Franse stembusstrijd blijft spannend De overleggende overheid zit hartstikke klem Feiten Meningen De Harmonie Voorbij KGB-spionnen zien brood in Hollywood DONDERDAG 26 MAART 1992 WIM STEVENHAGEN De best bewaarde geheimen van de KGB onthuld op het wit te doek- Wat te denken van de contacten tussen Fiarvey Lee Oswald (de moordenaar van president John F. Kennedy) met de KGB? Of de waarheid over het echtpaar Rosenberg, dat in 1953 in de VS ter dood is ge bracht wegens het doorspelen van atoomgeheimen aan Mos kou? Dat is nog eens andere koek dan de eindeloze reeks Ja mes Bonds en andere spionage- films die hun oorsprong vonden in de Koude Oorlog. Hollywood brengt het binnen kort allemaal. Vier voormalige KGB-kolonels maakten gisteren bekend dat ze hun waargebeur de avonturen gaan verkopen aan een Amerikaans filmbedrijf. KGB-veteranen hebben al een film gemaakt over pogingen van de voormalige Sovjetunie om atoomgeheimen van het Wes- tèn te stelen, die volgende maand in Moskou gaat draaien en in mei in het Westen te zien zal zijn. De KGB'ers schrijven zelf hun filmscenario's, maar ook boeken, memoires en tele visiedocumentaires behoren tot de koop. The American Entertainments and Communications Holdings Company is ervan overtuigd in het bezit te komen van een wa re doos van Pandora. „We heb ben hier verbazingwekkend ma teriaal dat mythen zal doorprik ken en nieuwe controversen zal creëren", stelde Brian Litman, president van de filmmaat schappij. Wie weet de groenen en het Front National te lijmen De uitslag van de afgelo pen zondag gehouden re gionale verkiezingen heb ben niet alleen op landelijk niveau de nodige opschud ding veroorzaakt. In het overgrote deel van de 22 Franse regio's zijn geen duidelijke meerderheden uit de bus gekomen. In de meeste regio's blijft het tot morgenmiddag, als de nieuwe presidenten wor den gekozen, de vraag wie de komende zes jaar de voorzittershamer in han den krijgt. PARUS. HANS GERTSEN CORRESPONDENT Slechts in drie van de 22 regio's staat de uitslag al bij voorbaat vast. In de Auvergne, Basse- Normandië en Pays de Loire haalde de rechts-liberale oppo sitie zondag de absolute meer derheid en is de voorzitterver kiezing een formaliteit. In acht andere regio's heeft de opposi tie eveneens de beste papieren in handen omdat ze daar bijna de meerderheid haalde. Maar in vrijwel alle andere regio's hangt de uitkomst af van de vraag wie de groenen of het Front Natio nal weet te lijmen. De zwaar verslagen socialisti sche partij had tot zondag maar twee regio's in handen. Nu heb ben de socialisten nergens nog een absolute meerderheid. Al leen in de Limousin, samen met de regio Nord-Pas-de-Calais van oudsher een links bolwerk, lijken de socialisten min of meer zeker van de overwinning. Hun kandidaat komt daar slechts twee stemmen tekort om het presidentschap te her overen. Die twee stemmen zijn waarschijnlijk wel te vinden bij de partij Géneration Ecologie, de partij van milieuminister Bri- ce Lalonde. Maar de slag om De socialist Tapie kan het presidentschap van de regio Provence-Alpes-Cote d'Azur wel vergeten. Hij heeft de afgelopen dagen vergeefs gehengeld naar de steun van de communisten in de regio. De foto werd genomen tijdens zijn verkiezingscampagne in Marseille. foto epa het andere voormalige rode bol werk ligt volkomen open. Leven en dood Theoretisch kunnen de socialis ten de regio Nord-Pas-de Calais en enkele andere regio's verove ren met steun van de twee groe ne partijen, maar het is zeer de vraag of een dergelijke alliantie van de grond komt. De twee groene partijen bestrijden el kaar zo'n beetje op leven en dood. Antoine Waechter. de lei der van Les Verts, en milieumi nister Brice Lalonde, de leider van léneration Ecologie, kun nen onmogelijk samen door een deur. De stammenstrijd tussen de twee ecologische par tijen lijkt veel op de gevechten die de Duitse groenen ten gron de hebben gericht. Tegenover de 'fundamentalisten' (Les Ver ts) die weinig water in de groe ne wijn willen doen, staan de aanhangers van de pragmati sche Brice Lalonde, die zichzelf bij voorbaat als een realist affi cheert. In enkele andere regio's zouden de socialisten - nog