David Levy wil graag meetellen Feiten Meningen Bij Aeroflot kan tegenwoordig een glimlach af Kurden nog altijd niet ontdekt als mensen SiÖ A4MTf2£KmO£V V V TE V'H£^eeJ"'y Grootste stuwdam ter wereld in aardbeving-gevoelig gebied DINSDAG 31 MAART 1992 2 mmis op I 7mk)bs»'- J mi&jNiBT wev- J têwZjj we ze. wATuu#2i.)D>ic eao (?p ^AITÖWIEFT' .074 #Tt3M9^ua W3pMl|W9oM3S Aeroflot pro beert haar imago te ver beteren met glimlachen en koud bier. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER MOSKOU PETER PRINGLE THE INDEPENDENT Droomde ik? Ik bevond me op een paar duizend meter ergens boven de steppe, ten oosten van de Oeral. De stewardess van Aeroflot stond voor me met een blad vol pilsjes uit Milwaukee. Ik reikte er naar en raakte er een aan. Het was zelfs koud. .,1 loe veel?", stamelde ik, vol ongeloof dat de onvriendelijkste luchtvaart maatschappij ter wereld, die altijd al leen maar prikwatei had geserveerd waarvan ooit eèn keer mijn whisky zwart werd, nu koud Amerikaans bier aanbood. „Zestig roebel",'antwoordde ze. Dat is zestig dollarcent (een gulden tien), I'wee graag", 'd ik. cn toen ze mij dc blikjes gaf, hief ik ze op om te proos ten. „Op dc gezondheid van Aeroflot. Gefeliciteerd." Zij dwong zich zelfs tot een glimlach een gezichtsuitdruk king die tot nu toe verboden was voor medewerkers van Aeroflot. Het deed er niet toe dat het bier van het merk Milwaukee Best was een van de treurigste soorten. Aeroflot deed haar best haar imago van 's we relds meest onconfortabele manier van vliegen gebruikersvijandig, noem den wij die te verbeteren. Nu is dan het moment gekomen om geen aandacht meer te schenken aan die ellendcverhalen van in de watten gelegde diplomaten en buitenlandse correspondenten in Moskou, die er voortdurend over klagen dat hun reis plannen door Aeroflot in de war wor den gestuurd. Ik bedoel, wat geeft het als een vliegtuig niet landt op het op bet ticket genoemde vliegveld? diplomaat die een vlucht nam van Vla- divostock naarTasjkent. Dat dacht hij tenminste. Tegen de tijd dat zij zouden moeten gaan landen, vroeg hij langs zijn neus weg aan een stewardess hoe lang het nog zou duren voordat zij gin gen dalen. „Wij landen niet in Tasj- kent", antwoordde zij, „omdat er daar maar een passagier uit wil. Wij gaan verder naar Moskou." „Maar ik ben die passagier", bracht de diplomaat hape rend uit. In het Westen is reizen per vliegtuig in wezen vervelend. Zo niet met Aeroflot. Bij welke andere maatschappij kun je er, zoals ik, getuige van zijn dat een man een komkommer uit zijn zak trekt alsof het een wapen is en die dreigt in de mond van een dronken passagier te stoppen als die zich niet rustig houdt? En heeft u ooit tijdens een vlucht mee gemaakt dat een hond zijn poot optilt en uw been aanziet voor een boom? Kunt u uw hond meenemen aan boord van een vliegtuig van British Airways of de KLM en hem zich aan uw voeten la ten nestelen? Kunt u uw parkieten meenemen en ze op uw knieën laten balanceren? De nieuwe progressieve regering van Rusland gaat een deel van dit plezier uit de goede oude tijd bederven. Er gaan al orders uit voor het vastmaken van de veiligheidsriemen en het wordt verboden meer dan tien eieren tegelij kertijd te dragen. Het moet worden gezegd dat er altijd een fundamenteel nadeel bestond. Zo hard de passagiers probeerden er de moed in te houden, zo hard probeerde het grondpersoneel van Aeroflot altijd die moed weer te laten zinken. Zonder uitzondering zijn zij onbeschoft en nors en zeggen zij zelfs niets terug wanneer zij worden aangesproken. Maar nu is zelfs dèt aan het verande- De medewerkers aan