Leidsch Dagblad Splitsing bedreigt partij Shamir Heel veel geluk bij ongeluk FNV dreigt met staking bij de spoorwegen Het nieuwe nummer voor de juiste tijd. 06-8002 Monumentale brand in Schaarsbergen Franse politie onthoofdt terreurbeweging ETA Politiechef: schijnhuwelijk nieuwe trend II MAANDAG 30 MAART 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39813 LOSSE NUMMERS ƒ1.50 van de Nederlandse schaatsers Frank Nusse (mid den) tijdens de persconferentie op Schiphol. FOTO Marcel Antonisse/ANP Schaatsers dagen Karsten uit schiphol Nederlandse schaatsers hebben de Haarlemse huis arts Michel Karsten uitgedaagd zijn beschuldigingen over dope gebruik waar te maken. Alle deelnemers aan de Olympische Winterspelen van Albertville hebben schriftelijk verklaard dat zij geen anabole steroiden hebben gebruikt. In de verklaring, die gistereh tijdens een persconferentie op Schiphol werd voorgelezen door Bart Veldkamp, zeggen de schaatsers nimmer Karsten te hebben geconsulteerd, nimmer door hem te zijn begeleid en nimmer stoffen, pillen, preparaten en/of soortgelijke middelen van Karsten te hebben ontvangen loch van hem toegediend te hebben gekregen. Tevens heeft el- :e schaatser verklaard geen bezwaren te hebben tegen het op- leffen van het medisch beroëpsgeheim. Dat zou Karsten de vrij- ieid bieden in deze zaak namen te noemen. Dringsdrift bij Noordwijk en RB den/katwuk De voetbalclubs uit de Leidse regio deden vrijwel allemaal goede zaken. Zo hield UVS aan de uitwedstrijd tegen concurrent SVW een nuttig punt over, heroverde Quick Boys in de eerste klasse zaterdag de koppositie en haalden Noordwijk en jRijnsburgse Boys in diezelfde afdeling flink uit. Samen scoorden ideze twee clubs 13 doelpunten. alkemade „Hij heeft gewoon verschrikkelijk veel geluk gehad", zegt een woordvoerder van de Leiderdorpse rijkspolitie over de eige naar van deze gloednieuwe Audi 100. De man, een 20-jarige inwo ner uit Blokker, viel gisterochtend rond zeven uur al rijdend op de rijksweg A4 wegens oververmoeidheid in slaap. Hij sloeg ter hoogte van Alkemade over de kop en belandde via de parallelweg in een sloot. Ternauwernood wisten omstanders hem en vier mede-inzit tenden in veiligheid te brengen. Wonder boven wonder bleven zij ongedeerd. De Audi bleek overigens nog maar 387 kilometer op de teller te hebben staan. Of hij nu al rijp is voor de sloop, kon de poli tiewoordvoerder niet zeggen. FOTO HIELCO KUIPERS utrecht» De Vervoersbond FNV dreigt met stakingen bij de spoorwe gen als de directie van de NS haar cao-bod deze week niet bijstellen. „Als er vrijdagavond nog geeri behoorlijke cao op ta fel ligt komen er de maandag daarop acties", aldus FNV-be- stuurder W. Korteweg zaterdag na afloop van een vergadering met het vakbondskader in Utrecht. De actiebereidheid on der de leden wordt de komende dagen gepeild, maar volgens Korteweg zijn de meeste NS'ers bereid het werk neer te leggen voor een betere cao. De onderhandelingen over Voor de juiste tijd belt u voortaan 06-8002 Het tarief is 15 cent per oproep. Tot uw dienst, PTT Telecom. cao (voor 27.000 NS'ers) liepen vorige week dins dag vast. Een van de grote strui kelblokken is het loon. NS bie den een loonsverhoging van 3,9 procent, terwijl de bonden 4 tot 4,5 procent eisen. Daarnaast bestaat er bij de FNV-leden veel weerstand tegen de invoering van flexibeler werktijden, zoals NS willen. Volgens Korteweg zijn de voorstellen van NS „volstrekt onder de maat". Ook de Ver voersbond CNV heeft acties in het vooruitzicht gesteld als NS de vakbonden niet alsnog tege moet komen. De spoorwegvak bond FSV peilt vandaag de ac tiebereidheid onder haar leden. Strijd in Moldova 2'Wij