Ton Theunis: slachtoffer van zijn eigen eerlijkheid Miss Universe Nederland krijgt de titel niet cadeau Rtv show Spreekuur óp zondag MAANDAG 30 MAART 1992 CLOSE UP Kuis weggestopt in de luwte van Radio 5 houdt Veronica al jaren op zondagmiddag spreek uur voor seksuele probleemge vallen. Er wordt wat geleden in slaapkamers en in geparkeerde auto's. Denk vooral niet dat het achter al die beslagen ruiten ro- zegeur en maneschijn is. Maar Veronica is de beroerdste om- open. Dus ook voor die 73-jari- ge, die laatst opbelde met de mededeling dat hij op zijn leef tijd nog altijd zin in vrijen heeft. Of dat normaal is? De kinderen vinden dat het nu maar eens af gelopen moet zijn. Seksuele problemen verdwijnen waar kopstukken als Leontien Ceulemans. Alfred Lagarde en seksuologe Maria Schopman verschijnen. Meneer moest voor de verandering maar eens niet naar de kinderen luisteren, en gewoon zijn zin doordrijven. Kijk, dat zijn adviezen waar de mens wat mee kan doen. Trou wens, bij Veronica op Radio 5 weten ze toch wat het is om de luisteraars service te bieden. Ra dio Romantica wordt sinds jaar en dag voorafgegaan door het Zwarte Gat, noem het met een beetje fantasie het occulte voor spel. Ook heel leerzaam trou wens. Hoor zo'n mediamiek be gaafde maar eens een vrouw adviseren die permanent last heeft van hoofdpijn. Hij 'ziet' en krijgt door' dat de kwaal te ma ken moet hebben met de op stelling van het bed. „Het bed staat oost/west en het moet noord/zuid staan." Da's mooi, da's heel mooi. Al thans, het klinkt aannemelijk. Maar de vraag is natuurlijk of de ziener werkelijk goed zicht heeft op de slaapkamer van me vrouw. Luister naar haar reactie: „Maar meneer, mijn bed staét noord/zuid.". „Dan is het de wekkerradio", weet de ziener van het Zwarte Gat opeens ze ker. „Die moet u weghalen. En bent u soms in de polder gebo ren?" Maar nee, mevrouw is niet uit de klei getrokken. Wel heefi ze ook een video in de slaapkamer staan, een radio en een tv. „Mevrouwtje", roept de ziener verontwaardigd, „geen wonder dat u hoofdpijn heeft met al die apparaten. Haal ze weg bij uw bed en u zult mer ken dat u geen hoofdpijn meer heeft." Dat zal ook voor de echtgenoot van mevrouw een hele gerust stelling zijn, want hoe dikwijls treedt hoofdpijn niet op als spelbreker in het liefdespel? Dat kreet „ik heb hoofdpijn" meer hoort, komt ze ook bij Ra dio Romantica niet slecht uit. Klanten zat daar. Verwacht geen verhaal over bloemetjes en bijtjes in Roman tica. En ook geen type als Joop van Tijn, die ooit een tongkneu zing riskeerde in een poging de platte benaming voor een een tweetje deftig uit te spreken. Er mag in Hilversum dan wor den geklaagd over de luister dichtheid van Radio 5, als Radio Romantica in de lucht is staat de telefoon niet stil. Chantal aan de lijn. Ze doet 'het' vier keer per dag. Kan dat wel? Haar vriendinnen doen 'het' hooguit vier keer per week. Leontien Ceulemans spreekt Chantal be moedigend toe: „Doe 'het' zo vaak als je wilt. Veel plezier." „Maar wacht dan nog wel even totdat dit programma is afgelo pen", roept op zijn beurt Alfred lagarde, ook bekend als ver knipte seksuoloog in Erotica. „Twintig minuten geduld en je kunt je gang weer gaan." Plat? Daar valt het een en ander voor te zeggen. Maar het kan natuurlijk ook dat zo'n aanmoe diging als die van Lagarde een kenmerkend voorbeeld is van wat Veronica bedoelt met: „Je bent jong en je wilt wat." Praat Mark er niet van. Hij fs jong en hij wil ook wat. Suf heeft hij zich