Gezelschapsspel voor ouderen moeteen 'Oja-gevoel' oproepen Leven en wonen Overeenkomst tussen aanleg van een border en opvoeden DINSDAG 31 MAART 1992 21 Twijfel aan nut onderzoek borstkanker Bevolkingsonderzoek naar borstkanker is misschien min der nuttig dan vaak wordt ge dacht. De tumoren die bij der gelijk onderzoek worden gevon den zijn namelijk niet alleen kleiner, maar gemiddeld ook minder kwaadaardig dan tumo ren die op een andere manier aan het licht komen. I en ded van die gezwellen zou daardoor vermoedelijk nooit, of pas veel later, last hebben gegeven en het leven van de vrouw niet hebben bedreigd. Dit blijkt uit een onderzoekspu- blikatie in het gezaghebbende artsenblad Britisch Medical Journal. Het onderzoek werd gedaan onder 251 vrouwen met borstkanker in Turku, een ha ven- en industriestad in het zuidwesten van Finland. Bij 126 van hen WM de tumor ontdekt Bij de overige 125 vrouwen was de tumor op een andere manier aan het licht gekomen. In het eerste geval was de tumor ge middeld niet alleen kleiner, maar ook minder vaak uitge zaaid en minder kwaadaardig van karakter. Vergeleek men tumoren van ge lijke omvang uit beide groepen, dan bleef dit verschil bestaan Dit wijst erop dat het verschil in kwaadaardigheid en uitzaaiing niet alleen te wijten is aan het feit dat de ontdekte tumoren jonger en kleiner zijn. Bekend is namelijk dat tumoren die langer bestaan gemiddeld ook groter zijn, een kwaadaardiger karak ter krijgen en al vaker djn uitge zaaid. Tot dusver heeft bevolkingson derzoek op borstkanker de sterfte aan deze ziekte niet zo sterk teruggedrongen als aan vankelijk werd verwacht. Daar om spreekt de hoogleraar vrou wenziekten dr. J. L H. Evers uit Maastricht in een commentaar over „de door velen overschatte waarde van het routinematig screenen op mammacarcinoom (borstkanker) met behulp van mammografie (onderzoek van de borsten) Het Finse onderzoek zou hier voor verklaring bieden Uiteer der onderzoek was al bekend dat tumoren die bij onderzoek waren ontdekt, gemiddeld wat kleiner zijn dan tumoren die door de vrouw zelf of door art sen werden ontdekt. Waar schijnlijk komt dit. doordat tu moren bij screening in een vroeger stadium worden opge spoord. Dat deze bij het onderzoek ont dekte tumoren ook minder kwaadaardig zijn en minder vaak zijn uitgezaaid dan tumo ren die even groot zijn. maar op een andere manier ontdekt, is nieuw. „De geringe kwaadaar digheid van bij dit onderzoek ontdekte kankers kan verklaren dat bevolkingsonderzoek op borstkanker minder afname in Inbouwmagnetron De ijs kast moet als niet te boog zijn. fo Sinds de magnetron zijn intrede heeft gedaan, vooral in combi natie met traditionele oven- functies, is een kookplaat voor de meeste gebruikers niet vol doende. Maar niet in elke keu ken is genoeg ruimte om elk ap paraat een plekje te geven. In principe kun je ook een koelkast met een inbouwoven combine ren. maar dan mag de koelkast toch niet hoger zijn dan onge veer een meter. Anders kun je de oven niet goed bereiken Siemens brengt nu een koelau- tomaat van 103 cm hoog met een netto inhoud van 184 liter en een driesterren-vriesvak van 19 liter. Deze kan samen met een combi magnetron in een ombouwkast worden geinstal- laad De magnetronoven heeft een inhoud van 31 liter, is uitgerust met elektronische bestunng en te koop in wit, zwart en donker bruin, of met een spiegelfront. De o\-en heeft de volgende functies: