'Ik houd ook niet van giechelen' 'Overheid laat idealisten gewoon in kou staan' Fiets verplicht op Groen Links Dag Tijssen verdwijnt uit Zoeterwoude Regio Leiden 'Bruinvis lijkt terug te keren in Noordzee' Voorschotenaar vangt bot bij aanvraag terras voor cafe ZATERDAG 28 MAART 1992 17 REDACTIE D»CK VAN DER PLAS CCHffMiEP DE CRAAE* UBKTH BUiTiN* WIM KOEVOET CAROUNE VAN OVERBEEKE 0*1-161419 Verkeersbeleid als thema Directeur openbare werken Voorschoten staat haar mannetje Toen ze een grote foto van haar lievelingspaard Ricardo aan de muur van haar werkkamer spijkerde, vertrokken de Voorschotense gemeente-ambtenaren geen spier. Nee hoor, haar nieuwe collega's vonden het heel normaal dat ze een paard verkoos boven het gebruikelijke familiekie- kiekje. Debora Bonjer (41) heeft dan ook niet het gevoel dat ze in een conservatief dorp terecht is gekomen. Ze voelt zich prettig in Voorschoten: ,,Een mooi groen dorp, een hele verademing na het vervuilde Rotterdam." Debora Bonjer, de nieuwe directeur openbare werken: „Voorschoten is eigenlijk een I meente. Het voordeel van een kleine gemeente is ook dat je minder anoniem bent." VOORSCHOTEN CAROLINE VAN OVERBEEKE j Debora Bonjer is de nieuwe di recteur 'Openbare werken' in het forensen-dorp. „Openbare werken: dat is eigenlijk alles wat je buiten ziet: van boom, brug, verkeerslicht en gebouw tot af valbak." Ze heeft een topfunctie waarbij zowel managements kwaliteiten als veel technisch inzicht vereist zijn. Daarnaast moet ze zich een weg banen door de verschillende politieke stromingen in de gemeente. Bonjer is de eerste vrouwelij ke directeur op de grootste af deling van de gemeente, waar bovendien bijna alleen mannen werken. Of dat problemen ople vert? „Nog niks van gemerkt", zegt ze stellig. „Als je maar nor maal doet. Ln van giechelen houd ik zelf ook niet." Mannenbolwerk De hoge ambtenaar gruwt bij het idee dat ze haar nieuwe baan alleen te danken heeft aan het feit dat ze vrouw is. Van 'po sitieve actie' in die zin moet r.e niks hebben. Ze staat haar man netje: heeft een technische stu- ZOETERWOUDE Het Zoeterwoudse veevoeder bedrijf Tijssen ggat verhuizen naar Hazerswoude, waar men De Hoop heeft overgenomen. Tijssen, nu gevestigd aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. produceert met name 'klein- diervoeders' voor dieren pse- ciaalzaken. Dit gebeurt op 3500 vierkante meter bedrijfsterrein, verspreid over drie locaties. Buurtbewoners hebben in het verleden geklaagd over Tijssen aan de Rijndijk. Met name over stof en van de grote vrachtwa gens die op de weg nauwelijks konden manoeuvreren. Volgende week gaan drie Zoe terwoudse werknemers van de produktie-afdeling al naar Ha zerswoude, de overige zeven tien werknemers van Tijssen volgt later. die gedaan (bouwkunde), heeft haar groot rijbewijs en 'liep 15 jaar geleden al rond op bouw plaatsen'. Bouwplaatsen zijn mannenbolwerken bij uitstek, maar Bonjer had nergens last In Voorschoten valt onder 'openbare werken' zo'n beetje alles: behalve bruggen en we gen, ook de ruimtelijke orde ning en het milieu. Bonjej heeft een paar grote klussen waar ze haar handen aan vol heeft. „De discussie over woningbouw in de polders is natuurlijk belang rijk, daarnaast hebben we hier de fusie van twee woningbouw verenigingen en natuurlijk het afvalprobleem." Maar Bonjer vindt het leuk werk. .Alles wat concreet en praktisch is, trekt me aan. Ik wil best een stapel papier versjou wen, ambtelijke nota's, maar ik wil dan wel een helder resultaat zien. Nota's zijn voor mij een middel om iets te bouwen." Bonjer komt van het Rotter dams 'Bouwcentrum Advies' vandaan waar ze