Dertig km-wijk betekent einde van het woonerf Leiden Britse docenten leren van de Nieuwe Vaart 'Stichting Ouderhuis maakt ons verdacht' f nop [ZONDmG MAANDAG 30 MAART 1992 Voetbalfans vernielen ruiten leiden o Supporters van NAC hebben gistermiddag enkele ruiten vernield op het station van Leiden. De voetbalfans kwamen om streeks twaalf uur uit Breda aan en moesten in Leiden overstap pen. De groep bestond uit zo'n veertig personen. NS-medewer- kers waarschuwden de politie toen er enkele ruiten sneuvelden. De vernielingen bleken achteraf mee te vallen. Niemand is gear resteerd. Verdachte fietsen in beslag genomen leiden De politie heeft zaterdag een 24 fietsen in de beslag ge nomen die op een rommelmarkt in de ijshal aan de Vondellaan te koop werden aangeboden. De flesten zijn vermoedelijk gesto len. Twee handelaren worden nog gehoord. Een groot aantal fietsen was voorzien van postcodes die bij navraag niet bleken te klop pen. De politie vermoedt dat de codes willekeurig zijn aange bracht om politie en klanten op een dwaalspoor te brengen. Vrouw met mes bedreigd leiden Een 58-jarige vrouw is zaterdagmiddag met een mes be dreigd in een melkwinkel in de Hansenstraat. Een man kwam omstreeks twaalf uur de zaak binnen en trok een ongeveer 25 centimeter lai ïg mes. Daarmee bedreigde hij de vrouw en vroeg om geld. De vrouw zei dat ze het geld ging halen en liep naar achteren. Daar begon ze hard om de politie te roepen. De man schrok daarvan en nam de benen. Door honger flauw gevallen leiden o Een 1< i-jarige Hazerswoudenaar werd gisteren onwel toen hij omstieeks zes uur een hamburgerzaak aan de Beesten markt binnenstapte. Kennelijk werd de aanblik en geur van het eten hem te veel. Tegenover de politie verklaarde hij even later dat hij door de honger was flauw gevallen. Hij zat zich toen al weer te goed te doen aan een grote hamburger. Inbraak woning aan Hoge Morsweg leiden Bij een inbraak in een woning aan de Hoge Morsweg is zaterdagavond ruim 2.000 gulden gestolen. De deur van de wo ning is geforceerd. Aan contant geld werd zo'n 1.200 gulden en 650 Duitse marken gestolen. Verder verdwenen enkele sieraden en een portemonnee. Partij hamburgers gestolen leiden Uit een vriescontainer van een hamburgerzaak aan de Beestenmarkt zijn in de nacht van zaterdag op zondag vier do zen met in totaal 300 hamburgers gestolen. De vriescontainer stond achter het restaurant, op een met een hek omsloten ter rein. Het hangslot van de vriescontainer is geforceerd. Weer conflict in Vlietpark leiden De politie moest er zaterdag aan te pas komen om een ruzie te beslechten in het Vlietpark. Verhuurder M. Laken kreeg rond het middaguur een meningsverschil met een van zijn huurders, een man uit Rijswijk. Hij wilde dat de Rijswijker het terrein verliet omdat hij de huur niet had betaald. De man verliet na een woordenwisseling het recreatiepark. De afgelopen weken is de politie diverse malen langs geweest om bij dit soort ruzies te bemiddelen. Een groot deel van de 93 huurders in het park heeft een conflict met Laken over onder meer de hoogte van de huur. Voetballer Warmunda mishandeld leiden Een keeper van de Leidse voetbalclub UDWS heeft gis teren een 34-jarige Noordwijker van Warmunda mishandeld. De man is met volle kracht in het gelaat getrapt toen beide spelers gelijktijdig op de grond lagen. Het gebeurde tijdens een wed strijd op edn voetbalveld aan de Boshuizerkade. De Noordwijker moest zich onder doktersbehandeling stellen en heeft daarna aangifte gedaan bij de politie. Bij de politie was vanochtend niet bekend waardoor de ruzie is ontstaan. Even voordat de keeper uithaalde had hij een grove overtreding be gaan waarvoor de scheidsrecher hem had 'opgeschreven'. leiden De hoofdvestiging van de Leidse bi- dan nog wel met de