9 v Dirks draait warm op koude boulevard A- 1 Sport Pragt in vorm voor marathon van Rotterdam r\i WIE ZEI DAT 0 m z MAANDAG 30 MAART 1992 A BROUWER D€ KONING De weergoden slaan op de Scheveningse boulevard ge nadeloos toe. Uitgerekend op het open stuk langs het strand, waar de stormachtige wind vrij spel heeft en de witte schuimkragen metershoog opbollen, worden de deelnemers aan de City Pier City-Loop getracteerd op re gen, hagel en natte sneeuw. Het hondeweer is zelfs een verdwaalde bouvier te erg. Snel zoekt het beest beschut ting achter een muurtje. Maar de atleten zijn gedwongen door te ploeteren. de druk bevolkte Lange Vijver berg twaalf seconden voor sprong op de Kenyaan Masya, die in de eerste helft van de wedstrijd nodeloos met zijn krachten smijt, en veertien tik ken op Tonnie Dirks, die lener- lijk en figuurlijk de lachende derde is. De bescheiden Bra bander kan terugzien op een uitstekende generale voor de marathon van Londen (over twee weken) en verzekert zich bovendien van een alleraardigst extraatje van 8000 gulden, de eerste prijs in het Pickwick Run Classics-wegcircuit. „Ik heb afgelopen winter ex tra veel thee gedronken om punten te sparengrapt Dirks. „Ik had er vandaag een aantal meegenomen naar Den Haag voor het geval Marti (ten Kate) mij zou passeren. Maar ik kreeg al" rap in de gaten dat ik weinig van hem had te vrezen. Marti liep gereserveerd, terwijl hij normaliter altijd aan de kop sleurt." Marti ten Kate, komende zon dag gangmaker in de Rotterdam Marathon, richt zich dit s DEN HAAG CEES OLSTHOORN G PD-VERSLAGGEVER In de reeds tot acht man uitge dunde kopgroep hebben de bei de vertegenwoordigers uit Zim babwe het zwaar te verduren. Voor Winston Muzuni en Brigh ton Chipere moet de halve ma rathon sowieso al een lijdens weg zijn, want het duo loopt doodleuk op blote voeten. Ter wijl de schoenfabrikanten jaar lijks miljoenen guldens steken in de ontwikkeling van hyper moderne veringssystemen, fun geert bij het Afrikaanse duo een dikke laag eelt als schokdemper. Ruwe klinkers, grof betume, puntig grint, hobbelige keitjes het lijkt de lichtgewichten niet te deren. Ze zijn er aan ge wend, maar niet aan deze barre omstandigheden. Ze verliezen bij het afdraaien van de boulevard, op vijf kilo meter van het einde, wel het contact met de kop. Manuel Matias geeft, met de wind in de rug, zo veel gas dat even later ook de anderen moeten afha ken. De Portugese hoop voor de olympische marathon (beste tijd 2.09.43) sluit zijn eerste op- 1 treden op Nederlandse bodem af met een knappe overwinning. Matias heeft bij de finish op volledig op de olympische tien kilometer. De 'Cnarly Chaplin' onder de lopers volgt een ander trainingspatroon en dat gaat ten koste van zijn anders zo domi nante rol in de 'klassieke' weg wedstrijden. De viervoudige CPC-winnaar moet in de zeven de en laatste race van het 'thee- circuit' genoegen nemen met de zevende plek. Nog ruim schoots voldoende om zijn tweede plaats in het eindklasse ment, goed voor 6500 piek, vei lig te stellen. Anne van Schuppen (31) kan zes mille tegemoet zien. De ran ke Haagse zegeviert, vooral tot haar eigen verbazing, in een persoonlijk record van 1.13.20. Omdat de Belgische Martine VanderGehuchten, tot zaterdag de leidster in het algemeen klas sement, blijft steken op de ze vende plaats krijgt Van Schup pen de hoofdprijs in haar schoot geworpen. Van hoog tot laag zijn de lo pers te spreken over het finan cieel aantrekkelijke wegcircuit, dat vorig jaar eindelijk van de grond kwam. Al kan het altijd beter. Namens zijn selectie heeft marathon-bondscoach Bob Boverman dan ook een aantal wensen op papier gezet voor de Stichting Wegcircuit At letiek Nederland. „De aüeten willen graag dat het circuit wordt uitgebreid van zeven naar negen wedstrijden legt Boverman uit „Daarvan