Harm Kuipers: 'Karsten moet nu namen noemen' Mladost: een unieke mengeling Sport Yamaguchi behoudt titel bij kunstrijden DINSDAG 31 MAART 1992 20 Op weg naar goud bij Paralympics in de sneeuw tignes Ook de ge handicapten hebben hun Winterspelen. En ook zij slaan hun slag naar het goud. Hier is de FinJouko Grip in de Franse Al pen bezig aan de crosscountry over 20 kilometer die hem een gouden plak zou opleveren. FOTO EPA DUIVENTIL Wilt U iets mel den? Bel 071- 161414 (Wim van Duivenbode) dagelijks tus sen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. Het Hillegomse WD-raadslid Kees Jongbloed heeft tijdens een commissievergadering aan gedrongen op een fusie tussen de Hillegomse voetbalvereni gingen Concordia, SIZO en Hil- legom. De verenigingen zelf hebben in december 1991 al eens om de tafel gezeten De gymnastiekverenigingen OGAV (Oegstgeest) en Sparta (Leider dorp) zoeken leiders voor hun trainingsgroepen De GLG (Ge- zamelijke Leidse Gymnastiek verenigingen) organiseert op zaterdag 14 november de 'Open .Leidse'. Een evenement dat moet uitgroeien tot een natio nale wedstrijd De provincie Zuid Holland telt de meeste le den van de NBB (Nederlandse Badminton Bond). Duinwijck en Pelikaan zijn de grootste ver enigingen Er is geloot voor de 5e ronde van de districtvoetbal- beker. Quick Boys gaat op be zoek bij Spirit. De winnaar van de wedstrijd UVS-Velo (donder dagavond) krijgt Nieuwenhoorn als tegenstander en Rijnsburgse Boys moet nog even wachten op de uitslag van WSE-Quick Den Haag Voetbalvereniging VTL speelt vanavond om half acht een oefenwedstrijd tegen Katwijk Maandag 6 april speelt de Leidse voetbaljeugd onder de 14 jaar een wedstrijd tegen de leeftijdgenoten van Noord Holland. De wedstrijd is om 19.00 uur op het veld van Vitesse'22 in Castricum De zaalvoetbalteams van McDo nalds en Bax spelen op woens dag 22 april in Alphen de finale om de LD Cup. In de tweede ca tegorie komen Ouwenhand Bouw en'KRV tegen elkaar uit. De vrouwenfinale gaat tussen McDonalds en Randstad Sport. Het team van Bram's Snackbar vertegenwoordigt de afdeling Leiden in het KNVB-bekertoer- nooi. De reserves van Martin Centrum zijn kampioen gewor den in de interregionale klasse van West II De wielervereni ging De Bollenstreek neemt on der leiding van ploegleider Ger- rit Kransse op zaterdag 4 april deel aan de promotiewedstrijd de Omloop van de Braakman. Richard van de Burg, Rob Jans sen, Tom de Jong, Robert Karre- mans, Cees Vemooy en Rik van Wetten maken deeluit van de Bollenstreekploeg Wim Riet bergen (oud-voorzitter van AV Holland) wordt op de jaarverga dering gehuldigd omdat hij 50 jaar lid is Zijspancoureur Eg- bert Streuer heeft in 'Holly wood' een nieuwe sponsor Wim van der Gijp (vader van René) is de nieuwe trainer van voetbalvereniging Spijkenisse De afdelingsjeugdcommissie van Rijn en Delfland houdt op 14 april bij korfbalclub Crescen do een klankbord-bijeenkomst. Bas van Amsterdam (TOP) en Charlotte Nap (De Danaïden) zijn als adspirant geselecteerd voor het Rijndelflandteam. In Katwijk is de gemeente niet be reid een veld-locatie ter be schikking te stellen voor een korfbalclub De BAVL en de BRV hebben op 6 april bij de voetbalvereniging Roodenburg een bijeenkomst in verband met de voorjaarsvergadering van de KNVB afdeling Leiden. Op 13 april komen de Leidse le den van de BAVL bij Lugdunum bijeen voor hun gebruikelijke vergadering Morgenmiddag begint Renbaan Duindigt (Was senaar) met de gebruikelijke woensdagmiddagmeetings SV Voorschoten wil op kort termijn een lichtinstallatie. Via een gro te loterij probeert de voetbal club aan de benodigde gelden te komen Bij de Amstel Gol- drace (25 