ondernemingsraad en de bliotheek aan de Nieuwstraat was gisteren vakbonden worden besproken. Van Sprundel voorlopig voor het laatst op zondag open. Di- verwacht echter weinig problemen omdat ie- recteur E. van Sprundel van de bibliotheek dereen tevreden is over de zondagopenstel- gaat ervan uit dat na de zomer lezers opnieuw ling, die overigens uniek is voor Nederland, op zondag boeken kunnen lenen. Dat moet De directeur hoopt dat de opening op zondag kan worden geregeld in de nieuwe cao, zodat de Leidse bibliotheek niet elk jaar opnieuw een ontheffing hoeft aan te vragen. Het liefst zou hij zien dat de bibliotheek volgend jaar langer open kan op zondag, van september tot eind mei. foto loek zuyderduin Nieuwe drempel geeft het langzaam verkeer voorrang leiden. gert visser Het woonerf heeft in Leiden afgedaan. De 30 km-wijk neemt de plaats in van de in de jaren zeventig in veel nieuwbouwwijken toegepaste speelstraat zonder stoe pen. De gemeente studeert bovendien op nieuwe metho den om de automobilist te dwingen de snelheid in de woonstraten te minderen. Een nieuwe verkeersdrempel is het resultaat. De komende jaren worden er enkele tien tallen van aangelegd. stoep. Het ontbreken daarvan in de vroegere woonerven werd in toenemende mate als gevaar lijk ervaren. Kinderen zouden zich er niet van bewust zijn dat in de straat waar zij spelen ook auto's hun weg zoeken en dat leverde gevaarlijke situaties op. Zelfs kwam naar voren dat kin deren het gebruik van de stoep zouden ontwennen wat in ge wone straten weer gevaarlijk zou zijn. Nu de kinderen niet langer een 'natuurlijk' obstakel vor men, wordt gezocht naar nieu we middelen om de automobi list tot een rustiger rijgedrag aan Op verkeersgebied staan Leiden de komende jaren ingrijpende wijzigingen te wachten. Behalve (wellicht) de totstandkoming van een autovrije binnenstad worden alle Leidse wijken stapsgewijs binnen zeven jaar tot 30 km-gebied verklaard. Al leen op de doorgaande wegen mag nog 50 km worden gere den. De toegangsstraten tot al die wijken worden voorzien van een extra brede drempel die de 30 km zone markeert. De keuze voor 30 km-wijken is tevens een keuze voor de te sporen. ,,In- en uitgangen van de wijk moeten zo worden gemarkeerd dat de automobilist automatisch het gevoel krijgt dat hij het langzaam aan moet doen'legt verkeersambtenaar H. van Zeyl uit. Aangenaam Drempels zijn al jarenlang een probaat middel om de snelheid van het autoverkeer te vermin deren. Het probleem is dat de huidige drempels die vaak in de buurt van kruisingen zijn aan gebracht, menig weggebruiker doet twijfelen aan wie er nu voorrang heeft. De nieuw ontworpen drempel moet alle problemen oplossen. Deze is zo opvallend dat er geen misverstand over kan ontstaan dat een 30-km wijk in aantocht is. Tegelijkertijd wordt alle on duidelijkheid over de voor rangsregeling opgelost. De drempel is meer dan een Laten we eerlijk zijn: Koudekerk lijkt geen plaats voor rellen. Hoewel de moderne tijd ook dit dorp aan de Oude Rijn niet on beroerd heeft gelaten, oogt het dorp nog steeds landelijk en rustig. Zeker als je geen aan dacht schenkt aan het grote aantal auto's dat het dorp dage lijks passeert. Maar, schijn be driegt, ook Koudekerk heeft in zijn geschiedenis momenten van grote opwinding gekend. De winter van 1794-1795 was streng. De Oude Rijn was dicht gevroren en zelfs een breed wa ter als het Hollands Diep was met een dikke laag ijs bedekt. Over dit ijs trokken in 1795 de Franse troepen, onder leiding van Pichegru, ons land binnen. Door de Franse intocht kwam er een einde aan de machtspo sitie van de Oranje's. De laatste stadhouder, Willem V, vluchtte naar Engeland. Ook de strijd tussen de voor- en tegenstan ders van de stadhouder werd door de Franse inval beslist. De Fransgezinde