Strijd Turken en Kurden neemt toe Libië stapt uit angst naar Hof in Den Haag Buitenland Franse marine houdt Rainbow Warrior tegen Mijnwerkers op pad Late waarschuwing Rusland wekt wrevel 'Kernwapenfabriek Irak vernietigen' Overleg vooraf aan conferentie Karabach DONDERDAG 26 MAART 1992 Overschot Marcos 21 april terug manila» Imelda Marcos heeft gisteren aangekondigd dat het stoffelijk overschot van haar echtgenoot, ex-president Ferdinand Marcos op 21 april van de Amerikaanse staat Hawaii naar de Fi- lipijnen zal worden gebracht. Marcos is daar tijdelijk bijgezet na dat hij in september 1989 in ballingschap overleed. Vorig jaar oktober kreeg Imelda toestemming om het stoffelijkk overschot naar de Filipijnen te brengen, op voorwaarde dat Marcos in zijn provincie Ilocos Norte zou worden begraven en niet in Manila. Dram wordt nieuwe munt Armenië jerevan Het Armeense parlement heeft gisteren de officiële naam goedgekeurd voor de nieuwe munteenheid van de repu bliek. De munteenheid zal "dram" gaan heten. Eén dram is honderd "luma's" waard. Vredesakkoord Mali met Toearegs algiers Mali heeft gisteren in de Algerijnse hoofdstad Algiers een vredesakkoord gesloten met de naar vrijheid strevende Toearegs, een nomadenvolk in de Sahara dat verwant is met de Berbers. Het akkoord wordt op 9 april ondertekend in Bamako, de hoofdstad van Mali. Beide partijen hebben ingestemd met een gevangenenruil en met terugkeer van Toeareg-vluchtelingen naar Mali. Het ajdkoord voorziet ook in een zekere mate van zelf bestuur voor de Toeareg. Al lang gaslek in Senegalese fabriek dakar» In de Senegalese aardnotenoliefabriek waar dinsdag bij een explosie zeker 41 mensen om het leven kwamen lekte toen de ramp zich voordeed al zeker drie dagen gas. Dat heeft een werknemer die de explosie overleefde gisteren gezegd. 403 men sen raakten gewond toen dinsdag een tankauto met vloeibare ammoniak explodeerde. De explosie deed zich voor toen de am moniak via een pijp werd overgetapt naar een vat, zo stond in een verklaring van het ministerie van communicatie. Gorbatsjov moet in Moskou blijven moskou Michaïl Gorbatsjov mag de eerste tien dagen van april Moskou niet verlaten in het kader van een justitieel onderzoek naar eventuele geheime geldovermakingen uit de kas van de Communistische Partij van de (voormalige) Sovjetunie. Procu reur-generaal Stepankov meent dat Gorbatsjov „als staatshoofd op de hoogte kan zijn geweest van bepaalde feiten die worden onderzocht". Hij zei dat verhoor noodzakelijk is om vast te kun nen stellen wat Gorbatsjovs persoonlijke houding in deze zaak is geweest. Een woordvoerder van Gorbatsjov ontkende gisteren dat reisbeperkingen zijn opgelegd. 'Ex-premier Litouwen hielp KGB' vilnius Ex-premier Prunskiene van Litouwen is officieel be schuldigd van samenwerking met de geheime dienst van de voormalige Sovjetunie, de KGB. Dit staat in een verslag van een onderzoekscommissie, dat dinsdagavond aan het parlement van Litouwen is aangeboden. Volgens de commissie zou Prunskiene in de jaren tachtig na haar reizen in het buitenland rapporten voor de KGB hebben opgesteld en ondertekend met haar kode- naam „Satrija". Prunskiene wijst de aantijgingen van de hand. ledereen die naar het buitenland reisde moest in die jaren ver slagen maken, aldus de ex-premier. Roebelkoers verder omlaag moskou De centrale bank van Rusland heeft gisteren onder druk van de markt de officiële koers van de roebel verlaagd. Voor een Amerikaanse dollar wordt nu 100 roebel gerekend, zo blijkt uit gegevens van de Russische centrale bank. Vorige week was dat nog 90 roebel. Straathandelaren bieden op de zwarte markt 125 roebel voor een dollar. Een dollar kost 1,91 gulden. Homoseksuele predikanten toegestaan greifswald Als eerste regionale kerk binnen de Evangelische Kerk van Duitsland (EKD) heeft de Evangelische Kerk van Pom- mem, in de voormalige DDR, besloten homoseksuele predikan ten toe te laten tot het ambt van