gedraaid om te melden dat condooms krenge van dinge benne. En was daar mee alle ellende maar verteld. Het allerergste is dat zijn vrien din in de meest letterlijke zin niet toegankelijk voor hem is. Wat denkt het panel ervan? Leontien, Maria en Alfred een stemmig: „Je vriendin moet meer vingeroefeningen doen." Puberaal gegniffel in de studio. Waarom zou je de luisteraars serieus nemen, nietwaar? Trou wens, hoe serieus zijn sommige bellers? In dit land struikel je immers over de humoristen. Volgende patiënt. Theo aan de lijn, aan z'n accent te horen een Tukker. Zestig jaar is hij en alles functioneert nog normaal, tot zover geen klach ten. Maar als puntje bij paaltje komt stort alles als een kaarten huis in elkaar, stelt Theo een tikje verdrietig. „Ja maar wat wil je, ouder worden betekent ook dat het minder wordt", probeert Schopman. Theo laat zich niet zomaar afschepen: „Maar me vrouw, het wordt helemaal niet minder! Alleen dat kaartenhuis, hè.". „Faalangst", bedenkt Schopman vervolgens, „faal angst, dat is het. Theo, weet je wat jii moet doen, probeer eens onbekommerd te vrijen met je vriendin." „En mocht het een keer lukken, bel dan nog es op", toetert Lagarde. En zo draaien en drukken op zo'n druilerige zondagmiddag nog heel wat Nederlanders het nummer 035-284408. Zoals Kel ly, die er bepaald moeite mee heeft dat haar partner in bed Eddy Christiani's ouwe meezin ger 'Spring maar achterop' tel kens weer in praktijk wil bren gen. Dan meldt zich ook die knul die het gevoel heeft dat hij het andere geslacht te weinig centimeters heeft te bieden. Ceulemans: „Vrouwen hebben geen problemen met klein ge schapen mannen." En zo laat het panel ten slotte een Haagse mevrouw van 84 jaar een zucht van verlichting slaken. Haar sociaal gevoel drijft haar ertoe om twee eenzame zestigers op z'n tijd een versna pering toe te stoppen. De ene, een blinde man, valt nu op haar jonge stem en die andere zesti ger ook nog op haar uiterlijk. En dat vindt mevrouw gek. Alles goed en wel, zegt ze, maar een man van effe in de zestig kijkt toch niet om naar een opoe van 84 jaar. „Voor de liefde is geen mens te oud", roepen Alfred, Leontien en Maria in koor. „U zou zich gevleid moeten voe len." „Tja, als jullie het zo zien, nou geweldig, dan bak ik voor jullie een boterkoek." Wie riep daar dat zondag een saaie dag is? Leontien Ceulemans: „Vrouwen hebben geen problemen met klein ge schapen mannen." foto ff Vandaag is het zover. Wie wordt Miss Universe Nederland 1992? Een maand lang hebben de twaalf kandidates voor de felbegeerde titel kei hard gewerkt om zich tijdens de rechtstreeks uitgezon den verkiezing (21.15 uur, Nederland 2) het meest voor delig te kunnen presenteren. op haar uitverkiezing waren op school wat lacherig, vertelt ze. „Je haalt toch wel je propedeu se, he?", vroeg een leraar, „want mooi en dom gaat niet samen." De uit Akersloot afkomstige stu dente doet mee, omdat ze be langstelling heeft voor televisie- ALKMAAR ANNEMIEK HUYERMAN Diana Satoer, begeleidster van de kandidaten, polijstte in haar Alkmaarse balletstudio ui terlijk en innerlijk van de meis- ips Dp srhonnhpripn mnpten ""'Bluing iu£R vuui icievisie- JSL ESSE! werk of werken als fotomodel. niet alleen op pumps bevallig een hoge trap kunnen afdalen en ondertussen onbevangen in de camera blikken. Ze moeten ook in staat zijn hele zinnen te produceren. Want alleen mooi zijn en je mond houden past niet in het beeld van Miss Uni- Het is even pauze in de Alk maarse dansstudio. De