vechten hiertegen Rusland, tegen het laatste bastion van het communisme. Dit wordt erger dan Joegoslavië' Geen wapenembargo 3 CDA en PvdA willen geen wapenembargo tegen Turkije. Zij voelen er niets voor het voorbeeld van Duitsland te volgen. Spaanse joden 4 Spanje herdenkt mor gen het Edict van Ver banning. Daarmee werden in 1492 de joden uit Span je verdreven. De Tijd van Toen 7 De sloop door onbe kenden van de 'Franse' vrijheidsboom zorgde in 1795 voor beroenng in het I zo rustige Koudekerk. i Debuut 9Haye van der Heyden, toneel- en scriptschrij ver, debuteert nu ook als romanschrijver. Gematigde Israëlische minister Levy dient ontslag in De kans op een splitsing in de Israëlische Likud-partij is gisteravond toegenomen door de bekendmaking van mi nister David Levy (buitenlandse zaken) dat hij zal aftre den. Levy blijft voorlopig lid van de partij en het ontslag gaat pas over tien dagen in. Dat betekent dat premier Shamir nog negen dagen de tijd heeft om de breuk te lij men. het 'Levy-kamp' uit te sluiten van belangrijke posities in de partij, de regering en het parle- jeruzalem ad bloemendaal correspondent Of dat zal lukken, is de vraag. Levy zelf noemde gisteravond zijn geschil met Shamir onop losbaar. In een lange en emotio nele toespraak tot zijn aanhang zei hij dat Shamir en de zijnen er alles aan hebben j De afgelopen weken is er in het Levy-kamp een verhitte dis cussie gevoerd over de vraag of verder gaan binnen de Likud nog zin heeft. De stap die Levy gisteren heeft gezet aftreden aankondigen, maar in de partij blijven werd door zijn sup porters omschreven als „een briljante taktiek". Zij menen dat de bal nu op de helft van Sha mir ligt. In de eerstvolgende kabinets bijeenkomst, zondag, zal Levy zijn ontslag schriftelijk indie nen. Het wordt 48 uur later van kracht. Shamir moet een keuze maken lussen concessies aan de Levy-clan of het risico van een partijsplitsing aan de vooravond van parlementsverkiezingen. Daarbij moet hij in aanmerking nemen dat de oppositionele Ar beid van Yitzak Rabin volgens de jongste opiniepeilingen een lichte voorsprong heeft geno men op de Likud. De onrust in de Likud broeit al sinds het aftreden van Mena- chem Begin, in het najaar van 1983. Drie kampen onder lei ding van Shamir, Levy en mi nister van volkshuisvesting Ariel Sharon vechten sindsdien om Begins erfenis. De machts strijd heeft niet alleen te maken met politieke, maar ook met ethnische factoren. De aanhang van David Levy bestaat merendeels uit Israëli's van Oriëntaalse afkomst. Dat Begin in 1977 Arbeid (toen nog de Arbeiderspartij) uit de rege ring kon verdringen was groten deels te danken aan de steun van deze Sefardische joden, die genoeg hadden van de neerbui gende manier waarop ze wer den behandeld door net socia listische establishment. Eerder deze maand werd Levy in de strijd om het leiderschap van Likud gepasseerd voor de tweede plaats op dee kieslijst. De Partijraad koos voor minis ter van defensie Moshe Arens, een vertrouweling van Shamir. Levy moest ook Sharon laten voorgaan, waardoor vrijwel vast Bajesklanten in staking tegen afschaffing weekendbezoek den haag cpd Zo'n 850 gedetineerden zijn vandaag in staking gegaan uit protest tegen plannen van justi tie dè bezoekuren in het week einde af te schaffen. De actie wordt gehouden in twaalf straf inrichtingen. Voorzitter Vleeming van de Bond van Wetsovertreders: „Het ministerie van justitie wil het o'verwerk van bewaarders terugdringen en daarom komen de bezoekuren in het weekein de te vervallen. De gedetineer den zijn woedend, want zo wordt bezoek van werkende partners en schoolgaande kin deren in het weekeinde onmo gelijk gemaakt." De