(TH rrn F"! PI PI PI fTJ PH 'The Passion is ijzersterk' Rtv show Het lijk gevolgd van vindplaats naar kerkhof EO komt met meer eigen documentaires 'Elke avond televisie kijken was niet zwaar, wèl gecompliceerd Nederlandse Miss Universe Haagse radiozender 'verkoopt' zendtijd DINSDAG 31 MAART 1992 10 meest bekeken programma's/ van de afgelopen week 1% kijkdichtheid is ca. 133.000 kijkers van 6 jaar en ouder dag zo. programma PSV-Feyenoord omroep NOS 'kdh 22% kijkers x 1000 2.950 zo. Ook dat nog KRO 21% 2.820 ZO. Studio Sport NOS 21% 2.820 do. Surpriseshow RTL-4 20% 2.690 vr. TV-Show TROS 19% 2.580 zo. Journaal 20 00 uur NOS 19% 2.550 za Flying Doctors VARA 18% 2.400 di. Goede tijden RTL-4 17% 2.310 WO. Nederland-Joegoslavië NOS 17% 2.300 vr Wie ben ik RTL 4 16% 2.130 irp bron AGBMrfa/NOS Film over identificatie en onderzoek 'Dode man in Rotterdamse Rijnhaven'. Tussen een hap bruinhrood met kaas en een slok thee door leest de lezer het kleine nieuwsbericht aan de ontbijttafel. Hen dode van middelbare leeftijd met een wond aan zijn hoofd en twee vermoedelijke kogelgaten in zijn rug. 'De identiteit van het slachtoffer is nog niet bekend en de precieze doodsoorzaak moet nog worden, vastge steld', zo meldt de krant. Programmamaker Waldo Bosma raakte geïntrigeerd door dit soort berichten en vroeg zich af hoe lijken, die soms ernstig verbrand of ver minkt zijn, worden geïdentifi ceerd en onderzocht op een doodsoorzaak. Zijn nieuws gierigheid resulteerde in de documentaire 'De Bewijsvoe ring' die deCvangelische Om roep vanavond uitzendt in de Antenne-serie. leder jaar sterven in Neder land zo'n 6.000 mensen een niet-natuurlijke dood. Ze ko men om het leven door onge lukken, branden of geweld. In al deze gevallen wordt de ge meentelijk lijkschouwer opge- roepen om de doodsoorzaak vast te stellen. Het laboratori um voor Gerechtelijke Patho logie in Rijswijk onderzoekt in opdracht van justitie jaarlijks vijfhonderd slachtoffers die vermoedelijk vermoord zijn. Het heeft Waldo Bosma heel wat gesprekken gekost voordat hij met zijn camera de sectieruimten in mocht. ,,lk hen de eerste die de direc teur van het Gerechtelijk La boratorium voor de camera heeft gekregen. Zo'n man is heel voorzichtig met het blootgeven van de werkwijze van de onderzoekers. Crimi nelen zouden daar waarde volle informatie uit kunnen halen om bijvoorbeeld hun slachtoffers onherkenbaar te maken." In chronologische volgorde laat Bosma de weg zien die het in Rotterdam gevonden lijk aflegt van de vindplaats tot het kerkhof. Die weg is niet echt verrassend. Politie- arts H. Cremers constateert ter plekke dat de man echt dood is. „]a, lijkstijfheid is al ingetreden, dus het slachtof fer is overleden." De identiteit van de man weet de politie te achterhalen via een kassabon in zijn broekzak. Heel knap, maar hoe dat precies in zijn werk gaat laat het programma niet zien. De beelden die Waldo Bos ma heeft gemaakt lijken ge durfd. Het stijve en natte lijk oogt luguber. Een zoemende electrische zaag hangt drei gend boven een zwartgebla kerd hoofd. Het is dan ook te leurstellend als de program mamaker na afloop verklapt dat de lijken niet echt zijn. Zo verliest de documentaire meteen een groot deel van zijn kracht. Justitie geeft om onder meer privacy-redenen geen toestemming om echte lijken te filmen. Ik wilde geen docu mentaire maken zonder slachtoffers. Een documentai re die alleen bestaat uit pra tende hoofden, vind ik niets. Daarom heb ik gekozen voor stand-ins. Overigens is het li chaam in de lijkzak in het Ge rechtelijk laboratorium wèl echt." De kijker wordt er niet op gewezen dat de doden nep zijn. Waldo Bosma: „De situa ties zijn namelijk gebaseerd op echte gevallen. Het is heel waarheidsgetrouw weergege- (De Bewijsvoering, avond, Ned. 1, 22.47 EO) Een beeld uit de documentaire 'De Bewijsvoering'; een lijk wordt onderzocht foto anp Beklimming Mount Everest De Nederlandse Everest expedi tie is al een maand bezig met de voorbereidingen voor de be klimming van de noordtop van de Mount Everest (8848 meter). De expeditie, bestaande uit 14 man, zal onder leiding van Ro nald Naar dezelfde route volgen als Sir Edmund Hillary en sherpa Tensing Norgay. die in 1953 de berggigant voor het eerst bedwongen. Deze maand worden twee ba siskampen ingericht. Het kamp op 6400 meter is de uitvalsbasis voor de beklimming van de an derhalve kilometer hoge Lhot- sewand. Daarna volgt de defini tieve beklimming van de top. AVRO's Sportpanorama doet verslag van de beklimming: op de donderdagen 2. 