LZ 1886: 'fabuleus' Gemini/Kangt eindelijk loon Gemini/Kangeroes krijgt eindelijk loon naar werken Sport Zeven ereplaatsen Leidse zwemmers Leidse roeiers goed in de combinaties Crescendo gaat heel schuchter van start redactie herman joustra ad v Jan Langenhorst (rechts) van LZ 1886 gaat aan de haal. Jason Cast van Rotterdam heeft het nakijken. foto henk bouwman r MAANDAG 30 MAART 1992 amsterdam harm gusman Hoewel geen enkele voltallige Leidse acht qen overwinning wist te behalen bii de zestigste editie van de Heao of the River, konden diverse Leidse roeiers en roeisters die deel uitmaakten van combinatieploegen, wèl ze gevieren. Terwijl de organisatie een aantal jaren geleden het formeren van dergelijke combi natieploegen minder aantrekke lijk maakte, is deze vorm van samenwerken voor verenigin gen met een klein aantal wed strijdroeiers op hoog niveau vaak de enige manier om in de prijzen te kunnen delen. Alle drie de Leidse roeiverenigingen zijn momenteel als dergelijke verenigingen te beschouwen. Voor Njord behaalde Irene Lijs in combinatie met Willem III, Nereus, De Laak, Orca, Laga en Triton de overwinning bij de vtouwen-achten in de eerste di visie in een nieuw baanrecord. De acht van Okeanos, die vorige week de Heineken-vierkamp won, werd met veertig secon den verslagen. De derde tijd in .totaal, op precies één minuut van de supercombi, was voor de tweede-divisie-acht van Nereus, die voor de gelegenheid was aangevuld met jacobijn Bruij- ning van Die Leythe. Net als vo rige week won deze ploeg ge makkelijk haar eigen divisie, waarin een Njord/Asopos com binatie de derde plaats behaal de. Bij de vrouwen dubbelvieren was er in de tweede divisie een overwinning voor Asopos de Vliet in combinatie met Proteus Eretes. De derde stek in deze di visie, op negen seconden van de winnaars, was voor een combi natie van Njord (Verheijen), Die l rvthe (Fumée) en Nautilus. Deel uitmakend van een su percombi met Willem III, de li»ak, Spaame, de Hoop en de Arnstel won Schipper (Njord) de lichte acht, slechts drietiende seconde voor de verenigings- ploeg van Nereus. Een gedeelte lijk Leidse combi met Jansen en Straver (Njord) en van Steenis (Asopos) volgde in dit veld op 25 seconden. Bij de zware mannen ging de overwinning in de eerste divisie naar het monsterverbond van de Oude Vier van Skadi met de nationale ongestuurde vier. Voor het eerst sinds twee jaar moest R1C genoegen nemen met de tweede plaats. De overige roeiers van Njord ontbraken in de hoogste divi sies. Trainingscoördinator Leichtfuss koos voor deelname aan de wedstrijden in Seneffe van vorige week, en aan de DD- race van volgende week. De eer stejaars achten van Njord ver schenen wèl aan de start De vrouwen kwamen nauwelijks boven een tempo van twinitg halen per minuut, en werden daarmee laatste in hun veld. De zware mannen eindigden mid denin hun veld, net vóór de eer stejaars van Asopos, maar bijna twee minuten achter het zege vierende Nereus. Deze Amster damse vereniging had ook de snelste lichte-eerstejaars, maar in dit veld eindigde Njord uit stekend bovenin met een vierde plaats. De juniorenacht van Die Ley- the/Alphen/DDS moest ander maal zijn meerdere erkennen in de combinatie van Het Spaar- ne/Willem III/Gouda/Tubantia. Op de meet bedroeg het ver schil ruim veertig seconden. De verenigingsploegen van Come- lis Tromp en Viking volgden op ruime afstand. In de lagere regionen van de veteranen en de club-ploegen is de Leidse deelname nog steeds