projectmana ger was. Ze begon eind jaren '70 als architect-ontwerper in Rijs wijk, en werd later onder meer bestuurlijk medewerker bij het Tijssen hoopt in het nieuwe onderkomen 'gemakkelijker en beter' te kunnen produceren, verklaart directeur D. Tijssen. Het pand in Hazerswoude is be duidend groter dan de huidige vestigingen aan de Hoge Rijn dijk en de Produktieweg. Bo vendien bevindt het magazijn in Hazerwoude zich dichterbij dan in Zoeterwoude het geval Tijssen verhuist ook omdat het erg goed gaat met het be drijf. „We zijn uit ons jasje ge groeid. En dat is blijkbaar ook een uitkomst voor de buurtbe woners in Zoeterwoude: die klaagden wel eens over overlast. Maar daar konden wij niks aan doen: die huizen werden er la ter door de gemeente bijge bouwd. Wij zaten al met ons be drijf in het pand aan de Rijn dijk" ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (vrom). Voorlopig eindpunt van haar carrière is nu Voorschoten: ze heeft hier ruim honderd me dewerkers onder zich. Hoog niveau Bonjer vindt de overstap naar de ambtenarij in een kleine ge meente niet moeilijk. „Hier wordt op een verbazingwek kend hoog niveau gewerkt. Het is eigenlijk een hele leuke en vlotte gemeente, niet ambtelijk. Het voordeel van een kleine ge meente is ook dat je minder anoniem bent. Nadeel is dat er minder kroegen zijn dan in Rot terdam, maar daar staan weer veel jubilea en andere dorpsfeesten tegenover. Boven dien is het hier met al dat groen veel gezonder dan in Rotter dam." Ze'wist waaraan ze begon toen ze kwam solliciteren. Bon jer had zich bijzonder goed voorbereid op de gesprekken en de mogelijk nieuwe baan: ze had al met de gemeente kennis gemaakt door er rond te rijden, had zich zelfs al door een dikke stapel gemeenteraadsstukken heen geworsteld. „Kilo's papier, maar wel prettig om meer over de gemeentepolitiek te weten." Niemand wist toen nog wie ze was, maar Debora Bonjer wist toen al wèl wie 'Voorschoten' Over beeldbepalende open bare werken in het dorp zegt ze: „Dat is het historische centrum met de monumenten, en na- OEGSTGEEST WIM KOEVOET Al veel eerder zag Katwijker W. Broekman in dat de Oegstgees- ter natuurvoedingswinkel Gaia- polis aan de Oude Rijnsburger- weg geen toekomst had. Van daar dat hij zijn emoties goed in bedwang heeft als hij zijn clien tèle voor het laatst aan gezonde maar vooral ook dure levens middelen helpt. De veelal trou we klanten reageren onaange naam verrast als ze de bijna lege winkelrekken opmerken en Broekman hun donkerbruine vermoeden bij de kassa beves tigt: Gaiapolis is een aflopende zaak. Vandaag kunnen ze er voor het laatst terecht, zij het niet voor brood en groenten want leveranciers komen al eni ge tijd niet meer. „Ik dacht al enige tijd dat het hier moest stoppen. Niemand heeft hier ooit een hele week gewerkt en dat beperkt de be drijfsvoering natuurlijk enorm. De aankleding is schuurachtig, met klemmende schuifdeuren en dergelijke. De presentatie laat zodoende te wensen over. Een etalage kan ik niet maken." Gaiapolis heeft het zo'n veer tien jaar uitgehouden. Broek man heeft daarvan de laatste vier jaar meegemaakt. Aan het opheffen van de winkel heeft zijn handen vol want er moet erg veel worden geregeld. ..Ik stap er niet met win^t uit", grijnst hij. Nu is hij nog verkoper, vanaf april uitkeringsgerechtigde. Broekman verwacht dat hij snel weer een andere baan als verko per kan krijgen. Het is de vraag of dat een baan in het biolo- gisch-dynamische circuit zal zijn. In overleg met de leveranciers („Dat zijn nu vooral schuldei sers") probeert hij een faillisse ment af te wentelen. Als ze de coöperatieve vereniging, de