Volvo en Renault willen snel samen Duitsers Vertillen zich toch aan kosten eenwording <r- Economie Robeco Groep heeft vertrouwen in 1992 Afscheid Coen Moulijn werd einde Quick Von Hayek propageerde het zuivere kapitalisme DONDERDAG 26 MAART 1992 9 Gevecht rond Perrier beëindigd parus Het gevecht om de overneming van het mineraalwater merk Perrier is ten einde. Het Zwitserse voedingsmiddelencon cern Nestlé kan Perrier aan zijn assortiment toevoegen. De Franse branchegenoot BSN krijgt het watermerk Volvic en de fa milie Agnelli, tevens eigenaar van Fiat, mag zich de bezitter noe men van het prestigeuze wijnhuis Chateau Margaux en van het onroerend goed van Exor, de moedermaatschappij van Perrier. Crédit Agricole, een minderheidsaandeelhouder van Exor, houdt de activiteiten van de blauwe kaas Roquefort over aan de strijd. Aan de overeenkomst tussen BSN en Nestlé enerzijds en de Ag nelli's anderzijds is een strijd van vier maanden voorafgegaan. Winst Ahrend veertig procent terug Amsterdam De stagnerende economie heeft in 1991 haar weer slag gehad op de winstgevendheid van kantoorinrichter Ahrend. Bij een vrijwel gelijkgebleven omzet van 524 miljoen gulden daalde de nettowinst met veertig procent van 30,7 miljoen tot 18,5 miljoen gulden. Onder de huidige marktomstandigheden wordt voor 1992 een ongeveer gelijk nettoresultaat verwacht. Van invloed op de winstontwikkeling was vooral de verminderde afzet van eigen meubelen in het Verenigd Koninkrijk en in Frankrijk, en het onregelmatige orderpatroon in Nederland. Grote afnemers stelden hun orders uit. Nettowinst Lease Plan stijgt fors almere Lease Plan (onderdeel van ABN Amro-dochter Mees en Hope) heeft vorig jaar opnieuw met succes gewerkt. De omvang van de contractportefeuille steeg van 3,1 miljard tot 4,2 miljard gulden. De nettowinst nam met bijna twintig procent toe van 36,9 miljoen tot 44,2 miljoen gulden. Het balanstotaal groeide van 3,4 miljard tot 4,7 miljard gulden. Lease Plan is Europees marktleider op het gebied van autoleasing. Het aantal voertui gen nam toe van ruim 120.000 tot bijna 157.000. Lease Plan is gevestigd in dertien Europese landen, de Verenigde Staten en Australië. De verwachtingen voor 1992 zijn goed. Philips en Grundig samen in video eindhovenPhilips richt samen met het Duitse Grundig, waarin het Eindhovense concern een belang van 31,6 procent heeft, een onderneming op waarin de video-activiteiten van beide bedrij ven worden ondergebracht. De plannen verkeren nog in een pril stadium. Pas halverwege dit jaar wordt duidelijk waar de hoofd zetel van de nieuwe onderneming komt en wat de gevolgen voor de 4800 werknemers zijn. De produkten van de gezamenlijke onderneming worden niet alleen onder de eigen merken van Philips en Grundig verkocht. Ook derden kunnen apparaten ko pen en die onder eigen vlag op de markt brengen. Cresson tegen fusie vanwege Japans belang in Nedcar De Franse autombielfabrikant Renault en het Zweedse Volvo zijn het zo goed als een over een volledige fusie. Het nieuwe bedrijf, met de werktitel 'Revolvo', zou met een omzet van ongeveer 80 miljard gulden, meer dan 100.000 werknemers en een wereldwijde afzet van 2,1 miljoen auto's tot de top-3 van Europese autofabrikanten gaan behoren. De bedrijven willen de overeenkomst vóór 1 mei rond hebben. Dan gaat Raymond Levy, de huidige Renault-topman, met pensioen. Volvo als eeri opstapje naar pri vatisering. Het is echter vooral de sa menwerking in Nedcar tussen de Zweden en Mitsubishi die haar hoog zit. Cresson staat zeer vijandig tegenover Japan. Zij zal zich daarom vrijwel zeker tegen de fusie keren. President