9. 16 en 23 april van 23.20 tot 23.30 en op de zaterdagen 2 en 9 mei van 18.30 tot 19.00 uur op Neder land 1. Een uitgebreide over zichtsdocumentaire volgt nog. BOLLEBOOM De EO gaat met de A-status in het vooruitzicht een eigen do cumentaire-afdeling opzetten. De Evangelische Omroep wil vanaf 1 oktober dit jaar meer ei gen produkties uitzenden in de documentaire-reeks Antenne. Volgens hoofd Informatieve Programma's van de EO, An- dries Knevel, is de documentai re-serie Antenne, die sinds eind vorig jaar iedere dinsdagavond wordt uitgezonden, succesvol. „We hebben kijkcijfers die schommelen tussen de 200.000 en 500.000. Dat is voor een EO- programma behoorlijk hoog. Als dezelfde documentaire door een andere omroep wordt uit gezonden, kijken er veel meer mensen naar. Daar zijn we in middels wel aan gewend. In de toekomst moet dat verande ren." Knevel wijst tevens op de concurrentie van de VARA-pro gramma's 'Impact' en 'Bij Wit- teman' die op hetzelfde tijdstip op Nederland 2 worden uitge zonden. „We hopen dat we daar met de nieuwe zenderindeling vanaf zijn. Dat scheelt waar schijnlijk een hoop kijkers." De documentaires in de An tenne-reeks worden voor een groot deel van buitenlandse omroepen of produktiemaat- schappijen gekocht. Ook zullen er meer eigen documentaires over Nederlandse onderwerpen worden gemaakt. Over twee we ken wordt de eerste Antenne documentaire uitgezonden die helemaal in eigen huis gemaakt is. Het programma met de titel 'Het Perfecte Kind' gaat over pre-embryonaal onderzoek in Nederland. BOES Wibo van de Linde stopt met tv-column Wibo van de Linde stopt per 1 april met zijn dage lijkse tv-column voor deze krant. De voormalige AVRO-di- recteur begon een jaar geleden als columnist. Zijn werk als con sultant Media bij het bedrijf Ja mes Martin in Amstelveen voert hem echter zo vaak naar het buitenland dat hij nauwelijks tijd heeft om naar de televisie te kijken, laat staan er een column over te schrijven. „Het is niet een jaar lang lijden geweest. Maar de komende twee maan den in het buitenland wordt het echt onmogelijk." Hoe zwaar is het om elke avond naar de tv te kijken? Van de Linde: „Het was niet zwaar, wel gecompliceerd omdat men sen dachten dat columnist ook mijn beroep was. Daar komt bij dat ik niet iedere avond om zes uur thuis ben. Maar daar heb je een videorecorder voor." De stap van programmadirec teur naar recensent vond Wibo niet moeilijk. „Er waren mensen die dat beneden Nieuw Amster dams Peil vonden, om het zo maar eens te zeggen. Dat is merkwaardig, want journalistiek is een ambachtelijk beroep. Ik maak zelf wel uit wat ik leuk vind. Ik heb journalistiek altijd gezien als een vak met een prentenboek-effect: nog nooit gedaan, dan proberen, en dan blijkt het leuk." „Een jaar tv-kijken is me niet tegengevallen. Ik heb me na drukkelijk gericht op de drie Nederlandse zenders en die.in- Wibo van de Linde: „Ik maak zelf wel uit wat ik leuk vind." foto cees zorn dringer (RTL 4, red.), en dan js tv hoogstens een der vele facet ten des levens. Informatie kom je in Nederland bepaald niet te kort. 'Reporter' van de KRO en 'Bij Witteman' van de VARA be wijzen dat het magazine niet overleefd is. Ook de radio ope reert op een hoog peil. Ik heb net in de auto naar het radio programma 'God zij met ons', de VPRO op Radio 1, geluisterd en dat is grote klasse." „Ik weet niet hoe serieus zo'n column wordt genomen. Uit mijn eigen tijd als programma maker weet ik nog dat het aar dig is als er over je geschreven wordt. Ik denk niet dat ik meer vijanden heb gemaakt dan ik al had. En dat was een flink aan tal." Adrian Snell: „Christelijke kunst wordt in de marge geduwd." foto Theresa wassif Het wil maar niet luk ken met gospelmu ziek. 