Algarve: één grote golf-oase Naar de bollen of iets verder weg: Toerisme Zeilend zwalken over 'kraamkamer' Noordzee ZATERDAG 21 MAART 1992 REDACTIE ROB V N DOMEISTEEN REISBERICHTEN Zomermagazine Zwitserland Het nieuwe Zomermagazine Zwitserland is uit. Alle vakantiegel den komen in het magazine uitgebreid aan bod. Er wordt aandacht besteed aan cultuur en natuur, sport, excursies met trein, boot en bus. festiviteiten en eten en drinken. Het Nederlandstalige magazi ne is te bestellen bij het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Ko ningsplein 11. 1017 BB Amsterdam. Tel. 020-622 20 36. Beurs gebruikte caravans Op zaterdag 4 en zondag 5 april organiseert de ANWB op het ter rein van het Recreatie Centrum (RCN) in Zeewolde de 'Beurs Ge bruikte Caravans'. In totaal zullen zo'n 350 gebruikte caravans en vouwwagens te koop worden aangeboden. ANWB-deskundigen onderwerpen elk ingebracht kampeermiddel aan een onderzoek en geven een prijsadvies. De beurs is beide dagen van 10.00 tot 17.00 uur geopend en de toegang voor zowel koper als verkoper is gratis. Het Recreatiecentrum ligt aan de Dasselaarweg in Zeewolde. Arrangementen in Eindhoven De VW Eindhoven heeft een' folder met weekend-arrangementen in en om Eindhoven uitgebracht. Vijf hotels bieden verschillende mogelijkheden, variërend van een rustig relax-weekend tot een ka noarrangement. De folder is verkrijgbaar bij de VW Eindhoven (tel. 040-44 92 31) en bij de landelijke VW-i-kantoren. ANWB-Gezinstentenshow Jubileum-Cam- pinggidsen. foto pr Ook voor dit jaar organiseert de ANWB weer een zogenaamde Ge- zinstentenshow op het eigen terrein in het Larserbos in Flevoland. Alle bestaande tenten zullen op zaterdag 11 en zondag 12 april op het veld staan opgesteld, inclusief de nieuwtjes van 1992. Voor het eerst is de beurs dit jaar ook uitgebreid met een stand waar toeristi sche informatie kan worden ingewonnen. Onder meer het Brits Toeristenbureau is aanwezig met een flinke delegatie. Het Larser bos is beide dagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur en de toegang is gratis. Het Larserbos ligt aan de Zeebiesweg aan de weg Harder wijk-Lelystad. Er is een busverbinding met de NS-stations van Lely stad en Harderwijk. Goedkope vakanties 'Lekker met vakantie voor weinig geld' is de titel van een brochure die het Nederlands Bureau voor Toerisme in samenwerking met de WV's heeft uitgebracht. De brochure, bestemd voor mensen die over een klein vakantiebudget beschikken, staat vol tips voor een goedkope vakantie of een dagje uit in Nedërland. Onderwerpen die aan bod komen zijn: kamperen, wandelen, fietsen, watersport, voordelige hotels en vakantiewoningruil. De brochure is gratis ver krijgbaar bij VW-i-kantoren, gemeentelijke sociale diensten en vrijwilligersorganisaties. Fietsvierdaagse Een van de bekendste fietstochten is de Drentse Rijwielvierdaagse. Dit jaar zijn de mogelijkheden voor aanmelden uitgebreid, want op alle 300 SNS-banken liggen nu inschrijfformulieren gereed. De Drentse Rijwielvierdaagse wordt dit jaar gehouden van 14 tot en met 17 juli. Het is geen evenement voor mensen die van rust en ruimte houden: er doen doorgaans ruim 30.000 fietsers aan mee. ANWB-Campinggidsen Bij de ANWB zijn de Camping- gidsen 1 (984 pagina's) en 2 (1034 pagina's) verschenen. Kloeke boekwerkjes waarin bij elkaar meer dan 3.000 Europese campings worden beschreven. Per camping verschaffen sym bolen. cijfers en letters duidelij ke informatie over grootte van het terrein, algemene, sanitaire en recreatieve voorzieningen, ligging, beplanting en bodem gesteldheid. In veel gevallen wordt ook een beknopte be schrijving gegeven van de cam ping. Bij elk kampeerterrein staat een korte routebeschrij ving. Omdat de ANWB het feit viert dat nu dertig jaar geleden de eerste gedrukte informatie over campings werd verstrekt, zijn beide jubileumuitgaven voorzien van een speciale kaart vatl de doorgaande routes in