de in-checkbalie begroeten de vermoeide reiziger met een glimlach, zelfs wanneer zij het slechte nieuws moeten vertellen dat het vliegtuig vertraging heeft wat bijna altijd het gevaJ is. Zij hebben zelfs de veelgebruikte westerse zinsnede 'het vliegtuig is om technische redenen vertraagd' overgenomen, heel wat ac ceptabeler dan 'er is geen informatie'. Overwegende dat men nog steeds voor een paar dollar het hele land door kan vliegen, moet het onderbetaalde, over werkte, veelgeplaagde personeel van Aeroflot een kans krijgen. Nog een Mil waukee Best, alstublieft, stewardess. pie. \jang\obs &£- noe/mem WE IN haPEN (7AN KAN VE gU^BWEeSrÊP- VAN HA2-^ NMP. ALPHEN LEIDERDORP JAN PREENEN Minister Van den Broek van buitenland se zaken heeft „begrip" voor de bombar dementen van Turkije op de Kurden. Volgens CDA'er Van Vlijmen en PvdA'er Vos, die pas een bliksembezoek hebben gebracht aan Turkije, „verdient Ankara juist alle steun in de strijd tegen terroris tische splintergroepen van de Kurden". Kortom, van Nederland mag Turkije rus tig doorgaan met zijn acties. Dat daarbij hele dorpen worden bestookt en veel on schuldige slachtoffers vallen, moet ken nelijk als prijs voor de 'zuivering' worden betaald. Het doel heiligt weer eens de middelen. Nederland zal Turkije dan ook in tegen stelling tot Duitsland niet voor de voeten lopen met een wapenembargo. 'Den Haag' stelt meer prijs op de complimen ten van de Turkse premier Demirel en de belangen van de Navo, dan op de men senrechten van de Kurden. Demirel prees het afgelopen weekeinde Neder land, de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië voor hun „begripvolle houding". Nederland toont eens te meer aan een trouw en uiterst volgzaam lid te zijn van de Navo. Voor het bondgenootschap is het uiterst belangrijk dat Turkije een par keer- en uitvalsbasis blijft voor geallieer de bommenwerpers. Dat was het geval tijdens de Golfoorlog en moet ook moge lijk zijn als een nieuwe 'Desert Storm' opsteekt. Bovendien is Turkije als uit kijkpost over de onrustige zuidelijke GOS-staten van onschatbare waarde. Gezien die grote belangen wordt het als riskant ervaren om Turkije als collega-lid in de Navo de les te lezen. Van die houding worden cte Kurden weer eens de dupe. Ze zijn vóór en tijdens de Golfoorlog al van het kastje naar de muur gebombardeerd, ze moesten zelf (overigens zonder resultaat) onderhan delen met de Iraakse dictator Saddam Hussein en zien zich nu voor een Turks vuurpeloton geplaatst. Natuurlijk is sprake van terroristische ac ties van de zijde van de Kurdische Arbei derspartij PKK. De leden van deze groe pering plegen bloedige aanslagen, maar dat mag geen argument voor de Turken zijn om zich op grote schaal af te reage ren op weerloze burgers. Deze reactie doet denken aan de wrede manier waar op de Israëliërs steeds wraak plegen te nemen op acties van Palestijnen. Hoe zeer het terrorisme van Kurden en Pales tijnen ook moet worden veroordeeld, niet vergeten mag worden dat hun acties voortvloeien uit hun verlangen om ook een stukje eigen land te hebben. De Palestijnen hebben het voordeel dat over hun toekomst nu eindelijk wordt gesproken, al mag worden betwijfeld of met de huidige Israëlische regering van premier Shamir ooit op een bevredigen de manier zaken kunnen worden ge daan. De Kurden zijn echter nog niet als mensen ontdekt, laat staan dat naar hen wordt geluisterd. Het ligt echter voor de hand dat ook voor de kwestie van de Kurden een conferentie met alle betrok ken landen wordt belegd. Het zou Ne derland sieren als het daarvoor het ini tiatief neemt. Voor zo'n aanpak valt heel wat gemakkelijker begrip op te brengen. WIM STEVENHAGEN Aftreden minister heeft niets te maken met idealen Er is in Israël wat afgelachen over David Levy, de bouw vakker uit Beit Shean die minister van buitenlandse za ken werd. Een Israëlische krant schreef dat het met zijn talenkennis hij spreekt alleen Hebreeuws en Frans best meeviel. Voor de televisiecamera's was immers te horen hoe hij Baker in het Engels een vraag stelde: 'Okay, Jim?'