predikant. De leiding van de kerk sprak met de kleinst mogelijke meerderheid uit dat er bin nen de kerk „een principiële openheid" bestaat voor homo seksuele predikanten. papeete-parus ap-gpd De Rainbow Warrior II, het schip van de milieuorganisatie Greenpeace, is gisteren even buiten de territoriale wateren rond het atol Muroroa door Franse marineschepen tegenge houden. Greenpeace wil protes teren tegen de kemproeven die Frankrijk uitvoert in de Stille Oceaan. De Franse marine probeert te voorkomen dat de milieu-acti visten op Mururoa voet aan land zetten. Admiraal Francois Querat zei dat de milieuactivis ten „met de grootst mogelijke beleefdheid en vriendelijkheid" zullen worden bejegend, maar dat ze onder geen beding zullen worden toegelaten in de twaalf- nijlszone rond het testgebied. Op Mururoa staan 500 Franse legioensoldaten klaar om de ac tivisten tegen te houden, voor het geval het de Rainbow War rior lukt om door de blokkade van de marine heen te breken. Volgens een woordvoerster van de milieu-organisatie rijs is het de bedoeling ee manent vredeskamp in te rich ten op Mururoa om te voorko men dat Frankrijk begin opnieuw ondergrondse kern proeven neemt op het atol. Bo vendien wil Greenpeace onder zoeken hoe ernstig het eiland radioactief besmet is. De Franse autoriteiten Hebben altijd be weerd dat er geen sprake is van hoge stralingsniveaus. Green peace gaat er echter van uit dat Mururoa een nucleaire vuilnis belt zonder weerga is. Luchtaanvallen Turkije op Kurdische bases in Noord-hak Turkse gevechtsvliegtuigen hebben gisteren luchtaanval len uitgevoerd op twee kampen van opstandige Kurden in Noord-Irak. Dit nadat het geweld door Kurden in het zuidoosten van Turkije verder was toegenomen. Bij de aanvallen, de vierde van deze maand, werden twee kam pen verwoest van de verboden Kurdische Arbeiderspartij (PKK) in Hakurk. AMkARa afp nPA oir luchtaanvallen volgden op verklaringen van de Turkse pre mier Suleyman Demirel waarin hij de activiteit van Turkse Kur dische rebellen in andere lan den veroordeelde. Demirel noemde echter niet de buurlan den Irak, Syrië of Iran, waar ook Kurdische gemeenschappen wonen, die er door de Turkse regering van worden beschul digd de Kurdische opstand te Turkse autoriteiten in de zuid oostelijke stad Diyarbakir, die toezien op de in het gebied uit geroepen noodtoestand, ver klaarden dat bij de aanvallen in de geen slachtoffers vielen on der burgers. Dit in tegenstelling tot verklaringen van Iraakse Kurdische organisaties, die ech ter geen aantallen noemden. Bij botsingen en aanslagen in het zuidoosten van Turkije kwa men gisteren zeker zes mensen om het leven. Sinds dinsdag avond waren de militaire vlieg velden van Diyarbakir en Bat- man, nabij de grens met Irak, het toneel van intense activiteit van de Turkse luchtmacht. De Turkse regering heeft vol gens de Turkse pers gekozen voor een „duidelijke verhar ding" van haar beleid jegens de Kurden in het land. Anderzijds tracht zij de huidige explosie van het Kurdische nationalisme in te dammen zonder de demo cratische geloofwaardigheid van haar regering op te offeren. De onrust heeft ook de samenhang aangetast van Demirels vier maanden oude coalitieregering, die bij haar aantreden beloofde het Kurdische probleem te rege len door de democratie en de mensenrechten te versterken. De PKK voert sinds 1984 in het zuidoosten een guerrilla strijd voor een onafhankelijke Kurdische staat in het grensge bied van Turkije, Syrië, Irak en Iran. De strijd, waarbij zeker 3.500 mensen zijn gedood, is dit jaar heviger geworden. Sinds zaterdag, toen de Kurden het nieuwjaarsfeest Nevroz vierden, zijn bij botsingen tussen Kur den en Turkse ordetroepen meer dan 70 doden gevallen. Het geweld volgde op een op roep van de in Libanon verblij vende PKK-leider Abdullah Ocalan voor een opstand van de Kurden ter gelegenheid van het nieuwjaar. Wijzigingen op komst in Franse regering parus hans gertsen correspondent