Kamer voelt iiiets voor wapenembargo Turkije Help de Russen onder dak Binnenland Fluisterende lantaarnpalen 'Ziektekostenpremie kan iets omlaag' Raad Goes eist vertrek burgemeester Seinstra t Toppunt van service: onze nieuwe openingstijden. Jakarta eist vertrek ontwikkelingswerkers MAANDAG 30 MAART 1992 3 pcributriu gpo pi Humphrey op weg naar Malmö Onderzoek WVC en verzekeraars: DEN HAAG ANP De premies van particuliere ziektekostenverzekeraars kun nen wel degelijk omlaag, zij het lang niet met de 15 tot 30 pro cent die staatssecretaris Simons van volksgezondheid eerder heeft genoemd. Het ministerie van wvc trekt die conclusie uit voorlopige ge gevens van het accountantsbu reau Moret Ernst Young, dat een onpartijdig onderzoek naar de ontwikkeling van de ziektcn- kosten heeft gedaan. De defini tieve resultaten worden in de loop van volgende maand be kend. maar lijken de verzeke raars meer gelijk te geven dan de bewindsman. Volgens WVC zijn de kosten in 1991 inderdaad flink geste gen, maar is van de kostenex- plosie die de verzekeraars clai men geen sprake. Wel moesten ze rekeningen uit voorgaande jaren betalen. Maar dat is een eenmalige zaak, aldus het mi- Daar stond een flinke kosten daling per 1 januari tegenover. De overheveling van onder meer de medicijnen naar de awbz plus de overgang van veel 'dure klanten' (zoals ouderen) naar de zogeheten standaard pakketpolis leverde volgens het onderzoek de verzekeraars een kostendaling van 20 procent op. Daar staan de forse kostenstij ging van vorig jaar plus een ver wachte toename dit jaar van 5 procent tegenover. Het minisferie wijst er verder op dat bij veel nieuwe collectie ve ziektekostencontracten de premie flink is gedaald - in de nieuwe cao bij DSM zelfs met 20 procent - en dat de grote particuliere verzekeraar Zilve ren Kruis een premiedaling van vijf procent beeft aangekondigd Het gezamenlijk onderzoek wordt nog door de Agemene Rekenkamer nagerekend. Dat zal de komende weken gebeu ren. In afwachting daarvan wil Simons alvast op korte termijn met de verzekeraars overleggen. Burgemeester Seinstra van Goes weigert voorlopig zijn functie neer te leggen. Seinstra zei dat in een reactie op de uitspraak van de Goese gemeenteraad tij dens een besloten vergadering vrijdagavond dat hij dient te vertrekken. De omstreden CDA-burge meester. oud-burgervader van Nieuwkoop, vindt dat hij onvol doende gelegenheid heeft ge kregen om zich te verdedigen. Bovendien vindt Seinstra dat hem infomiatic is onthoudra Zo zou hij nog steeds niet in het bezit zijn van het definitieve rapport van een accountantsbu reau over zijn declaraties. Hij zou vier- tot vijfduizend gulden te veel hebben gedeclareerd. Mede op basis van dat rapport oordeelde de raad dat Seinstra moet vertrekken. Het is overigens niet onwaar schijnliik dat Seinstra zijn werk binnenkort hervat. Minister Da les van binnenlandse zaken heeft hem vorige week te ver staan gegeven dat hij snel weer aan de slag moet. De Goese burgemeester staat sinds half maart op non-actief. Seinstra toonde zich zaterdag zeer verbitterd over de gang van zaken. De Goese burgemeester wu vrijdagavond niet welkom op de raadsvergadering. Sein stra vindt, dat hij alsnog recht heeft op een gesprek met de ge hele raad. den haag gpd Geen enkele operatie lukt of verloopt een beetje redelijk. Al les stagneert. „Er is bijna geen grote zaak te vinden waar de twee regeringspartijen het over eens zijn", aldus D66-leider Van Mierlo zaterdag op een congres van zijn partij.' De D66-leider hekelde de CDA-prominenten die pleiten voor forse lastenverlichtingen zonder aan te geven waar het geld vandaan moet komen. Van Mierlo noemde lastenverlich ting „wenselijk", maar vroeg zich met premier Lubbers, mi nister Kok van financiën en de PvdA ook af of dar wel mogelijk heden voor zijn. Voor een lastenverlichting van betekenis moet er immers nog voor vele miljarden extra worden bezuinigd. En dat ter wijl tegelijkertijd de overheid dringend