse koningspaar de syna goge, morgen onthult hij in Se villa een Monument voor de Tolerantie. Dit vier meter hoge kunstwerk staat met de achter kant naar het Kasteel San Jorge, waar aan het einde van de 15e eeuw de Inquisitie zetelde. De zelfde inquisitie die de 'katho lieke koningen' het uitzettings decreet dicteerde. S HOOG EN DU K CORRESPONDENT De dagen van de Duitse defen sieminister Stoltenberg lijken geteld. Tegen de bewindsman, die verantwoordelijk wordt ge houden voor de illegale levering van 19 tanks aan Turkije, is door de oppositionele SPD een motie van wantrouwen inge diend. De affaire rond de illegale le vering heeft gisteren het eerste slachtoffer geëist Stoltenberg ontsloeg de directeur materieel van het*departement van defen sie nadat deze de volle verant woordelijkheid op zich had ge nomen voor de levering. Voor de christen-democraat Stoltenberg lijkt daarmee de kous af, maar de SPD wil don derdag zijn ontslag forceren. Of dat lukt is nog onduidelijk. Feit blijft dat Stoltenbergs positie aan het wankelen is. Het afgelo pen weekeinde slaagde hij er niet in volledige rugdekking van kanselier Kohl te krijgen en bin nen de regeringspartijen CDU en FDP groeit het verzet tegen de defensieminister. Ook in de media is Stoltenberg al afge schreven. De Duitse kanselier. Kohl heeft gisteren in uiterst scherpe bewoordingen gereageerd op de vergelijking die de Turkse presi dent Ozal maakte tussen de po- CHISINAU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT In de Moldavische hoofdstad Chisinau zijn vanmiddag verte genwoordigers van Rusland, Oekraïne, Moldovë en Roeme nië besprekingen begonnen ter beëindiging van het geweld in de Moldavische provincie Dnje str, die zich onafhankelijk heeft verklaard. Bij het overleg zijn geen afge vaardigden aanwezig van de re bellen in Dnjestr. „Hun aanwe zigheid zou erkenning inhou den van de zogenaamde onaf hankelijke republiek Dnjestr. Daar zullen wij nooit toe over gaan", aldus vanmorgen een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken van Moldova. Een ultimatum van de rege ring aan de rebellen in Dnjestr werd vanmorgen door de auto riteiten in Chisinau afgezwakt. Premier Muravschi had hen za terdag twee dagen de tijd gege ven om de wapens in te leveren en directe onderhandelingen te beginnen. MARC CHAMPION THE INDEPENDENT Stalin mag dan van zijn voetstuk zijn gevallen, het effect van zijn daden is nog overal merkbaar. Want als de cri- sisaiplomatie van de leiders van de Roemeense meerderheid en de Rus sisch-talige minderheid in de voorma lige Sovjet-republiek Moldova uitloopt op een Burgeroorlog, dan is dat ook aan hem te danken. Het parlement van de 'autonome Dn- jester-republiek' in Moldova heeft gis teren het voormalige 14e Sovjet-leger om bescherming gevraagd, in weerwil van een eerdere oproep aan de strijd krachten om neutraal te blijven. Mili taire functionarissen, die in het verle den hebben gezegd buiten etnische conflicten le zullen blijven, hebben niet gereageerd op het verzoek. In de voormalige Sovjet-republiek dreigt een burgeroorlog nu de Molda vische regering de opstandelingen in Djnestr tot morgen de tijd heeft gege ven de wapens neer te leggen. Gisteren hebben de Russen in de Dnjestr'repu bliek' besloten over te gaan tot militai re produktie. Het zou gaan om acht fa brieken, goed zijn voor 33 procent van de industrie in Moldova die om geschakeld kunnen worden. Bijna alle fabrieken waren er vanouds al op inge richt het militair industrieel complex van de voormalige Sovjetunie te Bedie- Dc provincie Dnjestr, die zich onlangs onafhankelijk verklaarde, is een strook land dat in Moldova wordt aangeduid als dé 'linkeroever' vein de gelijknamige rivier. Het gebied behoorde tot 1940 bij de Sovjetrepubliek Oekraïne. Maar toen Stalin het oosten van Roemenië (Bessarabië) annexeerde, gebruikte hij het gebied als buffer tegen Roemeense nationalisten. Allereerst verdeelde hij Bessarabië in drieën. Het