groeiende. In een veld van 48 mannen club-achten behaalde Asopos de zesde plaats, terwijl Die Leythe tien plaatsen lager eindigde. Bij de vrouwen club- dubbelvieren roeide Asopos naar de zevende plaats in een veld van 28 ploegen. heeft men weinig te zoeken in de degradatiepoule. Dit in te genstelling tot de tegenstanders die nog wel de nodige punten bijeen dienen te sprokkelen om gevrijwaard te blijven van de gradatie. Tot overmaat van ramp vervult spelmaker Mark van Belkum, op voorspraak van bondscoach Trumbic, momen teel de rol van toeschouwer het geen het spelpeil niet ten goede komt. Vrijdagavond Iaat verloor De Zijl dan ook met 9-6 van Het Ravijn. Gisteren zegevierde het team met 10-9 over dezelfde ploeg. Doelpuntenmakers De Zijl/LGB over de twee wedstrij den: Edwin Redegeld 3x, Marco lb den bram van cent korfbalmedewerker Voordat volgende week de veld- competitie opnieuw losbarst zette Crescendo de eerste schreden op het gras. De koplo per in de derde klasse K begon uiterst schuchter aan de tweede seizoenhelft. Middenmoter Suc ces werd slechts met de aller grootste moeite met 13-11 ge klopt. Voor coach Liesbeth Kok die vrijwel zeker ook volgend sei zoen bijCrescendo werkzaam zal zijn, kwam de moeizame start niet echt als een verras sing. „We wisten vooraf dat we het moeilijk zouden krijgen. Het spel van Succes, met die insnij dende dames, ligt ons gewoon niet zo. In de zaal hadden we ook al erg veel moeite met die ploeg. Ik ben al blij dat we ge wonnen hebben, want we kun nen we ons geen enkel puntver lies permitteren, willen we Phoenix voorblijven." Kerkvliet 4x, Anton Heiden 2x, Robbie Dubbeldeman 2x, Niels Joor 2x. Ronnie Ligtvoet en Jo- han Kluivers elk lx. De middenmootpositie van Vivax kwam door de 14-6 ne derlaag tegen De Ham niet in gevaar, maar echt verheugd kan trainer Frits Welling daar niet over geweest zijn. Zijn ploeg is in de slotfase van de competitie nauwelijks vooruit te branden. In een oogwenk keek men al te gen een 6-1 achterstand en was het ongelijke treffen beslist. Ser ge Dictz scoorde driemaal. Katwijk nam de koppositie van WZK in de tweede klasse over door met 14-4 van Nauti lus Dordrecht te winnen. De Coach Kok had alle reden om opgelucht te zijn na afloop. Vrij wel de gehele wedstrijd poogde de koploper zonder enig resul taat de middenmoter de achter halen. Al na 2-1 (Debbie Blogg en Peter Baak) raakte Crescen do achterop, mede doordat het twee strafworpen onbenut liet. De donderpreek die coach Lies beth Kok tijdens de rust (5-7) afstak, miste zijn uitwerking niet. Maar hoewel Henk Alberts voor de aansluiting zorgde (7-7) bleven de Schiedammers tot tien minuten voor het einde aan de leiding. Na'de gelijkmaker van Peter van Leeuwen (10-10) bewerkstellig den Debbie Blogg en Arno Kool- oos, vervanger van de aan het dijbeen geblesseerd geraakte Henk Alberts, eindelijk de om mekeer. Nadat Succes tegen had gescoord, hield Peter van Leeuwen op de strafworpstip de zenuwen wel in bedwang. Met zijn derde treffer bepaalde hij de eindstand op 13-11 Katwijkers waren superieur aan hun tegenstanders die pas in de laatste periode tot treffers kwa men. Uitblinker aan Katwijkse kant was Ronald Heemrood; hij trof zeven maal doel. WZK op zijn beurt leverde zijn kopposi tie in door met 8-7 van het Am sterdamse Dolfijn te verliezen. De ploegen waren lange tijd ge lijkwaardig aan elkaar. Dolfijn kwam echter het gelukkigste uit de bus. Doelpuntenmakers WZK: Marco Halfmouw, Hugo Bregman en Edwin