extra geld nodig heeft voor de lerarensalarissen, Oost- Europa, de minderheden en de lonen in de zorgsector. Douane pakt man met 37.000 sigaretten schiphol anp De douane op Schiphol heeft zaterdag proces-verbaal opge maakt tegen een vliegtuigpassa gier uit Singapore die 36.580 be lastingvrije sigaretten Neder land trachtte binnen te smokke len. De partij zat verpakt in vijf koffers. De rnan zei dat ze voor eigen gebruik waren. De douane heeft de sigaretten in bewaring genomen in af wachting van de betaling van de verschuldigde belasting, ruim 5.300 gulden. De man uit Singapore heeft zijn reis naar Duitsland vervolgd. Voor zover de douane kan na gaan betreft het de grootste par tij belastingvrije sigaretten die op Schiphol ooit in de bagage van een reiziger U gevonden. heusden De Atlantic Lady, het grootste containerschip ooit in Nederland gebouwd, Is zaterdag bij de werf van Verolme In Heusden officieel te water gelaten. De Atlantic Lady kan rond de 1600 containers meenemen. Die kunnen in korte tijd geladen en gelost worden omdat ze worden gestapeld in een soort rekken. Het schip kost ongeveer 80 miljoen gulden en is gebouwd in opdracht van de Rotterdamse reder Oost Atlantic Lijn. foro anp den haag-jakarta gpd-rtr Indonesië eist dat alle 250 Ne derlandse ontwikkelingswerkers vertrekken. Alle projecten die uitsluitend worden gefinancierd door de Nederlandse overheid moeten binnen een maand worden beëindigd. Het is nog onduidelijk of Nederlanders die werken aan projecten waaraan ook de Indonesische regering meebetaalt, moeten terugkeren. De Nederlandse reactie op het bloedbad dat het leger vorig jaar op Timor aanrichtte, was voor Indonesië slechts gedeelte lijk de reden om verdere hulp van zijn vroegere koloniale overheerser af te wijzen. Dit verklaart de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Ali Alatas, vandaag in de krant Jakarta Post. „Het besluit weer spiegelt Indonesiës krachtige houding tegenover druk en ar rogantie, zoals deze worden vertoond door de Nederlandse regeringaldus de minister in het interview. Vanaf I apnl staat de Philips Service Consumentcnproduklen bijna Hkc dag 10 uur voor u klaar, dus ma. van I0.00-I8.00 uur en di t/m vr van 8.00-I8.00 uur. Bel de Algemene Service Informatielijn, td. 040*781199 U vindt onze Service Centra in: Amsterdam/Sloterdijk. Zekeringslraat 49, tel 020-6881301 Voorburg, Savallelaan 4. tel. 070-3869290 PHILIPS Stichting uit Aerdenhout bouwt voor Sovjet-militairen Op het terrein van de loeri Gagarin Acade mie. zo'n 45 kilometer buiten Moskou, zul len nog voor het einde van dit jaar 50 een gezinswoningen verrijzen. De huizen wor den gebouwd in opdracht van de stichting Building for Peace. Voorzitster Marlies Ter Borg en de Russische generaal Kaidin te kenden afgelopen zaterdag in een Aerden- houtse villa het contract. De zolderetage wordt het kantoor van de stichting. De Russische journaliste Helena Agapov en dienstplichtig militair Rudolf Ka per verknipten samen het Nederlandse rood-wit-blauw tot de nationale driekleur van Rusland: wit-blauw-rood. Daarna ga ven Russen en Nederlanders zich over aan de typisch Russische cadeautjes-traditie. Het was een intiem feestje, waarvoor me vrouw Ter Borg - Schotsgeruit rood jasje, met daarboven een wit kanten kraagje - vooral familie en vrienden had laten opdra ven. En zij zetten „deze kleine, fragiele vrouw", zoals Agapova haar omschreef, welverdiend in het zonnetje. Want Building for Peace is in al zijn eenvoud een ijzersterk concept. De stichting wil huizen bouwen voor voormalige Sovjet-militairen, die terugke ren van hun ontmantelde bMS in Oost I u ropa. De bouw wordt uitgevoerd door de Nederlands-Russische joint-venture Terra- block, die met een speciaal geconstrueerde machine op de bouwplaats zelf bouwblok ken produceert van samengeperst zand De stichting werft sponsors, die voor 4000 gulden een woning voor een militair met zijn gezin kunnen laten bouwen. „De eerste particuliere