Fran cois tylitterand daarentegen zou juist een fervent voorstander van het plan zijn. Hij is een goe de vriend van Volvo-topman Per Gyllenhammar, die het grootste deel van de tijd in Frankrijk woont en vloeiend Frans spreekt. Cresson zou echter wel eens het veld moeten kunnen rui men, na de voor de socialisten rampzalig verlopen regionale verkiezingen van afgelopen weekeinde. Als ze toch aanblijft en de overeenkomst tegen houdt, krijgt ze te maken met een opvolgingsprobleem bij Renault. Cresson kan het erg slecht vinden met Renault-di- recteur Louis Schweizer, de ge doodverfde opvolger van Levy. THE INDEPENDENT Renault en Volvo zijn geen vreemden voor elkaar. Ze bezit ten delen van eikaars aandelen pakket. De Franse fabrikant, volledig staatseigendom, levert daarnaast motoren en versnel lingsbakken voor de Nederland se Volvo's van de 400 serie. Die worden gebouwd door Nedcar, voorheen Volvo Car. In Nedcar neemt ook de Japanse autofa brikant Mitsubishi deel. Het is de bedoeling dat het bedrijf in het Limburgse Bom over enkele jaren zowel Volvo's als Mitsubishi's gaat bouwen. Daar ligt ook meteen een van grootste mogelijke obstakels voor de fusie. Renault is in 1945 genationaliseerd en wordt door veel Fransen beschouwd als on vervreemdbaar staatseigendom. De socialistische premier Edith Cresson, die bekend staat om haar nationalistische en protec tionistische gevoelens, ziet elke vorm van samenwerking met Schweizer is bovendien een be schermeling van Laurent Fabi- us, Cressons voorganger en po litieke aartsvijand. Volvo heeft van beide fusie partners altijd het hardst op sa menwerking aangedrongen. De Zweden zouden in de nieuwe onderneming genoegen moeten nemen met een minderheids belang van tenminste 40 pro cent. Daar staat echter tegen over dat Gyllenhammar de nieuwe gigant zou gaan leiden. Het Zweedse bedrijf, dat naast de auto-divisie nog in an dere branches actief is, probeert inmiddels toch de voorgeno men fusie met het staatsbedrijf Procordia (voedsel en medicij nen) rond te krijgen. De Zweed se regering zit Volvo daarbij dwars en verbood de fusie in ja nuari zelfs. Volkras bronnen rond het bedrijf is Volvo alleen maar in Procordia geïnteres seerd, omdat de fusie de onder handelingspositie van de auto- fabriek tegenover het veel grote re Renault zou verstevigen. Renault behaalde vorig jaar een winst vóór belastingen van bijna 1,5 miljard gulden. Het bedrijf vedoat In 1991 1.8 mil joen auto's. Volvo verdiende zo'n 340 miljoen gulden vóór belastingen. De auto-divisie was in 1991 echter verliesgevend. De Zweden zetten zo'n 360.000 au to's af. „Wij Duitsers zijn nu het gelukkigste volk ter we reld." Dat riep de toenmalige Westberlijnse bur gemeester Walter Momper in de nacht van 9 op 10 november 1989, toen de Muur viel. Kanselier Helmut Kohl deed er nog eeil schepje bovenop met zijn inmiddels beruchte uitspraak dat het de mensen in het oosten alleen maar beter zou gaan, terwijl die in het westen niets van hun welvaart zouden hoeven in te leveren. En daar moet hij intussen spijt van hebben als haren op zijn hoofd. In de euforische herfststem- ming van 1989 waren de Westduitsers bereid fi nanciële offers te brengen, maar nu het moet, ge ven ze niet thuis. De herenigde Duitsers zijn al lang niet meer het gelukkigste volk. Kohls programma Aufschwung Ostis mislukt,en de staatskas is leeg. De door de kanselier beloofde 'bloeiende landschappen' in de ex-DDR zijn in geen velden of wegen te beken nen. De vijf nieuwe deelstaten hebben veel weg van een industriële ruïne die wordt platgewalst. Hier en daar steekt een pril plantje, gevoed