De Franse regering zal op korte termijn een aantal veranderin gen ondergaan. Premier Cres- son bevestigde gisteravond de al langer circulerende geruch ten dat er wijzigingen binnen de regering op stapel staan, maar ging niet in op de inhoud of de strekking van die wijzigingen. Verandering van regering of veranderingen binnen de rege ring? In het eerste geval moet premier Cresson het veld rui men; in het tweede geval blijven de veranderingen beperkt tot Volgens Cresson gaat het om veranderingen binnen de rege ring, hetgeen inhoudt dat haar positie niet op het spel staat. Dat laatste is overigens verre van zeker. Na de verpletterende nederlaag die de socialisten zondag leden met 18,3 pro cent van de stemmen het slechtste resultaat sinds haar oprichting in 1971 is de roep om de impopulaire Cresson te vervangen nog sterker gewor den. Diverse socialistische promi nenten hebben de afgelopen dagen openlijk of verdekt het vertrek van Cresson geëist. albanv Direct na zijn nipte ze ge (37 tegen 36 procent) een verschil van 3000 stemmen in de Democratische voorverkiezing in Connecticut is Jerry Brown be gonnen aan zijn campagne in de belangrijke buurstaat New York. Daar wordt op 7 april een voor verkiezing, om een kandidaat voor de presidentsverkiezingen van november te selecteren, ge houden. Brown zei gisteren in Jackson tot vice-presi( maken. Jackson zei later desge vraagd dat hij „vereerd" was „dat iemand mijn diensten op dat niveau zou waarderen", maar hij wilde verder geen enkele toe zegging doen. „Het is niet het tijdstip om daarover te spreken, lijkt mij." foto afp Finnen maten al eerder hogere radio-activiteit Verscheidene Europese landen hebben gisteren kritiek geuit over het late tijdstip waarop Rusland het lek in de kerncen trale Sosnovy Bor heeft gemeld. Vijf dagen voordat de ontsnap ping van radio-actieve gassen werd gemeld, is in Finland al een verhoogde concentratie ra dio-actief jodium gemeten. Na het ongeluk is de onge rustheid in Europa over de vei ligheid van de andere zestien centrales van het Tsjemobyl-ty pe in de voormalige Sovjetunie verder toegenomen, ook al meldden de Russische autoritei ten gisteren dat alle gevaar is geweken. Het Russische ministerie voor atoomenergie classificeerde het ongeluk gisteren als „niet ern stig" en zei dat de straling rond de centrale normaal is. Het lek zou zijn veroorzaakt door een leidingbreuk in de nacht van maandag op dinsdag. Het pers bureau Itar-Tass meldde dat begin is gemaakt met de i paratie, die ongeveer tien dagen zal duren. Rusland meldde het lek dins dagochtend. Finse deskundigen vermoeden echter dat het lek al in het weekeinde is ontstaan. Behalve Finland hebben ook Noorwegen en Estland over een late Russische schuwing. In de Finse plaats Lovis, 200 kilometer van de kerncentrale, is een lichte toename van de ra dioactiviteit geconstateerd. Ten tijde van de ramp met de cen trale van Tsjemobyl, in 1986, r, - - centrales van net isiemoDvi-ty- een oegin is gemaaKt met ae re- traie van isiernooyi. in iy«b, vereisen. mijlszone rond het testgebied. belt zonder weerga is. 3 3 Amerikaans bombardement) te treffen, aangenomen, is groot. Tenminste tien een isolement gebracht. De Libische antwoordelijk gehouden. den haag jos heymansq0j( ondersteunt de plannen van de vijftien leden van de Veilig- dictator koos daarop eieren voor zijn mers wTaak gezworen voo Madrid» Een protestmars van 500 kilometer door ruim vier honderd mijnwerkers uit Leon is gisteren na 17 dagen in Ma drid geëindigd. De mijnwerkers protesteerden met hun tocht te gen de aangekondigde reorga nisatie van hun mijn in Ponfer- rada. In eerste instantie kost dat 250 arbeidsplaatsen, maar de kompels vrezen, dat op langere termijn de mijn volledig dicht Bij hun aankomst in Madrid werden de 410 mijnwerkers opgewacht door familieleden en buurtbewoners die met 70 bussen en vele honderden au to's vanuit Ponferrada naar de hoofdstad waren gekomen Ook de