Sport O PSY 'op fluweel' na moeizame zege Katwijk zoekt naar vorm en vertrouwen Het woord is nu weer aan de dokter MAANDAG 30 MAART 1992 A (CHEF) tim brouwer de koning Berlusconi wil een wielerploeg milaan Silvio Berlusconi steekt miljarden lires in voetbal, rug by. waterpolo, basketbal en volleybal, maar nog niet in de wie lersport. Daar wil hij verandering in aanbrengen. Hij wil partici peren in een nieuwe ploeg onder de naam Quaker. De kopman nen moeten Gianni Bugnö en Erik Breukink worden. Berlusconi is een intieme vriend van Giulio Malgara, de Europe se president van Quaker Chiare en Forti, de multinational waar toe Gatorade, de wielersponsor, behoort. Op voorspraak van Malgara heeft Berlusconi contact gezocht met Gian-Luigi Stan- ga, de leider van Gatorade. De eigenaar van AC Milan heeft Stanga het voorstel gedaan het nieuwe seizoen in te gaan met een nieuwe ploeg onder de naam Quaker. Stanga wordt de nieu we supervisor. De ploeg moet worden opgebouwd rond Bugno, Breukink, de Spanjaard Mauri, momenteel in dienst van Once, en de Belg Museeuw (Lotto). Fetisov enkele uren vast in cel newark IJshockey-ster Vïatsjelasv Fetisov heeft enkele uren doorgebracht in de cel. De speler van de New Jersey Devils werd op bevel van districtsrechter Debevoise in Newark, New Jersey opgepakt. Na het storten van een borgsom van 150.000 dollar mocht de Rus weer vertrekken. Fetisov (34), jaren de aanvoerder van wereld- en Olympisch kampioen Sovjetunie, en zijn voormalige agent Malkovich zijn in een juridisch gevecht gewikkeld. Malkovich meent dat hij nog recht heeft op 1 miljoen dollar van de speler. Debevoise was ont vankelijk voor de argumenten van Malkovich en arresteerde Fe tisov. Die gaf Debevoise zijn woord aanwezig te zijn bij het pro ces dat Malkovich wil aanspannen. De Keulenaer betrapt en ontslagen harelbeke Ludo de Keulenaer is zaterdag na afloop van de fina le van de E-3 in Harelbeke bij de doping controle betrapt op een poging tot fraude. De Belg was door het lot aangewezen zijn uri ne in te leveren. Hij probeerde de dienstdoende arts te mislei den en werd daarbij betrapt. Een dergelijke poging tot bedrog wordt volgens het reglement even zwaar gestraft als zou hij posi tief zijn bevonden. De affaire had voor de 32-jarige Belg nog meer gevolgen. De lei ding van de Buckler-ploeg ontsloeg nem op staande voet haarlem gpd De schaatsbond zal juridische stappen ondernemen tegen Mi chel Karsten als de Haarlemse huisarts blijft weigeren namen te noemen van door hem ge drogeerde schaatsers. De KNSB eist, zo bleek gisteren tijdens een persconferentie op Schip hol, volledig eerherstel. Alle kemploegleden ondertekenden de afgelopen dagen een verkla ring, waarin zij verzekerden 'clean' te zijn en volledig af stand te nemen van de bewe ringen van de omstreden arts. Jan Dijkema, waarnemend voorzitter van de KNSB: „Wij hebben de uitspraken van de heer Karsten uitermate hoog opgenomen. Hij heeft de bond en de sporters beschadigd. Wij verlangen dat hij concreet wordt, en dus namen noemt, of zijn beschuldigingen terug neemt. De verklaringen van de schaatsers (op Leo Visser en Thomas Bos na allen op Schip hol aanwezig) ontslaan hem van zijn medisch beroepsge heim in deze zaak." Ab Krook, met zijn pupillen net terug van de wereldbekerfi nale in Butte, was op de lucht haven graag de confrontatie met Karsten aangegaan. Maar mr. Eric Vilé, die de KNSB in de ze zaak juridisch bijstaat, achtte het