Handbalteam blijft tobben in de marge Egberink wijst Forescate de weg naar het kampioenschap Wintercircuit jeugdtennis heeft een grotere jas nodig Sport Bollenstreek schiet te kort in de breedte MAANDAG 30 MAART 1992 LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER Noorlander/Bollenstreek ver loor afgelopen weekeinde on nodig mei 1H-19 van SEW. De ploeg uit Nibbixwoud kreeg met de winst meer dan het verdien de Bollenstreek leidde drie kwart van de wedstrijd en kwam aanvallend met Nici Boriceanu als diligente beter uit de verf dan SEW. Defensief hield de ploeg uit Voorhout zich dank zij het goede werk van Diana van Dam ook goed staande. Toch ging de wedstrijd verloren. Het verlies lag niet aan de arbi trage. want die was in handen van het beste koppel van Ne derland: Haak en Koppe. De ne derlaag moet aan twee oorza ken worden toegeschreven. Ten eerste sprong Bollenstreek in de eerste helft slordig met de kan sen om en ten tweede liet Mar jan Bult van SEW zich in de tweede helft danig gelden. De moegestreden defensie van Bol lenstreek, Gerrie van Jaarsveld in het bijzonder, kon haar niet afstoppen. Bult scoorde zeven maal op nagenoeg identieke wijze. Dreigen met een door braak naar links, rechts voorbij gaan en links scoren. Iedere Bollenstreek-supporter zal met weemoed hebben te ruggedacht aan de periode toen de combinatie Boriceanu/Bult uitkwam voor het roemruchte Foreholte. Een topteam met keepsters als Anita Seur en Dia na van Dam. Maar momenteel moet trainer-coach Jan Alma ballanden van de wereld. Het is een naïeve gedachte die steeds werd gevoed door bondscoach Guus Cantelberg. Hij kreeg met zijn positieve blik de in slaap gevallen bobo's van de bond wakker en peuterde tonnen aan sponsorgelden los. Handbal zou in Nederland gaan leven. Prestaties van Oranje moesten de kar trekken. Met zijn team creëerde hij in feite op een gekunstelde manier een si tuatie zoals die eigenlijk in de competitie zou moeten gelden. Veel trainingen, veel wedstrij den. Het was te geforceerd. De vraag is hoe het nu verder moet. Cantelberg verbond zijn lot aan de kwalificatie voor Zweden, maar lijkt terug te ko men op zijn harde opstelling Hij vindt zichzelf de beste coach om handballend Nederland er bovenop te helpen en heeft nog steeds vertrouwen in de toe komst. Maar hij zal na Oosten rijk van goeden huize moeten komen om de geldverslindende operatie, die nota bene misluk te, nog een keer te laten uitvoe- Deze week gaan zijn 'profs voor een blauwe maandag' weer gewoon aan het werk bij hun andere baas waar ze ge woon onder contract staan. En een paar keer per week pakken ze dan' bij hun club weer de training op. Gewoon zoals het was en misschien ook maar moet blijven. Het Nederlandse handbal is in Oostenrijk tijdens de WK- kwalificatiestrijd gezakt voor een belangrijk examen. Twee overwinningen in het afgelopen weekeinde tegen Polen en Bulgarije deden daar niets aan af. Pas toen er niets meer te halen viel en de druk van de ketel was, ging Oranje presteren en sleepte het nog een negende plaats uit het vuur. Dat deed Oranje ook wel zonder de dure begeleiding en extra trainingsuren, zo bewees het verleden. Het NHV sluit de ogen voor de realiteit. Binnen de eigen landsgrenzen is van tophandbal geen sprake. De nationale com petitie is zwak en spreekt buiten de provinciegrenzen van Lim burg niet erg tot de verbeelding. 