Uil Ahold overweegt vut af te schaffen Binnenland Hri Luxe winkelcentrum staat voor grote strop Verzekeraar overweegt nieuw soort ziekenhuis Noodlijdend Daf praat met staat over kapitaalinjectie Poezemelk voor eekhoorntje Maatje boot Een burgemeester is niet zomaar weg Blokker eist vergoeding De Zaan weer aan het werk S^SiDAG 27 MAART 1992 1 De sterk verlieslijdende vracht wagenfabrikant Daf voert ge sprekken met de staat en de banken over een nieuwe kapi taalinjectie. Het gaat daarbij om n bedrag van tussen de 200 300 miljoen gulden, waar door het garantievermogen :r op een aanvaardbaar peil komt. De verbetering van het ver mogen moet Daf in een sterkere positie brengen voor eventuele samen werkingsgesprekken. Nog niet duidelijk is in welke m de staatssteun zou moe ten worden gegoten, maar Daf zegt verschillende ijzers in het uur te hebben. Een aandele- iemissie is in elk geval uitgeslo- E-n. Daf heeft een bijzonder moei lijk jaar achter de rug. Het ver nam verder toe van 228 mil joen tot 394,5 miljoen gulden, •t inbegrip van 69 miljoen i buitengewone lasten in ver band met herstructureringen. De omzet steeg bescheiden met 2,4 procent tot 4,9 miljard gul den. De grootste pijn zat opnieuw n Groot-Brittanië, waar de marktomvang met 32.000 trucks 54 procent kleiner was dan in 1989. Volgens de directie is dat sinds 1954 niet meer zo slecht geweest. Juist in Groot- Brittanië is Daf sterk vertegen woordigd. Momenteel is er vol gens Daf in Groot-Brittanië sprake van een zwakke opleving in de vraag. Duitsland vormde één van de spaarzame positieve uitzonde ringen in 1991. Daf verkocht er vorig jaar 3126 trucks en 4396 In 1991 verlies van 2000 banen. Tussen 1992 en 1994 verdwijnen nog eens 1200 indirecte arbeidsplaatsen. r^-r^P 1990 1991 1986 1987 1988 1989 nettoresultaat per jaar in miljoenen guldens omzet in miljarden guldens 2.3 5,2 5,3 48 4,9 3,8 Xj=l XE» r-—j JSml 1986 1987 1988 1989 1990 1991 bedrijfswagens tegen respectie- velijk 1092 .'11 219 in 1990 I >r bijdrage in de omzet nam toe van 5 tot 10 procent. Het verlies uit gewone be drijfsuitoefening van Daf in 1991 nam sterk toe; van 107,9 miljoen tot 194,3 miljoen gul den. Dat werd veroorzaakt door voorzieningen voor verstrekte garanties ten behoeve van de leasemaatschappij Daf Finance Company. Voor dit jaar verwacht Daf een belangrijk herstel. De fabri kant gaai et van uil dat over de eerste helft van het jaar nog een verlies zal worden geleden. Het resultaat over de tweede helft van het jaar kan in de ogen van de directie dit verlies echter gro- tended! conipenwwo In aesi prognose is nadrukkelijk reke ning gehouden met eventuele nieuwe voorzieningen. Acht jaar voor ontvoering zakenman breda De rechtbank in Breda heeft gisteren een 26-jarige inwo ner van Etten-Leur veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf, wegens ontvoering van de zakenman Pierre de Jonge uit Prin senbeek, in november vorig jaar. De Jonge werd destijds na 27 uur vrijgelaten zonder dat losgeld was betaald. Tegen de ver dachte was negen jaar cel geëist. Volgens de rechtbank heeft hij als organisator van de ontvoering diefstal met geweld en gijze ling uitgelokt. Zijn 16-jarige broer en zijn 30-jarige vriendin kre gen respectievelijk zes jaar tuchtschool en drie jaar cel. Een 21 - jarige Dordtenaar, die bij de ontvoering hielp, kreeg vijf jaar. Snelste bevolkingsgroei binnen EG voorburg Nederland heeft de snelst groeiende bevolking van de Europese Gemeenschap. Dat is de conclusie van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uit een internationaal vergelij kend onderzoek. De afgelopen vijfjaar steeg de bevolking in Ne derland met 3,5 procent tot 