Novib blijft in Indonesië Meer werk voor rechtbanken Een nieuwe generatie van ontwikkelingslanden Binnenland Boeren zijn regels zat Politie moet minder snel wapen gebruiken Vijf toeristen uren zoek in grotten Valkenburg Vruchteloze ontruiming vifl| 9 •mt&NW WË:im Randstad wil ook naar de Verenigde Staten 'Ingrepen in uitgaven overheid onontbeerlijk' VRIJDAG 27 MAART 1992 ImfcHjTMu GPO Man en ezel lopen naar Polen vlijmen De 67-jarige Ignaas Brekelmans uit Vlijmen begint op zondag 12 april met zijn ezel Saartje aan een voettocht naar Czestochowa en Auschwitz. Twee jaar geleden liepen de man en zijn muildier naar Santiago de Compostela. De 'Brabantse pel grim' zal tijdens de tocht speciaal denken aan de slachtoffers van de holocaust in Auschwitz en aan de bevrijding van een groot deel van Brabant door Poolse soldaten. Ook hoopt hij aan dacht te vestigen op „de holocaust van dit moment": de 40.000 kinderen per dag die sterven aan ondervoeding en eenvoudig te voorkomen ziekten. Brekelmans vertrekt op Palmzondag, als de kerk herdenkt dat Jezus, zittend op een ezel, feestelijk in Jeruza lem werd onthaald. Op 16 juli hoopt hij te arriveren in de Poolse bedevaartsplaats Czestochowa. Twee weken later komt hij aan in Auschwitz. Vrouw mishandelt echtgenoot den haag Een 54-jarige vrouw heeft gisteren haar 55-jarige Haagse echtgenoot ernstig mishandeld in hun woning aan de Bontekoekade. De vrouw kwam zich 's morgens bij de politie met de mededeling dat ze haar man zou hebben doodgeslagen. Zo ernstig bleek het niet. De politie trof de man aan met derde graads brandwonden in hals, gezicht en voorkant van het li chaam. De vrouw heeft de man geschopt, geslagen en overgoten met kokende tomatensoep en water. „Zij had een onbedwingba re neiging haar man ernstig te mishandelen", aldus de politie woordvoerder. De man is overgebracht naar het ziekenhuis Westeinde. Staking in gevangenis Maastricht Maastricht In de gevangenis Overmaze in Maastricht is gister avond een spontane staking uitgebroken van ongeveer zeventig gedetineerden. De gevangenen zijn boos omdat de directie van Overmaze heeft besloten vanaf april geen bezoek in het week einde meer toe te laten tot de inrichting. Volgens de woordvoer der zou het directiebesluit zijn ingegeven door bezuinigingen en personeelsgebrek. Miljoenenfraude met kredieten den haag Diverse Nederlandse banken zijn voor enkele miljoe nen guldens benadeeld door een fraude met consumptieve kre dieten. De fraude kwam aan het licht toen een bank bij de aan vraag voor een consumptief krediet ontdekte dat de aanvrager valse identiteitspapieren had. Al snel bleek dat deze praJctijken op grote schaal bij minstens drie banken voorkwamen. Via tus senpersonen hebben de verdachten met behulp van buitenland se paspoorten, vervalste arbeidsvergunningen en werknemers verklaringen honderden continue- en persoonlijke kredieten ge kregen van 10.000 tot 15.000 gulden. Volgens de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) is de fraude inmiddels tot staan gebracht. Wij hebben geen relatie met Indonesische regering' De Novib en andere ontwikkelingsorganisaties zien geen aanleiding hun hulpprojecten in Indonesië te ontbinden. „Wij hebben geen relatie met de Indonesische regering. Dus de Indonesische regering kan de hulprelatie met ons niet verbreken", aldus Novib-voorzitter Van den Berg. den haag cpd Volgens het wikkelingssamen werking wijst Indonesië alle hulp af waaraan de Nederlandse overheid mee betaalt. Het parlement in Jakar ta heeft dat besluit gisteren be krachtigd. Maar de exacte ge volgen van het Indonesische besluit om de hulprelatie met Nederland te verbreken, waren gisteren nog niet in kaart ge bracht. De Nederlandse hulp