theoreti scher - een relatieve meerder heid kunnen halen als ze steun krijgen van zowel de groenen als van de communisten. Maar de oproep vanuit het Parijse hoofdkwartier van de socialis ten om waar mogelijk dergelijke 'allianties van de vooruitgang' te smeden, lijkt in de regio's geen enthousiasme los te ma ken. Het zou ook wel buitenge woon merkwaardig zijn als de zwaarverslagen socialisten dankzij een alliantie met de laatste stalinistische partij van Europa en de onderling verdeel de groenen alsnog een greep naar de macht zouden kunnen doen. Noch de groenen, noch de communisten lijken veel voor dergelijke combines te voelen. Bernard Tapie kan zijn ambitie om president van de regio Provence-Alpes-Cote d'Azur te worden, wel vergeten, zo lijkt het. Tapie heeft de afgelopen dagen vergeefs gehengeld naar de steun van de communisten in de regio. Die voelen er niets voor om in zee te gaan met 'een quasi-rode kapitalist'. Zonder steun van de communisten is Tapie kansloos. Extreem-rechts gen gaat spelen. De extreem rechtse partij van Jean-Marie Le Pen zou de rechts-liberale op positie in heel wat regio's ge makkelijk aan een meerderheid kunnen helpen. Maar de leiders van de parlementaire oppositie hebben iedere vorm van sa menwerking met het Front Na tional categorisch van de hand gewezen. „We kunnen beter een verkiezing verliezen dan onze ziel", aldus burgemeester Michel Noir van Lyon. Maar het is geenszins uitgeslo ten dat kandidaten van de op positie tijdens de geheime voor zittersverkiezingen toch steun krijgen van extreem-rechts om te voorkomen dat de socialisten alsnog de lachende derde wor den. Het blijft kortom tot het laatste moment spannend in veel Franse regio's. Belastingverlaging zus, energieheffing zo. Aan economische plannen is er in politiek Den Haag geen gebrek. Met een stalen gezicht bepleit minister De Vries (sociale zaken) een belastingver laging voor werkenden met als argu ment dat zulks 40-duizend banen ople vert in het jaar 2002. Keurig doorgere kend door het Centraal Planbureau. Alsof de toekomst tot op de millimeter te voorspellen valt. Werken ze wel, die plannen voor meer banen of meer welvaart? Hebben ze in derdaad het effect dat politici beogen? Het geloof in de maakbaarheid van de economie neemt allerwege af. En de vraag rijst welke rol de overheid en de politiek rest in het economisch krachtenveld. Als de overheid het niet meer kan, moeten dan de sociale partners maar in het geweer komen? Vooral binnen het CDA gaan daarvoor steeds meer stemmen op. Hevel zoveel mogelijk over naar werkgevers- en werknemers organisaties, zeggen christen-democra ten. Maak hén verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van de economie. Maar lijdt het CDA niet te veel aan heimwee naar de jaren veertig en vijf tig? Toen beleefde Nederland zijn 'Dutch Miracle', twintig jaren van onaf gebroken economische voorspoed. In opperste harmonie werkten overheid, werkgevers en werknemers aan het ge zamenlijke doel: Nederland moest en zou er weer bovenop. Maar dat beproefde recept werkt niet meer. De achterban heeft haar geloof in de leiders verloren. Afspraken te over, maar Wie komt ze nog na? De lei ders geven elkaar de schuld van de ge brekkige resultaten, of roepen de hulp van die aloude overheid maar weer in. De overlegeconomie kraakt in haar voegen. Wat rest economen en politici nog? Moeten ze alle typisch Nederlandse verworvenheden maar overboord zet ten? Op volle kracht afstomen op de grootste gemene deler van Europa? Vooral beleidsmakers ten departemen- te pleiten daarvoor. Als wij onze econo mie niet aanpassen aan het gemiddelde in Europa, missen we straks de boot, met alle economische rampspoed van dien, zeggen zij. Is er nog ruimte voor een eigen beleid? En zo ja, wat moeten we dan doen om Nederland welvarend te houden? In een serie van drie artikelen schetst Yvonne Zonderop de discussie en de mogelijke oplossingen. „Wat is Nederland nu eigenlijk? Toch niet veel meer dan een provincie van Europa?" Drs. Jelle Mensonides stelt de vraag retorisch. Want hij kent het antwoord inmiddels. Als voormalig hoge ambtenaar op het ministerie van financiën zag hij jarenlang