Fransen staan Davis Cup af Blomdahl en Blondeel Sport Motorseizoen geopend John van den Berk terug aan het front MAANDAG 30 MAART 1992 redactie herman joustra b onderwater rob v brouwer de koning Piket op weg naar titel eindhoven Jeroen Piket wordt vandaag hoogstwaarschijnlijk voor de derde achtereenvolgende maal schaakkampioen van Nederland. In de zaterdag gespeelde tiende ronde vergrootte hij zijn voorsprong op naaste belager John van der Wiel tot een vol punt. De jonge grootmeester had het geluk aan zijn zijde. Hij had tegen Brenninkmeijer al genoegen genomen met een half punt, toen deze het remise-aanbod afwees en vervolgens zijn stelling verprutste. Van der Wiel kwam tegen Van der Sterren niet verder dan remise. Softballers negende bij WK manilla I let Nederlandse softbalteam (mannen) is tijdens de wereldtitelstrijd fast-pitch in Manilla als negende plaats geëin digd. I let kampioenschap ging naar Canada, dat in de finale in acht innings Nicuw-Zeeland met 5-3 versloeg. Op de voorlaast- ste dag hadden de Nieuwzeelanders titelhouder de Verenigde Staten met 4-1 uitgschakeld. Nederland, dat voor het eerst mee deed, won en verloor vier keer. Nederlands zwemtalent in VS nashville Daniël van Hemert, een Nederlandse jeugdzwemmer met een dubbele nationaliteit, heeft bij de junior kortebaankam- pioenschappen van de Verenigde Staten in Nashville twee Ame rikaanse jeugdrecords gevestigd. Hij wón de 100 yards vlinder slag in 49,17 seconden en de 200 yards vlinderslag in 1.47,79. Verder werd hij derde op de 200 yards wisselslag 1.50.25) en vijfde op de 400 yards wisselslag (3.58.13). Op de 4 x 200 yards vrije slag kwam Van Hemert als startzwemmer uit op 1.38,81, een record voor de staat Maryland. De 17-jarige zwemmer uit Ellicott City bij Baltimore stapte zo uit het ziekenhuis het start blok op. Hij had op zijn hotelkamer met een mes zitten spelen en zich daarbij in de vingers gesneden. Er waren vier hechtingen nodig om de wond te dichten. De succesvolle Amerikaanse Jeugazweoimer wil een poging doen voor Nederland uit te ko men bij het Olympisch zwemtoemooi van Barcelona. Hij heeft zich aangemeld aJs lid van het Dordtse Nautilus. BCH behoudt titel haarlem» Tien uur badminton heeft BCH nodig gehad om in bezit te blijven van de nationale titel voor clubteams. Tegenstan der Duinwijck bleef vrijdagen gisteren tot de laatste partij bij, maar kon titelprolongatie van de Bossche ploeg niet voorkomen. Beide wedstrijden eindigden in 6-5 voor BCH, dat de titel giste ren zondag pas veiligstelde in het gemengd dubbelspel. VCV Zeeland even gered vlissingen Volkomen onverwacht lijkt de VCV Zeeland van de ondergang gered. De club die op sterven na dood was, omdat het bestuur twee weken geleden de handdoek in de ring gooide met de mededeling dat betaald voetbal in Zeeland niet te verwe zenlijken was, heeft plotseling geldschieters gevonden. Verant woordelijk voor de reddingsactie zijn enkele business-clubleden. „We hebben genoeg geld om het huidige seizoen af te maken en ook genoeg geld om de begroting van 1.4 miljoen gulden voor het volgende seizoen rond te krijgen", onthulde woordvoerder Ron Verstraeten. Jakob Hlasek en Mare Rosset blijken in Daviscup-ver- band heel wat mans. Het Zwitserse duo, dat in Den Haag een einde maakte aan de illusies van Oranje, dwong afge lopen weekeinde titelhouder Frankrijk afscheid te nemen van de beker. Het idee