aan Indonesië bedraagt mo menteel 300 miljoen gulden per jaar. Vorig jaar ontving Indonesië 183 miljoen gulden aan directe steun van ontwikkelingssamen werking. Voor dit jaar staat een zelfde bedrag op de begroting. Dat geld zou worden besteed aan projecten en hulpprogram ma's, variërend van trainings- en scholingsprogramma's tot drainage-projecten op Atjeh. De rest van de ruim 300 mil joen gulden hulp is verdeeld over tientallen verschillende potjes. Het gaat onder andere om hulp aan het bedrijfsleven, bijdragen aan internationale or ganisaties die actief zijn in Indonesië en de (mede)finan- ciering van ontwikkelingsorga nisaties als de Novib, Hivos, Ic- co en Cebemo. Samen besteden de vier orga nisaties ongeveer 40 miljoen gulden aan Indonesië. De pro jecten variëren van herbebos sing tot huizenbouw en van de verhoging van de produktiviteit in de landbouw tot de gezond heidszorg. De uitvoering is in handen van lokale organisaties. „Ik wil eigenlijk niet over dat zwarte scenario filosoferen", al dus Novib-voorzitter Van den Berg. „Maar desnoods betalen we al onze projecten uit parti culiere middelen." De parlementaire reis naar Indonesië, die voor mei stond gepland, gaat voorlopig niet door. De Indonesische ambas sadeur in Nederland. Bintoro Tjokroamidjojo, heeft kamer voorzitter Deetman per brief la ten weten dat de maanden mei en juni niet schikken. De Twee de Kamer debatteert volgende week over het besluit van Indo nesië om de hulprelatie met Nederland te verbreken. Frac tievoorzitter Ria Beckers van Groen Links heeft om het debat gevraagd. den haag anp Het kabinet wil de regels voor het toepassen van geweld door de politie verder aanscherpen. Dat blijkt uit een nog geheime brief van de ministers Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie). Het kabinet is van oordeel dat het in de regel niet is geoorloofd dat politiemensen gebruik ma ken van hun vuurwapen, als zij worden bedreigd met een be smette injectiespuit, een mes of andere voorwerpen. „Wij ach ten het wenselijk dat bij de op leiding en de insfhictie het ac cent wordt gelegd op technie ken van aanhouding en bena dering, alsmede taktisch optre den." Dat sluit volgens de bewinds lieden het gebruik van het vuur wapen als uiterste redmiddel niet volstrekt uit. „Indien im mers sprake is van noodweer, dan is vuurwapengebruik als nog mogelijk." Het gebruik van een vuurwa pen door de politie is volgens de ministers slechts geoorloofd te gen criminelen, die zelf een schietJdaar vuurwapen dragen of die een gevaar zijn voor an deren. raalte» De boeren in Overijssel zijn het zat dat zij zich aan steeds meer regels en wetten moeten houden. Daarom hebben ze gisteren massaal geprotesteerd. Ruim 2000 van hen kwamen voor het protest naar Raalte. Onge veer 800 boeren maakten de tocht met de trek ker. Bij het gebouw waar werd vergaderd, wer den de „verantwoordelijke ministers Alders (milieu) en Bukman (landbouw)" geparkeerd boven het water. „De boeren erkennen dat ze een verantwoordelijkheid hebben ten aanzien van natuur en milieu. We nemen in Overijssel zelf initiatieven zoals het bijhouden van een mineralenhuishouding. Maar de landbouw is niet in staat zich in een vloek en zucht zo dras tisch aan te passen als nu wordt geëist", zo Kamer akkoord met reorganisatie den haag gpd De tien nu nog zelfstandig ope rerende ambtenarengerechten en raden van beroép worden definitief ondergebracht bij de negentien rechtbanken in het land. De Tweede Kamer is giste ren in overgrote meerderheid akkoord gegaan met dit voorstel van minister Hirsch Ballin van justitie. Alleen Groen Links sputterde tegen. Raden van beroep spreken recht in geschillen over sociale verzekeringswetten als de wao en