Jelgersmakliniek miljoen goedkoper Sjelter moet samenwerken Zijllaan-molen blikvanger in plaats van windvanger Regio Leiden 'Pompstation failliet bij afsluiten Brouwerstraat' Nieuwe aanvraag voor tuinbouwschool Rijnsburg MAANDAG 30 MAART 1992 Inbraak in Leiderdorp leiderdorp Bij een inbraak ii n de Poldertocht i: i het huis binnen. De bewoners v Wapens op camping gevonden warmond In een sta-caravan van een 27-jarige Hagenaar op de camping in Warmond zijn vier wapens in beslag genomen, waaronder een pistool en een geweer. Het pistool lag schiet - klaar in een slaapkamerkastie met 102 patronen. De Hagenaar zei de wapens gevonden te nebben in een door hem gekochte auto. Linden ondanks bezwaar toch gekapt leiderdorp» De linden aan de Leiderdorpse Van Poelgeestlaan moeten toch worden gekapt. De familie Roetkerk had tegen de kapvergunning voor de bomen geprotesteerd, omdat zij de lin den voor hun huis hadden zien groeien en de bomen belangrijk vinden voor het uiterlijk van de straat. De commissie beroep- en bezwaarschriften van de gemeente Leiderdorp heeft het be zwaar echter ongegrond verklaard. „De betreffende bomen leve ren hinder ofwel gevaar op, doordat de snelgroeiende wortels het trottoir omhoog blijven drukken en een bedreiging vori voor de ondergrondse leidingen", verklaart de commissie. Vereniging mengt zich in raadhuiskwestie Rijnsburger spant kort geding aan E.J. van Wilsem, pachter van het Vrije-Pomptankstation Paree aan de Noordwijkerweg in Rijnsburg, spant een kort ge ding aan tegen de gemeente Rijnsburg. Van Wilsem wil dat de gemeente de schade ver goedt die hij door het afsluiten van de Brouwerstraat gaat lij den. „Die weg gaat vanaf 6 april negen maanden dicht. Dat be tekent dus dat ik mij zaak wel kan opdoeken, want er komt straks geen auto meer voorbij." Wethouder A. de Haas-Krom hout toonde volgens Van Wil sem wel begrip voor de situatie, maar zei onmogelijk hem finan cieel schadeloos te kunnen stel len. Het zou hoogst ongebruike lijk zijn. Wel zegde De Haas toe te proberen de doorstroming van verkeer zoveel mogelijk in stand te houden en alleen tij dens enkele perioden, als er echt niet aan valt te ontkomen, de Brouwerstraat volledig af te sluiten. Van Wilsem neemt daar ech ter geen genoegen mee. „Ik heb daar niet veel vertrouwen in. Gedurende de negen maanden die de werkzaamheden in be slag nemen wordt voor een om leiding gezorgd, dus op veel ver keer hoef ik sowieso niet te re kenen. Mijn bedrijf overleeft dit gewoon niet. Na 31 jaar is het dan over met deze benzine pomp." Inmiddels heeft Van Wilsem de Leidse advocaat D. Poot in de arm genomen die een kort ge ding tegen de gemeente voor bereidt. Inzet daarvan is volgens Poot niet een verbod op de wegwerkzaamheden. „Dat zou niet reëel zijn. Dit is een belang rijke klus voor de gemeente, die gewoon gedaan moet worden. Bovendien moet het werk dit jaar zijn afgerond, omdat Rijns burg anders een subsidie van een miljoen gulden misloopt. Die schade staat niet in verhou ding tot de schade die de benzi nepomphouder dreigt te lijden, hoewel die trouwens wel vele tienduizenden guldens zal be dragen." Wethouder De Haas er op dat aan de Sandtlaan, die vorig jaar lange tijd afgesloten is geweest, ook een tankstation is geves tigd. „In die tijd is ook geen schade vergoed. En misschien heeft Van Wilsem het toen wel juist drukker gehad. Bovendien kan hij ook zelf wat onderne men om de schade zo beperkt mogelijk te houden. Bijvoor beeld door zijn vaste klanten goed te informeren, zodat die mogelijk een blokje willen om rijden om toch bij hem te kun nen tanken." De Jelgersmakliniek als dependance van het huidige Oegstgeester gemeentehuis kost de gemeente drie tot vijf miljoen gulden minder dan totale nieuwbouw aan de Lijtweg, in het centrum van het dorp. Dat heeft de Vere niging Wilhelminapark en Omgeving (VWO) berekend. Voor haar cijfermateriaal heeft de VWO zich gebaseerd op de yele stukken die de gemeente de laatste tijd zelf over de ambtelijke huisvesting heeft afgescheiden. De VWO geeft de slepende discussie over de ambtelijke huisvesting met haar nota een verrassende wending. Tot voor