'Profs terug naar hun baas De Nederlandse topploegen worden zodra ze de grens over gaan afgeschoten in Europa Cup-verband. Maar ondanks dat denkt het NHV met de na tionale selectie wèl mee te kun nen komen met de beste hand- Vooraf dichtte Nederland zich zelf een plaats toe bij de beste vier (Noorwegen, Oostenrijk, IJsland en Zwitserland plaatsten zich) die volgend jaar naar de WK in Zweden gaan. Dat opti misme was gebaseerd op een zeer gedegen voorbereiding die veel weg had van profhandbal. De spelers bij hun clubs allen amateurs kropen maanden lang bij elkaar, werden tijdelijk vrijgekocht door het Nederlands Handbal Verbond (NHV) en oe fenden in tientallen interlands. Nici Boriceanu van De Bollenstreek bestookt het doel van SEW het doen met in feite slechts vijf eredivisiewaardige speelsters, de beide genoemde keepsters en enkele, zij het veelbelovende speelsters uit het tweede team zoals Esther en Anja van der Ploeg en de verrassend opere rende Linda Rotteveel. Het manco ligt in de breedte van de ploeg, en dat kwam De Bollen streek in de slotfase tegen SEW duur te staan. Toen had SEW nog krachten over en moest De Bollenstreek afhaken Het effect was teleurstellend Zelfs tussen landen van B-ni veau sloeg de ploeg van bonds coach Guus Cantelberg een modderfiguur. De intensieve voorbereiding maakte van Oranje bepaald geen vechtma chine of een geduchte tegen stander. De ploeg kwam zich zelf op een pijnlijke wijze tegen en binnen de lijnen stak het amateurisme weer op. Neder land consolideerde de plaats in het rijtje van de tweede garni tuur, niet meer en niet minder De marge van drie doelpun ten was op zijn zachtst gezegd geflatteerd. Daar kon ook de trainer-coach George Dekeling van SEW, die met Frans van ler- sel van Aalsmeer en Martin Ko hier kandidaat is voor de opvol ging van Jan Alma. weinig op afdingen. Voor Bollenstreek scoorden Gerrie van laarsveld 7, Nici Bo riceanu en Esther van der Ploeg 3, Ingrid Besseling 2 en Linda Rotteveel 1. FOTO LOEK ZUYDERDUIN ALPHEN AAN DEN RUN De tennissers Xander van Bom mel en Fabian Ubels hebben gisieron op de finaledag van het Leidse wintercircuit de hoofd prijs weggekaapt. De spelers van het Alphense TEAN vorm den in hun eigen woonplaats de hal van Nieuwe Sloot het sterkste koppel. In de B groep trokken Mark Brand en leroen Straver van Boskoop aan het langste eind. In C waren Robert Peeters en Roy Wttewaal (Tehado) de sterksten. Guido Madeira en Igor van der Hoeven van Fores- Boudewijn Pouw en Bob van de Wijngaard (De Merenwijk) in E. Bij de meisjes was Lisette Faas (Llsse) samen met Marieke Zwerver (Artesia) succesvol in A. De beker in de B-poule was voor Yvonne Doove en Merlijn Vink van Lisse. Brendd Dekker en Nicoline Jasper van Botesa eindigden in C als besten. De finaledag betekende het afscheid voor Annette Schoone- wolf uit Zevenhoven en Geeske Booij uit Boskoop. Negen jaar lang was de organisatie in han den van dit duo. „Onze kinde ren deden mee en zo zijn we er beiden eigenlijk ingeroldver telt Schoonewolf. „Ik deed het al een jaar langer", vult Booij haar aan. „Op een gegeven mo ment zag ik haar enthousiast langs de lijn staap en toen dacht ik: die moet ik hebben." „In het begin stond het ge beuren alleen open voor gese lecteerde jeugd die ook dis trictstraining kreeg. Nu is er een open inschrijving voor alle