Zilveren Kruis verlaagt premie met vijf procent 'Wetsvoorstel orgaandonatie onvoldoende' Binnenland Lijnen tussen de bogen Eis: Drie en acht jaar in zaak Australiërs Uitspraken van Dales oogsten hoongelach Hagen voorlopig geen commissaris Nedlloyd Blokker aansprakelijk voor aannemen illegalen 'Paniek over zeespiegel is niet nodig' PONDERDAG 26 MAART 1992 _5 ANP AJgrmem IMÉMM CPD fVvV^t Maij: Geen splitsing PTT Telecom den haag Minister Maij van verkeer en waterstaat wil afzien van een splitsing van PTT Telecom in een openbaar nutsbedrijf en een zuiver commerciële tak. Zij acht het gevaar dat de PTT de inkomsten van haar nutstaken zal misbruiken om commerciële activiteiten te subsidiëren vrijwel geweken. Splitsing zou boven dien betekenen dat voor de PTT op internationaal vlak nog slechts een bijrolletje is weggelegd. Maij zei dat gisteren tijdens een congres over telecommunicatie in Den Haag. Einde 'Mannen tegen seksueel geweld' utrecht De stichting Mannen tegen Seksueel Geweld heft zich vandaag in Utrecht officieel op. Ruim acht jaar na haar oprich ting is er een dermate groot tekort aan geld en vrijwilligers, dat zelfstandig voortbestaan niet meer mogelijk is. De stichting gaat nu op in de Stichting Ondersteuning Mannenwerk. Twee men sen zullen het werk van de Mannen tegen Seksueel Geweld daar voortzetten. 'Kruiwagen' helpt bij eerste baan' utrecht Bijna de helft van de mensen met een hogere beroeps opleiding (hbo) dankt de eerste baan aan een tip van vrienden, kennissen of familie, dan wel door een persoonlijke uitgenodi- ging van de werkgever. Dat blijkt uit een enquête van de Utrechtse socioloog E. Boxman onder 365 net afgestudeerde hbo'ers en 139 werkgevers. De enquête maakt deel uit van Box mans promotie-onderzoek. Boxman concludeert dat ook werk gevers bij het vervullen van vacatures vaak gebruik maken van informele contacten, die bijvoorbeeld tijdens stages worden ge legd. Zij zien informele kanalen als een broodnodige aanvulling op de gewone werving. Mogelijk 130 banen weg bij Digital utrecht De overname van Philips Data Systems door het Ame rikaanse Digital kost mogelijk 100 tot 130 arbeidsplaatsen. Woordvoerders van de Industriebond FNV en de Unie BLHP hebben dat gisteren gezegd. De bonden hebben de berichten over mogelijk verlies van werkgelegenheid „via niet organieke weg" vernomen. Volgens de zegslieden geeft de directie bij ver zoeken om informatie steeds niet thuis. „Wij zijn dus afhankelijk van wat wij van onze leden en kaderleden horen", aldus de woordvoerder van de Industriebond FNV. „De kaart is dus ook nog niet helemaal compleet." Verpakking monsters onvoldoende bilthoven Monsters met genetisch gemanipuleerde micro-or ganismen worden vaak in een ondeugdelijke verpakking per post verstuurd. Daardoor bestaat, bij beschadiging van de post- pakketen, de kans dat de inhoud ongecontroleerd in het milieu wordt verspreid. Dit blijkt uit een onderzoek van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Het RIVM schat dat in ons land jaarlijks ongeveer 3.000 monsters met dergelijke micro-organismen worden verstuurd. Amsterdam Op het terrein Tussen de bogen' bij het Haarlemmerplein wordt hard gewerkt aan zes extra spoorlijnen, die er in 1996 moeten lig gen. De eerste twee lijnen moeten over een half jaar klaar zijn. foto anp ton toemen amsterdam anp De Amsterdamse officier van justitie heeft gisteren tegen een 31-jarige Brit acht jaar cel ge- eist. wegens ontvoering en be roving van een Australisch echt paar. Hem werd ook verkrach ting van de Australische vrouw en een overval op een postkan toor ten laste gelegd. Tegen een mededader bij de ontvoering, een 23-jarige Amsterdammer, eiste de officier drie jaar cel. Het Australische paar werd op 13 juli vorig jaar in Amsterdam in hun eigen auto gekidnapt door twee mannen, gewapend met een pistool. Bij de Ringweg in Amsterdam trok één van de ontvoerders de vrouw mee de bosjes in, waar hij haar ver krachtte. De andere ontvoerder hield haar vriend onder schot. Vervolgens werd het paar ge dwongen naakt in