15.129.000 inwoners per 1 januari van dit jaar. Iets meer dan eenderde van de bevolkingsgroei is het gevolg van migratie. Als vestigingsland van buitenlanders neemt ons land binnen de EG pas de zesde plaats in. 446 Inwoners per vierkante kilometer voorburg Voor de komende vijf jaar verwacht het CBS een be volkingsgroei in ons land van 3,9 procent. Zowel het aantal ge boorten als het aantal immigranten zal naar verwachting hoger zijn dan in de afgelopen vijfjaar. Met 446 inwoners per vierkante kilometer is Nederland een van de dichtst bevolkte landen. In Europa is het alleen in Monaco, Gibraltar, Malta en de Kanaalei landen drukker. Overigens telt de Westduitse deelstaat Noord- Rijn Westfalen, met ongeveer dezelfde oppervlakte als ons land, per vierkante kilometer. Het winkelcentrum Magna Pla za in het voormalige hoofdpost kantoor van Amsterdam staat voor een mogelijke catastrofe. Het Engelse platenconcem Vir gin Records wil af van het eind 1990 gesloten huurcontract. Vir gin had de gehele kelderverdie ping van het historische pand een derde van de beschikba re ruimte gehuurd voor de vestiging van een mega-store. Virgin beroept zich op de af spraak dat het gebouw per 1 maart opgeleverd zou zijn. Het luxe winkelcentrum gaat echter pas in juni open. Magna Plaza BV wijt die vertraging aan de wijzigingen die Virgin wilde in de verbouwingsplannen. Het gebouw is inmiddels voor 80 procent verhuurd. Magna Plaza vreest dat nu ook andere huur ders zich zullen terugtrekken. Via een kort geding bij de Amsterdamse rechtbank is middels van Virgin geëist dat alsnog wordt begonnen met de inrichting. Het Britse bedrijf stelt echter dat het vorig jaar al van de veranderingen afzag, omdat men het niet eens werd over de kosten. Op 1 april -neemt rechtbankpresident J. Vrakking persoonlijk een kijk je in het nieuwe winkelcentrum. Het gebouw werd in 1988 ge kocht door de Zweedse zaken man in onroerend goed Lars- Erik Magnusson. Hij telde er 7,5 miljoen gulden voor neer. In de verbouwing en renovatie inv teerde hij een slordige ze: miljoen. Verzekeringsmaatschappij Ohra, het Academisch Zieken huis Utrecht (AZU) en het zie kenhuis Berg en Bosch in Bilt- hoven hebben plannen om in Berg en Bosch een nieuw soort ziekenhuis op te richten. Ohra wil daar voor de eigen verzeker den klinische hulp gaan bieden. Het AZU doet mee bij aan de kliniek, Managed Care ge naamd, omdat de kliniek zou kunnen helpen de wachtlijsten van het AZU 'te verkleinen. Voor Berg en Bosch, dat vrijwel zeker moet sluiten nadat een fusie met het Ziekenhuis Overvecht is afgesprongen, zou de Managed Care-kliniek de 'oplossing zijn voor personeel en gebouwen. Volgens drs. G. Cerfontaine, directeur van het AZU, wachten de plannen op toestemming van staatssecretaris Simons (volksgezondheid). Probleem i het geld. Cerfontaine: ,»Als Ber en Bosch sluit, valt een deel va het budget toe aan andere Utrechtse ziekenhuizen, zullen een beetje boos zijn als dat geld voor de nieuwe kliniek blijft gereserveerd. Dat is nar lijk de voorwaarde voor doorgaan van ons plan." Cerfontaine meent dat de Managed Care-kliniek uitste kend past in de hervorming van de gezondheidszorg, het 'zorg op maat-idee'. Hij wijst erop dat de kliniek „absoluut geen privé- kliniek wordt van AZU-specia- listen. Het AZU wil alleen be trokken zijn bij de opzet, eventueel wachtlijstpatiënten doorsturen." 