van der Geest ieder 2x. Edwin van der Geest lx. Derdeklasser Sassen - heim verloor voor de tweede maal dit seizoen van DWT. De Haarlemmers bevestigden hun suprematie door met 4-3 te winnen. De vrouwen van De Zijl/LGB wonnen net met 7-6 van Esca Arnhem. Een belang rijke overwinning voor de ploeg van Krik Parrel die na een 3-6 achterstand toch nog op 7-6 wisten te finishen. De Zijl is nog steeds in de race om de tweede promotie plaats naar de hoofd klasse. Wandy Kater scoorde 3x De vrouwen van LZ zijn met nog twee wedstrijden voor de boeg verzekerd van een tweede positie in de tweede klasse. Concurrent NZC werd zaterdag in het 5 Meibad op 6-6 gehou den. Ellen Hoogebóom scoorde 3x, Emmy in het Veldt 2x en Yvonne Flippo lx. nieuwerkerk aan de ussel nora bakker zwemmedewerker LZ 1886 bemachtigde zeven ereplaatsen in het Polderbad van Nieuwerkerk. Daar werd gisteren de A-klasse wedstrijd van de Kring Gouwe Rijnstreek verzwommen. Het program ma vermeldde de school slagafstanden voor de vrou wen en de vrije slag nummers voor de mannen. In de jongste categorie' bij de vrouwen wa ren de ereplaatsen louter voor LZ-zwemmers. Leonie Chaud- ron, Ester Slats en Daniella van Schooten mochten in de ze volgorde het eremetaal op halen. Sarah Clarke deed dat in de daaropvolgende leef tijdscategorie met opnieuw persoonlijke records. Ook Ma- rielle Kraan scherpte haar bes te tijden aan en was de snelste in haar groep. Michiel van Schaik liet zich bij de jongste mannen niet kloppen over twee afstanden op de vrije slag en dat deed zijn clubgenoot Remco Singe- ling ook niet over drie afstan den, wat voor ieder goed was voor eerste plaats. Vijfkamp De Columbiaan uit Voorhout en het Leidse LZ waren eikaars tegenstanders in de Vijfkamp in het Vijf meibad. De Leide- naars die met een aangevulde B-ploeg aan de start versche nen deden het aanzienlijk be ter dan de Voorhouters. De oorzaak hiervan was dat De Columbiaan voor het eerst in haar geschiedenis op twee fronten moest aantreden. Een vijfkamp waarin voorheen ook het inmiddels opgedoekte Vi vax uit Oegstgeest uitkwam, wordt nu door de ploeg van trainer Ben Kersten overgeno- De overvolle zwemagenda betekende dat in twee ver schillende zwembaden moest worden aangetreden. Ternau wernood konden beide wed strijden gevuld worden met zwemmers op de diverse pro Fortuna. In de derde set profi teerde de ploeg van Leo Boere met 2-15 van een zwakke op stelling bij de gastheren. In de vierde en vijfde set bleef het ini tiatief door hard werken en goed spel van Ewout van Dijk en Ronald Meyer aan Voorscho- tense zijde (2-3). Leython 2 en Radius 3 speel den een gelijkopgaande wed strijd. Leython was gehandicapt door het ontbreken van de bui tenspelers Ronald Kamphuus en Saco Sytstra, maar wist op de momenten dat de motivatie en concentratie in de ploeg aanwe zig waren goed te scoren. De Leiderdorpers namen een 2-1 voorsprong, maar zagen in de vierde set de Gouwenaren langszij komen. In de vijfde set werd de winst veilig gesteld door de aanvallende impulsen van invaller Marcel Hoogeveen. Vrouwen Bij de vrouwen verloor Gemini ruim van Rijnmond. Met name aan het net moest het team van coach Bernard van der Pols de meerdere erkennen in de Vlaar- dingse ploeg. Gemini kwam geen moment in het spel en kon na een uur de kleedkamer weer opzoeken. Leython had de nodige moei te met de tegenstand van NOVO In de eerste set ging de strijd gelijk op. De Noordwijkse vrou wen trokken zich op aan het ni veau van de