jeugdspelers in het district met het gevolg dat we aan een pla fond zitten en soms kinderen teleur moeten stellen", vervolgt Booij. „We hebben nu op zon dag negen banen van negen tot drie uur tot onze beschikking en dat betekent dat we maximaal 232 kinderen kwijt kunnen ge durende het winterseizoen." „Maar Nieuwe sloot gaat uit breiden", weet Schoonewolf. „Dat betekent dat het deelne mersveld nog steeds kan groei- Beiden benadrukken dat ze er zeker niet mee ophouden van wege slechte ervaringen. „Nee hoor", verklaart Schoonewolf. „Ik heb er gewoon niet zo veel tijd meer voor. Ik heb zin om andere hobby's te gaan uitoefe nen of in ieder geval daar mijn energie in te steken." „En er staan alweer opvolgers klaar hoor", valt Booij haar bij. „Zo'n evenement moet toch behou den blijven. We zijn het enige district in Nederland waar zo iets georganiseerd wordt. Er is oók geen concurrentie van de grote toernooien voor de jeugd in Nederland. Onze beste jeugd doet mee en er zijn ook mter- districtswedstrijden voor de topjeugd. Zo komt het dat Paul Dogger (ooit Neerlands grootste talent en tegenwoordig A-spe ler) op de beker staat. Voor de rest hebben alle gerenommeer de B-spelers van dit moment zoals Onno Guinau en Martijn Krans vroeger meegedaan." Maar het meest wordt de jeugd natuurlijk geïnspireerd door de naam van lan Sieme- rink. Wie wil er immers niet winnen en zodoende op één en dezelfde beker vereeuwigd wor den met een wereldtopper. i negen jaar lang de organisatie van het Leidse wintercircuit v Rugbyteam uitgeschakeld HANNOVER ANP Het Nederlands rugbyteam is uitgeschakeld voor promotie naar de A-poule. In Hannover verloor Oranje met 3-7 van Duitsland, dat de B-groep nu aanvoert. Over twee weken wor den de laatste ontmoetingen af gewerkt. Nederland ontvangt in Amstelveen Polen, België speelt in Brussel tegen Duitsland. Bij Poolse en Belgische winst eindi gen drie ploegen met zeven punten op de eerste plaats. De Duitse rugbyers waren zaterdag in Hannover het best bestand tegen de erbarnjelijke weersom standigheden (hagel en sneeuw), al was ook hun spel verre van vlekkeloos. De jonge Oranje-ploeg (ge middeld 21 jaar) legde het ook fysiek af tegen de Duitsers, die ondanks het forse overwicht voor rust maar één keer tot sco ren kwamen. Kocher drukte een try (4-0), de conversie werd ge mist. Vlak na rust bracht Mare Mi- chelsen (DIOK) met een ge slaagde strafkick de hoop even terug: 4-3. Nowark reageerde echter onmiddellijk door ook een strafschop te benutten en de marge van vier punten te herstellen. Hel kampioenselftal van Forescate. V.l.n.r boven: Bobby van der Kamp, Gert-Jan Egbertnk. Alex van Liefland, Dirk-Jaap Engelen, Paul de Jager, Bemhard Thleme, Olivier Kist V.l.n.r onder Martl|n van Paassen, Guldo Klomp, Jan-Geert Vink, Ferdinand van Loon, Wouter Eikenhout, Reza Ta- berima fOTO HiNK BOUWMAN LEIDEN «JOYCE EMONS HOCKEYMEDEWERKSTER Forescate verzekerde zich giste ren tegen Spirit (4-1 winst) in Schiedam van het kampioen schap. Het elftal ontving uit handen van de voorzitter van Spirit een kratje pils. Gert-lan Fgbennk eiste tegen Spirit de hoofdrol op. Hij open de de score met een strafbal. In de tweede helft kreeg Forescate eerst een doelpunt tegen, maar vlak erna zette Wouter Eiken hout in, waarna Egberink de bal hoog in de touwen pushte. De zelfde Egberink maakte de voorsprong groter uit