sponsor is de Haarlemse afde ling van de Soroptimisten. een soon Rotary voor vrouwen", vertelt Ter Borg. Minister Ter Beek van defensie heeft op zijn begro ting 30.000 gulden gevonden om het project te steunen. Ter Borg is in de herfst van 1990 begon nen, met een transport van 6Q stuks sanitair (wc-potten en wastafels) en zakken cement naar een Russisch complex dat door het te kort in de toenmalige Sovjetunie niet kon worden afgebouwd. Ook toen sprong Ter BmI Uj. De stichting kreeg echter pas na de mis lukte augustuscoup van vorig jaar de wind in de zeilen. .Aanvankelijk kwam ik er bij ilir militairen mei doorheen". \erirlt Ier Borg. ,2e wilden wel flats bouwen, maar dat wil ik niet. Het moet iets bijzonders zijn. Eengezinswoningen met een stukje grond eromheen, zodat de bewoners wat om han den hebben. Terug naar de zelfvoorziening, min of meer." Ter Borg kreeg voor haar plannen wel veel bijval van IIUUWWI v.m mHlllim iWIj vrouwen begrepen veel beter wat zij be doelt". verklaart Agapova. die voor de leger krant Rode Ster enkele artikelen schreef over Ter Borgs initiatief. ..Misschien is het voor de vrouwen ook wel veel belangrijker om een woning te hebben. De mannen kunnen naar hun kazerne, maar wij hebben onze eigen plek nodig." In het najaar kwam Ter Borg in contact mM pomal ftttn na da wijn In lu macht, en met hem klikte het meteen. De loeri Gagarin Academie - vernoemd naar de wereldberoemde piloot die in 1961 als eer ste mens een ruimtevlucht rond de aarde maakte is de eerste plek in Rusland waar woningen worden gebouwd voor militairen, in dit geval piloten die terugkeren uit de ex- I)I)R ..Wij zijn de enige sin hting m de we reld die ait doet", zegt de voorzitster niet zonder trots. ..De lXiit.se regering doel ook wat, uit eigenbelang natuurlijk. Maar daar- mee hnlidt het voorlopig op En dat zint de Acrdenhoutsc niet. Daar om timmert ze met haar stichting flink aan de weg. Via het Nederlandse leger kan ze inmiddels een beroep doen op twee flBpjD sioneerde Nederlandse officieren - de cm met u rst.md v.m bOUWlOluOP. de ndl I 0 financieel expert - die zich als vrijwilliger voor Building for Peace gaan inzetten. Want er moet in Rusland nog veel gebeuren. „Het gaat om zeker 350.000 militairen zonder huis", becijfert Agapova. Vrijwilliger krijgt belastingvoordeel den haag CDA en PvdA willen het vrijwilligerswerk aantrekke lijker maken door de voor dit werk gemaakte kosten aftrekbaar te maken voor de belastingen en vergoedingen minder te belas ten. Volgens PvdA-kamerlid Middel zijn maatregelen noodzake lijk omdat uit onderzoek blijkt dat twee miljoen mensen graag vrijwilligerswerk willen doen. maar zich laten weerhouden door de kosten die daarmee gepaard gaan. Het gaat voornamelijk om uitkeringsgerechtigden en gepensioneerden. Eindhovenaar mishandelt huisarts eindhoven Een Eindhovense huisarts is gisteravond tijdens een huisbezoek door een patiënt ernstig mishandeld. De arts werd met een zwaar voorwerp op zijn hoofd geslagen en liep daarbij i hoofdwond en een hersenschudding op. De 27-jarige ver dachte is aangehouden. De arts, die weekend-dienst had, was langsgekomen wegens een ziek kind. Nadat hij het kind had be handeld, verlangde de verdachte ook een medisch advies voor enkele andere gezinsleden. Toen de arts dat weigerde, kreeg hij harde klappen. CDA en PvdA in de Tweede Kamer voelen er niets voor het Duitse voorbeeld te volgen en een wapenembargo in te stellen tegen Turkije. Volgens Van Mij men (CDA) en Vos (PvdA), die een bliksembezoek hebben gebracht aan Ankara, verdient de Turkse overheid juist steun in haar strijd tegen terroristische splintergroepen van de Kurden. Zij zeiden dat gisteren voor de Ikon-radio. den haag-rotterdam gpd-anp De regeringsfracties menen dat de relatie met Turkije ernstig in gevaar zou komen bij een em bargo. Van Vlijmen: „Het zou een breuk betekenen in de rela tie die we zo lang hebben ge bruikt om de Turken te helpen bij de eerbiediging van de