deze berekeningen leek het er op dat het definitieve besluit tot nieuwbouw van een gemeente huis niet ver weg meer was. Niet dat de politieke partijen in Oegstgeest zo staan te springen om nieuwbouw alleen D66 is ene uitgesproken voorstander maar verantwoordelijk wet houder J. van der Reijden (CDA) maakte het de laatste maanden steeds aannemelijker dat Oegst geest het beste af is met een heel nieuw raadhuis in het geo grafische midden van het dorp. Volgens de Vereniging kost renovatie van de Jelgersmakli niek 8,8 miljoen gulden. De Jel gersmakliniek is al gemeentelijk eigendom. In het bedrag van 8,8 miljoen gulden zitten ook ver huiskosten en de kosten die zijn verbonden aan een portiers- Alle representatieve functies van een gemeentehuis, zoals raadsvergaderingen en loket functies, kunnen wat de VWO betreft in het huidige hoofdge bouw blijven. Een deel van de andere functies kunnen worden overgeheveld naar de Jelgers makliniek. De afstand tussen de twee gebouwen is kort. Hon derd meter volgens de VWO: dat is anderhalve minuut lopen. Oegstgeest heeft al eens eer der een haalbaarheidsonder zoek laten verrichten naar res tauratie van 'de Jel'. Toen ging het er om het hele raadhuis in het gebouw onder te brengen. De Jelgersmakliniek bleek daar voor te klein. Uit dat onderzoek bleek ook dat een gerestaureer de Jelgersmakliniek heel goed kan concurreren mét een heel nieuw kantoorpand, als het om kosten per vierkante meter gaat. functie. Nieuwbouw in het cen trum kost de gemeente 14,5 miljoen gulden. In het plan van de VWO is ook sprake van inkomsten. De huidige dependances in het Wilhelminapark kunnen im mers als woonhuis worden ver kocht. Bovendien hoeft de ge meente de Jelgersmakliniek niet' volledig te betrekken. De reste rende delen kunnen worden verhuurd als kantoorruimte. Overigens kan de gemeente ook bij nieuwbouw gebouwen afsto ten: de dependances én het hoofdgebouw. Behalve de lagere kosten zijn er volgens de VWO aan haar plan nog meer belangrijke voor delen verbonden. Het plan is snel te realiseren en er is een 'actief monumentenbeleid: twee historische panden krijgen een 'waardige openbare func tie'. Op het gemeentehuis was vanochtend geen reactie los te krijgen. Uit voorgaande discus sies is echter af te leiden dat wethouder J. van der Reijden vooral problemen zal hebben met de 'dependancevorming'. Hij wil het liefst alles onder een nieuw dak hebben. Maar in de gemeenteraad zijn de menin gen daarover minder stellig. leiderdorp uesbeth buit1nk Het Leiderdorpse sociaal cultureel centrum Sjel ter moet meer gaan samenwerken met verwante instellingen als de Leiderdorpse Volksuniversiteit, de Stichting Basiseducatie en het maatschappe lijk werk. In het welzijnsplan 1993-'96 noemen burgemeester en wethouders 'bepaalde onderde len' van het sociaal cultureel werk 'zeker een ba sisvoorziening, waaraan de gemeente veel belang hecht en dus in Leiderdorp aanwezig moet zijn'. „Door de verlaging van de subsidie wordt Sjel ter gedwongen haar activiteitenaanbod en orga nisatie te wijzigen", erkent het college de klach ten van het centrum na de subsidieverlaging met 30.000 gulden naar 240.000 gulden. Samenwer king met verwante instellingen kan volgens het college 'voordelen bieden'. „Er is sprake van eni ge overlap in de doelgroepen en activiteiten en gezamenlijk gebruik van ruimtes, boekhoudingen i balie kan voor alle partijen de kosten druk ken." Met name de Sjelter-activiteiten voor jon geren, minderheden en vrouwen moeten 'laag drempelig zijn. De andere programma-onderde len van Sjelter moeten het echter zonder ge meentelijke steun stellen. „In het welzijnsplan wordt ook de bibliotheek genoemd als basisvoorziening. Het college wil daaruit echter niet de conclusie trekken dat de bi bliotheek in Muzenhof ook kan worden vergroot, zoals het bestuur graag wil. „Uitbreiding van de bibliotheek is zeker een verrijking van deze voor ziening. Gelet op de berperkte financiële midde len van de gemeente, kan echter moeten worden volstaan met de huidige voorziening." In het plan wordt het gemeentelijke welzijnsbe leid voor de komende jaren uitgestippeld. Vereni