zouden er maximaal zes mogen meetellen voor het eindklasse ment. De verplichting om in een bepaald aantal wedstrijden te starten moet verdwijnen. Bo vendien moeten de races beter verspreid worden over het land en over het seizoen en moet er meer variatie komen in de te lo pen afstanden." LEIDEN WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Huub Pragt heeft de generale repetitie voor de marathon van Rotterdam gebruikt om zijn zelfvertrouwen op te krikken. De Bataaf pakte gisteren op de tien kiometer in Brunssum achter ae favorieten Van Vlaanderen en Vermeule de derde plaats in 29.33. In een marathon-estafette in Nieu- wegein won een vrouwenploeg van De Ba taven in 2.42,39. Voor Pragt verliep de wedstrijd in Bruns sum beter dan verwacht. De Leidenaar kon gedurende de race de loomheid van zich afschudden om in de tweede van de drie rondes uit de tweede groep te ontsnappen met Amsterdammer Mark van Rooy. Pragt schudde hem nog zeventien tellen van zich af. In de slotfase wist hij Van Vlaande ren (29,02) en Vermeule (29.11) niet meer te achterhalen. Pragt gaat na deze prestatie vol goede moed de laatste week in voor Rotterdam. „Ik voel me goed. De vorm is er, zij het wat laat, toch gekomen. Dat ik Van Rooy, vorig jaar net als ik goed voor 2.19 op de mara thon, nu zo ver voorblijf, geeft me veel ver- In Nieuwegein won een Bataven-team onder leiding van Regina van Duyn de es tafette-marathon. Monique ©ruins, Suze Groen in 't Woudt, gastlid Lenie van der Plas en Van Duyn bleven met hun tijd van 2.42,39 de nummer twee, het eerste team van Hellas, bijna twee minuten voor. Van Duyn had hierin een groot aandeel. Zij achterhaalde haar laatste tegenstander en bleek achteraf (met een officieuze tijd van rond de 38 minuten) de snelste van alle vrouwen. Bataaf Han Kulker kwam in Nieuwegein uit voor het team dat liep voor het wasbe drijf van Rob Druppers. De Sparkle Front- runners, waarin ook EK-indoordeelnemer Leon Haan en Aart Stigter liepen, waren oppermachtig in het ruim 200 ploegen tel lende veld. Middenlange afstandsloper Kulker, die als tweede startte, had hoege naamd geen moeite met de afstand van ruim 10.5 kilometer en de slechte weers omstandigheden. Eén week na zijn tweede plaats in de Zil veren Molenloop behaalde Jan Kortekaas (Bataven) de vierde plaats in Gorinchem. Na tien kilometer finishte Kortekaas in 31.52, 1,13 achter winnaar Korevaar, die vorige week in Boston nog deelnam aan het WK cross in Boston. Hazeleger op dreef Jan-Dirk Hazeleger maakte gis teren in de Haagse City-Pier Ci ty een einde aan Wat mindere periode. Met de mislukte Twin tig van Alphen nog in gedach ten startte de Katwijker voor zichtig. waarna hij in een onna volgbare opmars met 1.05.25 nog bijna derde Nederlander werd na Dirks en Ten Kate. Al leen op Henk Gommet Mn m- conde) en Dick Tesselaar (drie) kwam hij met zijn eindsprint op het loodzware parcours in Den Haag iets te kort. Hazeleger, lid van het Bata ven-marathonteam. start vol gende week als haas in de Rot terdamse marathon. „Ik loop gewoon door tot het niet meer soepel gaat" aldus Hazeleger. die daarmee wel ruimte over liet voor meer dan slechts haas- werk. De andere leden van het Bataven-team kwamen in de CPC minder goed uit de verf laap van Duyvenvoorde bleek de griep van enkele weken terug toen niet geheel te hebben de Zilveren Molenloop van vori ge week moest Hazeleger al vlug laten gaan en finishte in 1.08,35. Veteraan Willem Ravensber- gen won na een goed verlopen race bij de veteranen 3. De te genstand was dit keer zelfs gro ter dan normaal. Een Pool liep slechts 29 seconden langzamer dan de 1.16,20 van de 62-jarige Bataaf. ronald de GAAAE is gisteren als vijfde geëindigd in de run bike- run wedstrijd van Langebroek. De succesvolle triatleet deed iets meer dan 1 uur en 18 minu ten over 