'JefP troeft Theunisse af Troostprijs voor Swift Kampioenskansen van MSV slinken Leiden presteert ook onder druk Petrenko nadert perfectie op WK kunstrijden Sport Rijnsoever rolt Docos op MAANDAG 30 MAART 1992 onctrwatir Scylla kalft af LEIDEN et Leidse Scylla dreigt het slachtoffer te worden van een totale leegloop. Naast het vertrek van Mirjam Hooman (naar het Duitse TUS Glane) zoeken ook Mc- rijn de Brnijn en Michel de Boer hun heil elders. De Bruijn staat in de belangstel ling van het Duitse Aken. Dc Boer van het Limburgse Bar- tok. Bij Rijnsoever en Docos zijn vergaande fusiebespre kingen begonnen over het formeren van één vrouwen team. De besturen van beide verenigingen kwamen vorige week bijeen. 'Rijnsoever- voorzitter Henk Kreft De bedoeling is om een sterk team te formeren dat in de eerste helft van de competi - tie de thuiswedstrijden bij Docos speelt. Maar dit moe ten we met de bond (N'NTB) bespreken. Mochten wij niet tot een akkoord komen, dan gaan we naar alternatieven zoeken, want Rijnsoever is ambitieus genoeg. Schreuder stunt op 1500 meter buttf «anp De evaluatie is de allerlaatste confrontatie van het schaatssei zoen. De wereldbekerfinale voor de mannen m ButtS MM hel laatste duel. De strijd voor een sterkere positie van het top schaatsen binnen de KNSB zou wel eens harder kunnen zijn dan die op het ijs. Ab Krook gaat vandaag een verdere pro fessionalisering van het schaat sen bepleiten, twee andere coaches vertellen volgende maand hetzelfde verhaal. Drie Nederlandse allrounders leiden ron hoogendam tafeltennismedewerker In de landelijke tafeltenniscom- petitie hebben de vrouwen van Rijnsoever in de derby tegen Docos meedogenloos toegesla gen: 1-9. In de eerste divisie mannen ging Pecos/Oegstgeest 2 als Scylla met 9-1 onderuit te gen respectievelijk Kluis en Middelburg Zuid. Rijnsoever kenden afgelopen zaterdag on der leiding van interim coach Marco Cecchi absoluut geen ge nade met Docos. Vooral de am bitieuze Mariska de Haas bleek ongenaakbaar. Met drie over tuigende zeges op Petra Buite laar, Sylvia Laseroms en Marijn Olden (die volgend seizoen niet meer uitkomt voor Docos) legde zij de basis voor de ruime zege. Mirjam de Meij, doorgaans wei nig scorend, verbaasde iedereen door dit huzarenstukje te eve naren. Alleen Iris Sjaardema gunde Buitelaar een winstpotje. Na deze ruime triomf is Rijnsoever ver buiten bereik (8 punten) van mededegradatie- kandiaat Olympia gekomen. De reserves van Oegstgeest kunnen zich na het 9-1 verlies bij Kluis hoogstwaarschijnlijk opmaken voor een hernieuwd tweede divisie-avontuur. Want de tien punten achterstand op Veldhoven lijkt met nog drie ronden voor de boeg niet meer in te halen. Marco van der Meij- den won als enige een partij. De reserves van Scylla vertoe ven al enige weken m de Md* van de eerste divisie. De Leide- naars schijnen een patent te hebben op een 9-1 nederlaag. Thuis tegen het sterke Ros- kam/MZ won alleen Jozef Hooman één keer. i Docos kre gen van het jeugdige DOV een niet geringe nederlaag te ver werken: 0-10. Het Leidse vlag- geschip (Mentink. Kuif en stand-in Van Veen) zit al een tijdje in de gevarenzone en moet het volgend seizoen stél len met een plek in de voor hun vertrouwde derde divisie. maakten dat professionalisme op het ijs met bekers en dagze ges in Butte al waar Falko Zandstra. Thomas Bos en Rintje Ritsma. Mocht bij de evaluatie de samenstelling van de kern ploegen een discussiepunt zijn, de aanwezigheid van Arjen Schreuder bij de allrounders is dat na dit weekeinde zeker niet. Schreuder. de zevende man in Krooks brigade, verraste door zijn persoonlijk record op de 1500 meter met twee seconden terug te brengen