meisjes verlaten de balletzaal met de grote spiegelwand en vallen aan op stokbroodjes 'gezond'. Het twaalftal is net terug uit Cura sao. Ze hebben er bad- en vrije- tijdskleding geshowd, waarvan de opnamen straks tijdens de tzending worden vertoond. „Ik ben eraan begonnen hoop dat ik er iets in die rich ting aan over houd. Vooropge steld natuurlijk dat ik door de fi nale kom." Nederlandse meisjes scoren meestal hoog in de verkiezingen omdat ze in vergelijking met andere landen hun talen beter spreken. Talenkennis is een ver eiste, omdat de uiteindelijke Miss Universe de functie van public relations-vrouw voor de Amerikaanse Universe-organi- satie gaat vervullen. Dat bete kent een jaar lang acte de pré- sence geven bij grote evenemen ten, openingen en recepties en ^rSenTegdaar'l^dfe he' Prom°*n van produkten Zuid-Holland vertegenwoordigt, van Amenkaanse kleding- en als Sanna lonckhlr, ,20). de "a.s.e Nederland" Noordhollandse kandidate, vin- haber8e- Ue ,aatsle Nederland den het meedoen een overrom pelende ervaring. Het begon als een grapje, ver telt Kirsten 1.71 m, honing- blond haar en grijsblauwe ogen. In het dagelijks leven is ze di rectiesecretaresse bij een staal bedrijf. Toen ze met haar vriend vorig jaar naar de verkiezingen zat te kijken, raadde hij haar aan om volgende keer ook mee te doen aan het door Veronica en Story georganiseerde evene ment. Kirsten: „Ik riep nog dat ik daar helemaal het type niet Rond 5000 meisjes meldden zich aan voor de voorrondes. Na een eerste selectie bleven er 144 gegadigden, afkomstig uit alle provincies, over. Uiterlijk Begeleidster Diane Satoer kneedt kandidates in gewenste vorm se Miss Universe was Angela Visser in 1989. Diana Satoer heeft vijftien jaar ervaring in het kneden van ar tiesten, modellen en presenta toren. Ze geeft begeleiding in bewegen, dansen, spreekvaar digheid en cameratechniek. Het voorbereiden van de Miss Uni- verse-kandidaten lijkt op het wel belangrijk, maar er opvoeden van een kind en dat werd ook naar andere zaken ge- gaat streng, verzekert ze. Het keken, merkte Kirsten. „De jury woord discipline valt herhaalde- lette op de antwoorden die je gaf op hun vragen en of je niet al te zenuwachtig en onhandig overkwam." Drukte Alle vrije weekenden en avon den gaan in de voorbereiding zitten. Voor Sanna Jonckhart betekent dat extra drukte, want ze moet ook blokken voor ten tamens. Sanna. 1.89 m. hoog blond. donkerblauwe ogen, stu deert in Amsterdam Engels aan de lerarenopleiding. De reacties lijk. „Ik kom zelf uit een gezin van twaalf kinderen, die alle maal heel goed zijn terechtge komen, dankzij de strenge aan pak van mijn moeder. Zo doe ik net ook." Als de meisjes voor het eerst bij haar komen, brengt Diana ze zoals ze het zelf uitdrukt eerst op een nulpunt, want ze moeten verder willen komen door wilskracht en vertrouwen in zichzelf. „In het begin ben ik zwijgzaam en als ik iets zeg, is dat om ze op een positieve ma nier af te kraken. Als ze verkrfer- HILVERSUM GPD De Waddenzee en haar milieu staan centraal in drie documen taires die de KRO vanaf aan staande woensdag (Nederland 1, 18.30 uur) wekelijks uitzendt. De films gaan in op drie aspec ten: de Waddenzee zelf, de gar- nalenvisser en de mannen van Rottum. Het Waddengebied wordt ge zien als één van de meest waar devolle natuurgebieden van Eu ropa. De toekomst van natuur en milieu op de eilanden en in de zee is echter door milieube- dreigende activiteiten uiterst Toekomst van de Waddenzee staat