'Vier uur file op rijksweg' 'Tuinders kunnen milieu schoner maken' 'Als je werk goed is, lopen ze niet naar een vreemde' Regio KOO^ER ism BZZTÖH Geen verlies banen sociale werkplaatsen Sharp Benelux: mogelijk overname 22 werknemers DINSDAG 31 MAART 1992 16 REDACTIE WILLEM SPIERDIJK (CHEF) MEINDERT VAN D A WESSELING ERIC JAN WETERINGS SIGNEERACTIE SIGNEERACTIE I april bij Kooyker... 5 april, bij Adriaan van Dis PETER USTINOV signeert De oude man en meneer Smith Woensdag 1 april 1992 van 16.30 uur tot 17.30 uur bij: Boekhandel Kooyker Breestraat 93, Leiden Als verbreding bij Leiderdorp uitblijft Rijkswaterstaat blijft ervan overtuigd dat de A4 tussen Leiden en Burgerveen verbreed moet worden. Wanneer dat niet gebeurt, voldoet de weg al bij de meest positieve ramingen niet meer als 'achterlandverbinding'. Ochtend en avondspits bieden dan steevast twee uur file en de vertraging bedraagt minimaal tien minuten. een besluit omtrent de Hoge Snelheids Lijn. Rijkswaterstaat vindt dan ook dat bij de besluitvorming over de TGV, dit najaar, rekening ge houden moet worden met een verbreding van de rijksweg door Leiderdorp. Een van de tracés van de flitstrein is namelijk langs deze rijksweg geprojec teerd. paul van der koou Dat blijkt uit een verkennende studie naar de verkeersafwikke ling in het gebied tussen Den Haag en Schiphol. Rijkswater staat is met het rapport geko men omdat de procedure rond verbreding van de A4 bij Leider dorp stil lfgt in afwachting van Probleem volgens Rijkswater staat is de luchtverontreiniging. Vrachtauto's worden minder schoon dan tot nu toe werd aangenomen. En dat betekent dat de beoogde reducties van de uitstoot niet gehaald worden met de instrumenten uit rijks nota's, zoals beter openbaar vervoer, meer carpoolen en duurder parkeren. Verdergaande beperkingen zouden nodig zijn om de uit stoot van stikstofoxiden 75 pro cent lager te krijgen dan in 1986 en kooldioxide met de beloofde tien procent te laten afnemen. Bij een maximumsnelheid van 120 kilometer per uur moet het autoverkeer worden terugge bracht tot 90 procent van het aanbod in vergelijking met 1986 en bij een maximumsnelheid van 100 kilometer tot 95 pro cent. Volgens optimistische schattingen groeit het autover keer tussen '86 en 2010 echter met 35 procent, volgens pessi mistische schattingen 70 pro cent Rijkwaterstaat komt over een half jaar met een startnotitie als vervolg op deze verkennende studie. Daarin geeft Rijkswater staat een aantal varianten aan. Volgens de A-variant wordt de rijksweg verbreed tot twee maal drie rijstroken en het stuk tus sen Burgerveen en Schiphol tot twee maal vijf stroken krijgt. De B-variant houdt in dat de hele A4 tussen Den Haag en Schiphol breder wordt Het stuk tussen Den Haag en Leiden gaat naar twee maal vier rijbanen, het stuk tussen Leiden en Bur gerveen naar twee maal drie en het stuk tussen Burgerveen en Schiphol naar twee maal vijf stroken. Tevens wordt onder zocht of van de vijf stroken bo ven Burgerveen en de vier stro ken on4er Leiden twee banen gereserveerd kunnen worden voor bussen, vrachtwagens en zakelijk verkeer. De ambtenarenbond AbvaKabo vreest dat door bezuinigingen 4000 tot 8000 van de 80.000 ar beidsplaatsen in de sociale werkvoorziening verloren gaan. De bedrijven in de Leidse regio reageren echter laconiek op deze cijfers. De Zijl bedrijven (sociale werkplaats in Leiden) en de Werkvoorzieningschap het Spektrum in Sassen- heim hebben zelfs uitbreidingsplannen. De so ciale werkvoorziening in Alphen verwacht geen problemen. Een woordvoerder van het kabinet noemt de vrees van de bonden 'voorbarig'. Het verlies wordt volgens de bond veroorzaakt door een korting van 140 tot 280 miljoen gulden die het kabinet wil doorvoeren. Het kabinet vindt