ju- tuurlijk al het groen hier. Daar om wil de gemeente ook niet dat alles dicht slibt met huizen: het dorp wil zijn eigen groene identiteit behouden." ridische eigenaar waarvan ik de enige werknemer ben. een fail lissement aansmeren, is dat niet slim. Er valt namelijk helemaal •niets te halen." Gaiapolis mag dan voorbij zijn, Broekman weet zeker dat een veel zakelijker gerunde na tuurvoedingswinkel in Oegst geest bestaanskansen heeft. „We hebben van meet af aan gedraaid met heel trouwe klan ten, die zich hun antroposo- De nieuwe directeur moet soms wel een beetje lachen óm alle discussies die de gemeen ten in de Leidse regio met el kaar voeren. „Zo van: alles best fische inslag ook in financieel opzicht kunnen veroorloven. Katwijk mag dan een veel hoger inwonertal hebben. Gaiapolis was daar nooit van de grond ge komen. Onze belangrijkste doelgroep zijn ouderen met geld en daarvan zijn er veel in Oegstgeest. Studenten zijn in principe ook wel geïnteresseerd maar die kunnen hel niet beta len." Gaiapolis verdwijnt dan ook maar niet in mijn achtertuin!" Maar ze zegt dat niet graag hardop. Voorop staat voor haar nog steeds 'de leuke sfeer die ik hier heb aangetroffen'. niet vanwege een gebrek aan klandizie, stelt hij. De belang rijkste reden is dat de tuinderij, waarop Gaiapolis staat, is stop gezet. De tuinder wil verkopen en de schuur moet weg. Volgens Broekman behoort een juridi sche spaak in het wiel van de tuinder tot de mogelijkheden. Daarmee zou hij het bestaan van Gaiapolis wat kunnen rek ken De relatie tussen de tuin der en Gaiapolis is daar echter De fiets moet mee naar gebouw het Drieluik op de Groen Links Dag in Oegstgeest. De plaatse lijke afdeling heeft voor haar jaarlijkse speciale bijeenkomst het verkeersbeleid als thema ge kozen. De Groen Unksers en andere belangstellenden wor den uitgenodigd om volgende week zaterdag (4 april) in het gebouw aan de Geversstraat 37 over dit onderwerp mee te dis cussiëren. Fractievoorzitter G. van Eisen kwam onlangs met het plan het gemotoriseerd verkeer om het dorp heen te laten rijden en het langzaam verkeer in het dorp alle ruimte te gunnen. Een der gelijke verkeerscirculatie zou in de stad Groningen met groot succes zijn ingevoerd. Met dat plan steunt Groen Links de plaatselijke werkgroep milieu- VRUE TUD Afscheidsconcert De Stichting lan's Fanfare geeft zaterdag in Zoeterwoude haar jaarlijkse voorjaarsconcert met als thema '10 jaar Paul Olig- schlager in vogelvlucht'. Op die dag neemt de dirigent van de fanfare afscheid, hij wordt op gevolgd door jan Wijenberg. liet concert vindt plaats in hel Muziekcentrum aan de Schen keiweg 6 en begint om 20.00 uur. Donateurs hebben vrij toe gang. andere belangstellenden moeten vijf gulden betalen. te goed voor geweest, meent Broekman. Niets dan lof heeft hij over voor de ecoK>gische teler JMjli ermee opgehouden om niet failliet te gaan en om z'n kinde ren niet met zijn stress lastig te vallen. Des te cynischer is het dat op deze grond, waar dank dj de oiodat he teelt die ei is gepleegd, de regenworm nog een kans Heeft, een bloemist komt te zitten. Als ik die worm zorg. die het autogebruik in het dorp wil halveren De Groen Links Dag begint om 11.00 uur met een verhaal van Fokke de long over de uit gangspunten van een milieu- vriendelijk verkeersbeleid. De Jong is medewerker van de werkgroep 2000 en verrichtte in opdracht van de Vereniging Milieudefensie een onderzoek naar de mogelijkheden van be perkingen van het autoverkeer in Zaandam en Oosterhout. Daama is de beurt aan Van Eisen, die de Oegstgeester situa tie zal toelichten. Na een dis cussie tussen sprekers en be