conventionele boven- en onderwarmte. variovlakgnll. heteluchtsysteem en circulatrie- grill. Het maximale magnetron vermogen is 800 Watt. TUIN Veel ouderen doen graag spelletjes. Als vorm van hersengym nastiek, maar vooral ook voor de gezelligheid. Des te opmer kelijker dat er geen gezelschapsspellen bestaan die speciaal op ouderen zijn toegesneden, vond Anneke Oosterman, maatschappelijk werkster uit het Friese Hempen. Toen Oos terman vorig jaar docente geheugencursussen werd, zocht ze tevergeefs naar spelmateriaal voor ouderen. Ze ontwierp daarom zelf maar een spel. Het resultaat is 'Vragenderwijs', een geheugenspel voor ouderen. POPKJE VAN DER PLOEG „Als je een geschikt spel zoekt voor ouderen, moet je met veel dingen rekening houden", zegt Oosterman. „Een dobbelsteen kun je beter niet gebruiken, want als die steen op de grond valt, is dat voor ouderen lastig. En bij een spel met vragen moeten de vragen aansluiten op de wereld van oude ren. Een spel als Triviant doet dat niet; de vragen bij Triviant gaan vooral over zaken die jongeren in teresseren,* zoals popmuziek en film." Vragenderwijs' is net als Tri viant een vraag- en antwoordspel, maar een dobbelsteen komt er niet bij kijken en de vragen zijn veel meer gericht op het verleden. Ze activeren het geheugen. „De vragen moeten bij ouderen een 'o ja'-gevoel oproepen, zonder dat het oubollig wordt", zegt Ooster man. Enkele voorbeelden: hoe he ten Ard en Keessie' voluit? Wat zat er in de Zilver Vloot? Voor de Geheugencursussen be dacht Oosterman al allerlei vra gen, die een beroep doen op de al gemene ontwikkeling en het ge heugen. Pas gaandeweg ontstond het idee om een echt spel op de markt te brengen. „Iedereen die met ouderen werkt, zal wel zelf dingen verzinnen. Ik bedacht toen dat je er net zo goed een produkt van kunt maken, voor algemeen gebruik." Oosterman. testte het ontwerp- spel met een groepje bewoners van het verzorgingshuis Erasmus- hiem. De bewoners waren en thousiast, maar wezen Oosterman ook op enkele kinderziekten. „Ik heb nog wel het een en ander aan gepast. Zo bleek dat ouderen vra gen die puur op kennis gebaseerd zijn, niet echt leuk vinden. Bij voorbeeld de vraag 'waar ligt Krakow'. Dat weet je of weet je niet, zeggen ouderen dan. Derge lijke vragen vinden ze gewoon niet gezellig. Hulpkaart Het spel zelf gaat als volgt: per ronde krijgt iedere deelnemer een stapeltje van tien kaartjes, met evenveel vragen. Om beurt moe ten de spelers een vraag beant woorden. Voor een goed antwoord krijgen ze tien punten. Wie het juiste antwoord niet weet. kan een hulpkaart raadplegen. Het hulp kaartje bevat een hint, die de spe ler op het juiste spoor moet hel pen. Zo geeft de hulpkaart voor de vraag over 'Ard en Keessie' de in formatie 'Ard S.-.-.-.-. en Kees V.-.- prijs. Wie met dit hulpkaart je de vraag oplost, scoort vijf pun ten. De score van alle deelnemers wordt met fiches op een spelbord aangegeven. hebben op allerlei onderwerpen, kunnen alle deelnemers wel een aantal vragen goed beantwoor den. Oosterman: „Je hoeft er niet intellectueel voor te zijn." In totaal bedacht Oosterman 1200 vragen. „Dat* was een hele klus. Op een gegeven moment was ik er dag en nacht mee bezig. Bij alles vroeg ik mij af of daar ook een vraag voor het spel in zat." Vragenderwijs' bevat uiteindelijk 600 vragen. De resterende 600 vra gen kunnen als 'deel twee' afzon derlijk worden aangeschaft." Oosterman heeft geen subsidie