Patriotten trokken voorlopig aan het langste einde en de Oranjegezinden deden er goed aan een tijdlang hun mond te houden. Vrijheid, gelijkheid en broeder schap was het nieuwe ideaal. Met deze leuze vierden in ieder geval de vrienden van Frankrijk de eerste dagen feest. Vreugde vuren werden aangestoken en vrijheidsbomen opgericht. Deze bomen, symbool van de nieuwe tijd, verrezen in veel plaatsen en dus ook in Koudekerk. Nu ging het bij deze vrijheids bomen minder om de boom dan om de mast. Een lange paal werd vastgezet in de grond. Op de top werd een grote, zwart ge schilderde metalen hoed ge plaatst. De paal werd verder versierd met wimpels en slin gers van dennegroen. Koudekerk zoals het dorp er omstreeks 1800 uit zag. Op het kerkplein speelde zich in 1795 een rel af. foto gemeentelijke archiefdienst leiden De inwoners van Koudekerk, die voor het eerst op 26 januari 1795 om de vrijheidsboom dansten, vonden het in ieder geval een feestelijk gezicht. Maar niet iedereen deelde in de vreugde. Menig aanhanger van de Oranjepartij zag de feest vreugde met gemengde gevoe lens aan. In het openbaar af keuring laten blijken was ge vaarlijk, daarom beraamde een aantal Koudekerkse vrienden van het Oranjehuis andere plannen. Op 18 maart 1795 passeerde in de vroege ochtenduren een ar beider op weg naar zijn werk het kerkplein. Plotseling bleef de goede man staan. Er was iets ergs gebeurd. De vrijheidsboom Rel rond vrijheidsboom op Koudekerks dorpsplein was vernield! De mast was ge broken, de grote hoed verdwe nen en het dennegroen ver trapt. Op de stomp van de mast was een stuk papier bevestigd met de tekst: Omdat Zij mij hebben te Vroeg gepland En dat zonder hoofd, Zo heBBe Zij dus mijn het eerst mijn Start ontnomen en nu mijn Iloed ontroout en mijn dunkt ik Ruyk de Pruize koomen die zullen mijn gewis verbrande Sonder Schromen wand een Huis zonder goed fon- de Ment Wort ras ter neer gezenkt. Vivat Prins Van Oranie. Voor tijdgenoten was dat een duidelijke tekst. De Pruisen gol den als politieke vrienden van Willem V. Zijn vrouw was im mers een Pruisische prinses. Bovendien stond er 'Leve de Prins van Oranje'; het kon niet duidelijker. De vroege wandelaar vond het zijn plicht de plaatselijke autori teiten te waarschuwen. Grote opschudding in het dorp. Hier was sprake van een ernstige provocatie! Dat Willem Kasbergen stukken van de vrijheidsboom vond in een sloot bij zijn huis, vergroot te de opwinding nog meer. De baljuw, de plaatselijke bewind voerder. werd er zenuwachtig van. Hij besloot het onderzoek naar de daders onmiddellijk en krachtig ter hand te nemen. Omdat hij niet wist wat de Oranjeklanten nog meer van plan waren, werd de 30 man sterke schutterij bij elkaar ge roepen. Na een aantal uren konden de schutters weer naar huis, het bleef rustig. Maar de daders, ze waren en bleven on vindbaar. Geld wil de autoriteiten in zo'n geval nog wel eens helpen en dus loofde de baljuw een belo ning uit: wie aanwijzingen gaf die konden leiden tot aanhou ding van de daders, ontving een premie van 100 zilveren duka ten of 350 gulden. De oproep werd ook twee maal geplaatst in een in Leiden verschijnende krant. De respons was nul, de daders bleven onbekend en d'ts op vrije voeten. Op 31 maart werd er een nieu we vrijheidsboom geplaatst op het kerkplein. De nieuwe boom werd mooier opgetuigd dan de eerste. De plaatsing gebeurde met veel eerbetoon. Tien met zorg geselecteerde meisjes droegen de hoed. Een koor bracht een gevoelig lied ten ge hore. En tot slot van de plech tigheid droeg een jonge man het volgende gedicht voor Ziet daar den Vrijheidsboom hersteld Door vuigen moedwil en geweld Te snood ontluisterd en geschon den Terwijl de boosheid driest en stont Aan 't plechtig opgerechte hout Een schandlijk schotschrift