acties bestaan uit het wei geren van werk. „De gedeti neerden blijven vandaag in hun cel", aldus Vleeming. „Morgen komt het bestuur van de bond bijeen om te bekijken of ook daama nog stakingsacties wor den gehouden." De bond denkt niet aan bezettingsacties. Vijf gevangenen in Norgerha- ven hebben een kort geding te gen de Staat aangespannen over het afschaffen van het weekendbezoek. schaarsbergen Brandweerlieden vechten tevergeefs voor het behoud van restaurant Rijzenbeurg In Schaarsbergen. De monumentale boerderij uit 1850 brandde geheel af. Het Nationale Park De Hoge Veluwe is eigenaar. De schade wordt geraamd op een miljoen gulden. FOTO ANP PETER DRENT barcelona ruud de wtt correspondent De Franse politie heeft gister avond een mogelijk beslissen de slag toegebracht aan de Baskische terreurorganisatie ETA. In het Frans-Baskische plaatsje Bayonne werd even na zeven uur de nummer één van de ETA, Francisco Mugica Gar- mendia, beter bekend als 'Artapalo' of 'Pakito', aange houden. De ETA heeft gedreigd dit jaar aanslagen te plegen rondom de Olympische Spelen in Barcelo na en de wereldexpo in Sevilla. In Spanje groeit de hoop dat de bommencampagne van de ETA na de arrestatie van haar leider zal stokken. In het verleden heeft de arrestatie van ETA-lei- ders echter nooit tot verminde ring van de terreur geleid. Artapalo was reeds vanaf 1989 zowel in Frankrijk als Spanje de meest gezochte terrorist. Zijn naam wordt in verband ge bracht met minstens 20 aansla- met dodelijke afloo met Artapalo were Bayonne nog negen ETA-leden opgepakt, onder wie de ideo loog van de terreurorganisatie, professor José Luis Alvarez San- tacristina, alias Txelis', en de explosieven-deskundige José Maria Arregui Erostarbe, alias 'Fitipaldi', gearresteerd. Ook een vierde lid van de ETA-top, Sabino Euba, alias 'Pelopinxto' werd opgepakt. De Spaanse politie was Txelis al sinds januari op het spoor. Omdat het vermoeden bestond dat de ETA-top een belangrijke bijeenkomst zou houden, hiel den de Spaanse en de Franse politie de afgelopen weken zo wel in Frankrijk als in Spaans- Baskenland een groot aantal huizen in de gaten. De Franse minister van bin nenlandse zaken, Philipe Mar- chand, sprak gisteravond van de 'onthoofding' van de Baskische terreurorganisatie. Zijn Spaanse ambtgenoot José Luis Corcuera sprak zijn grote tevredenheid uit over de arrestatie van Arta palo. Hij prees de Frans-Spaan se samenwerking op het gebied van de terreurbestrijding. haarlem ronald bartlema annalaura molducci Illegale vreemdelingen die aan een verblijfs vergunning willen komen zoeken steeds va ker vrouwen op die in een kwetsbare positie verkeren. Alleenstaande ouderen en ge scheiden vrouwen worden daardoor regel matig de dupe van nephuwelijkcn. Dat zegt Marius de Haas, chef van de Haarlemse Vreemdelingendienst. Volgens hem is spra ke van een nieuwe trend. „Er worden ont zettend veel huwelijken met bijstandsmoe ders gesloten. Maar die eindigen al snel in een ware tragedie." „Ze komen hier op het bureau om de pa pieren in orde te maken en dan zie je het al meteen. Zij is smoorverliefd. Hij een stuk minder. Soms gaat het de eerste tijd best goed. maar er komt een moment dat het misgaat. Dan komt de ware reden boven. Een bijstandsmoeder die zich alleen voelt beseft dat niet als ze gaat trouwen. Liefde maakt blind." Volgens De Haas is de druk om aan ver- blijfspapieren te komen zo groot, dat illega len lukraak de deuren langs gaan om een geschikte huwelijkskandidaat te vinden. Sommigen zijn uitermate voorkomend en vinden in een kwetsbaar iemand een dank baar slachtoffer. „Zonder te willen stic seren: Egyptenaren bijvoorbeeld zijn I ve charmant, vaak