zoekers volgt een zeer korte le denvergadering. Vervolgens is er een lunch. De middag wordt gebruikt voor 'zelfwerkzaam heid in kleine groepen'. De weergoden maken het uit of dat een buiten- of binnen program ma wordt. De Groen Links Dag is om 17.00 uur afgelopen. Wassenaar wil leges verhogen WASSENAAR» De tarieven voor de Wasse- naarse leges, zoals pas poor- ten en rijbewiteen, gfan oil het aan het college van B en W ligt, omhoog. De gemeen teraad beslist maandag of het gestegen uurloon van de ambtenaren inderdaad moet worden doorberekend in de lepe Tarieven die zijn geba seerd op dat uurloon stijgen dan met 6.8 procent, andere kosten gaan met 7,8 procent omhoog. Een rijbewijs kost na 1 mei geen 29, maar 34 gulden. Een paspoort gaat 83,40 gulden kosten. Ook andere tarieven van gemeentelijke dienstverle ning worden hoger. De afgif te van een vergunning of ontheffing kost straks geen 9 maar 24 gulden. Trouwen in de raadszaal van raadhuis De Paauw wordt gemiddeld bij na 260 gulden duurder, de prijs van de kleine trouwzaal gaat met zo'n 180 gulden omhoog. Een hinderwetver gunning kost geen 750 gul den, maar bijna 1700 gulden. was. zou ik m'n kop na de ver koop niet meer boven de grond durven uitsteken." Broekman veralgemeniseert zijn betoog. „De overheden la ten idealistische mensen wel heel erg in de kou staan, want met wat hulp had het hier alle maal niet zo hoeven lopen. Ei genlijk trek ik me meer het lot aan van de producenten van biologisch-dynamische produk- ten dan van Gaiapolis. Zij wer ken zich rot voor een honger- loontje, zijn meer getrouwd met hun grond dan ik met deze win kel. Vijftig jaar geleden was er nog geen biologisch-dynami sche landbouw nodig. Alles is te wijten aan het gigantisch slech te gebruik van Moeder Aarde „Toen ik hier kwam. wilde ik gewoon werken. Ik ben hier niet uit idealisme begonnen. In de loop der tijd is mijn waardering voor kwaliteitsvoedsel wd ge groeid. De herkomst van elk ar tikel dat hier HMI, is dukMfll Een gewone kruidenier weet aat niet meer. Sterker nog. hij wil het niet weten en zijn klanten nog minder. Er kwam bij Gala polis een groeiende hc eveelheid zieke mensen Moeders kwa men hier ecologisch snoep ko pen met diverse stropen omdat nun kinderen van gewoon snoep op tilt raakten. „Genoeg redenen voor de overheid om meer belangstel ling te tonen, maar vergeet bet maar Aan de andere kant past In t mimet om anderen op bu ten te wijzen Misschien heb ik zelf ook een wanbeleid gevoerd. Daarom wil ik ook niet op de fo to. Ik hoop maar dat dit circuit van biologisch-dynamische producenten, groothandelaren, verdeelstations en winkels het uithoudt. Samenwerking van winkeliers lijkt me een belang njke voorwaarde voor het voort bestaan." NOORDWUK/LEIDEN PAUL DE VLIEGER De bruinvis lijkt na een afwe zigheid van enkele tientallen jaren weer langzaam maar ze ker terug te keren.in het Ne derlandse deel van de Noord zee. Dat zegt C. Smeenk, con servator zoogdieren van het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden. In het mu seum wórdt momenteel on derzoek gedaan naar het ver loop in de bruinvispopulatie voor de Nederlandse kust. De bruinvis die gisteren in Noordwijk aanspoelde vormt volgens Smeenk geen uitzon dering. „Het is eigenlijk niks bijzonders. De laatste tijd wor den jaarlijk 30 tot 40 bruinvis sen op dc Nederlandse stran den aangetroffen. De meeste exemplaren overigens ten noorden van Petten." Toch is Smeenk blijmet de vondst. „Voor ons vijf jaar durend on derzoek dat onlangs is begon nen. hebben we zoveel moge lijk bruinvissen nodig. We ho pen dan ook dat alle exempla ren die worden aangetroffen bij