tot 1.53.00. Daarmee trad de Noordhollan der in het spoor van Ritsma. die vorig jaar bij de seizoensluiting in Inzeil als derde uit de mist te voorschijn kwam. Schreuder, die een WK-plaats op de langste afstand miste, verbaasde iedereen, zichzelf in cluis, met zijn matineuzc ver richting. Zijn laatste ronde was goed, zijn voorlaatste zelfs uit stekend. Niemand voltooide die ovaal sneller dan de 20-jarige schaatser uit Den lip. Zandstra. Geir Karlstad en Dan lansen incasseerden zater dag de laatste wereldbekers Van de allrounders kwam Zand- ■na rn met 7409 dollar aan 'fi nalegeld' (pakweg 12.000 gul den) ook financieel het beste af. wielermedewerker Weer geen winst voor de Drent Erik Dekker. De pupil van coach Piet Kuys raakt er een beetje ge frustreerd van. Voor de derde keer op rij haalde de talentvolle amateurwielrenner zaterdag het podium in de zware klassieker de Ronde van Drenthe en steeds werd het een troostprijs. Nu was Koga-renner Paul Ko- nings, in een tweegevecht weer beter dan de plaatselijk favoriet. Een troostprijs was ook weg gelegd voor de ploeg van het Leidse Swift/Casba. In de be ginfase telden de blauwwitten, met drie renners in de kop groep, wel degelijk mee. Maar toen uiteindelijk ae prijzen wer den verdeeld, was er slechts de 27ste plaats voor de Zeeuw Vital Timmermans, die zijn goede fi nale beloond zag met negen punten. luist die punten zijn een be langrijk onderdeel in de top- competitie van de KNWU. In de vlakke waaierklassiekers moet het Leidse' team punten bijeen sprokkelen omdat de kans daar voor de komende weken in de heuvels van Limburg aanmer kelijk kleiner is. Of Mare Faas en Niels van Stralen moeten vol gende week in de Hel van Mer gelland tot in de finale een woordje kunnen meespreken. Zo ver kwamen zij gisteren in Drenthe nog niet. Bij de eerste afscheiding van dertig renners was Swift/Casba met drie man (Faas. Rasch en Van Stralen) goed vertegen woordigd. In Beilen was de voorsprong zelfs vijftig secon den. Maar bij het nemen van de zeer hinderlijke keien in Zweelo slonk de kopgroep tot slechts negen renners F aas had van het drietal de langste adem. Maar na de verzorging in Odoorn moest hij zich uitgeput in de bezemwagen laten hijsen. Odoorn hebben Mark Rasch en Erik Boogaard nooit gezien. De twee Noordhollanders hadden, na het goede rijden van de laatste weken, hun dag niet en pakten een snellere weg richting finishplaats Hoogeveen. Laurens Koster en Timmer mans hielden wel stand. Met de kleine Van Stralen trotseerden zij een hevige sneeuwbui en kregen weer zicht op de eerste dertig renners, die dc belangrij ke punten zouden verdelen. Al leen Timmermans slaagde er uiteindeli|k in zich bij ncn te voegen. Van Stralen en Koster kwamen binnen in het uitge dunde peloton. Enige tijd eer der haa Frank van Veencndaal zijn voorwiel als tiende over de eindstreep gedrukt. In de ploc- genrangschikking van dc top- compelitie zakte Swift/Casba van de zesde naar de negende plaats. Een groot aantal renners dat zaterdag in de Ronde van Drenthe acteerde, kwam een dag later in de Omloop van de Baronie aan dc start. Die wed strijd werd ontsierd door een groot aantal valpartijen. Die el lende bleef ook Swift/Casba niet bespaard. Ploegleider lan Zwaan had bij de doorkomst in Zevenbergen twee man (Her man Bakker en Pascal Vergeer) in dc frontlinie zitten. Die groep werd gevolgd door een aantal renners, onder wie Peter Mol en Erft van Nleuwkert Maai hal noodlot sloeg weer toe. Bakker ging voor de vierde maal dit sei zoen tegen de keien en zag tot zijn schrik dat ook Pascal Ver geer tegen het wegdek was ge slagen Weg waren dc kansen van de actieve Leidse wieler ploeg Het