Leiderdorpse kop loper. Aan het eind trok Ley thon met 16-14 net aan het langste eind. Ook in de tweede set gaf de ploeg van coach Frans van der Berg niets cadeau. On- gramma-onderdelen. Dat kostte de Voorhouters een ho ge positie in de totaalrang schikking. De overwinning ging nu naar LZ met 111,5 punten. De Columbiaan moest genoegen nemen met de vierde plaats en 74 punten. Ook de verdeling van het ere metaal was ruimschoots in het voordeel van de Leidenaars, 22 om 6. Kersten was desalniettemin toch zeer tevreden over zijn pupillen die achttien persoon lijke records wisten te noteren. Wouter de Jongh scoorde op de 100 meter wisselslag de tweede plaats met 1.17,9. Roy van Arkel en Marieke de jongh behaalden zo n zelfde klasse ring op de 200 meter school slag. Op de halve afstand tikte Bianca van Rheenen als derde aan in 1.45,2. Aan LZ-kant liet Linda Weyermans twee eerste plaat sen noteren. Op zowel de 100 meter rugslag, 1.12,0 als op de 100 meter vlinderslag, 1.14,5, deed zij dat met persoonlijke records. Jeroen en Saskia de Keyzer scherpten beiden hun persoonlijke beste tijden op respectievelijk de 200 en de 100 meter schoolslag aan met winnende tijden. Ingeborg Hocks was sneller dan voor heen op de 100 meter wissel slag die zij winnend aflegde in 1.19,0. Winst was er ook nog voor Robert Chaudron op de 100 meter schoolslag met de tijd van 1.40,9. Van Weerde Tijdens de imposante Interna tionale Leeds Open in Enge land kende Leidenaar Van Weerde het genoegen uit te komen tegen de ex-wereldre cordhouder op de 100 meter schoolslag Adrian Moorhouse. Van Weerde scoorde op de 50 meter schoolslag in de finale de vierde plaats met 0.30,5. In de finale op de 200 meter schoolslag, waar Moorhouse niet op startte, veroverde hij de zilveren medaille met een tijd van 2.24,0. der aanvoering van de goed spelende Maria Vodegel won Leython ook deze reeks met 16- 14. In de derde set kon NOVO het tempo van de ploeg van coach Lieuwe van der Meulen niet meer bijhouden (3-0). Door het verlies van de concurrentie is Leython nu kampioen van de promotieklasse. Gemini 3 speelde de slechtste wedstrijd van dit seizoen tegen Delta 3. De Voorschotense vrouwen hadden geen afdoend* antwoord op de sterke Delftse service en verloren binnen een uur tijd: 0-3. VCS speelde alleen in de tweede set goed tegen Span ning. Deze reeks eindigde in 3- 15. In de eerste en derde set lie ten de Sassenheimse speelsters zich té veel meeslepen met het matige niveau van de Goudse opponent. De ploeg van Reno Jagtman won desondanks een voudig met 0-3. Leython 2 startte ongecon centreerd tegen hekkesluiter In- ter Amicos. De eerste set ging naar de Voorburgse vrouwen, vanaf de tweede reeks met spel- verdeelster Coby van Rijn en de jarige Caroline van Gendt aan het roer kregen de gasten geen schijn van kans meer 3-1. RW boekte een nuttige over winning op ZVH 2. In de eerste set kon door een wisselende passing de aanval niet goed in stelling worden gebracht. In de tweede set kwam de ommekeer. Aanvalster An je de Knecht red de net de set met 16-14 na een achterstand. In de derde en vierde set won de ploeg van coach Sieme Boom overtui gend. De Algerijnse bondscoach Abdelhamid Kermali is ontslagen en zes van zijn spelers zijn uit de selectie gezet. Een en ander is een gevolg van de zwakke prestaties van de titelverdediger in het toernooi om de Afrikaanse voetbalbeker. Algerije werd in januari in de eerste ronde uitgeschakeld. Dat werd Kermali zeer kwalijk