'Regeling is te star en op den duur te kostbaar' Ahold, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, overweegt op termijn de vut-regeling af te schaffen. De huidige vut is te star, vindt het concern. Ahold zou liever meer flexibele regelingen willen, zoals de deeltijd-vut. Dat schrijft hoofd arbeidszaken C. van Gent in het perso neelsblad 'Flitsen'. Ahold telt in Nederland 45.000 werk nemers. zaandam anp Van Gent voelt blijkens het arti kel wel wat voor de oplossing die bij Akzo uit de bus is geko men. Daar maakt de huidige collectieve vut-regeling vanaf 1997 geleidelijk plaats voor een meer individuele regeling. De huidige vut-regeling die Ahold jaarlijks tussen de 15 en 20 miljoen gulden kost wordt bovendien te duur, stelt Van Gent. De kosten zijn sinds de vut in 1978 van start ging bijna verviervoudigd. Van Gent vindt verder dat er meer keuzemoge lijkheden moeten worden inge bouwd voor individuele oudere werknemers. In bepaalde func ties zouden zij tot na hun 65ste jaar door moeten kunnen gaan. In andere functies zouden zij eerder moeten kunnen stoppen. Als de vut meer op de indivi duele behoeften wordt toege sneden, zou de werkgever min der hoeven bij te dragen dan nu het geval is, meent Van Gent „Als de werknemer ruimschoots van tevoren weet welke moge lijkheden er later zijn, kan hij daarmee rekening houden. Daar ligt dus een verantwoorde lijkheid bij de werknemer. En zo hoort het ook." Van Gent constateert dat de vakbonden de 'starre' vut willen handhaven en nog mooier wil len maken. Hij waarschuwt er echter voor dat onvoorwaarde lijk vasthouden aan de regeling leidt tot afbraak van de vut, zonder dat er „waardevolle al ternatieven" voor in de plaats komen. De Dienstenbond FNV is niet ondersteboven van de bespie gelingen van de Ahold-topman. Bestuurder W. Drijver zegt de opmerkingen te zien als de zo veelste poging van het werkge verskamp om de vut onderuit te halen. „Flexibilisering is troef bij de werkgevers, ook wat de vut betreft. Ahold zingt in het werkgeverskoor mee." Drijver maakte duidelijk dat hij voorshands vast houdt aan voortzetting en verbetering van de huidige vut-regeling. heerlen Mia Slangen uit Heerlen voedt een drie weken oud eek hoorntje met de fles. Het beestje is er een uit een nest van drie. De kleintjes werden door de moeder in de steek gelaten, waarop Mia zich erover ontfermde. Een paar keer per dag krijgen zij een flesje poezemelk, vermengd met ho ning. foto anp arnhem Een meisje kijkt met verbazing naar een sportschoen, maatje 54! In het Arnhemse Sonsbeek-paviljoen werd tot vandaag een expositie gehou den van schoenen in extreme maten. Niet alleen deze 'boten' waren er te zien, ook stappers voor volwassenen met het ex treem kleine maatje 31. De ex positie, een idee van een Al melose schoenhandelaar, gaat nog verder het land in. fotoanp pftir drent Specialisten eisen in geding einde schorsing o geldermalsen anr devrronderslellinRdu.cr.il kampen anp De drie specialisten die door het Kamper Stadsziekenhuis zijn geschorst, hebben bij het Scheidsgerecht van het Zieken huiswezen een kort geding te gen hun werkgever aangespan nen. Het dient vandaag achter gesloten deuren. De specialis ten eisen het ongedaan maken van de schorsing en vrije toe gang tot het ziekenhuis. Het Stadsziekenhuis heeft de medici geschorst, omdat ze on danks herhaalde aanzeggingen onvoldoende bleven functione ren. De maatregelen passen vol gens het bestuur in de voorstel len van de Inspectie voor de Volksgezondheid om in het zie kenhuis orde op zaken te stel len. Eind vorige maand deden zich op de afdeling intensive- care van het ziekenhuis twee sterfgevallen voor. De Inspectie heeft deze in verband gebracht met het gebrekkig functioneren van het ziekenhuis. Een interne commissie van het ziekenhuis heeft verder vastgesteld dat in beide gevallen verwijtbare me dische fouten zijn gemaakt. De rijksrecherche stelt in op dracht van het openbaar minis terie een oriënterend onderzoek