aangevraagd voor de produktie van het spel. Wel schreef ze tevo ren een groot aantal verzorgings huizen, dienstencentra en instel lingen voor ouderenwerk in Ne derland aan, om te peilen of er be hoefte zou zijn aan een geheugen- spel voor ouderen. De reacties wa ren positief. „Sommige instellin gen vroegen meteen of ik een exemplaar van het spel wilde op sturen, terwijl het nog niet eens klaar was." Duizend Om de produktie van Vragender wijs' de eerste oplage bestaat uit duizend exemplaren te kun nen financieren, heeft Oosterman geld moeten lenen. Lachend: „Ik neb letterlijk alles op het spel ge. zet." Er was enige vasthoudend heid voor nodig om geld los te krijgen bij een bank." Oosterman, die voor de ontwik keling van het spel 'Studio Ooster man' in het leven heeft geroepen, heeft uitgerekend dat ze met de verkoop van enkele duizenden exemplaren het spel kost 78 uit de kosten is. Ze hoopt dat genoeg verzorgingshuizen en dienstencentra bereid zijn het spel te kopen. Warenhuizen heeft ze niet benaderd, al sluit ze niet uit dat ook jongeren Vragenderwijs' een leuk spel vinden. „De mensen die het zetwerk voor de kaartjes hebben gedaan, waren allemaal dertigers. Zij had den veel schik met de vragen. Sommige mensen zeiden dat ik dat etiketje 'voor ouderen' er niet op moest plakken, omdat jonge ren het dan misschien niet willen spelen. Maar dat vind ik niet juist. Ik heb het in eerste instantie ont wikkeld voor ouderen, en dat is niets om je voor te schamen." Zwart gelakte ijzeren meubels, gecombineerd met eveneens In zwart uitgevoerd rotan vlechtwerk. foto IJzeren meubels niet alleen voor terras IJzeren meubelen, niets bijzon ders, zegt u misschien. Die zijn al zo oud als de weg naar Rome. Inderdaad, de Romeinen ken den bijna 2000 iaar geleden reeds ijzeren meubelen, die ze in huis gebruikten. Wij hebben ijzer als meubelmateriaal eeu wenlang uit onze interieurs ge weerd. Wel gebruikten we ijze ren meubilair voor tuin en ter ras. maar daar bleef het bij. Het echte ijzeren meubel is opnieuw ontdekt door ontwer pers en fabrikanten, onder meer omdat dit materiaal zich uitste kend leent voor recycling. Denk bij ijzer niet aan onbuigzaam, koud materiaal. Want omdat het onder meer in platte stroken en lange draden vervaardigd kan worden, is het in alle vor men te buigen waardoor zeer decoratieve meubelen mogelijk zijn. Aan de produktie komt veel handwerk te pas. wat in de ze tijd velen aanspreekt. Ijzer kan goed gecombineerd worden met een ander, wat warmer aanvoelend natuurpro dukt: rotan. Zittingen cn leunin gen van ijzeren stoelen worden dan ook dikwijls van rotan vlechtwerk voorzien. Ijzer is wel gevoelig voor roest. Daarom worden meube len van dit materiaal voorzien van een roestwerende afwer king. In veel gevallen zijn ze in antiek wit of zwart gelakt. Of ze worden voorzien van een groen geoxideerde toplaag, waarmee de indruk wordt gewekt dat ze al eeuwen oud zijn. Omdat gelakte ijzeren meu belen gemakkelijk schoon te maken zijn, worden ze vaak voor in de keuken of voor een eet hoek gekozen. Maar dat neemt niet weg dat ze ook in woon- en slaapkamer goed tot bin recta komen Omdol ze over het algemeen sierlijk en luchtig van vormgeving zijn. le nen ze zich uitstekend voor kleine ruimten. man (rechts) demon streert haar spel. FOTO PAUL Barkrukken om van te watertanden et begint met een droom, een illusie. En I dan volgt de tijd van zorgen, vormen en -JL. koesteren. Tot slot het eindresultaat: héél anders dan de oorspronkelijke droom. Tot zover de overeenkomst tussen het werken aan een border en het opvoeden van een kind. Er is ook verschil: aan de bor der kun je blijven knutselen, jonge mensen stellen dat met recht niet meer op prijs. Terug naar de droom, het begin van de border. Wil het eindresultaat ook maar iets weghebben van de droom, dan verdient het aanbeveling om planten te'kiezen die zich op de gegeven grond, in de gegeven situatie (zon- schaduw enz.) thuisvoelen. Observatie van al wat groeit en bloeit in buurtuinen en plantsoenen helpt in dezen beter dan snuffelen in boe ken. Een tweede voorwaarde voor een mooie border is een goede rangschikking qua hoogte. Dus de allerhoogste planten achterin, halfhoge in het midden en laag aan de rand. Dan is er nog de keuze van kleuren. Veilig en op het ogenblik zeer geliefd is de border in een kleur, in vele nuances. Deze borders kunnen heel mooi en stijlvol zijn, maar er zijn ook veel tuinliefhebbers die van lekker bont houden. Hou er bij de kleurkeuze wel rekening met de bloeiperiode. Daarmee vergissen zich velen. Op papier staat het zo mooi, die roodbloeiende phlox met op de voorgrond witte iberis. Maar helaas is de iberis al uitgebloeid en gewoon donkergroen eer de phlox be gint te kleuren. In theorie lijkt wat hier staat niet zo moeilijk, maar in de praktijk zijn er wat haken en ogen, veroorzaakt door het weer. Een late nachtvorst kan er voor zorgen dat de hortensi a's, die zo mooi gerangschikt waren tussen andere bloeiers, groen blijven omdat de bloemknoppen bevro ren zijn. Een nat en somber voorjaar laat de margrieten veel te lang en te hoog worden, zodat ze achterliggende vaste planten afdekken en ga zo maar door. Het blijft dus elk jaar weer rangschikken en wijzigen in de stille hoop dat het eens een zoTnerlang bloeiende border met fraai op elkaar afgestemde planten wordt. Een notitieboekje 's zomers goed bijhouden kan bij dit streven helpen. Voorlopig bestaat het werk uit het onkruidvrij houden (met de hand) en het tijdig aanbrengen van steun voor de hoge planten. Een tonlanstok midden in de plant ge stoken met lussen eromheen die de takken vasthoudt kan redelijk mooi zijn, rijshout tussen hoge planten, vroeg geplaatst, lijkt even te storen maar geeft in de loop van de zomer vrijwel ontzichtbaar steun. En een jarig goed kan er de hele zomer voor zorgen dat er kleu rige plekken bijkomen. Hoezo, heeft een barkruk vier poten en een zittinkje? Ooit drie opeenge stapelde kratjes als barkruk gezien? Of een stuk design van hout en metaal waar je je vingers bij aflikt? Of een houten sculptuur waarop je amper durft te gaan zitten? Maar één ding hebben ze gemeen en dat is dat ze hoe dan ook gebruikt kunnen worden als barkruk. Ontwerpers uit Nederland en België lieten hun fantasie los op de barkruk. Het mag dan gewoon zijn, het eindre sultaat was dat zeker niet. Maak een barkruk. Dat was de sim pele 'opdracht' eind vorig jaar van Fa- briCati in Rotterdam en The Frozen Fountain in Amsterdam. Beide gale rie-winkels, die zich vooral bezighou den met woonexperimenten, hebben vele ontwerpers aan het werk gekre gen. En hoe! Metaal, hout, stof, hard board, steen: alle denkbare materia len kwamen eraan te pas. En wat de vormgeving betreft: alle mogelijke vormen werden benut. De ontwerpwedstrijd, opgezet met Witte vlieg op de gedurende de winter overgehouden geraniums. Dat