april) is de beklim ming van de 'Dode Man' verbo den voor het publiek Voetbal vereniging Valken '68 houdt morgenavond een prestatie loop. De club doet dit zeven we ken achter elkaar. De start is steeds om 19.00 uur Na Dries van Wijhe raakt het marathon - schaatsen opnieuw een kleurrijk figuur kwijt. Jos Pronk (43) heeft namelijk te kennen gegeven een punt achter zijn carrière te zet ten Zwemmer Antoine van Weerde (LZ1886) gaat van 12 tot en met 26 april met de Olympische kandidatenploeg in training in het Franse Canet. Robin Sprinkhuizen (De Zijl- /LGB) neemt op zaterdag 18 april deel aan zeslandenwed- strijd in Nijmegen. Fleur Bakker en Christiaan Fischer zijn gese lecteerd voor een achtlanden- wedstrijd in Stockholm De voor het voetbal afgekeurde Henk van Goozen kan het vol gend seizoen bij Heracles in dienst treden als jeugdtrainer De nieuwe fusievereniging VCL gaat obligaties verkopen De oudies van voetbalvereniging Leiden tracteerden Oud-Ajaxop. een 5-2 nederlaag Jan-Dirk Hazeleger is één van de hazen in de Rotterdamse Marathon Jeroen Straathof is het jongste erelid van het schaatsdistrict Sassenheim De ZV Blikman houdt op 17 mei voor de 14e maal een groot recreatief zaal - voetbaltoernooi in de ijshal aan de Leidse Vondellaan Kristi Yamaguchi heeft gisteren in Oakland haar wereldtitel kunstrijden met succes verde digd. 'De 20-jarige Amerikaanse, die in Albertville Olympisch goud veroverde, had al de lei ding na de voorgeschreven kür Yamaguchi kreeg van de ne gen juryleden de hoogste waar deringen voor haar vrije kür. Voor haar artistieke uitvoering kreeg ze acht keer het cijfer 5,9. Ze liet zes drievoudige sprongen zien, maar kwam ook een keer ten val. „Dit programma was waarschijnlijk beter dan dat van Albertville", zei Yamaguchi, die als eerste Amerikaanse sinds Peggy Fleming (1967 en 1968) tweemaal achtereen wereld kampioene werd. „Ik was alleen niet zo tevreden over de uitvoe ring van mijn Salchow. Over het geheel genomen geloof ik dat ik nog beter kan. Ik weet nog niet precies wat ik ga doen. Waar schijnlijk blijf ik nog bij de ama teurs tot en met de Winterspe len van Lillehammer in 1994." Ook het zilver bleef in de Ver enigde Staten. Dat kwam in handen van Nancy Kerrigan, die vorig jaar bij de wereldtitelstrijd, en in Albertville goed was voor. brons. De pas 15-jarige Chinese Cheng Lu eindigde als derde en- bezorgde haar land daarmee de eerste medaille in het kunstrij den in de geschiedenis. In Al bertville was ze nog zesde. De Europese kampioene Su- rya Bonaly stelde opnieuw hevig teleur. Tijdens de Winterspelen in eigen land kwam ze al niet verder dan de vijfde plaats, in Oakland werd ze elfde. LEIDEN Tijdens wedstrijden van sportschool Kano in Zoeter- woude heeft judoka Edwin van Putten van sportschool Aad van Po- lanen een eerste plaats behaald. Arjan Schermer, Remco Brussee en Jenny de Jeu van dezelfde school werden tweede. Michel Sloos pakte een derde plaats. haarlem gpd Inspanningsfysioloog Harm Kuipers vindt dat Mi chel Karsten de medische ethiek 'met voeten ge treden heeft'. Met zijn uitspraken over schaatsers die bij hem zouden hebben aangeklopt voor een anabolen-kuur, 'heeft Karsten alle ethische en medische normen overschreden', aldus Kuipers. Noemt de Haarlemse huisarts geen namen van schaatsers, dan verliest hij volgens Kuipers zijn geloofwaardigheid. Kuipers vindt dat de Haar lemmer nu 'specifieker' moet zijn in zijn beschul diging dat hij kemploegleden heeft begeleid bij dopinggebruik. „Ik ken hem als iemand die niet zo maar iets zegt", aldus Kuipers gisteravond in Studio Sport over Karsten. „Maar wat ik een ijzersterke zet vind van de schaatsenrijders, is dat