Leiden Regio bim." GGD onderzoekt problemen jeugd /3MÏ jiIJP&JïiJSJJdJj 4] >v jsaaa/^s. Uitzicht' Diaconessenhuis gaat in 1994 verbouwen 'Zonde dat ze aan de haak moeten' KAMER MET Annie's moet eerder dicht Koppelstein: palen tegen sluipverkeer Wisseling van de wacht bij D66 MAANDAG 30 MAART 1992 5 REDACTIE JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAfJ LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) W1M WEGMAN 30 kilometer 7 Het woonerf heeft zijn beste tijd gehad, nu de komende jaren overal in Leiden zogeheten 30-kilo- meterwijken worden inge voerd Miljoenen 80egstgeest kan miljoe nen guldens besparen door de Jelgersmakliniek als dependance van het gemeentehuis te gebrui ken k[ if Bun fcmrM0€L»jG» «uageru LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het restaurant/café Annie's Verjaardag, gevestigd in de kel ders bij de Hoogstraat, moet op weekdagen al om 24.00 uur dicht. Nu is dat nog een uur la- in i Nd httll 'li Raid van Stan besloten na aanleiding van be zwaren van enkele omwonen den uit 1989. Annie's diende oorspronkelijk een aanvraag in om tot 24.00 uur te mogen openblijven. Maar op grond van de politie verordening mocht het kelder café een uur langer 'draaien' en kreeg het hd/cltilc sluitingsuur als alle andere cafés in Leiden. Daar hadden de omwonenden bezwaar tegen, vooral omdat de komende en gaande bezoekers voor geluidsoverlast zorgden De Raad MO SttfeO hei A DU de regeling teruggedraaid. In het weekeinde verandert er niets en blijfr Annie's wel tot twee uur open. Het eetcafé mag ook haar zijdeur aan de kant van de Ou de Rijn alleen nog overdag ge bruiken tussen zeven en zeven. Buiten deze uren doet de deur. volgens de omwonenden een bron van geluidhinder, dienst als nooduitgang. J. Vellekoop van de afdeling milieu van de gemeente gaat met de klagers en eigenaar Lange van Annie's binnenkort om de tafel zitten om over de consequenties van de uitspraak te praten. LEIDEN JANET VAN PUK De wijk Koppelstein heeft sinds de openstelling van de busbrug voor auto's nog meer last van sluipverkeer dan normaal. De Vereniging van Huiseigenaren wil daarom dat de gemeente een paal neerzet bij de (iandhi- straat om sluipverkeer van en naar de Mors te weren. De busbrug is sinds een week in gebruik omdat de Haagsche Schouwbrug is afgesloten Vol gens de huiseigenaren is daar door een gevaarlijke situatie ontstaan in de wi|k. Er rijden meer auto's in de smalle straten en op de Hoge Morsweg wordt veel te hard gereden Bii de kruising met de Smaragdlaan moeten snelhoidsboporkende maatregelen worden genomen, aldus de bewoners Zij constate ren bovendien dat de Stevens- brug en de busbaan worden ge bruikt door vrachtauto's en bus jes. wat is verboden De vereniging heeft inmiddels een 'formeel bezwaarschrift' in gediend bij de gemeente tegen de openstelling van de Stevens- brug .Alhoewel wij terdege be grip hebben voor de problemen van de Stcvenshof /i|n wij van mening dat deze moeilijkheden, zoals deze zich nu manifeste ren. geheel en al zijn te wijten aan een falend gemeentebeleid. De gemeente had al lang gele den kunnen en moeten inspe len op de slechte conditie van de Haagsche Schoubrugaldus de bewoners in een brief aan de fMlNMtfa Zij eisen de garantie dat over gang bij De Vink uiterlijk 1 juli opengaat, zodat de Stevensbrug weer alleen kan worden ge bruikt door bussen en fietser». Overigens deelt de vereniging in de brief nog een kat uit naar de gemeente: die had de bewoners vooraf moeten informeren over de veranderde verkeerssituatie. Eerder klaagden de omwonen den van de Stevensbrug al over de sterk toegenomen verkeers overlast. Vroeger lag de Pesthuislaan midden in de landerijen. Stonden de koeien