Revanche Italië op Duitsland Handballers net op tijd wakker Gerard van Velde onder wereldrecord in trainingsrit Sport DONDERDAG 26 MAART 1992 31 REDACTIE HERMAN KXJSTRA ROC ONDERWATER Schotten stellen teleur SPORT OP TV Wereldkampioen Duitsland koesterde toch goede herin neringen aan Delle Alpi in Turijn. Op de groene mat van het Turijnse stadion verschalkte de ploeg Engeland in de halve finale van de wereldtitelstrijd. Via strafschoppen. Gisteren startte de ploeg van Berti Vogts de voorberei ding op de eindronde van de Europese titelstrijd in de Turijnse tempel met een nederlaag (1-0) tegen Italië. Een rake strafschop van spelverdeler Baggio kort voor tijd was voldoende voor de Italiaanse zege. wel zin in. Alleen lukte het niet het overwicht in treffers om te zetten. In de tweede helft haalde Vogts de tegenvallende Voller naar de kant en posteerde Klin- smann in de punt van de aan val. Dat gaf even een opleving, die snel verdween. Kort na de komst van Klinsmann besliste Italië het duel. Verdediger Buchwald versperde al te hard handig de doorgang aan Lenti- ni, Baggio trof van elf meter doel. Voor de 40.000 kijkers, die prijzen tot 200 gulden hadden moeten betalen voor een kaart je, toch nog een vreugdevol af scheid. Vogts zag een teleurstellende interland van zijn ploeg, die geen moment vat kreeg op de organisator van het WK in 1990. De Italianen, inmiddels onder leiding van de vroegere coach van AC Milan Arrigo Sacchi, speelden aggressiever, sneller en met meer inzet. Alsof er wat rechtgezet diende te worden te gen de wereldkampioen. De Zuideuropeanen hadden echter als vanouds proble men met scoren. Na een kwar tier had de thuisploeg de 40.000 toeschouwers een plezier kun nen doen. Eranio, van Ajax' ko mende Europa-cuptegenstan der Genoa, zond de bal richting net. Hellmer, die de geblesseer de Kohier verving, redde even wel op de lijn. Italië controleerde het duel, gaf de Duitsers weinig tijd na te denken. Die heeft Vogts de ko mende maanden wel, voor de vier resterende oefenduels. De bondscoach kon in Turijri nage noeg al zijn (Italiaanse) vedet ten opstellen. Het enige gevaar lijke afstandsschot van Hassler en de opgelegde kopkans voor Riedle na de pauze, zal Vogts voldoende stof tot nadenken geven. Sacchi miste alleen Vialli, na een rode kaart in een bekerduel op last van de bondsvoorzitter uit de selectie verwijderd, en de geblesseerde Maldini van AC Milan. Met de jubilerende Bare- si, die zijn zestigste interland af werkte, hadden de Italianen er Schotland, eveneens tegen stander van Oranje in Zweden, begon even mager aan de oe fencampagne. Tegen de Finnen bleef de ploeg op 1-1 steken. De laatste oefenwedstrijd van Schotland op eigen bodem voor de eindronde van het Europees kctmpioen was geen beste. De Finnen, in de laatste kwalifica tiereeks voor het EK een van de tegenstanders van Nederland, trokken zich niets aan de van de ploeg Roxburry. Ondanks de ge brekkige voorbereiding door de winterstop. Schotland kwam weliswaar op voorsprong, door Paul McStay in de 24ste minuut. Jari Litmanen, in 1990 als teenager gekozen tot voetballer van het jaar in Finland, zorgde kort voor de rust voor de gelijkmaker met een schitterende volley. In de tweede helft ontsnapten de Schotten zelfs aan een ne derlaag. Vleugelaanvaller Paate- lainen, als speler van Dundee United niet echt een vreemde ling in het bijna lege Hampden Park, liet na een uur een opge legde kans voor de Finnen lig gen. Zijn kopbal werd door doelman Goram in een reflex uit het doel gewerkt. Het elftal van