met miljardensubsidies, aarzelend het kopje boven de vervuilde grond. De eenheid wordt betaald op krediet. De schul den nemen gigantische vormen aan. SPD-voor- zitter Björn Engholm schat, gesteund door neu trale deskundigen, dat alleen al de overheid de komende tien jaar minstens 140 miljard per jaar in de failliete Oostboedel moet stoppen. De infla tie loopt uit de hand, de rente blijft extreem hoog. Kohl, die geschiedenis heeft geschreven door de eenheid er door te jagen, dreigt het land nu in de woorden van zijn opponent Engholm naar een 'nationale catastrofe' te sturen. De kanselier van alle Duitsers blijft onverstoorbaar 'Ik ben opti mistisch'. Maandag gaf hij echter voor het eerst toe dat de centrale regering aan de rand van de budgettaire mogelijkheden is gekomen. Meer geld voor het oosten zit er niet in. De deelstaten moeten een groter aandeel van de kosten van de eenwording overnemen, meldt Kohl. Maar de Bondsraad, de vertegenwoordiging van de deelstaten, waarin de SPD de meerderheid heeft, is daartoe uiteraard niet bereid. 'Als Kohl de kar in de blubber heeft gereden, zijn wij niet de os om de zaak weer vlot te trekken', is het SPD- standpunt. De enige oplossing is de opbouw in het Oosten te betalen met het opgeven van een deel van de welvaart in het Westen. Dat beseft intussen vrij wel iedereen. Ook de industrie. Deze vroegere steunpilaar van de CDU heeft het vertrouwen in de conservatieve kanselier en zijn liberale coali tiepartner verloren. Helmut Kohl begint intussen ook te beseffen dat er moet worden gehandeld, al vindt hij de profetie van Engholm dat er 'een snoei- en schrap-orgje' voor de deur staat uiter aard beledigend. Kohl heeft de kosten van de eenwording totaal onderschat. Toen de Muur viel, leken de nieuwe deelstaten een ideale vestigingsplaats voor nieu we industrieën. Er waren gekwalificeerde arbei ders genoeg, de lonen lagen laag en in het Oosten lokte een gigantische markt, waar de Oostduitse managers gepokt en gemazeld door tientallen ja ren samenwerking met de Russen de weg prima kenden. Maar met de ondergang van de Sovjetunie vie len die markten weg. En de vakbonden namen Kohls verklaring dat het iedereen beter zou gaan letterlijk: zij zetten loonsverhogingen door die in geen enkele vergelijking stonden tot de arbeids- produktiviteit. Het wachten is nu op het moment dat de rege ring de politieke moed heeft het volk te vertellen dat de broekriem voor een aantal jaren dient te worden aangehaald. Engholm is ervan overtuigd dat Kohl binnenkort met de billen bloot moet. En hij weet ook dat de kanselier dit, ondanks de soci aaldemocratische provocaties, pas na de deel staatsverkiezingen van 5 april in Engholms Sleeswijk-Holstein en in Baden-Wurttemberg zal doen. Helmut Kohl zit werkelijk in het nauw en dat zou zijn herverkiezing in 1994 wel eens in gevaar kunnen brengen. Internationaal gezien staat de economie er niet al te sterk voor. Toch is de Robeco Groep niet pessimistisch. Het beleg gingsconsortium verwacht in de loop van het jaar wereldwijd economisch herstel, wat zich zal vertalen in een verdere stijging van de aandelenkoersen. Aldus de Robeco Groep in het gisteren verschenen jaarverslag van de aandelenfondsen Robe co en Rolinco en van het obliga tiefonds Rorento. De internatio nale aandelenbeleggers moes ten het vorig jaar vooral van het eerste kwartaal hebben. Daarna was het'mager. Over het hele jaar genomen behaalden de be leggingsfondsen nog goede re sultaten (Robeco 11,2 procent, Rolinco 19.6 procent) De Topper was het obligatiefonds Rorento met een beleggingsre sultaat van 15,6 procent. Aardig