bijna in de tuin van het kleine rijtje huizen. Keek je links en rechts over uitgestrekte wellanden. Het echtpaar Van Beek wordt niet weemoe dig als ze aan die tijd terugdenken. De nieuwbouw rukt aan weerszijden op. maar het woongenot is er niet minder om gewor den. Het zou wel een ramp zijn als de wo ningen plat moeten om plaats te maken voor het nieuwe Nationaal Natuur Histo risch Museum. ..Je moet met je tijd meegaan. Zo'n 57 jaar geleden zag je van hieruit zelfs de dui nen. Je keek bij wijze .van spreken tot aan Wassenaar. Het heette hier toen nog Ge vangenlaan." „Met die veranderingen groei je lang zaam op. Alleen als je oude foto's bekijkt zien je dat de omgeving ingrijpend is veran- derd. Maar we wonen hier nog steeds zalig. Je kunt zo hard schreeuwen als je wilt. nie mand hoort je. Je woont in de stad, maar toch buiten." Waar nu de nieuwbouw van het AZl. staat was vroeger een voetbalveld. Mooi gebouw? Nou nee. maar het is ook niet storend. We kijken verder ook niet zoveel uit het raam, 'Moeilijkheden in de Slaaghwijk nu niet te bewijzen De GGD-Leiden is een project gestart waarbij de ontwik keling van schoolkinderen in de leeftijd van vier tot 12 jaar in de computer wordt bijgehouden. De GGD, die dit als een van de eerste gezondheidsdiensten in Nederland doet, wil op deze manier de oorzaken achterhalen van eventuele problemen bij deze kinderen. Enige weken geleden bracht de Stichting Welzijn een alarme rend rapport uit over de jeugd in de Slaaghwijk. Door het ge brekkige woonklimaat daar ver loopt de ontwikkeling van een kwart van de Slaaghwijk-kinde- ren niet normaal, stelde de stichting na vele gesprekken met hulpverleners vast. Oorzaak zou onder meer het gebrek aan speelgelegenheid zijn. Gevolg: slechte leerprestaties, agressief gedrag, schoolverzuim, etc. Juist de GGD komt regelmatig met schoolkinderen in aanra king en is daarmee bij uitstek de instantie om een oordeel te ge ven over de conclusies die de Stichting Welzijn heeft getrok ken. De schoolartsen van de GGD onderwerpen vrijwel alle schoolgaande kinderen regel matig aan een onderzoek. Hoe wel deelname aan het onder zoek niet verplicht is, bedraagt het gemiddelde opkomstper centage 98 procent. Globaal Schoolarts A. van der Lippe van de GGD, werkzaam in de Slaaghwijk, is uiterst voorzichtig over de bevindingen van de Stichting Welzijn. „Ik denk dat niemand op dit moment hard kan maken dat ontwikkelings stoornissen in de Slaaghwijk va ker voorkomen dan elders. Daarvoor ontbreken gewoon harde cijfers. De conclusies van het rapport zijn gebaseerd op een hele globale inventarisatie van de problemen in de wijk. Een goed beeld van de situatie krijgen we pas als we goed op gang zijn met ons registratie project." Van der Lippe verwacht over een jaar de eerste conclusies te kunnen trekken. Dan moet het ook mogelijk zijn een vergelij king te maken tussen verschil lende wijken in Leiden en de re gio, het gebied waarin de GGD actief is. Toch gaat de GGD niet zo ver om de inhoud van het rapport over de Slaaghwijk als 'slecht onderbouwd' van de hand te wijzen. Het hoofd van de afde ling jeugdgezondheidszorg me vrouw H. Gijsman: „Ik wil zeker niet de indruk wekken dat we het rapport bagatelliseren. Inte gendeel, we nemen het erg seri eus. De problemen die er in naar voren worden gebracht zijn problemen die je in het al gemeen bij kinderen tegen komt. Maar de Slaaghwijk is na tuurlijk een zeer kinderrijke buurt. Dat betekent vermoede lijk dat er dus veel kinderen met problemen zijn. Wij vinden ook dat er iets moet gebeuren, maar voor een goed beeld moeten we afwachten wat de registratie op levert". Prijskaartje Het project van de GGD houdt in dat fysieke en psycho-sociale