Tsjechoslowa- kije heeft verzuimd de Engelse internationals een afstraffing te geven. Het werd 2-2 in Praag. En daarmee mochten de Engel sen de duimen omhoog steken. De Tsjechoslowaken namen twee keer een voorsprong. Door Skuhravy, die woensdag met Genoa speelt tegen Ajax in de eerste halve finale van de UE- FA-beker, later door aanvoerder Nemecek uit een hoekschop van ex-PSV-er Chovanec. Enge land maakte twee keer gelijk. Door Merson van Arsenal en in de 66se minuut door invaller Keown. De verdediger van Ever- ton had tien minuten eerder zijn eigen doelman Seaman op de doellijn geassisteerd en daar mee een achterstand van twee doelpunten voorkomen. Bondscoach Taylor, die in ze ventien wedstrijden slechts één nederlaag opliep, experimen teerde volop in Praag. Geplaagd door afzeggingen zette hij een aantal spielers in die nog lang niet zeker zijn van een plaats in de selectie voor de eindronde van Europese titelstrijd in Zwe den. Lineker kwam pas in de 72se minuut in het veld. Hateley van Glasgow Rangers maakte na jaren zijn rentree, maar was zel den gevaarlijk. De Engelsen werden bij vlagen weggespeeld, maar de Tsjechoslowaken ver gaten te scoren. In Parijs counterde de Belgi sche ploeg de Franse elf van Mi chel Platini bijkans tureluurs. De Belgen namen drie keer een voorsprong, maar werden steeds weer achterhaald (3-3). Frankrijk was speelser, creatie ver, maar vergat de verdediging. De Belgen onder regie van de Mark Hateley van Engeland geeft de Tsjech Milos Glonik een zetje in de rug. De Engelsen hadden het knap lastig in Praag en bleven op 2-2 steken. foto ap slimme Scifo wisten er wel raad treffers, 1-1 en 3-3, en de voor- maakte Frenk Schinkels onder zet waaruit Vahirua 2-2 maakte. Ernst Happel zijn debuut. De De uitvallen werden razend snel uitgevoerd en altijd gevaar lijk. Albert zorgde voor 0-1, Sci fo voor 1-2 en Wilmots voor 2-3. Papin bracht Frankrijk drie keer terug in de wedstrijd. Met twee De aanvaller van Olympique Marseille kreeg in het Pare des Princes te weinig steun van Eric Cantona, de aanvaller die naar Leeds uitweek. In het Oostenrijkse elftal Rotterdammer viel in Budapest in de 73se minuut in voor Her zog. Oostenrijk verloor met 2-1 van Hongarije. De Hongaar Kipricfi van Feyenoord liep een gele kaart op. Uitgerekend Claus Veerman be hoedde de Nederlandse hand- balploeg voor een complete af straffing. De verguisde schutter verijdelde dat Oranje gisteren echt voor schut ging op hét WK- kwalificatietoemooi in Oosten rijk. De nederlagen tegen Dene marken en IJsland waren met enige fantasie nog te billijken, het nipte verlies tegen de Noren was acceptabel. Het gelijkspel tegen België was onaanvaard baar, maar leverde de nationale ploeg wel een startbewijs op voor de hoofdronde. Gisteren ontsnapte Neder land in de Olympiahalle van Innsbruck in de laatste seconde in het duel met Israël aan een afgang van formaat. Dank zij Veerman, de meest bekritiseer de speler in het team van Guus Cantelberg. De 23-jarige Volen- dammer wierp alle frustraties uit zijn lichaam en redde Oran je, 22-22. Een historisch gelijkspel voor de Israeli's. Het was de eerste keer dat ze in een officiële inter land tegen Oranje de punten deelden. Voor hetzelfde geld echter had het ook de volle winst kunnen zijn. Die nieuwe blamage bleef de Nederlanders bespaard, omdat Israël, dat vo rige week in de voorronde De nemarken had verrast, geen raad wist met een voorsprong wan zeven treffers (0-7) die na tien minuten was bereikt. Een „disaster", zoals de ge plaagde en machteloze