had gebonden. In feite betekende dit het einde van de opwinding. De boom stond er weer en de daders ble ven ongestraft. Het incident werd ook spoedig vergeten. An dere, veel ernstiger problemen eisten de aandacht op. Na een tijdje werd de vrijheidsboom zelfs weggehaald en sprak bijna niemand meer over het inci dent. leiden emiel fangmann Blinkend schoon zijn de for nuizen in het kooklokaal van scholengemeenschap de Nieuwe Vaart. De meisjes, maar vooral ook veel jongens maken deze dag een salade en beginnen met aardappels schillen. Dan zwaait de klas- deur open en komt de direc teur van de school, Hans Snik, binnen met de lerares Engels. En met hen vier Engelse do centen. „Wat schoon, wat groot", zegt Sally Harris over de school aan het Lammen- schansparkt voor 12- tot 16-ja rigen die voorbereidend be roepsonderwijs volgen. Niet alleen zien ze een huis-tuin- en-keuken-fomuis, maar ook zijn er oefenketels, die in gro tere keukens gebruikt worden. „Dat hebben we bij ons op school niet". Leiden werd de afgelopen drie dagen bezocht door twin tig adjunct-directeuren van middelbare scholen uit het Engelse graafschap Oxford. De vereniging van 'adjuncten' bracht hun jaarlijkse grote bij eenkomst eens in het buiten land door. „We werden op het idee gebracht door een televi sie-uitzending op Channel 4", legt Ike Garson uit, leraar Spaans en Frans en onderdi recteur in Oxford op een school van 800 leerlingen. „Die ging over het onderwijs in andere Europese landen. We waren onder de indruk van Nederland." Zij bezochten vrijdag de Nieuwe Vaart, ter wijl hun collega's deze dag het Stedelijk, het Louise, het Rem brandt en het Holtlant bekij ken. Later vertelt directeur Snik van de Nieuwe Vaart, dat in Nederland straks het een en ander gaat veranderen, als de middenschool wordt inge voerd. De Engelsen zijn ver baasd. „Waarom zouden jullie het veranderen? Wij begrepen juist dat het onderwijs hier neel goed is". Even later lopen de Britse gasten door een 'kantoor' op de Nieuwe Vaart. Leerlingen zitten geconcentreerd te wer ken in een nep-kantoor. ,,Zo leren ze een dag per week hoe het in het echt toegaat", ver telt Snik. „Het contrast met cms land b opvattend" ran geert Garson. „Ie ziet de leerlingen hier veel meer samenwerken met elkaar, ze leren zelfstandig te werken. De docent loopt er door heen om links en rechts te helpen. Bij ons gaat het er allemaal veel strenger en schoolser aan toe". Na een paar uur hebben de Engelsen genoeg indrukken opgedaan. Over een paar we ken brengen ze gezamenlijk een rapport uit over de Leidse schoolbezoeken. Jane Ro binson van King Alfred's uit Wantage wil ten slotte weten wat 'De Nieuwe Vaart' bete kent. hobbeltje in het wegdek. De verhoging krijgt een breedte van enkele meters en komt pal te gen de kruising aan te liggen. Voet- en fietspad worden over de drempel doorgetrokken, de eerste met stoeptegels, de laatste in gekleurd asfalt. Automobilisten kunnen er niet omheen dat fietsers en voetgangers hier voorrang heb ben. Gehoopt wordt bovendien dat de nieuwe drempel voor au tomobilisten 'een visueel obsta kel vormt' om wijken in te rij den waar hij eigenlijk niets heeft te zoeken. Wanneer de Hogewoerd bij voorbeeld 30 km-wijk wordt, krijgen alle straatjes die uitko men op het Lcvendaal zo'n nieuwe drempel. Het fietspad langs het Levendaal wordt daar mee niet langer onderbroken waarmee deze nieuwe verkeers remmer het fietsen door de stad ook aanmerkelijk aangenamer maakt. Ronald McDonaldfonds wordt het zat ALPHEN AAN DEN RUN/LEIDEN LETTYSTAM Directeur P. Rijnders begint 'het gemier' aardig zat te worden. Zijn' Ronald McDonald Kinder fonds steunt financieel het op te richten familieverblijf bij het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). En dat kan de Alphense stichting