voor de beleggers in de Robeco-fondsen is te weten directieleden gemeenschappe lijk en/of individueel zélf heb ben belegd. Daarvoor is voor het eerst een staatje in het jaar verslag opgenomen. Daaruit blijkt dat de grootste belangen zijn genomen in ABN AMRO Holding, de Belgische Bekaert- groep, Internationale Nederlan den Groep en in Philips. Hengelose voetbalschoenenfabriek na 87 jaar failliet Coen Moulijn (links) Is Heracles-speler Herman Morsink In 1966 te snel af. Of bet aan rijn Quick-schoenen lag is de vraag, maar Moulijn heeft voor de naam van,de 'kiksenfabriek' in elk geval veel betekend. MKHtffOTO HENGELO TON VAN UEROP De markante groene 'Q' staat nog op het dak. Ongetwijfeld zal de letter binnenkort verdwijnen. Zoals er al veel is verdwenen bij Quick Sports in Hengelo. Het fabrieksgebouw staat inmiddels te koop. De bedrijfshal is leeg geruimd en alleen de sticker op de deur doet nog denken aan gouden tijden: 'Quick, de abso lute topper'. Ook dat gaat niet meer op na het faillissement dat gisteren werd aangevraagd. De telefoon wordt niet meer opgenomen. Directeur De Lan ge, een jaar geleden door de nieuwe aandeelhouder Gelderse Ontwikkelingsmaatschappij (GOM) benoemd om de firma te revitaliseren, is onbereikbaar. Buiten laden twee oudere heren plastic kratten vermoedelijk schoenen op een aanhang wagen. Nee, iets zeggen kunnen of willen ze niet. „Ja, behalve dat het jammer is voor het be drijf." In de jaren zestig kende de fa briek zijn toptijd. Het tijdperk van de degelijke» met zwart-wit- te veter doorregen lederen voet balschoen, die een kleine vijftig werknemers perspectief bood. Vedetten als Coen Moulijn kwa men toen nog naar de fabriek in Hengelo om zich daar persoon lijk een paar nieuwe zwarte 'kicksen' uit de categorie van Voltreffer Vick aan te laten me ten. Met het verdwijnen van de grand old man van het Neder landse voetbal verdween ook de glans van Quick. De laatste gro te voetballer die het bedrijf van de familie Jansen aan zich wist te binden was Ruud Geels. Maar die was vooral bekend door zijn kopballen, niet door zijn mes scherpe passos of zijn loepzui vere schoten. Grote, bekende namen zijn echter van enorm belang voor de verkoop van sportkleding en -schoenen. De Italianen bren gen hun Diadora en I>otto op de markt via spelers van het kaliber Gullit. „Dat kost miljoenen en die hebben wij niet", zei direc teur De I^nge enkele maanden geleden. De situatie was toen al zorgelijk. Het ontbreken van modem management, het uitblijven van moderne produkten en de af wezigheid van goede marke ring-gedachten leidden al in 1986 tot grote problemen. On der leiding van de Industrie bond FNV bezette het personeel het bedrijf en liet de produktie doordraaien. „Toen geloofden wc nog dat Quick kansen had", zegt bestuurder Addink van de Industriebond, die de actie des tijds leidde. „Maar nu is het echt afgelopen". Addink be klaagt zich erover dat bewind voerder en inmiddels curator Hamaker uit Zutphen hem niet tijdig op de hoogte heeft ge steld. „We staan gewoon voor voldongen feiten. Het is niet an ders." De familie verdween in 1986 uit het bedrijf. Een deel van de produktie werd overgebracht naar Portugal In Hengelo ble ven nog zeventien werknemers over. voor het fijne vakwerk Een half jaar geleden werd ook dat bestand gehalveerd tot acht De investering van 650.000 gulden in het bedrijf door de GOM. die in ruil daarvoor 31 procent van de aandelen terug kreeg, is met het faillissement verloren gegaan GOM direc teur Vrijhoef zag het enkele we ken geleden al aankomen „On ze mensen hebben er veel ti)d en moeite in gestoken. Toch