bonds coach Cantelberg de beginpe riode noemde, lag in het ver schiet. Na tien minuten wed strijd had Nederland nog geen enkel doelpunt gemaakt, Israël al zeven. De Nederlanders lie pen als verdoofd door de sfeer loze ijstempel. Ernstig de weg kwijt, mentaal aangeslagen. Zoals zo vaak tijdens het toer nooi in Oostenrijk. De ingreep van Cantelberg om de gepasseerde Veerman in te zetten in plaats van de te la conieke Robert Fiege, bleek geen slechte. Veerman was ge prikkeld, wilde bewijzen dat hij het schieten niet verleerd was. De speler van Vlug en Lenig re duceerde de marge tot vier tref fers (9-5). „Veerman zou je sla peloze nachten kunnen bezor gen", zei Guus Cantelberg. „Waar we in de aanloop naar Oostenrijk ook speelden, hij scoorde telkens zijn doelpun ten. Hier in Oostenrijk leek het alsof hij verlamd was. Ik heb hem met opzet in het begin op de bank laten zitten. Die prikkel had hij kennelijk nodig." De narcose bleek bij Oranje na de hervatting ook nog niet Dayan Doron van Israël kantelt stijlvol van de Nederlandse ver dedigers weg. Zijn ploeg be haalde voor het eerst in de ge schiedenis een gelijkspel tegen Oranje. foto ap uitgewerkt. Na een ruststand van 13-9 liepen de Israeli's in vijf minuten uit tot 16-9. „Ik had gedacht dat de verdoving uitgewerkt was. Niets bleek minder waar." Pas na tien mi nuten in de tweede helft werd Oranje klaarwakker. En begon toen aan een verbeten inhaal- jacht. Vechtend, voor het eerst in Oostenrijk, met de routiniers Wil Jacobs en Patrick van Olp- hen voorop. Maar bleef telkens steken op twee treffers, tot twee minuten voor tijd toen Porten gen raak schoot, 22-21. Het laatste woord was, een seconde voor het slotsignaal, aan Veer- Noorwegen Noorwegen plaatste zich voor het laatste WK voor A-landen volgend jaar in Zweden. De overwinning van 28-23 tegen de Polen was voldoende om zeker te zijn van de tweede plaats in Groep 1 van de hoofdronde. De Noren zijn de enige ongeslagen ploeg in de eerste groep. In Graz verzekerde Zwitser land zich in Groep 2 ook al van kwalificatie voor Zweden door Finland te verslaan met 16-14. De Chinese handballers hebben bij het kwalificatietoer nooi in Oostenrijk de trein naar het wereldkampioenschap voor A-landen, net als hun Neder landse collega's, royaal gemist en konden dus spoorslags naar huis. Letterlijk, wel te verstaan, op te vatten als strafexpeditie. Doordat het de Chinese bond ontbreekt aan voldoende geld kon de handbalselectie voor de terugreis slechts kaartjes wor den aangeboden voor de Trans- siberië Express. Het tochtje van Wenen naar Peking gaat een hele week duren. Gerard van Velde heeft zich in het rijtje supersnelle mannen op de 500 meter geschaard. De schaatser uit Wapenveld flitste tijdens trainingswedstrijden op de Olympic Oval in Calgary naar 36.29, twaalfhonderdste sneller dan het we reldrecord (36.41). van de Amerikaan Dan Jansen. Van Velde was ook aanzienlijk rap per dan het Nederlands record van jan Ykema. De Fries veroverde in 1988 met 36.76 in hetzelfde Calgary een zilveren medaille. Omdat het slechts trainings wedstrijden betrof, kan de supertijd van Van Velde niet als wereld- of Ne derlands record worden erkend. Overigens is Van Velde, die zijn per soonlijk record met 1,21 seconde om laag bracht, nog altijd.niet de snelste man op de 500 meter. De Amerikanen Nick Tnometz en Dan Jansen brachten het in trainingswedstrijden al eens tot respectievelijk 36.23 en 36.26. De deelnemers aan de wereldbe- kerbekeiffinale schaatsen moeten mo gelijk nog vroeger op. Het is niet uitge sloten dat de wedstrijden van vrijdag en zaterdag in Butte al om zeven uur in de ochtend beginnen. 