Madrilenen lieten zich niet onbetuigd bij de verwelko ming van de wandelende mijn werkers. Toen de mijnwerkers bij hun einddoel, het ministerie van Industrie, Engergie en Han del aankwamen, was de op tocht aangegroeid tot 20 000 personen. Ook vakbondsleiders en regionale politici waren naar Madrid gereisd om de kompels hun steun aan te bieden. foto» ap Atoomagentschap wil snel handelen wenen-baghdad rtr-a Het Internationaal Atoomener gie Agentschap (LAEA) in We nen heeft Irak gisteren opdracht gegeven zijn faciliteiten voor de produktie van kernwapens in al-Atheer te vernietigen. „De vernietiging zal idgtndf maand beginnen onder toezicht van een IAEA-inspectieteam", aldus de organisatie. Iraakse functionarissen houden echter vol dat de fabriek in al-Atheer bestemd is voor civiele doelein den. Het IAEA gaat er, ondanks urenlang overleg met Iraakse deskundigen, nog steeds van uit dat de fabriek in al-Atheer in staat is kernwapens te produce- Wapendeskundigen van de VN hebben gisteren in Irak ap paratuur vernietigd voor de fa bricage en reparatie van ballisti sche raketten. Dat zei de leider van de VN-teams, de Brit Derek Boothby, gisteren in Baghdad tegen journalisten. Bij de ver nietigde apparatuur gaat het ook om instrumenten voor het mengen van vaste raket brand stof en andere apparatuur voor de produktie en reparatie van Scud-raketten. De VN onderhandelen van daag in Wenen met Irak over vergroting van de olie-exporten. Irak heeft al laten weten in te stemmen met toezicht op zijn olie-export maar niet in te stemmen met het VN-plan voor olieverkopen omdat dat gelijk staat aan inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden. De Veiligheidsraad heeft name lijk bepaald dat Irak in een pe riode van zes maanden voor 1.6 miljard dollar ruwe olie mag uitvoeren, mits de opbrengst wordt gebruikt voor aankoop van voedsel en medicijnen en voor schadeloostclling van Ku- wayt. was de verhoging honderddui zend maal groter. In Zweden en Duitsland is tot nu toe geen ver hoogde radioactiviteit gemeten. Het Internationaal Agent schap voor Atoomenergie (IAEA) zal het ongeluk boeken op emstigheidsgraad twee, op een schaal van zeven graden. Graad twee betekent dat er sprake is van technische proble men die geen onmiddellijk ge vaar opleveren voor levende or ganismen, maar die wel een verbetering van de veiligheid vereisen. Azeri 's kiezen op 7 juni nieuwe president Het Internationaal Gerechtshof in Den Haag is vanochtend begonnen met een hoorzitting om vast te stellen of de VS en Groot-Brittannië het recht hebben te dreigen met sancties tegen Libië. Dat land weigert al maanden de twee verdachten van de bomaanslag op het Panam-toestel boven Lockerbie uit te leveren, en heeft zich daarmee de woe de van de Britten en Amerikanen op de hals gehaald. Even leek het erop dat het regime van Gadaffi bereid was de twee verdachten over te dragen aan de Arabische Liga om VN-maatregelen te voorkomen maar gisteren trok Li bië die toezegging in. Libië wil dat het Gerechtshof de VS en Groot-Brittannië verbiedt om het land met een boycot of erger (een Amerikaans bombardement) te treffen. Ook Frankrijk ondersteunt de plannen voor sancties. Libië vindt dat de ver dachten in eigen land berecht kunnen worden en niet uitgeleverd hoeven worden. De VS en Groot-Brittannië, gesteund door een resolutie van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties, staan echter op het standpunt dat de ver dachten in dienst zijn van de Libische overheid ze zijn allebei lid van de geheime dienst en een proces in dat land dus een farce^zal zijn. De Britten en Amerikanen willen dat de Veiligheidsraad zo snel mogelijk mogelijk morgen al besluit tot sanc ties tegen Libië, waaronder een verbod op wapenhandel en luchtverbindingen met Libië. De kans dat zo'n resolutie wordt aangenomen, is groot. Tenminste tien de vijftien leden van de Veilig heidsraad steunen de Brits-Amerikaan se resolutie. China, India, Marokko