verstandiger dat de schaat sers zich eerst publiekelijk zou den verantwoorden. „Het is een trieste zaak dat artsen uitspraken doen over een specifieke groep sporters", al dus Krook. „In dit geval is het extra triest, omdat Karsten zich verschuilt achter zijn beroeps geheim. In feite kun je stellen dat hij door zijn uitspraken zijn beroepsgeheim al verre heeft overschreden. Zo'n man moet aansprakelijk worden gesteld." „Karsten stelt de zaken wel erg simpel voor", aldus Krook. .Anabolen steroïden dien je niet zo maar even toe. Het is niet van: je zet een pot met pil len op tafel en dat is het dan." Vanenburg wacht op Inter eindhoven gpd Gerald Vanenburg verwaGht 'een dezer dagen' vanuit Milaan het verlossende antwoord te krijgen, dat hij de komende drie seizoe nen gaat spelen voor Intemazionale. De PSVer is zelf al akkoord met de Italiaanse club. „De clubs moeten nu rond zien te ko men. eerder is er niets geregeld", hield de middenvelder zich na afloop van PSV-Feyenoord op de vlakte. Met de overgang van Vanenburg zou een bedrag gemoeid zijn van twintig miljoen gulden. Twaalf miljoen daarvan worden bij geschreven op de bankrekening van PSV. de resterende acht miljoen zijn voor hem. Drie jaar geleden tekende Vanenburg in Eindhoven een con tract voor z n leven. Hij heeft het echter wel gezien in Neder land. Voor de opvolging van de 28-jarige international (41 inter lands) heeft PSV zijn zinnen gezet op Aron Winter. Manager Kees Ploegsma heeft inmiddels officieel contact gezocht met Ajax. Daarnaast staan Gaston Taument en Peter Bosz hoog op het verlanglijstje van PSV. Gelijkspel UVS r UVS verdedigde zijn I J (gedeelde) kopposi tie in Gorcum bekwaam.' Tegen concurrent SVW behaalden de Leidenaars een nuttig punt. Doelpuntenfestijn yt -y Noordwijk en Rijns- I burgse Boys scoor den samen liefst dertien goals in het afgelopen weekeinde. Quick Boys blijft koploper. Luba kansrijk 1 Q Luba Leiden blijft in I -7 de race voor pro motie naar de eredivisie basketbal door te winnen van Wyba. Kampioen Go- ba verslikte zich in Weert katwuk rob v Ook bondsarts Frank Nusse heeft nog steeds grote moeite met het medisch/ethisch han delen van de Haarlemse huis arts: „Ik heb nog nooit zoiets meegemaakt. Die man beseft niet wat voor schade hij berok kent. De schaatsers worden met de nek aangekeken. Iedereen maakt misplaatste grappen en mogelijke co-sponsors zullen zich nu wel twee keer bedenken eer ze met een schaatser in zee gaan. Maar kennelijk heb je in Nederland nog altijd mensen die zich er graag op laten voor staan dat ze topsporters behan delen." Drievoudig olympisch kam pioene Yvonne van Gennip vindt het een treurige zaak dat mensen steeds vaker denken dat sportprestaties op hoog ni veau niet zonder doping tot stand kunnen komen. „De za ken worden omgedraaid en dat is jammer", meent de 27-jarige Haarlemse. „Kijk. gepraat wordt er toch wel. Het belangrijkste is dat ik voor mezelf weet dat ik clean ben. En dan zal het me een worst wezen hoe anderen daarover denken. Maar top prestaties leveren kan wel dege lijk zonder doping." Van Gennip, die de geruchten ontzenuwt als zou Karsten haar huisarts zijn, is bang dat de ont hullingen van de openhartige Haarlemmer wel eens een slechte uitstraling op de jeugd kunnen hebben. „Ik vind het daarom verstandig dat de KNSB op volledig eerherstel aandringt. Het is toch te gek voor woorden dat iemand zo maar iets gaat roepen. Ik denk dat Karsten ver plicht is, zeker nu