's Nachts vriest het nog in de uitlo pers van de Rocky Mountains, maar te gen het middaguur loopt het kwik op tot tegen de twintig graden. Om gelijke condities voor alle schaatsers te krij gen, heeft een aantal schaatscoaches de suggestie gedaan eerder te begin nen. Scheidsrechter Jerry Kriskovich voelt er meer voor de lange afstanden in kwartetten te verwerken. Na elf uur in de ochtend kan op het High Altitude Center van Butte niet meer worden ge schaatst. Rond het middaguur is het ijs zo zacht als boter. Doorgaans is de baan al medio fe bruari gesloten. Alleen voor dit week einde is de baan open gehouden. In 1994 staat op de hooglandbaan op 5 en 6 februari de wereldtitelstrijd voor vrouwen op de agenda. Ijsmeester Chuck Worley heeft er veel kopzorgen aan de piste zo laat in het seizoen te prepareren. „Nachten laog bezig ge weest. Straks ga ik drie weken slapen." Aan de finale, waarbij een hoofdprijs van 5250 dollar op elke afstand te ver dienen is, doen zes Nederlanders mee. Afgezien van het viertal dat vorige week in Calgary mee deed aan het toernooi om het wereldkampioen schap voor allrounders (en reserve Ar jen Schreuder) is ook Van Velde pre sent. De 400-meterpiste in Butte in de Amerikaanse staat Montana lijkt onge bruikt sinds er vijftien maanden gele den wereldbekerwedstrijden voor mannen en vrouwen werden gehou den. Het uitslagenlijstje van de die wedstrijden hangt nog in het schamele gebouwtje langs de baan. Destijds er veel kritiek van schaatsers en trai ners op de kwaliteit van de baanbevei- liging. Een uit de baan vliegende schaatser zou ernstig gewond kunnen raken door een botsing tegen een ste nen muurtje. Daarom zijn nu in de bochten kussens uit Calgary aange bracht. Butte ligt ongeveer zevenhon derd kilometer ten zuiden van Calgary. SCOREBORD VOETBAL SCHAKEN Nederland: Zoetebier. Roest, Vink en Frank de Boer, Van Gobbel (77 Ronald de Boer), Maas, Numan en Kreek. Taument (67 Roy). Meijer en Hmberts Eerste wedstnid 1-2 Zweden naar halve finales. Nederland tegen Australië ItaliE - Tsjechoslowakije 2-0 (2-0). 38 luzardi 1-0, 41 Bertarelii 2-0. Eerste wedstrijd 2-1 Italië naar Olympische Spelen Poten - Oenemarken 1-1 (0-1). 30 Frank 0-1. 77 Juskowiak 1-1 Eerste wedstrijd S-0 voor Denemarken Denemarken naar Olympische SNOOKER HBS BOM), Cyprus - Griekenland 1-3 (0-2) 11 Toursoum des 0-1 Doms 85 Zwtti. (l. 27. Coyne 1-1, 88 Aldridge 2 ritschge i 0-1, 36 Karapialis 0-2, 78 Eliasl-2.85 ■ÉS. Zwitserland 2-1 (1-1). 25 I 1 (eigen doel), 27 Coyne 1-1, 88 A 1 (strafschop) Scheidvechter; Rodriguez (VSO Toeschouwers 23 000 Ts)echoslowaki)e - Engeland 2-2 (1-1! Skuhravy 1 -0. 28 Merson 1-158 Net Keown 2-2 Scheidvechter (Oos).l SCHAATSEN TENNIS BASKETBAL I Scheidvechter". BOKSEN (VSt) 7-6 3-6 7 5 Tweede ronde McNeil (VSV4) - Baudone (ita) 6-1 6-3, Taunat (FrW2) Fend<k (VSt) 7-6 6 3. Shnvar (VSt/8) leve» IG80 6-2 O3, Reggi (Ita) Ba bei (Ooi) 6-1 6-0. Menjofcove (GOS) Medvedeva (Oek) 7-6 6-4 WIELRENNEN «TEEK '*r»asa-Andorra 9 21, 2 Gaston (Spai 3 Brru kmk (Ned). Bouwman* (Ned), 5 Oeigado (Spa), 6 Zulle (Zwil. 7 Roche (ie»>. 8 M ier (Schi. 9 Mcveers (Bel) 0 05. 10 >ek,m<* (Rut) 0 26. 62 De Konmg 1 59 90 i 2 38, 97 CRICKET HANDBAL WK -KWALIFICATIE lve*t Nederland 22-22 (13-9) SchekHrech- ters JohenssorVKlekjuivt (Zwe) toeschouwen 200 Doelpuntenmakers ivaet Scmech 5. Dayan 4/3 Bemstem. Kogut. Cc*e« 3. G>se»n ZEILEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31