Menzo klaar voor Branco Jeroen Piket gaat zijn eigen weg Feyenoord wil met PSV geen 'Gullit-toestanden' meer Sport De Keulenaar berust in ontslag na fraude DINSDAG 31 MAART 1992 Werder geeft Hermann aan bremen» Werder Bremen moet het morgen in de halve finale van het Europa Cup-toemooi voor bekerwinnaars tegen Club Brugge doen zonder Günther Hermann. Manager Willi Lemke gaf de middenvelder aan bij de UEFA, die prompt reageerde met een schorsing van een wedstrijd. In de kwartfinale tegen Galatasaray in het besneeuwde Istanbul kreeg Hermann een gele kaart, zijn tweede, terwijl hij even het shirt droeg van ploegmaat Johnny Otten. De laatste werd door de Deense scheidsrechter Kim-Milton Nielsen ten onrechte als boosdoener op het formulier gezet. De tuchtcommissie liet het wegens die eerlijkheid bij uitsluiting voor één duel. Nederland - Italië dubieus zeist» Het doorgaan van de oefenwedstrijd van het Nederlands elftal tegen Italië is twijfelachtig. Een aantal Italiaanse clubs heeft bij de bond bezwaren aangevoerd tegen het duel dat op 22 april in het stadion van PSV te Eindhoven is vastgesteld. In Zeist heeft men vernomen dat de animo in Italië voor de vriendschappelijke landenwedstrijd gering is. De Italiaanse voet balbond heeft echter nog geen contact opgenomen met de KN VB. Seles trekt zich terug hilton head island Monica Seles heeft zich gisteren terugge trokken voor het met ruim een miljoen gulden gedoteerde ten nistoernooi van Hilton Head Island, dat deze week wordt gehou den. De Joegoslavische nummer één van de wereldranglijst heeft last van een verstuikte hand. Seles zal enige tijd rust moeten houden. WK-vrouwen rugby in Nederland Barcelona Nederland zal in 1994 het tweede l wereldkampioenschap vrouwen rugby organiseren. Dat besluit is genomen op het congres in Barcelona waarbij van de twaalf landen die hebben deelgenomen aan de eerste titelstrijd (vorig jaar in Engeland) zeven acte de présence gaven. Titelhoudster Amerika liet om financiële redenen verstek gaan, maar had wel de kandidatuur van Nederland gesteund. De ver wachting is dat er aan dit tweede toernooi zestien landen zullen gaan deelnemen. Het toernooi zal worden gehouden in april 1994. Voor organisatie is een stichting in het leven geroepen. Bulgaren willen beuren sofia» De Bulgaarse autoriteiten willen vier toonaangevende gewichtheffers, die tegenwoordig in Australië wonen, toestem ming geven bij de Olympische Spelen van Barcelona namens hun nieuwe vaderland uit te komen. Maar die gunst is niet gra tis. „Als de Australiërs maar genoeg betalen dan geven we die vier emigranten hoogstwaarschijnlijk wel toestemming namens Australië te starten in Barcelona", was de verklaring van een Bulgaarse official die anoniem wenste te blijven. De Bulgaren willen beuren voor Sevdalin Marinov, Stefan Botev, Blagoj Blagojev en Kiril Koenev. Marinov veroverde in Seoul de Olympisch titel in de klasse tot 52 kilogram en is viervoudig we reldkampioen. Botev (110 k^, Blagojev (90 kg) en Koenev (82,5) kunnen ook allen bogen op één of meer wereldtitels. Ajax is in trek genua» Ajax leeft bij de massa. De ruim 40.000 kaarten voor de thuiswedstrijd op 15 april tegen Genua, in de halve finale van de strijd om de UEFA-beker, waren binnen drie uur verkocht. Vol gens directeur Arie van Eijden is dat een recordtijd. De Amsterdamse ploeg heeft het internationale toernooi nodig voor de laatste extra inkomsten. De competitie zal waarschijnlijk niet meer tot daverende wedstrijden leiden. Technisch directeur Van Gaal schatte de kans dat zijn ploeg nog gaat meedoen in de titelstrijd op tien procent. Stanley Menzo neemt tijdens de vlucht naar Genua een kijkje in de cockpit. Video-beeldan van de tegenstander in de halve finale van de strijd om de UEFA-beker hebben Ajax-trainer Louis van Gaal teminste één belangrijk aspect wijzer gemaakt. „Vrije schoten zijn vrijwel allemaal raak." Van Gaal doelt op Branco, de Braziliaanse specialist van Genua, geze gend met een traptechniek om te