van Yannick Noah om Forget en Leconte, de helden van de natie in de finale tegen de Verenigde Staten, te vervan gen in de enkelspelen bleek al lerminst gelukkig. Weliswaar bleven de twee steunpilaren van het Franse iennis zaterdag ook bij hun tiende dubbel-optreden ongeslagen (4-6 4-6 6-2 7-6 6-4), maar door die ene zege werd de uiteindelijke nederlaag alleen maar een dag uitgesteld. Met name Jakob Hlasek was vooral mentaal een stukje har der dan de Franse invallers Ar- naud Boetsch en Thierry Cham pion. Dat was vrijdag al geble ken tegen Boetsch, toen hij vier setpoints had weggewerkt. Gis teren kon ook Champion op het gravel in het sfeerrijke Romein se amphitheater van Nimes zijn kansen niet grijpen. Hlasek, toch tamelijk uitgeput na acht uur tennis in twee da gen, won in viei* sets: 6-3 4-6 7-6 (8-6) 7-5, maar de Fransman miste aan het eind van de cru ciale derde set niet minder dan zes setpoints. De eerste drie nog wel bij 5-3 en 40-0 op zijn eigen service. Ook in de vierde set was hij bij 5-4 niet bij machte zijn eigen opslag binnen te brengen. Zwitserland heeft met de halve finales tegen de winnaar van het nog niet geeindigde duel tussen Brazilië en Italië in het vooruitzicht prima uitzichten de eindstrijd te halen. Tropische regenbuien ver stoorden de gang van zaken in het Noord-Braziliaanse Maceio, waar een potje op het vuur was gezet om na het Duitsland van Becker ook het Italië van Camporese, Cane en Nargiso klaar te sudderen. Een broeierig sfeertje, partijdige lijnrechters en een publiek dat de gasten al le mogelijke obsceniteiten naar het hoofd wierp. Omar Camporese was er aan vankelijk tegen bestand. Na vijf uur en drie kwartier won hij met 6-3 5-7 6-4 6-7 (9-11) 6-4 van de 62 plaatsen lager inge schaalde Mattar. Alleen al in de derde set moest de Franse scheidsrechter Bruno Rebeuh het opgewonden publiek 48 maal tot de orde roepen. Een van de tribunes geworpen schoen miste Camporese op een halve meter. Aansluitend maakte de Brazi liaanse nummer één Jaime On- cins in een herhaaldelijk onder broken duel tegen Paulo Cane gelijk: 7-6 (7-4) 4-6 5-7 7-5 6-3, waarna gisteren Brazilië door winst in het dubbel een 2-1 voorsprong nam: Fernando Roese/Cassio Motta - Omar Camporese/Diego Nargiso 6-1 6-2 5-7 3-6 6-3. Panatta De Italiaanse Daviscupaanvoer- der Adriano Panatta kondigde nog meer ramspoed aan. Camporese was in het dubbel aan de arm geblesseerd geraakt en zou wellicht vandaag op de laatste dag niet kunnen aantre den tegen Oncins. Voor de anderE halve finales meldde Zweden zich overtui gend: 5 - 0 in Lund tegen Australië. Zwedens tegenstander in de Regilio Tuur verliest voor de tweede keer Regilio Tuur heeft zijn tweede nederlaag in zijn profcarrière geleden. De supervedergewicht verloor vrijdagnacht in Catskill in de staat New York op punten van oud-wereldkampioen ve dergewicht Calvin Grove. Grove werd winnaar op 'split decision'. Twpe juryleden zagen in hem de winnaar, een in Tuur. Grove beëindigde het gevecht over tien ronden in de Friar Tuck Inn met twee gebroken ribben en twee dichtgeslagen ogen. Hij verscheen niet op de persconferentie, maar ging naar net ziekenhuis. Tuur was nau welijks beschadigd en verbaas de zich tegenover de verslagge vers over de in zijn ogen merk waardige uitslag. Tuur (24) weigerde de jury aan te vallen op de beslissing. ..Zij beslissen over winst en ver lies. Zij zagen in