7 kilometer lopen, 30 kilometer fietsen en nog eens Mometei lopen De 21 |ai1 ge Koudekerker bleef een mi nuut achter bij winnaar Mark Koks. Icndenaar Sam Springer belandde op de negende plaats. tletiektrainer Henk Kraayenhof, tegen- w woordig bonds coach in Oman, In Veronica Sport: „Ja, Oman stuurt inderdaad at leten naar de Zomerspelen in Barcelona, Zes man, vier junio ren en twee senioren. Ik zou zeg gen, zet er absoluut geen geld op." Ploegleider Jan Raas in Sport International: „Een goeie wielrenner verdient veel, die kan makkelijk een auto i>an een ton kopen. Natuurlijk. Maar je hebt ook auto's van twee ton. Dan willen ze die auto van twee ton, die ze ook mak kelijk kunnen beta len, terwijl die auto van een ton ook for midabel is. Waar om? Dat begrijp ik niet. Ze maken el kaar gek. Het gaat ze om het vertoon. Een huis. luxe. alles erop Jan Reker, over de reden van zijn ver trek (het doorbre ken van het embar go op het interview met Hans Dorjee) als columnist bij de Krant op Zondag, in Nieuwe Revu: „Ik heb de principes in mijn kop, niet in mijn kont. De Krant op Zondag heeft Dorjee geflikt. Ik wil daar niet meer bij horen. Hans Dorjee in Nieuwe Revu over zijn hartoperatie: „Ik heb tijdens mijn hartopera tie vijf uur onderkoeld gelegen, zonder dat mijn rikketik en mijn longen werkten. Ik vroeg voor de operatie aan de dokter wat het moeilijkste moment zou zijn. Het starten van het hart, zei hij, het starten van een koude mo tor. Dat kan namelijk altijd mis gaan. Ik heb kortom de dood ge zien, ik had er niet meer kunnen Izijn." Boris Becker in Tennis, het 1 magazine van de Nederlandse Tennisbond: „Ik heb geen zin het hele jaar door te tennissen. Ik wi' wat tijd aan mijn hobbies andere interesses besteden. Ei genlijk gaat het me na een paar maanden al snel de keel uitban- gen en dan moet ik wat anders gaan doen. Idem, over het leven na het tennis: Misschien ga ik wel op mijn achterwerk zitten, bier drinken en dik worden. Maar voor het zelfde geld leer ik gitaar spelen, begin een bar en stap ik elke avond op het podium. Idem: „Ik was zeventien toen ik Wim bledon won maar met die leef tijd hoor je bij de vrouwen al tot de ouderen. Ze moeten hen ook verbieden proftennis te spelen voordat ze zestien zijn. Maar die ouders ruiken geld en dan wor den die kinderen de baan opge jaagd. Ze veranderen in machi nes en zij worden later de dupe. PSV-coach Bobby Robson over 'het nieuwe gezicht' van PSV, Edward Linskens in Studio Sport: „Het is een jonge speler. Hij is nog niet zo oud. Ben de Graaf, chef-sport van de Volkskrant, in maandblad Sportclub, over doping: .Agressieve spelers moet je niks geven, maar die dooie jongens... Die Roy bijvoorbeeld, die dooie, die moet wel wat hebben. Wit- schge ook. Die gas- peper in hun reet hebben. Ze moeten sterker worden, krachtiger, meerar beid kunnen verdra gen. Anabolen zijn daar bijzonder ge schikt voor. Henk Spaan in zijn column voor SI: „Die medaille voor Stalman hdd al zo weinig waarde, ge wonnen als hij is bij gebrek aan tegen stand. Er deden in Los Angeles alleen Belgen mee, en Stalman en een vertegenwoordiger van de Galapagos Eilanden, die de hele dag soep stond te koken van kleine reuzenschildpadjes. De te levisiekijkers herinneren zich ongetwijfeld nog hoe de geprik kelde Stalman het pannetje soep omverschopte. Van anabole ste mden word je ontzettend agres sief Roeier Nico Rienks in het Pa rool: „Ze mogen me 's nachts om drie uur uit m'n nest halen. Ik plas op bestelling. Sportverslaggever Mart Smeets in Trouw: „Het is voor Sighel te hopèn dat niemand uitzijn omgeving over een jaar of acht ineens met een verhaaltje naar voren komt. Atletiekmanager Raymond de Vries in de Volkskrant: „Henk Kraayenhof heeft de re putatie dat hij elke pupil, dus ook Nelli Cooman en Merlene Ottey anabolen gaf. Nog