ANWB-tentenshow. foto Frankrijk en Duitsland. ANWB- leden betalen voor de gidsen 22,50; in de boekhandel is de prijs 26,50. uw adverten tie op deze plaats brengt vrijetijds- genieters op een goed idee. Bel onze advertentie afdeling. i De zevende van Vale do Lobo, de meest gefotografeerde hole van Europa. foto rob van der pol Bunkers zijn in het zuiden van Portugal ware valkuilen ROB Y DER POL Een restaurant in Malmö. Viktor Palmgren spreekt een aantal naaste medewerkers toe. Een man komt binnen en begeeft zich onopvallend in de richting van de feeste lijk gedekte tafel. Als hij Palmgren tot op een paar meter is genaderd klinkt een schot. Op dat moment is het leven voor Palmgren geschiedenis. En dat terwijl hij van plan was binnenkort aan de Portugese Algarve te gaan golf spelen. Hoofdinspecteur Beek mag het raadsel proberen op te lossen. Beek, de creatie van het beroemde Zweedse schrijversechtpaar Sjöwall en Wahlöo, dat zo'n twintig jaar geleden opzien baarde door een nogal onalledaagse aanpak van het detectiveverhaal. zuidkust bevestigt. Het gebied is niet alleen bij overwinteraars maar ook bij golfers heel geliefd. Waren er zo'n twintig jaar gele den nog maar enkele banen te vinden, de laatste jaren zijn ze als paddestoelen uit de grond geschoten. De populariteit van golf is immers immens. En dat is maar al te goed te merken. Ondanks deze tijd van het jaar zijn de banen van vroeg tot laat vol. Starttijden moeten ruim schoots van tevoren worden ge reserveerd. Spelen in groepjes kleiner dan vier personen be hoort tot de uitzonderingen en een officiële handicap is bij meerdere banen een eis. De greenfee varieert van 80 tot 130 (6.000-10.000 Escudo's). Begin maart aan de Algarve. De overwinteraars weten niet goed waar ze het moeten zoeken. Het weer doet Hollands aan. De temperatuur komt nauwelijks boven de tien graden Celsius uit, windkracht zes a zeven zorgt voor kopjes op de golven en het water komt met bakken uit de hemel. Op één van de kerken in Faro zitten de ooie vaars te kleumen op hun nest. Kortom het weer leent zich meer voor het lezen van Sjöwall en Wahlöo dan voor het spelen van golf. Natuurlijk is dit de uitzonde ring die het normaal behaaglij ke klimaat aan de Portugese Toch werd de eerste Portuge se golfbaan niet aan de Algarve aangelegd. Die eer was in 1890 weggelegd voor Espinho, toen tertijd een klein plaatsje niet ver van Oporto. De baan, die ont stond op initiatief van een groep Engelse wijnhandelaren, was daarmee de tweede baan in continentaal Europa. Werden de volgende banen in Portugal pas zo n dertig jaar la ter aangelegd, de Algarve kreeg zijn eerste golfbaan pas in 1968 in Vale do Lobo. Een jaar later gevolgd door Vilamoura, dat een aardige jachthaven tussen horizon vervuilende hoogbouw verbergt. De golfbanen kwamen er kort nadat Faro zijn luchtha ven had gekregen. De Algarve was daardoor voor massa-toe- risme bereikbaar geworden. Het duurde echter toch nog een aantal jaren voordat Portugal toeristisch kon worden ontdekt want eerst moest dictator Sala- zar het veld ruimen en dat ge beurde pas in 1974. Valkuilen Bij de aanleg is niet op een hec tare grond meer of minder ge keken. Vrijwel alle banen ken nen dan ook allee-achtig aan doende fairways. Bij de oudere banen zijn de villa's er intussen in file langs gebouwd. Zijn er nauwelijks waterhindemissen, bunkers zijn er des te meer. Vaak zo geraffineerd gesitueerd dat ze met recht de benaming valkuilen verdienen. Ondanks alle ruimte kon het toch gebeuren dat bij voorbeeld hole 6 van het A-trajekt van de baan Quinta do Lago tussen twee verkeerswegen ligt ge klemd. En verkeerlawaai past niet bij golf, zeker niet in zo'n natuur. Toch een mini-min puntje derhalve voor Quinta do Lago waar de fairways het ge voel geven dat je tot de enkels in hoogpolig tapijt weg zinkt. Maar in de golfwereld voltrek ken de ontwikkelingen zich de laatste jaren in een razend tem po. Een paar jaar geleden nog kwam