Grove de win naar. Daar moet ik vrede mee hebben." Door de nederlaag raakte de bokser uit Hoogvliet de titel van kampioen van New York State kwijt. De Arnhemse bokser Orhan Delibas heeft afgelopen zater dag het Olympische kwalifica tietoernooi in San Pellegrino Terme op zijn naam gebracht. De 21 -jarige zwaarwel terge wicht won in de eindstrijd op punten (5-4) van de Let Igor Saplavski. Onlangs zegevierde Delibas, die in Italië een Olym pisch startbewijs verkreeg door zich hij de beste vier te scharen, ook al bij een sterk bezet evene ment in Halle om de „Chemie Pokal". Delibas werd op weg naar de finale zwaarder op de proef ge steld dan zijn Letse opponent Saplavski. die in de eerste ronde vrij had en in de halve finale niet in actie hoefde te komen wegens een blessure van de Li touwer Leonid Malecki. Zijn Arnhemse tegenstander stond zaterdag in het casino van San Pellegrino al voor de vijfde keer binnen een week in de ring. De libas kreeg de zege in de lood zware finale tegen Saplavski dan ook niet cadeau. Toch was de jury unaniem in zijn oordeel. Ddiou l8 de zesde Neder landse amateur die zich plaatst voor de Olympische Spelen in Barcelona. Eerder kwalificeer den Arnold Vandprlijde (zwaar), Jerry Nijman (super/waar). Pe ter Zwezerijnen (halfzwaar), Raymond l« .»i Onlddan) en Miguel Dias (bantam) zich al. - WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊ suzuka Motorcoureur Wayne Gardner had niet slechter aan het nieuwe seizoen kunnen begin nen. De Australiër kwam gisteren tijdens de Grote Prijs van Japan in de 500cc-klasse zwaar ten val. Volgens de ploegleiding heeft Gardner zijn rechterbeen op ten minste twee plaatsen gebroken. Op het moment van het ongeval lag de oud-wereldkampioen in zesde positie. Hij was aan een sterke opmars bezig na in de tweede ronde voor de eerste keer onderuit te zijn gegleden op het spekgladde circuit van Suzuka. Gardner was niet de enige, die in de zware regenval van de motor stuiterde. Ook titelhouder Way ne Rainey, John Kocinski en Mi guel DuHamel maakten een tui meling, doch zonder ernstige ge volgen. De openingswedstrijd in de 500cc werd gewonnen door de Australiër Michael Doohan. In de 125cc-klasse won de Duitser Waldmann, in de 250cc-klasse zegevierde Luca Cadalora. Op de foto ligt de Italiaan voor op de Jappanner Acki. Het driebanden heeft Blomdahl, het bandstoten Blondeel. De eerste is een in de biljartwereld beroemde Zweed, de tweede een Duitser in opkomst. Blon deel won gisteren in Grubben- vorst de Europese titel bandsto ten, zijn eerste grote internatio nale kampioenschap. De Oosterburen voelden zich, als altijd, thuis in Noord-Lim burg. Waar horden Duitsers bij na dagelijks bij de Venlose mid denstand over de vloer komen, waren ze aan het naburige GrubbemJorster biljart eveneens in de meerderheid. Zes man in het hoofdtoernooi, vijf bij de beste acht. De Duitser Martin Hom pakte het brons door een zege op Nijmegenaar Jos Bon- grrv Bongers was zaterdag, in de halve finales, kansloos tegen de latere nummer twee Fonsy Grethen. De Luxemburger ging in de eerste set uit met een serie van 48 en begon de tweede met een reeks van 40. „Ik ben afge maakt". zei Bongers. „Zonder dat ik zelf veel kon doen." In de andere halve eindstrijd hield de jonge Nederlander Henny Tille- man, die regerend kampioen Caudron had uitgeschakeld, het drie sets vol tegen Blondeel. Blondcel en Grethen