men senrechten." Vos vreest dat een embargo, waarop D66 en Groen Links aandringen, de rechtse krachten in het land in de kaart spelen. Hij wees erop dat de Turkse overheid via wetten het optre den van de politie a&n banden wil leggen. „Sinds de zomer zit hier een regering die probeert de zaken heel serieus aan te pakken", benadrukte Vos. Volgens Van Vlijmen zijn de Turkse bombardementen op Kurdische doelen in het zuid oosten van het land gericht op „mensen die langs niet-demo- cratische weg dingen willen be reiken". Hij vond het niet nodig om nu met de Turken in de slag te gaan over de inzet van vlieg tuigen tegen de Kurden. „We moeten juist blij zijn dat ze dat met een zekere precisie kunnen doen en niet op de ouderwetse manier bommentapijten leg gen." Volgens zijn fractiegenoot Koffeman, die later op de dag voor de NCRV-radio sprak, is het instellen van een wapenem bargo tegen Turkije niet eens mogelijk omdat het een Navo- partner is. Enkele jaren geleden leverde Nederland 48 Starfighters en 60 Northrop-jachtbommenwer- pers aan Turkije. Die leverantie was toen al omstreden. Staats secretaris Van Voorst tot Voort van defensie sluit nieuwe wa penleveranties niet uit. Hij be nadrukte in de Ikon-uitzending dat Turkije steeds belangrijker wordt als Navo-bondgenoot omdat het vlak bij de Perzische Golf ligt. De Rotterdamse politie is za terdagochtend slaags geraakt met een groep Kurden die het Turkse consulaat in de Maas stad wilde bestormen. De onge veer tweehonderd demonstran ten protesteerden tegen het op treden van het Turkse leger te gen hun volk. De politie kon de demonstranten door middel van enkele charges met de wa penstok achter de dranghekken houden. Eén Kurd raakte licht gewond door een klap met een wapenstok in het gezicht. Pagina 4: Ozal: 'Houding Duitsland komt overeen met die van Hitler Duitsland' Hilversum Met hét lied 'Wijs me de weg' vertegenwoordigt de 34-jarige Humphrey Campbell (midden) Nederland op het Eu rovisie-songfestival op 9 mei in het Zweedse Malmö. Hij wordt daar vocaal bijgestaan door zijn broers Ben en Carlo. De compo sitie van Edwin Schimscheimer vergaarde gisteren op het natio nale songfestival 94 punten, 6 punten meer dan 'Gouden Ber gen van Laura Vlasblom. foto anp herman pieterse Doden bij schietpartij Wageningen wapeningen Bij een schietpartij in het centrum van Wagenin gen is zaterdagnacht een 35-jarige man gedood en is een 57-jari- ge man zwaar gewond geraakt. De beide mannen, die werden vergezeld door hun echtgenotes, werden neergeschoten toen ze tussenbeide kwamen in een ruzie tussen een nog onbekende man en vrouw bij een discotheek. De man schoot zonder waar schuwing op de mannen en verdween daarna met de vrouw. De schietpartij veroorzaakte grote consternatie. Agenten die de slachtoffers wilden reanimeren, werden aangevallen door disco theekbezoekers die schoten hadden gehoord. Den Bosch koopt geschil af den bosch De gemeente Den Bosch kan opgelucht adem halen. Een al jaren slepende ruzie met Brabants Vastgoed BV (BVG) over de vestiging van een winkelcentrum is afgekocht met een schadevergoeding van 80 miljoen gulden. Het geschil had de ge meente veel meer kunnen kosten, want de Hoge Raad veroor deelde Den Bosch tot een schadevergoeding van minimaal 80 en maximaal 215 miljoen gulden. BVG is nu akkoord gegaan met het 'minimum'. De Bossche burger hoeft voor de 80 miljoen niet op te draaien, want de gemeente kan het geld uit eigen midde len ophoesten. zoetermeer Een lantaarnpaal die gedichten voorleest Zoetermeer heeft ze. Sinds zaterdag kunnen voorbijgangers zichzelf trakteren op poëzie door een simpele druk op de knop van een lantaarnpaal. De 'fluisterende lantaarnpalen' zoals ze officieel heten, zijn een idee van beeldend kunstenaar Tony Dielen. foto anpcor mulder CDA en PvdA: 'Ankara verdient juist steun in strijd tegen Kurden Van Mierlo: Alles stagneert in kabinet Atlantic Lady te water

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3