. Levy is inmiddels gewend ge raakt aan dit soort vernederin gen. Toen hij afgelopen zondag avond zijn aftreden aankondig de, herinnerde hij zijn aanhang er aan dat Likud-partijgenoten hem ooit aanduidden als 'een uit de boom gevallen aap'. Het aftreden van Levy brengt een slag toe aan de kansen van Likud bij de parlementsverkie zingen op 23 juni. Veel aanhan gers van Levy kunnen dit keer wel eens kiezen voor Arbeid, dat in de recente opiniepeilingen een minieme voorsprong (41 te gen 37 procent) heeft op Likud. Een overstap van de zogenaam de sefardische kiezers de na tuurlijke achterban van Levy kan de doorslag geven. En daar mee ook het vredesproces in het Midden-Oosten beslissend beïnvloeden. Levy staat bekend als een politi cus die zich teveel door zijn emoties laat leiden. Maar ge zien zijn levensloop kan dat ook nauwelijks anders. Hij was ne gentien toen hij in 1957 vanuit Marokko in Israël aankwam. De familie liet in Rabat een betrek kelijk welvarend bestaan in de middenklasse achter. In Israël wachtte hen armoede, werk loosheid en bovenal vernede ring. Een paar jaar na zijn aankomst werd David Levy gearresteerd en twaalf dagen vastgehouden op het politiebureau van het noordelijke Beit Shean, nadat hij samen met een paar al even gefrustreerde maten het ar beidsbureau in de stad grondig had 'verbouwd'. Hij vertelde zijn biograaf, Aryeh Avneri, dat die straf een keer punt betekende in zijn leven. „Ik keek naar mezelf in spiegel en de tranen stroomden langs mijn wangen. Ik besefte dat ik iets moest doen om mijn situa tie te veranderen en dat het ooien met tafels en stoelen in et arbeidsbureau daarvoor niet de manier was. Ik moest de weg naar het machtscentrum vin den, de spelregels leren en het spel volgens de regels spelen". Begin Als geschoold bouwvakarbeider vond Levy die weg in de His- tadrut, het Israëlische verbond van vakverenigingen. Daarin speelde de Herut, de partij van Menachem Begin, vanaf het be gin van de jaren zestig een be scheiden rol. Levy toonde zich een fervent activist, met een grote aanhang in de Noordafri- kaanse gemeenschap. Begin, die onmiddellijk begreep wat de toen 31-jarige vakbondsman aan politieke mogelijkheden bood, hielp hem vanuit de ge meenteraad van Beit Shean in de Knesset, het Israëlische par lement. Toen Begin in 1977 premier werd, wilde hij een vertegen woordiger van de sefardische gemeenschap in het kabinet. Eenmaal minister van immi- grantenopvang dacht Levy dat hij de weg naar het centrum van de macht had afgelegd, maar al gauw kwam hij er achter dat het door Oosteuropese joden gedo mineerde Likud-leiderschap hem niet voor vol aanzag. In het David Levy: eerzuchtig. land deden de eerste 'David-Le- vymoppen de ronde, waarin de nieuwe minister werd voorge steld als een ongeletterde botte rik. Als minister van volkshuisves ting, ziin volgende baan in het Likud-lcabinet, was Levy mis schien het best op zijn plaats. Zijn afkomst getrouw bouwde hij een aanzienlijk aantal wo ningwetwoningen, maar boven al bouwde hij aan een vaste aanhang binnen de partij. Zijn groeiende supportersscha- re zou hem op den duur moe ten verzekeren van het premier- FOTO