uurent heere-ben maandag De Gemeentewet. Artikel 65. „De burge meester wordt door Ons, voor den tijd van zes jaren, benoemd." De Gemeente wet. Artikel 66. „Hij kan te allen tijde door Ons worden ontslagen." De Kroon benoemt, de Kroon ontslaat. In de prak tijk: de minister benoemt, de minister ontslaat. Die benoeming van een burgemeester gaat al dikwijls met gekrakeel gepaard. Maar met ontslag ligt het nog veel inge wikkelder. Hoe raak je als gemeente je burgemeester kwijt, als er met de man of vrouw niet te werken valt, als de verhou dingen grondig zijn verstoord, als de eer ste burger straalbezopen vergaderingen voorzit? In enkele Nederlandse gemeenten is het probleem nijpend. AJphens burge meester Paats weigert te vertrekken, on danks stapels belastend materiaal tegen hem. In Goes is burgemeester Seinstra, oud burgervader van Nieuwkoop, op non-actief gesteld: Niet mee te werken. Burgemeester Weide van het Groningse Haren werkt zich in een benarde positie door zijn eigen politie-agenten te verbie den hem te bekeuren. „Kan die man niet weg?" is de vraag die nogal eens wordt gesteld. Nee, luidt het antwoord. Die man of vrouw kan niet zomaar weg. Daar komt nogal wat voor kijken. Er bestaat geen duidelijke handleiding voor het lozen van een on gewenste burgemeester. De gemeente die zich in zo n avontuur wil storten, moet een lange weg gaan, met veelal lange en onduidelijke procedures, veel vergaderen en tal van verzoeningspogin gen. Wethouder G. van Ree uit het Zeeuwse Goes zit midden in dat proces. Vandaag vergadert de Goese raad in beslotenheid over de vraag of en hoe de burgemeester moet worden weggewerkt. Van Ree: „Je komt bij de Commissaris van de Konin gin (CdK) terecht. Die is tenslotte het rijksorgaan en heeft de bevoegdheden." Talrijke gesprekken hebben intussen plaatsgevonden. De CdK probeerde te bemiddelen. „De CdK heeft een centrale rol", aldus Van Ree. Niets ervan, zegt een woordvoerder van de Limburgse com missaris Mastenbroek. „De minister be noemt, de minister ontslaat. De com missaris adviseert slechts." „Tja", zegt M. van de Brink, medewer ker van de kamerfractie van D66, een partij die alle moeilijkheden met de be noemde burgemeester het liefst zou ver mijden door de burgemeester te laten kiezen. „Het is vreemd dat een burge meester wel verantwoordelijkheid moet afleggen aan de gemeenteraad, maar dat die raad hem niet naar huis kan sturen. In principe is het mogelijk dat de minis ter in de Kamer verantwoordelijkheid moet afleggen over een burgemeesters kwestie en dat de betreffende burge meester blijft zitten terwijl de minister naar huis wordt gestuurd." Homosexueel Bij de CDA-Bestuurdersvereniging zijn zowel burgemeesters, wethouders, raadsleden als Commissarissen van de Koningin aangesloten. Secretaris A. Cloudt van het CDA-orgaan: „De benoe ming is wel goed geregeld, het ontslag niet. Informeel spelen we wel eens een rol als adviseur van een fractievoorzitter. Maar duidelijke richtlijnen zijn er niet." Hij wijst erop dat niet alle gevallen in de publiciteit komen. „Een heel schrij nend geval speelde jaren geleden in Lim burg. Daarbij ging het om een burge meester die uiteindelijk weg moest om dat hij homosexueel was. De raad zocht een conflict met die man over een heel andere kwestie en wist hem weg te krij gen." Ernstige conflicten komen volgens de CDA'er betrekkelijk weinig voor. „Wat vaker voorkomt, is dat de wethouders vrijwel alle taken van de burgemeester overnemen en zo'n man helemaal apa thisch wordt omdat hij niets meer mag. Sommigen vertrekken dan ook met stille trom. Mede door dat verschijnsel is toch wel een beetje de klad gekomen in de belangstelling