gingen en instellingen kunnen tot 26 april offi cieel reageren op het plan. De raadscommissie sport en welzijn buigt zich op 20 mei over de no titie, de gemeenteraad doet op 15 juni uitspraak. De gezamenlijke ondernemers van de Rijneke Boulevard lieten het gevaarte met een lengte van 30 méter opbouwen aan de Rijndijk. Vanaf elf uur 's ochtends kon het publiek een poging wagen om de reuzeschij ven in de juiste gaten te krijgen. De opkomst was niet overweldigend door het slechte weer. foto loek zuyderduin Leiderdorps monument begint tweede leven leiderdorp miep de graaft Ruim een eeuw prijkte de Zijl- laanse molen temiaden van de uitgestrektheid van de Meije- polder, aan de rand van Leider dorp. Maar door de almaar op rukkende nieuwbouw in de wijk Buitenhof is de molen anno 1992 praktisch verdrongen door een paar duizend woningen. Verdrongen, maar niet verdre ven. De molen wacht een twee de leven als blikvanger in plaats van windvanger. In het recent gepresenteerde plan voor de afronding van de nieuwbouwwijk Buitenhof blijkt juist de molen een centraal ele ment te worden. De bebouwing is er in de vorm van een bijna gesloten cirkel omheen gedacht. Geruststellende geluiden voor de passanten en de gemeente bestuurders van wie velen zich de afgelopen jaren zullen heb ben afgevraagd of de molen was gedoemd helemaal het veld te ruimen. Onder hen was de Leidse Cornelia Boeff, geboren Van Winkel. Voor Corrie Boeff is de Zijl laan-molen meer dan een stuk je nostalgie. De molen was de cor van haar jeugd omdat haar vader, Arie Winkel, en zijn broer Maarten er als pleegkinderen opgroeiden. Foto's, oude docu menten en kranteknipsels zijn de stille getuigen aan de hand waarvan de nu 57-jarige Leidse haar relaas doet. Over de uren- jrood gepaard gingen. „De dichtstbijzijnde bakker zat aan de andere kant van het dorp. We moesten via de Lage Rijndijk. Waar nu het LOI-ge bouw staat, zakte je de weilan den al in. Het enige dat er. toen Corrie Boeff anno 1992, met echtgenoot bij de Leiderdorpse molen die door een hele nieuwbouwwijk is omringd. „Er gaat wèl wat door je heen als je er langsrijdt.foto»hielcokuipers i de i de Touwfabriek. Kilometers liep je, heen en terug. Maar dat vond je heel gewoon. Tijdens de oor logsjaren, toen mijn vader in de molen ondergedoken zat liepen we vóór schooltijd vanuit de Le- „Wij mijn twee zusjes en ik logeerden veel en graag in de molen, 's Zomers huisde je met z'n allen in het zomerhuis dat bij de molen stond, 's Winters woonde je natuurlijk in de mo len zelf. Overdag, als de molen draaide, kon je elkaar niet ver staan. Zoveel herrie als die wie ken maakten! Ik weet nog dat het water in de sloten rond de molen zó helder was dat er kof fie en thee van gemaakt werd. De rode watervlooien die erin zaten, werden dan gewoon meegekookt." Van het leven in en rond de mo len maakte haar 'pleegoma' naar wie zij werd vernoemd op Corrie Boeff de meeste in druk. Uit haar relaas en uit de archieven wordt het beeld ge schetst van een kordate, altijd in het zwart gestoken molenaars vrouw, die ooit haar tweejarige dochtertje verloor: het kind ver dronk in de nabijheid van de ouderlijke woning. Waarna 'me juffrouw van den Bosch', zoals ze steevast werd genoemd, be sloot om kinderen die tussen wal en schip dreigden te ko men, als de hare op te nemen in de molen. Comelia van den Bosch over leed uiteindelijk in 1939 op 67- jarige leeftijd doordat ze, hoe ironisch is het noodlot, een klap van de molenwieken kreeg. Haar dood was aanleiding tot een uitgebreide berichtgeving in de kranten. „Dit ongeval heeft in onze gemeente diepe indruk gemaakt. Mejuffrouw Van den Bosch heeft zich veler genegenheid verworven door het feit dat zij gedurende haar leven verschillende kinderen van anderen een goed tehuis heeft geboden", zo belichtte de ze krant haar. De molenaar zelf wiens loon jaarlijks zo'n 100 gulden bedroeg overleed in 1959 op 80-jarige leeftijd. Overigens sleet Van den Bosch na vele de cennia in de molen zijn laatste jaren in een bejaardentehuis. De molen werd na zijn vertrek verkocht voor een gulden, weliswaar met restauratieplicht. „Daar had hij wel vrede