steeds wordt me door atleten naar zijn telefoonnummer ge vraagd. Omdat hij de goede middelen heeft. Atlete Nelli Cooman in Revu: „Laat ze maar lullen. Mijn testo- steronspiegel is net zo normaal als van iedere huisvrouw. PSV-er Eric Gerets in de Volks krant: „Doping is in voetbal niet aan de orde. En als ze ooit het bewijs willen dat er in voetbal niet wordt gebruikt, laten ze dan een half jaar achtereen controleren. Dan is dat de wereld uiL Ooit had Leiden een heus sportcafé. Met toeters en bellen ging dat destijds open. Een aparte inrichting, een kleine bi bliotheek, video's en een gericht publiek moesten voor een apart 'sportief sfeertje zorgen. Maar helaas was dat alles geen lang leven beschoren. Door tegen vallend bezoek, financiële sores en nog wat zaken die niet van een leien dakje liepen, moest initiatiefnemer Wim van Dui- venbode de tent (in de Vrou- wensteeg) al na een half jaartje noodgedwongen weer sluiten. Einde oefening? Toch niet. Met een steuntje in de rug van sport-opbouwwerker Aad van der Luit, eveneens geen onbe kende in Leidse sportkringen, is Van Duivenbode namelijk te rug. Niet met een dag- of nacht zaak wat dat betreft heeft de huidige consul van de KNWU zijn horecalesje wel geleerd maar met een maandelijkse ver sie. Naar Haags voorbeeld. Waar in Houtrust op gezette tij den de sportwereld bijeenkomt om te babbelen over allerhande zaken die met de regionale sport van doen hebben. Van Duivenbode was een paar maal in Houtrust (waar is hij trouwens niet?) en het idee sprak hem aan. Dat moest in Leiden ook kunnen. Een onge dwongen sfeertje scheppen, van gedachten wisselen, ideeën op peren, eventueel zelfs zaken doen. Dat is in het kort de ach terliggende gedachte. Waar Van der Luit zich helemaal in kon vinden. En zo vond afgelopen vrijdag in de kantine van de Drie October- hal in verkapte vorm versie 2 van het sportcafé plaats. Wie waren er genodiga? Notabelen, bestuurders, sporters, sponsors en journalisten. Wie kwamen er daadwerkelijk? Een mannetje of vijftig uit bovengenoemde cate gorieën. Weinig vrouwen trou wens. En wie betaalde voor de hapjes en de drankjes? In dit ge val de Dienst Sport en Rekrea tie. Als 'tegenprestatie' mocht lan Duivesteijn, uit naam van die Dienst, een verhaaltje houden over het belang van de georga niseerde sport. Vooruitlopend op de binnenkort af te scheiden sportnota strooide hij kwistig met cijfers, hamerde hij op het het vrijwilligersaspect binnen de sportwereld en hield hij wet houder Van Bochove voor dat de term Sociale Vernieuwing minder modem is dan menig politicus wil doen geloven. „Daar zijn wij namelijk al tien tallen jaren mee bezig", zo pre dikte Duivesteijn voor eigen pa rochie. Bijval genoeg voor hem. Hoe moet het nu verder? „Dat zal de tijd uitwijzen", bromde Jan de Wolf, het bestuurslid van Unicum dat zich ook nog bezig houdt met paarden. „Een goede start", vond Flip Massaar, de duizendpoot van LFC. „Er moe ten meer mensen bij", meende Hennie's Rits, de zakenman die diverse Leidse club steunt. Hij. stak in elk geval organisator Wim van Duivenbode een hart onder de riem door toe te zeg gen dat hij best van zins is om zo n maandelijkse bijeenkomst etO kMf 18 sponsoren. „Dat is nummer vier", grijnsde de orga nisator breed. „Zo gaat het goed, want sponsors moeten de zaak draaiende houden. Alle be gin is moeilijk, maar voor de eerste keer is het me niet tegen gevallen. Toch veel mensen van diverse pluimage. Nu nog uit bouwen. Dit moet toch lukken." De voetbalaccommo datie Tankhof-Zuid is een 18-karaats ju weel in het Delftse land. Vitesse, dat het 1 januari opengestelde onderkomen deelt met afde lingsclub SEP en de vrouwen van KFC, is dan ook apetrots. En terecht. De wijze waarop het bestuur van de grootste club van Delft de nieuwe behuizing met zes velden (waarvan