'Wedergebo ren' popartiesten worden vaak weggehoond. Maar gospelmuzi kanten kunnen indrukwekken de rockmuziek maken. Dat be wijst de musical 'The Passion' van Adrian Snell, die in het ka der van een Europese toemee aanstaande donderdag in Hoofddorp is te zien. De Engelse zanger en compo nist is zelf 'zeer opgewonden' over de nieuwste uitvoering van zijn meesterwerk, dat in 1980 in première ging. Het stuk over de kruisiging van Jezus is al ver schillende malen in ons land te zien geweest. De laatste keer, twee jaar geleden, schreef het popblad Oor: „De muziek gaat al onze verwachtingen te bo- v^n." De uitvoering is groots opge zet. Onder de ruim tachtig vaste medewerkers aan de toernee (de koren die wisselend mee werken buiten beschouwing ge laten) heerst een opgetogen sfeer. Niet alleen betreft het de grootste internationale gospel- produktie aller tijden, ook heeft de organisatie louter kwaliteit in huis gehaald. Op de techniek is niet bespaard, terwijl de uitvoe renden het neusje van de zalm In een hokje Voor outsiders is de enige be kende naam die van actrice Jip van Wijngaarden, bekend van haar rol als Anne Frank. De ge heel nieuwe opzet heeft voor Snell de doorslag gegeven om opnieuw met The Passion de boer op te gaan. „Wij zijn nu in staat om eindelijk alle onderde len dezelfde kwaliteit te geven", zegt hij. De zanger die naast The Passion nog vijftien albums maakte, waaronder de bestseller 'Alpha and Omega' weet dat hij vooral met dit stuk velen een plezier doet. De musical trok in 1990 meer dan tienduizend, vooral jonge, toeschouwers. „Het is verbazingwekkend hoe veel mensen zich door dit stuk geïnspireerd voelen. Het is een ijzersterk verhaal en moet ook wel het beste in je boven ha len", verklaart hij zelf. Maar, vindt Sriell, er is méér dan The Passion. Vandaar dat voor de pauze songs van zijn zojuist verschenen album 'Kiss the Tears' te horen zijn. Num mers met een boodschap, maar niet met louter antwoorden. „Er is veel leed in de wereld, waar je ook als christen op stuk loopt." Snell treedt al zo'n 15 jaar zeer regelmatig op in ons land. Hij is er populair, maar louter in ei gen kring. „Dat is een bekend probleem. Hier kom je niet ver der dan de christelijke media en daarmee zit je direct in een hokje." Dat is in andere landen wel anders. Zo schonk de staatsomroep in Zwitserland hem alle aandacht. „Begrijp me goed: het feit dat er mensen zijn die je trouw be zoeken, is iets geweldigs. Chris tenen zorgen ook voor mijn promotie. Daar ben ik heel dankbaar voor. maar dat is te gelijkertijd mijn probleem. Christelijke kunst wordt in de marge geduwd." De kerken dragen volgens hem mede schuld aan dit ver schijnsel. „Artiesten werden lange tijd in het geheel niet ge stimuleerd. Integendeel." Hoewel 'Kiss the tears' nog maar net uit is, heeft Snell al weer een nieuw album in ge dachten. „Een paar jaar geleden werd ik gevraagd: heb je er ooit over gedacht te schrijven over lichamelijk gehandicapten?" Dat is hij nu van plan. The Passion doet de volgende plaatsen aan: I april Goes (Zee landhallen). 2 april Hoofddorp (Arnolduspark). 3 april Barne- veld (Veluwehal), 4 april Utrecht (Vechtsebanen). Voorverkoop via de VWs). De Noordbrabantse Vivian Jansen is gisteravond in Hoofddorp tot de Nederlandse Miss Universe gekozen. De 19-jarige Vivian vertegenwoordigt later dit jaar ons land tijdens de internationale Miss Universe-ver- kiezing in Thailand. Met de lippenstift van de andere deelneemsters nog op de wangen werd de kersverse miss na haar verkiezing omringd door tientallen fotografen. foto anp DEN HAAG MAURICE WILBRINK Het Commissariaat voor de Medina stemt de ko mende tijd af op de Haagse lokale zender Lokatel. De zender gaat radioprogramma's verzorgen waarin bedrijven en instellingen uit Den Haag ge durende dertig minuten hun eigen diensten en produkten kunnen aanprijzen. De bedrijven moeten hiervoor 2250 gulden betalen. STRIPS 'Wat Lokatel U biedt is dat uw bedrijf door deze uitzending in de schijnwerpers en in het zonnetje wordt gezet', meldt een rondschrijven van Loka tel. Dat riekt naar sluikreclame, aldus een woord voerder van het Commissariaat voor de Media. „We zullen wat extra controles uitvoeren om te kijken hoe dat programma precies zal worden ge maakt."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10