op 't spel onzeker. Natuurbeschermings organisaties hebben in het ver leden met acties voeren veel be reikt. Aanstaande woensdag gaan de makers Rob de Wind en Ella Huijzen terug in de tijd en zet ten de gevaren die het Wad loopt op een rijtje: de dam naar Ameland, de inpoldering van het Friese wad, de olie en gas leiding bij Schiermonnikoog en de haven in de Dollard. Verder wordt gekeken naar de schiet oefeningen van het leger en de ononderbroken gifstroom die de Rijn op het gebied loslaat. De film werd in 1990 bekroond op het Internationale Film en TV- festival in New York. De tweede documentaire (8 april) portretteert de garnalen- visser Bertus Meedendorp en de derde (15 april) vertelt over het wel en wee van Rottumeroog en Rottumerplaat. Dossier Weerwerk belicht corruptie in gevangenis m r- ii 4 Kirsten Tegelaar (24), rechts op de foto, en Sanna Jonckhart (20) vinden het meedoen een overrompelende er varing. foto lex van rossen HILVERSUM Wat er kan gebeuren als iemand zich niét neerlegt bij ongeoor loofde praktijken op zijn werk, is te zien in een nieuwe afleve ring van 'Dossier Weerwerk' (vanavond, 20.25, Nederland 3). Gevangenbewaarder Ton Theu nis ontdekte dat enkele van zijn collega's alcohol en drugs aan gedetineerden verkochten. Die onthulling kwam Theunis duur te staan. Het begon allemaal in 1986. Ton Theunis, gevangenbewaar der in de Büjmer, merkt dat on der gevangenen veel drank en drugs worden gebruikt die door zijn collega's worden binnenge smokkeld. Hij weet niet goed wat hij moet doen. „Onder col lega's is een enorm taboe om over corruptie te praten, laat staan dat je daarmee naar de di rectie gaat. Want dan ben je een matennaaier en deug je niet", vertelt Theunis. Door de stimulerende midde len wordt het werken in de ge vangenis steeds onveiliger. Theunis: „Als je ooit tegenover een gedetineerde hebt gestaan, die helemaal is dolgedraaid met het schuim op de mond dan denk je: de vent die de coke heeft binnengebracht is mijn collega niet, maar een crimi neel." In april 1987 schrijft Theunis een rapport aan zijn directie met gegevens over een corrupte collega. De directie vraagt de rijksrecherche een onderzoek in te stellen, en vraagt Theunis om te blijven rapporteren. Dat gaat een jaar goed, totdat uitlekt wat er gaande is. Dan breekt de hel los. Theunis wordt bedreigd doör collega's en gedetineer den. de kleding dragen, maak ik daar een opmerking over of ik zeg dat ze er niet uitzien, zo zonder make-up. Bij mij loopt de hele dag pers rond, roep ik dan, zorg dat je er goed uitziet. Dat is handig voor je eigen pr." Daarna gaat ze 'bouwen', waarbij Diana de sterke punten van de meisjes opspoort en pro beert die te benadrukken. Vol gens haar is 'Flevoland', zoals ze de uit die provincie afkomstige Christa van den Bom, kortweg aanduidt, honderd keer mooier als ze haar mond wat open houdt. Diana: „Ik adviseer haar om bij een interview tijdens het luisteren haar lippen niet te sluiten. Ze heeft een prachtige rij tanden, die moet ze laten zien. Anderen hebben weer mooie handen of benen. Dege nen die minder elegante onder danen hebben, probeer ik een bepaalde houding aan te leren, zodat die benen wèl elegant lij ken." Diplomatiek Schoonheid komt van binnen uit, luidt een oud gezegde. Het innerlijk komt bijgevolg óók aan de beurt tijdens de training. Dé meisjes moeten zich aanpassen in denken en handelen. Diana: „Ik leer ze af om meteen te zeg gen wat ze denken. Toen een interviewer een van de meisjes vroeg