AFP schap. In 1986 was Levy's zelf vertrouwen zo zeer gegroeid dat hij zich durfde opwerpen als de nieuwe leider. „Meneer Begin, u heeft een opvolger!", kondigde hij nogal potsierlijk aan op de eerste dag van de Likud-partij- Kaakslag Maar wat hij aan kansen had, verdween de volgende dag, toen een van zijn aanhangers tijdens wanordelijkheden op het podi um een kaakslag verkocht aan Roni Milo, een beschermeling van Shamir. Levy's ster daalde. Hij begreep dat hij alleen nog een kans zou maken op het pre mierschap als hij zou kunnen afrekenen met zijn reputatie als leider van een ethnische groep. Hij wilde zich bewijzen in een functie die volstrekt is vereen zelvigd met de gevestigde orde. Zijn kans kwam in 1990, toen hij na de val van de regering van nationale eenheid minister van buitenlandse zaken mocht wor den. Maar nog altijd wordt hij niet voor vol aangezien. Hoe de ver houdingen liggen, kwam nogal zichtbaar in het nieuws toen Shamir vorig jaar oktober zelf de delegatie naar het vredes overleg in Madrid leidde. Levy bleef uit protest in Jeruzalem. Vooral in het buitenland wordt Levy afgeschilderd als een soort duif binnen de Likud, omdat hij zich minder negatief opstelt in het vredesproces dan Shamir. Maar in 1990 vormde Levy sa men met Ariel Sharon en Yitzak Modai het 'afwijzingsfront' in de partij tegen het toch zeer ge matigde Israëlische vredesplan. Machtspolitieke factoren Le vy wilde via de val van het een heidskabinet zijn positie verbe teren wogen toen zwaarder dan ideologische. Dat Levy nu zijn positie op het spel heeft gezet, heeft opnieuw niets te maken met idealen. Hij treedt niet af uit verzet tegen Shamirs houding in het vredes proces, maar uit ongenoegen over zijn machtsverlies na de jongste interne partijverkiezing. Er zijn nu in de Likud minder posities beschikbaar voor de Le- vy-clan in de regering, het par lement en de partij-instituten. Het volk van Beit Shean en an dere ontwikkelingssteden mort en David Levy voelde zich ge dwongen een gebaar maken. Of het bij een gebaar zal blijven, zullen de komende dagen leren. Premier Shamir heeft nog even de tijd om zijn ontevreden mi nister de hand te reiken. Dam dwingt een miljoen Chinezen te verhuizen CORRESPONDENT In het midden van China is een grootscheepse volksverhuizing op handen. Meer dan één mil joen mensen moet wijken voor de bouw van 's werelds grootste en duurste stuwdam in de rivier de Yangtze. Volgens een voor zichtige raming belopen de bouwkosten 20 miljard gulden. De bouw van de Drie-kloven- dam zal 18 jaar duren. China zal dan de grootste waterkracht centrale op aarde herbergen. Een van de meest bewonderde landschappen in het dal van de langste rivier in China zal zijn adembenemende trekken kwijt raken. Deskundigen in China en daarbuiten hebben zware kri tiek geuit op de voorgenomen bouw van de dam, die drie bergkloven zal afsluiten en die kan leiden tot de grootste door mensenhanden veroorzaakte ramp in de geschiedenis. Voordelen De regering geeft in haar rap porten opmerkelijk weinig in formatie over de negatieve kan ten van het project. Zij laat het bij algemeenheden zoals: „Her huisvesting en belasting van het milieu zijn vitale onderwer pen". Peking benadrukt de gro- STUWDAM IN RIVIER DE YANGZTE RUSLAfto gpd de wand het begeeft, ontstaat een ramp die zijn weerga niet kent. In het gebied waar het project moet worden uitge voerd, is de aardkorst onrustig en bestaat de kans op aardbe vingen. Niet alleen natuurgeweld zou de dam kunnen breken. De wa terkrachtcentrale is in geval van oorlog een ideaal doelwit voor een militaire aanval. Een drei ging van