de rww, ambtenarenrechters beslissen over arbeidsconflicten tussen ambtenaren en hun werkgever. Op het ogenblik zijn er tien raden van beroep en ambtenarengerechten, waaron der in Haarlem en Den Haag. Haarlem bestrijkt nu nog geheel Noord-Holland, maar een deel van het werk wordt overgehe veld naar de rechtbank in Alk maar. Een en ander is de eerste stap in een grootscheepse reorgani satie van de rechterlijke macht. Over de volgende fasen moeten nog definitieve besluiten wor den genomen. Het is echter zo goed als zeker dat de recht spraak van de Raad van State wordt gedecentraliseerd en on dergebracht bij de negentien rechtbanken. Als het even kan nog volgend jaar. Burgers en bestuurders die een verschil van mening hebben over bijvoor beeld een bouw- of hinderwet vergunning, hoeven dan niet meer naar Den Haag te reizen. Ook wil Hirsch Ballin vóór 1995 de 62, nu nog zelfstandige, kantongerechten onderbrengen bij de rechtbanken nieuwe stijl. CDA, D66 en PvdA plaatsen daar vraagtekens bij. Zij zijn bang dat dan de sterke punten van de kantonrechtspraak, zoals de geringe afstand tot de bur ger. verloren gaan. Hirsch Ballin zei toe dat de kantonrechtspraak binnen de rechtbanken een aparte sector zal blijven, waarin de eigen identiteit blijft behouden. VALKENBURG Brandweer en politie van Val kenburg hebben in de nacht van woensdag op donderdag urenlang gezocht naar vijf in de onderaardse gangen van de gemeentegrot verdwaalde toeristen. Ze werden pas te gen de ochtend slapend aan getroffen. Het vijftal was vanuit een café aan de tocht begonnen zonder gids, wat erg riskant is. Ze hadden een gaslamp mee genomen met brandstof voor drie uur. In het donkere gangenlaby rint verdwaalden zij al spoe dig. De kastelein sloeg alarm toen de gasten na drie uur niet terug waren. De vijf overmoe dige toeristen, in leeftijd vari ërend van 25 tot 35 jaar. wer den aangetroffen in een ge deelte van de grot waar bezoe kers niet worden toegelaten. Er bestaat daar gevaar voor instortingen. De politie spreekt van hoogst onverant woordelijk gedrag. Amsterdam Ongeveer 200 ME'ers zijn gisteren urenlang ge- zig geweest met de ontruiming van een pand aan de Amsterdam se Ceintuurbaan. Ze werden in een container op het dak gezet en drongen van bovenaf de tegen stribbelende krakers naar buiten. Het werk van de ME'ers werd 's avonds in luttele minuten teniet gedaan, toen de krakers wederom bezit namen van het huis. Het pand was al zes keer eerder ont ruimd voor het laatst in juli 1991 maar telkens na korte of langere tijd opnieuw gekraakt. De krakers wijzen erop dat het huls herhaaldelijk maandenlang heeft leeg gestaan. Zij menen dat de etages als zogenoemde distrubu- tie-woningen onder het beleid vallen van de Gemeentelijke Dienst Herhuisvesting. Voor der gelijke woningen, waaraan in Am sterdam een schreeuwend tekort is. komen mensen met een laag inkomen en een hoge urgentie in aanmerking. foto ANP PAUl lYZtNCA stelde voorzitter H. Slijkhuis namens de drie landbouworganisaties die het protest organi seerden. Tal van maatregelen die de overhe den opleggen, zijn volgens Slijkhuis vaak on nodig ingewikkeld of worden steeds maar weer gewijzigd. FOTO NIEUWE ANEFO ROB BOGAERTS Nederlands grootste uitzender ganisade Randstad maakt zich op om de overstap te maken naar de Verenigde Staten. De eerste vestigingen gaan moge lijk volgend jaar al open. Alge meen directeur Goldschmeding verwacht er nadere mededel in gen over te kunnen doen bij de presentatie van de resultaten het eerste halfjaar van De uitzendmarkt in de Vere nigde Staten is gigantisch. Er gaat jaarlijks een bedrag in rond van 50 miljard gulden, even veel als in alle Europese landen hij elkaar. Randstad onderzoekt op