een straf bal (3-1) In de slotfase kwam Guido Klomp nog in actie en zijn voorbereidende werk werd door de uitblinkende Egberink afgemaakt. In de overgangsklasse B won Leiden voor de eerste keer dit seizoen een thuiswedstrijd. Op ponent Tegenbosch trof in de eerste helft een fel Leids team. Na drie minuten pushte Bart- Jan Kuck de bal hard in. Na rust oefende Tegenbosch meer druk uit. De Leidenaars waren echter niet onder de indruk. Opnieuw scoorde Kuck, ditmaal uit een strafcomer (2-0). Sander Vin- kenstein maakte na voorberei dend werk van Casper Klijn de derde treffer. Uit een strafcomer scoorde Kuck zijn derde doel punt (4-0). Eersteklasser Roomburg won voor de winterstop nog van Voordaan maar moest nu een nederlaag incasseren. Vanaf het 1 begin had Roomburg het spel onder controle maar het miste de kansen. De tegenstanders scoorden twee maal uit een strafcomer (0-2). De Leidse Studs behaalde een mime overwinning op Do- pie. Na een 1-0 achterstand scoorden Steven Randwijck (2x) en Bob-Jan Dietrich (2x) voor de Leidenaars. Dopie scoorde nog eenmaal, Marc van Pappe- lendam bepaalde de eindstand op 5-2. Ook Alecto boekte een overwinning. Michiel Blans be sliste met zijn doelpunt in de beginfase de wedstrijd tegen HDS (1-0). In de tweede klasse B verloor Noordwijk van de koploper HBS met 4-0. In de vierde klasse zegevierde Catwijck tegen Bodegraven (6- 1). Martijn Hagenaars, Paul van der Logt (3x uit een strafcomer), Emst-lan Hogenwoning en Dirk-lan van Leeuwen zorgden voor de doelpunten. Hisalis liep tegen een nederlaag op in Nieuw Vennep. Kikkers bleek voor de tweede maal dit seizoen een sterkere tegenstander (2-0). Vrouwen In de overgangsklasse A bood Alecto gedegen tegenstand aan koploper Rotterdam. In het eer ste kwartier kwam Alecto op achterstand, Lydian Mentink maakte dit weer goed door in de tweede helft een strafcomer te verzilveren. Rotterdam kwam weer op voorsprong via een strafbal. Ondanks verwoede po gingen van de kant van Alecto bleef de score ongewijzigd (1-2). Leiden boekte in de eerste klasse een monsterzege op Voome (7-1). Jet Dekker opende de score. Na de gelijkmaker van Voome haalde Kiki Tesse laar winnend uit. Hierna regende het doelpunten en kon Voome slechts toekijken; Eugenie Du Moulin (2x). Cathelijne Kra nendonk (2x) en Sophie van Hoytema (strafbal) waren de doelpuntenmaaksters. In de tweede klasse behaalde Roomburg na de teleurstellin gen van de afgelopen weken een punt tegen Alphen. Evelien Abbekerk sloeg uit een strafcor- ner raak (1-0). Vlak voor het eindsignaal kreeg Roomburg een strafbal tegen. 1-1. Forescate beheerste de eerste helft tegen Maarssen, Daniëlle Engelen scoorde een mooi veld- doelpunt. Daarna werd het spel rommelig, de stand bleef 1-0. In de derde klasse A lieten de Leidse Studs een punt liggen tegen Pollux. Fleur Abas miste twee strafballen, een doelpunt van Marjan van Beuningen werd afgefloten (0-0). Noord- wijk had te kampen met de af wezigheid van de coach en een aantal speelsters. Tegen AMV] scoorde Mara van der Heiden twee maal, Noordwijk verloor niettemin met 2-3. In de vierde klasse had Hisa lis het zwaar te verduren tegen koploper Catwijck (0-11). Voor Catwijck scoorden: Tessa Schmitz (2x), Mariene Zwitser (2x), Petra Doelen (2x), Nicolet- te Verkade (4x) en Mariyati van Duin.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16