een naburige vaart te springen. Daarbij zou vanaf de oever op hen zijn ge schoten. De daders gingen er tenslotte vandoor met ringen, geld en bagage van de Austra liërs. Drie weken later hield de po litie twee verdachten aan. van wie er een door de slachtoffers werd hatend /ii bloten iriMH onschuldig. Een speurtocht van een verslaggever leidde via één van de gestolen ringen naar de huidige verdachten. Van de Amsterdammer wist de journa list een heten toni» los te krij gen. In september werd de man ingerekend, drie weken later volgde de Brit. Volgens de Amsterdammer wilden hij en zijn metgezel in eerst instantie alleen vervoer naar Amsterdam-Noord, maar „dat was een beetje uit de hand gelopen." Hij weigert echter te bevestigen dat zijn metgezel de Brit was. Die heeft steeds elke betrokkenheid ontkend Er zijn echter veel belastende getuigenverklaringen tegen hem. Concrete bewijzen zijn er daarnaast in de vorm van af getapte telefoongesprekken en een pandbriefje voor de fotoca mera die de Australiërs werd af genomen. Het toestel bleek te zijn verpand met een aan de Brit toebehorend paspoort. Uitspraak op 6 april. den haag cpd Ondernemingsraad houdt benoeming tegen Zilveren Kruis, de grootste particuliere ziektekostenver zekeraar in Nederland, verlaagt zijn premies met terug werkende kracht tot 1 januari met gemiddeld vijf pro cent. Het percentage kan hoger of lager uitvallen, afhan kelijk van het verzekeringspakket en het eigen risico van de verzekerde. Zilveren kruis telt 625.000 verzekerden. utrecht anp ROTTERDAM GPD De centrale ondernemingsraad (cor) van Nedlloyd heen een stokje gestoken voor de benoe ming van de Noorse reder Tor- stein Hagen tot lid van de raad van commissarissen van het transport- en scheepvaartcon cern. De cor vindt groot-aan deelhouder Vlagen, die jaren oppositie heeft gevoerd tegen het beleid van de Nedlloyd-top, 'ongeschikt' voor het commis sariaat. De cor heeft een bezwaar schrift ingediend tegen het voornemen Hagen te benoe men. Daardoor kan de benoe ming in elk geval voorlopig niet doorgaan. De raad van commis sarissen wil nog geen reactie ge ven. Als de raad Hagen alsnog wil benoemen, zal hij bij de On dernemingskamer van het Ge rechtshof in Amsterdam een procedure moeten aanspannen. Het grootste bezwaar van de cor is de combinatie van belan gen van Hagen: hij is de grote man bij de beleggingsmaat schappij Marine Investment. Via deze maatschappij beheert Hagen zo'n 17 procent van de aandelen Nedlloyd. „Van Hagen kan in redelijkheid niet worden verwacht dat hij de belangen van Nedlloyd enerzijds en die van Marine Investments ander zijds naar behoren weet te scheiden", aldus de cor. Cor-voorzitter 1. de Loofï ver wacht dat Hagen „zijn eigen aandelenbelangen zal laten pre valeren boven het belang van Nedlloyd en de werknemers". Hij vindt verder dat Hagen als. zakenman op een wijze ope reert die niet goed bij Nedlloyd past. De cor meent ook dat de har de botsingen tussen Hagen en het bestuur in het verleden uit sluiten dat er nu een goede sa menwerking tussen Hagen en de huidige leden van de raad van commissarissen tot stand zou kunnen komen. „Daardoor zijn de verhoudingen te sterk verstoord." Het voostel tot benoeming van Hagen komt volgens de cor neer op het 'afkopen' van de oppositie van een grootaandeel houder en zijn medestanders. De commissie van aandeelhou ders had Hagen voorgedragen. De cor had op zijn beurt oud minister N. Kroes voorgedra gen. De benoeming van Kroes is gisteren door de raad van com missarissen bevestigd. Voor verzekerden die de huis arts en de door hem voorge schreven medicijnen niet heb ben meeverzekerd, gaat de pre mie op 1 april echter omhoog. Ook die verhoging is voor ver schillende groepen verzekerden anders, maar komt voor de grootste groep ook op 5 procent uit. Zilveren Kruis is voor zover bekend de eerste verzekeraar die de definitieve premies voor 1992 heeft vastgesteld. Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) hafl gere kend op een verlaging van de particuliere premies met ten minste 15 procent, omdat sinds 1 januari de geneesmiddelen via de algemene wet bijzondere ziektekosten (awbz), de toe komstige volksverzekering, wor den betaald. Maar voigens de verzekeraars zijn andere kosten sterker gestegen dan verwacht. Bij Zilveren Kruis zijn de kos ten in 1991 met tien procent omhoog gegaan. Dit strookt met gegegevens van het KLOZ, de overkoepelende organisatie van de particuliere verzeke raars. Voor 1992 rekent Zilveren Kruis op een kostenstijging van 6 procent. Eind april worden de resulta ten verwacht van een onder zoek naar alle factoren die van invloed zijn op de particuliere premies. Tot dit onderzoek is besloten in overleg tussen Si mons en het KLOZ. Simons is in zijn nopjes met de aankondi ging van Het Zilveren Kruis. „Dit is een goede zaak", aldus de bewindsman in een eerste reactie. De staatssecretaris is overi gens afgestapt van zijn plan om in de basisverzekering zo'n 95 procent van alle zorg onder te brengen. Volgens hem kan dat best wat minder worden. Hij zegt dat in een interview met het dagblad Trouw. Voor alle zorg die niet in de basisverzeke ring zit, moet de burger zichzelf verzekeren. De bewindsman komt met zijn verhaal tegemoet aan een wens van het CDA. De christen democraten hebben steeds la ten weten de door Simons ge wenste basisverzekering te om vangrijk te vinden. Er zou zo veel zorg onder gaan vallen dat er geen spake meer zou zijn van de ook door Simons gewenste concurrentie (en dus kostenbe heersing) in dd gezondheids zorg. In Trouw laat Simons weten dat hij de homeopathie niet in de basisverzekering wil opne men. Datzelfde geldt voor delen van de fysiotherapie en de tand heelkunde. „Het basispakket moet de noodzakelijke zorg omvatten", meent Simons. De staatssecretaris zegt ver der in de gezondheidszorg te willen gaan werken met ver plichte eigen bijdragen. Dit kan een alternatief zijn voor ver plichte eigen risico's. Simons geeft te kennen de huisartsen zorg en paramedische voorzie ningen met ingang van 1994 over te willen brengen van het ziekenfonds naar de awbz. Voor ziekenhuizen en specialisten heeft hij eerderal 1 januari 1995 voor die overstap genoemd. Kraamzorg zou als enige zorg vorm nog wel op 1 januari 1993 over moeten gaan naar de awbz. In kringen van criminaliteits- deskundigen wordt meewarig gelachen om de uitspraak van minister Dales (binnenlandse zaken) dat er in de toekomst aanslagen zijn te verwachten uit links-radicale hoek. 'Dit is kof fiedik-kijken', 'dat kan ze nooit hardmaken' en 'onverantwoor de. impertinente uitspraken', zo luiden enkele reacties. Dales citeerde in de Kamer uit een BVD-rapport, waarin de verwachting wordt uitgespro ken dat RaRa-achtige organisa ties in de toekomst meer activi teiten zullen ondernemen. „De aanslagen op het ministerie van binnenlandse zaken en het woonhuis van de sia.ussei rn,i ris van justitie, alsmede de re cente aanslag op de vliegbasis Deelen zijn in dit opzicht illu stratief', zegt het rapport. On verminderde waakzaamheid van de BVD ten opzichte van splintergroepen is daarom ver eist, luidt het vervolgens. Dr. H. Franke van het Crimi nologisch Instituut van de Uni versiteit van Amsterdam heeft geen idee waarop Dales doelt: „Het lijkt mij niet de goede weg groeperingen die nog niets van zich hebben laten horen Él by voorbaat tot grote vijand te bombarderen." Hij wijst op het 'milde' kli- GELDERMALSEN ANP Millenaar van het Arbeidsbu reau is dat onmogelijk. Buiten landers worden volgens hem al tijd gecontroleerd op hun ver blijfsvergunning en een geldig paspoort. „Er wordt dan op be vestiging van de vreemdelin genpolitie gewacht dat de des betreffende buitenlanders in derdaad toestemming hebben om te werken", aldus Millenaar. Volgens woordvoerder M. Lieskamp van de Rijkspolitie zijn de video-opnamen, die tij dens de inval zijn gemaakt, no dig voor de bewijsvoering. „Dit om aan te tonen dat de illegalen die we hebben opgepakt, wel degelijk werkzaam waren bij Blokker. De opnamen zijn na deze controle vernietigd", aldus Lieskamp. De fractie van Groen Links heeft in de