het ogenblik de mogelijkheden aan zowel de westkust (Califor- nië) als aan de oostkant (Flori da. Pennsylvania. Massachu setts). Op welke manier Randstad voet aan de grond wil krijgen m Amerika, staat nog niet vast. Vrij zeker zal het concern zich zelf standig als nieuweling in de Verenigde Staten presenteren er wordt echter ook uitgezien naar uitzendorganisaties die kunnen worden overgenomen. In Europa is het aantal uitzend bureaus dat onder de naam Randstad opereert én van doch ter Tempo Team het afgelopen jaar met 57 gestegen tot 517 Randstad Holding, de moe dermaatschappij van het uit zendbedrijf, bereikte vorig jaar een omzet van 2,6 miljard gul den, 460 miljoen meer dan in l'i'iu mu bi|n.i 'Mi proiit is die omzet tot stand gekomen in de uitzendbranche. De schoon maakbedrijven van Randstad droegen voor ruim 7 procent in .ie omzet Veelbelovend noemt Randstad de beveiligingsbran che. De omzet in deze branche steeg i»ii k.union van 38 naar 68 miljoen gulden. Door de aarzelende .econo mie. de kosten van het openen van een groot aantal nieuwe vestigingen en krimpende (winst)marges daalde vorig jaar het bedrijfsresultaat van Rand stad (bijna 139 miljoen gulden tegen ruim 140 miljoen in 1990). Door voordelige uitkom sten van beleggingen steeg niet temin de nettowinst met 6 pro cent: van btjna 93 miljoen gul den tot 98.5 miljoen Daaruit denkt het concern een dividend te betalen van 1,84 gulden per aandeel, twaalf cent meer dan vorig jaar. Kok wil meer mensen aan werk helpen den haag gpd De komende jaren zijn nieuwe bezuinigingen en ingrepen ir de samenstelling van de rijks uitgaven „onontbeerlijk Dit DEN HAAG HENRI KRUITHOF Dan gaan we toch samen naar de RAI MIS' IN«SR|[||RRAI Dagekfks 10-17 uur. di 31 maart t/m vr 3 april óók 19 22 uur Toegangsprijs f 15.-. 's avonds f 10. - Grath pendelbus volg borden Q RAI Trem Toegangbiljetten by NS-Stations Info RAI Nieuwslijn 020,5043990 EN MARGREET VERMEULEN Indonesië heeft zich eindelijk bevrijd van de 'inspecteur-generaal' van de donorlanden, zoals minister Pronk vo rig jaar gekscherend in een Indonesi sche krant werd genoemd. Pronk zal het grapje niet leuk hebben gevonden. De bewindsman vindt zichzelf hele maal niet streng. „We hebben Indone sië wellicht te veel verwend. Misschien reageert Indonesië daarom nu extra gevoelig op onze kritiek", zei Pronk vo rige week nog in de Tweede Kamer. De twee uitspraken markeren de we reld van verscnil tussen Nederland en Indonesië. Dat was dus even schrikken toen Indonesië voor de jaarlijkse 'fooi' van 300 miljoen Nederlandse guldens bedankte. Want met deze ongebruike lijke stap wil Indonesië even laten voe len dat Nederland zich tot de archipel verhoudt als de muis tot de olifant. Qua inwoners is Indonesië het op vier na grootste land ter wereld. Boven dien is het eilandenrijk hard op weg een regionale grootmacht te worden. Zo'n natie kan het zich niet permitte ren zich door het verre en onbeduiden de Nederland de les te laten voorschrij ven. Het gezeur moet maar eens afge lopen zijn. Als Nederland geen ontwik kelingshulp meer geeft, kan ze die ook niet meer afhankelijk stellen van de gang van zaken in Indonesië, zo luidt de rtdenering. De ongebruikelijke stap van Indone sië maakt duidelijk dat een nieuwe ge neratie ontwikkelingslanden haar in trede heeft gedaan. Landen met mon dige en zelfbewuste overheden die in hun eigen regio behoorlijk wat macht hebben vergaard en die zich niet door het rijke geïndustrialiseerde Westen de wet laten voorschrijven. Steeds vaker eisen ontwikkelingslan den een meer gelijkwaardige verhou ding tussen hulpvcrstrekxende en hulpontvangende landen. De Wereld bank kreeg onlangs lik op stuk van de Derde Wereld toen het consortium