zoenen. „Binnen een straal van twintig meter is het levensgevaarlijk hem te la ten schieten." Kortom: Stanley Menzo moet oppassen. in de buurt van het strafschop gebied krijgt." Menzo zal de televisie-beel den van Branco op de dag voor de wedstrijd aandachtig bekij ken. „Maar veel zal dat niet op leveren. Hij laat de ballen alle kanten opvliegen. Ik zal gecon centreerd moeten zijn. Ik weet wat me te wachten staat." De doelman van Ajax zal mor genavond mogelijk meer in beeld komen dan in een gemid delde competitie-wedstrijd, waarin hij doorgaans slechts bij sporadische uitvallen van de te genstander in actie moet ko men. Van Genua wordt enig pressie-voetbal verwacht. „We hebben een paar leuke opwarmertjes gehad in de Euro pa Cup", vindt Menzo. „In de kwartfinales was AA Gent de eerste echte test. In Genua kun nen we bewijzen dat we echt weer tot de Europese top beho ren. Ik heb er wel vertrouwen in. We zullen rustig moeten blij ven en ons eigen spel dienen te spelen. En er voor te zorgen dat Genua niet te veel vrije trappen „Uiteraard zullen ze erop uit zijn vrije trappen uit te lokken. Wij moeten nu laten zien ge routineerd genoeg te zijn dat te voorkomen. In Italië krijgen we te maken met hectische tafere len en een ploeg die de fysieke strijd niet uit de weg zal gaan. Als we daartegen bestand zijn is Ajax weer terug aan de top. Technisch en taktisch zijn we dat al." Menzo heeft ook aanleiding van zichzelf overtuigd te zijn. Na een paar kleine problemen in de openingsfase van de com petitie maakte hij geen fouten meer. In veel duels had hij be slissende acties. Vorig week speelde hij zijn eerste volledige interland, tegen Joegoslavië. Ook daarin was hij goed. Toch beschouwt hij zichzelf nog niet als de opvolger van Van Breukelen. „Ik neem aan dat ik mee ga naar de Europese titelstrijd in Zweden. Als tweede doelman. Mijn belangrijkste taak is Van Breukelen te steu nen. Pas daarna begint de strijd om de opvolging van hem. Mis schien heb ik momenteel een kleine voorsprong opgebouwd. Meer niet. Er zijn meer goede kandidaten." Volgens Menzo is het moeilijk een vergelijking te trekken met bijvoorbeeld Ed de Goey, de als zeer betrouwbaar te boek staan de doelman van Feyenoord. „Hij speelt in een ploeg met een totaal ander systeem. Ajax speelt aanvallend. Er zijn maar een paar momenten per duel waarin ik in beeld kom. Op die Nationale schaaktitel voor Leiderdorper eindhoven Jeroen Piket speelde eigenlijk al van tevoren een gewonnen wedstrijd. Als enige van de deel nemers aan de nationale schaaktitelstrijd had de Leider dorper verkozen in hetzelfde hotel als de voorgaande jaren te vertoeven. De overige schakers gaven gedwee gehoor aan het initiatief van de organisatie om naar een ander en naar veler mening rumoeriger, onderko men in de Eindhovense binnen stad over te stappen. Er speel den uiteraard meer factoren een rol, maar de overmacht waar mee Piket voor de derde achter eenvolgende maal (met de fraaie score van 8 uit 11in het PSV-stadion het landskam pioenschap binnensleepte, was toch opvallend. Terwijl tijdelijk rivaal John van der Wiel mede door een slechte nachtrust als een gebroken man uit het toer nooi stapte, stond de kersverse kampioen er nog monter bij: „Ik kende dat andere hotel nog van vroeger, toen ik een keer aan de voorwedstrijden meedeed. Toen ik van de plannen hoorde om uit te wijken trok ik dan ook onmiddellijk aan de bel om toch in hetzelfde hotel als vorig jaar te overnachten en dat bleek een goede keus. Behalve dan de laatste nacht, toen kwam ik plots op een waterbed terecht." Dat laatste vormde voor de 23-jarige Jeroen overigens niet het motief om in de slotronde genoegen te nemen met een snelle remise tegen de goed ac terende Benjamin van het toer nooi, Hans lóarenbeek. Daar la gen toemooi-taktische redenen aan ten grondslag. Piket: „Met wit was ik best bereid om het tegen Klarenbeek nog te probe ren, maar in je achterhoofd speelt toch de gedachte mee dat je, na het verlies van John (van