waren in de finale nogal nerveus. De Luxemburger heeft alle Europe se kadertitels al een of meerdere keren gewonnen, doch die in het bandstoten nog nooit. De 26-jarige Blondeel. die de be slissende set inzette met een se rie van 33: „Ik heb eigenlijk in alle partijen geluk gehad en tel kens met de nodige moeite ge- Vlaams De Essenaar Blondeel, die een Belgische vader heeft en perfect Vlaams spréékt, is specialist in alle klassieke disciplines: 71/2, 47/1, 47/2, libre. het maakt hem weinig uit. Hij is vooralsnog niet van plan zich te richten op het driebanden, een weg die veel biljarters kiezen. „Als je alleen driebanden speelt kun je de an dere spelsoorten nauwelijks be oefenen. Ik zou het spijtig vin den als die onder mijn tafel zouden vallen." Van gedrevenen als Blondeel moet de Europese bond CEB het hebben. Met de instelling een paar jaar geleden van de zogenaamde Classic Masters, alle Europese kampioenschap pen in de klassieke spelsoorten die aan het einde van de rit een Master opleveren, probeert de CEB enig tegenwicht te bieden aan de professionalising van het driebanden. Dat spel trekt vrij wel alle geld en aandacht. Toppers als Ceulemans, Jas pers en Blomdahl laten zich niet meer zien bij andere spelletjes dan driebanden. Bongers: „Ik denk dat ze hier zelfs niet ko men als de prijzenpot gigan tisch is gevuld." De vraag is dus, of de Classic Masters toekomst hebben? Zelfs KNBB-voorzitter Maarten Hendriks weet het niet. „Ik zeg geen ja of nee. Als het publiek het ziet zitten, kan het best een succes worden. Mis schien raken de mensen wel eens een keer uitgekeken op het driebanden." De Zwitsers Mare Rosset (geheel links) en Jakob Hlasek feliciteren hun Franse collega's Guy Forget (geheel rechts) en Henri Leconte met de overwinning in het dubbelspel. Zwitserland zou toch het laatst lachen i de interland in Nimes v halve finales wordt de Verenig de Staten. De Amerikanen had den in Fort Myers (Florida) het karwei tegen Tsjechoslowakije ook graag in drie partijen ge klaard. Sampras en Agassi de den in het enkelspel van vrijdag wat er van hen werd verwacht. Maar het optreden van John McEnroe in het dubbel was niet zo'n succes. Petr Korda en Cyril Suk versloegen McEnroe/Leach met 6-3 6-4 6-4. Korda pakte in de eerste partij van gisteren Pete Sampras in vier s^ts in: 6-4 6-3 2-6 6-3. Waardoor het op André Agassi aankwam om de Verenigde Sta ten in de race te houden. Die opgave was de flamboyante speler, die dit seizoen bij het toernooi-tennis nog weinig presteerde, op het lijf geschre ven. Na een moeizame start gunde hij Novacek geen game meer: 7-6 (7-5) 6-0 6-0. John van Berk zoekt het geluk na mislukte seizoenen weer in zijn vertrouwde 125cc-klasse. De voormalige wereldkampioen startte het Grand Prix-seizoen gisteren in Jerez met een over winning in de eerste manche en de derde plaats in de tweede. In de derde reeks bereikte de Bra bander uitgeput als zevende de streep. Zijn achterstand op de dagwinnaar Greg Albertijn be draagt na het Spaanse avontuur slechts tien punten. De Nederlandse crosswereld is in 1992 sterk vertegenwoor digd in de 125cc-klasse. Van den Berk, Dave Strijbos en Pe dro Tragter zijn coureurs die kunnen meestrijden om de we reldtitel. Strijbos kende de pech in de aanloop naar de eerste Grote Prijs een middenhands- beentje te breken. De Braban der startte gisteren toch en scoorde in drie manches 26 punten