van de hulpontvangers eiste dat minder geld aan wapens en meer geld aa moede-bestrijding moet worden be steed. Prompt eisten de ontwikkelings landen dat ook de rijke landen hun de fensie-uitgaven zouden terugschroe Minister Pronk. foto anr Ook in milieu kwesties huldigen ont wikkelingslanden het principe van de wederkerigheid. Ze willen best milieu vriendelijker produceren als de rijke landen voor het geld en de technologie zorgen. Nu stond de (internationale) ontwik kelingshulp aan Indonesië toch al ter discussie. Van alle Indonesische over heidsuitgaven wordt twintig procent betaald met ontwikkelingsgeld. Zo'n fantastisch percentage haalt zelfs het gemiddelde Afrikaanse ontwikkelings land niet. Indonesië is wat je noemt: een 'donor-dariing'. Maar steeds meer donoren vinden dat het Indonesië te goed gaat om nog voor ziilke enorme hulpbedragen in aanmerking te komen. Het bewind van Suharto heeft indrukwekkende econo mische successen geboekt. Het aantal armen is spectaculair gedaald, van 70 procent tien jaar geleden naar 20 pro- De 14 landen van de IGGI (Intergou vernementele groep inzake Indonesië) schroefden vorig jaar de hulp opnieuw op naar een formidabel bedrag van 9.5 miljard gulden. Maar dat was waar schijnlijk de laatste keer. Nederland is 25 jaar lang voorzitter geweest van de IGGI, het meest suc cesvolle hulpconsortium ter wereld. De IGGI heeft een cruciale rol gespeeld in het economische succesverhaal van Indonesië en meer geld weggegeven dan welk ander hulpconsortium ook. Maar nynsenrechlcn hebben nooit op de IGGI agenda gefigureerd. Dat is zelfs Pronk niet gelukt. Maar die tijd is voorbij. Binnen de Verenigde Naties en internationale in stellingen als de Wereldbank wordt steeds meer gekeken of landen de mensenrechten naleven. De veroorde ling van hi-l bloedbad m Dili, waar bet dit keer allemaal om is begonnen, was mondiaal. Nederland is er door Jakarta uit ge pikt. vanwege het koloniale verleden misschien en omdat Nederland de meest kritische geldgever is geweest. Bovendien is de bijdrage van Neder land relatief een schijntje. Slechts drie honderd miljoen gulden op een totaal van bijna tien miljard per jaar. Maar de koppeling die Nederland aanbrengt tussen ontwikkelingshulp en mensenrechten en die door Indonesië zo wordt verfoeid is aller minst uniek. Daarom is het te hopen dat grote l< .1 landen als Australië en Canada dit incident niet ongemerkt la ten passeren. heeft drs. Postma. secretaris-ge neraal op het ministerie van fi- mm K il. glMrrrn IMIMPW 1111 nister Kok gezegd in Amers foort. Postma sprak daar op een congres van de Vereniging voor Bestuurskunde. Postma gaf te kennen dat een terugval in de economische bom mooi wvdn opgevon n door meer mensen aan werk te helpen en door investeringen in infrastructuur, milieu en tech nologie. Daarnaast is een verdere ver mindering van het financic ringstekort en de staatsschuld noodzakelijk, mede om de ren telasten te laten dalen. De ren tebetalingen slokken geld op dat nodig is voor lal van nood zakelijke uitgaven „nu en in de toekomst". Postma zei verder dat „acher- C- budgettaire keuzen nood/a ii|k zijn met het oog op de houdbaarheid van de verzot gingvstaat Daarbij doelde hij zowel op de rijksuitgaven in het algemeen, als de uitgaven voor de sociale zekerheid, aldus een zenman van Kok. liet scheppen van meer werk wil Kok op ««en aantal manieren bereiken Niet alleen via hi*t be staande beleid van Sociale Za ken. maar ook door een andere innchting van de sociale zeker- held I litlenngstrekkers moeten weer sneller aan werk worden geholpen dan nu het geval is. Het stelsel moet weer de functie van een „trampoline" krijgen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3