Tweede Kamer heeft schriftelijke vragen gesteld over het politie-optreden tijdens de inval. Groen Links heeft zich onder meer gestoord aan het maken van de video-opnamen. De fractie noemt dit discrimine rend. Het grootwinkelbedrijf Blokker is volgens de rijkspolitie in Nijmegen aansprakelijk voor het in dienst nemen van ten minste twee illegalen bij zijn distributiecentrum in Gelder- malsen. In twee andere gevallen wordt nog bekeken of Blokker aansprakelijk kan worden ge steld. Tegen Blokker is proces verbaal opgemaakt. Het bedrijf wordt mogelijk vervolgd. De vier illegalen werden maandagavond opgepakt bij een inval door 120 agenten in het distributiecentrum. Direc teur C. van Breda van Blokker ontkent dat zijn bedrijf verant woordelijk is voor het in dienst hebben van illegalen. „Wij kij ken altijd heel goed of onze werknemers wel legaal zijn", al dus Van Breda. Volgens hem zijn de vier betrokken via het Gewestelijk Arbeidsbureau in Tiel, dat volgens Van Breda val se paspoorten als legitimatie heeft geaccepteerd. Volgens interim-manager P. LEIDEN JAN WESTERLAKEN Artsen moeten het recht krijgen om organen weg te nemen als mensen niet te kennen hebben gegeven wat er na de dood met hun lichaam moet gebeuren. Daarom moet iedere Nederlan der bij het bereiken van de 18- jarige leeftijd worden gevraagd of hij na overlijden wel of niet organen wil afstaan, of dat hij die beslissing aan de nabe staanden overlaat. Komt er geen antwoord op die vraag, dan mag de arts de organen uit het dode lichaam halen. Nabestaanden moeten echter eerst op de hoogte wor den gebracht. Zij hebben recht te weten wat er met hun overle den familielid gebeurt. Dat zegt mr. Willem Kokkedee in zijn proefschrift. Daarin stelt hij het tekort aan donororganen aan de kaak, geeft er de oorzaken van aan en draagt hij juridische op lossingen aan. Kokkedee pro moveert op 9 april aan de Rijks Universiteit Leiden. Het wetsvoorstel orgaando natie, dat vorig jaar naar de Tweede Kamer is gegaan, biedt volgens hem te weinig waarbor gen voor een aanzienlijke ver hoging van het aanbod van or ganen. De Leidse jurist stelt dat de 18-plussers hun mening door middel van een donor- kaart kenbaar kunnen maken. Op die kaart kunnen zij tevens melden dat, bij voorbeeld, de lever, het hart of het hoornvlies van de ogen, niet uit het li chaam mogen worden gehaald. De informatie wordt centraal opgeslagen en is snel te berei ken voor-artsen als die iets over een overleden patiënt willen weten. Kokkedee stelt dat de mensen alleen maar worden ge vraagd een uitspraak te doen. Van verplichting is geen sprake, benadrukt hij. In zijn proefschrift presen teert de Leidse jurist drie kern punten waarom het bij or gaandonatie nadrukkelijk draait. Het eerste handelt over de vraag hoe men toestemming kan geven tot orgaandonatie; het tweede betreft het protocol dat in ziekenhuizen moet wor den gevolgd om organen te ver werven en het derde kernpunt richt zich op de inzet van de artsen. Kokkedee noemt het verwer ven van donororganen organi satorisch een ingewikkelde kwestie. Volgens hem komt dat omdat het om een onverwacht proces gaat, waarin diverse spe cialisten een aandeel moeten leveren. Bovendien moet het uitnemen van organen snel ge beuren, omdat ze alleen kort na het overlijden van een patiënt nog kunnen worden gebruikt. Daarom moeten er draaiboeken komen aan de hand waarvan het donatieproces zo soepel mogelijk kan verlopen. De jurist pleit ervoor dat er meer transplantatiecoördinato ren worden aangesteld. Zij kun nen de ziekenhuizen de helpen de hand toesteken. Elk zieken huis kan z'n eigen draaiboek opstellen, afhankelijk van de mogelijkheden die er zijn. Nu ^ijn er nog negen coördinato ren. Onderzoek naar de herkomst van het Nederlandse aanbod van nieren heeft aangetoond dat een zeer groot deel van deze organen (veertig procent) wordt verworven in een zeer klein deel van ziekenhuizen. In 1989 wer den er per academisch zieken- Mr. Willem Kokkedee: 'Artsen moeten worden verplicht om organen te vragen.' huis achttien donoren aange