is het prpbleem van H. BOERSMA UIT HAARLEM. Op de allereerste plaats: aantasting door in- sekten of ziektes duidt erop dat de plant het niet naar zijn zin heeft. Witte vlieg is een als vlieg vermomde bladluis. Spuiten met brandnetelgier is het beste. Zet verse brandnetels in een pan mét water. Laat dit 24 uur staan en spuit met dit prikkelende aftreksel de belaagde planten. Maar doe er na het spuiten meteen een plastic zak over om te voorkomen dat de weggevlogen luizen terugkeren. Na vijf dagen houden ze het wel voor gezien. Mocht er toch nog een vlieg terugkeren, zuigen we die weg met de stofzuiger. Wie niet aan brandnetels kan komen, kan tabaksaftreksel (giftig voor mens en dier) gebruiken. Meng 20 gram fijngemaakte tabak met een liter water en laat dit 48 uur trekken. Voeg een theelepel groene zeep toe om een en ander beter te laten uitvloeien en spuit hiermee. Verder weer afdekken en eventuele na- komers wegzuigen. Gelukkig is het nu tijd om een einde te maken aan de winterse zorg voor geraniums. Haal ze uit de pot of bak schud alle oude aarde uit de wortels en pot opnieuw op in goede potaarde in inmiddels goed schoongeboende potten. Kort te lange takjes in en stek deze eventueel. De graniums mogen pas na half mei naar buiten tenzij ze elke keer als er nachtvorst dreigt binnengehaald worden. Aromatherapieparels het oog op het vijfjarig bestaan van beide zaken, heeft in totaal zo'n hon derd barkrukken opgeleverd, die stuk voor stuk opvallen door vormgeving of materiaalgebruik. „Een verrassen de kwaliteit." zegt Dick Dankers van The Frozen Fountain. Alle inzendingen zijn door de zes- koppige jury, onder aanvoering van Jan des Bouvrie en Gerard van 'den Berg. beoordeeld op materiaalge bruik, originaliteit en functionaliteit. „Er worden toch heel veel leuke din gen gemaakt in Nederland," oordeel de Van den Berg. Ook de Amerikaan se designer Harry was enthousiast over de kwaliteit van de inzendingen: „Leuk om te zien hoe zoiets simpels als een barkruk wordt geïnterpre teerd. Zij kozen het ontwerp van de Eind- hovcnaar Eduward Sweep tot 'barkruk '92'. Een ranke kruk, uitge voerd in hout en staal maar onmis kenbaar een barkruk; daarover kan geen misverstand bestaan. Clandassen Schotse clans hebben hun eigen ruit en beschikken zelfs over originele clandassen. Graham of Montrose, Menzies, Buchanan. Scott Ancient. Jacobite, MacLa- ren, Watsonèt zijn er te veel om op te noemen. Bovendien zijn er nog een speciale dassen voor de jacht, voor 'normaal' en voor een avondje uit. De prijs: 24.50. Gezien bij: Yné Stoepe In Grou. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbla den, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LE VEN EN WONEN. Een deel van de ingezonden ontwerpen. Om thuis eens lekker uit te pro beren: aromatherapiebadparels. Er zijn vier verschillende, gevuld met 3 procent essentiële olie, opgelost in kokosolie. Men kan kiezen uit opwekkend (geel, verkwikt lichaam en geest), ver frissend (blauw, verfrist de geest en stimuleert het lichaam), ont spannend (oranje, helpt een vermoeid lichaam te ontspan nen) en rustgevend (bruin, helpt het lichaam tot rust te ko men en werkt vochtregulerend op de huid). De parels kosten 1,- per stuk. In de aromathe- rapielijn vindt men ook de pro- dukten bad- en massage-olie, verschillende etherische oliën en hoofdhuidoliev Gezien bij The Body Shop.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21