is de zaak niet overgenomen. Toen nieuwe orders uitbleven, werd vrij snel duidelijk dat het einde nabij was Volgens Vrijhoef hostaal it nog enige belangstelling voor het prnduktiebedrijf in Portugal Voor Hengelo is het echter na 87 >aar denruuct mw.iIh) FREIBURG DPA-ANP Friedrich von Hayek, een van de belangrijke economen van deze eeuw en winnaar van de Nobel prijs voor economie in 1974, is maandag op 92-jarige leeftijd overleden. Von Hayek is vooral bekend geworden door zijn pleidooien tegen het socialisme en voor de markteconomie. Een van zijn aanhangsters is de voormalige Britse premier That cher. Von Hayek was er ten diepste van overtuigd dat vrijheid en democratie alleen kunnen wor den verwezenlijkt in een markt economie, waarin de overheid zich beperkt tot het stellen van zo weinig mogelijk regels. De centraal geleide economiën lei den tot slavernij, zo betoogde hij in zijn boek 'The way to serfdom' (De weg naar slaver nij) uit 1944. Von Hayek bevond zich in de jaren dertig en veertig in een isolement. De liberale Britse econoom John Maynard Keynes had grote aanhang met zijn pleidooien voor overheidsingrij pen ter stabilisering Van de eco nomie. De New Deal van presi dent Roosevelt in de jaren der tig, om met grote publieke wer ken de werkgelegenheid te sti muleren en de economie weer op gang te brengen, was direct geïnspireerd door Keynes. De onvrede met het Keyne siaanse beleid was voor Von Hayek reden om over te stap pen van zuiver economische naar politiek getinte geschriften, zoals 'de weg naar slavernij'. Al was Von Hayek het niet eens met Keynes, in een recensie van dat boek liet Keynes weten dat hij het juist gehéel eens was met de ideeën van Von Hayek. Al leen wilde Von Hayek de pro blemen oplossen door de wer king van de markten te verbete- ren, terwijl Keynes geloofde dat de macht van de vakbonden dat ir^ de weg stond. Het duurde lang, tot 1974, voordat de ideeën van Von Hayek erkenning vonden in de vorm van toekenning van de Nobelprijs voor economie. Von Hayek, in dat jaar ernstig ziek, werd er enorm door opgepept.' Hij kreeg de moed om omstre den ideeën waar hij al lang mee rondliep, eindelijk te publice- Zo schreef hij in 1976 een pleidooi voor het 'vrijgeven' van de geldproduktie. Von Hayek meende dat overheden altijd misbruik maken van het mono polie van de centrale bank op het in omloop brengen van geld. Hij wilde dat verscheidene particuliere banken die aan strenge regels moesten voldoen, het recht moesten krijgen om geld uit te geven. De werking van de markt zou het goede geld vanzelf doen bovendrijven. Von Hayek werd op 8 mei 1899 geboren in Wenen. In de jaren dertig ging hij aan de London School of Economics werken. In die tijd kreeg hij naast het Oostenrijkse het Britse staatsburgerschap. Van 1950 tot 1962 werkte de wetenschapper in Chicago, waarna hij naar Freiburg vertrok. In die stad ging hij in 1968 met emiritaat. Von Hayek richtte in 1947 de Mont Pelerin Society op in Zwitserland. Het nationaal-soci- alisme was weliswaar overwon nen, maar in Oost-Europa loer de een andere totalitaire mdcht. In het Westen stonden daar geen goede ideeën tegenover. Von Hayek hoopte die met ge lijkgerichte geesten te ontwik kelen. Bekende economen als Freedman, Buchanan en Coase hebben zich bij de Society aan gesloten. Friedrich von Hayek. i de Volvo 400 in Bom. Het feit dat hier over enkele jaren ook Mitsubishi's van de band de Franse premier Cresson waarschijnlijk aanleiding om tegen een fusie tussen Volvo e FOTO A De produktielijn zullen rollen, is v Renault te zijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9