wat ze van Pauline Hui- zinga (Miss Universe Nederland 1991, red.) vond, antwoordde ze dat ze haar lelijk vond. Zoiets kan niet. Ik druk ze op het hart om diplomatieke antwoorden te geven. In die ambassadeurs functie kunnen ze ook geen an dere landen afkraken." „Ook leer ik ze te handelen naar de wens van het grote pu bliek. Als je eenmaal een groot artiest of beroemd model bent, kun je je permitteren je eigen zin te doen. Maar als een van de' meisjes voor een sponsor werkt en het verzoek krijgt bepaalde kleding te dragen, kan ze niet zeggen dat ze niet wil omdat ze de kleding niet mooi vindt. Ze moeten opdrachten kunnen vervullen." De dames die maandagavond op het scherm te bewonderen zijn, vormen een goed afgericht twaalftal. De rigoureuze training zal ze van pas komen in de harde wereld van de showbusiness, weet Dia na Satoer uit lange ervaring. De vergelijking met het drillen van recruten voor het leger gaat goed op. „Ook soldaten breng je discipline bij, zodat" ze een hechte eenheid vormen. Daarna moeten ze, net als in een oor log, vechten voor zichzelf/' Ton Theunis, ex-gevangenbewaarder in De Bijlmer. Uiteindelijk ziet hij maar uitweg: hij meldt zich ziek. De bedrijfsarts wil hem afkeuren, maar dat weigert Theunis. „Mij mankeert niets". Als de bedrijfs arts later zegt dat hij alleen eer andere baan kan krijgen als hij officieel is afgekeurd gaat Theu nis uiteindelijk akkoord. Onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat wordt vermeld dat hij niet ziek is of een geestelijk gebrek heeft. Wanneer Theunis de pa pieren thuis krijgt, blijkt dat hij toch wegens ziekten en ge' ken is afgekeurd. Daarop dient Theunis een bezwaarschrift Er ontstaat een patstelling. Als Theunis zelf zegt niet ziek te zijn, zou hij terugmoeten zijn werk. Maar dat is op korte termijn niet mogelijk. Ex-gevan genisdirecteur Wauben: voelt je machteloos als je be waarders die je zelf ook denkt ziet rondlopen, terwijl zo'n man thuis zit." Geen werk dus voor Theunis, die bovendien zijn komen drastisch ziet dalen. Na twee jaar thuiszitten stapt hij naai pers. Dat levert veel publiciteit op, maai geen nieuwe baan. Uiteindelijk ont vangt hij in 1991 een brief waan beslissing om hém af te keuren wordt ingetrokken. Theu nis is er blij mee. Bovendien vindt hij een baantje als vrij williger bij een bu reau voor slachtof ferhulp. Dat werk is inmiddels afgelo pen. Wat er nu moet gebeuren, weet Theunis niet. 'Dossier Weer werk' is een pro duktie van Wim Beijderwellen, Erik Latour en Jan der Zanden in dracht van de RVU (Dossier Weerwerk, 20.25, Nederland 3) foto erik snoek 'Goede morgen' met vioollerares Davina van Wely Hilversum In de uitzending gaat mevouw van Wely uit voerig in op het Nationaal Muziek Instrumenten De Nederlandse vioolpedagoge Davina van Wely Fonds dat vijfjaar bestaat. Het fonds zorgt ervoor presenteert morgenochtend het radioprogramma dat jonge, talentvolle Nederlandse musici kunnen Een goede morgen'. Zij is een leerlinge van de le- spelen op goede instrumenten. Het fonds geeft gendarische Oscar Back en gaf op haar beurt les instrumenten in bruikleen. Verder is in het pro- aan onder anderen Jaap van Zweden en Isabelle gramma muziek te horen van Mendelssohn, Stra- van Keulen. vinsky, Ravel en Mozart. STRIPS BOLLEBOOM I ll#JI| (-rTd'JSg:i QAAG oe pie yt li l VOOR een AM0TENAA& &&- STAAT6R NIKS ERG&ZS DAN 'N PAAR Wa3€«5£PLAATST£N Die ojea zuNSCHouoezGeuzen'. li BOES JÈÜ

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10