dat er efficiënter kan worden gewerkt. Het budget voor de werkvoorziening moet dan wor den overgeheveld naar het fonds voor sociale vernieuwing. Daarnaast dreigen volgens de bond ook nog eens 17.000 werknemers van bui ten de Randstad hun baan kwijt te raken. Een woordvoerder van het ministerie heeft ontkent dat over de overheveling al een besluit zou zijn genomen. De 17.000 banen zullen ze ker niet verloren gaan, omdat voorwaarde voor overheveling is dat alle arbeidsplaatsen behou den blijven. Regio Een woordvoerder van de Alphense sociale werkvoorziening verwacht voor zijn bedrijf geen consequenties. „Een eventueel kleinere bijdrage kunnen wij door inkomsten uit de exploitatie opvangen." De Zijl bedrijven in Leiden wacht door een hogere winst het bestaande uit breidingsprogramma te kunnen uitvoeren. „We hebben nu 920 volledige formatieplaatsen dat moeten er eind volgend jaar ongeveer 1000 zijn. Dat aantal denken we nog steeds te kun nen halen." De groei van het aantal plaatsen in werkvoor zieningschap Het Spektrum in Sassenheim blijft komend jaar beperkt tot ongeveer twintig, zodat, de instelling volgend jaar ruim 300 mensen aan werk kan helpen. „Wij kunnen die uitbreiding met eigen middelen realiseren." Een woordvoerder van AbvaKabo heeft weinig vertrouwen in dat de nieuwe banen in de Randstad automatisch worden opgevuld door mensen die nu nog daarbuiten werkzaam zijn. „Dat zou betekenen dat er een grote volksver huizing komt. Het lijkt mij waarschijnlijker dat de werkgelegenheid buiten de Randstad onder druk komt te staan", aldus de woordvoerder. De uitvaartbranche voorspelt einde kleine onderneming koudekerk aan den run karen tangel 'Quo Vadis', waar gaat gij heen. Het bordje aan de gevef van het rouwcentrum aan de Dorps straat in Koudekerk aan de Rijn hangt er nog steeds, hoewel de naam al jaren geleden is veran derd in begrafenisonderneming Schellingerhout. Maar het be staat nog altijd. Opgeslokt wor den door grote coöperatieve on dernemingen? Eigenaar Schel lingerhout: „Als je werk goed is, lopen ze niet zo gauw naar een vreemde." De Nederlandse Unie van Uit vaartondernemers (NUvU) ver wacht dat er de komende de cennia grote veranderingen zul len plaatsvinden in de wereld van de uitvaart. Door de vergrij zing van de bevolking verdub belt het aantal sterfgevallen in het jaar 2030 tot 240.000. De omzet stijgt zo'n 100 tot 200 miljoen en de uitvaartbranche gaat zich grootschaliger organi seren. De vrees bestaat dat de kleintjes de prijzenslag met de grote coöperaties niet volhou den. Toch neemt volgens de NUvU de behoefte aan per soonlijke uitvaartservices toe. R. Schellingerhout (82) uit Koudekerk aan den Rijn is parti culier uitvaartondernemer en zit aJ 52 jaar in het vak. Zijn dochter, M. Schrama-Schellin- gerhouf kwam in 1976 in de zaak, omdat haar vader toen met pensioen zou gaan. Schel lingerhout vond het fijn dat er een opvolger zou komen en „dat het zaakje zou blijven be staan." „Ik ben nog steeds in opleiding," vertelt ze lachend, omdat haar vader nog altijd meewerkt in het bedrijf. Huiskamerformaat Ze doen alles zelf. Vanaf de mel ding van een sterfgeval, via het opbaren en de condoléance avond tot aan de begrafenis. Ze zijn 24 uur per dag, zeven da gen per week bereikbaar en be schikbaar. Het rouwcentrum grenst aan het woonhuis van Schellingerhout senior. Een ontvangstruimte met een orgel tje en een opbaarruimte met kaarsen en gordijnen, beide op huiskamerformaat. „De meeste mensen zijn daar heel enthou siast over. Het is hier klein, knus en huiselijk. Ze voelen zich veel meer betrokken bij de uitvaart. In die grote centra is het zo af standelijk en gehaast. Als de condoléance bijvoorbeeld van zeven tot acht plaats vindt, staan ze daar om kwart voor acht