zij onmiddel lijk een verklaring hebben getekend waarin ze zeggen: 'Als wij bij jou zijn geweest, dan mag je namen noemen'. Ze stellen zich dus kwetsbaar en volkomen open op. Ik denk dat Karsten nu speci fieker moet zijn. Als hij dat niet kan (de arts heeft gezegd voor 4 april te zullen reageren, red.), dan begin ik te twijfelen aan zijn woorden en denk ik dat hij gebluft heeft". Het is de eerste keer dat Kuipers zich in derge lijke bewoordingen uitlaat over de huisarts. Na de uitspraken van de Haarlemmer vorjge week dat kernploegleden bij hem onder behandeling ston den. onder wie een Nederlandse medaillewinnaar op de Olympische Spelen van Albertville, steunde Kuipers zijn collega. Buitenwereld Wat Karsten volgens de oud-wereldkampioen zou kunnen doen is 'te zeggen wanneer hij schaatsers heeft begeleid. Is dat vorig jaar geweest, dit jaar? Is dat iemand geweest die hem gevraagd heeft? Hij zou zelfs, als het dus waar is, aan een vertrou wenspersoon binnen de bond de nadm kunnen noemen zonder dat die bij de buitenwereld be kend wordt. Hij houdt dan zelf zijn geloofwaar digheid hoog en binnen de bond kun je dan met gesloten gelederen maatregelen nemen tegen de persoon die bij hem is geweest. Doet hij dat niet, dan begin ik ernstig aan hem te twijfelen". Als Karsten de KNSB vertelt wie hij doping heeft verstrekt, dan dient de zaak daarmee verder afgedaan te zijn, vindt Kuipers. „Dan kan de bond zeggen: 'we gaan er iets aan doen, we moeten er voor zorgen dat dit in de toekomst niet wéér kan gebeuren. Verder zand erover'." De laatste uitspraak mag opmerkelijk worden genoemd. Kuipers: „Als is gebeurd wat Karsten heeft beweerd, dan moet je zeggen: het is ge weest. Maar om nu mensen tegen de schandpaal te nagelen, dat lost niets op." Kuipers vindt dat de JCNSB in samenspraak met het NOC moet overgaan tot 'out-of-competition- controles', waarbij sporters tijdens de trainingen worden gecontroleerd. Anabole steroïden worden gebruikt in de aanloop naar een groot toernooi. Op het moment van de dopingcontrole zijn de sporen van de middelen al uit het lichaam ver dwenen. „Deze testen zouden een heleboel kun nen oplossen. Pas dan kun je zeggen dat iemand het hele jaar door brandschoon is." Centraal dicht bij titel leiden Centraal I kan de kampioensvlag alvast klaarleggen. Het driebandenteam uit Oegstgeest zette in Zwaag NHD/Schouten 3 opzij (0-8) en gaat nu alleen aan kop in pouJe 6 van de landelijke tweede divisie. Concurrent Riche uit Heemstede was zo vriende lijk gelijk te spelen en heeft een punt achterstand. Kopman Her man van Daalen maakte tegen Wezenbeek 35 caramboles in 44 beurten (0.795), Jan van Loon 35 in 60 tegen Stroef (0.583). Rob Hilgeman (30 in 52.0.576) en Siem de Groot (30 in 48.0.625) versloegen respectievelijk Koeleman en Peerdeman. In poule 4 van de landelijke tweede divisie bleef Voorschoten aan de positieve kant van de score tegen Die l laghe 2. Carel Wa genaar tegen Ter Hoek (35 in 46, 0.760) en Rob Scholtes tegen Cornelisse (35 in 59, 0.5930) zorgden voor de winstpartijen. Rob Lamboo won van Bijsterveld (30 in 48, 0.625). John van Veen verloor als enige, van Den Heijer 15 in 44, 0.340. Braziliaanse tennissers verder maceioDe Braziliaanse tennisploeg completeert de laatste vier in het toernooi om de Davis Cup. De Brazilianen versloegen gis teren in Maceio Italië met 3-1. In de halve finales (25-27 septem ber) speelt Brazilië in en tegen Zwitserland, dat bekerhouder Frankrijk versloeg en eerder Nederland uitschakelde. De Zwe den gaan op bezoek in de Verenigde Staten. De overwinning van Brazilië werd zeker in het derde enkelspel. Stefano Pescosolido (20) trok zich in de vierde