Over twee dagen kan het oorlog zijn in Moldova Buitenland Libië geeft niet toe in Lockerbie-affaire New York ziet af van elektriciteit James Bay China kreeg Patriot van Saudi-Arabië Turken boos op Genscher Spanje herdenkt verbanning joden H^eunf "nV/rieur rai MAANDAG 30 MAART 1992 •Independent IPS inter Press Service >e aai er voeasei, meaicijnen en land mag worden geleverd. De ïmer „therapeutisch waarde- Einde embargo export teddyberen Irak los angeles Hoog beraad bij de Verenigde Naties, maar uitein delijk was het dan zover; het embargo over de export van teddy beren naar Irak werd opgeheven. De verscheping van de beren is 59 dagen opgehouden op de luchthaven van Los Angeles. De sancties tegen Irak staan alleen toe dat er voedsel, medicijnen andere humanitaire hulp aan i teddyberen gaan nu onder de vol" richting Irak. 'Amerikanen schuld bij ongeluk F-28' Amsterdam De Canadese rechter Moshansky houdt de Ameri kaanse luchtvaartautoriteiten medeverantwoordelijk voor het ongeluk met de Fokker F-28 Fellowship, vorige week in New York. De Amerikanen hadden aandacht moeten schenken aan de bevindingen die een Canadese onderzoekscommissie een jaar geleden publiceerde. Die gingen over een ramp met een Fellowship op de luchthaven van de Canadese stad Dryden in 1989 onder vergelijkbare omstandigheden. De rechter neeft dat het afgelopen weekeinde meegedeeld aan de advocaat die de belangen van Fokker in Amerika behartigt. Wankel bestand in Bosnië Belgrado» Na zware gevechten tussen Serviërs en Kroaten is het afgelopen weekeinde in Bosnië-Hercegovina een Bestand van kracht geworden dat vooralsnog een einde heeft gemaakt aan de gevechten. Veel vluchtelingen maken van het bestand gebruik om weg te trekken uit de stad Bosanski Brod, toneel van de erg ste gevechten waarin Serviërs tegenover Kroaten en moslims stonden. De afgelopen dagen vielen in deze plaats zeker 30 do den. Diana naar huis na overlijden vader londen Prinses Diana is vandaag van wintersportvakantie in Oostenrijk teruggekeerd omdat gisteren haar vader, Earl (Graaf) Spencer, op 68-jarige leeftijd is overleden. De graaf stierf aan een hartaanval in een Londens ziekenhuis terwijl hij herstellende was van een longontsteking. Zwangere vrouw ontvoerd, baby gestolen Rio de Janeiro» Drie bandieten hebben in Brazilië een hoog zwangere vrouw ontvoerd, stalen na de bevalling haar baby en lieten haar vervolgens vrij. Volgens de Braziliaanse pers gaat het om een bende kinderhandelaren, die pasgeborenen in het bui tenland verkopen. Zij houden nog twee andere zwangere vrou wen vast Jerry Brown betrokken bij fraude Washington Terwijl hij zijn Democratische rivaal Bill Clinton smalend 'het wekelijkse schandaal' noemt, is de Amerikaanse presidentskandidaat Jerry Brown nu ook in opspraak geraakt. Tot vorig jaar zou Brown hebben gewerkt bij een firma die me dicijnen tegen aids op de markt heeft gebracht. De berichten over het vermeende aids-medicijn waren echter gebaseerd op valse informatie. Clinton, koploper bij de Democraten, heeft gis teren toegegeven dat hij in zijn jonge jaren in het Britse Oxford een keer of twee marihuana heeft gerookt. Gevraagd of hij des tijds de Britse wet overtrad, antwoorde Clinton: „Maar ik inha leerde niet." Libië wil zich niet overgeven in de Lockerbie-affaire. Dat heeft de Libische minister Beshari (buitenlandse zaken) gisteren verklaard na overleg met zijn Egyptische ambtgenoot Amr Musa. Libië weigert' twee mannen uit te leveren die worden ver dacht van de bomaanslag op een Amerikaans PanAm-toestel dat in 1988 neerstortte boven het Schotse Lockerbie. De Vere nigde Staten en Groot-Brittan- nië eisen uitlevering van de twee. Libië wil hen wel overdragen aan de Arabische Liga, maar heeft daaraan wel strikte voor waarden verbonden. Gisteren sprak Beshari in Egypte over de nieuwe voorstellen die zijn land aan de Arabische Liga heeft ge daan. Zonder op de inhoud van die voorstellen in te gaan, zei de van t geen ope ning boden in de crisis. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal naar ver wachting vandaag stemmen over sancties tegen Libië. Wan neer Libië de verdachten niet voor 15 april heeft uitgeleverd, moeten de luchtverbindingen hof in Den Haag heeft zijn i ste zitting zaterdag afgert zal binnen enkele weken bepa- Het omstreden lames Bay-wa- terkrachtproject in het Canade se Québec Is op losse schroeven komen te staan nu de Ameri kaanse staat New York zich als potentiële elektriciteitsafnemer neeft teruggetrokken. De Cree- indianen, die al jaren strijden tegen het project omdat zij daardoor belangrijke woon- en jachtgebieden kwijtraken, heb ben verheugd gereageerd. De Cree-indianen hebben met moderne marketingmetho- den campagne gevoerd tegen de bouw van de waterkracht centrale. Ze betrokken milieu activisten uit eigen land en daarbuiten bij de zaak en stuur den stamleden per kano over de rivier de Hudson naar New York. Vorige maand bracht een In 5 jaar 12.500 banen weg bij Volkswagen AG WOLfSBURG DRA Het Duitse autoconcern Volks wagen AG (Volkswagen, Audi, Seat en Skoda) zet drastisch het mes in het personeelsbestand. De komende vijf jaar verdwij nen wereldwijd in totaal 12.500 van de 260.000 banen. Dat heeft president-commissaris Lieser van de Raad van Commissaris sen zaterdag bekendgemaakt Volkswagen AG zag de winst vo rig jaar dalen van 670 tot 467 miljoen mark (523 miljoen gul den). Lieser maakte tevens de op volger bekend van topman Carl Hann, die per 1 januari 1993 met pensioen gaat. In zijn plaats komt Ferdinand Piech (54), »momenteel de hoogste baas bij Audi. De post van vice- voorzitter van de Raad van Be stuur van Volkwagen AG zal met ingang van diezelfde datum worden bekleed door de Frans man Daniel Goeudevert (50), topman van Volkswagen. Piech kan het beste worden getypeerd als de 'Jan Timmer van Audi'. Hij staat bekend als een bikkelharde saneerder. On der zijn leiding is Audi van een kwakkelend concern veranderd in een regelrechte concurrent van de meer prestigieuze Duitse automerken Mercedes en BMW. Vorig jaar bedroeg de omzet ruim 14 miljard mark. Franse ministers weg na dubieuze verkiezingszege met Libië worden verbroken en de wapenhandel met dat land worden gestaakt. Het Amerikaanse ministerie van financiën heeft daarnaast een bevriezing aangekondigd van de tegoeden die 46 multi nationals die onder Libische controle staan, in de VS hebben, zo meldde de Washington Post gisteren. De Arabische Liga heeft de VN gisteren een vertrouwelijke boodschap gezonden. De in houd ervan is niet openbaar ge maakt. maar naar verluidt zou het om een verzoek gaan het treffen van sancties tegen Libië uit te stellen in afwachting van de uitspraak van het Internatio naal Gerechtshof. Uitstel zou ook meer ruimte bieden aan in ternationale diplomatieke po gingen te komen tot een vreed zame oplossing van de crisis, al dus de boodschap. Het Internationaal Gerechts- De ministers Jean-Pierre Sois- son (ambtenarenzaken) en Jean-Marie Rausch (posterijen en telecommunicatie) hebben hun dubieuze verkiezingswinst duur moeten betalen. Onder druk van premier Cresson be sloot het tweetal hun ontslag in te dienen. Soisson werd vrijdag verras send gekozen tot president van Bourgogne. Onmiddellijk na het bekend worden van de uitslag brak in Frankrijk een politieke rel uit. Soisson zou zijn verkie zing namelijk te danken hebben aan het extreem-rechtse Front National (FN). Ook Rausch zou zijn zege in Lotharingen te dan ken hebben aan de steun van het FN. Dat is onverteerbaar omdat zij de partijen hebben af gesproken nergens samen te wérken met het Front. Tijdens de tweede ronde van de regioverkiezingen hebben de socialisten gisteren opnieuw een forse nederlaag geleden. In zeker 5 van de 21 departemen ten die zij in handen hadden, verloren ze de meerderheid aan de recht-liberale oppositie. len of het bevoegd is zich in de zaak te mengen. Voor Libië staat de uitslag al vast. Volgens Arabische diplomaten is Libië ervan overtuigd dat het Westen het land wil straffen, of het de i wel of niet uitlevert. Overwinning voor Cree-indianen Cree-delegatie het project on der de aandacht van het Inter nationaal Water Tribunaal in Amsterdam. Bij het besluit van gouverneur Cuomo van New York om van het contract af te zien, speelden milieu-bezwaren echter geen overheersende rol. Cuomo on derstreepte dat New York voor de komende jaren een elektrici- teits-overschot heeft en de energie uit Québec niet nodig heeft. Waterkracht speelt een cen trale rol in het streven van de Franstalige provincie Québec zich af te scheiden van Canada. Nu New York daarvan afziet, loopt de provincie een contract met een looptijd van 