ons worden gemeld." Volgens Smeenk was de bruinvis in de eerste helft van deze eeuw zeer talrijk in de Noordzee. „Voor de hele kust werden ze veel gezien en een aangespoelde bruinvis in Noordwijk of Katwijk bracht dan ook nauwelijk commotie teweeg. Tegenwoordig ligt dat anders. Wanneer zo'n beest nu wordt gevonden wil dat, zeker in de zuidelijke kust plaatsen waartoe Noordwijk en Katwijk behoren, nog wel voor wat opschudding zor gen. i vol- Begin jaren zestig gens Smeenk de bruinvispo pulatie in de Noordzee plotse ling sterk af. „De oorzaak is onduidelijk. Ook staat niet he,- lemaal vast of ze zijn gestor ven of weggetrokken. Men houdt het erop dat het laatste het geval was. Hoewel we met zo'n uitspraak heel voorzichtig moeten zijn, lijkt het er de laatste paar jaar op dat de bruinvis weer aan het terugke ren is. Ook vanuit de lucht en vanaf schepen worden steeds vaker exemplaren waargeno- De dode bruinvissen die bij het Leids museum belanden, worden grondig onderzocht. Allerlei proeven en monsters moeten meer aan het licht brengen over de ontwikkeling van de populatie in de Noord zee. Op het verzamelde mate riaal hoopt een van de mede werkers van het museum over enige jaren te promoveren. Van de bruinvis de kleinste walvissoort die voorkomt in de noordelijke wateren wordt in het Natuurhistorisch Muse um uiteindelijk alleen de sche del bewaard. VOORSCHOTEN JOOST BOUWMEESTER Het café-restaurant Entre Nous aan het Planciusplantsoen in Voorschoten krijgt voorlopig geen terras. Burgemeester en wethouders van de gemeente maakten deze week bekend dat zij geen vergun ning zullen verlenen aan de eigenaar van Entre Nous, M. Bruinsma, omdat zij bang zijn voor toenemende geluidsover last. De eigenaar heeft te kennen gege ven dat hij in hoger beroep zal gaan te gen het besluit. Bruinsma vindt het 'raar' dat hij zijn zaak niet mag uitbreiden met een terras. „Het enige wat ik wil, zijn drie tafeltjes met twee stoeltjes en een parasol. Dat geeft de buurt toch juist een leuk gezicht. Vorig jaar bleek uit een test met een de cibel-meter dat het met die geluidsover last best wel meevalt", aldus Bruinsma. Sinds zijn aanvraag voor een vergun ning. september vorig jaar, heerst er vol gens Bruinsma een lichte spanning in de buurt. Bruinsma: .Al tijdens de hoorzit ting hing er al een 'anti-sfeer'. De men sen zeggen me wel gedag, maar ze me nen er geen moer van. Toen mijn zaak tien jaar bestond wilde ik een gezellige barbecue organiseren. Ik had de buurt bewoners uitgenodigd om een hapje te komen eten. Drie dagen voor die barbe cue stond de politie al bij me op de stoep. Ik houd gewoon van gezelligheid, zij blijkbaar niet." Volgens H. de Boer, juridisch mede werker van de gemeente Voorschoten, ligt het probleem vooral in de locatie van het restaurant. „Entre Nous staat mid den in een wijk. De andere huizen staan er twintig meter vandaan. Buurtbewo ners klagen al sinds 1986 bij de gemeen te over de geluidsoverlast die het café zou veroorzaken. De mensen klagen over rumoerige jongeren, gezang van mensen die Entre Nous verlaten en de toenemende rommel op straat", aldus De Boer. Ondanks dat Bruinsma de vergunning niet heeft gekregen, wordt hem wel 1880 gulden aan administratiekosten (leges) in rekening gebracht. De beschikking en de bijbehorende stukken liggen nog tot 28 april, tussen 9.00 en 12.30 uur. ter inzage op het ge meentehuis in Voorschoten afdeling Bouwtoezicht en Milieu. De zwanezang van een Oegstgeester natuurvoedingswinkelier Een van de laatste klanten bij de bijna lege winkelrekken van Gaiapolis. fOTO'HIflCOKWPIRS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17