Quinta do Lago in een klassement van de mooiste ba nen van het Europese continent nog in de Top tien voor. In Gol fers Magazine nummer 1 van dit jaar is Quinta do Lago pas op de zeventiende plaats terug te vinden; vlak voor de Kenne- mer. Ook Vilamoura I is duide lijk weg gegleden; van de 20ste naar de 36ste plaats. Vilamoura telt inmiddels vier banen. III Doet sterk aan de baan in het Limburgse Voeren- daal denken. Wie er van start gaat waant zich zelfs even in een Nederlands polderland schap. Dat wordt nog geaccen tueerd door de waterhindemis sen die in een deel van Vi lamoura III voorkomen. Al deze banen zijn te vinden in het handzaam gidsje Por tugal Golfers Paradise, dat vorig jaar op iedere golfbaan verkrijg baar was. Het boekje preten deert een overzicht te bieden van alle golfbanen in Portugal; ook die op Madeira en op de Azoren. Des te merkwaardiger is het, dat de door velen als mooi ste van de Algarve getipte baan van San Lorenzo in Quinta do Lago - in de Top Tien bij Golfers Magazine - niet in het gidsje voorkomt. Toch heeft de baan van Vale do Lobo de meeste indruk ge maakt. Niet alleen vanwege de zevende, de meest gefotogra feerde hole van Europa. Kwam het omdat de zon scheen? Golfreizen naar de Algarve wor den onder meer georganiseerd door Rent a Casa (Zoetermeer) en Arke (Enschede). All-in-prijs bij Interhome Huurders van appartementen mopperen er nog wel eens over: de extra kosten die na afloop van de vakantie moeten worden betaald. Niet zelden gebeurt het zelfs dat die kosten (toeristen belasting, sportbelasting. huur van thee- en handdoeken en wat er allemaal nog meer wordt bedacht) in het voor- en na seizoen zelfs hoger uitvallen dan de eigenlijke huursom. Interhome heeft daarom be sloten voortaan in het ene geval een all-in-prijs vast te stellen voor.alle te verhuren apparte menten en bungalows en in het andere geval de te verwachten extra kosten te vermelden. Mocht de sleutelhouder of huis eigenaar zich niet houden aan de bedragen, die in de gids van Interhome zijn vermeld, dan kan de huurder het te veel be taalde bij de reisorganisatie te rugvorderen. Natuurweken Het IVN, de vereniging voor na tuur- en milieueducatie, organi seert deze zomer weer vakantie weken voor mensen tussen de 15 en 30 jaar. De vakantieweken (van maandag tot en met zater dag) spelen zich af in natuurre servaten in het hele land. De deelnemers helpen de beheer ders met allerlei karweitjes, van hooien tot bomen rooien of hei de plaggen. Er wordt overnacht in schuren of tenten. In de avonduren wordt op een crea tieve manier omgegaan met de thema's natuur en milieu. Het is behalve een nuttige ook een goedkope manier van vakantie houden: de kosten variëren van 47,50 tot 92,50 per week. F.en folder is verkrijgbaar bij het IVN, postbus 20123. 1000 HC Amsterdam. Telefoon 020- 622 81 15. De tweemas terklipper Noordvaarder. foto cpd De Stichting 'Zeilgenieters van de Wadden zee' (ZVDWZ) die al 17 jaar met platbo dems van de Harlingse bruine vloot groeps- zeilvakanties organiseert, heeft besloten net programma dit jaar wat kleinschaliger aan te pakken. Er staan de passagiers geen zoals voorheen zeven waddentochten te wachten, maar (tussen half april en half september) vier. Niet het gebrek aan animo vóór het zwerven over de Wadden, de 'Kraamkamer van de Noordzee', is de re den, wel het handhaven van kwaliteit De groei van de Zeilgenieters leidde in de afgelopen jaren tot meerdere en grotere tochten, maar ook tot verhoging van het aantal vergaderingen. Uit vrees dat dit de amusementswaarde van de tripjes zou aan tasten, heeft het bestuur voor een stap terug gekozen. De traditionele openingstocht Sai ling the Eggs in het paasweekeinde van 17 tot en met 21 april wordt gemaakt met on der meer de Poolster, de gloednieuwe trots van de schippersfamilie Moen, De Wadden- zwerftocht l'oseuion heeft plaats van 24 tot en met 31 juli, van 14 tot en met 21 augus tus de Horizontoer