al te roepen dat de mensen weg moeten. Hier loopt het soms uit tot negen uur", aldus Schrama. Of de kleine, particuliere uit vaartondernemers in de toe komst verdwijnen, weten ze zo net nog niet. "Dat zou in de toekomst kunnen gaan gebeu ren", zegt Schellingerhout heel voorzichtig, maar zijn eigen be drijf ziet hij nog wel wat jaartjes doorgaan. Het is weliswaar steeds moeilijker om opvolgers te vinden die bereid zijn 24 uur per dag beschikbaar te zijn, maar z'n dochter heeft daar geen problemen mee. Schrama: „Ik kan best 's avonds bij ie mand op de koffie gaan, maar ik draag wel altijd een 'pieper' bij Het bedrijf heeft voornamelijk uitvaarten uit de omgeving: Koudekerk, Hazerswoude-Rijn- dijk en een enkele keer Leiden. „Wij werken precies zoals de fa milie dat wil", aldus Schellin- {jerhout. .Alles wordt gedetail- eerd doorgesproken, maar we geven alleen advies. De familie Beslist uiteindelijk hoe en wat er gebeurt. Dat is heel prettig wer ken voor de mensen." Schrama haakt erop in: „De mensen ken nen ons. Vader woont hier al sinds 1952. De ene familie ver telt aan de andere dat ze ons goed vindt en zo gaat dat ver der." Merkt het uitvaartbedrijf al iets van de vergrijzing? Wordt het in de toekomst big business door de 'grijze golf? „Pure on zin", reageert Schellingerhout fel op het toekomstige sterftecij fer in het jaar 2030. „Dat kun je niet berekenen. Je kan nog geen dag vooruit kijken." Zijn doch ter zegt het wat genuanceerder, maar ook zij is van mening dat het cijfer overdreven is. „Niet iedereen gaat op zijn 80ste of 90ste dood. Dat verspreidt zich. De een sterft jong, de ander oud, daar kun je geen peil op trekken." Onderzoekers Landbouwuniversiteit Wageningen: hebben tuinbouwbedrijven die zich hebben gespecialiseerd op één soort teelt. Ze telen over het algemeen op substraat. Het nieuwe tuinbouwgebied Kloos- ferschuur in Rijnsburg herbergt nogal wat 'toppers'. De 'echte tuinders' zien ar beid en vakmanschap als be langrijkste middelen om tot een renderend bedrijf te komen. Zij telen verschillende gewassen, hebben een kleiner bedrijf en meestal wat oudere glasopstan den. Tussen 'toppers' en 'echte tuinders' staat de groep mid denmoters. Echte tuinders zijn ook in Rijnsburg te vinden: met name in de wat oudere glasge deelten van het dorp. Uit het rapport blijkt dat voor alle soorten tuinbouwbedrijven er kansen genoeg zijn om het milieu minder te belasten. De moderne substraattelers kun nen een systeem aanleggen waarbij het water wordt opge vangen en hergebruikt. De meststoffen komen niet meer in het oppervlaktewater terecht en ook bestrijdingsmiddelen kun nen beter gedoseerd worden toegediend. De kleinere bedrij ven met teelt in de gronfl zien vermindering van de mestgift en een beperkter spuitbeleid als reële mogelijkheden het milieu minder te belasten. Al met al constateren de on derzoekers dat de overheid haar doelstelling anders moet formu leren. Het credo is nu de hele tuinbouw over op substraat Het middel wordt daarmee doel. De overheid zou moeten eisen dat per geproduceerde bloem, komkommer of aardbei, niet ipeer dan een bepaalde milieubelasting mag optreden. Hoe de tuinder het doet, bekijkt hij T»if maar. Politiekorps dringt aan op meer personeel roelofarendsveen mn westerlaken Sharp Benelux in Hamburg be kijkt of het 22 van de ruim 40 medewerkers van Sharp Opto- nica in Roelofarendsveen kan plaatsen. Voor hen wordt een arbeidsplaats gezocht in de ves tiging fn Houten. Wat er met de rest van het personeel gebeurt is nog onzeker. Sharp Optonica is een dochter van Borsumij Wehrv in Roelo farendsveen. Het bedrijf gaat ui terlijk 1 oktober dicht. De slui ting is een gevolg van hdt feit dat Sharp in japan zelf zijn pro- dukten (televisie, magnetron, video) op