meld en anderhalve donor via de algemene ziekenhuizen. Kokkedee constateert dat die algemene ziekenhuizen nogal wat orgaandonoren 'missen'. Volgens de Leidse jurist zijn er jaarlijks tussen de 400 en 500 donoren in ons land beschik baar. Maar van minder dan de helft wordt ifochtt gebluft ge maakt. Kokkedee: „Bij veel overleden mensen wordt or gaandonatie niet eens overwo gen. omdat niemand daar ooit lui hivfi itflgritnan Artsen moeten worden ver plicht om bij een sterfgeval van een patiënt het uitnemen van organen te overwegen. Ze moe ten daarvan melding maken in het dossier van die patiënt. In dien de patiënt niet in aanmer king komt, moet de arts de re den nauwkeurig weergeven Komt de patiënt wel in aanmer king voor orgaandonatie, dan kan hij bij het centrale register nagaan of de overledene zich heeft uitgesproken OW Or gaandonatie. Houdt de arts zich niet aan de verplichting, dan moet over de problemen wor den gesproken, meent Kokke dee. Er komen meer donororga nen beschikbaar als op deze FOTO JAN HOLVAST manier wordt gewerkt, denkt fafl Ziekenhuizen moeten boven dien worden verplicht elk jaar te melden hoeveel mensen er bij hen dn uwfthu, boe red p<> tentiële donoren er onder hen waren en hoeveel er daadwer kelijk organen hebben afge staan. Zo ontstaat er een be trouwbaar beeld van de moge lijkheden en de beperkingen van orgaanwerving, waarna doelgerichte maatregelen kun nen worden genomen maat dat in Nederland heerst waar het gaat om 'andersden kenden'. „We hebben hier een geweldloze en milde traditie. Groeperingen die het ergens niet mee eens zijn. worden er niet toe gedreven ondergronds te gaan. Ik ben bang dat zoiets met dit soort uitspraken wel kan gebeuren. De overheid moet oppassen voor een oi<erkill. Dan ben je verkeerd bezig." „Misschien hoort dit tot de nieuwe huisstijl van de BVD", gist prof. mr G. Mols van de Ri|kMini\riMtcit limluirg mHÉ is heel vreemd dat de minister zoiets zegt. Vroeger werd altijd gezegd dat de BVD achter de feiten aanholt, maar als deze voorspelling uitkomt, zitten ze helemaal in een lastig parket. Dan moeten ze zeggen: "We hebben het voorspeld, maar we weten niet waar wie er precies achter zit'. Niet slim." Ook de leidse criminoloog dr. Alex Schmidt krabt zich achter de oren en vraagt /i< li .it w.i.ir Dales en de BVD hun informa tie vandaan halen. Wel wijst hij op het verband dat er bestaat tussen de manier waarop in de media over terroristische aan slagen wordt geschreven en het plaatsvinden van de aanslagen. Hoe meer aandacht, des te gro ter de neiging ze te plegen, al dus Schmidt. UTRECHT» ANf Er is geen reden voor paniek over de stijging van de zeespie gel. want die is van relatief wei nig invloed op de vorming van de Nederlandse kust. De bewe ring dat Nederland op korte ter mijn onder water zou lopen als gevolg van de snelle stijging van de zeespiegel, kunnen worden afgedaan als indianenverhalen. Dat stelde de geograaf prof. dr. I Terwindt donderdag in zijn diesrede bij de 356ste ver jaardag van de Rijksuniversiteit Utrecht. Volgens Terwindt laat de geschiedenis van de ontwik keling van de Nederlandse kust zien dat er andere factoren in het spel zijn. die de dreiging van de stijgende zeespiegel voor een belangrijk deel hebben geneu traliseerd. Zo hebben de buitendelta's de enorme zandophopingen bij de grote riviermonden langs de kust in het verleden altijd prima gefunctioneerd als buf fers, die de schadelijke gevolgrn van de zeespiegelstijging letter lijk en figuurlijk opvingen Ook de beweging van de geu len in de zeegaten heeft de stij ging van de zeespiegel gecorri geerd. Op deze manier houdt de kust nog steeds het hoofd boven water, ondanks het feit dat de zeespiegel de afgelopen zesdui zend jaar een meter of zes is ge- vtegen /of eti >g ie de ltre< ht M- pop wi T ijdens de diesplechtigheid reikte de universiteit eredocto raten uit aan de Duitse filosofe prof. dr. E. StrökeT. de Nieuw zeelandse geograaf prof dr. W. Clark cn aan de Engelse chemi cus dr. P. Aiklna.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5