vn van 11 tot en met 18 september zwalken tijdens herfsttocht Seps- ail. de platbodems langs de waddenhavens. Tot de vloot van de ZVDWZ behoort ook het motorschip Topaze. toegesneden op ge handicapte zeilgenieters. Aan boord van de klippers Noordvaarder, Poolster, Mermaid en de tjalk Larus, die re gelmatig Waddenhavens aandoen, varen naast de schipper en z'n maatje steeds twee begeleiders mee. Het ganse scheepsvolk slaapt in fraai betimmerde kooien en stappers' hebben aan boord keus uit zowel een maximum aan privacy als aan bene dn "i bowndtb groepivetfc— Itol i m vee maakt een weinig nadrukkelijk onder deel uit van het leven aan boord. De ZVDWZ Gazet met Informatie over de vier tochten, is aan te vragen bij Antwoord nummer 1559,1110 WC in Diemen. Telefo nische informatie over de zeiltochten verschaf fen Margoot van Woensel (033-72 99 1 9) en Reinilde Degen (070-362 39 07). Ierland in trek Steeds meer Nederlanders brengen hun vakantie in Ierland door. Vorig jaar bezochten 82.000 Nederlanders Ierland, 14 procent meer dan in 1'i'io Vooi dit jaar wordt een groei van 12 procent verwacht. De in Ierland gespecialiseerde touroperators hebben hun aanbod dan ook flink uitgebreid. Er zj)n aller I. i arrangementen: flydrive. go-as- vou-please, busreizen. fietsen, huifkarren, kampeerw agens, sportvissen, varen, golfen, paardrijden, cottages en tuinen- reizen. Bij het Iers Verkeersbu reau zijn twee nieuwe brochu res over het groene eiland ver krijgbaar telefoon 020- 622 31 01. Tot ziens in Italië Zojuist verscheen de nieuwe editie van 'Tot ziens in Italië'. In deze gids - die elk jaar ver schijnt en die zo goed als on misbaar is voor de Italië-rei/.i ger, wordt deze keer bijzonder veel aandacht geschonken aan het Columbusjaar 1992. Nieuw is de lijst met adressen van bungalowverhuurders en een opsomming van mogelijkheden voor golffanatea,'Tot ziens in Italië' heeft 176 pagina's boor devol toeristische informatie en is gratis, per brwfkaart op te vragen bij het Nationaal Itali aans Verkeersbureau, Stadhou derskade H. 1U54 i s Amsirr dam. Treinvervoer naar attractieparken verbeterd In samenwerking met een aan tal streekvervoerders beginnen de Nederlandse Spoorwegen het komende seizoen een proef project. dat mo/t leiden tot be tere treinaansluitingen op bus sen die naar de attractieparken Slagharen en Hellendoom nj- den. Vanaf 17 april vinden treinreizigers met bestemming Avonturenpark Hellendoom op de stations Almelo en Nijverdal een direct aansluitende bus naar het park. Vanaf station Hardenberg komt een directe bus naar ponypuk Slagharen De bussen rijden op alle dagen dat de parken geopend zijn. Ruim duizend ideeën voor een dagje uit Ook dit jaar borduurt de Neder landse Spoorwegen voort op de succesvolle formule 'Een dagje uit met de trein". In het op 1 april te verschijnen boekje 'Er Op-Uit! 1992' zijn bij elkaar 1001 ideeën opgenomen voor een compleet uitstapje; 71 dag- ten htm, S3 fietonuM, 16 n wone wandelingen. 26 stads wandelingen. 4 meerdaagse trips en 550 tips van evenemen ten die tussen april 1992 en maart 1993 in Nederland zullen plaatsvinden. Het boekje dat 256 pagina's telt, 4,50 kost en dat bij de VW-kantoren. in de boekhandel en op de postkan toren te koop is, kan ook in boÉto wotdn tmuid hu ito CBB in Ermelo. Echt grote nieuwtjes zijn er in het boekje van dit jaar niet te vinden. Aan de dagtochten - waarvan er vorig jaar 572.000 werden verkocht ia een trip n.T.u Middelburg toegevoegd. een naar het Museon en CinE- motion in Den Haag, een naar Brussel (met een vliegtocht van Antwerpen naar de Belgische hoofdstad) en een atoomtreinrit plus boottocht op de Veluwe en de IJsael. Handig is de mogelijk heid die de NS de reiziger biedt bij een bezoek aan een of ander evenement. Treinkaartje plus toegang all iner zal ongetwij feld veel gebruik van worden gemaakt voor bijvoorbeeld een bezoek aan de Floriade.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21