der Wiel, red.) in zijn afgebro ken partij van zondag tegen So- sonko, aan remise altijd genoeg voor de titel zou hebben. Op een gegeven moment lag die kans voor het oprapen, toen ik Klarenbeek tot zetherhaling kon dwingen. Zo'n kans voor open doel laat je dan toch niet schie ten. Bovendien was mijn score al toereikend om er op ELO- punten op vooruit te gaan. Was dat niet het geval, dan spelen er ook nog andere belangen mee in de keus om eventueel toch voor de winst te gaan. Nu prefe reerde ik die geforceerde remi- Opluchting Jeroen Piket mocht het toernooi dan met overmacht (1,5 punt voorsprong op Van der Wiel en Sosonko) gewonnen hebben, dat wil nog niet zeggen dat hij het gedurende de titelstrijd ge makkelijk had. In de beginfase moest hij zelfs een sterk gestarte John van der Wiel voor laten gaan. Eenmaal op gelijke hoog te met zijn oud-stadsgenoot dreigde het in het onderlinge treffen met Van der Wiel zelfs pardoes mis te gaan. Tot opluchting van Piket wist zijn belager echter niet goed raad met een hem in de schoot geworpen pluspion. Jeroen te rugblikkend op dit cruciale mo ment: „Toen zat ik hem wel even te knijpen, net zo goed dat ik een dag later ook flink schrok toen ik voor Rini (Kuijf, red.) in zijn partij tegen mij een win nende variant ontdekte. Al be sefte ik wel, na afloop dus te recht, dat hij die variant eerst nog maar eens zelf moest ont dekken." Nadat Piket deze klippen met de nodige bravoure had om zeild was de strijd min of meer gelopen. Jeroen stoomde door een opvallende slagvaardigheid in de tijdnoodfases verder op de ranglijst door, terwijl John van der Wiel in mineur geraakte en nog maar weinig goeds kon doen. De wegens bridge- en fa miliebanden nog regelmatig in Leiden vertoevende Bergen op Zomer over zijn beroerde finale: „In de negende ronde verraste Sosonko mij met een sterk nieuwtje, dat brak mij danig op. In combinatie met de slechte nachtrust zat ik er daarna ook danig doorheen. Tegen Van der Sterren wist ik een positioneel voordeel niet verder uit te bou wen, terwijl ik er in de laatste ronde tegen Knoppert na een ernstige misser echt niets meer van bakte." De schaaktoekomst voor drie voudig kampioen Jeroen Piket ziet er ondertussen rooskleurig uit. Eerst mag hij Jan Timman assisteren in de voorbereiding op diens kandidatenmatch te gen Joesopov, om vervolgens gelijk af te reizen naar het inter nationale toernooi in Dort mund. Daar wacht, hem de eer ste serieuze confrontatie met de absolute wereldtop. Piket: „Ik denk dat ik na die dubbele erva ring heel wat wijzer zal zijn." Jeroen Piket, wijzer na nieuwe nationale titel. monaco marcel v gpd-verslaggever Feyenoord wil een van de ko mende dagen het contract van publiekslieveling Gaston Tau- ment openbreken. Daarmee wil de Rotterdamse club, die gister middag in het vorstendom Monaco arriveerde voor de eer ste wedstrijd in de halve finales van het Europa Cup 11-toemooi, voorkomen dat de 21-jarige in ternational voor een appel en verhuist naar de grote Eindhoven. „We willen geen tweede 'situ atie Gullit' meer," verwoordt Jo- rien van den Herik in het belas tingparadijs aan de Middelland se Zee de ergernis en frustratie die jarenlang heeft geleefd bij de Rotterdammers na het ver trek van Feyenoords grootste ster in het midden van de jaren tachtig. „Toen Gullit naaj AC Milan vertrok heeft PSV daar geweldig van geprofiteerd en is Feyenoord verschrikkelijk tekort gekomen. Dat mag nooit meer gebeuren. Een talentvolle speler als Taument gun ik alles, maar ik gun hem niet aan PSV. Als hij de stap naar het buitenland wil maken, moet hij dat direct doen en niet Eindhoven als tussen station gebruiken." De huidige verbintenis van Taument loopt nog twee jaar door. In principle voelt hij wel wat voor het openbreken van zijn contract, vooral omdat hij onder zijn mentor en coach Wim Jansen zijn talenten verder kan ont plooien. De aanvaller geeft evenwel eerlijk toe dat een mil joenenaanbod uit Eindhoven hem wel eens zou kunnen ver leiden