voor het burgemeesters ambt' zegt Cloudt. Verzoening Aan de Universiteit van Groningen houdt prof. D. Elzinga zich al geruime tijd bezig met bestuurlijke vraagstukken op gemeentelijk niveau. „Er wordt bij in opspraak geraakte burgemeesters vaak te snel gesproken over 'opstappen' en 'ontslag'. Maar er is nogal wat te beden ken voordatje tot ontslag over gaat" Elzinga is voorstander van een proces van verzoening, waarin wordt gepro beerd de vertroebelde verhoudingen weer te normaliseren. „De burgemeester is verantwoording schuldig aan de ge meenteraad. Wat dus in elk geval moet gebeuren is een openbaar debat, waarin over de problemen wordt gesproken. Dat wordt nog wel eens overgeslagen. Als dan blijkt dat de burgemeester geen ver trouwen meer heeft, kunnen andere af spraken worden gemaakt, zoals het aan tal portefeuilles van de burgemeester be perken of afspraken maken om anders te handelen." Pas als niets meer wil helpen, kom je uit bij de CdK. of nog hoger, bij de mi nister. Maar, zo blijkt telkens weer, de minister is niet snel geneigd tot het ne men van harde beslissingen. „Dat zou ook moeilijk kunnen", zegt de woord voerster van Binnenlandse Zaken. „De gemeenten zijn zelfstandig. Het past niet lagere overheden de les te lezen. Dat zou de minister ook niet in dank worden af genomen." ,Ach, dit is allemaal het onvermijdelij ke gevolg van de benoemde burgemees ter' constateert mr E. Meijer van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. „Zolang we dat systeem hier in Neder land hebben, zitten wc eraan vast." Meijer gruwt bij de gedachte dat de ge meenteraad een burgemeester zou mo gen ontslaan. „Dat kan niet. Als de raad zo'n beslissing zou nemen, is dat een po litieke beslissing en is het niet gezegd dat de raad ook het gelijk aan zijn zijde heeft." GELDE RMAISEN ANP Het grootwinkelbedrijf Blokker stelt ae Staat en de burgemees ter van Geldermalsen aanspra kelijk voor de schade die volgt uit het politie optreden van maandag tegen werknemers van hel landelijk distributiecen trum m Geideanalon. Volgens een woordvoerder heeft Blokker een forse achter stand opgelopen in de bevoor rading van haar filialen, doordat de politie het distributiecen trum stillegde. Dat gebeurde in Ie werknemers zouden i aangetroffen. Nadat circa vierhonderd me dewerkers waren gecontroleerd, bleef er tegen vier een verden king bestaan, omdat ze geen werkvergunning konden over leggen. Volgens Blokker is dit aantal inmiddels gedaald tot twee. Een woordvoerder van de politie zegt dat er twee illegale werknemers zijn gearresteerd De twéé andere gevallen wor den nog onderzocht. Met het wegvallen van de sta kers in de Zaanstreek de werknemers van Gerkens Cacao hervatten donderdag het werk waren er vandaag nog onge veer 1.100 stakers geregistreerd. In 26 bednjven geldt een sta king voor onbepaalde tijd. In twee bedrijven ligt het werk voor bepaalde tijd (gedeeltelijk) stil. De Voedingsbond FNV is vast van plan de staking over het weekeinde heen te tillen. „Wc hebben de zaak nu geconsoh deerd, maar volgende week wil len we nieuwe speerpunten zoeken", aldus de woordvoer De ruim 200 stakers bij de ca caofabriek De Zaan in Koog aan de Zaan gaan hoogstwaar schijnlijk vanmiddag weer aan het werk. De staking in de rest van de suikerverwerkende indu strie gaat gewoon door. zolang de werkgevers niet ingaan op de eisen van de Voedingsbond i NV De voedingsbond bereikte donderdagavond laat een ak koord met -acao De Zaan over een bedrijfsregeling, waarin de automatische prijscompensatie, het belangrijkste struikelblok in het conflict in de suikerverwer kende industrie, is opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5