20 jaar en een waarde van zo n 34 miljard gulden mis. pchpet» Meer dan 500 Cam bodjaanse vluchtelingen zijn vandaag vanuit Thailand de grens overgestoken naar hun ge boorteland. Daarmee is de grootste repatriëringsoperatie begonnen die ooit door de Vere nigde Naties op touw is gezet De VN zijn van plan 370.000 Cambodjanen die voor de bur- geroolog uit hun land zijn ge vlucht te repatriëren, vóór de verkiezingen die voor volgend China heeft de rakettechnolo gie van het Amerikaanse Pa triot-systeem niet van Israël gekregen, maar van Saudi-Ara bië, zo heeft de Britse Sunday Telegraph gisteren gemeld. Vol gens de krant, die zich baseer de op bronnen binnen het Pentagon, hebben Amerikaan se inspecteurs vernomen dat een Saudische minister in 1988 afspraken zou hebben ge maakt om de Patriot-technolo gie aan China te leveren. De Sunday Telegraph had geen commentaar van Saudische kant opgenomen. Aanvanke lijk was Israël ervan beschul digd, Patriot-geheimen aan China te hebben doorgespeeld. Positie Duitse defensieminister onzeker dat Turkije Duits materieel in zet tegen de Kurden in het zuid oosten van het land. Door onthullingen in verband met militaire leveranties aan Turkije is in Duitsland boven dien het politieke lot van CDU- defensieminister Stoltenberg op BONN/ANKARA DPA-AFP-Rtr Het ongenoegen tussen Duits land en Turkije over het optre den van Turkse troepen tegen Kurden dreigt de tot dusver goede betrekkingen tussen bei de landen voor lange duur te verstoren. De Turkse president Ozal sprak zich gisteren voor het eerst uit over het conflict en zei: „Genscher (de Duitse minister van buitenlandse zaken) is de hoofdverantwoordelijke voor de houding van Duitsland, die overeenkomt met die van Hit- ler-Duitsland, hoewel de om standigheden anders zijn." De relatie tussen beide lan den is sinds donderdag, toen Duitsland een wapenembargo tegen Turkije afkondigde, in snel tempo verslechterd. Het embargo werd afgekondigd om- jaar november heeft 15 Oostduitse tanks aan Turkije geleverd, terwijl dat door het Duitse parlement was verbo den. Vóór komende zondag, wanneer in Schleswig-Holstein en Baden-Württemberg deel staatverkiezingen worden ge houden, wordt het aftreden van de 63-jarige Stoltenberg echter niet verwacht. De toestand in de door Kur den bewoonde gebieden was in het weekeinde onveranderd ge-_ spannen. vroegere Spaanse hoofdstad Toledo naar Jeruza- lem, waar de naar verwachting 10.000 deelne mers op 7 mei Israëls onafhankelijkheidsdag worden verwacht. Spaanse joden vinden dat ze deze blijk van erken ning door de erfgenamen van koning Ferdinand II en koningin Isabella, die het edict destijds on dertekenden, verdienen. „Maar ik denk niet dat jaar in Cambodja zijn uitge schreven. De repatriëring zou in januari 1993 moeten zijn vol tooid. De strijd in Cambodja is overigens nog niet voorbij. Gis teren heeft de regering aange kondigd dat ze is begonnen met een militaire operatie tegen de communistische guerrillabewe ging Rode Khmer, die zich niet aan het staakt-het-vuren houdt FOTO AP» Hff WIDtNFR jaar geleden de joden uit het land werden verban nen. Daarmee kwam een abrupt einde aan de bloeiendste joodse gemeenschap in de Middel eeuwen. De joden zwierven uit over Europa en Noord-Afrika: de joodse gemeenschap in Spanje heeft zich nooit meer hersteld en telt nu nog maar 13.000 mensen. De Israëlische president Herzog zal morgen, de datum waarop in 1492 het Edict van Verbanning werd ondertekend, in gezelschap van het Spaanse koningspaar een speciale dienst in de synagoge van Madrid bijwonen. Ter gelegenheid van de herdenking worden overal in het land ook ten toonstellingen over het jodendom gehouden, geeft het Israëlisch Philharmonisch Orkest een concert in Spanje en vindt er een uitwisseling plaats tussen Spaanse en Israëlische jongeren. Joodse organisaties in Israël, de Verenigde Staten en Europa bereiden een pelgrimage voor van de ratie van Joodse Gemeenschappen. In de „gouden eeuw" voor ze uit het door hen Sepharad genoemde land werden verdreven, wa ren de 200.000 joden in Spanje een volk van kooplieden, bankiers, wetenschappers en geleer den, wier adviezen en geld welkom waren bij zo wel koningen als burgers. De meeste van de 13.000 joden die nu in Spanje wonen arriveerden daar in de jaren '50 en 60 vanuit de Spaanse delen van