kenmerken van kinderen nauw keurig worden bijgehouden. Lengte en gewicht worden aan getekend maar ook hoe de kin deren zich motorisch ontwikke len, of ze agressief of verlegen zijn, goed slapen, etc. etc. Gijsman: „Ik heb de indruk dat het aantal kinderen met problemen overal toeneemt. De oorzaak daarvan kan zijn dat Jdnderen steeds meer informa tie te verwerken krijgen en dat de maatschappij is geïndividua liseerd waardoor sociale net werken wegvallen. De Slaagh wijk is zeker niet de enige wijk waar kinderen problemen heb ben." De hulpverleners in de Slaaghwijk (artsen, leerkrach ten, buurthuiswerkers) hebben inmiddels de krachten gebun deld om de meest voor de hand liggende zaken op te lossen. Daarvan is een uitgebreide in ventarisatie gemaakt, variërend van ruimere openingstijden van de speeltuin tot extra hulpverle ners die de ouders moeten be geleiden. Gijsman: „Natuurlijk zetten we er met z'n allen de schou ders onder om de situatie te verbeteren. Maar alles heeft zijn prijs en er zullen prioriteiten moeten worden gesteld. Je moet het zien als preventieve maatre gelen waarvan de effecten pas op lange termijn zichtbaar zul len worden." Willem Egels (45) gaat D66 vertegenwoordigen in de Leidse raad. Hij volgt Patricia Verzantvoort op, die het raadslidmaatschap niet meer kan combi neren met haar baan en gezin. Verzantvoort is echtgenote van Steven Blok, die ook D66-raadslid is. Beiden kwamen in 1990 in de raad. Egels is hoofdredacteur van Cobouw, het dagblad voor de bouwwereld. Toen D66 in '90 bij de gemeente raadsverkiezingen eert grote overwinning behaal de, werd Egels tot zijn verbazing gekozen. We gens drukke werkomstandigheden stelde hij zijn zetel toen echter direct beschikbaar. gewoon geen behoefte aan. Je ziet ook wei nig op zo n doodlopende weg. Aan de an dere kant van ons huis is nu een opslag ruimte voor het ziekenhuis. Nogal een troep, maar dat gaat wel weer weg." Op de plek waar we nu zitten willen ze een tropische kas bouwen. Een onderdeel van de ziekenhuistuin die hiernaast komt te liggen. Het is de bedoeling dat dit huis ge sloopt wordt, ook vanwege dat nieuwe mu seum Hoe kunnen fce zo n monument slo pen! Wij hebben hier altijd gewoond en wil len niet verhuizen naar zo'n straatje: deur tje. raampje, deurtje, raampje. Je krijgt het al benauwd bij de gedachte daaraaan. Lie ver de kogel dan wonen in een flatje." Tefrrt Erna SEtmHuh Foto LoHt Zuyderduin RmcUm en suggesties tel: 071-161413 LEIDEN Meer dieren met mooiere vach ten, billen en uiers en ook nog een groter aantal bezoekers dan vorig jaar. De organisatoren van de jaarlijkse paasveetentoon- stelling Vebo vonden zaterdag middag dat ze op een geslaagd evenement kunnen terugkijken. Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen, mede-organi sator van de Vebo, verbaast zich het meest over de kwaliteit van de dieren. De rassen worden steeds beter, zegt hij. „Als je de dieren ziet staan, dan denk je: het is zonde dat ze aan de haak moeten." Door de betere voeding en de voortschrijdende wetenschap wordt het voor de jury steeds moeilijker om de kampioenen aan te wijzen, want 'de dieren zijn zó super'. Andere jaren kwam het zelden voor dat de ju1 ry er zelf niet uitkwam en de 'arbiter' moest inschakelen. „Die is er nu drie keer bij ge haald omdat de stemmen staakten", aldus De Jong. Kampioenen werden uitein delijk de koeien van A. en M. de Lint uit Zevenbergen en P. Broos uit Breda, die zijn win naars overigens al heeft ver kocht aan een Wassenaarse sla gerij. Bij het mannelijk vee vie len A. en M. de Lint wederom in de prijzen, evenals A Klaver uit Schagcn. In de categorie 'jongvee' kwa men A. Lam uit Dreumel, P. van Driessen uit Schagen