genomen. Hij wordt opgevolgd door het duo Abdcrrahmane Medaoui/Meziane Ihgil. NOVO doet goede zaken De Lange Sport/NOVO deed goede zaken. De volleyballers wonnen thuis van naaste con current Super/Roosendaal. In een spannende strijd stelden de Noordwijkers hun plaats in de tweede divisie praktisch veilig door een 3-1 winst. Gemini- /Kangeroes krijgt toch loon naar werken. Zelf wonnen de Voorschotenaren van WM'63. Naaste belager Bosta/The Smash 2 liet een punt liggen en moet Gemini naast zich dulden op de eerste plaats van de derde divisie. De vrouwen van Gemini verloren van Rijnmond en lijken definitief gedegradeerd uit de tweede divisie. De vrouwen van Leython werden het afgelopen weekeinde kampioen in de pro motieklasse. NOVO speelde een belangrij ke wedstrijd tegen Roosendaal. De Noordwijkers misten bui tenaanvaller Rob van Daalen wegens een enkelblessure. Jeugdspeler Addo Kraan vulde de selectie van coach Nico Hal- sema aan. in de eerste set had NOVO het initiatief door een goede service. Het aanvalsspel van de Brabanders werd goed ontregeld (15-8). In de tweede set zakte de concentratie weg en Roosen daal nam al snel een 5-13 voor sprong. Een ijzersterke reeks blokkeringen van NOVO was het breekpunt. De Noordijkwers stoomden in een keer door naar 15-13 winst. Door opnieuw con centratieverlies in de derde set kon Roosendaal deze met 10-15 winnen. In de vierde set sloeg de vermoeidheid toe bij de gas ten: 3-1. Gemini deed afgelopen week einde goede zaken. De Voor schotenaren wonnen ruim van het taaie WM'63 in Monnic- kendam. Door een constante servicedruk van Gemini kwa men de Noord-Hollanders niet in hun spel. De gecombineerde aanvallen van de bezoekers leidden tot veel scores. Door de 0-3 winst stijgt de ploeg van coach Leon Jungslager naar een gedeelde eerste plaats. VCS werd vorige week kam pioen in de promotieklasse, maar ging net als vorige keer met 0-3 ten ender. Het ontbre ken van spelverdeler Hans Geerling en middenaanvaller Ad van Elk door blessures breekt de Sassenheimers op. Met een zeer matige pass liep VCS tegen het laag geklasseerde Jodan Boys constant achter de feiten aan. Ook de coaching van Geerling kon hier weinig aan veranderen: 0-3. Graficon/Donar won einde lijk weer eens. Tegen Ariston waren de Merenwijkers duide lijk sterker. De ploeg van Ron Groen en de zijnen maakte minder fouten dan in de vorige wedstrijden en wonnen ruim met 3-0 van de Delftse studen ten. RW trof een ongemotiveerd Spanning tegenover zich, zodat ook de Rijnsburgers het talrijke publiek geen optimaal kijkgenot konden bieden, na twee gemak kelijk gewonnen sets wisten de reservespelers de wedstrijd af te maken (3-0). Gemini 2 liep in Nieuwerkerk aan de IJssel al snel tegen een 2- 0 achterstand in sets aan tegen Volleyballers Leython gaan voor de zoveelste keer kopje onder leiden volleybal Het leed is voor Leython nog altijd niet ge leden. Voor de zoveelste keer dit seizoen gingen de vorige week gedegradeerde Lei derdorpers kopje onder. Peelpush zegevier de in Op Dreef: 1-3. De uitgedunde formatie van John Groen startte ondermaats. Paul de Winter en Paul- Jacques Verhoeven verprutsen de bruikbare set-ups van spelverdeler Rik Uiterwijk. Peel push trok profijt: 3-15. In de tweede set maakte Groen gebruik van de diensten van de bejaarde' bankzit ter Rob Mudde. F.en goede zet. getuige de 15-12 winst. Mudde deed het goed als spel verdeler, Hans Broere en Rik Uiterwijk knal den de punten bijeen. De winst in de derde set ging