honderden plannen en proefballonnen de revue passeren. Allemaal met als doel de welvaart in ons land te stimuleren en de werkgelegenheid te bevorderen. Na tien jaar beleidsmaken is de con clusie van Mensonides ontnuchte rend: „De rol van de overheid in de economie is redelijk bescheiden. Want je kunt de economie niet stu- Moeiteloos somt hij de instrumen ten op die de afgelopen vijftien jaar de economische politiek beheersten. In vesteringssubsidies, waarvan het nut iljarden vergden zonder veel resul taat, tijdelijke premieverlagingen zus en koppelingen zo. Maar als hij de vraag moet beantwoorden welke overheidsmaatregel daadwerkelijk het beoogde effect heeft opgeleverd, blijft het lange tijd stil. Uiteindelijk zegt hij: „De enige maatregel die echt heeft ge werkt is de bevriezing van het mini mumloon en de daar aan gekoppelde uitkeringen. Daardoor is de werkgele genheid aantoonbaar gegroeid, juist ook voor lagerbetaalde functies." Mensonides is bepaald niet de eni ge die twijfelt aan het vermogen van de overheid om economische ontwik kelingen af te dwingen. Wereldwijd heeft de scepsis toegeslagen. De eco nomie gaat zijn gang toch wel, menen wetenschappers van naam. „In het land van de academische economen is men het er over eens dat de economie onmaakbaar en onbe stuurbaar is", zegt bijvoorbeeld pro fessor Arjo Klamer, verbonden aan de Amerikaanse George Washington Universiteit. De uit Nederland afkom stige Klamer verwierf grote faam met zijn boek Conversations with Econo mists, waarin hij de verschillende stro mingen in de economische weten schap tegen elkaar afzette. Klamer meent dat alle grote economische theorieën inmiddels zijn ingehaald door de praktijk. „Op macro-econo misch gebied is het tegenwoordig een beetje gokken geblazen. Economen die eerlijk zijn, moeten toegeven dat er op globale wijze niet Zoveel meer valt te sleutelen aan de economie." Met andere woorden, een kabinet kan bijvoorbeeld best de belastingen verlagen om de economie te stimule ren. Maar zeker weten dat het vader landse bedrijfsleven er wel bij vaart, en dat de werkgelegenheid navenant toeneemt, dat is er niet meer bij. Voor 'Nfómm TAL Ve UITSLA VAKI HET mm*, V ££Sp£cr€#Ny 7jA, VA'S NO^AL VANAF NU BOTFÊNf ui f BAT A/VISTWm IW piMFT s. VAN PLANA* ?m J %i |Jl6T KAN W)R-_e< CAFE t tv/Lja Wrr\ A FPWiA H6T Huij^BaaP. WdPEg PL4K) B- VEfcl «IlNPtf. AUTOS hetzelfde geld gaat ie dereen er van winter sporten in Oostenrijk. Benard Dat maakt de positie van economische be leidsmakers uiterst be nard. Allerwege lopen zij tegen de grenzen op van wat je nog kunt sturen in een interna tionaal georiënteerde economie. Vooral voor de huidige coalitie zijn de druiven zuur. Aan gespoord door vele cri tici besloot het kabinet te snijden in subsidies aan burgers en bedrij ven. Minder over heidsgeld naar het openbaar vervoer en de volkshuisvesting leidde automatisch tot hogere huren en een duurdere tram. Dat vertaalde zich in een hogere inflatie, die op haar beurt weer leidde tot hogere looneisen. Inmiddels is men daar in Den Haag wel achter; lastenverzwa ringen voor de burgers worden afgewenteld op de bedrijven. En hogere loonkosten, dat is wel het laatste waar het kabinet op zit te wachten. Juist loonmatiging moet tot meer banen leiden, vindt men. En dus is het roer inmiddels weer om. Las tenverlaging is nu het parool, in de hoop dat de vakbonden hun loonei sen dan weer naar beneden zullen bij stellen. Maar hoe moet een armlastige overheid, die nog steeds met een hoog financieringstekort kampt, een lastenverlaging betalen? En moeten we de hoge subsidies aan burgers en bedrijfsleven voorlopig maar even la ten voor wat ze zijn, omdat het dom weg te duur is om ze af te schaffen? Helemaal treurig is het voor de po litici die naast een economisch ook nog een milieuhygiënisch doel voor ogen hebben, zoals sommigen in de PvdA. Zij wilden een energieheffing invoeren voor burgers en energie verslindende bedrijven. De opbrengst moest gebruikt worden om de ar beidskosten te verlagen. Twee vliegen in één klap. dachten zij, maar het Centraal Planbureau hielp ze snel uit de droom. Als energie-intensieve be drijven een zware heffing