voor de wereldtitelstrijd. Zijn teamgenoot Albertijn, ge boren in Zuid-Afrika maar wo nend in Nederland, maakte al les goed met de eindzege. Van den Berk streed twee manches mee. De eerste won hij, na enige tijd in het wiel van Albertijn te hebben gezeten. „Zo'n opkikker had ik hard no dig", was zijn opgeluchte reac tie. De afgelopen seizoenen kon Van den Berk zijn status als we reldtopper op de motor nauwe lijks onderstrepen. Albertijn In de tweede reeks was Van den Berk opnieuw voorin te vinder*. Tegen het geweld van Albertijn en de Fransman Yves Demaria kon de Suzuki-rijder echter niet op. Van den Berk stelde zich te vreden met de derde plaats. Toch had de Ossenaar zijn krachten niet goed ingedeeld. In de derde manche werd hij snel op achterstand gezet. De conditie was niet toereikend. Van den Berk koos de verkeerde sporen. Hij zakte van de derde naar de zevende plaats. Strijbos achtte zich door de handblessure kansloos voor de eindzege. Die voorspelling kwam uit, al was de Brabander in betere conditie dan hij zelf veronderstelde. De eerste man che sloot hij als vijfde af, in de tweede ging hij onderuit. In de derde stond hij weer fris aan de start. Fitter dan veel van zijn collega's in elk geval. Het lever de de oud-wereldkampioen de derde plaats en de nodige pun ten voor het WK op. Team manager Jan de Groot was te vreden over zijn prestatie, maar zag zijn tweede pupil Albertijn voor het eerst een Grand Prix winnen. Pedro Tragter nestelde zich tussen Van den Berk en Strijbos in het eindklassement. De num mer drie van de vorige wereldti telstrijd reed een constante wedstrijd, maar kon zich niet in de strijd om de ereplaatsen mengen. Timmermans Eimbert Timmermans kijkt niet op een blessure. De Brabantse zijspancrosser werd een week geleden aan een knie geope reerd, kreeg vrijdag van zijn arts groen licht voor de start in de openingsrace om het nationaal kampioenschap en won die gis teren in Haifsen met over macht. Met de knie strak ingepakt reed hij met zijn bakkenist Eric Verhagen in beide manches naar de zege. De wereldkam pioenen lieten hun concurren ten verbluft achter. Het verschil bedroeg in beide races meer dan een minuut. De nationale titel is dit jaar vacant. Benny Janssen en Frans Geurts Van Kessel stapten over naar de wegracerij. Timmer mans en Verhagen zijn hun ge doodverfde opvolgers. Michael van den Berg stijgt Michael van den Berg heeft in een Australisch Satellite-circuit de Masters bereikt. De lange Koudekerker schopte het daarin tot de kwartfinales waarin hij verloor van Rasheed (4-6, 4-6). Door zijn prestaties op de snelle kunstgrasbanen stijgt de nieuwe aanwinst van het Leidse Unicum naar de 367ste plaats van de wereldrang lijst. Top- rente naar 75% De Toprente-spaarrekening van de Nutsspaarbank is in alle opzichten top. De rente is top: per 30 maart 1992 ver hoogd van 7,3% naar 7,5%. De opname vrijheid is top: tot f 10.000,- per maand vrij opneembaar, daarboven 1% retourrente. Bij 1 maand opzegtermijn is het gehele bedrag vrij opneembaar. De eerste inleg bedraagt minimaal f 10.000,- (voor lagere bedragen: 3%). En de service is top! Bel voor infor matie gratis Nuts-Telebank 06-0331. Op werkdagen bereikbaar van 9.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Of loop even binnen bij één van onze kantoren. nutsspaarbank 5 graag gedaan

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20