Marokko. Anderen kwamen in de jaren '70 en '80 uit Argentinië. Uruguay en andere Latijnsamerikaan se landen. sydney» Vuurwerk verlicht de hemel boven de haven van het Australische Sydney, waar gisteren de 60e verjaardag werd gevierd van de Harbour Bridge. De havenbrug is met het markante gebouw van de Sydney Opera (op de voorgrond) een herkenningsteken van de stad, zoals de Eifeltoren dat is voor Parijs en Big Ben voor Londen. foto afp Dnjestr-rebellen moeten wapens snel neerleggen Patterson nieuwe premier Jamaica Er dreigt een complete oorlog in de voormalige Sovjet-re publiek Moldova. De opstandelingen irr Dnjestr, een pro vincie die zich tot onafhankelijke republiek heeft uitge roepen, kregen gisteren van de Moldavische premier Mu- ravschi twee dagen de tijd om de wapens neer te leggen. „Gebeurt dat niet, dan zal hard tegen hen worden opge treden", ajdus Muravschi. President Iliescu van buur- land Roemenië, dat Moldova al eerder hulp had aangeboden bij Zaterdag riep de Moldavische het opzetten van een eigen le- president Snegur de noodtoe- ger, heeft gisteren opnieuw alle stand uit. Politieke bijeenkom- steun toegezegd. Maar premier sten zijn verboden. In Dnjestr is Muravschi van Moldova bena- een avondklok ingesteld. De ho- drukte dat hij niets wil weten reca in heel Moldova moet avonds om acht uur dicht en er is direct presidentieel bestuur afgekondigd. Gisteren werd er aanzienlijk minder geschoten. buitenlandse inmenging. Ongeveer 65 procent van de ruim vier miljoen Moldaviërs is etnisch Roemeen. In Dnjestr keert een Russisch-Oekraïense meerderheid (53 procent van de bevolking van 800.000 zielen) zich tegen een roemenisering van Moldova. Het oppositionele Christen- Democratische Volksfront in Moldova vindt president Sne- gurs verklaring van zaterdag 'positief. Eerder eiste het Volks front, dat ijvert voor aansluiting van Moldova bij Roemenië, het aftreden van Snegur omdat hij te laks zou optreden tegen de rebellen in Dnjestr. Snegur en de zijnen blijven echter streven naar vredesbe sprekingen met Dnjestr-'presi dent' Smimov. Smimov heeft al gezegd dat hij kan instemmen met een federatie waarbij Dnje str zelfbestuur krijgt binnen Moldova. Maar de autoriteiten van Moldova willen niet verder gaan dan economische autono mie voor de provincie. Dnjestr krijgt gewapende hulp van kozakken uit Oekraïne en Rusland en van communisti sche officieren van zowel het le ger als de Omon, de beruchte oproerpolitie van de voormalige Sovjetunie. Internationale er kenning voor een onafhankelijk Dnjestr is uitgesloten. De GOS- presidenten hebben eerder deze maand vastgelegd, dat Moldova ondeelbaar is. In de enclave Nagorno-Kara- bach hebben de Armeniëers en Azeri hun gevechten in het weekeinde overigens onvermin derd voortgezet. Dat blijkt uit mededelingen van beide zijden. De regerende Jamaicaanse People s National Party (PNP) heeft zaterdag met overweldi gende meerderheid de ex-vice- premier Percival Patterson tot opvolger gekozen van partijlei der en premier Manley. Patter son staat vöor de taak het eiland door een economisch zeer moeilijke periode te loodsen. Ondanks een uitgebreide campagne van minister Simp son (arbied) behaalde Patterson drie keer zoveel stemmen als zijn tegenstandster. Beide kan didaten riepen na de stemming op tot eenheid. De 56-jarige Patterson wordt vandaag beëdigd als de zesde premier van Jamaica sinds het land in 1962 onafhankelijk werd van Groot-Brittannië. Roemeens Front steunt Roman CORRESPONDENT OOST-EUROPA In het in Roemenië i Front voor Nationale (FSN) is president Ion Iliescu zaterdag op een zijspoor gezet. Afgevaardigden herkozen Ilies cu s rivaal, ex-premier Petre Ro man, tot voorzitter. Daarmee maakte het FSN een duidelijke keus voor de liberale economische koers die Roman voorstaat. Bovendien wil de ex- premier de partij zuiveren van iedereen die vroeger een hoge post in de Communistische Partij heeft gehad. Dat geldt ook voor president Iliescu, die tot begin jaren tachtig als een van de kroonprinsen van dictator Ceausescu werd beschouwd. De problemen tussen Roman en Iliescu escaleerden toen de premier vorig jaar september onder druk van mijnwerkersac ties moest aftreden en toen van de president geen enkele steun kreeg. Dan gaan we toch samen naar de RAI

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4