de Nederlandse markt gaat verspreiden en het onder houd daarvan gaat verzorgen. Sharp heeft voor alle perso neelsleden ontslag aange vraagd. De Dienstenbond FNV neemt daar echter geen genoegen mee. Martha Hesper eist van het bedrijf dat het alle werkne mers herplaatst. Borsumij, zegt de woordvoerster van de vak bond, heeft genoeg bedrijven die werkzaam zijn in de elektro nica. j\1s voorbeeld noemt ze een fotogroep in Rotterdam. Hesper: „We proberen druk op Borsumij uit te oefenen. Vooralsnog weiger ik te onder handelen over een sociaal plan. De Japanners kan ik niet onder druk zetten want zii hoeven niks. Zodra definitief Bekend is wat er met die mensen gebeurt, valt er met de bond te praten." den haag/regio monica wesseung Tuinders moeten zelf kunnen beslissen op welke manier ze hun bedrijf meer milieuvriende lijk maken. De overheid schil dert tuinders die in de grond te len, ten onrechte af als obsta kels voor milieuvriendelijke tuinbouw. Alle tuinders kunnen bijdragen aan verbetering van het milieu. Dat constateert de Landbouwuniversiteit Wage ningen. De universiteit heeft in op dracht van de provincie Zuid- Holland een onderzoek gedaan naar de verschillende bedrijfs- stijlen in de glastuinbouw. Ach terliggende gedachte is dat milieumaatregelen moeten worden afgestemd op de ver schillende soorten bedrijven. Het beleid van het ministerie van landbouw is gericht op het overschakelen van teelten in de grond naar teelten op steenwol, water, en andere substraten (kunstmatige voedingbodems). De toevoer van mest en bestrij dingsmiddelen en de uitstroom ervan in water en lucht, zijn dan beter in de hand te houden. De overheid wil dan ook dat ólle tuinders snel op substraatteelt overschakelen. De onderzoe kers constateren dat dit niet de juiste weg is. De overheid moet eisen stel len aan de milieubelasting van het tuinbouwbedrijf, constate ren de onderzoekers. Op welke manier de tuinder binnen de grenzen blijft, is aan haar. Om milieubeleid op de be drijven af te stemmen, moet eerst duidelijk zijn wat voor soort tuinders er zijn. De onder zoekers onderscheiden twee grote groepen: de 'toppers' en de 'echte tuinders'. Toppers Wordt de uitvaartbranche in de toekomst big business. „Pure onzin", meent de familie Schellingerhout leiden janet van puk De leiding van het nieuwe re gionale politiekorps Hollands- Midden gaat bij de Tweede Ka mer aandringen op meer perso neelsleden. De 35 betrokken burgemeesters vinden dat de sterkte van het korps te krap is 'om op een goede manier de politiezorg in de regio in te kun nen vullen'. Nadat het ministerie van bin nenlandse zaken een eerdere aanvraag voor meer mensen heeft afgewezen, besloten de 35 burgemeesters in het regionaal college het parlement in te schakelen. De Leidse burgemeester Goe- koop, voorzitter van het regio naal college, diende vorig jaar al een verzoek in bij het ministerie voor een 5 procent grotere be zetting. Daardoor zou het korps er zo'n 60 man bijkrijgen. De sterkte is nu vastgesteld op 1255 mensen. Dat is te weinig, vindt de leiding van het korps, gezien het aantal inwoners en de grootte van het gebied. Inmiddels is de aanvraag af gewezen. Het ministerie heeft de sterkte van alle 25 politie korpsen in het land vastgesteld op basis van algemene normen die gelden voor werkdruk. Het feit dat de aanpak van ge organiseerde criminaliteit veel mensen vergt, is voor het minis terie geen aanleiding het aantal formatieplaatsen te verhogen. „Uw regio staat niet alleen in de positie waarin fors geïnvesteerd moet worden in de aanpak van de georganiseerde criminali teit", aldus de brief. Grote en kleine tuinders kunnen daadwerkelijk meewerken het milieu minder te belasten. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16