zat de Warmondse fami lie Vergeer toch al niet mee want ook F.tienne. die voor het eerst in zijn widercamère in één koers samen met zijn oude re broer Pascal reed, werd door een andere renner aangereden en moest met een krom wiel de strijd staken. De Zeeuwen Peter Mol en Erik van Nieuw kerk re den de 160 kilometer lange klas sieker wél uit. maar boefden zich na afloop niet bij de prijs uitreiking te melden Hetzelfde v erhaal ging op voor Peter Tates (Nieuw Vennep) en Van Veen endaal. Swift/Casba start zaterdag in dc de Hel van Mergelland, de derde rit voor topcompetitie. met Faas, Van Stralen. I emand Warmerdam (Kouderkerk), Mol en Timmermans. De zesde ren ner wordt nog aangewezen. Uit de regio komt ook Van Vecnen- daal aan dc start van de lastige koers, die door een groot deel van BdgjC voert. Hogendoorn verslaat Varkevisser leiden Ed Hogendoorn heeft de laatste rit van de Rijn- en Bol lenstreekcompetitie gewonnen. De A-amateur van Excelsior ver sloeg Mark Varkevisser (Swift/Casba) en zijn clubgenoot John Spek. Kees Slingerland (Excelsior), die zaterdag in op De Bult vierde werd, eindigde als eerste in het eindklassement. Bij de B- amateurs was Kees de Goede de beste van de dag. Dirk Meeu wenoord eiste het eindklassement voor zich op. leiden gerrit-jan van ceen basketbalmedewerker MSV blijft het kampioenschap maar uitstellen. Na het verlies vrijdagavond tegen de reserves van Rotterdam Zuid (60-56) duurt het nog minstens twee weken voor de bloemen uitge reikt kunnen worden. De Noordwijkse vrouwen leken halverwege het seizoen al ruim schoots de concurrentie te heb ben afgeschud, maar moeten nu met nog drie wedstrijden voor de boeg nog oppassen. De voorsprong is maar vier punten op BCA '60. MSV moet nu nog twee wedstrijden winnen. In de eerste helft zag het er al lemaal nog goed uit. Rotterdam Zuid werd vastgezet met als ge volg een ruime voorsprong bij rust: 37-27. Daarna viel het stil. Het naderende kampioenschap legde de speelsters een grote dmk op de schouders waarvan Rotterdam Zuid eenvoudig pro fiteerde. MSV kwam maar aan negentien puntjes toe in de tweede rondgang en dat ver klaart het verlies. De vrouwen van Lisse be zorgden Orca's één wedstrijd voor het einde van de competi tie de degradatie uit de eredivi sie. In eigen huis werd de ploeg uit Urk met 48-40 terecht gewe zen. De scheidsrechters traden hard op tegen de vele overtre dingen van beide ploegen. Een opleving bij de stand 26-14 bracht Orca's nog even terug in de wedstrijd, maar na de rust (30-26) kwam Lisse niet meer in gevaar. Scores Lisse: Hooger- vorst 11, Van Ruyten 11. De mannen van Lisse konden het niet bolwerken tegen de re serves van Akrides: 68-78. Lisse is inmiddels al veilig, Akrides daarentegen staat bovenaan in de eerste divisie A en had er dus baat bij om Lisse te buiten. Dat gebeurde dan ook. Blitz deed in de strijd om de tweede plek in de eerste klase van het rayon West goede zaken door concurrent Rowic in een rechtstreeks duel te verslaan: 104-93. Bij rust was het al 48-56. Rowic kwam nog terug tot 60- 63, maar Blitz maakte het kar wei goed af. Scores Blitz: Hei- debrecht 32, Brussche 23, Bruinsma 16. In een uiterste poging degra datie nog af te wenden won Grasshoppers uit bij New Stars: 67-77. Het duurde tot ver in de tweede helft voordat de Katwij- kers op voorsprong kwamen, maar na 66-66 was het snel ge beurd met de thuisploeg. Sco res Grasshoppers: Van der Mey 14, Vos 12, Schaddé van Dooren 12, De Jong 12, Kees Mesema ker 10. leiden gerrit-jan van ceen basketbalmedewerker Luba Leiden lijkt de tweede plaats in de promotiedivisie niet vrijwillig uit handen te willen geven. Het is alleen lastig als kampioen