vier met ver lichting) uit de grond heeft ge stampt. verdient alle lof. Vitesse realiseerde de totstand koming van Tankhof-Zuid zon der hulp van de gemeente. Aan leg van de velden en bouw van het prachtige clubhuis, alles heeft de club zelf gedaan. Het enige waarvoor de gemeente Delft zich druk behoefde te ma ken. WM <le verschaffing van subsidie. Het voor Nederlandse begrip pen unieke plan is ontsproten aan het brein van Jan Mensert. ex-voorzitter van Vitesse. Dat Mensert een eigen bouwbednjf beheert is in dit verband een ui terst belangrijke bijkomstigheid. Vitesse was aan de Brasserskade zeer slecht behuisd (de jeugd bespeelde bijvoorbeeld een ac commodatie vier kilometer ver derop) en Mensert beoogde met zijn plan Vitesse in één klap uit de zorgen te helpen. Delft had wel oren naar Men serts plan: de gemeente zou de oude accommodatie inclusief opstallen overnemen en gaf Vi tesse in ruil daarvoor een stuk weiland in Tankhof Zuid. En ui teraard subsidie. De kosten van de nieuwe behuizing (drie kan tines en de kleedkamers zijn compact en op inventieve wijze in één gebouw samengevoegd) bedroegen drie en een half mil joen. De gemeente Delft ver goedde drie en een kwart mil joen. Dank zij een loterij, zelfwerk zaamheid en sponsoring heeft Vitesse de ontbrekende 250.000 bij elkaar gekregen Een stich ting heeft de accommodatie in eigen beheer. Drie bestuursle den van Vitesse en één van KFC hebben daarin zitting. Er zijn nog plannen om een sporthal neer te zetten in samenwerking met een plaatselijk bedrijf (Fes- to). Dat heeft amnitieuzr plan nen om een professionele bas- ketbalverenifjlng op te richten. Bestuurslid Van Veen „je kunt wel zeggen dat een droom in vervulling is gegaan. Ruim 23 jaar hebben de senioren en ju nioren van Vitesse gescheiden geleefd. Dat we bij elkaar ko men op zo n accommodatie maakt het allemaal nog mooier. De club heeft er een ki< k van gekregen. En de nieuwe leden stromen toe. Sinds we hier spe len, hebben 33 mensen zich aangemeld." Naam: Gaby Knol Club: Ter leede Leeftijd: 28 jaar Beroep: mede werkster reisorga nisatie z «i E *p«f- O i- O kunnen er slechts van dromen om 500 wedstrijden in het eerste elftal van hun club te spelen Gaby Knol haalde zaterdag deze mijl paal bij voetbalvereniging Ier Leede. terwijl zij dezelfde dag pas haar 28ste verjaardag vier de. Knol was dan (Kik een meis je van pas twaalf jaar bij haar debuut in de rood gele forma tie. De huidige aanvoerder werd door het bestuur dan ook te recht tot 'Miss Ter Leede' be noemd. Hoe is het mogelijk om in het eerste riftal te BMAM tu aalf iaar oud bent „Ik had een leraar die wat te maken had met Ter Leede. Hij wist dat ze br/ig warm met hel opzetten van vrouwen voet bal. Omdat ik altijd voetbalde op school, adviseerde hij mij om lid te worden. Dat heb ik toen gedaan. Natuurijk was ik wel de jongste en de kleinste, maar cr was maar één elftal, dus ik kon meteen meedoen." Toch blijft het opzienlxirrnd om in zestien seizoenen 500 keer te spélen. Dat is gemiddeld ruim dertig keer /jer jaar Je bent dan zeker niet vaak geblesseerd of ge schorst geweest? „Nee. dat is waar. Ik ben nog nooit geschorst geweest en heb zelfs nog nooit een boeking ge had Wel hch ik ren paar kleun blessures gehad Bovendien moet je fn^lenken dat de oefen wedstrijdjes ook in het totaal zijn meegerekend." Volgpns mij is de 750 haalbaar, want in dit tempo heb je daar nog maar acht seizoenen voor nodig Wat denk je zelp „Ik wil volgend seizoen zeker nog doorgaan Daarna zie ik wel weer veroer, daar kan ik nog niet veel over zeggen, maar 750 lijkt me wat overdreven." Directeur Jan Duivesteijn van Sport en Rekreatie In gesprek met vertegenwoordigers uit de korfbalwereld. Ook de agenda werd nog getrokken. FOTO LOCK ZUYOtKJUN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21