wij een ver- Idaring hebben ondertekend, met namen te komen." De volgende stap is nu aan Michel Karsten, gisteravond niet bereikbaar voor commen taar. Eric Vilé: „De heer Karsten moet nu de kans krijgen zich te verantwoorden. Maar ik ga er vanuit dat hij de consequenties van zijn uitspraken inziet." De voetballers van de w Katwijk zijn de weg kwijt. De spelers die elkaar tot voor kort blindelings vonden, zoeken vergeefs naar elkaar. Stapelen in het veld fout op fout en grossieren in zieken- huisballen. De automatismen toch het handelsmerk van de Katwijkse 'wijdbroeken' zijn zoek en met een extra portie in zet is het vele balverlies allang niet meer te compenseren. Vorige week leidde een en an der nog tot een vervelende 0-0 in eigen huis tegen Vitesse Delft. Dat heette toen een inci dent en een wedstrijd 'die er elk jaar wel een keertje tussen zit'. Afgelopen zaterdag werd op sportpark De Krom duidelijk dat het vormverlies structureler van aard is. In de thuishaven strandde de ploeg opnieuw. Dit keer hield het brutale ARC de ploeg een spiegel voor (1-1). In feite waren de Alphenaren vol mededogen, want ze verzuim den om een serie briljante kan sen om te zetten in doelpunten. Trainer Arie Lagendijk windt er geen doekjes om. De coach komt er rond voor uit dat er zand zit in de Katwijkse motor. „Gezien de ranglijst wordt van ons verwacht dat wij tegen ARC de voetballende oplossingen aandragen. Maar op dit mo ment zijn er te veel spelers die onder hun normale niveau zit ten. Het loopt niet, de vorm en het zelfvertrouwen ontbreken. Het is spijtig, vooral als je weet dat de jongens er zo verschrik kelijk veel voor over hebben." Op vorm en zelfvertrouwen valt moeilijk te trainen, vertel Lagendijk wat. Daarom kan hij niet veel meer doen dan zijn spelers het vertrouwen blijven geven en hopen op herstel. Maar in de race naar het kam pioenschap zal Katwijk niet al te lang op deze manier door moe ten sukkelen, want dat kunnen de aspiraties al voor Pasen in de prullenbak. Stuntelen Hoewel Lagendijk zaterdag in vergelijking met vorige week al weer wat verbetering had ge zien, stonden zijn jongens bij vlagen weer énorm te stuntelen. De Leidse oefenmeester heeft door de jaren de Katwijkse se lectie het 'kaatsvoetbal' en de 'driehoekjes' bijgebracht. Maar op het veld ziet hij de laatste wedstrijden weinig meer van zijn inbreng terug. Spelers die de bal lang vragen krijgen 'm kort, en andersom. Soms lopen spelers met bal en al over de zij lijn. Tegen ARC werd al in de be ginfase duidelijk dat Katwijk het dit keer met de voetballende oplossing opnieuw niet haalde. Op het middenveld verliep de balcirculatie uiterst moeizaam en de ploeg had vaak een halve minuut nodig om het vijandelij ke doel te bereiken. Keeper Teun van Duyvebode hij speelde zijn honderste wed strijd zag al snel dat het an ders kon. Zijn uittrappen (wind mee) belandden in welgeteld twee seconden voor het ARC- doel, maar er werd weinig mee gedaan. Zoals Katwijk ook verzuimde om het windvoordeel met af standsschoten uit te buiten. Al leen Dennis Jan Mieras schoot een keer uit zijn slof. Zijn schot van twintig meter spatte op de ■1 Marco de Ridder van Katwijk moet het veld ruimen. Aanvankelijk werd gevreesd voor e paal uiteen waarna Gijs Collé de rebound in het zijnet plaatste. Het was een van de geringe wa penfeiten van de oranjehem den. De tegenstoten van de Alp henaren waren veel gevaarlijker dan al het ijverig ogende, maar