noordelijke deel (Bucovina) en het zuidelijke deel (Bufjak) gaf hij vervolgens aan de Oekraïners. Het middenstuk werd de Sovjetrepubliek Moldavië (in het Roemeens Moldova). Om de legpuzzel compleet te maken werd aan Moldovië een strook Oek- raïns land toegevoegd. Dat is nu de Dnjestr-republiek. De* Sovjetunie haalde de banden met het nieuwe gebied stevig aan, onder meer door in Dnjestr de belangrijkste industrieën te concentreren. Zonder de Dnjestr-republiek kan het huidige Mol dova dan ook economisch gezien niet overleven als onafhankelijke staat Maar in de Dnjestr-republiek roept al les wat naar eenwording van Moldova en Roemenië riekt, gewelddadig verzet uit van de Russische minderheid in Dnjestr. De meeste inwoners van Moldova heb ben vorig jaar op president Snegur ge stemd en gekozen voor onafhankelijk heid in plaats van eenwording. Maar in het buurland Roemenië wordt de roep om 'hereniging' steeds groter. De etni sche Russen in het gebied ziin daar ab soluut niet blij mee. „Eerst aringen ze ons het Latijnse alfabet op. Daarna moeten we Roemeens leren en vervol gens worden we Roemenen", verzucht Vasily Alexandrovic, een etnische Rus. Stalin zou hebben genoten van het feit dat hij Oekraïne in een zo lastig parket heeft gemanoeuvreerd. Dat land heeft langs zijn grens een 50 kilometer breed cordon gelegd en houdt bussen vol Ko zakken tegen die in Dnjestr de Russi sche minderheid willen helpen met hun verzet tegen de hereniging met het Roemeense Moldova. Volgens Valery Litskay, persoonlijk ad viseur van 'president' Igor Smimov van Dnjestr, zijn ze in Oekraïne paranoïde. „De ene keer denken ze dat de Kozak: ken naar Tiraspol (de hoofdstad van Dnjestr) gaan en de andere keer naar Odessa", zegt Litskay. Volgens Litskay kunnen de Oekraïners zich beter be zighouden met hun eigen problemen. Hij doelt daarmee op Bucovina en Budjak, de twee van oorsprong Roe meense gebieden die Stalin ooit aan Oekraïne gaf. Volgens Litskay zijn dat de grote conflictgebieden. VERTALING JOLANDA OUKES litiek van de Hitler-dictatuur en het herenigde Duitsland. Ozal uitte het afgelopen wekeinde op die manier zijn woede over de stopzetting van de Duitse mili taire steun aan zijn land. Deze hulp werd donderdag gestaakt nadat vast was komen te staan dat Duitse wapens worden in gezet tegen de Kurden. Kohl: .Absoluut onaanvaard baar in toon en inhoud." De kanselier verklaarde dat in de verdragen over de wapenleve ranties uitdrukkelijk staat dat deze alleen voor de verdediging van Turkije tegen agressie van buitenaf mogen worden ge bruikt „Wij staan er dan ook op dat overeenkomsten worden nagekomen", aldus Kohl. Duitsland in beroering over meester-spion Een Westduitse oud-minister heeft gespioneerd voor de voor malige Oostduitse geheime dienst Stasi en is nu als agent overgenomen door de opvolger van de KGB, de Russiche gehei me dienst De minister-spion zit momenteel nog in de Bonds dag, de Duitse Tweede Kamer. Dat heeft het voormalige hoofd van de Westduitse inlichtingen dienst BND, Heribert Hellenb- roich, gisteren tegenover de Duitse pers verklaard. Hij zegt zijn informatie te hebben van een „absoluut betrouwbare" bron die voor de Stasi heeft ge werkt. Het federale openbaar minis terie in Karlsruhe is naar deze geruchtmakende beweringen inmiddels een officieel onder zoek gestart Een bijzondere commissie van de Bondsdag zal Hellenbroich donderdag aan de tand voelen. Hellenbroich zegt zelf ook niet op de hoogte te zijn van de naam van de beweerde mees- ter-spion. In de Duitse media wordt inmiddels druk gespecu leerd wie de agent kan zijn. Twintig mensen komen in aan merking omdat ze momenteel parlementslid zijn en ooit mi nister waren. De bekendste on der hen zijn oud-minister van binnenlandse zaken Wolfgang Schauble (CDU). oud-SDP-lei- der Hans-Jochen Vogel, FDP- leider Otto graaf Lambsdorff en de huidige parlementsvoorzitter Rita Süssmuth (CDU).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6