om „in elk geval met PSV te gaan praten." Taument is niet de enige spe ler met wie Feyenoord in deze periode zaken wil doen. Wim Jansen is er alles aan gelegen om de zo succesvolle spelers groep met uitzondering van de te dure loan Sabau, de op een zijspoor geraakte Stanislav Griga en Gerrit Plomp - bij el kaar te houden. Reden voor grote investeringen zijn er voor alsnog niet. „Bovendien is daar de financiële ruimte niet voor," zegt Van den Herik. Enkele jaren geleden bestond er een 'Gentlemen's agreement' tussen de drie Nederlandse top clubs, dat men niet in het ge heim spielers van elkaar zou be- momenten moet ik er staan. Ik weet niet hoe ik het zou doen als ik in het systeem van Feye noord zou moeten spelen. Wel 'weet ik dat ik bij Ajax goed tot m'n recht kom." Oranje Toch zegt Menzo het Neder lands elftal nodig te hebben. „Op bepaalde momenten is een sportman aan een nieuwe uit daging toe. Bij mij is dat mo ment aangebroken. Ik kan gaan zoeken in het buitenland. Maar Ajax bevalt me uitstekend. Daarom zou Oranje voor mij op het juiste moment komen. Het voegt iets extra's toe aan mijn loopbaan." Toch denkt Menzo niet dat hij zijn top heeft bereikt. „Ik heb nog steeds het gevoel dat ik kan groeien. Al zijn de laatste seizoenen zeer constant ge weest. Ik streef er echter na nog meer toe te voegen aan het elf tal. Iets extra s te zijn voor de ploeg. Misschien wat meer lei ding geven aan de verdediging. Het moet allemaal nog beter kunnen." De andere Arie Selinger Het was me wel een vertoning, afgelopen donderdag. Volleybalcoach Arie Selinger die voor het front van de troepen en vooral de tv-camera's NeVoBo-voorzitter Funke uitkafferde en ten slotte dramatisch uitriep dat het Nederlands volley bal weer in de middeleeuwen zal belanden. Dat alles omdat de bond heeft besloten de spielers van de selectieploeg na de Olympische Spielen in Barcelona onder spieciale voorwaarden weer aan de vaderlandse competitie te laten meedoen. Met die op,-et \olgt Fun ke een dringende wens van de clubs, die cr genoeg van hebben hun beste spielers aan het Nederlands team af te staan om ze vervolgens nooit meer terug te zien. Bo vendien kan de NeVoBo de huidige lijn financieel niet langer volhouden. 1 let is niet leuk. maar daarom nog geen schande dat de NeVoBo een andere weg kiest Selinger is het met die visie niet eens. Aan het clubbe- lang heeft hij geen boodschap. Hij Z O vindt dat de selectie piermanent bij el kaar moet zijn. Dat mag hij ook zeggen, het is zijn goed recht. Maar de manier waarop hij het deed, was beneden de maat. Je schoffeert de voorzitter, uit —j j» drager van het bondsbeleid. niet in het WF». -' openbaar. FNJ Als hij zo te keer gaat. kun je ook bot I zeggen: waar bemoeit Selinger zich ei- /-s vpVt genlijk mee? Hij is ingehuurd tot en met de Spelen van Barcelona. Daama 7* -rr#. vertrekt hij weer naar Japan Voor zo'n situatie hebben we in Nederland een door passend ge/cgde Ie moot niet 00 jo Ruud Paauw dood willen doorregeren. Tja. die Selinger. Een man met twee ge zichten zo langzamerhand. Zijn entree als coach was een verademing. Eindelijk geen rare schreeuwlelijk, geen tot de nok met maniertjes gevulde patser, zoals je ze bij bosjes in Nederland aantreft, maar een man die beheerst-gedreven, kundig en helder kon uitleggen waar het om ging. Selinger en Oranje, ze leken al gauw bij elkaar te horen als paard en wagen. Toen hij na de keurige vijfde plaats van Nederland bij de O.S. in Seoul opriep om een drachtig naar Barcelona op te trekken teneinde het hoogste te bereiken, haddden we daar alle vertrouwen in. Die man en die ploeg het zou wat moois worden. Toen kwam de eerste barst in het glazuur. Voor een as tronomisch bedrag aan dollars nam Selinger ineens de wijk naar Japan om daar een vrouwenploeg te trainen. Menselijk heel begrijpelijk, hoor. Hoe neet dat in het jargon ook weer? Juist, je mag geen dief van je eigen beurs zijn. Maar toch. maar toch. Er ging een mooi ge voel aan diggelen. Onder zijn assistent