en Zimbabwe zijn tegen, maar alleen Chi na kan de resolutie met een veto te genhouden. De Chinezen lijken niet van plan dat te doen. Om die reden heeft Gadaffi het Gerechtshof gevraagd zo snel mogelijk uitspraak te doen om sancties te voorkomen. Maar een uit spraak wordt op z'n vroegst pas over enkele weken verwacht. De stap van Libië naar het Interna tionaal Gerechtshof is ingegeven door pure angst voor een nieuw Amerikaans bombardement. Libië vreest de lange arm van de Amerikanen en Britten. De Amerikaanse raid op Tripoli in 1986, als represaille voor Libië's steun aan heeft Gadaffi lange tijd in een isolement gebracht. De Libische dictator koos daarop eieren voor zijn geld en verminderde, in het openbaar, zijn steun aan het internationaal terro risme. Maar in het geheim is die steun, al thans volgens de Britten en Amerika nen, onverminderd voortgegaan. Op 21 december 1988 ontplofte de Ameri kaanse Boeing 747 van Panam boven het Schotse plaatsje Lockerbie. Het toestel was zojuist uit Londen opgeste gen voor een vlucht naar New York. Aan boord 259, merendeels Ameri kaanse passagiers en bemanningsle den, op weg naar huis om kerst te vie ren. Drie jaar lang zijn Britse en Ameri kaanse autoriteiten bezig geweest de daders van de aanslag op te sporen. Aanvankelijk werden Iran en Syrië ver antwoordelijk gehouden. Iran had im- wraak gezworen voor het neerha len van een Iraansc Airbus met 290 passagiers boven de Perzische Golf door een Amerikaans marineschip. Amerika erkende schuld, maar dat was voor het Iran van ayatollah Khomeini niet voldoende. Hoewel van Iran en Syrië nog steeds wordt vermoed dat zij achter de aan slag zitten, heeft het onderzoek het be wijs geleverd dat de bom is geplaatst door twee Libiërs. Mcgrahi en Fhimah, beiden lid van de Libische geheime dienst. De Schotse officieT van justitie vond de aanwijzingen voldoende om de uitlevering van de twee Ijbiërs te vragen. Ook de Amerikaanse justitie is ervan overtuigd dat er voldoende be wijs is om Megrahi en Fhimah te be rechten. helsinki hans de bruun correspondent Armenië, Azerbajdzjan en verte genwoordigers van de Armeen se bevolking van Nagomo Kara bach gaan met elkaar praten. Dit overleg gaat vooraf aan de vredesconferentie van de CVSE (Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa) over de omstreden enclave in Minsk. Het overleg moet enkele pro blemen uit ae weg ruimen, die de door de CVSF. georganiseer de conferentie zouden kunnen bemoeilijken. Azerbajdzjan er kent Karabach niet als onafhan kelijk gebied Onderminister van buitenlandse zaken Ara/ Azimov zei gisteren in Helsinki de bewoners slechts als 'een minderheid in Azerbajdzjan' te willen behandelen. In het driepartijenoverieg moet ook worden gepraat over een staakt het vuren, het op heffen van blokkades door Azer bajdzjan en het teruggeven van in beslag genomen wapens van het oude Sovjet leger. Nagomo Karabach wil parlementsvoor zitter Artur Mkitsjian afvaardi gen. De Armeense minister van buitenlandse zaken Hovan- nisjan bestreed dat de kwestie Karabach een conflict is tussen zijn land en Azerbajdzjan. „Dit is geen strijd tussen onze twee landen maar een glasheldere zaak van mensenrechten en minderhedenbeleid. We zitten hier na 70 jaar met de erfenis van de nationaliteitenpolitiek van Stalin", aldus Hovannisjan. Tot zover onze correspon dent De wjeri's kieken op 7 juni een nieuwe president kiezen. Dat heeft het parlement van Azerbajdzjan gisteren besloten op een buitengewone zitting in de hoofdstad Bakoe, zo meldt het plaatselijke persbureau 11 "T in I i1tti nodig omdat president Ajaz Moetalibov begin deze maand aftrad onder sterke druk van de nationalistische oppositie. Par lementsvoorzitter [agoeb Ma medov fungeert momenteel als interim-president. Het parle ment in Bakoe besloot gisteren ook db Azerbajd/jaanse reset- vtmn te momma tmm de aanhoudende strijd in Kara bach.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7