Ouderhuis naaf zijn zeggen maar niet verkroppen. Rijnders overweegt nu ernstig de samenwerking met de club op te zeggen. De stichting Ouderhuis kwam vorig jaar met het plan een fa milieverblijf bij het AZL op po ten te zetten. Hier kunnen de ouders en familie logeren tij dens de behandeling van hun zieke kinderen. Omdat meer mensen met dat idee kwamen, besloot het AZL de krachten te bundelen in een stichting Fami lieverblijf Kinderkliniek AZL Daar maakt ook het Ouderhuis deel van uit. Eén overkoepelende club zou dubbele acties voorkomen. Te vens hoopte de nieuwe stich ting de wind uit de zeilen te ne men van mogelijke charlatans, verklaart woordvoerder D. Ket ting. De Leidse club besloot in zee te gaan met het Ronald Mc Donald Fonds. „Zo'n huis de grond uitstampen, dat is niet zo moeilijk", legt Ketting uit. „Wel om het jaren daarna ook nog draaiende te houden. Het Ro nald McDonald Fonds garan deert de exploitatie." Zeer tot ongenoegen van de Alphense stichting Ouderhuis betekent dat wel dat het fami lieverblijf de naam Ronald Mc Donald meekrijgt. „En sinds die tijd is er gedoe'zegt directeur Rijnders namens het Fonds. „Het is allemaal heel naar. Op vier plaatsen staan er huizen met die naam. Alphen is tot nog toe de enige plaats waar er pro blemen zijn. Nu schijnen ze de Alphense mevrouw Hiraki te bestoken met verdachtmakin gen. Ze hebben zelfs de politie gevraagd haar geen vergunning te geven voor haar manifestie om geld in te zamelen." De Alp hense dansschooleigenaresse houdt op 25 april een actie. „Mevrouw Hiraki heeft bewe zen dat ze het fantastisch doet. In het Amsterdamse Ronald McDonaldhuis hangt niet voor niets haar naam. Wij steunen haar van harte." „De stichting Ouderhuis heeft er moeite mee dat er een sa menwerking is met het Ronald McDonald Fonds. Ik weet niet waar dat aan ligt. Ze hoeven geen hamburgers te verkopen of reclame te maken. We heb ben daar vrij langdurige ge sprekken over gehad. En dan aenk je dat je er uit bent. Nu probeert 'Ouderhuis' achter ons langs commentaar te geven, tot aan verdachtmakingen toe Als het met de stichting Ouderhuis niet tot een gewone samenwer king komt, stellen wc hun steun niet meer op prijs." Woordvoerder Ketting van de stichting Familieverblijf vertelt dat 'er tot voor kort goede af spraken met hel (mlnlmi-, Zijn geweest'. „Wel is bekend dat de Alphense stichting moeite heeft met die naam Ronald McDo nald. We hebben vele malen mondeling en schriftelijk uitge legd dat de sponsor geen in vloed heeft op de gang van za ken. Dat begrijpen ze niet of willen dat niet begrijpen. Mis schien dachten ze dat ze dat in hun eouje aankonden We héb* ben alles geprobeerd om mis verstanden uit de wereld te hel pen. Dat heeft blijkbaar niet gc- nolpen." De stichting Ouderhuis ver wijst voor commentaar naar woordvoerder Ketting. „Die doet de publiciteit, heoben we afjpHpfDHBn," vrrirlt A Ir Groen. Hij wijst beschuldigin gen aan het adres van mevrouw Hiraki van de hand. Wel ui) De uon kwijl dol 'Oudertmte' zich distantieert van particulie re acties. „Het liefst zouden we zien dat iedereen zich registeert bij het bureau Fondsenwerving. Dan weet je zeker waar het geld terecht komt." AGENDA DINSDAG 31 MAART Leiderdorp Voorlichtingsavond voor ouderen met ais thema 'veiliger bewegen'. W |Wgc bouw Berkenkadc 7. aanvang 20 00 BRAM VERHOOG Spreekuur Verkemvtiiighe^ >n het Stedsbouwhu-s, Langegracht 72. van 1 a30 tot 12 00 uur Sporten voor mensen met CARA Pv een tyvotherapeut m Gym/aai De Brug. Wassenaarseweg. van 16 00 tot 1 7 00 uu' informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gcestraat 20. van 20 00 tot 21 00 uur Oegstgeest B'.dge dnvc «n 'Motel Met Witte Murs', aanvang 19.45 uur Laatste zondagse boek

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7