en opvolger Brokking stagneerde de ontwikkeling van het Nederlandse team op den duur. Dat de ploeg zich nu nog moet kwalificeren voor Barcelona is een teken aan de wand. De NeVoBo slaag de er in Selinger voor een bepierkt aantal maanden te rug te halen. Op zichzelf niet onlogisch, er was absoluut een nieuwe prikkel nodig, maar waarom moest dat op zo' n dubieuze manier gebeuren, namelijk achter de rug van Brokking om? Officieel heette het dat Selinger Brokking zou bijstaan. Iedereen kon op djn klompen aanvoelen dat dat geen werkbare situatie zou zijn, al veinsde Funke c.s. dat niet te begrijpien. Brokking, voor het blok gezet, zag zich ge dwongen ontslag te nemen. De rol van Selinger in die zaak bleef vaag. maar blonk in elk geval niet uit door elegantie. Zo had hij tevoren niet eens contact met Brokking opgenomen. Hoe goed hij in zijn vak ook is, Selinger lijkt een coach als andere coaches: het eigen belang gaat voor elk an der belang. In de harde wereld van de topsport mag je ook eigenlijk niet anders verwachten. Maar je kunt de gedachte toch niet van je af/etten dat M) bi hei Ix-gin zekere illusies heeft gewekt juist anders te zijn dan anderen. Toen ik hem vorige weck zo opgefokt zag uitpakken, kreeg ik het ongemakkelijke gevoel dat hij zich een alibi zat te verschaffen voor het geval Barcelona niet oplevert wat er nog steeds van wordt gehoopt. Hij moet hebben gemerkt dat hij wat sfeer en enthou siasme betreft niet meer hetzelfde team heeft als bij zijn vertrek. De spelers uit Italië die hij er weer heeft bijgehaald, versterken de ploeg wel. maar vormen te vens een potentiële splijtzwam. Ooit werden de 'Italia nen' door Ron Zwerver c.s. zo ongeveer als ven-aders gebrandmerkt, omdat zij (niet anders dan Selinger ove rigens) het grote doel lieten schieten voor het grote geld. Dat zal niet zijn vergeten. Oh nee. De vraag is of ae ploeg nog wel de eenheid kan worden die zij ooit was. Selinger beseft dat inmiddels als geen ander Van daar wellicht die vreemde, heftige uitval "Als ik dit had geweten, was ik nooit teruggekomen"). Hij kan er later desgewenst nog eens naar verwijzen Het is niet mooi gedacht, maar in de jungle van dc vol leybalwereld is enige achterdocht wel op zijn plaats. FOTO MKHtlf naderen. Gelet op de gesprek ken tussen Plocgsma en vVC- S rr Pets Goaraa ten aanzien van Peter Bosz en de woede bij Ajax. dat via derden moest ver nemen dat Aron Winter moge lijk wordt getransfereerd naar PSV, lijkt het erop dat een der gelijke overeenkomst weinig nut heeft gehad. Het verzwak ken van de concurrentie door de beste spelers op te kopen, lijkt overigens al jaren het motto in de Brabantse lichtstad. Ludo de Keulenaar aanvaardt dat de E 3-Pnjs vn hef afjpeio pen weekeinde zijn laatste wie lerwedstrijd is geweest De Bel- giet he knot t>i mi de Buddei ploeg werd bij dc dopingcontro le op fraude beuaul VolgBM getuigen zou hij hebben gepro beerd een flesje met urine bin nen te smokkelen. De Keulenaar (32) wilde niet meedelen op welke manier hij de dopingcontroleurs in Hard bcke om ae tuin heeft willen lei den, maar hij bekende zonder aarzeling een verboden middel voor de Mijnij)ll gdmnkt te hebben. „Ik heb gegokt en verforen. Als knecht in een ploeg is er slechts een beperkt aantal wed strijden waé je voor je eigen kans kunt gaan. Dit was er zo één. Uit angst te falen, heb ik iets genomen er van uitgaand dat ik niet gecontroleerd zou worden." De renner, die als 36e over de streep kwam. werd echter door het lot aangewezen voor de controle. „Het is stom van mij geweest, maar nu zal er niets maai wulwd kunmn »r den. Ik leg mij neer bij de beslis sing van de sponsor, al had ik aan het begin van dit seizoen gedacht nog wel twee of drie jaar te kunnen voortdoen De mensen zullen zich mij herin neren als een wielrenner wiens loopbaan eindigde omdat hij doping gebruikt heeft. Niet als een coureur die tien jaar profes sional en een goede kneent wa.v Dat is triML"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19