en N. Houte uit Spanbroek als win naars uit de bus. De Leidse re gio scoorde alleen goed bij de schapen waar de Hazerswoudse veehouder Van Kooten en zijn plaatsgenoot P. de Jong de kam pioenen leverden. LEIDEN De woningen in het Samuel de Zeehof aan de Doe- zastraat worden opgeknapt. Voor het groot onderhoud van de 21 huizen heeft de gemeente Leiden een halve ton toegezegd aan de stichting Samuel de Zee hof. Het hofje is gebouwd in 1723 en was oorspronkelijk be doeld voor familieleden van De Zee. Nieuwe verpleegafdelingen over vijf jaar klaar I LEIDEN ERNA STRAATSMA De nieuwe verpleegafdelingen van het Diaconessenhuis zijn in 1997 klaar voor gebruik. Na vol tooiing van de nieuwbouw zal worden bekeken of ook de po likliniek van het Leidse zieken huis aan de Houtlaan enige uit breiding behoeft. „De polikliniek zit weliswaar in een goed gebouw, maar het wordt te krap", zei directeur be drijfsvoering C.P. Leijte tijdens een interne presentatie van de bouwplannen voor het nieuwe beddenhuis. De polikliniek, die stamt uit 1980, krijgt steeds meer patiënten te verwerken. De afgelopen tien jaar is het aantal patiënten daar gestegen van 100.000 naar 140.000. Bij de bouwplannen voor het nieuwe beddenhuis wordt al re kening gehouden met een even tuele uitbreiding van de polikli niek. De nieuwe verpleegafde lingen komen gedeeltelijk op de plaats van de oude gebouwen, maar worden zoveel mogelijk naar de kant van de Zweiland - laan geschoven. De vrije ruimte achter de huidige polikliniek wordt daardoor groter. Het aan tal bedden in het nieuwe ge bouw blijft gelijk, namelijk 340. De plannen voor het nieuwe beddenhuis zijn overigens nog niet uitgewerkt. Bouwtekenin gen zijn er nog niet. Die zijn naar verwachting in de loop van 1993 klaar. De bouw zou dan. na toestemming van het Rijk. in de eerste helft van 1994 kunnen beginnen. Meer privacy De directie van het ziekenhuis heeft onlangs een programma van eisen bij het ministerie van wvc 'ingediend. Daarin wordt onder meer gepleit voor nieuwe verpleegafdelingen met een to tale oppervlakte van zo'n 14 000 vierkante meter. Het bedden huis zal niet alleen de verpleeg afdelingen moeten herbergen maar ook het pathologisch la boratorium, de apotheek, een activeringscentrum en een aan tal civiele diensten. Vorig jaar ging de directie nog uit van een kleiner beddenhuis. Uiteindelijk is er gekozen voor verpleegafdelingen die wat rui mer van opzet zijn. Daarmee vallen ook de bouwkosten, die in eerste instantie waren be groot op ongeveer veertig mil joen gulden, hoger uit. Leijte: ..IX* staatssecretaris moet de uitbreiding in oppervlakte in geld uitdrukken. Wij weten niet hoeveel dat gaat kosten." Nu bestaan de verpleegafde lingen voornamelijk uit vierper- soonskamers. in het nieuwe ge bouw komt een flink aantal twee- en eenpersoonskamers. Patiënten hebben tegenwoordig behoefte aan meer privacy. Ook voor de sanitaire voorzieningen is extra ruimte gereserveerd. „Het sanitair is nu uiterst ge brekkig", aldus M P. Hennink. directeur patiëntenzorg. De nieuwbouw geschiedt waarschijnlijk in twee fasen. Het is de bedoeling dat het zieken huis tijdens de bouwperiode volledig blijft draaien. Eerst zal er een gedeelte van het nieuwe beddenhuis worden gebouwd, waarna een stuk van het oude gebouw wordt gesloopt. Als het tweede nieuwe gebouw klaar is, gaat ook het laatste gedeelte van het oude gebouw tegen de vlakte. Een belangrijke reden voor de nieuwbouw van het beddenhuis is ook de slechte staat waarin de uit 1964 stammende technische installaties verkeren. De kwaliteit van de dieren die naar de Vebo worden gezonden, neemt nog altijd toe. foto hink bouwman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5