ondoelmatige spel van Katwijk. Plaaggeest In de eerste helft kwam links buiten Rob Koster bij wijze van waarschuwing al oog-in-oog met Van Duyvebode. Hij plaats te de bal wel voorbij de keeper, maar ook voorbij het doel. De kleine, geblokte aanvaller zou nog toeslaan. Hij was de hele middag een plaaggeest voor de wankele Carlo van Zeist die al vroeg in het duel op eieren moest lopen toen scheidsrech ter Baas what's in a name hem terecht bestrafte na een overtreding. Kort na rust was Koster weer eens aan de aandacht van de te aanvallend denkende Van Zeist ontsnapt en prompt stond hij opnieuw alleen voor het Kat wijkse doel, na overigens goed voorbereidend werk van Arjan van der Laan. Koster klaarde het klusje nu wel en scoorde in de korte hoek: 0-1. Hoewel Katwijk vanaf dat moment wat voortvarender te werk ging, was het een teken aan de wand dat Lagendijk rommelaar André de Best in bracht om iets te forceren. In het voetballende vermogen van /i|ti ploeg had hij op dat mo- Toch was het een technisch hoogstandje waarmee de 1-1 op het bord kwam. Katwijks top scorer Kees Krayenoord (acht goals) kapte met rechts ARC- keeper Roel Turkenburg en diens hele defensie met één be weging uit en schoot met links de gelijkmaker binnen. Hoewel het scorebord nog de 0-0 van een week eerder meld de, ging de 1-1 de boeken in als uitslag, Dat was te danken aan de onnozelheid van ARC-spits Jacques Key die in de slotfase drie keer op rij alleen voor het Katwijkse doel te vinden was cn niet scoorde. Keeper Teun van Duyvebode zal wel geschrokken zijn van de gaten in zijn defen sie. Zijn reputatie van minst ge passeerde keeper in de eerste niw Blond op hel spd. maai kwam niet in gevaar. De kampioenskansen van Katwijk wel. Katwijk ARC 1-1 (0-0). M Kott» 0-1 76 K'ayenoord 1 1 Sthp-dwechiw (Laas Tc*- vch/xiwer\ 1100 Boekingen Van Ze(« en Col Katwijk- Van Duyvetx». Van ZeK1. L^wfnmafl Pouw, Langevcid. Mier» Verhoogt. Van dar Pi» (Steil. De Ridflw (Da Besil, Colt#. Krayenoord ARC IurkenburK Van der Weydnn Vernw Wouters, Kieie Dijkman, lamm», Van de» Laan, Hoogendocrn. Koter. Key (Boni Bobby Robson is net te veel gentleman om vandaag de vlag uit te steken. Laat staan dat hij het in z'n hoofd zal halen een lange neus te trekken naar al die PSVers, die het vanaf de eerste werkdag niet in hem zagen zitten. Hij zou er alle reden toe hebben. Vanuit de ereloge keek Robson.gisteravond toe hoe PSV tegen Feyenoord geflat teerd de winst (2-1) naar zich toetrok en daarmee op de drempel staat van de zesde landstitel in zeven jaar. eindhoven albert geesing Vertwijfeld kijkt Feyenoord-doelman Ed de Goey de bal r Popescu, vastgenageld in het kruis. Met zijn tweede kampioen schap op rij laat Robson daar mee, net als twee jaar geleden Guus Hiddink, voor zijn opvol ger (Hans Westerhof) een erfe nis achter, die internationaal moet worden verzilverd. Dat is het enige wat voor PSV telt. De landstitel is daarvoor een mid del en geen doel. En die kan PSV normaal gesproken niet meer ontgaan. Ajax Voor Frank Arnescn, de stand - in van Robson, die gisteravond 1 voor de zesde achtereenvolgen- 'h de keer als winnaar van het veld stapte, is het echter nog lang I niet zo ver. De Deen houdt geen rekening meer met Feyenoord. maar wel met Ajax. Met nog vijf speelronden voor de boeg en een achterstand van vier pun ten geeft echter geen sterveling nog een stuiver voor de Amster damse titelkansen. PSV speelt nog drie keer thuis (Willem II. RKC, De