Goba de rest van de competitie niet meer serieus neemt en steken laat vallen te gen concurrenten van Leiden. Dat deed Goba afgelopen zater dag in en tegen Weert (86-85), waardoor de reserveploeg van Weert opeens de grootste kans hebber op de tweede plaats is. Leiden heeft na de winst op Wy- ba afgelopen zaterdag (75-64) dan wel evenveel verliespunten, maar het onderlinge resultaat is op doelsaldo in het voordeel van Weert. „Het riekt een beetje naar competitievervalsing", verklaar de coach Bert Samson na af loop. „Maar het kan me niet zo veel schelen. Weert telt niet mee voor een promotieplaats, dus die ploeg kan ons niet in de weg zitten. Voor mij telt meer dat we weer een overwinning hebben behaald. Als we dat over twee weken weer doen, eindigen we gelijk". Voor tegenstanders als Wyba is er in elk geval geen eer te be halen als ze op bezoek komen bij de Leidenaars. Daarvoor is het krachtsverschil te groot. Eén helft lang zag het er naar uit dat de ploeg uit Wychen een serieu ze opponent was, maar de hoop op winst tegen de runner-up werd na rust heel snel de grond in geboord. Leiden opende sterk. Het scoorde gemakkelijk. Dat Wyba na een kwartier op voorsprong kwam (27-28), was de schuld van Leiden zelf. Er werd niet meer gescoord en nogal slordig met het balbezit omgegaan. Bij de rust was er zelfs een klein gaatje geslagen door de bezoe kers (31-38). Druk „Ik denk dat de spelers een beetje onder druk staan", aldus Samson. „Er wordt natuurlijk veel geschreven en gepraat over onze kans om te promoveren en dan vergeten ze om te bas ketballen. Dan denken ze het vanzelf gaat. In de rust heb ik dat dan ook tegen ze gezegd." De uitwerking van de peptalk bleek in de tweede helft. Wyba kwam er niet meer aan te pas. De achterstand was in een mum van tijd omgezet in een voorsprong - 48-41 na vijf mi nuten - en Leiden kwam niet meer in gevaar. Verdedigend zat de zaak op slot. De weer in goe de vorm verkerende Loet de Ruijter en de immer trefzekere Erik van der Maas deden het aanvallende werk. Met nog een wedstrijd voor de boeg blijft Leiden volop in de race. Blue Herons mag over twee weken ook geen obstakel zijn. Blue Herons is vrijwel ze ker gedegradeerd. Maar zoals zo vaak schuilt volgens Samson juist daarin het gevaar. „Als je niet meer hoeft te winnen speel je altijd meer relaxed. Dan schiet je automatisch gemakke lijker en kun je nog wel eens vleugeltjes krijgen. We moeten kunnen winnen, we staan ten slotte niet voor niets tweede." Scores Leiden: Van Der Maas 22 (15 rebounds), De Ruijter 22, Wals 9. oakland anp/btw Viktor Petrenko heeft na de olympische titel ook de wereldtitel kunstrijden ver overd. De Oekrainer was In Oakland, Ca- lifomië met afstand de beste. In de vrije kür kreeg de man uit Odessa tweemaal de hoogste score van 6.0. Het zilver ging naar de Canadees Kurt Browning, de we reldkampioen van 1989, 1990 en 1991, het brons naar zijn landgenoot Elvis Sto- jko. Europees kampioen Barna uit Tsjechoslowakije viel terug van de twee de naar de zesde plaats. Petrenko (22) gaat zijn titels verzilve ren. Niet direct in de ijsshow Skating van Katerina Witt, maar bij de profs. Volgen de maand is hij van de partij bij de prof wedstrijden in Cincinnati. Net als Brow ning en de Amerikaan Bowman. Beiden hebben plannen na deze wedstrijd over te stappen naar Holiday on Ice. Voor Browning lag bij olympisch goud drie miljoen dollar klaar. Inmiddels is de prijs gehalveerd. Petrenko voerde in Oakland dezelfde kür uit als in AJbertville. In de Savoie nam hij op de muziek van Verdi en Cho pin geen risico. In Califomië was zijn ar tistieke uitvoering perfect Hij kreeg twee keer 6.0 en zeven keer 5.9. Voor