mee. Zelf kon hij al lang niet meer." In 1964 werd de restauratie vol tooid. Petje af Moest Corrie Boeff als kind via hekken over sloten, koeievlaai- en vermijdend, de weilanden doorploegen voordat ze bij de molen belandde, eenmaal vol wassen verbrak de Engelen- daal' in de naoorlogse jaren als eerste het isolement. Gevolgd door een bataljon fiats dat de woningnood in de jaren zestig hielp oplossen. Corrie Boeff zag de bebouwing steeds dichterbij komen. Veel moeite met de almaar oprukkende bebouwing heeft Corrie Boeff toch niet gehad. „Nee, waarom? Iedereen moet wonen en ik moet zeggen: zo mooi als ze die molen behou den, daar neem ik mijn petje voor af. Er gaat wèl wat door je heen als je er langsrijdt. En ik ben de afgelopen jaren ook steeds even gaan kijken. Iedere keer kon ik dan opgelucht den ken: gelukkig, hij staat er nog". runsburc peter van der hulst Het Groencollege, waarbij de Christelijke Tuinbouw- en Han delschool in Rijnsburg is aange sloten, gaat bij het ministerie van onderwijs een nieuwe aan vraag indienen voor middelbaar tuinbouwonderwijs. Dit heeft, C. Boer, directeur van het Groencollege, gezegd. Veel kin deren uit de Leidse regio bezoe ken deze school. Al sinds 1982 wordt aange drongen op een middelbare tuinbouwschool in Rijnsburg. Diverse pogingen liepen even wel stuk op de financiën. Voor 1 oktober wordt nu wederom een poging ondernomen. De hernieuwde aanvraag heeft enige tijd op zich laten wachten^ omdat verplichte fu sies in het agrarisch onderwijs de plannen doorkruisten. De agrarische scholen in de Duin en Bollenstreek werden ver plicht nauw met andere onder wijsinstellingen te gaan samen werken in zogenaamde Agrari sche Onderwijs Centra (AOC's). „Zolang deze herstructurering nog niet was voltooid, liet het ministerie geen nieuwe oplei dingen toe om te voorkomen dat het een warboel zou wor den. Nu dat is afgerond dienen wij een nieuwe aanvraag bij het ministerie in", aldus Boer. In Rijnsburg is nu een lagere tuinbouwschool gevestigd. Daarnaast kan er kort middel baar beroepsonderwijs (2 jaar) worden gevolgd. „Door ook drie- en vierjarige dagopleidin gen in het leven te roepen, wil len we een totaal pakket bie den." Volgens Boer kan de school rekenen op zo'n twee honderd leerlingen. In januari zijn er al gesprek ken gevoerd met het ministerie. „Daar zei men niet zonder meer 'ja'. We moesten contact opne men met de ons omringende AOC's in Rijswijk en Aalsmeer, zodat we elkaar niet beconcur reren. Maar dat voorkom je niet altijd. Daarbij komt dat Rijswijk en Aalsmeer bijzonder onder wijs verzorgen en in Rijnsburg christelijk onderwijs kan wor den gevolgd." Krijgt het Groencollege toe stemming en geld van het mi nisterie, dan kan snel met de bouw van een nieuwe school worden begonnen. In het verle den zijn namelijk al gronden nabij Veiling Flora aangekocht. Opmerkelijk is dan dat in Rijns burg een middelbare beroeps opleiding komt, terwijl de Rijks Middelbare Tuinbouwschool in Lisse vorig jaar, na de fusie met de AOC in Aalsmeer, de deuren moest sluiten. Toch wil Boer niet van vervanging spreken. „Hier ligt meer de nadruk op het telen onder glas en op de handel, terwijl in Lisse het telen van bollen op de volle grond de voornaamste plaats innam." zoeterwoude Scouting verkoopt minder tuinaarde woners van Zoeterwoude te slij ten. Hoewel hij de actie ge slaagd noemt, is de initiatiefne mer, G. van Cromvoirt wel een beetje teleurgesteld omdat scouting met een grote vooraad aarde blijft zitten. Hij wijt het tegenvallende resultaat aan het slechte weer van de laatste we ken. De winst van de actie is be stemd voor de interne verbou wing van het jeugdhuis. Deze verbouwing is noodzakelijk om dat het aantal jeugdige leden sterk U toegenomen Scouting Zoeterwoude heeft za terdag tijdens de jaarlijkse tuin aarde-actie 15 procent minder aarde verkocht dan de jaren er voor. Dat betekent dat de pad vinderij nog de beschikking heeft over zo'n 350 zakken tuin aarde. Met een geluidswagen en 16 vracht- en bestelauto's en trac toren probeerden zestig mede werkers de tuinaarde aan de in-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8