set op de stand 6- 4 6-3 3-6 1 -0 in het voordeel van Jaime Oncins terug met ver moedelijk een spierscheuring. Pescosolido liep de blessure op bij het serveren. Theunisse in Ronde van Baskenland san Sebastian De organisatoren van de Ronde van Baskenland, die 6 april begint, hebben maandag besloten alsnog de Neder landse rVM-ploeg, met Gert-Jan Theunisse en de Schot Robert Millar als leiders, toe te laten. Het aantal buitenlandse equipes bij het Noordspaanse evenement is daarmee gekomen op der tien. De bekendste namen in het peloton zijn Roche, Ciappucci, Bugno, Fignon, Indurain, Delgado, Chioccioli, Museeuw, Mottet, Mauri, Breukink, Alcala, leMond, Anderson. Hampsten, Rooks, Rominger. Cubino, Madiot, Roosen en Chozas. Van Basten trekt stemmen den haag Zes Nederlandse spelers Cruijff, Krol, Neeskens, Rijkaard. Gullit en Van Basten zijn uit de voorselectie geko men voor het beste elftal uit de voorgaande acht toernooien om de Europese voetbaltitel. Mastercard, één van de sponsors bij het EK in Zweden, organiseerde een verkiezing van de beste elf spelers per kampioenschap sinds 1960. Uit die voorselectie zal het Europese elite-elftal worden samengesteld, dat op 24 juni in Götehorg bekend wordt gemaakt. Van de Nederlanders kreeg Marco van Basten in de voorronde de meeste stemmen, Ruud Krol werd gekozen in de sterrenploe- gen van 1976 en 1980. Met Van Basten (1988) behoren Jasjin (Sov, 1960), Suarez (Spa, 1964), Charlton (Eng, 1968). Becken- bauer (Dui, 1972 en 1976), Schuster (Dui, 1980) en Platini (Fra, 1974) tot grootste stemmentrekkers. Duitsland levert met zestien marrook de meeste spelers in de voorlopige selectie vóór de Sovjet Unie en Italië met ieder tien. Tien spelers geschorst zeist - De tuchtcommissie van de KNVB heeft met ingang van 30 maart tien spelers geschorst, negen voor één wedstrijd, Dogar (TOP) voor twee wedstrijden wegens opzettelijk hands waardoor een tegenstander een scoringskans werd ontnomen. De geschorsten voor één wedstrijd zijn: De Kruif (Wageningen), beledigen van de scheidsrechter: Eersteling (Excelsior) zevende gele kaart, Dormusoglu (Heracles) en Gabriëls (NAC) vijfde gele kaart. Pieters (Fortuna Sittard), Van der Veldt (Haarlem). Kamps (Roda JC), Vierklau (Haarlem) en Uneken (Vitesse) derde gele kaart. In de regionale zaalvoetbalcompetitie spelen twee teams van FC Mladost uit Alphen aan den Rijn. Zoals de naam al doet vermoeden gaat het óm een vereniging waar schijnlijk de enige in Nederland van uit Joegoslavië af komstige Nederlanders. En niet alleen dat, maar ook de samenstelling is, gezien de huidige situatie in het voor malige vaderland, uniek te noemen. Oranje een oefeninterland te gen Joegeslavië. De spelers van het in degradatienood verke rende eerste team van Mladost (blauwe shirts, witte broeken) konden niet naar de recht streekse uitzending kijken. Ze moesten zelf aan de bak. In de Groenoordhallen. En tegenstan der McDonald's 2 bleek met 2-1 ook al net iets te sterk. De vier de verliespartij op rij. De resterende twee wedstrij den zullen beslissen over een terugkeer naar de derde klasse. Maar direct na afloop in de kan tine blijken de spelers zich zich gemakkelijk over de dubbele te leurstelling heen te kunnen zet ten: „Ik denk wel dat wij het dit leiden loman leefmans Mladost betekent 'de jeugd' en dat blijkt veelzeggend. Niet al leen heeft de jeugd de toe komst, Mladost is het levende bewijs dat de diverse bevol kingsgroepen uit het door oor log verscheurde land van nature geen haat of afkeer tegen elkaar koesteren. Vrijwel elke nationa liteit uit de geteisterde natie is vertegenwoordigd in Mladost maar dat heeft de voetballers nooit weerhouden