wederom naar Peelpush, waarop een spannende vierde set volgde. Bij 14-14 gingen enkele Leython-spelers ten onder aan de spanning, waardoor Peelpush met een 1 -3 zege de terugtocht naar Meyel kon aanvangen. Met een tevreden grijns stapte LZ trainer Hans Parrel na afloop van het treffen LZ-Rotterdam de kantine binnen. Daar was dan ook alle reden toe want het fabelachtige optreden van het eerste mannenteam van de oudste zwemvereniging van Leiden moet zelfs een gelouterd trainer als Parrel in hoge mate hebben verbaasd. leioen wim siera """T" voldoende om ge- rust aan het verdere verloop van de wedstrijd te beginnen. Incasseerde LZ in de compe titie al het minste aantal tegen treffers, zaterdag werd duidelijk waarom. De spelers van LZ kunnen het namelijk opbrengen om hun tegenstrevers geen cen timeter ruimte te gunnen. Op vallend is daarbij de rol van de bijna 40-jarige Jan de Graaf die spelend als een veldheer zijn defensie bij de les houdt. Tel daarbij op dat doelman Arjo Bunnik in goede vorm verkeert en het mag duidelijk zijn dat Rotterdam nauwelijks tot daden wist te komen. Slechts drie maal vond men het net achter de uitblinkende Bunnik, dit in schril contrast tot LZ dat 10 doelpunten voor zijn rekening nam. Het overgrote deel kwam echter tot stand in de laatste rondgang, een fase waEuin Nonnekes en de zijnen al uitgeteld tegen de touwen hingen. Het blijft echter een bi zarre situatie in de eerste klasse want met nog twee spannende weken in het vooruitzicht zijn er nog drie ploegen die in aanmer king komen voor promotie. Naast de beide kemphanen van zaterdag ook nog Brandenburg. Doelpuntenmakers LZ: Niels Zuidweg, René van der Zeeuw, Jan de Graaf elk 2x. Aarjan Mei rink, Bas Willemsen, Frans Van den Brink en Frans Langerhorst ieder eenmaal. Hoofdklasser De Zijl/LGB snakt naar het einde van de competitie. Alleen in de thuis wedstrijden is er nog sprake van enig elan in De Zijl-formatie. Begrijpelijk is dat echter wel want met 28 punten op zak waterpolomedewerker Werden vorige week tegen streekgenoot Vivax al de funda menten gelegd voor de stap naar de waterpolo-elite, tegen het geroutineerde Rotterdam werd net promotiebouwsel ver der opgetrokken. De torenhoog favoriete Rotterdammers kre gen met 10-3 een pak slaag van jewelste. Een overwinning die met na me is toe te schrijven aan acht- ste-jaars trainer Parrel die zijn ploeg op de juiste momenten scherp weet te krijgen. Kende men een tweetal maanden gele den nog een aantal dieptepun ten, nu aan het eind van de rit de hoofdprijzen worden ver deeld lijkt LZ sterker en gemoti veerder dan ooit. En daar is zelfs Rotterdam, met de oud internationals Non nekes in de gelederen, niet te gen bestand. Het was dan ook niet verstandig van Rotterdam- coach Isaac Hofman om de LZ- ploeg in een dagblad af te doen als een peuleschil. „De 'R' en Brandenburg promoveren, zon der twijfel." Koren op de molen van LZ dat geladen aan het cruciale treffen begon. De enige smet op het verder vlekkeloze optreden was het openingsdoelpunt van Rotterdam; Na 20 seconden draaide Van Galen behendig weg van Jan Langerhorst en vierde het meegereisde Rotter dam-legioen al feest. Achteraf veel te voorbarig want het men taal sterke LZ stelde al snel orde op zaken. Twee numerieke meerderheden, benut door Niels Zuidweg en Aarjan Mei- Peter Baak van Crescendo is op weg naar de korf. De Leidse ploeg won wel, maar speelde verre van overtuigend. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18