Graafschap) en moet nog op bezoek bij MW en FC Groningen. Ajax heeft nog drie uitwedstrijden (Willem II, Roda IC. SW/Dordrecht en speelt in De Meer tegen FC Den Haag en VW. Het restant-pro gramma spreekt daarmee dui delijk in het voordeel van PSV. Ell I e\ rnoord7 ..We waren tot vanavond nog in de race voor drie hoofdprijzen. Daarvan zijn we er nu een kwijt", overzag John Metgod het verschil van zes punten tussen de twee op- Voor de spanning in de com petitie zou net een verademing zijn geweest als Feyenoord in Eindhoven de haver had gekre gen die het verdiende. Het soli de bolwerk uit Rotterdam-zuid speelde een goede eerste helft, kwam toen ook verdiend op voorsprong, maar werd binnen een kwartier na rust overrom peld. „We kwamen toen te zwaar onder druk. de bal kwam veel te snel terug", overzag Wim Jansen de schade die Popescu en Romario hadden aangericht. PSV boog daarmee de achter stand om in een op dat moment verdiende voorsprong. Dat was precies het verschil tussen de eerste en tweede helft. „Voor de rust", bekende Frank Amesen, „onderhielden wij een te veel laag tempo en liepen de aanvallen te veel door het centrum." Dat mocht vooral Popescu zich aanrekenen. „Hij is zo snel en balvast", doorzag Amesen het manco, „dat hij de neiging heeft altijd door het midden te willen opkomen." Maar net zo funest voor de aan vallende machteloosheid was het blasé optreden van Vanen burg en Koeman. De tamme aanpak van PSV ■pwlth het compact verdeel gende Feyenoord keurig in de kaart. In het hart van de defen sie had Romario geen schijn van kans tegen Peter Bosz en kwam Kieft ai evenmin tot im ponerende daden. Feyenoord ging zelfs met een voorsprong de rust in Dank zij een rake kopbal van Henk Eraser uit een hoekschop van Taument. Het protest van Van Breukelen was even zinloos als onterecht. Halverwege zette Amesen de puntjes op de i en brachten de PSVers de wijze lessen van dc Deen in praktijk. .Alleen als dc je de bal snel rond laat gaan cn cn de zijkanten zoekt", herhaal de Vanenburg na afloop, „kun ie dit Feyenoord uit elkaar spe len." Het lukte Iwre keer I'm nen een kwartier. Popescu drong diep door op dc Feye- noord-helft en haalde met links verwoestend uit Zeven mlnu ten later was Romario dc F eye noord-verdediging voor een keer te snel af cn was doelman De Goey andermaal geslagen. Met zijn achtste treffer in tien competitieduels onderstreepte de dekselse Braziliaan nog eens zijn immense waarde voor PSV. Bosz over hem: „Hij doet maar heel weinig, het lijkt net of hij over 't veld wandelt. Dat vergt van een verdediger een enorme concentratie. Als je hem maar even uit het oog verliest, is het meteen raak." Feyenoord on dervond het aan den lijve Het moreel van de ploeg bleef ech ter ongebroken en streed tot de laatste minuut voor de gelijk maker. Monaco De onverwoestbare mentaliteit die Feyenoord in Eindhoven de monstreerde. was Wim lansen uit het hart gegrepen. „Wc zijn na die 2-1 heel goed teruggeko men. Dat is voor mij het bewijs dat de ploeg voldoende kracht bezit om ook woensdag tcscn Monaco een goede wedstrijd te spelen." Dat zal dat zonder Sahau moeten. De Roemeen liep een «u hBHih op m dta .i< Mo pees. Net als Dc Wolf (enkel Landen). en Bos/ (geschorst) moet hij noodgedwongen toe kijken Linskens van PSV gaat waarschi)nh)k vandaag al onder het mes. Hij hield aan het duel met I eyetHMird itii ka|xi(te mr niscutover.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13