krijgen op gelegd, verhuizen ze simpelweg naar een land waar ze wél goedkoop kun nen produceren. Weg werkgelegen Precieze regeltjes die alle onrecht in Nederland moeten uitbannen, werken niet. Een inkomens politiek die effect, sorteert tot achter de komma is een il lusie. Sommige voorzieningen, hoe goedbedoeld ook, lokken meer mis bruik uit dan dat ze goed doen. Tot zo ver kan Wöltgens de critici wel volgen. Maar daadwerkelijk de conclusie trekken Overleg tussen kabinet en bonden. Decennia lang functioneerde dit harmonie-model, waarin besluiten met grote consensus werden genomen, uitstekend. Sinds halverwege de jaren zeventig lijkt het er echter op dat het model is uitgewerkt FOTO HOLLANDSE HOOGTE BERT VERHOEFF heid. Daar helpt een verlaging van de arbeidskosten geen moedertjelief aan. Stelligheid Het is allemaal koren op de molen van professor Eduard feomhoff, hoog leraar monetaire economie aan de Erasmus Universiteit. Bomhoff kan zich oprecht verbazen over de stellig heid waarmee politici economische plannen indienen. „Neem nu de wao. Destijds werd die voorziening in het leven geroepen om invalide werkne mers voor de bedelstaf te behoeden. Geen mens heeft voorzien dat de wao zulke gigantische vormen zou aanne men als nu het geval is. Zo'n voorbeeld moet mensen toch aan het denken zetten. Van een hele boel maatregelen kun je domweg niet voorzien wat de gevolgen zullen zijn. Dat betekent niet dat je invalide men sen maar aan hun lot moet overlaten. Maar je moet voorzichtig zijn bij het treffen van maatregelen. Eerst maar eens kijken hoe iets uitpakt, voordat je het tot wet verheft." De overheid past een grote mate van bescheidenheid, vindt de hoogle raar die met zijn pittige uitspraken al tegen menig zeer been trapte. „Ik ge loof wel dat de overheid moet probe ren om de wereld beter te maken. Maar ze moet niet denken dat het maken van plannen altijd helpt." Zo'n boodschap is niet leuk voor politici, vooral niet voor de sociaal democraten, want die hebben de overheid altijd een belangrijke rol in het economische leven toegedicht. Arjo Klamer ziet het probleem: „Het is de belangrijkste reden voor de proble men waarin de sociaal-democraten vrijwel overal zitten. Het geloof in stu ring is afgenomen. Op dit moment heerst het zogenaamde modernisti sche denken. Het komt vooral aan op moraal en instelling." Fatalisme Deze ontwikkeling is ook de econoom drs. Thijs Wöltgens niet ontgaan. Hij vervult de weinig benijdenswaardige functie van fractieleider van de PvdA. Wöltgens erkent dat het „verdraaid moeilijk is om de economie nog te sturen. De marges worden bepaald door wat je naaste concurrenten, de landen om je heen, te bieden heb ben." mie niet zo veel meer te sturen valt, daar wil Wöltgens toch niet aan. „Dit alles betekent niet dat je de ambitie om te sturen moet op geven. Je moet kij ken of de instru menten die je ge bruikt nog werken of dat ze misschien wat sleets zijn ge worden." Toegeven dat er weinig te sturen valt leidt zo snel tot fata lisme, vreest Wölt gens. „Maar je moet jezelf niet onmach tig verklaren. Als die jongen uit Nijmegen met zijn afgebro ken handelsschool, die het tot minis ter van Milieu bracht, aan fatalisme had toegegeven, had hij nooit be werkstelligd dat de Verenigde Staten vijf jaar eerder dan hun bedoeling was alle cfk's uitbanden." Op de vraag wét er voor de over heid dan te sturen valt, heeft Wölt gens zijn antwoord ook al klaar. „Er doen te weinig mensen mee aan het arbeidsproces. Hoe je hun deelname kunt bevorderen? Deels door de con currentie te goed af te zijn. Maar ook loonmatiging blijft geboden." Die loonmatiging kan de overheid niet in z'n eentje afdwingen. Daarvoor heeft de politiek teveel aan gezag ver loren. Het heil moet van werkgevers en werknemers komen. Die moeten samen de loonstijging beperkt hou den. Wöltgens: „De overheid hoeft toch niet alles zelf te regelen? Soms kun je beter de regie voeren dan de uitvoering ter hand nemen." Kortom, het lot van Nederland in handen van de sociale partners. Of dat zo'n wenselijke oplossing is, daar over morgen in deel 2 van De Harmo nie Voorbij.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2