om jarenlang wekelijks samen te spelen. Het houdt ze slechts zijdelings bezig en de interesse van de krant verrast ze dan ook danig. Afgelopen woensdag speelde jaar kunnen redden en die in terland schijnt toch saai ge weest te zijn", aldus teamleider Ilija Ivakic. Geestelijke vader van Mladost is Vinko Simic. „Ja, ja, familie van Tatjana", grappen zijn teamgenoten. Hij richttte elf jaar geleden de zaalclub op. Iets waarvoor zijn vier schoonzoons, de gebroeders Ivakic hem roe men: „Hij heeft het al die tijd bij elkaar weten te houden", aldus Dragan Ivakic. De laatste jaren ontsteeg Mladost het niveau van het recreatievoetbal en werd binnen korte tijd een aan tal promoties behaald. Ratjetoe Een korte opsomming van de herkomst van de Mladost-spe- lers. Vijf uit Bosnië afkomstige Kroaten, drie Serviërs, twee Ma- cedoniërs, een Albanees, een paar Hollanders en: „Nog een paar van wie we niet eens van weten waar ze vandaan ko men", aldus Dragan Ivakic. De 27-jarige Alphenaar beant woordt alle vragen als het gaat om de ratjetoe aan nationalitei ten in beide teams, maar wil ei genlijk niet dat de nadruk op Joegoslavië komt te liggen als het om Mladost gaat. Het is na tuurlijk 'vreselijk' wat er in Joe goslavië gebeurt, maar tot an dere uitspraken zijn ze niet te verleiden. „We zijn natuurlijk goed op de hoogte van wat zich daar af speelt. We hebben er nog ooms en tantes wonen. Maar onze va der kwam al in 1969 naar Ne derland. Wij volgden tien jaar later, hebben allemaal Neder landse vrouwen of vriendinnen en spreken ook thuis voorna melijk Nederlands. Wel gingen we daar vaak op vakantie heen, maar dat wordt nu wat moeilij ker". aldus Dragan. Broer Ilija kan kort zijn als hij Mladost omschrijft: „We vor men een vriendenclub." SCOREBORD SPORT OP TV VOETBAL K KWALIFICATIE ERSTE KLASSE oylingen 18-24 VNA /MO 18-22 UDO 19-18 19 16 GOLF SCHAKEN - GulkoO/St) 1/2-1/2 KUNSTRUDEN 8.0, 7 Claeys (Bel) 12,0.8 Sato - Sosonko 1/2-1/2, Bosboom SOFTBAL 5.9 Taiwan en Nederlai SPORTPRUSVRAGEN 2321 w Vi|l ci|fers goed 5 win- _oed 26 winnaars Drie ci|- s goed 266 winnaars Twee cijfers goed TENNIS I Oncins Pescosolidi Verenigde Staten - Zweden LOTTO 13: Eerste prijs geen winnaar Tweede prijs 4 winnaars, eik 18 197,30 bruto. Derde prijs 88 winnaars, elk bruto 1240,70 Vierde prijs 4158 winnaars, elk 26.20 Vijfde prijs: 64 931 winnaars, elk 5,00 CIJFERSPEL 13: Vaste priizen Zes cijfers •rs goed 5 s goed 26 winnaars Drie 3-6 6-2 6-2. Youl (Aus) - Poljakov (GOS) 6-4 d (ZAf) - Zdrazi'a (Tsi) 6 Becerra (Arg) 7-6 6-2, WERELDRANGLIJST, vrouwen: 1 Seles (Joe) 273 2 Graf (Dui) 236. 3 Sabat.m (Arg) 191. 6 Capnat. (VSt) 148. 7 Mary J< Novotna (Tsj) 84, 30 Schuitz 33. graf 20,64 Jagerman-Muns 16 15 55-16 00 Did 3 Sport A 16 00-18 00 EURO WK kui 17.10-17 15 Did 2; Sport Heute 18 00-19.00 Sportnet. Autosport: l 19 00-20 00 EURO Atletiek Mara 19 30-20 30 Sportnet Kickboksen 20 00 21 00 EURO Squash. Duits kampioenschappen 20 00-20 50 Super Prime sport 20 30-21 30 Sportnet Autosport DTM Duitse Touringcars 20 50-21 00 Super Supersports news 21 00-21 30 EURO Motorrally 21 30-22 00 BRT 2 Sport 22.00-23.00 EURO: V 22 55-23.05 BRT 1 23 00-00 00 EURO Stoc e driedaagse van De Panne 08 00-08 30 Sportnet Eurobics 08 30-09 00 Sportnet Ski«n 09 00-09 30 Sportnet Spaans voetbal 09 00-11 00 EURO WK kunstrijden o schaats, vanuit Oakland 09.30-10.30 Sportnet Powersports in 10.30-11.00 Sportnet: Eurol 11.00-12.00 Sportnet: Go: a 11 00-13.00 EURO Open golfkami el992 Jimmy White-Stephen H vanuit Crawley 13 00-14 00 EURO Eurogoals 14 00-15 00 Sportnet NHL.jshoc 14 00-15 00 EURO Strand volleyt

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20