de vijand met vernieti ging van het complex zou al ge noeg zijn om 300 miljoen men sen aan de benedenloop van de river in opperste paniek te bren gen en het land te verlammen. Overstromingen De discussies over het bedwin gen van de 6.300 kilometer lan ge rivier op twee na de lang ste op aarde zijn niet nieuw. Na dramatische overstromin gen in 1954 ging de communis tische regering van Mao Zedong in zee met Sovjet-Russische wa terbouwkundigen. -Tienduizend technici waren begin jaren '60 druk met rekenen en tekenen. Sinds die tijd is het project de ijskast ingegaan en eruit ge haald naar gelang het poütici in Peking goeddunkte. De zware overstromingen vorig jaar zomer kwamen voor de voorstanders van de bouw op een uitgelezen moment. Er moest nu eindelijk iets worden ondernomen tegen de elk jaar terugkerende verwoestende ac tiviteiten van de Yangtze-river. Rapporten van deskundigen, ook die op verzoek van de rege ring zijn geschreven en die de negatieve kanten van de Drie- klovendam aangeven, zijn ge makshalve in de kast gelaten. Alternatieven om met de bouw van een aantal kleinere goedko pere dammen de schade voor mens en milieu te beperken, hebben geen gehoor gevonden. Of zal de start van de bouw om welke reden dan ook misschien toch nog verhinderd worden? Berichten uit de stad Wanxian melden inplaats van nerveuze inpakactiviteiten van haar 260.000 bewoners, gebouwen die in de steigers staan en in aanbouw zijn. De bewoners zijn er op dit moment in ieder geval nog niet van overtuigd dat ze na veertig jaar discussies ver weg in Peking, nu hals over kop hun biezen moeten pakken. Record-tekort China krijgt echter alleen al dit jaar een record financieringste kort van 7,5 miljard gulden te behappen. Bovendien heeft zelfs de gouverneur van de pro vincie Hubei waar de dam komt te liggen al gezegd dat de kosten uiteindelijk best het dubbele kunnen zijn van het geraamde bedrag. Economen hebben gesuggereerd dat het geld beter kan worden besteed aan verdere economische her vormingen. Het duurt twaalf jaar voordat de elektriciteitscen trale stroom kan leveren en zal kunnen bijdragen aan de eco nomische groei. De grootste bezorgdheid van waterbouwkundigen geldt de duurzaamheid van de dam die 40 miljard liter water 650 keer de inhoud van het IJssel- meer moet tegenhouden. Als te voordelen: miljoenen men sen zullen beter beschermd zijn tegen de jaarlijkse overstromin gen en de waterkrachtcentrale zal miljarden kilowatt-uren stroom gaan leveren. Door de bijna twee kilometer lange dam in de Yangtze-rivier zal een kunstmatig meer ont staan dat 600 kilometer lang is; grofweg de afstand van Amster dam tot aan de Zwitserse grens. Het waterbassin jaagt meer dan één miljoen mensen uit hun huizen en van hun land naar gebieden hogerop in de heu vels. Hen is een verhuispremie van 7.000 yuan (bijna 2.500 gul den), een stukje landbouw grond en aanplant van nieuwe sinaasappelbomen in het voor uitzicht gesteld. Op het eerste gezicht een rijke beloning voor een boer die in een van de armste gebieden van China gemiddeld 200 yuan (70 gulden) per jaar verdient. Maar nog afgezien of de over heid haar belofte nakomt, des kundigen vrezen dat de bouw van de dam onherstelbare scha de zal aanrichten aan het milieu. Duizenden bomen moe ten worden geveld en tiendui zenden hectares landbouw grond komen onder water te staan. De vraag is ook gerezen of China, nog altijd een ontwik kelingsland, zich het uitermate kostbare project financieel wel kan veroorloven. Want waar moet het land de 20 miljard gul den vandaag halen?

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2