ook heel knap. Vrouwen zijn daar gevoelig voor." Slachtoffers voorzien niet welke gevolgen de trouwerij kan hebben. „Sommigen trou wen op huwelijkse voorwaarden. Maar de meesten denken daar niet aan. Gevolg is tigm.iti i behal- wel dat bij een scheiding alles moet worden verdeeld: de huisraad, het geld. het eigen huis. een erfenis. Regelrechte drama's." Niet alleen bijstandsmoeders zijn soms de dupe van dit soort schijnhuwelijken, ook oudere vrouwen laten zich nogal eens tot een trouwerij verleiden. „laatst hadden we een stel van wie de vrouw dik in de zestig was en hij drie keer zo jong. Die man was al eens eerder het land uitgezet omdat hij een schijnhuwelijk wilde sluiten Maar als zo'n vtouw volhoudt dat zij verliefd is. wat moet je dan? Soms waarschuwen we: wij kennen deze man. trap er niet in Maar dat v alt niet altijd in goede aarde Bij het afscheid zeg ik dan. u komt er wel achter. Maar kom niet uithuilen ab hel OW een half jaar mis gaat." Arrestatie voor drievoudige moord Turken ■O TT!, DAW cn> Nog geen abonnee nri 071 - 161400 DCL! 071 - 161353 HET WOORD IS AAN Ideaal: asiel voor vluchtelingen uit de werkelijkheid Jan Vampauweo VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familiebenchten Feiten en meningen Info Programma's Regio RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Bufig weer Veel bewolking en enkele buien Minimumtemperatuur omstreeks 5 graden, middagtemperatuur onge veer 9 graden Matige zuidoosten wind, rond kracht 4 De 38-jarige Artapalo was al op jeugdige leeftijd in de KTA .t« tm in 1971 vnahij betrokken bij de spectaculaire moordaan slag in Madrid op de toenmali ge Spaanse premier, admiraal Luis Carrero Blanco, een per soonlijke vriend van dictator Franco. De terreur van de ETA heeft sinds 1968 aan zeker 800 men sen hei leven nfawi Dit jui werden in Spanje al 18 r door de ETA vermoord Stroomstoring in Duinstreek KATWUK/RUNSBURG PAUL PC VUtGCT In heel Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg is vanmorgen om ongeveer kwart voor elf de elek triciteit uitgevallen. Volgens een woordvoerder van de Energie - en Watervoorziening Rijnland (EWR) is de oorzaak van de om vangrijke stroomstoring overbe lasting van een kabel tussen NooraWyk en Katwijk. Rond het midddaguur zou de storing rijn opgeheven. Bij de EWR en de politiebu reaus van Katwijk en Rijnsburg regende het vanmorgen tele foontjes. Daarnaast gingen overal in de gemeenten alarm installaties af. ..Daar hebben we het razend druk mee omdat we toch overal moeten kijken of er iets aan de hand is", aldus een woordvoerder van de Katwijksc politie. Ook attractiepark Duin- rell meldde de Wassenaarse po- litie vanmoigen /onder stroom te zitten. Uit overige delen van die gemeente zijn geen klachten binnengekomen. HOELANG KUNTU NOG ZONDER? Ja. ik M«m Mf< •nfrodBCtte» -3 I «n oatvang tf« I I pbaaim twaa wakaa (rai l I MvW6onfwmi.ni.final A daama D Par maand 27.80) via automa tucha batalma* Par kwartaal (f80.10) via accapt j Par kwartaal (f 80.10) vm auto matiacha batakng* Naam an v i control barorgmgl Ngmnar bank g.ro*atan.ng De Rotterdamse politic heeft eell |8 i-inge nn\o ner van de Maasstad aangehou den wegens betrokkenheid hij de driedubbele moord in de Portugesestraat. Maandag 9 maart werden daar in een wo ning dnc dode BOM grvnn- den De drie Turken bleken door messteken om het leven gebracht. De Rotterdammer heeft tot nu IM ontkriid ICC> met de moorden tc maken te hebben. Hij wordt verhoord. De politie gaat er vanuit dat de j Da*a bon .n I poatragal. I I I I I LatJach Dagblad •woofdnummar >0050 2300 VS Latten handel in verdo- l vende middelen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1