de tech nische uitvoering waren zijn cijfers be duidend lager: een 5.4 en vier keer 5.8 en 5.9. Desondanks kon niemand in zijn schaduw staan. „Ik was nerveuzer dan in Albertville", zei Petrenko. „In Albertville was de druk groot. Ik kon er goud win nen. In Oakland was ik gestresst omdat ik na mijn olympische titel verplicht was iets te laten zien." Oscar Taal (13) probeert doel te treffen namens Leiden. De rossige forward kwam tot een totaal van acht punten. foto lofk zuyderduin Frankrijk let weer op Jean-Francois Bernard. In de luwte bij de Spaanse vedetten Indurain en Delgado heeft de Fransman zijn zelfvertrouwen teruggevonden. In Parijs- Nice maakte 'JefP zijn landgenoten voor het eerst sinds lange tijd weer op zijn talenten attent. Gisteren volgde de eindzege in het Criterium International, met een kleine voorsprong op Gert-Ian Theunisse. De Belgische semi- klassiekers gingen in het weekeinde naar twee Belgen. Jo- han Museeuw won de E3-prijs, TVM'er Johan Capiot ze gevierde gisteren in de Brabantse Pijl. parus anp Bernard, ooit door de Fransen als de opvolger van Bernard Hinault gezien, voelt zich in Spanje op zijn gemak. Alle aan dacht richt zich op het Spaanse tweetal Indurain/Delgado, voor wie de Fransman in het grote rondewerk het vuile werk op knapt. Zodat hij in de kleinere koersen zijn eigen gang kan gaan. Zo was het in Parijs-Nice en in het weekeinde in het Critéri- um International, waar hij de eindzege dankte aan zijn sterke optreden in de afsluitende tijd rit over twaalf kilometer. De tweede plaats achter zijn land genoot Moreau, slechts uit te drukken in honderdsten van een seconde, was voldoende om Gert-Jan Theunisse in de eindrangschikking twintig se conden achter zich te houden. De Nederlander eindigde in het specialistenwerk als dertiende. De etappezeges op zaterdag en gistermorgen gingen naar de Australiër Hodge en de Italiaan Furlan. In België ging de voorberei ding op de Ronde van Vlaande ren, aanstaande zondag, bij twee eendagswedstrijden ver der. Zaterdag greep de ploeg van Jan Raas naast de overwin ning in de E3-Prijs. Bulten als de Kruisberg, Oude Kwaremont, Eikenberg en Kluisberg kon slechts een kleine schifting in het peloton teweeg brengen. Michel Comelisse probeerde het met de Italiaan Lietti en de Oostenrijker Traxl. Het drietal geraakte ruim zes minuten vooruit. Onder de losbarstende hagelbuien kwam de grote groep weer bij. Een groep van dertig mocht na acht Vlaamse hellingen in Harelbeke strijden om de over winning. Raas had met Veen- stra, Vanderaerden en Nijdam drie sterke pionnen in de hoofdmacht. Ze redden het niet in de sprint tegen de Belg Johan Museeuw. Gisteren zorgde Johan Capiot in de Brabantse Pijl voor het tweede Belgische succes. De renner uit de ploeg van Cees Priem had in Alsemberg een minimale voorsprong op zijn landgenoten Paul Haeghe- dooren en Mario De Clercq. Het peloton had een zware dag door het gure weer. Rob Harmeling en Laurent Fignon hielden het met nog negentig kilometer voor gezien. Roger van den Bossche probeerde zijn bestaan als anonieme prof een ander aanzien te geven. Zijn vlucht duurde honderd kilome ter maar leverde geen hoofd prijs op. Op dertig kilometer van de streep moest de inmiddels door Noël Szostac bijgehaalde Van den Bossche zich gewonnen ge ven. Frans Maassen ging met Etienne de Wilde op jacht naar de overwinning, maar kreeg slechts even de ruimte van de uitgedunde achtervolgende groep. In de slotkilometer was het met hun uitlooppoging ge daan. De Australiër Hodge schreef zaterdag het eerste gedeelte van het critérium internationale op zijn naam. foto afp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19